Ruimte voor verplaatsing en nieuwe industrie beperkt Leidse Courant beloonde trouw van medewerker K. Zandbergen A Ir. Van Hoek (Kamer van Koophandel); KOUD? BIJVERWARMEN! BROMFIETSER ZWAARGEWOND BIJ BOTSING Aandacht gegeven aan belangrijke aspekten van het onderwijs Groot aantal manifestaties in „Week over Derde Wereld" BIOSCOPEN MARKTEN Th. v.d. KLUGT VERRASSEND MET VIER STEMMEN VERSLAGEN DOOR LvJ.MEY PAGINA DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 ZOETERWOUDENAAR 50 JAAR BEZORGER t V Heden herdenkt de heer Jac Zandbergen, meer bekend als Koos, de dag dat hij voor 50 jaar voor de eerste maal de Leidse Courant in Zoeterwoude ging bezorgen. Dit feit was aanleiding deze dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. De heer J. F. J. M. Koens, de directeur van de courant en de heren C. P. de Heiden en H. Riebeek, die hem het langst hebben meegemaakt, brachten van morgen een bezoek aan de jubilaris, om hem met dit heuglijke feit te complimenteren. In het bijzijn van kin deren en kleinkinderen van de heer Zandbergen hield de heer Koens geen officiële speech, doch zo maar een praatje bij een kop koffie. Deze dag is er een van gemengde gevoelens. Feest om een jubileum en treurnis bij het afscheid. Het hoofd accent was echter „feest", gezien de bloemstukken. Het is in de geschiedenis van de courant nog niet voor gekomen dat een dergelijk jubileum gevierd werd. De heer Koens (links) overhandigt de jubilaris het ge schenk onder couvert; in het midden de heer De Heiden, rechts de heer Riebeek. Veel waardering is er voor het feit dat de jubilaris een bepaald ideaal heeft nagestreefd. De katholieke courant moet vooruit en geholpen worden. Zelden zijn er mer die dit bepaalde doel willen dienen. Dank werd gebracht voor de trouw en het werk aan de krant bewezen. Als blijk van waardering werd een enveloppe met inhoud overhandigd. Aan de dochter, die steeds haar vader trouw heeft bijgestaan werden bloemen en een doos bonbons aangeboden. De directeur hoopte dat de band niet geheel zou worden afgesneden en dat de heer Zandbergen nog vaak de cou rant zou bezoeken, waar hij steeds welkom is. Een concreet inzicht in de terreinbehoefte voor de nieuwe elektrici teitscentrale, die in de Barrepolder onder Zoeterwoude moet worden gesticht, is onontbeerlijk, zei gistermiddag ir. J. J. G. van Hoek als voor zitter van de Kamer van Koophandel in zijn openingstoespraak voor de najaarsvergadering. Hij herinnerde eraan, dat in principe 22 ha grond is gereserveerd voor de centrale in het gebied van het industrie schap De Grote Polder. Aangezien grond echter een schaars artikel is en de oppervlakte voor verplaatsing en ontwikkeling van de industrie uiterst bescheiden is, moet zo spoedig mogelijk bekend zijn hoeveel grond voor die nieuwe centrale nodig is. Met instemming releveerde ir. Van Hóek het op gang gekomen contact tussen de Leidse universiteit in de Leidse Vereeniging van Industrieëlen. tatief oogpunt verdient grondwater meestal de voorkeur. De kwaliteit van Een belangrijk onderdeel van de agen- het beschikbare oppervlaktewater is in da die onder meer goedkeuring van de ontland trouwens zodanig, dat dit begroting voor 1969 met een totaal van *-er n*et zonder meer kan worden 657.200,— behelsde) ioas een causerie bruikt voor de watervoorziening. van prof. dr. P. G. Folir. uit Amersfoort over Het afvalwaterprobleem en de industrie". Water is het belangrijkste levenselement, aldus prof. Folir, en daarom is het zaak, dat liet