SaftjidóeSotMco/nt Speciaal NTS-programma en verkiezingsreportages JOOST DE DRAAIER UITGEDRAAID „Plaza Suite steken in slim idee NRT weer met stuk van Simon Vanavond: Een avondje Amerika TELEVISIE VANAVOND Veronica weigert plaat te pluggen Roland Holst- prijs voor B. A. Syes Dankwoord van Beatrix en Claus PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 Niet alleen regering en parlement 0Ok op een conferentie van hel NVV- Jongercncontact is het hoge woord weer eens gesproken: het Nederlandse volk moet overtuigd worden van de nood zaak dat het voor het realiseren van de rechten van de mens op wereldniveau noodzakelijk is een stuk van de stijging van de eigen welvaart af te staan en van de noodzaak dat de structuur van de Nederlandse economie daarvoor wel licht wijzigingen moet ondergaan. In hun relatie tot de welvaart beteke nen zulke structuurwijzigingen hoogst waarschijnlijk verslechteringen. In be paalde bedrijfstakken mogelijk niet alleen een verslechtering van de kans op wel vaartsstijgingen, maar ook van de be staande welvaart. Aangezien op nationaal niveau terecht door de vakbeweging gecon stateerd wordt, dat bepaalde werk- nemersgroepen op dit moment achterop geraakt zijn of dreigen achterop te raken, is onvermijdelijke dal gehoor geven aan de oproep van de NVV- jongeren aan de nodige complicaties ge paard zal gaan. MAAR dan kan men niet, zoals het NVV-Jongerencontact doet, volstaan met een invitatie aan regering en par lement van Nederland alles te doen wat in hun vermogen ligt om het gestelde doel te verwerkelijken. De invitatie moet niet uitsluitend gaan naar het politieke gezag, maar ook naar het bedrijfsleven, inclusief de vakbeweging zelf. Op dit moment wordt er vanuit de vakbeweging het sterkst vanuit het NW weer gewaarschuwd tegen „betutteling" van overheidswege op het terrein van de loonpolitiek. Wij zullen niet ontkennen, dat Sociale Zaken in het verleden wel eens ten onrechte gemilli meterd heeft. Maar wanneer men ener zijds vurig hoopt, dat een stuk verdere welvaartsstijging bij achtergebleven vol keren terecht zal komen, dient er ook een middel te worden gevonden om te voor komen, dat werkgevers en werknemers deze welvaartsstijging, min of meer onder druk, grotendeels gaan opsouperen. De achtergebleven volkeren komen er niet, wanneer in Nederland dringende oproepen en aanbevelingen worden ge daan, maar vrijwel iedereen tegelijker tijd bezig is met een beleid, dat de realisering van de idealen moeilijker maakt. II7ANNEER de vakbeweging niet actief aanstuurt op een beleid, dat het mogelijk maakt een deel van de op- bi engst der nationale produktie vrij te maken voor ontwikkelingshulp daar op komt het afstaan van een stuk eigen welvaartsstijging immers neer is het enige alternatief dat men de overheid probeert te dwingen het accent bij het volbrengen van urgente taken te verleg gen. Maar we zijn wel benieuwd ernaar, hoe de reacties zullen zijn wanneer op die manier de regering bijvoorbeeld minder geld beschikbaar gaat stellen woningbouw, onderwijs, maatschappelijk werk, ruimtelijke ordening, het scheppen van werkgelegenheid, het moderniseren van onze verkeersvoorzieningen. De belastingschroef kan natuurlijk wel wat meer worden aangedraaid, maat dan moeten degenen die hierin heil zien zich wel realiseren dat slechts een deel van het bedrijfsleven dit nog hebbèn kan zonder de eigen noodzakelijke ir teringen in gevaar te brengen, en wanneer men meer aan de sfeer loon- en inkomstenbelastingen denkt, de fiscus toch een groot deel van de bevol king zal moeten aanspi-eken om een op brengst te krijgen die zoden aan dc dijk zet. MEN kan naar onze mening dus niet volstaan met een oproep aan parle ment en regering; de gehele gemeen schap is hierbij betrokken. Men zal de overheid minstens de gelegenheid moeten schenken om in overleg met alle groepen van het bedrijfsleven te overleggen, wat er mede in relatie tot de