RAMSES SHAFFY Ik mis Liesbeth altijd' MAREL DAALDEROP Wet op politieke partijen nodig Cabaretier hoopt ooit zover te komen dat hij werkelijk internationaal kan zijn Jacqueline straalde onder haar juwelen Bronchileften Bloemetje bij de kruidenier BRITSE PRIESTERS: TROUW ENCYCLIEK OF ONTSLAG AMBT VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Om half negen moet de voorstel ling beginnen. Drie minuten er voor stapt hij met lange passen de kille kantine van het Amster damse Felix Mentis binnen. Haastig, maar niet gejaagd. Hij loopt zonder om zich heen te kij ken recht naar de koffiebar, vraagt een kop koffie en betaalt gepast: twee kwartjes. Hij wis selt een rijksdaalder in twee gul dens en twee kwartjes, loopt naar de sigarettenautomaat en trekt een pakje „Lucky Strike". Hij steekt er een op, roert in zijn koffie. Hij kijkt snel op de klok aan de muur: een minuut over half negen. Zijn publiek wacht al in het ludiek geschilderde zaaltje, drie verdiepingen hoger. Ramses Shaffy meet bijna twee me ter van voeten tot beperkt langharig hoofd. Zijn slordig lijkende, erg lange, getailleerde regenjas accentueert de lichaamslengte van de Nederlandse zanger, cabaretier, entertainer. Zijn gezicht staat strak en is bleek. Hij zegt glimlachend: „Dat zegt al tijd iedereen tegen mij, dat ik zo bleek ben. Dat zeiden ze al toen ik zes jaar oud was". Hij slaat hele treden over als hij de trappen op springt. Erg veel zin Ruim een uur later, in de pauze. Naast het toneel in een langwerpig soort vertrek, waar iedereen zit die iets met „Shaffy Cantate" heeft te maken. Een rek met tientallen fles sen wijn aan de wand. Het pakje „Lucky Strike" is al half leeg en bijna tot een prop te knijpen. Ram ses Shaffy drinkt enkele glaasjes Je gaat weer toneel doen, waarom? „Omdat Liesbeth List wel erg veel maanden weg is, dat is eigenlijk de aanleiding. Ik moest bedenken wat ik in die tijd dan hier zou doen. Als tussenoplossing, want om met een nieuw programma te komen zonder Liesbeth, daar voel ik niet zo veel voor. Ik had weer erg veel zin om toneel te spelen. Ik heb die beide omstandigheden gecombineerd. Maar het wordt geen echte toneelavond zo als je die in de schouwburg krijgt voorgeschoteld. Het is 'n beetje een vermenging van allerlei dingen die ik gevonden heb in New York. Het zijn een paar eh scenes, eenakter achtige dingen, het is een beetje door- mekaar, het is een beetje spectacle coupé. Korte dingen; ze staan, geloof ik, dichter bij cabaret dan bij toneel, ik geloof dat ik dat wel kan zeggen". Het is fijn om dit nu te kunnen doen, nu Liesbeth weg is? „Ja, het is weer een heel nieuwe impuls. Ik ben erg benieuwd wat er uit gaat ontstaan". Je bent als acteur lange tijd verbon den geweest aan de Nederlandse Co- medie. Vier jaar geleden ben je er mee opgehouden. Heb je nu heimwee naar het toneel? „Nee, zo'n tijd geleden is het niet dat ik speelde, ik heb het een naar jaar gecombineerd. Toen heb ik Shaf fy Chantant gedaan in Amsterdam en in Den Haag heb ik gelijktijdig per jaar een rol gedaan bij „En semble". Het is pas de laatste twee jaar dat ik dit eigen cabaret puur al leen doe. Ik ben mét mijn gastrollen bij „Ensemble" opgehouden omdat het niet langer te combineren was met mijn verantwoordelijkheden ten aanzien van mijn andere mensen in het cabaret. Hè, als ik toneelspeelde, dan konden zij niks doen". En de Nederlandse Comedie? „Daar ben ik weggegaan, voordat ik dit begon, voordat ik bij „Ensem ble" gastrollen ging spelen. Ik had er ongeveer negen jaar gezeten, een lange tijd, ik wilde een beetje veran- Nooit meer terug Nu geen zin meer om terug te gaan? „Ik zou nooit meer terugwillen in een gezelschap voor een heel seizoen. Waar ze mij precies vertellen hoe ik het allemaal moet doen, in plaats van dat ik het hen vertel. Ik ben nou eenmaal vrij onafhankelijk. Dat systeem van de toneelgezelschappen ligt mij persoonlijk niet. Ik weet dat dat systeem onvermijdelijk is om een goed gezelschap te vormen, maar dat ligt mij dus niet. Ik zou alleen maar in gastverband kunnen werken als ik