DE KLEINE BENELUX BAARLE NASSAU BAARLE HERTOG DE KISTJESVLOOT VAN VOLENDAM 125 jaar Belgisch- Nederlands enclave- gebied Nieuwe methode om aal te verschalken BAARLE-NASSAU/HERTOG Mobilisatie 1939. De kantonnementscommandant van Baarle-Nas- sau dacht alles fijn geregeld te hebben. Hij had zijn mannen van het grensbataljon Jagers zo strategisch mogelijk ingekwartierd. Wat kon hem nu nog gebeuren? Hij werd echter spoedig uit zijn droom geholpen door de procureur des ko- nings uit Turnhout en de gendarmerie van Baarle- Hertog, die hem duidelijk maakten, dat hij niet alleen Nederland aan het verdedigen was, maar tevens een stuk België bezet had. Een detachement was namelijk gelegerd In het voormalige hotel De Zwaan op Loveren, dat deels op Nederlands, deel8 op Belgisch gebied ligt. De Jagers had den hun wachtlokaal ingericht in het Belgische deel. Dat ging de vrijheids lievende Belgen te ver. De zaak werd in der minne geschikt. Er ontstond gelukkig geen tweede Belgische op- Arme commandant. Hij had opdracht gekregen een grens te verdedigen, die er eigenlijk niet was, daar bij Baarle-Nessau. Hij Is er nu nog niet. Dit ten gevolge van een lacune in het traktaat van Maastricht van 8 augustus 1843. Weliswaar werd na een eindeloze reeks onderhandelingen sinds de Belgische opstand van 1830 hierin een grensovereenkomst vastgelegd tussen Nederland en het afgescheiden België, echter met uitzondering va» het gebied van de gemeenten Baarle-Nassau en Baarle-Hertog. Bij genoemde ge meenten om precies te zjjn tussen de grenspalen 214 en 215 werd de rijksgrens tussen Nederland en België over een afstand van ruim 36 km niet getrokken. In plaats daarvan werd van 5732 percelen grond in dit gebied het territoir vastgesteld. Deze situatie is sinds 125 jaar praktisch ongewijzigd gebleven. Enclaves Het gevolg is, dat men op de kaart van Nederland in het grensgebied ten zuidoosten van Breda nog steeds witte vlekjes «iet. Deze stellen do Belgische'" ^enclaves voor in Nederland. Een enclave' (afgeleid" van inclavare, dat „insluiten" betekent) is, volgens een van de meest gangbare definities, een gebied van een staat, dat omsloten wordt door het terrein van een andere staat. In Baarle telt men vijfentwintig Belgische enclaves, omgeven door Nederlands gebied. Ze hebben de meest grillige vormen. Er doen zich daardoor vreemde si tuaties voor. Zo kan burgemeester Loots van Baarle-Hertog, die een huis heeft in de enclave aan de Molen straat, onmogelijk zijn gemeentehuis bereiken zonder Nederlands gebied te Maar de situatie is nog onverzichte- UJker dan hiervoor geschetst. Want in de Belgische enclaves liggen nog een achttal gebieden, die aan Nederland toebehoren. Nederlandse enclaves dus. Deze onontwarbare situatie is natuur lijk een bron van wonderlijke verhalen, die in de loop der jaren door jour nalisten uit binnen- en buitenland gretig zijn aangegrepen. Dit ondanks de ergernis van (rector) J. P. H. van den Broek, die in 1947 op de flap van zijn boek „Bijdragen tot de geschie denis van Baerle" liet afdrukken: „Wat is waar van de meestal zeer oppervlakkige en onjuiste artikelen in de pers?" De geschiedenis en de rechtssituatie van de beide Baarles zyn verre van eenvoudig. Ze zijn daarom voor his torici en juristen een interessant studieobject. Dr. J. H. H. Zillinger Molenaar promoveerde in 1951 in Amsterdam op zijn dissertatie „Grens- landerrjen onder het regime van het tractaat van Maastricht". De Bredase