mam S>e£eidóe<2otl*CI/ttt Vraaggesprek met .Dallasgetuige' Staking bij Ford-Genk vrij algemeen Voorsprong voor Muskie Proces tegen demonstranten in Oost-Berlijn Ziekenfondsen betalen uit alg. middelen TELEVISIE VANAVOND 14-DE KINDERBOEKENWEEK Zelfwerkzaamheid tijdens lezen moet worden gestimuleerd l ien miljoen boete voor botersmokkel PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 22 OKTOBER 1968 straks op tv NTS-,,Scala Gevaar tan concentraties /"IVER de omvang van tiet gevaar waar- op de heer Mertens zaterdag in Sneek wees, kan men redetwistenmaar dat gevaar zelf wegpraten kan men niet. Er komt in Nederland op het econo mische vlak veel macht te Liggen in handen van een handjevol mensen. De N.K.V.-voorzitter heeft In zijn betoog vooral woorden van ongerustheid geuit over de nogal duistere onderlinge rela ties, waardoor deze economische macht hebbers een stevig net met kleine mazen aan het concentreren zijn. Wij kunnen ons een minstens even grote onrust vooretellen over het goed-zichtbare net dat tot stand aan het komen is door de lange reeks fusies in het bedrijfsleven. En de bezorgdheid moert nog groter wor den, als men ook de schijnwerpers richt op de vele internationale liaisons die bij dit fusieproces een rol spélen. Wij kunnen het ook met de heer Mertens erover eens zijn, dat er grote gevaren sohuilen in een ontwikkeling, waarbij een klein groepje topmanagers met grote invloed op de economische be drijvigheid zou gaan samenvallen met de politieke leiding in onze maatschappij of met de bestuurlijke toplaag. Meer openheid in hert ondernemtngs- bestuur is noodzakelijk; meer spreiding van verantwoordelijkheden dringend ge wenst; een reële invloed vain andere sociale geledingen in zeggenschap die het bedrijfsleven beheerst, een groeiende behoefte. verricht, hopen we dat de medezeggen schap dan de weg zal vinden naar overheveling van verantwoordelijkheden rechtstreeks naar de werknemers in de bedrijven en dus niet naar vakbonden of vakcentrales. Want anders zou men gaan werken aan een nieuwe machts concentratie, die zeker wanneer de leiding dei1 vakbeweging door haar achterban in een verkeerde koers wordt gedrongen voor het algemeen belang even gevaarlijk kan werken als de ont wikkeling waarbij terecht de heer Mertens het signaal pp rood wil zetten. Deze:- dagen heeft een bepaald niet conservatief man als professor Albeda erop gewezen, hoe de vakbeweging voor de mediale groepen allerlei niet weg te cijferen problemen opwerpt. In de on dernemingen zelf zal men deze proble men ook niet altijd gemakkelijk kunnen oplossen. Maar naar onze overtuiging vaak toch wel beter dan wanneer men tegenover de éne machtsconcentratie een andere gaat opbouwen. Dan zitten we binnen de korste keer fcn een nieuwe klassestrijd. Niet eerlijke vergelijking ÏYE Stichting Tijdschrift Bejaard en werk is niet tevreden over de aandach.1 die de bejaarden in de rijksbegroting voor 1969 hebben gekregen. Dat kunnen we ons voorstellen; de bejaardenzorg is binnen het kader van Nederlands ad- gemeen welzijn een urgente zaak ge worden en het komt maar zelden voor, dat een urgente zaak van de overheid precies de aandacht en steun krijgt die belanghebbenden zelf onderkennen. Een beetje gevaarlijk vinden we even wel, dat de stichting vergelijkingen gaat maken tussen zaken binnen het budget van minister Klompé zelf. In haar tijd schrift dringt de stichting de mening op, dat dr. Klompé musea belangrijker zou achten dan de bejaardenzorg. Zulke ver gelijkingen hebben gemakkelijk een ele ment van oneerlijkheid in zich. Aan het aantal woorden, dat in de begroting voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk wordt besteed aan de verschillende zaken, wil de stichting