water zo goed en efficient mogelijk wordt ge bruikt. Voor de mens en ook voor de industrie, de landbouw, de veeteelt en de tuinbouw is de beschikbaarheid van water onontbeerlijk. Het gaat daarbij niet alleen om de kwantiteit maar ook om de kwaliteit. De watervoorziening voor bevolking en industrie put uit twee bronnen: opper vlaktewater en grondwater. Uit kwali- met Nieuwe Rijn 29-32 Telefoon 24244" en in het kader van een waterkwaliteits- beheersing de lozing van afvalwater kwalitatief en kwantitatief aan banden te leggen. Prof. Fohr. ging nader in op het zgn. collectieve zuiveringssysteem en hij stelde met nadruk dat de kosten zuivering van het industriële afvalwa ter als een integrerend deel van de to tale produktiekosten moeten worden ge zien. De aanvankelijk nogal aarzelende houding van de industrie ten opzichte van de vuilwaterbestrijding is belang rijk verbeterd. Op regionaal gebied ont wikkelen ook vele Kamers van Koop handel activiteiten op dit gebied. Ten slotte ging prof. Föhn nader in op de consequenties van de wet „verontreini ging oppervlaktewater" en op de op deze wet gebaseerde heffingen, die de water beheerder in staat stellen bijdragen te verlenen aan diegenen, die ter voldoe ning aan de voorwaarden zulverlngs- maatregelen moeten nemen. H. ELEMANS 40 JAAR IN DIENST BIJ VANGEND EN LOOS advertenties j Gisterochtend 07.45 uur vond op de Haarlemmerweg te Leiden een botsing plaats tussen een bromfiets, bestuurd door de 59-jarige Noordwijker Van N., en een personenauto, bestuurd door de 53-jarige heer S. uit Warmond. De brom fietser kwam te vallen en liep daardoor' een gecompliceerde rechteronderbeen- breuk op, een hersenschudding, een scheurwond aan zijn rechteroor en ver wondingen aan het achterhoofd. De voer tuigen werden licht beschadigd. De heer Van N. werd per EHD naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. ONDERGOED in een grote keus Herenstraat 83 - Breestraat 137 Afscheidscollege prof. dr. Vlekke In het Juridisch Studiecentrum „Gra vensteen" van de Leidse Universiteit heeft gisteren prof. dr. B. 11. M. Vlek- ke, die onlangs met emeritaat is ge gaan, een informeel afscheidscollege gegeven. Prof. Vlekke blikte hierin terug op zijn hoogleraarsjaren, een periode die begon in 1956, toen op initiatief van prof. mr. F. M. baron Van Asbeck onder de benaming „actu ele internationale staatkunde" de leer van de nieuwste tijd als studievak werd geïntroduceerd. Voorafgaand aan zijn college werd de scheidende hoogleraar toegesproken door de decaan van de faculteit der Rechtgeleerdheid, prof. W. H. Nagel, die prof. Vlekke kenschetste als historicus van grote naam, die met rechtvaardigheid en een duidelijk be sef van de betrekkelijkheid van dt waarden, die in het geding waren" do ceerde. Prof. Nagel memoreerde de activiteiten van prof. Vlekke als au teur van onder meer een briljante ge schiedenis van Indonesië, als directeur van het Historisch Instituut te Rome, als docent aan de Harvard University, als hoofdredacteur van de Interna tionale Spectator en als buitengewoon hoogleraar te Leiden. Hij gaf uitdruk king aan de dankbaarheid van de fa culteit voor de jaren, waarin prof. Vlekke te Leiden heeft gedoceerd, en aan haar droefheid on> zijn vertrek. LEIDSE AGENDA VRIJDAG 1 NOVEMBER Galerie Walenkamp: werktekeningen en reliëfs van Ad Dekker; 20.00 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. 