VINCENTIUS NIET MEER BIJ DE TIJD OPPASSEN VOOR ANTI GEVOELENS „Moordenaar ligt op het kerkhof S)e£cidóe(Eotl^a/ltt »Het 's leven gegrepen.. Jongere leden ontevreden AFFAIRE FRITS v. d. POEL „Brandpunt"' handhaaft ingenomen standpunt TVorgels piano's hifi installaties mossel+ versteege Bluyssen schrijft diocesanen Vooruitgang niet mogelijk zonder pijn Katholieken zonder Illustratie VERGIF IN SINAASAPPEL ADVOCAAT VRAAGT WEER VRIJSPRAAK Bronchi letten PAGINA DB LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 Dokteren aan burgemeester P CHT warm voor de gekozen burge- J-J meester loopt men In Nederland niet; men weet dat over het geheel geno men de praktijk van de benoemde bur gemeester bij ona van redelijk tot heel goed werkt; men weet bovendien dat tegenover de voordelen van een verkie zingsprocedure ook grote nadelen staan. De meest brandende kwestie is daar om feitelijk, in hoevfrre en hoe er bij een burgemeestersbenoeming inspraak kan worden verleend aan personen en of instituten. Er is in de praktijk al enige inspraak, maar tot tevredenheid heeft die nog niet geleid. Menigeen vindt, dat de benoemende overheid zich meer aan de inspraak gelegen moet la ten zijn; waartegenover staat, dat een commissaris van de koningin en ze ker een minister voor Binnenlandse Za ken rekening heeft te houden met po litieke factoren, met het recht op pro motie van capabele burgemeesters en met toekomstmogelijkheden voor hoge politieke functionarissen (oud-ministers en staatssecretarissen) die moeilijk naar hun vroegere functie kunnen terug- Weinig moeilijkheden ontstaan er, wanneer de Inspraak zich zou beper ken tot het noemen van vereisten waar aan de te benoemen burgervader zou moeten voldoen. Er komen evenwel meestal namen in 't geding. We hebben de indruk dat vanuit de betreffende ge meenten bij de inspraak graag met eigen voorkeurskandidaten gewerkt wordt; dat levert dan moeilijkheden op wanneer de minister (zie Maastricht, zie Middelburg, zie enigermate ook Den Haag) al betrekkelijk snel zijn voorkeur op een bepaalde man heeft laten vallen. Zou er al niet veel gewonnen zijn, wanneer in vertrouwelijk beraad bij de inspraak gesproken zou kunnen worden over de algemene vereisten en over en kele kandidaten die de benoemende overheid bovenaan z'n lijstje heeft staan. "VT U circuleren er ook denkbeelden 1bijvoorbeeld in V.V.D.-kringen die de ambtstermijn van een burgemees ter, uitgezonderd die van de grootste gemeenten, aan een absoluut maximum willen binden. Men denkt dan niet alleen aan het voordeel van „door stroming" in het algemeen, maar ook aan een verplichte verandering in ge meenten waar burgemeester en burgerij i op elkaar uitgekeken raken. Tegen het dwingende element in dit voorstel worden terecht bezwaren ingebracht. Niet alleen vragen we ons af waarom zo'n praktijk dan niet voor de grote steden zou gelden, maar ook of men op die manier in menig geval geen einde zou maken aan goed werk in ge meenten waar burgemeester en burge rij samen voortreffelijk werk verrichten en voor hun samenwerking blijvend perspectief zien. Bovendien: wat doel men met een bur gemeester. die twaalf jaar goed gewerkt heeft, maar voor wie men niet zo vlug ruimte tot promotie maken kan?' Die ruimte blijft klein, wanneer andere dan carrièreburgemeesters voor grotere ge meenten in aanmerking blijven komen. En is het dan niet een beetje onredelijk wel te denken aan de toekomst van hoge