mam WEG NAAR HET EREPODIUM TELT VELE ANGELS EN KLEMMEN flBQOOGB' Maria Gommers legde op 800 meter alle loopsters volkomen haar wil Keino: „Ik ben hier gekomen voor een plak" Prudencio 's droom viel toch in duigen Hockeyers verstrikt in netten van Kenia Olympische catastrofe Hink-stap- sprong werd geweldig gevecht Van Ispelen liet rechtse ongebruikt VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 (van onze speciale verslag gever Herman van Bergem) MEXICO-CITY Met het gorgelende geluid van de kleurling sprak Hezakich Kipchoge Keino ietwat plechtig: „Ik ben naar Mexico gekomen om een medaille te winnen en ik :n. Het is een zil veren en dat vind ik mooi". Na de gebruikelijke pers conferentie van de num mers een, twee en drie in benauwde ruimte waar vooral de Amerikanen vrij moedige en keiharde vra gen stellen, slenterde Keino naar buiten. Hij werd bc- itormd door de kinderen die rondom het Olympisch Stadion hun eetwaren, som brero's en tekeningen ver kopen en wuifde de rest «eg als een stel vliegen. Terwijl zijn lippen zich looiden tot een glimlach werden de lijnen die van neus tot mond lopen in het ascetengezicht nog scher per. Hezakieh Kipchoge Keino niet ontevreden met zijn tweede plaats op de vijfduizend meter, die een hels lawaai had veroor zaakt omdat de Mexicaan Juan Maximo Martinez tot de deelnemers behoorde. Te Kipchoge Keino oordelen naar de orgie Kenia heeft vele ijzers de het vuur. Keino is er één eerste Afrikaan die een we- van. Gisteren ging zijn applaus beschouwden de reldrecord op zijn naam wens in vervulling: eer, chauvinistische Mexicanen schrééf, in augustus 1965 olympische plak. „hun man", met zijn vier- toen hij de 3000 meter in Achter Keinobronswin- de plaats, als olympisch 7.39.5 liep: In hetzelfde jaar naar Temu. kampioen. De nog glim- kwam hij in het bezit van mende Keino gaf het rui- het wereldrecord op de 5000 terlijk toe. „Van Nederla- meter met 13.25.2, een tijd Keino nog vertellen dat hij leer. die nadien werd verbeterd, in Kenia op hoogte had e|ke in het verbitterde gevecht getraind en daar dezelfde grote wedstrijd. De taktiek dat de Keniaan met de Tu- omstandigheden had ge- het hersenwerk nemen nesiër Mohamed Gammou- troffen als thans in Mexico voorname plaats in en di opleverde, bleef hij City, droog en warm weer het komt op^ de lange af- slechts 0,2 seconde achter, Toen werd hij een donker- maar ruim voor zyn vyf huidige heer gewaar die jaar jongere landgenoot kennelijk iets te vertellen Keino kan zich veroorloven Temu. Daarna volgde de heeft in de Keniaanse overal heen te gaan. Hij tijdens de gehele race ploeg. Op een wenk met de stapte op zeventienjarige hartstochtelijk toegejuichte hand plooide Keino de leftijd de deur uit in zijn Martinez en op de vijfde mond nogmaals tot geboorteplaats Kapchemoi- plaats pas kwam de feno- glimlach en verdween in Two en ging naar Nairobi, menale Australiër Ron het geroezemoes van ïaar de school tot opleiding Clarke. Keino had er deze leegstromende stadion. Al- van politiepersoneel. Daar verklaring voor: „Ron Clar- lemaal verhitte gezichten, v\d zijn talent voor de lan- ke kan wereldrecords bre- allemaal Mexicanen, alle ge» afstand op en hij werd ken maar zodra er een gro- maal schorre kelen vooi naai een opleidingsinstituut te wedstrijd is, kan hij niet Martinez, die naast de plak- voor sportleiders gezonden, op tegen dezenuwen. Ook ken greep mar het publiek »fk ben achtentwintig jaar vandaag niet". een wonderlijk avontuur en