haar opinie niet ophangen. Want de mi nister zelf verklaart in haar inleiding op de begroting, dat het bejaardenpro bleem speciale aandacht verdient. Maar de praktijk zou anders uitvallen dan deze schone belofte doet vermoeden. Want van het beschikbaar gestelde geld kunnen volgend jaar slechts tien nieuwe dienstencentra voor bejaarden en vijf projecten van gecoördineerd bejaarden- werk gefinancierd worden. En dart ter wijl er provincies zijn, die op meer zitten te wachten dan de minister nu landelijk in het vooruitzicht stelt Het artikel in Bejaarden werk sugge reert, dat de minister maar meer geld voor de bejaarden had moeten vinden door minder beschikbaar te stellen voor BRUSSEL (ANP) De staking die maandagochtend is uitgebroken onder de ca. 7000 man personeel van de Ford fabrieken te Genk (Belgisch Limburg) is nagenoeg algemeen. De stakers eisen een optrekken van hun lonen tot het ni veau van de lonen, die bij de Fordfa brieken in Antwerpen worden betaald en die aanzienlijk hoger liggen. Sterke stakingsposten bewaken de toe gangswegen naar de fabriek. Maandag middag werd ook melding gemaakt van het strooien van „kraaiepoten" op de toe gangswegen naar Genk. om autobussen met pendelende arbeiders te hinderen. Er hebben zich maandag overigens geen incidenten van, betekenis voorge daan. Alleen werden maandagmiddag een drietal stakers door de rijkswacht aangehouden, nadat een ruit van een pa serende autobus was ingegooid. De directie van de Fordfabrieken zou zich erover beklagen dat de rijkswacht een te passieve houding aanneemt en de vrijheid van de arbeid niet voldoen de beschermt. Washington (AP) In de Jongste opiniepeiling van Harris gaat bij de kan didaten voor het vice-presidentschap de voorkeur uit naar Edmund S. MuSkie van de democraten. Hij verkreeg 41 procent tegen slechts 24 procent voor Spi- ro T. Agnew varr de republikeinen en 14 procent voor Curtis E. Lemay van de derde partij. Geen keuze werd ge daan door 21 procent van de ondervraag den. In de verkiezing voor president had Nixon een voorsprong van vijf pro eent op Humphrey. Sergeant had 200 pistolen in huis GENK De Belgische opsporingsbri gade in Genk heeft in samenwerking met de opsporingbrigade van de doua ne en accijnzen in Genk de 31-jarige be roeps-sergeant N. G. uit Borgloon gear resteerd. Bij hem waren ongeveer 200 pistolen van Hongaarse makelij ontdekt. Ook vond men grote hoeveelheden drank Of de drank in een klandestiene stoke rij werd gemaakt of dat ze afkomstig van smokkel is nog niet bekend. N.O. stond al geruime tijd onder verdenking, zondheid ongewenste ontwikkeling. culturele objecten, voor musea bijvoor beeld. Wij vinden niet, dait men de zaken zo mag voorstellen; een belangrijke zaak arts het bejaardenwerk as er een die niet aan een enkel departemenit mag worden opgehangen. Op een departement is een bewindsman of bewindsvrouwe verant woordelijk voor uiteenlopende zaken, die allen belangrijk kunnen zijn. Meer geld voor het bejaaTdenwerk zou op onjuiste manier verkregen worden, wanneer mi nister Klompé het gaat vrij maken ten koste van andere zaken die aan haar zorgen weiden toevertrouwd. Hier wat optellen en daar wart aftrekken kan ons inziens wel, als het gaat om subsidie aan gelijksoortige projecten (orkesten, toneelgezelschappen, opera, bibliotheken), maar niet wanneer aan de orde is het beleid voor uiteenlopende, toevallig aan hetzelfde departement toevertrouwde Gevoelsmatig moeten we onder de indruk komen van leuzen als: „Waarom meer geld voor radio en televisie, zo lang onderontwikkelde volkeren honger lij den?", of: „Kan het goed zijn honderden miljoenen beschikbaar te stellen voor de modernisering van ons anderwijs, terwijl er in de wereld nog zo veert an