politieke functionarissen, maar niet aan I die van goede burgemeesters? AAROM doen zij, die dokteren aan het instituut van de „burgervader" goed eraan niet het ene gat te dichten door een ander te maken. Dat gebeurt onherroepelijk wanneer men met gene rale spelregels gaat werken, We geloven dat het, bij herbenoemin gen, beter is elk geval op zijn eigen mé rites te beoordelen. Hoogstens zou men misschien bij herhaalde herbenoemingen en waarom reeds niet bij de eerste herbenoeming wat zorgvuldiger na kunnen gaan of andere oplossingen ge- wenst en' mogelijk zijn. ^HERLAND I (STER- reclame-uitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uilï: Nieuws in het kort AVRO 19.06 uur: Doebiedoe. t ienerprogramma NTS 20.00 uur: Journaal AVRO •20.20 uur: Televizier. actualiteitenrubriek 20.45 uur: Run for your life, 21.35 uur: Voor de met Willem Duys NTS 22.45 uur. Tweede journaal eg En France a vee Nicolas, Franse les NEDERLAND II (STER- reclame-uitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS 18.15 uur: •Olympische Spelen 1968 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Vertel me iets nieuws over de regenwormen, 21.05 uur: Farce majeure, cabaret 21.15 uur: Hier en nu. actualiteitenrubriek 21.50 uur: Het Emmeloords Chr, Mannenkoor NTS 21.55 uur: Tweede journaal 22.00 uur Olympische Spelen 1968 Televisie morgen NEDERLAND I NTS 07.30—09.00 uur: Olympische Spelen 1968 TELEAC 09.30 uur: Meten en vergelijken 10.00 uur: Noten en tonen 10.30 uur: Kijk eens wat ik zeg KRO 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.02 uur: Daktari, t.v.-serie 16.45 uur: Vijftig minuten rond tien. jeugdprogramma De met aangegeven programma's zfln kleurentelevisieprogram Brekende wolken boven Vietnam Vietnam schijnen te gaan breken. Na maandenlange vruchteloze besprekingen in Parijs, begint er. achter de schermen, beweging te komen. Alle tekenen wijzen erop, dat de V.S. een volledig staken van de bombardementen overwegen, op voorwaarde evenwel dat van Noordviet- namese zijde ook een geste wordt ge daan. Deze Amerikaanse opvatting is niet nieuw; wel nieuw is, dat een tegen- geste van de zijde van Noord-Vietnam niet tot de onmogelijkheden behoort. Vanmorgen wai*en er tenminste berich ten, dat Noordvietnamese troepen bezig zijn zich terug te trekken achter de ge demilitariseerde zone. Dit zou erop kunnen wijzen, dat de regering te Hanoi liever met Johnson tot een of ander akkoord komt dan gecon fronteerd te worden met zijn mogelijke opvolger Nixon, met wie ongetwijfeld moeilijker te marchanderen valt. Deze ontwikkeling betekent tevens een onver wachte bries ln de zeilen van de de mocratische kandidaat Humphrey, wie altijd verweten is, dat hij zich te veel heeft vereenzelvigd met de (Vietnam)- politiek van Johnson. Deze nieuwe ontwikkelingen zijn zeker niet naar de zin van communistisch China. De verhouding Peking-Hanoi is nooit bijzonder warm geweest. Het terug trekken van Chinese deskundigen uit Noord-Vietnam wijst erop, dat deze ver houding in ieder geval niet warmer is geworden. Het is tevens een aanwijzing, dat Hanoi niet op Chinese steun behoeft te rekenen. Een reden te meer, om bij de onderhandelingen in Parijs een wat genuanceerder houding aan te nemen. Sociologisch onderzoek wijst uit GRONINGEN De Vincentiusvcrcni- rlng heeft sich slechts moeizaam aan gepast bij de ontwikkelingen die in Ne derland hebben plaatsgevonden op gods dienstig en maatschappelijk