bij een gezelschap was". Zijn er plannen in die richting? „Voorlopig niet, nee. Ik ben nu hier mee, met mijn cabaret bezig". Mis je hier Liesbeth List erg? NatuurlijkLiesbeth en ik, dat is, hoe noem je dat, natuurlijk mis ik haar. Maar er liggen voor haar op het ogenblik zoveel internationale in teresses en mogelijkheden. Als ze in Nederland is, dan zal ze waarschijn lijk wel met mij werken, maar die andere dingen moet ze gewoon vol gen want dat wordt misschien een hele leuke carrière voor haar". En Ramses Shaffy zelf, blijft die nationaal? „Nee, ik voel zelf ook hoe langer hoe meer voor het buitenland, lk pro beer het wel die kant op te werken. Maar ik zit hier in Holland altijd zo vol met een hoop dingen, waar door ik er de laatste jaren weinig aan gedaan heb. Tja, internatio naalje moet natuurlijk ook er gens een aanknopingspunt hebben, een kans waarop je door kunt bor duren. Je moet ergens beginnen waar je je kunt ontwikkelen. En in mijn geval zullen het de Angel-Saksische landen zijn, geloof ik, ja". Heel veel zien Je bent net terug van een maandje Amerika. „Ja, ik was er officieel met vakan tie. Ik heb er natuurlijk veel con tacten gelegd, ik heb er liedjes ge maakt voor Nederland. Ik heb er ontzettend veel mensen ontmoet, voor al op theater- en muziekgebied. En wat dan erg veel resultaten heeft geboekt, dat was dan het verkopen van liedjes, van muziek, aan andere mensen die dat gaan zingen of pla ten mee gaan maken. Ik ben er op de eerste plaats naar toe gegaan om er alles te zien. En dat heb ik er dan ook avond nan avond gedaan. Ik vind New York de meest belangrijke stad van de we reld, daar gebeurt het allemaal, het is ongelooflijk wat daar gebeurt, zzooooooveel. Daar is zo'n grote clan van mensen die met elkaar samen werken, zo kan het in Nederland niet, zo goed en zo veelvuldig, al die mensen die eigenlijk op een pri mitieve wijze hun creativiteit spuienHet is zo'n beetje wat ik hier in mijn theatertje ook wil doen, hier is de mogelijkheid om inderdaad je creativiteit te spuien op de manier die je wilt. Ook wat het toneelspelen betreft. Iedereen denkt dat ik hier groot to neel ga brengen of zo, iedereen maakt er meteen zo'n hoop poespas om heen, maar dat is het gewoon niet. Zoiets van: Shaffy is weer terug aan het toneel, of zoiets, dat soort waan zin. Ik doe het maar een paar maanden en dan doe ik weer wat anders. Ze verzwaren het allemaal zo meteen. Nou, ze zoeken het maar uit hoor". Dat interesseert je niet? „Nee, haha, ze zoeken het maar uit. Het interesseert me niet, ze moeten maar komen kijken. Toneel is er maar een klein facet van. Hot ls een ingewikkeld avondprogramma wat we brengen, het is zoveel door elkaar heen. we zijn bezig met die avond te maken en waar we uitko men weet ik nog niet, we zijn alle maal eigenlijk erg benieuwd, we moe ten met elkaar die avond maken en componeren. Ik geloof dat iedere medewerker aan mijn programma het trouwens om het plezier doet. Er is, denk ik, geen enkele andere reden om zoiets Ramses achter het orgeltje met Can tatemedewerkers Eelko Nobel. Thijs van Leer, Sylvia Alberts en Mayol Flore. Je werkt hier in je theater en je werkt in het land. Is dat een pret tige combinatie? „Ja, wat ik eigenlijk het prettigst vind: twee verschillende program ma's te maken. Een programma voor grote zalen, voor schouwburgen, waar je mee reizen kunt. En een ander programma wat je alleen maar hier doet. Maar dat hebben we in de praktijk nog niet voor mekaar. In het voorjaar proberen we het. Dan gaan we niet zo'n programma op sleeptouw nemen door het land, maar dan ga ik met Liesbeth samen zo'n tour de chant maken in grote zalen. Dat vind ik dan fijn om te doen. Er gaan dan natuurlijk dingen ver- loren. Bepaalde intimiteiten die we hier in dit theatertje wel hebben, het is een verschil. Dat is wel ]imm« Niet met alle geweld Moet een artiesr rich internationaal „De belangrijkheid van een artiest la daar niet van afhankelijk, geloof Ik. Er zijn ln Nederland artiesten die hebben juist hun grote kracht, Juist omdat ze erg nationaal