alfabeten leven?" De werkelijkheid is, dat onze maat schappij dermate ingewikkeld is, dat men met zulke simplificaties helaas niet tot de goede uitkomst kan komen. Hoe graag we soms ook zouden stéllen „of het een, of hert ander", de feiten dwingen maar al te vaak om te besluiten tot „het een ém hert ander". Wel moeten we na tuurlijk goed erop letten, dat dat „ander" dan uiteindelijk niet hert kind van de rekening wordt- WEST-BERLIJN (Reuter) In Oost- Berlijn is een proces begonnen tegen de 18-jarige Erika Berthold, dochter van de directeur van het instituut voor mar xisme en leninisme in Oost-Berlijn, en haar vriendin Inge Hunzinger wegens deelneming aan demonstraties, gericht tegen de invasie in Tsjecho-Slowakije. Beide meisjes zouden na de invasie pamfletten hebben verspreid, waarin on der meer stond: „Lang leve Tsjecho- Slowakije". Men verwacht dat het pro ces twee dagen zal duren. Van welingelichte Westberlijnse zijde is inmiddels meegedeeld dat twee zoons van de in ongenade gevallen Oostduitse geleerde prof. Robert Havemann woens dag en donderdag terecht zullen staan op soortgelijke beschuldigingen. Jaarverg. CBOZ: UTRECHT (ANP) De voorzitter van de Centrale Bond van Onderling beheerde ziekenfondsen, de heer H. An- beek. heeft vanmorgen in Utrecht op de algemene vergadering: van de C.B.O.Z de suggestie geopperd, de ziekenfondsen I uit de algemene middelen te betalen. In dat geval zouden de fondsen niet lan ger optreden als hervcrdelers van de in komens (via dc procentuele premiehef fing). maar zou deze taak door de fis cus kunnen worden overgenomen. Een systeem van financiering uit de algemene middelen zou betekenen, dat ook de mensen met de hogere inko mens rechten zouden moeten hebben. De ziekenfondsverzekering zou dan hel hele volk moeten omvatten. De heer An beek zou deze gedachte ter overweging door willen geven aan de Sociaal Eco nomische Raad, die op verzoek van dt minister en staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid advies moet uitbrengen inzake de structuur de verzekeringen tegen de kosten geneeskundige verzorging. Overigens, zo zei hij, zijn er ook an dere oplossingen mogelijk. Zo zou uitbrei ding van de verstrekkingen ingevolge de algemene wet bijzondere ziektekosten met de inrichtingsverpleging al een he le verbetering betekenen, omdat dan al thans een groot deel van de kosten door dc hele bevolking zou worden gedra gen. De heer Anbeek is tegen het idee, per verpleegdag een bepaald bedrag uit de AWBZ te betalen en de rest voor re kening te laten komen van de patiënt, omdat de verzekerde er dan belang bij heeft het goedkoopste ziekenhuis te kie- Dat lijkt hem een voor de volksge- HILVERSUM De AVRO-tcIevisie j wil een t.v.-bewerking van „Villa des Rose naar de gelijknamige roman van Willem Elsschot op 3, 7 cn 11 no- bcmber in drie afleveringen uitzenden. Dit boek is door regisseur Walter van der Kamp bewerkt en reeds enige ma den geleden op beeldband vastgelegd. Aan deze produktie werken niet min der dan 25 acteurs en actrices mee. Naar verluidt heeft dit t.v.-spel onge veer 70.000 gulden gekost. Regisseur V. d. Kamp verklaarde echter in alle openhartigheid, dat helaas de erven van Willem Els chot nog steeds niets van zich hebben laten horen, zodat mo menteel de AVRO-t.v. in feite nog niet de uitzendrechten bezit. Belasting voor kunst in „Denkbeeld'" Het onderwerp van het programma „Denk-beeld" van vanavond is „Belas tinggeld voor moderne kunst?". Directe aanleiding tot dit programma is een uiteenzetting, die drs. S. J. Doorman zaterdag 19 oktober tüdens een zitting van de Raad voor de Kunst zal geven over de betekenis van avant-garde In de kunst en over de plicht van de gemeenschap om de artistieke voor hoede