gemeentearchivaris, dr. F. ^V. Brekel- mans, doctoreerde in 1965 op het proefschrift „De Belgische enclaves in Nederland", daarmee een bijdrage le verend tot de rechtsgeschiedenis van Baarle-Hertog en Baarle-Nassau. Doch ook de tienduizenden toeristen, die jaarlijks de ondefinieerbare, ge zellige sfeer van het historische stukje Benelux komen proeven in Baarle, tonen steeds meer belangstelling voor het hoe en waarom van de typische eigenaardigheden, die men wellicht nergens andere ter wereld kan ont dekken. Tal van busondernemingen voeren van men tot eLnd september stromen dag recreanten aan, die ook wel eens de „sensatie" willen beleven in een sta minee (café) met iemand te praten, die alhoewel hij sleohts aan de andere kant van de tafel zit zich toch in het buitenland bevindt. Goedkoper Na een glaasje gedronken te hebben gaan de dagrecreanten zich verder verbazen over het feit, dat je in een Nederlandse winkel sigaretten koopt voor gemiddeld 1,50 por pakje, maar dat in het pand ernaast, dat op Bel gisch grondgebied ligt, diezelfde siga retten maar dan met een andere banderol twee tot drie dubbeltjes per pakje goedkoper zijn. Dat er omgekeerd op Belgisch gebied benzinepompen staan, terwijl in het omringende Nederlandse gebied overal goedkopere benzine te bemachtigen is, blijkt ook een raadsel. Het nalopen van de huisnummering blijkt voor velen, die nog nooit in Baarle waren, een pleeierlge bezigheid. De huisnummers van de Nederlandse panden bestaan uit een wit plaatje met links van het nummer een rode en reohts ervan een blauwe streep. Het symboliseert de Nederlandse drie kleur. De Belgische bordjes dragen links van het huisnummer de nationale kleuren zwart-geel-rood. In sommige straten is de ene zijde Nederlands en de andere Belgisch,^ maar er zijn ook heel wat straten waar deze nationaliteiten helemaal door eflkaar lopen. En al is het voor de postbesteller en de facteur geen bezwaar, voor een vreemdeling, die de Baarles bezoekt, kan het wel eens moeilijk zijn in der gelijke straten het juiste adres te vinden. Want Baarle-Nassau en Baarle-Hertog hebben elk hun eigen nummering, zodat er in veel straten dubbele nummers voorkomen. Nog ingewikkelder wordt het als men een woning moet hebben met een dubbele nationaliteit. Die z|Jn er na melijk ook. Ze hebben aan een zfjde van de deur een Nederlands en aan de andere kant een Belgisch nummer. Dit is bijvoorbeeld het geval met het hiervoor genoemde voormalige hotel De Zwaan. Volgens de overlevering heeft hier Hugo de Groot (compleet met boekenkist) destijds asiel ge vonden na zijn ontsnapping uit het slot Loevestein. Vragen Dan komen de vragen van de be zoekers pas goed los. De V.V.V. van de belde Baarles heeft de ervaren Felix Donders weten aan te trekken als public-relatdonsman om hierop een antwoord te geven. „Ze vragen je het hemd van het lijf", zegt hij. Hoe het zit met de nationaliteit van een kind, dat geboren wordt in een woning, die zowel op Nederlands als op Belgisch gebied staat? En hoe met de belastingen? Als de kraamkamer op Belgisch gebied staat, moet de baby in Baarle-Hertog aangegeven worden: in het andere geval in Baarle-Nassau. De bezoekers kijken raar op als Felix Donders hun vertelt, dat, ten gevolge van verschillende geboorteaangiften, jongens uit een en hetzelfde gezin zowel in het Nederlandse als Belgische leger gediend hebben. De plaats waar gehuwd wordt, ls van belang voor de nationaliteit van de vrouw. Trouwt een Belgisch meisje