wensen oi het gebied van lonen, sociale maat regelen, pensioenen in Nederland gedaan kan worden voor een beleid dat een offer van allen voor de ontwikke lingslanden mogelijk maakt. Wij weten dat dit niet alleen feitelijk, maar ook psychologisch een heel n lijke kwestie is. Maar wie langs deze kwestie wil heenglijden pleegt struis vogelpolitiek Vragen staat vrij Lj1 R is een tijd geweest, dat Kamer- leden vrij spaarzaam waren met hun recht om de regering langs schriftelijke weg vragen te stellen. Na de uitbrei ding van de Staten-Generaal is men meer gaan vragen; het toenemen van het aantal politieke partijen zorgde voor een nieuwe stimulans. Vooral kleinere partijen zijn, relatief, op dit gebied vaak druk in de weer. Vorig parlementair jaar heeft de Tweede Kamer bijna het illustere aantal van duizend schriftelijke vragen bereikt. Op dit moment, anderhalve maand na het indienen van de miljoenennota, is de 120ste vraag in zicht, zodat de Kamer goed op weg is om een nieuw record te gaan vestigen. Vragen staat volgens hét spreek woord iedereen vrij; volgens artikel 107 van het reglement van orde staat het Kamerleden vrij langs schriftelijke weg vragen te stellen, waarop de minis ter of staatssecretaris antwoorden moet Nu kan de vraag rijzen of kwaliteit kwantiteit van de vragen van Kamer leden wel met elkaar in overeenstem ming zijn. Er worden vaak goede vragen gesteld, zowel wat betreft detailkwesties als ter zake van grote lijnen. Regelmatig komen er evenwel via de Staatsdrukkerij ook vragen en antwoorden op papier, die weinig te betekenen hebben. Dit ligt dan bepaald niet altijd alleen aan het antwoord. In andere gevallen komt na het lezen van vraag en antwoord de gedachte op, dat een kort mondeling Kamerdebat be paald niet misplaatst zou zijn geweest. De levendigheid van het parlementaire werk zou erbij gewonnen hebbben en de belangstelling van dq burgerij erdoor be vorderd zijn. Tot een echt „vragenuurtje" is de Nederlandse volksvertegenwoordiging nog altijd niet kunnen komen. Het Nieuw Rotterdams Toneel maakt er een vaste gewoonte van elk seizoen een klein bezet blijspel op het repertoire te nemen. De Amerikaanse schrijver Neil Simon mocht daartoe de laatste jaren meer dan eens een stuk aandragen. Na successen als „Op Blote Voeten in het Park" en ,JEen Vreemd Paar" is het Rot terdamse gezelschap dezer dagen vast gelopen op de laatste Broadwayhit van Simon: „Plaza Suite", dat weliswaar klein bezet is, maar noch de aardigheid noch het raffinement bezit van zijn vorige blijspelen. Het idee is slim genoeg: drie komische eenakters die op dezelfde hotelsuite in New York spelen. Drierpaal een ander aspect van de man-vrouwverhouding, ge speeld door dezelfde actrice en acteur. Een fraaie opgave voor acteurs, die hel aloude toneeltrucje van het jongejannen tot vermaak van het publiek weer eens te voorschijn halen. Want 't werkt altijd. Maar jammer genoeg is het in „Plaza Suite" bij dat slimme idee gebleven. De drie eenakters berusten op aax-dige vond sten, maar zijn toch niet voldoende uit gewerkt om boeiend te blijven. De regie van Berend Boudewijn gaf het geheel nog veel vaart en spitsheid extra mee, Pim Dikkers en Enny Meunier was niets to veel, maai- daar- kon de zaak tooh niet mee overeind worden geholpen De eerste eenakter toont hoe een echt paar zijn trouwdag viert op de hotel kamer, waar het de huwelijksnacht in dertijd doorbracht. Dan blijkt dat de man een verhouding heeft met zijn secretares se. Vooral Enny Meunier greep hier al haar kansen om de merkwaardige reactie van de bedrogen vrouw zichtbaar te maken. Pim Dikkers was in de tweede scene al to nadrukkelijk een Hollywood- producer, die op de hotelsuite een jeugdvriendin (nu een keurige huis moeder in New-Jersey) verleidt. Een af gezaagd thema, ook nog uitermate origi neel uitgewerkt. Het laatste tafereel, het dolste boven dien, toont hoc ccn man en een vrouw hun dochter uit dc