geldelijk te steunen. Lijnrecht tegenover deze gedachte staat het standpunt dat de overheid zich' niet mag inlaten met moderne kunst uitingen als die de morele waarden in ons volk kunnen aantasten, Dit meningsverschil, waarin de diep liggende emoties in de Nederlandse samenleving een rol spelen, wordt be sproken door o.a. mr. H. van Riel, drs. S. J. Doorman, mr. L. J. R. Ridder van Rappard, Jan Blokker, Gerard Kornelis van het Reve en H. Algra. Het programma staat onder redactie van Henk van den Berg, Hans Jacobs, Kees van Langeraad en Wouter van Praag. Regie: Ger Roos en Wim van Baarle. (Nederland II - 20.45 uur). exclusief vraaggesprek uit dat Willem L. Oltmans in Los Angeles had met Loran Hall. Hall is één van dc getuigen van Jim Garrison, officier van justitie in New Orleans, die zich al jaren bezighoudt met een onderzoek naar de moord op president John F. Kennedy. In februari van dit jaar zond de NTS een gesprek uit tussen Willem Oltmans en Garrison, waarin deze zei ervan overtuigd te zijn, dat de moord op president Kennedy niet door Oswald alleen was gepleegd maar dat er sprake was van een samenzwering. De 40-jarige Loran Hall, wiens naam enige malen voorkomt in het Warren Rapport, staat algemeen bekend als een beroepsavonturier. Aanvankelijk steunde hij de beweging van Fidel Castro op Cuba, maar naderhand werd hij er één van de felste bestrijders van. Hij leidde een door Cubaanse en Amerikaanse zakenlieden gesteunde anti-Castroverzetsbeweging die ver schillende gewapende aanvallen op Cuba deed. In die periode kwam hij veel in contact met uiterst rechtse Amerikaanse industriëlen, het milieu dat volgens Garrison de broedplaats was van de samenzwering tegen presi dent Kennedy. In het gesprek met Willem Oltmans vertelt Hall onder meer waarom hij in de jaren '60 tot en met '63 zo vaak in Dallas, de stad waar president Kennedy werd vermoord, kwam. (Nederland II - 22.00 uur) ADO-FC Köln op televisie? Hilversum De KRO-televise wil dins dagavond 7 november de wedstrijd ADO-F.C. Köln op het beeldscherm vertonen. Momenteel worden daartoe de nodige stappen ondernomen bij K. N.V.B. en de besturen van beide voet balverenigingen. Indien de vereiste goedkeuringen tot uitzending binnenko men zal de KRO-sportredacteur Theo Koomen dit beeldverslag NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.55. 19.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 19.06 uur: 19.32 'uur: Mensen tussen Hemel en Aarde, documen- NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Trio, showprogramma 21.30 uur: De Saint, t.v.-serie BZN 22.20 uur: Voor wie de kaai NTS 22.30 uur: Tweede journaal 22.35 uur: Pauze TELEAC 23.01 Noten i NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen o 18.55 en 20.16) NTS Olympische Spelen 1968 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dubbelganger, 20.45 uur: Denk-beeld, gesprek 21.35 uur: Amateurs actief 22.00 uur: Scala laat, magazine 22.20 uur: Tweede journaal 22.25 uur: Televisie morgen NEOERLAND I NTS 07.30 uur: Olympische Spelen 1968 NTS^NOT 11.00 uur: Studielessen 11.25 uur: Beroepen na de lts VPRO 17.00 uur: Stoeien met vliegen, reportage De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I HILVERSUM I KRO 20.0020.55 uur: Kamermuziek NRU 22.0002.00 uur: Olympische Spelen 1968 HILVERSUM II HILVERSUM II AVRO 20.30—21.30 uur: Mijn naam is Coj luisterspel NRU 22.55—23.55 uur: Muziek van deze t RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 7.30, 8.00. 8.30. 12.30, 18.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA zangsolisten. 18.50 Co (deel 3). strip; om 20.30 Mag ik i ipel. ('deel 3); om 21.30 Center Radiojournaal. NRU: 22.55 Mui BRUSSEL (NED 342 m) 18.00 1 Grammofoon- ht en actualiteiten. 