9de lustrum L.O.I. ingezet met symposium et als aanleiding liet 45-jnrig be staan In 1968 (9de lustrum) hebben l)e Leldsche Onderwijsinstellingen (L.O.I.) in de Stadsgehoorzaal een symposium gegeven, waarbij aandacht werd verleend aan enige belangrijke aspekten van het onderwijs in liet. algemeen. In een welkomstwoord van prof. dr. J. W. van Hulst, lid van de Raad van Financieel Toezicht van de L.O.I.be nadrukte deze de moeilijkheden die de leerkrachten hebben bij bel opvoeden in een maatschappij, waarvan de struk- tuur niet goed genoeg bekend is. „De studenten vragen zich terecht af, of de kennis die hun wordt over gedragen, straks nog funktioneet blij ken zal. Met andere woorden: zitten we straks niet met kennis die reeds ver ouderd of zelfs achterhaald is?" De heer I. J. Sloos, president-direkteur van de L.O.I., hield daarna lezing „De L.O.I. in 2013", waarbij hij het toe komstbeeld llnea recta afleidde van de ontwikkeling zoals die zich nii mani festeert. „Toen het schriftelijk onder wijs in ons land opkwam, was de opzet ervan nog vrij primitief. De mensen die het brachten, waren weliswaar van goede wil, maar de beschikbare midde len lieten niet toe, dat aan vorm en in houd die aandacht kon worden besteed, die het ten enenmale nodig had". Na de tweede wereldoorlog is het schriftelijk onderwijs snel geëvolueerd. Er kwam meer vraag naar specialisten; bijscholing was nodig: „éducatlon per manente" werd een algemene klank. „KONJUNKTUURRIDDERS" In zjjn betoog fulmineerde de lieer Sloos nog tegen een aantal „konjunk- tuur-ridders", die het schriftelijk onder wijs misbruiken om er zoveel mogelijk geld aan te verdienen. „Onderwijs is geen zaak van negotie; zo het tóch daarmee overgoten wordt, is er van onderwijs geen sprake meer, doch komt het bedenkelijk dicht In de buurt van bedrog, van volksbedrog zelfs". Goede hoop had hjj desbetreffend op het rapport van de Staatscommissie Toezicht Schriftelijk Onderwijs, dat ten grondslag ligt aan de binnenkort in te dienen wet op het schriftelijk onderwijs. Prof. dr. F. W. Prins, hoogleraar in de pedagogiek en algemene didaktlek aan de landbouwhogeschool te Wagenin- gen, gaf daarna zijn didaktische mening over „de zin van de studie in de hedendaagse crisis". De lieer H. J. W. Elenians, de chef administrateur van Van Gend en Loos afd. Leiden, viert vandaag het feit, dat liij veertig jaar geleden bjj dit vervoers bedrijf in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum was ten huize van de jubilaris (Rijnkade ld) vanmorgen een feestelijke bijeenkomst, waarop de di recteur van Van Gend en Loos Leiden, de heer L. -I. A. Adema, zjjn „rechter hand" zoals hjj de beer Elemana noemde toesprak. De heer Adema memoreerde in het kort de loopbaan van de heer Elemans bij Van Gend en Loos. Eind 1928 trad de heer Elemans op het kantoor bij Van Gend en Loos in Arnhem in dienst, en kwam in 1933 naar Leiden. In Lelden vervulde de heer Elemans tal van functies, waardoor hij het ge hele vervoersbedrijf door en door leerde kennen. In 1965 werd de jubilaris be noemd tot chef administrateur. De heer Adema vond het een hele prestatie van de heer Elemans 40 jaar in een levendig en dynamisch bedrijf ai® Van Gend en De directeur vau Van Gend en Loos Lelden, de lieer l. Adema, biedt zijn .rechterhand", de heer H. Elemans voor zjjn 40-jarig dienstverband een bedrag r couvert aan. Loos is werkzaam te blijven. „Dank zij sen als u is Van Gend en Loos groot geworden". De heer Adema bood de jubi laris als blijk van waardering een be drag onder couvert aan. Namens de per soneelsvereniging bracht de