badkamer proberen te krjjgen, waar zU zich op haar trouw dag in heeft opgesloten. De in dit genre gebruikelijke lichte tragiek ontstaat, wan neer zU van haar horen, dat zjj bang is. later hetzelfde te worden als haar ouders. Pim Dikkers en Enny Mcunicr gooiden zich hier maar volledig op het kluehtel'fect, al bleken zij evenmin als de regisseur In staat liter de werkelijke NIEUW ROTTERDAMS TONEEL „PLAZA SUITE" auteur Nell Simon vertaling Anty Western decor Frans Vossen regio Berend Boude Kokshoorn. Christine Schreuder er gein te vatten, die volledig berust op „het jiddisehe", zoals dat in de V.S. te vinden is. Bij vlagen was het aanwezig, maar dan ontbrak hel weer jammerlijk. Gisteravond was Berend Boudewijn zelf aanwezig bij de eerste Haagse voor stelling die van „Plaza Suite" gegeven werd, nadat het stuk het afgelopen week einde in Rotterdam werd uitgebracht. Enny Meunier haalde hem het toneel op om hem mee te laten delen in de dank van een goed bezette Koninklijke Schouwburg. JAN VERSTAPPEN DAF VIERDE PLAATS VW en Opel blijven meest verkochte auto's (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Volkswagen behoort nog steeds aan de top van de I autoverkoop in Nederland. Tot en met september van dit jaar werden 34.854 wagens verkocht tegen 31.882 over de zelfde periode in 1967. Opvallend is de stijging bij Opel. Daarvan werden er i blijkens de RAI tot en met september 1968 34 707 verkocht tegen 21.812 over dat tijdvak in 1967. Dal betekent een toename van 59 r< toe te schrijven aan de goedkope Opel Kadett- Bij de Volks wagen was dc stijging slechts 10 - Op de derde plaats komt Fiat met een ver koop in 1968 (tol oktober) van 33.064 exemplaren tegen 26.861 in 1967, een toe name van 23'''. De DAF blijkt vierde met resp. de cijfers 20.674 (1968) en 16.057 (1967), een stijging van 20 Van de Volkswagen is het marktaandeel teruggelopen van 15,3% in 1967 tot 13.1% in 1968. Opel daarentegen kon het markt aandeel doen stijgen van 10,6 tot 13,1. Bij de Fiat zakte dat van 13 naar 12''z en bij de DAG bleef het markt aandeel gelijk, 7,8 In de eerste negen maanden van dit jaar wei-den 247.755 personenauto's verkocht tegen 191.163 in dezelfde periode 1967- De NTS zend vanavond en vannacht twee grote programma's uit in verband met dc presidentsverkiezing in de Ver enigde Staten. Het eerste programma, van 20.20 tot 22.50 uur ap Nederland 2, is getiteld „Hallo Amerika" en komt tot stand in samenwerking met de Ameri kaanse televisiemaatschappij C.B.S. Het wordt uitgezonden ter inleiding op een omvangrijk schakclprogramma van het Amerikaanse televisienet des nachts. „Hallo Amerika" bevat programma's, die doorgaans alleen op het Ameri kaanse televisiescherm verschijnen en niet in het buitenland- De N.T.S- wil hiermee een indruk geven van „een avondje t-v. in Amerika", zij het dat voor deze gelegenheid enkele opvallen de programma's, die in de Ver. Staten over verschillende avonden verspreid worden uitgezonden, in één uitzending zijn samengebracht- De verschillende programma-onderdelen kunnen worden gevolgd, maar ook worden onderbro ken door nieuws en reportages uit de Ver. Staten. De onderdelen van „Hallo Amerika" zijn o.m. de volgende: pim. 20.30 uur „C.B.S.-evening News", waarin het nieuws wox-dt ge presenteerd door Walter Cronkite, ster reporter van C.B.S. Dit nieuws programma dateert van zo kort moge lijk voor deze uitzending. pim. 21-00 uur ..The Carol Burnett Show", het beroemde Amerikaanse amusementsprogramma vanuit Tele vision City in Hollywood met als mid delpunt de populaire actrice Carol Burnett. Gasten in haar programma zijn o.a- de actrice Alice Gbotsly en de zanger Jim Nabor. pim- 22.00 uur „On the Road with Charles Kuralt". Kuralt, een reporter van C.B-S.