IET 150-JARIG BESTAAN VAN HET MUSEUM VAN OUDHEDEN Dynamische burgemeester vierde zesde ambtslustrum temidden van vrienden Rijksmuseum van Oudheden nu ook voor leken attractie! Stijlvolle plechtigh eid in Groot-auditorium Mr G. C. van der Willigen: Leiden ook wel een zorgenkind vol problemen Zijn vorige gemeenten waren hem nog lang niet vergeten Derde Wereldweek geopend door minister dr. Klompé Rechten van de Mens, basis van de ontwikkelingshulp NSDAG 5 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Benoemingen Leidse rood De Leidse raad heeft benoemd tot lid en plaatsvervangend lid van de le denraad van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Gemeentelijke Gas- voorziening Zuid-Holland (uit de leden van het college van b. en w.), de wet houder van financiën, de heer P. S. Harmsen en als zijn plaatsvervanger: de wethouder van de bedrijven, mevrouw N. A. den Haan-Groen. Als lid van de ledenraad van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Gemeentelijke Gas- voorziening Zuid-Holland" uit de leden van de gemeenteraad werd benoemd de heer C. van Baaien. Tot diens plaats vervanger uit de leden van de gemeen teraad werd benoemd de heer j. C. J. Lambermont. De heer K. de Bree, nestor vm de Leidse gemeenteraad, over liandigt burgemeester mr. G. C van der Willigen het raadscadem tijdens de viering van het dertig links Va Willigen, boren houder C. J. Pie Koningin wandelde langs het Rapenburg M. A. M. Klompé Vadat koningin Juliana, di in een eenvoudig groene japon met assende hoed, na de verschillende roetingen in het Groot-auditorium plaats genomen bood prof. dr. A. sens, de directeur van het museum U. 't gedenkboek ..artefact" aan, als- de gedenkpenning ter gelegenheid het 150-jarig bestaan in zilveren l toering. rdien had prof. Klasens een hegroe- i isrede- uitgesproken waarin hij 'in jélvl/ucht de geschiedenis van het mu- I de collecties herhaalde (en wij eerder een overzicht gaven) Klompé hield vervolgens een Hi rede (die wij gisteren reeds pu ien) waarmee de vrij sobere, niettemin waardige plechtigheid Groot-auditorium een einde nam. voet begaf het gezelschap zich gekleed P. G. Leyenaar-Plaisier en de heren W. Binnenwijk, J. N. J. Gaspers, J. J. van Mastrigt, A. G. A. Staats, S. Wildschut en B. H. van Winkel. wendienst, w.o. ir. J. Halm, directeur- generaal ir. A. Kooijmans, dir. prov. Zuid-Holland en Zeeland ir. A. G. T. Laagland, hoofd van het districtsbureau Leiden. Tijdens de langdurige rondgang door de zalen bleek de koningin vol belang stelling voor de geexposeerde voorwer pen. Zij liet zich daarbij meermalen voorlichten door de haar vergezellende prof. Klasens en de betrokken conser vatoren. Rond half zes vertrok de ko ningin, zodat haar bezoek bijna drie uur heeft geduurd. het i de i [erichte zalen werden bezichtigd, de Nederlandse afdeling werden de Irs. L. P. Louwe Kooij- dr. P. J. J. Stuart aan de ningin voorgesteld. In de Egyptische Voor-Aziatische afdeling waren dat conservatoren dr. B. H. Strieker, dr. H. C. Kern en drs. H. D. Schneider. de aula werden verversingen ge likt. Hier liet de koningin mej. C. de Velden, secretaresse van het sum en veertig jaar in dienst (des- in enkele dagen geleden geridderd), W. F. Klasens-van der Loo, echt- te van de directeur, de heren drs. van Wijngaarden en dr. W. C. j aat, resp. oud-directeur en oud-onder- ccteur, de museumfotograaf F. G. Veen, prof. dr. H. Brunsting, oud- Dfdconservator van de Nederlandse ieling, de beeldhouwer E. Claus, ont- Jer van de gedenkpenning en de A. Verhoeven, die verantwoordc is voor de inrichting van de zalen, zich voorstellen, k het museumpersoneel werd aan de •gesteld, te weten mevr. BURGEMEESTER mr. G. C. van der Willigen is gisteravond uitbundig gehuldigd bij gelegenheid van zijn zesde lustrum als burgemeester. Dit gebeurde na afloop van de raadsvergadering in de raadzaal en later in de Burgerzaal, waar velen bijeen waren gekomen om het burgemees tersechtpaar te complimenteren. Behalve de Leidse raadsleden gaven ook de hoofden van dienst, deputaties van de raden vén Lekkerkerk ('s burgemeesters eerste standplaats) en de Haarlemmermeer, waar burgemeester Van der Willigen tot voor drieëneenhalf jaar eerste bur ger was, van hun