met een Nederlandse Jongen in Baarle- Nassau dan krijgt het de nationalist van haar man. Wanneer, echter een Nederlands .meisje met een Bejg_. trouwt 'n het gemeentehuis van Baarle-Hertog dan behoudt het haar eigen nationaliteit Er zijn nog tal van vragen. Waarom lopen de telefoonkabels in Baarle- Hertog boven de grond en waarom ligigen ze in Baarle-Nassau eronder? Het is begrijpelijk, dat de Baarlese situatie tal van bestuurlijke problemen geeft. De nauw met elkaar verweven gemeenschappen van Baarle-Nassau en Baarle-Hertog hebben hun eigen brandweer, politiekorps en elk hun eigen r.-k. parochies, die ressorteren onder verschillende kerkprovincies. Het is nog niet zolang geleden, dat de Nederlandse katholiek in Baarle op vrijdag geen vlees mocht eten, terwijl zijn Belgische buurman het zonder enig gewetensbezwaar wel mocht. Maar het is vooral de burgerlijke wetgeving, die met souplesse nageleefd moet worden, willen er niet dagelijks botsingen ontstaan. De besturen van de gemeenten Baarle- Hertog en Baarle-Nassau hebben al heel wat problemen tot een oplossing gebracht aan de gesprekstafel. Maar ook de burgerij van deze kleine Beneluxgemeenschap heeft in de loop der eeuwen leren leven met de wetten, gewoonten en gebruiken van anderen. Juist hierdoor wordt de typische sfeer bepaald, die men in Baarle ontmoet. Die sfeer is leuk en gezellig. De toe risten vinden in Baarle "(nog) geen grote spectaculaire attracties. Maar zij voelen, dat z|j er welkom z|jn en met eea warm hart ontvangen worden. Z|j zetten zich neer ln de talrijke cafés en restaurants, bekend om hun pret tige service en goede keuken. Alom bekend zijn restaurant De Engel (de naaste buur van het Nederlandse gemeentehuis) en het landgoed Scha- luinen, die samen meer dan duizend gasten kunnen herbergen. Maar er z|jn nog tal van andere ge legenheden met hun eigen, intieme sfeer, zoals Het Wapen van Nassau, de Lindeboom en de Belgische Casino bar, waar men na de sluitingstijd van de Nederlandse cafés nog een afzakkertje kan nemen. Verder vindt men in de Baarlese win kels, volgestampt met grote plakken prima ohocola, sigaretten en diverse soorten textiel. De goklustigen kopen in Hertog loten van de Belgische Na tionale Loterij. Casino's Over gokken spreekt men weinig meer in de Baarles. De tijd van de casino's lijkt voorbij, ten zij directeur G. Sliepen van de streek-V.V.V. De Baronie zijn zin kr|jgt. Maar wel herinnert menig een zich de naam van Sooy van den Eynde. Deze had, naar men aanneemt op aandringen van belanghebbenden uit de gok- en speelwereld, in februari 1953 de „enclavegrens" gekocht. Deze omvat de percelen 91 en 92, is één hectare groot en ls bebouwd met negen woningen. B|J de ondertekening van het koopcontract bij een notaris in Maastricht begon de herrie over de nationaliteit van de enclave. Sooy. een bekende Belgische veehandelaar, die in Weelde-Station nabij de grens woont en het gebied op zijn duimpje kent, was ervan overtuigd, dat de enclave Belgisch gebied was. In Den Haag dacht men daar anders over. Kortom, er ontstond een ver warde juridische str|jd. Tenslotte be sliste het Internationaal gerechtshof na zeseneenhalf jaar, dat de enclave- grens Belgisch grondgebied was. Sooy van den Eynde, thans zestig jaar, had gelijk gekregen. „Ik wil niets meer van die zaak weten", zegt hij, ais men hem naar zijn herinneringen vraagt. Wel heeft h|j alle documenten, die op de affaire be trekking hebben, zorgvuldig bewaard. De