-News, is gespecialiseerd in sociale onderwerpen. Hij heeft bij C.B.S. een eigen programma, waarin hij onbekende mensen en facetten van de Amerikaanse samenleving toont. pim- 22.30 uur „Candid Camera", het i Uitzending tot diep in de nacht Amerikaanse verzoekprogrammma met herhalingen uit de serie waarin publiek met een verborgen camera wordt ge filmd. In deze aflevering treden o-a. op de befaamde komiek Buster Keaton, Dorothy Collins en Arthur Godfrey. Om 23.00 uur wordt het programma voortgezet op Nederland 1 met recht streekse schakclprogramma's van het Amerikaanse televisienet via de com municatiesatelliet Early Bird, afgewis seld met een schakelprogramma in Nederland- In Nederland komt het programma van twee locaties, namelijk uit Studio 1 in Hilversum, waar een groot aantal ge nodigden de verkiezingsreportage vol gen, en uit Leiden, waar hoogleraren en studenten van vei-schillende Neder landse universiteiten van de uitslagen kennis nemen- nir bij de reportages uit Amerika wordt gegeven door prof. dr- L. de Jong, mr. G. B. J. Hilterman en H. J. Neuman. De centrale presentatie in Studio 1 berust bij W. L. Brugsma. Tot de medewerkers in Hilversum en Leiden behoren mr. A. C- A, Dakc. Joop van Zijl, Koos Postema, Joop van Os, Jaap van Meekren, Niek Heizen- berg en Rudolf Spoor- Vanaf 1 uur De berekeningen van het Amerikaan se omroepcomputercentrum, afgewis seld met reportages uit de Amerikaan se staten en uit de verkiezingshoofd kwartieren, worden vanaf 1 uur 's nachts verwacht. Nieuwsanalyses ter plaatse worden o.a. gegeven door de N.B.C.-commentatoren Huntley en Brinkley. Van deze uitzending, waarvan Ank Molenaar de produktie, Wim van Baai - le de centrale regie en Richard Schoon hoven de eindredactie heeft, is het geluid ook te horen via de radiozender Hilversum 1 met een vertaling van het in het Engels gesproken woord. Het einde van de uitzending wordt verwacht tussen 3 en 5 uur. Het ver- kiezingspi-ogramma wordt voortgezet woensdagmorgen 6 november met reportages, die van 6.45 tot pim. 9 uur wederom via Early Bird rechtstreeks uit de Vei'. Staten worden uitgezonden. Deze reportages bevatten onder meel de uitslag, nieuws, commentatoren en de eerste reacties van kandidaten en bekende persoonlijkheden in de Ver. Staten. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort TROS 19.06 uur: Voyage to the bottom of the sea, tv.-serie NTS 20.00 uur: Journaal TROS 20.20 uur: Program m ao ver zicht 20.24 uur: Interlokaal, eenakter 21.00 uur: Sportlight. rugby 21.40 uur: Wobbewaf. cabaret 22.00 uur: Vietnam kijkt naar Washington HTRO 22.20 uur: Magazine 22.25 uur: Werkenrode NTS 22.40 uur: Tweede journaal 22.45 uur: Uithuilen in Bangkok, filmimpressie 23.00 uur: NEDERLAND II STER (Rcclameubzendingen c 18.55 cn 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Hallo Amerika, amusementspi'ogr. 20 30 uur: CBS-Eveningnevvs 21.00 uur: The Carol Burnett- show 22.00 uur: On the ï'oad with Charles Kuralt 22.30 uur: Candid Camera 22.55 uur: Tweede journaal TELEAC 23.00 uur: Noten en tonen Televisie morgei NEDERLAND I NTS 06.45 uur: Amerika kiest zijn president NTS'NOT 11.00 uur: Studielessen 11.25 uur: Hier Den Haag KRO 17.00 uur: Het poppenhuis, j eugdprogramm a De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramn- KRO 20.00—20.50 uur: Concert door het Omroep Orkest I 23.30—23.55 uur: Nigtwatch, relaxend -programma HILVERSUM II AVRO 19.35—22.30 uur: Vanavond, amusementsprogr. NRU 23.00—07.00 uur: Amerika kiest zijn president RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM H: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM ni: Elk heel uur vanaf 9.00 „DE SNIT" IN ACTIE Oppositiegroep wil VPRO redden AMSTERDAM (ANP) De groep „De Snit" heeft zich door het openen van een postbus in de hoofdstad naar buiten gepresenteerd in haar opposi tie tegen het huidige beleid van de VPRO. Op deze wijze tracht zij zoveel mogelijk aanhangers te krijgen, die achter deze oppositie staan als de groep haar voorstellen tot wijziging van de VPRO-koers in de komende ledenver gadering van de omroepvereniging in december