belangstelling en waardering blijk. Wethouder S. Men ken regisseerde de huldiging, die voorts werd bijgewoond door mevr. Van der Willigen-Reddingius, dochter en schoonzoon van de jubilaris. De bijeenkomst werd gekenmerkt door het ongedwongen karakter ervan, herinneringen aan een burgemeestersverleden en de zorgelijke omstandigheden, waaronder mr. Van der Willigen zijn laatste 44 maan- den als burgemeester van Leiden uitdient. J O C I wraakgevoel. kwallteitspijp, de tabak boekje niet Chi nese wijsheden, alles verborgen onder een sierlijk bloemstuk: „een fantalsie impromptu", zei de secretaris. LEKKERKERK Loco-burgemeester Broere van Lek kerkerk, waar de heer Van der Willigen het grootste deel van de dertig jaar had doorgebracht, zei, dat de burgemeester in die gemeente ook wel het grootste deel van zijn capaciteiten had opgedaan. Al tijd had hij veel contact met de dorps bevolking, waar iedereen bijna iedereen kent. „U behoudt een band met Lekker kerk", zei de heer Broere, die nog een geschenk in het vooruitzicht stelde. vaurd, loco-burgemees- 'leiumormeer, vertelde, e oen tijd lang met had rondgelopen, toen naar Leiden was ge- nou wel doen", hadden wel gezegd: de Haar- ■el groter dan raakgevoi gaan. „Zou ze in de Ma De nestor van de Leidse raad. de lieer lv. de Bree (KVP), vertolkte de gevoe lens van de raad en sprak 0.111. van de pagina's die in de afgelopen 30 jaar zijn beschreven. Hjj hoopte, dat het de ju bilaris gegeven zou zijn, 111 de beste wel stand nog vele bladzijden aan dit boek toe te voegen, ambtelijk en privé. Me vrouw Van der Willigen had een groot aandeel in de beschreven bladzijden. Spreker roemde de burgemeester om diens grote humaniteit en sprak van de veelomvattende bestuurlijke taak, maar ook het betrokken zijn bij het wel en wee van dé medeburgers in engere zin, tezamen met de echtgenote van de bur gemeester. „Uw loopbaan wordt geken merkt door een juiste opvatting van uw taak", aldus de beer De Bree, die mede namens de gehele burgery zijn geluk wensen aanbood. Twee boeken onder streepten de gelukwensen van de raad. MEDELEVEN Een geestige en verzorgde speech werd afgestoken door de waarnemend voorzitter van het instituut Hoofden van Dienst, drs. L. E. Batenburg, die herin nerde aan 1 februari 1965, toen de heer Van der Willigens benoeming een einde maakte aan liet burgemeesterloze tijd perk te Leiden. Hij had steeds versteld gestaan van het vermogen van de bur gemeester om in korte tijd bepaalde za ken door te hebben en te bespreken. Ook de enorme werkkracht van de burge meester werd geprezen. Bijzondere dank werd uitgesproken namens het gehele gemeentepersoneel voor het medeleven van de burgemeester in ieders blijde en droeve dagen. Als geschenk werd een boekwerk overhandigd. dr. J. van de Poel, gemeenle-secrc- voerde het woord ook uit naam Wethouder S. Menken sprak mede na- J van een Hental afdelingschefs. Zijn voor mens „de W's", zijn collega-wethouders. den waren vervat in een „nota" iu de Vooral mevrouw Van der Willigen zette gebruikelijke ambtelijke, gerekte en hij sympathiek in het zonnetje. Zij was doordachte termen, die de burgemeester voor haar man een grote steun en stimu- beschreven als een rusteloze en ver- lans. Het cadeau ging daarom speciaal trouwde figuur, die dynamisch is boven- naar haar: de inhoud was typisch vrou- dien en iedereen prikkelt tot activiteit. Leiden,N hier rondkijkei geschopt". Eer heeft Ilaurlemi zeggen hij li Ireetji *U. a'" ft het toch vei „Schadenfreude' neer in het begin toet „iu Leiden zullen z< h niet kunnen lezen" zijn handschrift Uit de Haarlemmermeer had men een prent van een polderhuis en de Meer als huldeblijk meegenomen. „Lof beschaamt my, omdat ik er naar verlang," antwoordde burgemeester Van der Willigen, eerlijk een voorganger ci terend. „Bedankt voor uw aller aanwe zigheid rond mijn vrouw en mij". Der tig jaai vond hij geen prestatie. „Ik vind hel heel erg, dat u allemaal er zo veel notitie van hebt willen nemen, maar ook heel erg aardig". In een persoonlijk dankwoord tot de sprekers noemde de burgemeester zijn rusteloze karakter meer een van de hak op de tak springen. „Mijn onrustige aard maakt, dut mijn gezin veel tekort komt. Mijn vrouw heeft dit al die