Prof. dr. Durrer sprak over nieuwe dialoog met het hart Oude 'St. Petrus Banden' van Roelof arendsveen wordt gesloopt GROFVUIL- OPHAALDIENST. UW MENING ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 „WOORD EN WEDERWOORD" IN 6DE EINTHOVENVOORDRACHT In het Groot Auditorium van de Leid ie Universiteit heeft gisteren prof. dr. D. Durrer, hoogleraar in de cardiologie de klinische fysiologie aan de uni versiteit van Amsterdam, de zesde Eint- hovenvoordracht gehouden. Deze voor drachten danken hun naam aan prof. dr. YV. Einthoven, de uitvinder van snaar- galvanomotor en de vacuumgalvanome- aan wie In 1924 de Nobelprys voor fysiologie en geneeskunde werd toege kend. Prof. Einthoven was van 1885 tot 1927 hoogleraar te Leiden. Het spreken met de patiënt, aldus prof. Durrer in zijn voordracht, getiteld „Woord en wederwoord", het goed luiste- naar zijn klachten kan de cardio loog informatie geven, welke soms niet ser moeilijk op andere wijze verkre gen kan worden. Dit gesprek is dus es sentieel voor het stellen van sommige diagnoses. Sinds kort kan men het hart direct een soort interview afnemen, als het ware buiten de patiënt om. Deze ontwikkeling s mogelijk geworden door de pacemaker, .en soort batterijtje, dat ritmisch elek trische prikkels uitzendt. Deze behande lingsmethode werd tot voor kort alleen toegepast bij te trage hartswerking of bij aanvallen van hartstilstand, en heeft daar zegenrijk gewerkt. Recente onderzoekingen, uitgevoerd in het Amsterdamse Laboratorium voor Kli nische Fysiologie hebben echter aangeT toond, dat deze elektrische prikkels ook gebruikt kunnen worden voor het onder zoek van patiënten met hartonregelma- tigheden of aanvalsgewijs versnelde hartwerking (hartjagen) of met moeilijk te herkennen maar soms ernstige stoor- PSYCHISCHE FACTOREN Zeer duidelijk is de invloed van psychi sche factoren op de hartswerking geble ken. Deze beïnvloeden de prikkelbaarheid van sommige delen van het hart onmid dellijk. Omgekeerd kan het zich bewust worden van een versnelde hartswerking angst of vrees veroorzaken. Bij versnel ling van de hartactie moeten alle delen van het hart zich aan de nieuwe toestand aanpassen. Bij een ziek hart kan het zijn, dat de aanpassing van sommige delen niet goed verloopt; een deel blijft achter, waardoor stoornissen in de hartswerking optreden. Wellicht ligt hier een begin van een ver klaring voor het ontstaan van hartver lamming. NIEUWE ONTWIKRELING? Het elektrisch sturen van de hartfre- quentie en van 't ritme kan toegepast worden voor het onderzoek van vele functies van het hart. Daarom is de kans groot, dat dit „woord en wederwoord' het begin zal zijn van een nieuwe ont wikkeling, waardoor het inzicht ii hartswerking wordt verdiept en nieuwe diagnostische en behandelingsmogelijk heden binnen bereik komen. Het onderzoek, dat prof. Durrer en zyn medewerkers op zijn kliniek en de afde ling voor Klinische Fysiologie van Academisch Ziekenhuis bij de Universi teit van Amsterdam in het afgelopen jaar hebben verricht, is gesteund door de Organisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek. Bijbelcursus in St. Lidwinaschool Pater dr. L. L. Terstroet S.M.M. is wederom bereid gevonden om in het na jaar een bijbelcursus te komen geven. Als onderwerp is gekozen de tekst van Johannes 5-39. De data zijn: Woensdagavond 27 november met als onderwerp: Van Besnijdenis naar Doop sel. Dinsdag 10 dec.: De Bijbel als levens boek van het Verbond. oensdag 18 dec.: Leven volgens het Oude Testament. Woensdag 8 jan. 1969: Wat denkt de Bijbel over het leven na de dood. Woensdag 22 jan.: Leven en dood ln de prediking van Jezus. De avonden zullen worden gehouden \n de zaal van de St.