gebied. Lan ge tijd heeft zfy t maatschappelijk werk gealen ala een middel tot apostolaat en zette kU zich af tegen de professionali sering van dit werk. Op belde punten tekenen zich de laatste tijd verschui vingen af. De doorwerking van de her nieuwde atellingname moet echter nog geheel plaats vinden. Aldus dr. J. J. Poeisz, stafmedewerker van het Kaski, ln zijn proefschrift, dat hij vrijdag aan de rijksuniversiteit te Groningen verde digde. Ala promotor trad op prof. dr. P. J. Bonman. In zijn atudie „Traditie en Vernieu wing in caritatieve organisaties" laat Poeisz zien, dat de Vincentiusvereniging oorspronkelijk twee componenten heeft gehad: de religieuze en de maatschap pelijke. De religieuze component houdt de bevordering in van de godsdienstig heid der leden en der bezochte gezin nen. De maatschappelijke component be staat ln het verlenen van materiële hulp in nood of zoals men dat vroeger noemde „onderstand". Het verlenen van maatschappelijke hulp werd gezien als een entree tot de gezinnen, waardoor godsdienstige beïnvloeding mogelijk Tot op zekere hoogte is deze doelstel ling tot op de huidige dag dezelfde ge bleven. Het doel van de vereniging werd tot voor zeer kort nog altijd om- schrven als „caritatief apostolaat". Het karakter van de maatschappelijke hulp ls wel veranderd, doel blijft ech ter de bezochte gezinnen religieus te be ïnvloeden en wel in de meer traditio nele zin. De vereniging ziet hier nog steeds haar eigen indentiteit liggen, die haar onderscheidt van 't beroepsmaat- schappelijk werk. Dit laatste werdt ge zien als eën bedreiging, waartegen de vereniging zich moet afzetten. Op de achtergrond speelt de ontwik keling van het religieuze denken en be leven in Nederland een rol. Poeisz wijdt dan ook een afzonderlijke beschou wing aan deze ontwikkeling, welke ge gaan is van heteronoom naar autonoom godsdienstig kerkelijk gedrag. In het eerste geval ligt de nadruk meer op de institutionele en organisatoriche zijde van het kerkelijk levven, ln het tweede op de eigen verantwoordelijkheid en de persoonlijke religieuze zingeving. Uit een door Poeisz gehouden onder zoek blijkt, dat de oudere leden zich het moeilijkst bij de nieuwe tijd aanpassen, zowel op maatschappelijk als op reli gieus gebied. De jongeren daarentegen gaan gemakkelijker mee. Zij omschrij ven het doel van de vereniging in ter men van maatschappelijke hulpverlening, verwerpen het ideaal van het „carita tief apostolaat", stellen zich open voor de professionele maatschappelijke hulp verlening en vertonen veel trekken van het autonoom-kerkelijke gedragstype. In deze kategorie komt vee) onbehagen voor over de onp~ngepastheid van de Vincen tiusvereniging aan de huidige tijdsom standigheden. (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Gisteravond werd aan het begin van de „Brandpunt"- uitzending voor de K.R.O.-televisie de navolgende verklaring afgelegd door Aad van den Heuvel: „U weet de voorzitter van de K.R.O. ut verantwoordelijk voor de K.R.O.-programima's, dus ook voor Brandpunt. Vanavond echter eerst, tets, dat uitsluitend voor rekening komt. van de redactie van Brandpunt. U zult namelijk hegrijpen, dat wij nog een keer willen terugkomen op het ontslag op staande voet van onze oud-collega. Frits van der Poel. U weet, dat het bestuur van de K.R.O. het beleid van zijn voorzitter in deze kwestie maandagavond tijdens een speciale vergadering heeft onderschreven. U zult er tevens begrip voor willen hebben, dat de Brandpuntredactie daarin geen aanleiding ziet om haar eerder ingenomen standpunt te wijzigen. Dit standpunt i* nu nog steeds, dat het ontslag op staande voet niet in verhouding staat tot hetgeen zich rond het programma van Frits van der Poel heeft afgespeeld. Het is een standpunt, dat u-ordt gedeeld door alle collega's van de informatieve afdeling van de K.R.O.