zijn. Wim Kan, bijvoorbeeld. Tk kan me Wim Kan niet voorstellen in welk ander land ter wereld dan ook. Maar die heeft dus juist omdat het zo typisch Nederlands is, een dermate grote hoogte bereikt. Ik vind het helemaal niet zo'n voorwaarde dot men met alle geweld internationaal gaat wer ken. Ik geloof dat je daar inderdaad gewoon geschikt voor moet zijn. Maar het is dus niet je talent, wat dat bepaalt. Het zijn allerlei factoren. Het feit, dat je als artiest niet in andere landen kunt werken, wil hele maal niet zeggen dat je daarom minder bent Zou dat jou bevredigen? „Ik geloof dat mijn smaak vrij in ternationaal is; maar het plezier dat ik heb met het Nederlands gingen, heb ik althans voorlopig nog niet in andere talen gevonden. Muar. ik weet het niet, ik heb het nog weinig gedaan". Jij :it wel stevig naar het buitenland te kijken. „Erg veel, meer dan iemand an dersIk ben er ook erg veel, ik neem er mijn tijd voor. Ik hoop ooit zover te komen dat ik werkelijk In ternationaal kan zijn.. Schandaal in- Bonn om pantseraankoop BONN (ANP) De Westduitse staats secretaris, verbonden aan de bondskan- selarij, de christen-democraat Otto Lenz, is er voor een Bondsdagcommissie van beschuldigd, dat hij cheques ten bedra ge van miljoenen Marken voor zijn par tij en voor zichzelf zou hebben ontvan gen in verband met de levering van Zwitserse gepantserde personeelsvoertui- gen van het type HS-30 aan de 3un- deswehr. Deze beschuldiging werd ge uit door de Oostenrijkse mevrouw Maria Dattendorfer, die als getuige was opge roepen door de commissie, die de Bondsdag speciaal voor de kwestie van de genoemde pantservoertuigen in het leven heeft geroepen. Mevrouw Datten dorfer verklaarde dat staatssecretaris Lenz een vroegere relatie van haar was. De Christen-Democratische Unie, de partij van bondskanselier Kiezinger, heeft op haar beurt aangekondigd, dat zij mevrouw Dattendorfer zal aanklagen wegens poging tot afpersing. Volgens de CDU zou zij in een brief aan Kon rad Kraska, de secretaris van de CDU- fractie in de Bondsdag, 85.000 Mark „zwijggeld" hebben gevraagd. Anders zou zij compromitterende onthullingen in binnen- en buitenland doen. (ADVERTENTIE) De; eze automatische coffeema- ker is *n uitkomst tijdens drukke morgenuren. Tijdens Coronation Street Peyton Place en alle momenten dat u niet in de keu ken wilt staan opschenken. U doet alleen nog koffie in 't filterbakje, water in de coffee- maker en de stekker in 't stop- kontakt. Intussen kunt u weer alles doen wat u voorheen niet kon doen: bij uw visite in de huiskamer blijven; uw favoriete TV-programma van a tot z volgen; huishoudelijke bezig heden verrichten. - ineens gaat het rode lampje branden. De koffie is klaar. De coffeemaker schakelt automatisch over op „warmhouden" (de koffie kan niet koken). U hebt een coffeemaker vol geurige koffie onder het deksel. Al dat gemak haalt u voor 78,50 in huis. En de koffie - of u nu 4 of 12 kopjes zet - is heer lijk uit zo'n Daalderop Coffeemaker lÉjÉÉÉsl GESCHAT OP RUIM 4 MLN WASHINGTON (AP) „Je zou er niet mee kunnen telefoneren als je hem droeg", zei iemand die de gepolijste on- bfin aan dc linkerhand van mevr. JJacqueline Onassis zag tijdens het hu welijksfeest aan boord van het jacht van haa man. Maxine Cheshire meldde dit uit Athene naar haar krant, de Washington Post. Zij noemde dit huwelijkscadeau van Onassis onbetaalbaar. Het was een hart vormige robijn omgeven door tientallen diamanten. Zelfs de moeder van Onas sis kon moeilijk geloven dat het echt Vragen Bondsdag over zelfmoorden BONN (DPA) De Westduitse Bonds dag zal zich weldra bezighouden met de reeks zelfmoorden van hoge ambte naren en officieren. Twee sociaal-demo cratische afgevaardigden hebben de re gering gevraagd op korte - termijn een verklaring af te leggen over de vermoe delijke zelfmoord van de voormalige vi- ce-admiraal Hermann Lüdke. In ver band hiermee willen zij ook weten, of de staatsveiligheid wel is gewaarborgd. was. De steen in de ring was bijna te groot en van haar oren hingen even eens hartvormige robijnen, zo