-Lidwinaschool, in- png Lammenschansweg. Aanvang 8 BIJBELVOORDRACHT Door 't Nederlands Bijbelgenootschap afd. Leiden is in samenwerking met de Katholieke Bijbelstichting een serie voordrachten aangekondigd, waarin prof. dr. M. A. Beek uit Amsterdam a.s. dinsdagavond 5 november zou spreken een onderwerp uit het Oude Tes tament. Helaas heeft prof. dr. M. A. Beek zich genoodzaakt gezien wegens gezondheidsredenen zijn toezegging in te trekken. In zjjn plaats zal a.s. dinsdagavond dr. P. L. Schoonheim spreken over de uwe samenhang tussen Oude en Nieu- Testament op grond van gezamen-' Hjke terminologie. Met name zal aan dacht worden besteed aan de Nieuw Testamentische uitdrukking Weder komst en de aanduiding van Christus als Lam. De belangstellenden voor deze voor dracht worden er op attent gemaakt dat de avond gehouden wordt in de Gemeentezaal van de Doopsgezinde Kerk, Pieterskerkstraat 1. Aanvang 8 leidse Universiteit EXAMENS Aan de Rijksuniversiteit van Leiden zijn geslaagd voor het kand.ex. Engelse taal- en leterkunde, mej. M. M. Elzenga (Schcveningen); kand.ex. Klassieke taai en letterkunde, de heer W. J. Kweekei (Dordrecht); kand.ex. Pedagogiek, de dames H. S. E. Schelfhout (Wassenaar), J. H. M. Rambonnet (Haarlem), W. V. Langeveld-v. Gulik (Ledien), N. M. Tul- (Hengelo), J. Slootweg (Den Haag); kand.ex. psychologie, de dames C. M. Werker (Oostcrbecki, I. J. Stades (Den Haag), G. H. M. A. Haakman (Den Haag), C. S. Bauer (Santpoort), G. M. Lambers (Noordwijk), B. M. G. v. d. Hulst (lAphen a. d. Rijn); M. W. Scha per (Barendrecht). J. F. M. Westendorp lOverasselt), en de heren C. L. Ekkers iDen Haag), T. J. Duijkers (Den Haag) T. H. A. v. d. Voort (Voorschoten), A. J. M. Alberda (Den Haag), J. J. G. v Egmond (Leiderdorp), H. J. Duiven voorden (Rijpwetering)doet.ex, psy chologie, mevr. M, C. de Langen-v. Ede Bodegraven i en de heer J. H. P. de Vries (Den Haag). Geslaagd zijn voor het doct.ex. II Gen,, de dames H. Hermans-v.d. Heuvel (Voor schoten), L. de Mair (Delft) en de he ren A. J. P. Boesten (Voorburg), W. L. C. Brunnings (Leiden), J. L. Emanuel iLeidschendam), P. P. M. Th. Hermans IDen Haag), J. P. v. d. Merwe (Maas sluis), D. Sewing (Leiden), R. F. A. Si- monis (Den Haag), H. F. Veen (Breda), J. H. Vrjjenhoek (Voorschoten); semie- artsex., mej. E. Hagtingius (Oegst- geest) en de heren M. W. v. Diggelen (Hilversum), R. O. Hattink (Leiden) J. W. Klawer (Oegstgeest)artsex., de heren Tj. A. Donkerbroek (Den Haag) B, R. Kosten (Delft) en G. O. v. Nieu- wenhuyzen (Lelden). LEIDERDORP Geboren: Jeroen P., z.v. A. W. v, d Bos en A. K. Zwemmer; Jeroen L., z.v L. F. M. v. d. Kroft en A. M. Th. vai Veen. Ondertrouwd: H. Chr. van den Hoek en P. J. van der Spek. Overleden: Cornelia de Pater, 78 jaar, wed. van Gerrit van der Zwan. Sinterklaasactie van „Victorie" Al vele jaren organiseert de Jeugd commissie van de gymnastiekvereniging „Victorie" rond en op 5 december huis bezoeken van Sinterklaas. Ziet dan de angstig-biije gezichtjes m de allerkleinsten en de gelukkige gezichten van de andere kinderen. Wilt U uw kinderen ook dit plezier doen, dan kunt U zich aanmelden. Als U zich vóór 25 november apgeeft, komt Sinter klaas dit jaar ook uw kinderen de cadeautjes uitreiken. Gun uw kinderen dit plezier en meldt U bij de onder staande adressen: Scheffers, Calandstraat 3, Leiden; Hogenboom, Sweelincklaan 15, Leiden; Verhoeven, Prins Hendrikplein 7, Leiden; Kriek, v. Limburg Stirumstr. 13, Leiden. De Stichting Nederlands Comité UNICEF (Kinderfonds der Verenigde Naties) zal in Leiden en omgeving in de toekomst actief zijn via een regionaal comité. Dit comité, dat 8 november in het Stadhuis wordt geïnstalleerd, zal staan onder voorzitterschap van mevr. J. G. J. Verhey van Wijk-Roem. De Leidse wethouder mevr. N.A. den Haan- Groen zal het ere-voorzitterschap be kleden. Vandaag heeft „Lampenkoning" nieuwe showroom van exclusieve ilchting in het gemoderniseerde winkel pand aan de Kuipersteeg, hoek Haar lemmerstraat. De showroom herbergt een zeer grote en attractieve collectie biedt alles op het gebied van lampen verlichting. Ook- is in de nieuwe show room een aparte afdeling elektrotech nisch materiaal ondergebracht. OEGSTGEEST RAADSAGENDA De raad der gemeente Oegstgeest v< gaderd donderdag 7 november te 19. in de raadzaal. De agenda vermeld aankoop van percelen grond in de Overvcerpolder; krediet voor herstel ge breken in de gemeentewoningen Javastraat; krediet voor de teruggave van door het schoolbestuur „Duinzicht" gestorte waarborgsommen. ADVMRTSNTIX Th. J. van der Heijden lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs. Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 N. Anes nieuwe voorzitter Afrikaanse vrouw in belangstelling gebracht bij Leidse huisvrouwen De Leidse commissie voor Internatio nale samenwerking hield voor de ver schillende vrouwenverenigingen gister een interessante middag in het Leidsche Volkshuls. Mevrouw E. Posthumus Mey- es-Krantz, die jaren in Afrika heeft ge woond, hield een causerie over „De vrouw in tropisch Afrika". „De Nederlandse huisvrouw klaagt weieens als zij zo hard moet werken, maar haar Afrikaanse lotgenote heeft nog veel meer te doen. 's Morgens vroeg begint haar dag met het verzorgen van het ontbijt, voorzover er voedsel aan wezig is. Dan moet ze voor de verdere dag nog eten zien te bemachtigen. Ze kan niet naar de supermarkt, maar moet de hele dag in de gloeiende zon op het land werken. Aan het eind van de dag neemt zij de etenswaren op haar hoofd en keert huiswaarts. Dan wacht haar de hele huishoudelijke taak nog. Koken, schoonmaken, wassen (zonder zeep) en alles wat er verder nog te doen Is. Kinderen zijn heel belangrijk. Gedu rende haar vruchtbaarheid krijgt de vrouw iedere twee jaar een kind, maar het grootste deel van haar kroost sterft voor het volwassen is, Vader houdt zich bezig met het bou wen van een huis, als het klaar is met het verrichten van reparaties eraan. Te genwoordig gaan steeds meer mannen als arbeider werken. Behalve de grote schare eigen kinderen woont in het huis ook een aanzienlijk aantal nichten, neven, ooms, tantes en grootouders. De taak van het in leven houden van al deze mensen komt neer op moeders schouders". Mevrouw Posthumus Meijer illustreer de haar lezing met dia's en een film. Veel van interieur paard blijft ges Het is sinds jaren bekend, dat de oude parochiekerk van „St.-Petrus' Banden" (eens vol trots de kathedraal van ltoelofarendsveen genoemd) ln een der mate vervallen staat verkeert, dat zelfs van een gevaarlijke situatie gesproken kon wrfrden. Dien Is dan ook al enige jaren aan het Ijveren geweest om tot de bouw van een nieuwe kerk te kunnen komen. De plannen hiervoor zjjn thans W. VERSTEEG VERLAAT NA 14 JAAR HET BESTUUR VAN OEGSTGEEST Na veertien jaar lang voorzitter van de voetbalvereniging „Oegstgeest" te zjjn geweest, heeft de heer W. Versteeg enige maanden geleden zjjn hamer neer gelegd. Tjjdens de hem aangeboden re ceptie gisteravond in het gemeentecen trum aan de Lijtweg droeg lij] deze ha mer, waaraan voor hem bijzondere her inneringen verbonden zjjn, officieel over aan zjjn opvolger, de heer N. Anes. Alle bestuursleden kregen van hem ook bij zondere herkenningstekens: rood-gele Een groot aantal vrienden, kennissen en collega's-in-de-sport kwam gister avond de heer Versteeg de hand ten afscheid drukken. Ook andere autoritei ten, met wie de oud-voorzitter in de loop der jaren in contact is gekomen, gaven acte de présence. Zo waren er het voltallige college van b. en w., de voorzitter van de KNVB-afdeling Lei den, mr. J. J. de Jongh, de heren Van Gorkum, Doedes en Dobbelaar van de Miep Diekman voor K O - Leiderdorp HET GOEDE JEUGDBOEK IS EEN VOLWAARDIGE ROMAN In het kader van de boekenweek 1968 hield de bekende schrijfster van jeugd boeken Miep Dlekmann gisteravond ln het Dorpshuis een lezing voor K O Leiderdorp. Voor een veel te klein publiek besprak deze kostelijke vrouw enige van haar boeken, waardoor ze steeds weer op haar ideaal wist terug te komen: een goed jeugdboek is een volwaardige ro man. Dat dit echter bepaald nog niet op de lagere scholen ln Nederland is door gedrongen, blijkt wel uit 't gehalte van 't gros van gangbare lectuur, want mo derner dan Leonard Roggeveen is nau welijks te vinden. Zij wil echter veel