heer F. Kruk zijn dank over en bood de heer Elemans een Delfts blauw wandbord aan. Woorden van waardering namens het gehele personeel bracht de heer D. Vrouwenvelder over. Hij noemde de heer Elemans recht- en strijdvaardig voor het personeel. De heer Kruk bood een klok aan. Namens de vereniging van hoger leidinggevend personeel bracht de heer M. Rozemond zjjn collega hulde en liet dat vergezeld gaan van een cadeaubon. Daarna was ejr nog een gezellig sa menzijn. De week over de Derde Wereld, die vanaf 4 tot 9 november de aandacht *»'j moeten trekken van alle bewoners van de universiteitssteden zal in Leiden wor den geopend door minister Klompé. Zij geeft het startschot voor een reeks akti- viteiten, waarvan verreweg de meeste buiten het universiteitsgebouw zjjn ge organiseerd en die daarom voor ledereen, bijna altjjd gratis, toegankelijk zjjn. De manifestaties worden op landelijk niveau gekoördlneerd door de Nederlandse Stu denten Raad en het Nesbic, het studen- werklng. Voor Leiden berust de organi satie bjj de Algemene Leidse Studenten Vereniging, de Leidse afdeling van het Nesbic, en talrijke vrijwilligers. De problematiek van de ontwikke lingslanden krijgt op zaterdag 2 novem ber al een ouverture. Dan wordt op de Kaasmarkt een wagenspel opgevoerd, een soort rijdend toneel. Studenten van de Sociale Akademie uit Rotterdam spe- den in karikaturale rollen de partij van de rijke landen, die de arme met een kluitje in het riet sturen. Van 5 tot 12 november staat het ge bouw Leytlion aan het Levendaal open voor bezoekers van de tentoonstelling met de veelzeggende titel „Wij nemen het wéér niet". Deze expositie, die door de oud-gevangenen van het koncencratie- kamp Sachsenhausen is opgesteld is 4 jaar geleden voor het eerst in Leiden ge weest en konstant verrijkt met nieuw materiaal. Met vele originele dokumen- ten wordt het facisme in al zijn vormen getoond. Dinsdagochtend wordt do ten toonstelling geopend door ds. Kroon, Hervormd predikant uit Amsterdam. Een tweede tentoonstelling, over het onderwijs in de ontwikkelingslanden, zal vanaf woensdag te bezoeken zijn. Die zelfde dag vindt in de Holiday Inn een groot kongres plaats over hetzelfde on derwerp. Meer dan 400 mensen zullen die dag na verschillende inleidingen hun di8kussies voeren onder voorzitterschap van prof. mr. J. F. Glastra van Loon. direkteur van het Institute for Social Studies in Den Haag. Op donderdag zal inDe Burcht 'n avond worden gehouden over Cuba. Hiervoor is een forse dokumentatiemap uitgegeven, die de ingewikkelde problemen rond dit eiland vanuit Cubaans standpunt wil be- De crisis zag prof. Prins in „het alge naderen. De samenstellers zijn ervan uit- LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit is de lieer J. D. Roode, wetenschappelijk assistent bjj de raad op Atoomkrag van Zuid- Af rika, te Pretoria tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen gepro moveerd op een proefschrift, getiteld „Generalized Lagranglan Functions in Mathematical Programming". Promotor was prof. dr. G. Zoutendijk. De heer R. F. Wielinga is gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Calorie and magnetic investigations near 1 Kelvin. An experimental and theoretical study with special emphasis on critical beha viour". Promotor was prof. dr. C. J. Gorter. De heer Wielinga is geboren te Palenibang en woont thans te Oegst- geest. De heer H. T. van Dam, wetenschap pelijk medewerker van het Natuurkun dig Laboratorium van de