a.s. zal moeten verdedigen. De doelstelling van een hernieuwde VPRO moet volgens de groep „De Snit" zijn: „Door middel van radio- en televisieuitzendingen de luisteraars en kijkers ten dienste staan bij het op kritische wijze bepalen van hun per soonlijke verantwoordelijkheid in de maatschappij". De VPRO zal zich, zo meent deze groep, uitdrukkelijk kri tisch moeten opstellen tegen elke auto- ritaire tendens in de maatschappij. Op deze wijze tracht de oppositiegroep de volgens haar onvermijdelijke on- dei'gang van de omroepvereniging te redden .Nog degelijks zouden vele abon nees voor „vrije geluiden" bedanken en de omroep zal tegen het eind van het jaar minder dan 100.000 zal tellen, aldus de groep. ADVERTENTIE ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder HILVERSUM Joost de Draaier jarenlang Neerlands populairste ether piraat is sinds gistermiddag uitge draaid. Hy diende by de directie van „Radio Veronica" zijn ontslag in, omdat hy het niet eens is met de (nanier waarop de plaat „Het hele zakie loopt in z'n nakie" door Veronica wordt ge boycot, terwijl de Hilversumse zenders de plaat wél draaien. Willem Duys heeft de makers van het plaatje Joost de Draaier, Fred Haayen en Peter Koele- wijn zelfs uitgenodigd om het liedje in zijn volgende „Vuist" in badklercn, te komen brengen. Veronica echter acht een bepaalde passage niet geschikt voor uitzending. ,JJat ze een bepaalde passage van 'h Nederlands liedje niet willen uitzenden is bum zaak", zegt Joost, die voortaan alleen nog maar Willem van Kooten zal heten. „Maar diat moet dam gebeuren op reële gronden. Het is kinderachtig om een tekst uit zijn verband te rukken en dan te zeggen, dat het vies i6 bedoeld Er zijn trouwens veel meer liedjes aam te wijzen, diie dan geweigerd zouden moeten worden. Denk maar eens aam „Kom Kees het is maar tijdelijk" vam Leen Jongewaard. Als je daar wat achter wilt zoeken, dam kan dat" De oorzaak van de boycot ligt volgens WdMem vam Kooten in een udtgevei'ij- krwegtrie. „Je weet, dat Veronica sinds kort een eigen muziekuitgeverij heeflt, die wordJt geleid door Jan van Veen. Toen Jan het nummer hoorde, bood hij ons duizend gulden, wat ongekend hoog is voor Nederland. Maar' omdat wij wis ten, dat hij een cover wilde maken met Sjaikiie Schramm, hebben wij het aan bod geweigerd en hem te verstaan ge geven, dat hij het nummer gratis kor ki'ijgen mits er geen cover vam werd gemaalkt. Luttele dagen later verbood de Veronieadirectie zijn disc-jookey's de plaat te draaien, omdat de tekst schunnig zou zijn. En dat terwijl een der directeuren, Bull Verwey, en Jam vam Veen zelf het nummer uit vollle borst meezongen, toen de plaat in de Egbert Douwe Express geplugged werd." De andere Veromicadirecteur, Jaap Verwey, die de boycot in eerste instantie oplegde, is van mening, dat Veronica zonder aanziens des persooms een plaat moet weigeren, als de tekst niet voor uitzending gesdhikt is. „Het wel of niet geschikt zijn maken wij zelf uit en we metennu eenmaal met andere maat staven dom Hilversum, omdat wij ons veel minder kunnen veroorloven. Wij zitten nu al jaren in het verdomhoekje en zo gauw we iets doen, waarop wij aangevallen kunnen worden, zuilflen ze dat niet laten." Programmaleider Jan van Veen stelt uitdrukkelijk, dat dé boycot afkomstig is van de Verontioadirectie„Wij hebben gewoon opdracht gekregen de plaat niet in onze programma's te draaien en dat heeft niets te maiken met het wel of niet verkopen aan onze uitgeverij. Ook dat de plaat een „Red Bulllet"-produktie is, heeft niets met de beslissing uitstaande. „Red Buliet" heeft ofschoon men dat altijd betwijfeld voor ons evenveel waarde ais bijvoorbeeld Bovema. Het is een zaak waar wij handel mee drij ven. En dart daar toevallig ex-Joost de Draaier aan het hoofd stond was een bijkomstigheid." Hans Küng: Concilie wordt niet ernstig genomen BONN (KNP) Wanneer op bel ogenblik de door Paus Joannes