uit de schatkamer van een maharadja. Een Parijse krant schatte de juwelen op rond 1.2 miljoen dollar (ruim 4 miljoen gul- De volwassenen op het feest waren er stil van. Het was Jacquelines dochtertje Caroline die de stilte verbrak, naar haar moeder holde en voor iedereen sprak, toen ze riep: „Mummy, mummy, mum my. wat zijn ze mooi. wat bent u mooi". De verslaggeefster meldde verder, dat de kinderen zo het feest zelf cadeaux kregen waardoor hun aandacht van de ring werd afgeleid. Niemand ging met lege handen naar huis. Zolatov, de Atheense juwelier van Onassis, had waardevolle sieraden gestuurd waaruit de gasten een keuze konden maken om mee naar huis te nemen alsherinnering aan het huwelijk. De twee schoonzusters van Jacqueline. Jean Smith en Pat Loawford. beiden in broekpakken. kwamen eerst binnen. Toen kwam de bruid binnen. Ze droeg een witte japon tot de grond, gouden schoenen, een zwarte blouse en de met juwelen bezette kaftangordel die de ko ning van Marokko haar had geschonken toen ze de first lady van de Verenigde Staten werd. Na het souper was er muziek en dan sen, maar de heer en mevr. Onassis dansten niet. Ze zaten naast elkaar en hielden eikaars hand vast. Zij kusten el kaar geen enkele keer, maar Jacqueline keek zo stralend, dat iemand na afloop zai: „Er was adoratie in haar ogen, ze draaide haar hoofd als een zwaan om naar hem te kijken. Iemand in Amerika die denkt dat ze niet van hem houdt is een dwaas". De UNESCO probeert thans, na het redden van de tempels van Aboe Simbel, geld bijeen te krijgen voor verplaatsing van de Olifantstempels. De geredde tempels van Aboe Simbel zouden zonder de Olifants tempels niet compleet zijn, aldus René Mahieu. directeur-generaal van de UNESCO. De olifants tempels worden sinds het begin van de bouw van de Assoeatidam negen maanden per jaar overstroomd door het NijlwaterDaardoor zijn de kleurige wandschilderingen al ver dwenen. De UNESCO stelt verplaat sing van de Olifantstempel voor naar het Ejilka-eüand. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm.95ct Mr. P. J. Boukema van Vrije Universiteit: RECHT OP INSPRAAK VAN LEDEN (Van onze parlementaire redactie AMSTERDAM Het Nederlands recht schenkt nauwelijks aandacht aan de po litieke partijen. Toch is het gewenst, dat een wettelijke regeling ontworpen wordt, die eisen stelt aan dc organisatorische structuur van de partijen. Een wettelijke regeling die naar volledigheid streeft, zoals in Duitsland, is niet nodig. Wel echter moet de Nederlandse wetgever proberen de partijleden een reële Invloed op de besluitvorming van hun partij te garanderen. Verder zou erin opgenomen moeten worden, dat de politieke par tijen een inzicht geven ln de financiën en in de geldende reglementen. Ardus betoogde mr. P. J. Boukema in zijn eerste (openbare) les als lector in de rechtswetenschappen aan de vrije uni versiteit te Amsterdam. DEN HAAG (ANP) De wil het aan de gewone kruidenier toe staan om eenvoudige bloemen en plan ten te verkopen naast sljn normale le vensmiddelenassortiment. Aan pluimvee houders wil zij de vrijheid geven, met hun eieren langs de klanten te gaan zon der dat daarvoor een speciale vergun ning nodig is. Aan winkeliers in tuin- bouwzaden wil zij de mogelijkheid bie den ook planten te verkopen. Daarvoor heeft zij wijzigingen ontwor pen van een drietal vestigingsbesluiten: levensmiddelenbedrijven, alg. ambulan te handel en bloemenverkopers en ho veniersbedrijven. Deze drie wijzigings- ontwerpen zijn nu alle drie voor advies voorgelegd aan de SER. Bloemen en planten kunnen nu al wor den verkocht door warenhuizen en super markten, dat wil zeggen ondernemingen, die ook andere levensmiddelen dan krui denierswaren en ook andere artikelen dan levensmiddelen verkopen. Episcopaat zet zich schrap LONDEN (KNP) De Engelse bis schoppen hebben in een schrijven aan al hun priesters van hen geëist dat zij zich in hun preken, het onderwijs, bij publl- katies in pers en optreden voor radio en t.v.. alsmede op openbare discussie bijeenkomsten onthouden van verzet te gen de leer