N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven is ge promoveerd. tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Optical activity of crystalline media". Promo- tor was prof dr. L. J. Oosterhoff. De heer Van Dam is geboren te Oost burg en woont thans te Aalst (Noord Brabant), gegaan, dat Informatie „van de andere kant" gemakkelijk te verkrijgen i bovendien konden zij de hand leggen op ekskluslef materiaal. De hele week is gelardeerd met des kundige lezingen, die voor een gedeelte in het kader van het Stdium Generale van de universiteit zijn ondergebracht. Twee buitenlandse experts komen spe ciaal naar lelden: prof. E. H. Jacoby dr. G. Adler-Karlsson, beiden dlrekte medewerkers van de beroemde Zweede econoom Gunnar Myrdal. De financiering van de week gebeurt voor een belangrijk deel uit de opbrengst van de dokumentatiemappen. Bovendien heeft de universiteit zich garant ge steld voor een bedrag van 3000 gulden terwijl de gemeente en andere instellin gen voor diverse akttviteiten een bedrag van in totaal ongeveer 2500 gulden ter beschikking hebben gesteld. Verdere informatie over deze week is op het kantoor van de ALSV, Witte Sin gel 25, verkrijgbaar, terwijl ook op ver schillende punten In de stad Inlichtingen worden verstrekt. i gevoel van onbehagen over de resultaten van het huidige onderwijs. „Hij vond schriftelijke bijscholing of her- s'chollng van ouderen belangrijk „omdat ieder kind momenteel beter onderwijs geniet dan voor zijn ouders vaak moge lijk was". NEDERLAND IS ONTWIKKELINGSLAND In een historisch overzicht van de geestelijke ontwikkeling van de mens, zei prof. Prins dat hel chaotische ka rakter van liet onderwijs pas discutabel werd gesteld omstreeks 1930 en dan nog alleen maar In onderwijskringen. Hjj kwam tot de konklusle, dat Ne derland wat betreft de studie als be langrijkste niogeljjkheid tot kennlsver garing, «ien ontwikkelingsland Is. „W< weten niet, of we het schoolboek en hel schrift discutabel moeten stellen, nu di computer ons als hulpmiddel tcrzjjde kan Daarna gaf een forum, bestaande uit prof. dr. F. W. Prins, drs J. van Bergejjk, drs. Ohr. Boermeester en de heer C. D. van Noppen, onder voorzitterschap van prof. dr. J. W. van Hulst, antwoord op uit de lezing en het referaat ontstane Na het forum en de lunch volgde eer referaat van prof. dr. C. A. van Peur- sen, getiteld „Onderwijs en informatie onderwijs en ethiek". Hierin werden pa rallellen getrokken tussen het onderwijs enerzijds en de informatie, resp. ethiek anderzijds. Prof. van Peursen zou graag twee po len in het huidige onderwijs willen laten aanbrengen, t.w. de opvoeding en de in formatie (onderricht), die belde steeds meer op elkaar Inschuiven; elkaar steeds meer gaan overlappen. „Er is geen éénrichtingsverkeer r men heeft een wisselwerking. Deze her- struktererlng gaat uiteraard gepaard met alerlel nieuwe ontwikkelingen. Zo spreekt men tegenwoordig van het tjjd- perk van automatisering, of van tech niek, of van management. Maar nummer één van al die aspekten is volgens mjj, dat we leven in het tjjdperk van de in formatie". Voor de veranderingen die de toe komst allicht zal brengen, achtte prof. Van Peursen de volgende punten van het grootste belang: le Bezinning op de eigen mogeljjkheden van de didaktlek, waarbij de nadruk moet worden gelegd op het feit, dat de dldaktiek moet leiden tot het bie den van alternatieven, om een kri tische houding te waarborgen. 2e Nieuwe middelen (nieuw denkpa troon en hulpmiddelen als computer, e.d.). 