-televisie. ZoaTs'u vtT' jhlbltkaties hett'Jcunnen vernemen, is aan de dagelijkse leiding van de K.R.O. opgedragen om met het personeel te overleggen op welke wijze de bestaande onrust binnen het bedrijf kan worden weggenomen. Het feit, dat wij in deze uitzending met voorkennis van de K.R.O.-leiding er blijk van kunnen geven, dat wv ons standpunt, in de kwestie-Van der Poel onverkort handhaven, is voor ons een reden om erop te vertrouwent dat het karakter van Brandpunt niet zal behoeven te veranderen. Dat geldt uiteraard ook voor de andere opiniërende rubrieken van de K.R.O. Wij willen er voorts de conclusie aan verbinden, dat hiermee het acute gevoel van ongerustheid goeddeels is weggenomen. Wat de regeling van de rechtszekerheid van de programmamakers betreftt zal naar onze mening nader overleg nodig zijn". (ADVERTENTIE) r. 53d Tal.070-333970 5? Dividendverwachtin g AMSTERDAM (ANP) De tot dus ver geboekte resultaten van Geveke en Groen pol NV over htet lopende boejaar bevestigen de ten tijde van de fusie uit gesproken verwachting, dat over 1968 een dividend van 32 procent uitgekeerd zal kunnen worden, (dit zal dan het eerste dividend zijn na de fusie van Ge veke met GroenpoL Aangekondigd in het bericht van 31 januari 1968 - red ANP). VHERTOGENBOSCH (KNP) ..kom je in het Vaticaan dan ontmoet je ge makkelijk mensen, die maar niets be grijpen kunnen van wat er in Holland bruist en leeft, maar die niettemin hun best doen om je ter wille te zijn. Soms echter treedt een felle kortsluiting op. In ieder geval was de Romeinse grond vo rige week wel wat heet onder de voe ten". Aldus mgr. J. Bluyssen van Den Bosch in een brief uit Rome aan zijn diocesanen. die In het Bossche bisdom blad is verschenen. „Het lijkt voor een buitenstander moei lijk om goed te vatten om welke zaken het nu eigenlijk gaat bij de problemen waarin ik verzeild ben geraakt. Er zul len er ongetwijfeld zijn, zo zegt de bis schop, die mij verwijten dat ik mijzelf de das heb omgedaan. Ik voor mij meen dat je er helemaal in moet heben geze ten om de feiten te kunnen beoordelen, die de bron van de moeilijkheden vorm- De bisschop schrijft verder veel uitin gen van vertrouwen te hebben ontvan gen, wat hein goed heeft gedaan. Hij is daar des te blijer om naarmate het meer ging „om positieve uitingen van vertrou wen aan mijn adres en minder om nega tieve ontladingen tegen Rome of wat dan ook. Anti-gevoelens kunnen soms hun grond hebben maar ze zijn gevaar lijk. De geest des Heren kan er ook niet goed mee vooruit, wordt er eerder door gehinderd. Ik wil geen passiviteit en slap heid prediken", zo besluit de bisschop. ..maar wat in Christus sterk opvalt is, dat hij al zijn onrust en zorgen om mens en wereld toespitst in een hartstochte lijke oproep aan het adres van de volge lingen. om onder elkaar steeds welwil lendheid. verdraagzaamheid en eenheid te beoefenen. Bouwen aan 'n andere toe komst, zoals nu van ons wordt gevraagd, is een moeilijke zaak. Het kan blijkbaar niet zonder de nodige