BURGERLIJKE STAND Geboren: Annc-Marieke dr v. C. Suk- cel en M. A. Reljngoud; Ronald Melis ;n v. A. Doelen en G. van Leersum; Jacqueline Yolanda dr v. E. Kloos en A. W. Jonker; Martin zn v. J. W. Kralt en M. van der Bent; Cornells Pleter zn v. P. C. Plug en W. Varkevisser; Mar cel zn v. J. J. B. Bosman en Y. den Her tog; Sedar zn v. W. Spaargaren en A. M. Buskermolen. Ondertrouwd: C. P. C. M. Oomen en A. M. La Serareus; T. Ultenbogaard en W. van Leeuwen; H. van der Tuin en A. van Pelt; H. Timmer en J. Benschop; M. A. van 't End en H. Ruijtenbeek; J. S_. Huljgen en H. Leendertse; T. G. van Norden en T. P. M. Zandbergen; C. L. Tseng en A. Baart; D. Halfwerk en M. I. Pommée; P. van der Velden en P. van der Weijden; J. F. Verant- voort en A. E. Kroesemeljer; A. J. Pas man en J. A. Smids; B. Paalman en J. E. de Koning A. J. van Berge Hene gouwen en A. M. T. van Goozen; P. F. E. Tesselaar en D. M. Wouters; T. W. J. Schulpen en F. E. Servaas; H. J. Kockelkoren en E. M. van den Berg; R. Jonquiëre en P. H. Korstanje; J. F. H. M. Wasser en M. A. T. Bakker; R. L. W. de Gunst en J. C. van der Blom; E. J. H. Kerckhoffs en A. J. M. de Heij; G. P. A. van der Knaap en M. Bremy mer; J. P. W. J. Vorenkamp en M. J. S. van der Westeringh. Gehuwd: N. J. Vreeswijk en M. C. Vuurpijl; D. de Vries en M, G. van der Mark; W. M. Brusse en C. W. Dubbel- deman; M. Windhorst en J. van der Kraan; B. Honsbeek en C. Janssen; A. P. Lepelaar en E. C. J. Bavelaar; J. C. Verhaar en M. Velthuijzen; D. Kruit en H. J. van den Burg; J. M. van Meel en A. T. Jansen; P. J. Vermond en M. Loendersloot. MAANDAG 4 NOVEMBER Buurt 17: Hoge Morsweg en de woonschepen. Morslaan, Dr. Lelylaan, Granaathof, Diamantlaan, Onexhof, Amethisthof, Smaragdlaan. Robijnstr., Parelstraat, Topaaslaan, Aquamarijn straat, Bolhastraat, Herman Costerstr., Morskade, Rijnhofweg. DINSDAG 5 NOVEMBER Buurt 18: Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Sta tion), Kamerlingh Onnesplein, De Sit- ter'.aan, v. d. Waalstraat, Buys Ballot- straat, Hugo de Vriesstraat, Kapteyn- straat, v. d. Waalsplein, Van Bemme- lenstraat, Lorentzkade (geheel), Zee manlaan, Van 't Hoffstraat, Bakhuis Rozenboomstraat. DONDERDAG 7 NOVEMBER Buurt 19: Lage Morsweg, P. C. Hooft- laan, Vondellaan, Van Baerlestraat, Ja cob Catslaan, Gerard Brandstr., Coorn- hertstraat, Const. Huygenslaan, Brede- rostraat, Spieghelstraat, Roemer Vis- scherstraat, Tesselschadestraat, Leegb- waterstraat. Storm Buysingstraat. Ca landstraat, Leemanstraat, Dijkstraat, Stuwstraat. Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg, Conradstr. VRIJDAG 8 NOVEMBER Buurt 20: Van Vollenhovenkade, Van Vollenhovenplein, Snouck Hurgronje- straat, Huizingastraat, Colenbrander- straat, Duyvendakstraat, Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot Van Vollen hovenplein), Rijndijkstraat, Kanaalstr. Dozystraat, De Goejestraat, Hartman- straat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utrechtse Jaagpad (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Catbarinastr., Rijn stroomstraat, Ulenbeckkade, Meyers- kade, Cosijnstraat. dienst gemeentewerken, vertegenwoor digers van bevriende sportclubs en an dere verenigingen. Velen brachten ge schenken of bloemen mee, of hadden ie laten bezorgen. Onder regie van vice-voorzitter P. A. M. C. de Goeij richtte een rij sprekers lof en dank tot de heer Versteeg, die zelf ook tweemaal aan 't woord kwam. Zo sprak de secretaris van Oegstgeest (jarenlang naaste medewerker van de heer Versteeg), de heer A. Soet, na mens de gehele vereniging en bood hy een horloge met inscriptie aan. Wet houder M. v. d. Voet voerde het woord namens b. en w. en de Sportraad, se cretaris Bergman namens de scheids- rechtersvereniging COVS en voorzitter B. v. d. Geest namens de voetbalvereni ging UDO. BRIDGECLUB D.D.S Stand parencompetitie na de 13e ronde: 1 Brouwer-v. d. Meer 1607 pnt. 2 Scholvink-Beek 1428; 3 Parmentier- v. d. Voort 1380; 4 mevr. v. Heusden- Woons 1371; 5 dames Brouwer-de Jong 