3e Beduchtheid op „dwarsblndlngen' met andere opleidingen en informa tiebronnen (wat weer nieuwe alter natieven kan brengen en weer meei kritiek met zich meebrengt). 4e Het bjjsturen uit de mnatsehappjj, „terugsturen". Mensen die midden in de maatschappij staan, zien vaak nieuwe alternatieven. 5e De voortdurende herstrukturerlng. „Een openblik dus voor adviseurs wat de mogelijkheid tot diskussie op timaal uitbuit". BEVORDERING DIDAKTIEK BIJ SCHRIFTELIJK ONDERWIJS Na het referaat van prof. Van Peur sen beantwoordde een tweede forum, be staande uit de heren Th. M. M. Luljpen, H. J. L. Vonhoff, prof. dr. C. A. Peursen en drs. C. P. Bertels, onder voorzitterschap van prof. dr. L. M. de Rijk, vragen die naar aanleiding va referaat van prof. Van Peursen werden De heer sprak daarna, vóórdat met het apéritief werd begonnen, een woord, waarin hjj onder aandacht bracht De films in de week van 31 okt.-7 nov. Camera: Mjjn vriend, de duivel (14 Jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Nacht vr. en zat. 23.30 uur: Les Aby sses (18 jaar). Lido: Do 13de man (14 Jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Een les in liefdeskunst (Het wonder der liofde) (18 Jaar). Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Don't look back (Bob Dylan) (14 jaar). Dageiyks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Peyton Place (18 Jaar). Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: Hammerhead, de meedogenloze (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nacht vr. en zat. 23.30: Do Prooi (18 jaar). KORRELTJE PUNT I kijken, of zjj ook LEIDEN, 1 nov.. Vee Stieren 8; melkkoeien 60; vette koelen 340; vare koelen 65; pinken 4; vette kalveren 45; vette schapen 25; vette lammeren 1757 varkens (zeugen) 26; schrammen 59) biggen 473; paarden 1; gelten 45. Totaal 2908. Notering: slachtstieren schoon gew, 4,60-4,90; melkkoeien 975-1250-1650; vette koeien schoon gew. 3,45-4,00-4,70j vare koeien 550-900-1350; vette kalve ren lev. gew. 3,20-3,75-4,00; vette scha pen 100-120-140; vette lammeren 115- 135-165; zeugen (drachtige) 375-400- 450; schrammen 85-95-115; biggen 63- 68-73; gelten 15-45-80. Handel: slachtstieren: stug duur; melkkoeien: zeer rustig; vette koeiett luiachtig; vore koelen: zeer kalm; vette kalveren: slepend; vette schapen vlot| vette lammeren: stug, duur; zeugen, schrammen en biggen: redelijk; geitenr rustig. Kaas Aanvoer: 1 partij Goudse en 2 partijen Leidse. Notering: Goudse extra kwal. tot 4,34; 2e kwal. tot 3.95. Handel kalm. dat een stichting in het leven Is Inge roepen, die zich tot doel stelt do didak tlek in het schriftelijk onderwijs te be vorderen. „Elk jaar zulleii door deze Ntichlin^ geldprijzen worden uitgeloofd aan hen. die door een artikel, een artikelenreeks, een studio of een dissertatie o.l. een waardevolle bijdrage heeft geleverd aan de didaktlek van het schriftelijk onder- al)*". Na dankzegging aan sprekers, forum leden en de „werkers achter de scher men" besloot hij het symposium. BoUenstreekoubs kregen hün man in LVB-bestuur DE ANDERS zo matig bezochte Algemene Jaar vergadering van de Leidse Voetbalbond trok gister avond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een volle zaal. Aanleiding tot de drukte was de bestuurs verkiezing, die als punt no. 10 op de agenda stond. De heren J. C. v. d. Berg en T. Platje stelden zich niet meer herkiesbaar. Wie hun plaatsen in zouden gaan nemen bleef gisteravond tot het laatste ogen blik dé vraag. Er waren voor de vacature