teleurstellingen en zonder af en toe verdriet. Wij zullen echter wel moeten oppassen dat we niet al onze energie verspillen aan eindeloze discussies over elkaar steeds sneller op volgende kortsluitingen en misverstan den. Per slot van rekening zijn er belan rijker dingen Ie doen". Het bisdomblad vermeldt nog, dat pre cies drie jaar geleden ook mgr. Bekkers in Rome op het matje werd geroepen. Toen ging het om het feit dat de bis schop de jezuïten Arts en Van Hees in zijn bisdom had geïncardineers, Lu ther had geprezen, veel priesters liet uittreden en 'n boekje over de eucharis tie had laten uitgeven met onaanvaard bare opvattingen. Het gesprek met kar dinaal Ottaviani vond op 2 oktober 1965 Mgr. Bluyssen komt morgen om 16.15 uur vanuit Rome op Schiphol aan met KL 544.. In de perskamer sal da bis schop de pers te woord staan. VRIJDAG TELEVISIE Nederland 2 18.15 Olympisch journaal. 19.30 Zwemmen: Series 100 m vrije slag dames Series 100 m schoolslag dames 22.00 Atletiek. Halve finale 80 m horden dames. Finale vèrspringen heren. Finale discuswerpen dames. Finale 400 m heren. Finale 80 m horden dames. Halve finale 800 m dames. Wielrennen. Duitsland 1 22.00 Zie Nederland 2. 24.00 Wielrennen. 24.10 Finale schoonspringen dames. Duitsland 2 16.00 Reportages, inform., meningen. 20.00 Reportages, inform., meningen. 21.30 Atletiek. RADIO Hilversum 2 13.50 Samenvatting 1. 22.00 Atletiek: Finale hoogspringen dames. Finale 200 m dames. Finale 5000 m heren Halve finale 800 m dames. Finale 400 m heren. Hockey: BelgiëIndia Verder wielrennen, boksen, gewichtheffen, roeien, voetbal, volleybal. ZATERDAG TELEVISIE Nederland 1 7.30 Samenvatting waarin o.m. finale achtervolging wielrennen, atletiek, gewichtheffen, worstelen, boksen en voetbal. RADIO Hilversum 2 7.30 Olympisch journaal. 17.00 Roeien (finales). Wielrennen (finales sprint). Onder de titel „Katholieken zonder Illustratie" zendt de KRO-televisie morgenmiddag, zaterdag 19 oktober, van 17.30 tot 17.55 uur via Nederland 1 een programma uit naar aanleiding van het verschijnen van het laatste nummer van „De Illustratie". In dit programma van Hans Wortel- boer mijmeren Godfried Bomans, Mi chel van der Plas en Kees Fens ovar 101 jaar geaehledenls Illustratie. Farce Majeure, vanavond van 21.05 - 21.25 via Nederland II te zien en te horen, apeelt zich af hoe kan het anders op de boekenmarkt in de RAI. Het boek staat in het middel punt. Op de foto: piano, rolprent en refreinzangers v.l.n.r. Henk van der Horst. Ted de Braak. Jan Fillekers. Alexander Pola en Fred Benavente. Vooraf aan Farce Majeure het oor spronkelijk Nederlands t.v.-spel van Yvonne Keuls „Vertel me iets nieuws over de regenwormen". In dit spel treden slechts twee personen op: Guus Oster en Dora van der Groen. Het spel handelt over een leraar die herstellende is van een hartinfarct. Tijdens zijn h.b.s.-jaren heeft hij een intensieve studie gemaakt van regen wormen en daarover vertelt hij aan de vrouw die hem verzorgt. Begrij pelijk is dat in dit spel. waar maar twee figuren aan te pas komen, het accent ligt op wat gezegd wordt (of wordt verzwegen). Nederland II, 20.20 uur. Jgj HILVERSUM I NCRV 21.00—21.50 uur: Automaan, luisterspel TROS 22.30—23.55 uur: Nieuws - nieuwer - nieuwst, magazine HILVERSUM II VARA 21.00—22.00 uur: Frans Brüggen, concert NRU 22.00—01.30 uur: Olympische Spelen 1968 RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM Oil VARA'i „Achter