jaren opge vangen." De representatieve kant van het bur gemeesterschap vond de jubilaris be langrijk (hij had van 39 leerlingen van een schoolklas uit Zuid-West tekeningen gehad, die dit representatieve accentu eerden), maar het is slechts oen deel van de laak, die gelukkig ook een groot stuk werk is TELEI «STELLINGEN Lekkerkerk was gisteravond duidelijk de oude liefde van mr. Van der Willi gen; hij had er de beste leerstoel gehad („we gaun er eens met z'n allen heen"), ook In de Haarlemmermeer had men met elkaar veel bereikt. „Leiden is een stad met de nodige teleurstellingen, met problemen, die vaak onoplosbaar zijn. Er zijn hier zo ontzettend veel dingen noodzakelijk". Maar Lelden is ook een stad met verrukkelijke en prachtige as pecten. „Als Je ouder wordt, mis Je meer wat je niet hebt, Soms heb ik het gevoel, dal we met onze kop t pen. In een kleinere genie, gauw tevreden met wat Je kon berei ken". De woningnood iu Leiden noemde de burgemeester beklemmend: een groot deel van de bevolking woont er op een wijze, die mensonterend is. Deze verzuch tingen moesten de feesteling van het hart. Uiteindelijk had by de dertig burge- mecstcrsjurcn een heerlijke tijd gevon den. Jn de Burgerzaal werd hel feest Infor meel en plezierig nog eeu tijd lang voort gezet. 1 de r L'ente - wetjjjlc. De burgemeestei heel biy met de Na de plechtigheid in het Grt luditorium wandelde konin Juliana met prof. dr. A. Klas Bij de aankomst aan het Groot auditorium worden de koningin bloemen aangeboden door de 5- jarige Nelleke Louwe Kooijmans. LICHTE ZALEN EN AANTREKKELIJKE OPSTELLING Het vernieuwde en gemoderniseerde deel van het Rijks museum van Oudheden aan het Rapenburg, beslaat zowat de helft van de totale oppervlakte. De gehele tweede verdieping is bij de modernisering inbegrepen. Een en ander betekent slechts een begin van de moderne presentatie. De bedoeling is daarmee voort te gaan, tot liet gehele museum een beurt heeft gehad. Deze modernisering is technisch gezien - het werk van de heer A. Verhoeven, die reeds bekendheid genoot wegens zijn bemoeienis met een aantal tijdelijke ten toonstellingen in het museum gehouden. ENORME OPDRACHT Het was een enorme opdracht, vertelt de heer Verhoe ven zelf. Het ging" er nl. om te trachten de architectuur van de zalen zo „begeleidend" mogelijk te doen zijn. De tentoongestelde voorwerpen moeten zo goed mogelijk tot hun recht komen door ze in te passen in de architec tuur van de omgeving. Deze apdracht stelde grote eisen, zowel aan de heer Verhoeven als aan de verantwoordelijke conservatoren. In de langgerekte zalen, waardoor het museum al min of meer berucht was, zijn nu geledingen aangebracht, met daarbij een verhoogd zaal-centrum. Hierdoor werd de mogelijkheid geschapen zg. „kijk-units" te maken, die de beschouwer aantrekken zonder dat hun zicht verloren gaat ln een baaierd van voorwerpen. De vitrines zijn daarom ook ongelijk van afmeting, al naar gelang het aantal bij elkaar horende voorwerpen dat ze bevatten. MEER DAN EEN KILOMETER dan 1000 m2 is vernieuwd, een „loop" van een tot ander halve kilometer, in elk geval meer dan een kwartier gaans bij normale stap. Het ging om de opstelling van ca. 6000 voorwerpen, zowel groot als klein. De Nederlandse afdeling alleen al telt er ruim 2500. De Egyptische afdeling beslaat 70 mum mies en 40 mummiekisten, alsmede twee zalen met kleine voorwerpen, als scarabees e.d. De afdeling Voor-Azië is betrekkelijk klein. Die omvat objecten uit Babylonië, Syrië, Palestina, enz. Er zijn voor werpen afkomstig van de Hetieten, de Sumeriërs en Palestijns aardewerk. Dat hoofdzakelijk uit Jordanië. NEDERLAND De grootste verbetering is ongetwijfeld bereikt bij de Nederlandse afdeling, waarnaar b.v. grote belangstelling van scholieren e.d. zal uitgaan. Daarom is bij deze afde ling een z.g. educatief zaaltje gebouwd, waar speciaal zulke groepen veelzijdig kunnen worden Ingelicht. Het is natuurlijk onmogelijk om deze afdeling uitputtend te beschrijven. Toch willen we op enkele interessante zaken wijzen. Zo staat er het eerste uit Nederland be kende beeldje, daterend van 4400 jaar voor Christus (ge dateerd volgens de C-14 methode). Het beeldje la ge vonden bij Willemstad. Wellicht is het