van de Paus in zaken van geloof en zeden. Dit geldt met name voor de encycliek van Paulus VI over de geboortenregeling. Kan men zich hier mee niet verenigen dan mag de priester geen biecht meer horen, zelfs kan h|j lot de lekenstaat teruggebracht worden. In zo'n geval zal hel bisdom voor een redelijke financiële „afvloeing- rcgeling" zorgen totdat hij een passen de werkkring heeft gevonden. Er zijn tot nu ongeveer 200 priesters in Engeland die openlijk hun afkeuring over de laatste encycliek hebben uitge sproken. Het laatste gebeurde dat in een ingezonden brief in The Times on dertekend door 55 priesters. De bisschoppen hebben aan de kwes tie vorige week een speciale bisschop penvergadering gewijd. Zij menen dat het tijd wordt hard op te treden tegen de gezagsondermijning in de kerk. In hun brief zeggen de bisschoppen pries ters die er een afwijkende mening op na houden over de encycliek, persoon lijk te zullen ontvangen. Daarbij moeten zij een belofte van trouw aan dc ency cliek afleggen. Als een priester daartoe niet bereid is zal de bisschop bepalen of hij nog wel als priester kan blijven werken zonder de gelovigen ergernis te geven. Hoewel hij nog wel de mis zal mogen blijven opdragen mag een der gelijke priester in het alg.-meen geen biecht meer horen of adviezen geven aan gehuwden. Kapelaan Paul Weir, die wegens zijn verzet tegen de encycliek reeds ontsla gen is, verklaarde: „Dit is een ramp voor de kerk in dit land. Zij preten deert dat er een toestand bestaat die er niet is. Wij kunnen niet beweren dat dit een kwestie is van een paar afvalli ge priesters. Er zijn veel anderen bij betrokken. Het is moeilijk een jong echtpaar te vinden dat de encycliek vol ledig aanvaardt." (Zie ook ons oommeotaar op pag. 3) Mr. P. J. Boukema weet waarover hij spreekt, wanneer hij het heeft over de politieke partlen. Hij is er als AR-radi- caal sterk bij betrokken, vooral ook bij zijn streven om de partijleden een zo groot mogelijke invloed op het partij politieke beleid te geven In zijn eerste les haalt hij woorden _an van de socioloog Lipschits, dat „dc huidige structuur van de Nederland e politieke partijen op verschillende pun ten een belemmering vormt voor dc ac tivering van de leden", Lipschits heeft m 1987 een onderzoek ingesteld en kwam tot deze bevinding: de partijleden hebben weinig medezeggenschap op vele partij- beslissingen, biivoorbeeld wanneer liet de kandidaten voor het parlement be treft en bij het samengaan in een re geringscoalitie van hun partij met welke andere partij ook. Öe nieuwe lector, mr. Boukema be treurt het, dat de Nederlandse wetgevw zich nauwelijks met de politieke par tijen bemoeit. De grondwet immers kent geen partijen, maar „slechts zonder last of ruggespraak stemmende volksvcrtc- gcnwiMailigei e,..,, erluidt uit i. i - vende categorie". Hij stelt in dit verband enige vragen, die opgehelderd moeten worden. Is dé politieke partij werkelijk vrij om ln haar reglementen op te nemen, dat door voor keurstemmen gekozen partijleden toe stemming moeten vragen aan het partij bestuur, of zij hun benoeming wel mo gen aanvaarden? Hoe moet het gaan, wanneer partijen tot een stembus..k- koord komen cn een van de partijen (die meer dan de helft van de beschikbare zetels gewonnen heeft) trekt zich uit dit stembilsakkoord terug? Moet de partij tot nakoming van haar beloften gedwon gen worden, of kan zij verplicht worden schadeloosstelling te betalen? Zo niet. i een stembusakkoord' dan een overeen komst of slechts een afspraak? Moeten politieke partijen een publiekrechtelijk, of een privaatrechtelijk.- status hcbh.-n Hoever kan de overheid gaan bij het subsidiëren van de partijen'' „De bijzondere plaats, die de politieke partRen in ons staatsbestel innemen, rechtvaardigt een systematische best» dering van het externe en het interne partürecht", aldus mr. Boukema. (ADVERTENTIE) Enorme sortering voordelige auto occasions Schadevrije auto's van recente bouwjaren te koop gevraagd. WASSENAAR Tel. 01751-2545

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9