19.40 Lichte mu (5 Beroepsbelangen voor de Middens 55 Lichte orkestmuziek. 20.00 Amusem ïziek. 21.30 Boekbespreking^ 21.40^ P lO^Klassfeke Lmuzfek. 23*30 Nieuws. 45 Ligging van de zeeschepen. HILVERSUM 9.10 Ochtendgymnastiek voor de vrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Stero: Klassieke en moderne grammofoon- muzlek. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Piek Uur: wedstrijdprogramma. 11.45 Actualiteiten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar13.15 Ondernemend). NCRV: 14.00 Stereo: Radio Kamerorkest en soliste (opn): klassieke en moderne muziek. 14.55 Reis met onbekende bestemming, hoor spel. 15.30 Stereo: Latijns-Amerikaans or- Stereo: Lichte grammofoon- Olympische Spe- (298 m) VARA: 7.00 ndgymnastiek. 7.20 Socialis- '.23 Stereo: Lichte grammo- tlsch strljdlit foonmuziek. (7.30-7. VPRO: 7.34 Deze dag. VARA: 8.00 Nie actualiteiten. 8.20 Stereo: Lichte gi foonmuziek. (8.30-8.35 Van alle 12.00 Licht orgelspel. 1: 12.26 Mededelingen t.l Voor de kinderen. 1! tet: moderne liedere Stereo: Tango Rui NCRV: ziekjes. lieuwe langspeelplat D Stereo: Pia- 9.40 Schoolradio. 02 Voor de huis- 10.03 Mengelmui Kinderen verzorgen VPRO-tv uitzending (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het thema van de 14e kinderboekenweek, van 30 oktober tot en met 9 november met tal van lan delijke en plaatselijke evenementen wordt gevierd. is: „Lezen en doen". In overeenstemming daarmee zullen alle activiteiten in het teken staan van de zelfwerkzaamheid van het kind, die door het lezen van boeken worden gestimu leerd en gemanifesteerd. Ze mogen in dit kader op 29 oktober voor de VPRO- tv zelfs een uitzending verzorgen, waar- Staatsprijs voor W. Sandberg (Van 0 e kunstredactie) DEN HAAG Minister Klompé, heeft de Staatsprijs voor beeldende kunst en architectuur 1968 toegekend aan de typograaf W. Sandberg (oud-di recteur van het Stedelijk Museum In Amsterdam) voor zijn gehele oeuvre. tectuur is toegekend. De prijs is 8000 gulden groot. De uit reiking van de prijs aan de heer Sand berg zal op een nader te bepalen datum plaats vinden. De jury die de minister bij het toe kennen van de prijs van advies heeft gediend, bestond uit: Benno Premsela, lid en voorzitter prof. ir. G. Z. v. d. Grinten, mejuffrouw B. de Neeve, J. Schrofe: en H. Verbuig, leden, me vrouw G. Stips-van Weel, secretaresse. bij verhalen van Annie M.G. Schmidt, Hans Andreus en Anton Coole auditief worden uitgebeeld. Op 9 november ver zorgt de AVRO van de landelijke finale van de voorleeswedstrijd, die in deze dagen 170.000 kinderen op duizend scho len in 68 Nederlandse plaatsen woedt. Op intiatief van de gezamenlijke om roepen wordt gedurende de kinderboe kenweek een radio-enquète gehouden naar het meest gewaardeerde kinder boek. De eindstand van deze ,,top-elf" wordt op 4 november via de AVRO-to- veroirkel" bekend gemaakt. Tijdens die uitzending gaat ook een door kinderen zelf gemaakt hoorspel de lucht in. Volkomen in overeenstemming met de sfeer, waarin de kinderboekenweek dit jaar wordt gehouden, is het geschenk dat men tradioneel ontvangt bij aan koop van vijf gulden aan kinderboeken. Het is een vul-boek, dat wil zeggen 128 blanco pagina's binnen dan fleurige kaft, die het kind kan vullen op de ma nier. die 't goed dunkt''n soort klad- Toen dit gisteren in Amsterdam alle maal werd onthuld, plaatste boeken weekvoorzitter P. Brinkman uiteraard enkele critische kanttekeningen bij de belangstelling voor het kinderboek. Hij rekende voor. dat er per hoofd van de 2.2 miljoen kinderen die Nederland op de lagere school heeft zitten f 9 per jaar aan boeken wordt uitgegeven. Het komt neer op 1 boelc per drie kinderen, want de gemiddelde prijs van een kin