zaak trok destijds Internationale publiciteit, omdat er zich ln de enclave enkele speelbanken gevestigd hadden, ten tijde, dat het gebied geen bestuur lijk gezag had. Na dc uitspraak van het internationaal gerechtshof maakte de Belgische regering een einde aan het voortbestaan van deze casino's De kwestie toonde eens te meer a hoe ingewikkeld de situatie la in 1 Baarlese enclavegebied. Ontstaan Bij het café „De Oude Grens" kijkt men door de ene helft van de ruit in België, door de andere kant kant Nederland in. (Van een onzer verslaggevers) VOLENDAM In Volendain zijn ze er rotsvast van overtuigd, dat het geid voor de schippers straks uit kleine naar vis en grond ruikende houten kistjes van 70 cm i. 10 cm br. en 10 cm. hoog komt rollen. De vissermannen van het IJsselmeerdorp staan bekend als mon tere knapen, die eerst de kat uit de boom kijken en dan. na rijp en deskun dig familieberaad in de huiskamers van de huizen beneden aan de dijk hun Drie jaar geleden begonnen amateur- vissers in Harderwijk en Elburg met een nieuwe methode om de aal uit het IJsselmeer te sleuren. Ze keken het af van de Denen, die houten kistjes waar in spiering als lokaas in het water lie ten drijven. De vissers koersten terug naar de haven, dronken een pilsje, kletsten wat over het weer, gingen sla- l>en bij moeder de vrouw stonden de volgende morgen op, en voeren op volle kracht naar de boeien, die de plaats aanwezen waar de kistjes zich bevonden. De aal kronkelde in het mei een houten schuif afgesloten kistje. Binnen korte tijd waren de doos jes aan boord gehaald en werd de inhoud in bakken gegooid. Op nieuw stopte men een handvol spiering als aas in het hoyten doosje en op een best plekje wierpen de vissers hun won- derkistjes overboord. De IJsselmeervissers werden voorge gaan door de Volendammers. De dor pelingen bemerkten dat de aal zich op een gemakkelijker manier dan met het net of de lijn liet vangen. Aarzelend gingen ze ertoe over om de handige methode van de Denen over te nemen. Eerst met een paar kistjes die reeds een aantal maanden in het water had den gelegen en waarvan de geur van hout was verdrongen door de geur van Acht schippers bestelden bij de plaat selijke timmerman honderden kistjes van 9 gulden per stuk. De man met de hamer verdiende er een goede boter ham aan en kon de vissers een hand geven, want ook de mannen op de sche pen weiden rijk gezegend met een berg van het slijk der aarde. De aanschaf van de kistjes is eenmalig; de kosten van deze methode zijn aanzienlijk lager rij. dan de conventionele Jfjn- of kuilvisse- Na vier jaar kan de schipper gaan denken aan de gedeeltelijke vervanging van zijn kistjesvloot. De Volendammers ontdekten de nieuwe vismethode en ver beterden er nog iets aan. Zij verbonden de kistjes onderling door een nylon draad te spannen. Om de 45 meter wordt er een kistje aan gehaakt. Het begin van de vislijn wordt gemarkeerd door een zwarte boei, waarachter zeker zo'n 20 kilometer lijn met kistjes op de IJsselmeerbodem rust. De collega's vis sers uit de haven rond het LJsselmeer staan langer in het wachtlokaal dan de Volendammers. De Urkers moeten dit nog maar zien. Wanneer de Volendam- 1 Met deze kistjes gaat visser C. Tol voortaan op palingvangst. mers de finish halen zullen ook zij waarschijnlijk met de kistjeswedloop beginnen. De Hoornse en Enkhuizer vis sers zijn in iets minder grote hoeveel heden begonnen met de nieuwe Deen se vismethode. Maar het is niet alles