zelfs het oudste gezonderveerde houten beeldje ter wereld. Het is in ieder geval uniek voor Europa en de oudste artistieke mense lijke productie, die het museum rijk is. Het beeldje Is laat-mesolitisch en gevonden ln het veen op éen diepte Dan hangt er het oudste wiel van Europa (21-2200 voor Christus), plm. 15 jaar geleden in het Drentse veën ge vonden. Er liggen vuurstenen en bronzen bijlen, uit bot bewerkte werktuigen, benen, vishaken, enz. De z.g. gesloten vondsten zijn bij elkaar opgesteld, zoals de beroemde putvondst van bronzen bijlen, destijds onder Voorhout gedaan. Ook de z.g. graf vondsten zijn bij elkaar gehouden Interessant ls ook, niet het minst door de ruime opstel ling, de collectie voorwerpen uit de Romeinse en de Mero- vingische tijd (tot plm. 800 na Chr.). Dat ls mede een afdeling, die zeer waardevolle stukken bevat, o.m. de beroemde Peel-helm. Belangstelling slechts gering NIET KLAKKELOOS De minister waarschuwde voor het gevaar, dat de ontwikkelingslanden UIhU kis allerlei strukturen overnemen van W esten. Zo moeten wij ons, voordat uitei [stelling heeft mej. «Ir. M. A. M. KI. ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk, gisteravond in 't Groot Auditorium van de universiteit de derde wereld-week over do problematiek van de ontwikkelingslanden geopend. Er wa- n hooguit veertig personen, waaronder i hooglet 1 leder schappelijke staf. Minister Klompé zag een duidelijk verband tussen de verkla ring van de Rechten van de Mens en de kwesties, die spelen In de arme lan den. Ondanks het feit, dat er hij de op stelling van de verklaring van de Rech ten van de Mens maar weinig ontwik kelingslanden waren betrokken is de verklaring van 1948 van de Verenigde Naties toch zeer belangrijk. Juist voor de derde wereld. Drie punten springen daarbij in bet oog: de menselijke waar digheid en gelijkheid, de nationale vrij heid en de ckonomlsclie vrijheid. Minister Klompé meende, dal de par lementaire demokratie in Nederland be slist onvoldoende funktioneert. Maar dit geldt niet alleen maar voor onze stelsels. Het gaat ook op voor de idealen, die wij aan de ontwikkelingslanden voor houden Wanneer wij geen ernst maken onze idealen bij onszelf in praktijk te brengen, dan kunnen wy nooit geloof waardig zijn voor de arme landen, die wy onze idealen als alleenzaligmakend voorschotelen De dat elke Iri aansluiting op het openingswoord van minister Klompé, die minister Udink voor ontwikkelingshulp vanwege zlln plotselinge vertrek naar New York verving, sprak prof. dr. P. Muntendam over de Rechten van de Mens. De twee uiteenzettingen bleken goed op elkaar enselijke waardigheid betekent, j maar pr°f' M,jnten" rassendiskriminatic uit den boze is. Dit punt trekt dan ook binnen de Verenigde Naties de grootst mogeiyke aandacht. De eis om natio nale vrijheid is zeer begrypelijk binnen de lange geschiedenis ven onderdruk king van vele onderontwikkelde gebie den. Maar toch werkt de nationale 011- afhankeiykheid vaak belemmerend voor de internationale bescherming, die de rijke landen soms noodgedwongen moe ten bieden. Het belang, dat de Verenig- de Naties daaraan hechten biykt duide lijk uit de koloni8utic-verklarlng uit '60 en de twee grote verdragen, die de VN in 1966 nog gesloten heeft ter bescher ming van de ekonomlsche, sociale en politieke burgerrechten. De ekonomische vryheid is slechts te handhaven binnen het ruimere kader van een internationale ontwikkelings strategie- Langzamerhand begint er ln de wereld zich iets af te tekenen, dat sterk lijkt op de voorstellen, die Ned. land ln het geformuleerd. gaf dai klei dat te. 1 geweest. EXAMENS Leidse liniversiteil Aan de Ledlse Universiteit zijn ge- slaagd voor het kand.ex. geschiedenis, mej. M H. Spanjaard (Den Haag». Op 31 oktober 1968 zijn geslaagd: kand.ex. Ned. Recht, do dames W. van Bochardt-De Nic (Voorschoten), H. Lcendertse (Leiden), de heren J. C. A. By loos, W. v. Es. P. Rultlnga en G. E. M. Wlllems (allen Lelden); kand.ex. Not. studler., de heer D. Erdbrlnk (Lei den). AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN' Geopend voor spoedeisende gevallen, eerste heeft j Zulder Apotheek, Lammenschansweg 7, I tel. 23553.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3