derboek is f 3." Dat zijn zes ijsjes van twee kwartjes of een rails voor het spoor- treintje", riep de heer Brinkman uit. die voorts becijferde dat er in de ver- vaardigng van een kinderboek van 140 pagina's alles bij elkaat 1683 manuren gaan zitten. ..Hoewel dit zogenaamde de eeuw van het kind is", betoogde hij. ..worden auteurs en uitgevers van kin derboeken in werkelijkheid niet voor vol aangezien". Ter staving van deze be wering voerde hij onder meer aan. dat er van de 128 boekwinkels die 'n tad als Den Haag telt, slechts 8 In de nieu we wijken te vinden zijn. „Op die ma nier moet 't kind wel 'n veelvuldig con tact .net het boek ontberen". Hij wees er ook verontwaardigd op, dat er in de 250 bibliotheken in Nederland", slechts I In het Apollohotél toonde gieter middag twee auteurs hun bekroonde boeken in het kadeY van de Kinderboekenweek 1968. Het waren mevrouw Sini van Iterson met adjudant van de vrachtwagen" (voor tien jaar en ouder) en Hans Werner met „Mattijs Mooimuziek" (tot tien jaar). 2 miljoen kinderboeken staan, of wel 28 procent van het totaal, terwijl kinderen 44 procent vormen van het publiek waar van de bibliotheken het moeten hebben". Hogere uitgaven voor defensiein Zuid-Slavië BELGRADO (AFP) De Zuidslavi- sche regering heeft besloten de uitgaven voor de defensie in verband met de ver slechtering van de internationale toestand te verhogen. De ontwerp-begroting voor 1969 voorziet voor deze post, in een ver hoging met 400 miljoen dinar (ruim 100 miljoen gulden). De totale begroting voor 1969 beloopt elf miljard 250 miljoen dinar, dat is 5,7 pet meer dan die voor het lopende jaar. VARA's Achter het Nieuws introdu ceerde gisteren een nieuw gezel schapsspel: presidentje kiezen. Uit gaande van het onmiskenbare feit dat de president van de Verenigde Staten over een macht beschikt die I óók in ons land Voelbaar is, werd het I idee geconstrueerd, in navolging I de Sjaloomgroep. dat dus Nederland eigenlijk inspraak moet hebben bij de verkiezing van de president. Dat is natuurlijk een onzinnige structie. Wij in Nederland kunnen ons niet aanmatigen om mee te be slissen wie in de V.S. regeren kan, zo min als wij iets te zeggen hebben over het feit of Kosygin gewipt moet worden en of Mao mag aanblijven, twee heren wier inzichten eveneens van invloed zouden kunnen zijn op Nederlands wel of wd Een spelletje dus. Zoiets als poly, waarmee méér overeenkomsten waren. Bij monopoly kan men im mers stations kope^ iels wat nor maal niet mogelijk i«. Bij het VARA- spel kan men mensen kiezen die géén kandidaat zijn. Een mogelijkheid waar zelfs dc Amerikanen niet over beschikken. De eerste ronde van het spel was het voorstellen der kandidaten. Met een dermate suggestieve voorkeur voor (niet-kandidaat) McCarthy dat de uitslag ons niet moeilijk te voor spellen leek. Maar je weet het nooit bij een spelletje Vooraf: Per sekonde wijzer, waarbij een kandidaat sneuvelde op een ons inziens veel te moeiijke opgave. Die kandidaat, die eigen tijd als onder werp koos, moest stokoude foto's van filmsterren herkennen zonder andere gegevens dan namen en (stokoude) foto's. Wij zouden, protesterend, eisen dat tenminste één filmtitel per foto vermeld zou worden. Het herdenkingsprogramma rond schrijver A. M. de Jong verliep wat horterig. Voornamelijk doordat het ruime aandeel dat diens zoon in het programma had domweg slechte t.v. was. De samenstellers poogden dit op te vangen door montagetrucjes die het programma alleen maar onover zichtelijker maakten. A. M. de Jong kwam er niet goed uit. Misschien opzet? Hij was een enorm populair schrijver, hij werd door de Duitsers vermoord, maar hij was per se géén „martelaarsfiguur". De grootheid van A. M. de Jong, voor zover aanwezig, bestaat uit zijn enorme vertelkunst. Niet uit zijn po litieke opstelling vóór en tijdens dc oorlog. Hij stierf niet als verzetsheld maar als slachtoffer van de Duitsers die het verzet in een kwaad dag licht wilden stellen. Hij stond onge twijfeld aan de goede kant maar hij beleed dit op voorzichtige wijze. De Swingln' softly: big band- en soft swing uit de USA. 