het nieuws" kwam gisteravond met een regelrechte „Brandpunf-uitsmijter. Presentator Koos Postcma stelde de kijkers de vraag: „Dames en heren, mist u ook iets op televisie? Wij wel: Frits van der Poel". En Brandspunts Aad van den Heuvel las enkele uren later een verklaring van de gehele redactie voor, waarin het standpunt van de mede werkers aan de opinie-rubriek nog eens duidelijk en met medeweten van het KRO-bestuur werd uiteen gezet. Bij deze verklaring, elders op deze pagina in extenso afgedrukt, pas sen overigens wel een paar vraagte kens. Aan de ene kant zegt „Brand punt" dat het geen aanleiding ziet het eerder ingenomen standpunt te wijzi gen. Aan de andere kant werd meege deeld, dat dit van de KRO-leiding ge rust mocht. Maar of dat nu een reden ls erop te vertrouwen dat het karakter van Brandpunt niet zal hoeven te ver anderen. werd na deze toch wel wat cryptische verklaring niet hele maal duidelijk. Bas Roodnat en Huib de Ru waren voor „Achter het nieuws" naar Ulster getogen om daar de nieuw opgelaai de controverse tussen protestanten en katholieken in woord en beeld te van gen. Daar werd o.m. ene ds. Paisley opgevoerd, die zijn schaapjes opriep zich niet te laten vangen door de oecu mene. Het is overigens wel een wat merkwaardige ervaring nu eens te zien hoe de huisgenoten des geloofs op alle mogelijke manieren in de hoek worden gedrukt. We zouden minister Craig graag de verklaring over de rechten van de mens eens willen laten lezen. „Dorus op schoot" is als steeds een heerlijk kijk- en luisterprogramma, zelfs al komt daar niet iedere keer een „Poessie-mauw" tevoorschijn. Het blijft overigens merkwaardig hoe kin deren, als ze eenmaal over de eerste schrik heenzijn. zich zo kostelijk spon taan gedragen. Ze doen gewoon wat hun gevraagd wordt of niet en toneelspelen is er niet bij. Spelen werd wel gedaan in John Ar- dens „Leven en laten leven", dat werd ingeleid door Guus Rekers. Een voor treffelijk idee overigens; toneelstukken die bij de kijkers een aantal vragen kunnen oproepen, van te voren van enkele kanttekeningen te voorzien. Iets dat méér toegepast zou moeten wor den. Regisseur John van de Rest had echter zijn materiaal nog wat meer in de hand moeten houdi werd gisteravond weer eens duidelijk dat televisie-toneel totaal verschilt van theater-opvoeringen, totaal moot ver schillen omdat alle emoties veel direc ter worden geregisteerd en de spelers snel gaan lijden aan over-acting. Be paald storend waren de „tussenzan gen" van Floor Koen. èn de bepaald overduidelijk „terzijdes" De beste speelster was naar onze smaak An nie de Lange, in de harde rol van Blonde Riek Ze duwde zelfs een ras- acteur als Hans Tiemeyer soms bijna van de buis af. En dat wil wat zeg gen. Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO Bellonl met de staatssecretaris van de volksgezondheid dr. R. J. H. Kruizinga over Het Landelijke Vijfjarenplan Zlekenhuis- PROGRAMMA HILVERSUM I (<402 m) NCRV: Stereo: Koperokest (gr.) 18.19 Uitzending van de Christelijk Historische Unie. 18.30 Nieuws en zangsoUstè. 19.35 w'ij'd'aïs d^wereld^weke- lijkse internationale oriëntatie in kerk. zen- foonmuziek. 21.00 Automaan. hoorspel. 21.50 Stereo: Lichte orkestmuziek (gr). TROS: 22.00 Pers-confrontatie: interviews. 22.30 Utelten. 