J. v. d. Berg twee kandidaten: Th. v. d. Klugt en L. v. d. Mey. De heer v. d. Klugt was kandidaat gesteld door de Leidse clubs en de heer v. d. Mey door de Bollenstreek clubs. Juist in dat laatste zat de verrassing. Immers, maanden geleden stond al min of meer vast, dat Th. v. d. Klugt in het bestuur van de LVB zou worden gekozen. Hij was de grote man van de COVS afd. Leiden (de scheidsrechtersvereniging). iedereen kende hem en niemand twijfelde aan zijn bestuurskwaliteiten. Tamelijk onverwachts echter schoven de Bollenstreekclubs, na gezamenlijk over leg, de tot nog toe vrij onbekende L. v. d. Mey naar voren als hun kandidaat. Zij prefereerden een man uit hün midden in het LVB-bestuur, omdat die hün belangen beter zou kunnen behartigen. Voordat de beslissing viel had mr. J J. de Jongh als voorzitter van de LVB de vergadering geopend. De voorzitter stond even stil bij degenen die in het afgelopen jaar de LVB zijn ontvallen. Mr. De Jongh vroeg o.m. aandacht voor het nog steeds groeiend aantal strafzaken in de LVB. Hij vroeg de bestuurs leden zoveel mogelijk te doen dat te beteugelen. Verder maakte hij bekend, dat er onder de leden van de LVB een enquette zal worden gehouden, waarin gevraagd wordt of In Leiden en omstreken in 1969 met zaalvoetbal moet worden begonnen of niet. Het scheidende bestuurslid J. C. v. d. Berg werd tijdens de vergadering voor zijn vele verdiensten in de LVB benoemd tot ere-lid. De heer A. Eichhorn, commissielid Jeugdvoetbal, werd benoemd tot lid van verdienste en de heren W. Oostrom en T. Jansen, die vanaf de oorlogsjaren consul zijn ge weest, kregen het zilveren insigne van verdienste opgespeld. Ook de heer P. v.d. Berg kreeg voor zijn 25-jarig voorzitterschap van VVSB, 't zilveren Insigne opgespeld. De diverse verslagen van commissies waren hamerstukken. Toen kwam het agendapunt aan de orde, waarvoor iedereen was gekomen; de bestuursverkiezingen. De meningen in de zaal waren nog al verdeeld en uit de sfeer in de zaal was te proeven, dat het verschil uiterst miniem zou zijn. De uitslag loog er niet om: de heer L. v. d. Mey werd met 196 stemmen, slechts 4 stemmen meer dan de heer Th. v. d. Klugt, gekozen. Dat hadden weinigen verwacht. In de vacature Platje werd de heer H. den Haan gekozen. Hij kreeg 231 stemmen voor en 163 stemmen tegen. Die tegenstemmen gingen naar de heer L. v, d. Burg. Alle herkiesbare leden van be stuur en commissies werden zonder hoofdelijke stemming herkozen. In de rondvraag kwamen eigenlijk maar twee voorstellen naar voren. Van ASC-zijde drong men er op aan de jeugdleider de bevoegdheid te ver lenen een wedstrijd te kunnen staken als hij het doorgaan ervan niet langer verantwoordelijk achtte. Omdat er eigenlijk zo twee scheidsrechters worden gecreëerd, zo meende voorzitter mr. De Jong, achtte hij het niet aanbevelenswaardig op het voorstel in te gaan. De vergadering was het daarmee eens. Een ander punt was of een trainer in de sociale verzekeringswetgeving moet worden opgenomen. Daar bestond van verschillende zijden bezwaar tegen, omdat het trainerschap, zo redeneerde men, maar een bijbaantje is. De voorzitter was van mening en met hem de vergadering, dat een trainer een werknemer van de vereniging is en dat daarom aan alle wettelijke eisen moet worden voldaan. Na afloop van de vergadering bleven er nog heel wat nakaarten over de bestuursverkiezing, maar dat was eigenlijk niet meer nodir Het spel was gespeeld.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5