1345; 6 v. Heusden-Vogelcnzang 1298; 7 mej. Nagel-Mekking 1280; 8 echtp. Galjaard 1271; 9 Kluit-v. d. Logt 1266; 10 dames den Hoider-Visser 1257; 11 Plouvier-Eichhorn 1228; 12 dames Krul- Keuter 1223; 13 dames Hamer-Kengen 1205; 14 dames Petersen-Vlaardlnger- broek 1180; 15 dames Verhoog-v. d. Brink 1176; 16 mej. Schneider-Telle- kamp 1155; 17 dames Verstraaten-v. Royen 1092; 18 echtpaar Ipenburg 842; OEGSTGEEST meer exact en helder op die onderwerpen ingaan, welke de teeners van vandaag bezighouden. Onderwerpen, waarmee ze nu niet direct naar hun ouders hollen. Daarom ook zal zij haar boeken vaak van een z.g. open einde voorzien, zoals b.v. In „De boten van de brakke put". Hierdoor leren de jonge lezers zelf, doorl hun fantasie, meningen te vormen, con- j clusies te trekken. Iets, wat z etegen-j woordig zo heel hard nodig hebben om jn de raadsvergadering van 6 juni niet ln de massa ten onder te gaan. iggs werd besloten een krediet te ver- Aapvankeljjk werden ha!ar boeken dan henengroot '400.000,voor de aan- ook niet uitgegeven omdat er bfliia nooit1 iC00p €nz. van gronden o.m. ten behoeve happy end Was. Maar gebeurt dat ïrtl van de reconstructie4 van de Abtspoel- -H weg vroeg zij zich werkelijkheid dan wel even later af. Tot slot waarschuwde zij de ouders nog de jeugd niet te veel van. die typische happy-ending romannetjes te laten lezen. De werkelijkheid is vaak zo heel anders, want de gedroomde prodent-smile sport- car-bezitter blijkt dan toch maar weer een gewone jongen te zijn. De avond werd met een woord van dank aan de schrijfster door de voorzit ter van K O Leiderdorp, de heer P. v. d. Sterre, besloten. Parencompetitie Nederl. Bridgebond Standen na en scores van de derde zit ting van de Parencompetitie '68. Hoofdklasse: 1. echtp. Brakel 352 (114); 2. Engels-v. Ravenswaay Cl. 346 (103); 3. Dek-Goedhart 344 (98); 4/5. Biesot-v. Weizen 327 (131) en TJjssen- de Vrind 327 (111); 6. Kaptein-den Oete- laar 319 (113); 7. Kuyt-Meester 317 (115) 8. De Jong-v. d. Plas 313 (101); 9. echtp. de Graaff 306 (92); 10. echtp. v. Wingen 289 (102). Eerste klasse: 1. Vlaardingerbroek- Haasbroek 616 (213); 2. Wagenaar-Pe- schier 615 (199); 3. echtp. Holleman 613 (207); 4. De Bruyn-Wamsteeker 602 (190); 5. Eling-Ooijendijk 601 (212); 6. Vreeburg-Biegstraaten 600 (203); 7. Hissink-de Haas 591 (232); 8. echtp. Den Hoed 585 (172); 9/10. echtp. De Rui ter 583 (196) en Huls-Sijpestoyn 583 (169); 11. De Vries-Lodder 579 (192); 12. mevr. Dieben-Middelbeek 579 (186); 13. dms. Tielkemeijer-Aenmeij 571 (208); 14. Hoekman-v. Dormolen 567 (202); 15. echtp. Rompes 562 (179); 16. mevr. Vrijenhoek-Phllips 561 (176). Tweede klasse; 1. Gerlich-v. Leeuwen 822 (271); 2. Paul-Trijzelaar 812 (290); 3. mevr. De Jong-v. Kins 794 (237); 4. Lenaers-Schutte 793 3215. Hage-Klos 777 (200): 6. Bloemhoff-De Jong 774 (287); 7. mevr. v. d. Byi-Karstens 769 (2561; 8. Poot-De Ruiter 759 (265); 9. De Goede-Stempels 758 (259); 10. Can- crinus-Roth 748 (245); 11. Heemskerk van Wieringen 741 (257); 12. echtp. Sep- pen 719 (195); 13. Bos-Sprink 717 (227) 14. v. Duyvenvoorde-v. 't Hof 70-1 (239); 15. v. Dockum-de Graaff 676 (232); 16. Sonnenschein-Stevens 661 (200); 17. Smink-Vlnk 660 (232); 18. dms. Can- crinua-Zwerver 658 (190); 19. echtp. Libeton 652 (239); 20. echtp. Kiel 586 (218). BRIDGECLUB V.O.C Uitslag derde en laatste" ronde van de parencompetitie Groep zwart: 1 De Tombe-v. cl. Burg 160 p.; 2. Tjalkens-Wakka 139 p.; 3. Ouclshoorn-Gans 127 p.; 4. Dofferhof- Vogclenzang 125 p., 5. dames Otto-Pre- nen 123 p.; 6. Slegtenhorst-v. Dieren 122 p.; 7. echtpaar Boogaard 120 p.; 8. da mes Altink-v. d. Vliet 120 p.; 9, Schilt- huizen-Belt 115 p.; 10. echtp. Smit 109 p.; 11. mevr. v. d. Ham-hr. Megchelse 93 p.; 12. echtp. Raar 87 p. Groep rood: 1. Planje-De Jong 136 p.; 2. echtp. v. d. Ende 135 p.; 3. echtp. v. d. Scheun 134 p.; 4. dames Horree-Tuk 132 p.; 5. dames Klarenbosch-Hillegehek- ken 125 p.; 6. mevr. Altink-hr. Starre 124 p.: 7. De Haas-Altink 123 p.: 8. mevr. Raar-hr. Terpstra 117; 9. echtp. Schoof 114; 10. Westerman-De Jong 114 11. dames v. d. Upwich-v. Berge Hene gouwen 99 p.; 12. dames Korswagen- v. d. Norden 87 p. zwembad. B. stellen voor thans formeel tot de aan koop van deze gronden te besluiten niet tegenstaande nog niet in alle gevallen overeenstemming met de eigenaren is bereikt. Tevens stellen b. en w. voor te besluiten tot aankoop van enige perce len waaromtrent overeenstemming met de eigenaar is bereikt. Het reeds toege stane krediet moet in verband hiermede met 83.000,worden verhoogd. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen is geslaagd voor het examen scheikunde MO-b de heer M. M. Hem- Blj de raad van Oegstgeest is ingeko men een brief dd. 1 oktober 1968 van een zevental kruideniers ln de gemeente waarin wordt gevraagd de verplichte winkelsluiting voor deze groep zodanig te herzien dat deze dinsdag na 13 uur zal zijn. B. en w. stellen voor deze brief, over welks inhoud zij inmiddels het ad vies van de Kamer van Koophandel hebben gevraagd, in hun handen te stel len om preadvies. B. en w. delen mede, dat uit nadere gemaakte sonderingen van het bouw perceel nr. 30 in het bungalowpark waarop de ambtswoning van de burge meester zou worden gebouwd; gebleken is dat de kosten van het heiwerk de begroting met 7.350,- zouden overtref fen. Hierdoor zou het voor deze woning maximum toegestane krediet worden overschreden. B. en w. zijn van mening dat dit moet worden voorkomen en heb ben daarom het bouwperceel nr. 52 voor de ambtswoning van de burgemeester aangewezen, Het genoemde bezwaar doet. zich hier niet voor. Geboren: Judith-Anne, dr. v. P. C. W, J, Tolboom en J. G. M. van der Sandt: Jan Pieter, zn. van C. Glasber gen en C. J. van der Mey; Adriana Margaretha, dr. v. R. A. L. Loppé en A. C. van Egmond; Daniël Hendrik, zn. van P, A. de Wilde en E. Kreuk niet; Jeroen Alexander, zn. v. D. S, Anholts en N. N. Ouwersloot. Ondertrouwd: A. C. Hakker en A. P. de Does, C. de Graaf en C. C. W. Bronsgeest; S. Heeringa en G. J. van Vliet. Getrouwd: G. Klaverveld en W. E. M. van Abswoude; E. L. Lourens en W. van Dijk; P. de Mooij en M. van Egmond; P. G. J. Heemskerk en E. Filippo; T. W. J. van der Drift en W, M. J. Rotteveel. Overleden: H. T. Halbaeh, P. Post, L. Bouwmeester e.v. C. W. Christiaan- ZOETERWOUDE Vrijdag 8, zaterdag 9 en zondag 10 november as. zal in Huize De Goede Herder aan de Hoge Rijndijk 86 een ten toonstelling worden gehouden van het werk van de onder de hoede van het instituut staande meisjes. De opbrengst ls bestemd voor de hongerlijdende lan den. De tentoonstelling is open vrijdag van 19 tot 21.30 uur, zaterdag van 14.30 tot 17 en van 19 tot 21.30 uur en zondag van 11-12 en van 14.30 tot 17 uur, Bestemmingsplan Binnenhof te Leider dorp wordt bouwrijp gemaakt De raad besloot in de vergadering van 29 mei 1967 tot vaststelling van het bestemmingsplan Binnenhof, dat onder meer voorziet in de bouw van 516 een gezinswoningen. Ged. Staten van Zuid- Holland hebben het besluit goedgekeurd, Omdat de gemeente ln de zyilaan en Meyepolder momenteel vrijwel niet meer over verkoopbare bouwterreinen be schikt, dient met het oog op de voort gang van de woningbouw in Leiderdorp op korte termijn een aanvang te worden gemaakt met het bouwrijp maken van de gronden ln het bestemmingsplan Bin nenhof. Op voorstel van het ontwikkelings team hebben b. en w. besloten dat het bestemmingsplan Binnenhof in twee fa sen zal worden bouwrijp gemaakt. De eerste fase omvat de aanleg van de ver bindingsweg tussen de Engelendaal en het nog aan te leggen sportpark „De Bloemerd". Deze weg zal do afscheiding vormen tussen de bestemmingsplannen Binnenhof, Winkelhof en Voorhof. Schoolgeld kleuter onderwijs Leiderdorp De normbedragen voor vrijstelling van schoolgeld kleuteronderwijs zijn herzien. Artikel 1 van het wijzigingsbesluit be paalt het volgende: de ouders, voogden of verzorgers worden desverlungd vrij gesteld van de verplichting tot hot be talen van