begonnen ongehoorde verandering in de Kerk dreigt vast te lopen, dan is dat naar de mening van dr. H. Küng niet alleen te wyten aan het concilie of aan Paus Pau- lus. Wie dal denkt, vergist zich. Oorzaak is veeleer het feit. dat wy het concilie niet ernstig genoeg nemen. Ter gelegenheid van de tiende verjaar dag van de pauskeuze van Paus Joannes XXIII, wijdt Hans Küng in „Publik", het nieuwe Duitse katholieke weekblad, een beschouwing aan de huidige situatie in de Kerk. Hij ziet de vernieuwingsbewe ging in gevaar, mede ten gevolge van het feit, dat Paulus VI de geestelijke op volger is van twee tegenstrijdig-denken- de pausen: Pius XII en Joannes XXIII- De situatie van het ogenblik is bijzon der moeilijk, stelt de theoloog. Vooreerst moeten een groot aantal essentiële vraag stukken, die zich eeuwenlang tot aan het tweede Vaticaanse concilie hebben op gehoopt, ineens allemaal opnieuw beke ken en doordacht worden. Ten dele is dat al op het Vaticaans concilie gedaan. Maar onvoldoende. En dat is de tweede reden van de crisistoestand. Immers de meerderheid van bisschoppen, de pro gressieve meerderheid is zwak geweest ten aanzien van de taal volhoudende curiale minderheid. Zij hebben zich om der vrede wille te veel met compromis sen tevreden gesteld. Küng noemt de on derwerpen: de liturgische vernieuwing is halfslachtig; de uitspraken over huwelijk en gezin liet men zich ontnemen, mede door de invoeging van noten en opmer kingen. De collegialiteit, die werd gede finieerd, wordt vei-geten om de absolute monarchie van de Paus te laten voort bestaan. En ten derde ontbreekt in de Kerk, nu het concilie de vrijheid ,in denken heeft ingevoerd, het echte gezag. Men vraagt nu van het gezag competentie en inner lijke overwicht, geen tite] of aanstelling. Maar het kerkvolk heeft geen kans ge kregen zijn gezagsdragers zelf aan te wijzen: men is voortgegaan regiem- trouwe bisschoppen vanuit de verte aan te stellen. Omdat in de publiciteit over de ABC- wapens de nadruk pleegt te vallen op A(tomaire) oorlogvoering was het goed dat de KRO gisteren ook B(actcriolo- gi&ub) en C(hemisch) aan de orde stelde. Dit te meer omdat deze wapens in l'eile veel gevaarlijker zyn dan de atoomwa pens. Ze zijn immers veel goedkoper te vervaardigen en de vervaardiging is nauwelijks te controleren. Vandaar dat de grimmige titel „Het kernwapen voor de onvermogenden" goedgekozen was. Het pi'ogramma gaf, zo op het oog, vrij exacte informatie over de afschuwelijke dingen die thans reeds mogelijk zijn op dit gebied. Zulks aan de hand van cij fers, films (o.m. van diei-proeven) en een aantal uitspraken van Nederlandse wetenschapsmensen. Een bepaalde con clusie was er niet. Prof. mr. B. V. A. Röling somde wel de on-zin .op van de wedloop die ook op dit gebied gaande is, maar de polemologie heeft helaas nog geen duidelijk alternatief. Een programma als dit heeft per se het nadeel dat het verwerkte materiaal uit- sluitend uit de „vriie wereld" komt. De zogeheten „socialistische landen" 2 potdicht. Dit in aanmerking nemend kre gen we de indruk dat de samenstellers hierin een reden hadden moeten vinden om dit het Westen toch enigszins be lastende materiaal zo objectief mogelijk te verwerken. Dat werd niet gedaan. Niet door enkele van de hooggeleerde medewei'kers die uit Vietnam anti-Amerikaanse propa ganda putten. Maar ook niet door de samenstellers zelf. Met name bleek dit uit de ondex'titeling van mededelingen van U.S.A.