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek - lezen, het laatste internationale nieuws op het gebi van de lichte muziek. (12.00 Nieuws.) AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'lijk platenprogramma^. (14.00 15.03 Arbeidsvitamini 16.00 Nieuws. 16.03- lachine (17.00 Nieuws; zoekplatenpi 18.00 Superclean d BRUSSEL Ned l 12.03 Lichte muzli delingen, progi icht en SOS-berich- schippers. 12.48 Lichte muziek, lands persoverzicht. 13.00 Nieuws. beursberichten en dagklapper. Voor de Klnderer Olympische flits 16.03 Beursbe- DINSDAG TELEVISIE Nederland 2 18.15 Olympisch journaal. 19.27 Zwemmen: Series 100 m rugslag dames. Series 400 m wisselslag heren. Series 200 m schoolslag dames. 22.30 Turnen. 23.00 Series kanovaren. Duitsland 1 21.45 Reportages, inform., meningen 22.00 Turnen. 23.00 Series kanovaren. 23.45 Zwemmen. Duitsland 2 16.00 Reportages, inform., meningen. 20.45 Reportages, inform., meningen. RADIO Hilversum 1 22.00 Series kanovaren. Zwemmen: Finale 200 m vrije slag dames en heren. 24.00 Samenvatting 2. WOENSDAG TELEVISIE Nederland 1 7.30 Samenvatting waarin o.a. zwemmen, turnen, boksen, voetbal. RADIO Hilversum 1 7.30 Olympisch journaal. 17.00 Kanovaren (herkansingen). Wegkampioenschap wielrennen. Paardesport (springconcours). Verder basketbal, turnen, hockey en eventueel zeilen. BRUSSEL (ANP) De rechtbank te Kortrijk (België) heeft 22 beklaagden, o.w. twee Nederlanders, veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot vier jaar en enorme boetes wegens smokkel van Nederlandse boter. De boetes die zij kre gen, belopen in totaal ruim tien miljoen gulden. De veroordeelde Nederlanders kregen elk twee jaar gevangenisstraf en een aandeel in de boetes. Maasstadspelers oeieeu cm op voorzichtige wijze. De VARA-documentaire om.elldr alle (UlHlteill'S aCtWl nuanceringen. Ze werd er niet eerlij- J Kunst en kunstenaars De Interdiocesane Commissie Kerken bouw en de redactie van het Tijdschrift voor architectuur en beeldende kunsten hebben een Ideeënprijsvraag uitge schreven voor de kerkbouw van heden. Aan de prijsvraag hebben vijftig ar chitecten deelgenomen. Het resultaat is van woensdag 30 oktober af te zien in de expositiezaal van de Rijksacademie voor beeldende kunsten. Stadhouders kade 86, Amsterdam. Het pantomimetheater Caroussel van Rob van Rhijn is naar Arezzo in Italië ver trokken waar het zal deelnemen aan een internationaal theaterfestival. Vorig jaar behaalde het op het daar toen ge houden festival de eerste prijs. Aan het festival nemen groepen uit 12 landed deel. In het programma „Amateurs actief" wordt aandacht besteed aan amateurs, die zich bezighouden met koorzang, orkeslspel of toneel. Het is de bedoe ling duidelijk tc maken hoe deze mensen zich voor hun hobby inzetten en wat uiteindelijk de resultaten zijn. In de eerste uitzending kan men kennis maken met de Maasstadspelers, één van de ongeveer 1700 amateurtoneel gezelschappen, die zijn aangesloten bij het Nederlands Centrum voor het Amateurtoneel. Onder regie van Piet van der Meulen, acteur en regisseur bij het „Nieuw Rotterdams Toneel" zullen de Maasstadspelers fragmenten opvoeren uit het programma dat zij speciaal ter herdenking van de ge boortedag van Pirandello, 100 jaar ge leden, hebben samengesteld. (Nederland II - 21.35 uur)

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2