goud wat er blinkt in Volendam. De meest gehaaide visserman is het duidelijk, dat ln de kistjes niet de allerdikste paling wordt gevangen die men eigenlijk graag wil. Da paling die het kistje binnenzwemt, dat aan de voor- en achterzijde to afge sloten door 'n in trechtervorm gespan nen nylonnetje, is de magere, hongerige aal. De vette paling blijft bulten, omdat die wel wat anders te doen heeft dan zich door 'n nauwe trechter wringen om bij 't lokaas (spiering) te komen. Op de visafslag te Volendam wordt er voor de kistjesaal zeker zo'n 35 cent minder be taald dan voor de vis die de lijn- en kuil vissers aanvoeren. Hiertegenover staat echter dat de klst- Hoe z|jn ftoze enclaves eigenlijk ont staan.' Terecht schrijft J. van den Broek in zijn boek: „Eigenlijk zou men moeten vragen, hoe die toestand gebleven ia". Immers, de verdeling van Baarle, zoals die nu nog ongeveer bestaat, dateert van het einde van de twaalfde eeuw. In die tijd was dit ln hot geheel geen vreemde zaak. want door het leen- herenstelsol werden uiteindelijk hele rijken versnipperd. Aan deze verdeling w|Jdt dr. Brekel- mans bijzondere aandacht in z'n proef schrift. Uit een tweetal oorkonden uit of omstreeks 1198, zo stelt h|J vaat. blijkt, dat de hertog van Brabant een deel 'van zijn bezitting Banrle over droeg aan do toenmalige Heer van Breda, Goilfrled van Schoten. Het an dore deel hield h|J zelf en dat werd ge noemd „Baarle onder de Hertog". Het Baarlese gebied van de Heren van Breda werd sinds 1404, toen de Na»- saus Heer van Breda waren geworden, Baarle-Nassau genoemd. Het merkwaardige is echter, dat deae Igebiedsverdellng door allerlei inge wikkelde verwikkelingen is blijven be staan door de eeuwen heen. Dim ook b|j de vrede van Munster ln 1648, bij de vestiging van het ninkrijk der Nederlanden na de Franse overheersing ln 1815 en zelfs na de Belgische opatand van 1830 en het daarop volgende traktaat van Maas tricht in 1843, waarbij de grens tussen Nederland en België werd vastgesteld. De 2200 inwoners van Baarle-Hertog en de bijna 5000 inwoners van Baarle- Nassau z|Jn er allerminst rouwig om. Zij zijn beat tevreden mot hun 125- jarige kleine Benelux en vinden, dat zij op het gobled van internationale samenwerking de rest van Nederland en Bolglë-Luxomburg ver vooruit zijn. cf.f.s de bekker jesvissers met grotere hoeveelheden pa ling de haven binnenlopen. Paling, waarvoor de kistjesvisser niet zo hard heeft moeten werken als de lijn- en kuil visser. Bovendien geldt de stelregel in Volendam dat met de wonderkistjes ook op zaterdag en zondag gevist kan worden. Vrijdag worden de kistjes over boord gegooid en maandagmiddag weer naar boven gehaald, berstensvol paling. De lijn- en kullvisser kan pas maan dagmiddag aan zijn eerste vangst gaan De oude bejaarde vissers van Volen dam kijken goedkeurend naar hun zo nen, die hun plaat* hobben inge nomen. Vroeger ging 't wel wat anders, meent een Volendammer, die als een 76-jarige levensgenieter het toeris tisch gedraaf op de kade van het dorp langs zich heen laat gaan. „Het hin dert niet op welke wijze mijn jongens het geld uit het water halen als ze het maar krijgen, dan vind ik het best", en hij knipoogt. Volendam gaat door, over een Jaar is de vloot een kistjesvloot. De bejaard® vissersnotabelen op de banken langs de kade zien dat het goed gaat en die moet je ln Volendam meekrijgen, an ders vecht je tegen de bierkaai.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7