-bi-igade-generaal Rotschild. Toen die zei dat men alleen bestaande ziekten kon verwekken maar dat geheel nieuwe ziekte misschien tot de mogelijkheden van de toekomst behoort, werden die „possibilities of the future" vertaald met „toekomstmuziek". Dat is domweg onzindelijk, evenals de beeld illustratie met een verminkt kind toen Rotschild sprak over „gewenste effec ten" van een proefneming. Prof. Röling, die alles weet over de angst die haat oplevert, had daar interessante kant tekeningen bij kunnen plaatsen Eerder op de avond maakte VARA'; Achter het Nieuws haar by resultaten bekend van haar spel „presidentje kie zen". Behalve een Amerikaanse presi dent mochten in dat spel een paar hon derd Nederlanders ook een nieuwe Ka mer kiezen. Herman Wigbold kwam eerst plechtig vertellen hoc die enquête verlopen was en waarom sommige con clusies niet mochten worden getrokken cn andere wel. Die plechtstatigheid was nodig omdat nagenoeg gelijktijdig een andere enquête heel andei-e resultaten had opgeleverd. Desondanks werd er door Herman en een viertal politici vrij serieus over ge discussieerd. Het nieuws gisteren was de Amerikaanse verkiezing van de vol gende dag, het Vietnambeleid in' Parijs, de politieke betekenis van een Gi'iekse begrafenis,, oproer in Jordanië, rei in Nijmegen en vele andere zaken. Achter het Nieuws was gisteren een spelle tje. Waarom krijgt Brandpunt eigen lijk niet meer zendtijd Vg. PROGRAMMA RADIO- HILVERSUM 1 (402 m) KRO: 18.00 In c! volksmond: volkslicdjesprogramma. 18.19 Ui zending van de Pacifistisch Socialistisch ciliepostorkest en de opera-ensemblekh van het Utrechts Conservatorium: operaco eert. 20.50 Revolutie in de detailhandel, I zing (in). 21.00 Moderne kamermuziek (opi Hilversum"' kunstkroniek. 22.30 Niet 22.40 Mededellnj De zingende merlka. - 18.00 Niei HILVERSUM gehoor: lichte muziek, met niet uitén thuis: verzoekprogram e militairen. (8.30 Nieuws; 8.32- klassleke muziek. 15.00 De President die Amerika koos: ra dioportret. 15.45 Stereo: Lichte grammofoon- muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Voor de jeugd. 17.00 Folkloristisch-Joodse muziek. 17.15 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 17.30 Stereo: Licht instrumentaal kwartet met zangsollst. 17.50 Overheidsvoorlichting: O W 'n vraaggesprek met de minister van Onder wijs en Wetenschapper^ dr. G. H. ^Veringa HILVERSUM II (298 m) - VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Socialis tisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammo- foor,muziek. (7.30-7.35 Van^e voorpagina.) eiTactualitelten.2 9.20Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw.) 9.00 Klassieke gewijde muziek (gr.). 9.40 Schoolradio 10.00 Lichte grammofoonmuzlek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. het platteland. itereo: Operette-romantiek (gr.). 16.51 eoTango rumba-orkest met zangsolisten. 7.20 Voor de jeugd. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vocale nuzlek. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengelmuze lichte langspeelplaten r Big band en soft swing HILVERSUM (ANP) Op voordracht van een jury, bestaande uit prof. dr. Fr. de Jong Edz„ prof. dr. J. P. Kruyt en dr. L. van der Land, heeft het be stuur van de Henriëtte Roland Holst- stichting besloten, de Henriëtte Roland Holstprijs 1968 toe te kennen aan B. A. Sijes voor zijn boek „De arbeidsinzet", een studie over de gedwongen arbeid van Nederlanders in Duitsland in de ja- aren 1940—1945. De prijsuitreiking zal plaatsvinden tijdens een korte plechtigheid in het ge bouw van N.V, „De' Arbeiderspers" le Amsterdam, op 21 november. dreammachlne. (17.00 Nieuws: 17.02-17.05 dloiournaal.) BRUSSEL NED (324 m) - 12.00 Niet 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, dedelingen, programmaoverzicht en SOS richten voor de schippers. 12.48 Lichte ziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. Nieuws, weerbericht, beursberichten en c klapper. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Niet 14.03 Lichte muziek. 14.30 Waarom wij n VOOR RADIO EN T.V. Claus zullen vanavond via radio televisie hun dank betuigen aan het Ne derlandse volk voor dc belangstelling bij de geboorte van hun tweede zoc De uitzending geschiedt om 19.06 t het NRU-programma op Hilversum I en in het NTS-programma op Neder land I en Nederland II (in kleur).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2