12.50 Zonder grenzen: een'rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 Vliegen de schijven: platenprogramma voor de mi- vecl plaatjes. (Jf: 00-16.02 Nièuws/'^NRu! menw^rkin"met"ce n t^a Fb^Ta 'V"" KRO: 17.30 6-8-6^9Fpocketradlo voor°tieners! HILVERSUM II (298 m) - VARA: 700 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Socialis tisch strijdlied. 7.23 Stereo: lichte grammo- foonmuziek. NRU 7.30 Olympische Spelen: olimpische journaal. VPRO: 7.54 Deze dag: VARA: 8.00 Nieuws. Aansluitend: Van de gramma. (22.30 Nieuws: 23.45 Actualiteiten). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.50 uur een overzicht van de resultaten van hel ochtendprogramma ln Mexico City. In dit programma: 17.35 VPRO: Informatie - ach tergronden en commentaar 18.00 Nieuws. VPRO: 19.00 Lichte grammofoonmuzlek. 19 10 Jazz rondo. 19.30 Nieuws. 19.35 Criterium kunst nader beschouwd. 20.00 Is leuk nog leuk?: een documentaire over vorm en in houd van de httmor in Nederland. 20.45 Rulm- zing. VARA: 21.00 Stereo: Flultrecital: Klassieke en moderne muziek. NRU: 22.00 om 24.00 uur een overzicht van de resulta ten van het middagprogramma in Mexico Ci ty. In dit programma- 22.30 en en 23.55 Nieuws; 22.40 Actualiteiten. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. uitslagen. 18.30 Lichte muziek. 18.35 Ver wenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht, actualiteiten en weerpraatje. 19.40 Muzikale lezing. 20.15 Zigeunermuziek. 20.30 Amusementsprogramma. 22.00 Nieuws en berichten. (Tussen 22.00 en 1.00 reporta ges Olympische Spelen.) 22.15 Vervolg amu sementsprogramma. (23.00 Nieuws.) 23.40 Nieuws. 23.45-1.00 Olympische Spelen. Draalorgelmuziek (gr). )0.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties-, 11.00 Nieuws. 11.02 zingskroniek. 11.45 Mei naald en slinger: ou de lichte grammofoonmuzlek. 12.15 Stereo: lichte grammofoonmuzlek. 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Stereo: Licht ensemble met zangsolist. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-Varia. 13.15 Stereo: Tijd voor teenagers. 13.50 Uitlaat: programma voor popmuziek. 14.45 Radio Jazz Magazine. NRU! 16.30 Operamuziek. NRU: 17. OO Olympische Spelen: rechtstreekse reportages en beschou wingen met om 18.50 uur een overzicht van de resultaten van het ochtendprogramma in Mexico City. In dit programma: 17.55 Mede- HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gevarieerd programma. (10.00 en 11.00 Nieuws.) NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Sklvatoon: informatie over nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Licht instrumentaal ensemble en solisten 13.30 Zuidzee Serenade. 14.00 15.03 Lichtvoetig: licht platenprogram- tern music 18.30 Pop Think-in: programma waarin tienermuzlek kritisch beluisterd word HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nieuws: 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het fltSten^6 8°00r Nieuws'. 8.ft Stereo: Gewijde muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huts vrouw. 9.00 Theologische Etherleergang. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.50 Muzaiek: klassieke platenpro- gramma. Aansluitend: Weel U veel?, luister- wedstrijd. 10.55 Kunst- en vliegwerk: kunst kroniek. 11.00 Nieuws. 11.02 Denkpatronen en Praxis, lezing. 11.15 Solistenkamer: muzikaal vraaggesprek. 11.55 Mededelingen. KRO 12.00 Stereo: Lichte orkestmuziek 12.14 Marktberichten. 12.18 Overheidsvoorlichting. Werk en welzijn. Vraaggesprek van Claude lijkse sportshow met lichte grammofoonmu zlek. BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws. ziek. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen, programmaover zicht en SOS-berlchten voor schippers. 12 45 zicht. 13.00 Nieuws.' weerbericht en dagklap per. 13.15 Gevarieerde muziek. 14.00 Nieuws. 15.03 Grammofoonplaten programma, (tus sen 15.30 en 16.30 Reportage Wielrennen), 16.30 Lichte orgelmuziek. 17.00 Nws. weerbe richt en mededelingen (Tussen 17.00—19.06 reportages Olimpische Spelen). 17.10 Noord- (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Dit is een van de sluwste misdadigers, die ik in mijn loopbaan heb meegemaakt. Als er ooit een ontkennende, onbetrouwbare. leu genachtige verdachte is geweest dan is het deze J. H. De rechtbank heeft hem ten onrechte vrij gesproken. Ik vraag vernietiging van dat vonnis en eis tien jaar gevangenisstraf met aftrek". ADVERTENTIE Ho«»fdronk in fqbletvorm.95 et Deze woorden sprak de pn» iik-ui icer neraal van het Bossche hof jhr. mi het I Witsen Elias gisteren aan het einde e:n tweedaagse zitting voor „de zaak van de vergiftigde sinaasappel". Nerts fokker Jan J. M. H. (51) uit Handel (bij Gemert) wordt ervan verdacht op 1 ju li 1967 zijn vrouw te hebben willen ver moorden door haar een sinaasappel te geven, die hij zou hebben ingespoten met parathion. Tijdens het gehele voor onderzoek. op de ziting van de recht bank en nu ook bij het hof heeft H. zich gekenmerkt als bijzonder wispel turige verdachte. Hij is „bijna gestikt in zijn leugens", zei mr. Witsen Elias. Met een verbetenheid en volharding die ongekend voor het Bossche hof, is verdachte verhoord. Eenmaal stopte zijn antwoordstroom. Dat was toen de P.G. vroeg waarom hij alscaar over de eerste zak sinaasappelen had gesproken, direct na zijn arrestatie. Terwijl de po litie hem nog ln het ongewisse had ge laten. „Waarom hebt u het voortdurend over 1 juni «n niet over 6 of 8 juni, toen A. I. u ook fruit meebracht?", beet de P.G. verdachte toe. Over de schuldvraag van verdachte is vaak anders gesproken. Eerst heel te het dat zijn vrouw zelfmoord had wil len plegen, en later zei hij dat Zijn zoon de dader was. Deze jongeman was in middels verleden. Verdachte verschool zich verder vaak achter getuigen, die niet gehoord konden worden. Zij waren of in een psychiatrische inrichting opge nomen of zoals een der getuigen overleden. De spuit waarmee de sinaasappels zouden zijn ingespoten werd door de politie gevonden, alsmede twee naalden. Verder twee flesjes vergif. De P.G. pro beerde niet alleen te bewijzen dat de verdachte loog maar ook waarom en dat hij (du.s) een poging tot moord op zijn geweten had. - Verdediger mr. B Drion te Breda N schoof de schuld volledig op de overle- an den zoun ..Hij is niet zo onschuldig a'.a de politic destijds heeft aangenomen". P.- moordenaar ligt op het kerkhof, constateerde hij cynisch. Arrest van hel hof op 30 oktober. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Een ferme taart van de koningin. Dat was een van de vele geschenken, die het Bergen op Zoomsc echtpaar L. Weijs-Van Dongen gisteren op de dag van zijn welhaast unieke 70-jarig huwelijksfeest kreeg aangeboden. Do bezorger van de taart was burge meester drs. L. van der Laar die aan het begin van de langdurige en drulc bezochte receptie zijn opwachting kwam maken met zijn echtgenote. De jubilerende echtlieden, beiden 98 jaar oud en nog goed gezond, waren hii- hun schik met d« taart

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2