schoolgeld, wanneer hun totale wekelijkse inkomsten liggen beneden een bedrag van 135,-, Indien het gezin uit twee personen bestaat. De norm wordt voor het eerste, tweede en derde gezins lid meer met 9,en voor de overige gezinsleden met j 12,50 per persoen ver hoogd. In de thans geldende verordening z(jn deze bedragen resp. bepaald op 128, ƒ8,50 en ƒ12,—. De hierboven aangegeven wijziging wordt geacht ln werking te *yn getreden met ingang van 1 juli 1968. Aanleg Engelendael te Leiderdorp vergt nog 184.100 In de op 30 januari 1967 gehouden vergadering besloot de raad tot het ma ken van verticale drainage, het aan brengen van draineerlagen en -sleuven, het maken van een onderbaan en het elggen van duikers met bijkomende wer ken voor doortrekking van het gedeelte van de Engelendaal, gelegen tussen de Laan van Ouderzorg en de Persant- Snoepweg. Nadat goedkeuring van G. S.' was verkregen op de uit uw besluit voortvloeiende begrotingswijziging, heb ben b. en w. aan het Zuidhollands Aan nemingsbedrijf „Bomens" te Krimpen a. de Lek opdracht gegeven de vorenbe doelde werkzaamheden uit te voeren. De verticale drainage heeft thans voldoen de lang gefunctioneerd, zodat nu het moment gekomen is waarop tot het ma ken van het wegdek kan worden over gegaan. Het gaat ook nu om de aanleg van één rijbaan, die zal worden aange sloten op het reeds bestaande gedeelte tussen de Laan van Ouderzorg en de Provinciale weg nr. 5 en is gelegen ten zuid-westen van de in een later stadi um aan te leggen tweede baan. Hiervoor zal een krediet van 184.100, nodig zijn. Aanvullend krediet nodig voor raadszaal in Leiderdorp In het bestek dat betrekking heeft op de verbouw/uitbreiding van het raadhuis, is voor de betimmering van de raads- zaul een stelpost opgenomen van ƒ20.000, De raadzaal ls in de ver bouw/uitbreiding betrokken doordat de ze wordt verlengd met een nieuwe pu blieke tribune van ongeveer 4,50 by 5,50 m. De bestaande achtermuur wordt daartoe verwyderd. Dit houdt mede ln dat hel begrip „betimmering" ln ruime zin moet worden opgevat. Het omvat nameiyk ook het aanpassen van het pla fond en de vloer, alsmede nieuwe ar maturen voor verlichting en nieuwe vcr- warrningsradiatoren. Na een bespreking met de architect die de dlrektle over de verbouw voert, zyn b. en w. tot de con clusie gekomen dat het maken van een plan voor de raadzaal opgedragen be hoort te worden aan een gespeciali seerde binnenhuisarchitect. Het Is nornc- meiyk onmogeiyk om het nieuw aange bouwde deel uit te voeren In dezelfde trant als de huidige raadzaal, die da teert van 1935. B. en w. stellen zich voor bureau voor interieurverzorging en bin nenhuisarchitectuur Mutters te 'a-Gra- venhage in te schakelen, hetzelfde bu reau dat onlangs de burgemeesterska mer tot tevredenheid heeft verbouwd en Ingericht. Ter uitvoering van dit voor nemen ls een aanvullend krediet voor de onderhanden verbouw van het raadhuis nodig van 35.000.—. zodat tezamen met de stelpost 55.000,beschikbaar Is. rond. Ken noodkerk la aangekocht zodat I bij de bouw vnn de nieuwe kerk. welke komt op de plaats waar nu nog het oude I kerkgebouw staat, bet parochieleven normaal doorgang kan vinden. I Vooral voor vele oudere parochianen zal het slopen van de oude kerk met enige weemoed worden aangezien. Er was echter geen andere oplossing. Niet allen zal echter door de slopershamer vernietigd worden. De parochiekerk wns een historisch gebouw, waarvoor zelfs Ryks monumentenzorg belangstelling had. Echter ook hier was men te krap voorzien van financiële middelen om aan behoud van dit kerkgebouw te kunnen denken. Wel is in overleg met Monu mentenzorg besloten om enkele waar devolle «n ook historische stukken naar de nieuwe kerk te doen overbrengen. Bewaard hiervoor zul blijven het mach tige orgel, het prachtige tabernakel, de met houtsnijwerk gewlerde communie bank, In de nieuwe kerk een altaar communiebank zal worden, de unieke preekstoel, waarin de patroonsnaam van do kerk nl. Petrus' Randen mo prachtig Is weergegeven, voorts twee afbeeldin gen van de biechtstoelen en de grote stenen beelden. De in de kerk aanwezige oude ban ken zullen worden verkocht omdat deze ln het Interieur vttn do nieuwe kerk niet meer zullen passen. Jammer ls ook, dat de op levensgrootte door de destyds be kende kunstschilder Jan Dunselman ge schilderde kruiswegstaties niet behou den kunnen worden. Deze zyn niet meer af te nemen maar vergaan ln de muur waarop zy zyn aangebracht. Dit is ook het geval met de mooie schilderstukken in het priesterkoor. Aanbesteding Vrydagmiddag om 2 uur had ln café Wagenaar de aanbesteding plaats van de sloop van de oude kerk. Er waren 7 lnschryvingen.De hoogste was ƒ99.000,- en de laagste de fa. Lambert uit Bemmel voor 61.890,-, welk bedrag door het kerkbestuur betaald zal moeten worden. De gunning is nog aangehouden. Laatste concert De streefdatum voor het laatste ge bruik van de oude parochiekerk Is zon dag 15 dec. a.8. Op deza dag zal er vanwege het gouden jubileum van de velling een H. Mis worden opgedragen waai by de gemengde zangver. Vox Laeta de bekende Krönungsmesse van Mozart zal uitvoeren met muzikale medewer king van enkele leden van het Residen tieorkest. VOOR OF TEGEN KOOPAVOND LEIDEN, 31 oktober. Wy danken de Kamer van Koophan del voor het, wellicht onbewust, com plimentje aan de werknemersbonden. Want zy achryft: „enkele jaren gele den leidde een soortgeiyk overleg tot een negatief resultaat, voornamelijk door de afwijzende houding van d« werkne mersbonden." En verder schryft zy nog: „de werk gevers namen toen een genuanceerd standpunt ln." Goed vertaald betekent dit, dat de grote meerderheid er ook tegen was. Ook nu reeds kunnen wy de Kamer van Koophandel mededelen, dat de werknemersbonden, wellicht op nog be tere gronden als toen, zich tegen een, o.l. volkomen onnodige, koopavond sul len biyven verzetten. wy geloven ook niet dat, gezien de situatie ln vele middenstandszaken, de meerderheid genegen is, door styging vnn de bedryfskosten die een koopavond zeker met zich medebrengt, en langere werktyden, hun financiële en sociale positie nog meer te verzwakken. Mis schien dat tevens de per 1 januari 1969 ln te voeren BTW hun extra tot na denken zal stemmen. De drie samenwerkende bonden van handels-, kantoor en winkel personeel. K. ZOETERWOUDE Sjaloom-school morgen open Zondagmiddag wordt de deze week officieel ln gebruik genomen r.-k. school voor baslsonderwys „SJaloom" aan de Veldzichtstraat van 2 tot 4 uur voor bezichtiging door belangstellenden open gesteld. Speciaal voor de ouders der kinderen, die bij de opening het dans- en zang spel „De toverhaan" hebben opgevoerd, sal dit spel zondagmiddag tweemaal worden herhaald. Dit zal zyn om half 3 en half 4. Kinderen zonder gelelde van hun ouders zullen zondagmiddag geen toegang tot de school hebben. De St.-Jansfanfare en de .drumband VIOS te Zoeterwoude hebben gister avond om 8 uur een serennde gebracht aan de heer Jac. Zandbergen, die, zoals wy gisteren reeds uitvoerig berichtten, zyn 50-jarig Jubileum vierde als agent van de Leidse Courant. De jubilaris werd toe gesproken door dc voorzitter van de St.- Junsfasfare, de heer J. Straathof, die de heer Zandbergen dankte voor wat hy In die halve eeuw ook voor de Zoeter- woudse burgery heeft gedaan. Ook wer den felicitaties uitgesproken door de heer C. Paardekooper, voorzitter van VIOS. Het feest werd daarna op uitbun dige wyze ln de familiekring voortgezet. Vanmorgen omstreeks tien over acht ls de 23-jarige gezinsverzorgster I. v. L. uit Zoeterwoude op het kruispunt Ver- laatweg-Veldzichtstraat door een auto aangereden. Dc gezinsverzorgster, die ln de richting Dorpstraat fietste, ver zuimde voorrang te geven aan 'n auto. die uit de Veldzlchtstraat kwam. ZIJ werd daarby geschept en kreeg 'n lin kerbeenfractuur. Per EHD werd zy naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden vervoerd, nadat dokter Kortman de eer ste hulp had verleend.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5