sportinstructeur bij de Terwijl hij wat rondslen- van een sensationele race politie. Maar ik heb vol- terde en nog steeds de mas- had geboden. En dat is in doende tijd om te trainen, sale aanval met boekjes en Mexico al meer dan vol elke ochtend en iedere mid- ballpoints afweerde, kon doende. MEXICO CITY Een strijdvaardig Kenia heeft het Nederlands hockey- elftal gistermiddag een koude douche bezorgd. Nederland, dat zich de dag tevoren tegen Groot-Brittanië zo prach tig weerde en met sterk hockey hun tegenstanders tegen de muur zetten, moest nu ervaren, dat de weg naar Kenia beschikte wel over een schut- I ter van formaat: de 28-jarige Surjeet I „Singh" Panesar. Twee van de drie strafcorners, die de Kenianen kregen oegewezen, zette hij in een doelpunt om. De eerste in de veertiende minuut van de eerste helft, de tweede acht minu ten na de rust. Zijn schoten priemden door de Nederlandse defensie als raket- Troostprijs Nederland zakte door deze nederlaag in de stand van groep b van de tweede naar de vierde plaats en zag zich gepas seerd door Australië en Kenia, die beide nu een punt meer hebben dan Neder land. Australië, dat reeds tegen Pakis tan speelde en na zeer goede tegen stand slechts met 32 verloor heeft thans de beste kansen om achter Pakis tan op de tweede plaats te eindigen en daarmee tevens goede vooruitzichten om evenals vier jaar geleden in Tokio bij de medaillewinnaars te komen. Voor Nederland, dat Australië nog ontmoet, zit er voorlopig niet meer in dan een troostprijs. Gedevalueerd De strijd om ere-plaatsen is hard, kei hard. In elke ontmoeting tussen ploe gen, die een reputatie hebben te verdi- gen, of aanspraken maken op een ere plaats medaille wordt het opnieuw bevestigd. IndiaSpanje was ook zo'n wedstrijd. India, de hockeygrootmacht, een olympisch erepodium vele voet angels en klemmen telt. In een daarvan raakte het verstrikt. Kenia, een gevaar lijke outsider, die vooral gisteren heeft bewezen het moeilijke hockeyspel beter te beheersen dan hun tegenstanders. De ploeg, ofschoon in dezelfde samen stelling, was geen schaduw van die, die de Britten tot kapitulatie dwong. Er werd zeer onnauwkeurig gespeeld, zo wel in het plaatsen als in de individuele acties. Bovendien bieken de Kenianen aanzienlijk stickvaster te zijn terwijl ook hun positiespel, dat steunde op een solide verdediging beter verzorgd was. Slechts zelden kwam Nederland tot een goed opgezette aanval. Het heilige vuur, dat tegen Engeland zo hoog oplaaide, scheen gedoofd. Het was, of de Neder landse ploeg het geloof in zichzelf had verloren. De pressie, die er de dag tevoren van de ploeg was uitgegaan, is er van het eerste moment af niet ge weest. De kansen bleven vrijwel beperkt tot die van de strafcorners, vijf in totaal. Geen daarvan wisten zij te be nutten. Frankrijk, maar de Franse verdedi ging bleef gesloten. Na de gehele eerste helft en bijna een kwartier in de twee de helft te hebben storm gelopen, ver slapte niet alleen de ijver, maar ook even de aandacht in de Britse ploeg. België ontmoette gisteren Mexico en dat betekende dat de Belgen aan hun echte rustdag van woensdag een bijna- rustdag konden vastknopen. In een een zijdige wedstrijd schoten Bernaert (twee keer) Muschs en Gilles raak en gaven daarmee het krachtsverschil op aan vaardbare wijze gestalte. Pakistan deed met Argentinië eigen lijk hetzelfde. Bij rust was de stand al 40 en in de tweede helft scoorden de Pakistani nog eens. De vijf treffers kwa men van Rasjid (twee), DAR (twee) en Malik. Japan heeft tegen Nieuw-Zeeland een dubbel verlies geleden. De nederlaag van 10, middenvoor Mclntyre maakte in de 42ste minuut het enige doelpunt, was een harde klap, de blessure van doelman Matsumoto kwam erger aan. 1 e kleine, watervlugge doelman, die me de door zijn verbluffende positiekiezen tot nu toe de beste doelverdediger van het toernooi was, brak bij een (geslaag de) poging een doelpunt te voorkomen een arm en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Uit een strafcorner poogt Buma (tevergeefs) de achterstand tegen Kenia in te lopen. De tegenstand en uiteindelijk de zege van Kenia kwam voor onze hockeyers rijkelijk hard en onverwacht aan. olympisch kampioen van 1964. tegen het in 1960 in Rome verrassend naar voren gekomen Spanje, dat toen achter Pakis- India de derde plaats voor zich opeiste en dat nu wederom tot het ere podium tracht door te dringen. De Spaan kansen zijn echter aanzienlijk gede valueerd door de nederlaag, die de Span jaarden gisteren tegen India leden 10. West-DuitslandOoit-Duitsland werd beslist door scheidsrechterlijke beslissin gen, vooral die van dc.Ncdcrlander Guus Lathouwers. In de wel harde, maar stel lig niet onsportieve sfeer gespeelde wed strijd werden de Westduitse doelpunten gescoord uit twee strafcorners en een s' afbal. Zij werden alle ingeschoten door rechtsachter Gunter Krauss. Drie minuten na het Westduitse openingsdoel punt bracht Sasse uit een strafcorner de stand op gelijke hoogte (11. ook de ruststand). Fel hebben de Oostduitsers in de tweede helft gestreden voor een beter resultaat, maar zij kwamen niet verder dan een tweede doelpunt, dat twee minuten voor het einde kwam van de stick van linksbinnen Freiberger. Hoop laten varen Het eerste doelpunt dat Frankrijk scoorde in het hockeytoernooi was in de vierde wedstrijd genoeg voor de over- 'winning. Dat ene doelpunt, van Alain Pascarel, betekende .ook dat Groot-Brit- tannië vrijwel- alle" hoop op een hoge klassering in het toernooi kan laten va- De Britten veel sterker dan (Van een speciale verslaggever) MEXICO CITY Maria Gommers en Ilia Keizer hebben zich geplaatst voor dc halve finale van de 800 meter dames. Op dit nummer, waarin Nederland door drie loopsters was vertegenwoordigd, sneuvelde alleen Tilly van der Made. ZU kwam in de slotfaze van de derde serie veruit de langzaamste vaai de vier duidelijk kracht te kort om zich te plaatsen en eindigde als zesde in 2 min. 15.5 sec. Maria Gommers maakte in dé series de beste indruk. In haar heat, die tweemaal wegens een valse start moest worden teruggeschoten, nam zij na tweehonderd meter de leiding en heeft die niet meer afgestaan. Met een gelijkmatig tempo legde zQ de andere loopsters volkomen haar wil op. Na de eerste ronde, die In 60,9 sec. werd afgelegd, probeerde alleen de Roemeense Ileana Silai nog Maria Gommen van de leiding te verdringen. De wereldrecordhoudster op de 1500 m ving die aanval keurig op. Ook in de slotfaze, toen de Russin Anna Zimi- na en Silai haar opnieuw trachtten te passeren nam Maria Gommers geen ri sico Met een korte tussensprint schud de zij haar concurenten af en zegevier de in 2 minuten 4 seconden, veruit de snelste tijd van de dag. Uja Keizer heeft door een zeer dom- le tactiek bijna haar plaats in de hal- i finales verspeeld. De Nederlandse kampioene, die weet dat zij geen tempo kan lopen, nam na 100 meter toch de en maakte daarmee haar eerste fout. Er zouden er nog meer volgen. Bij het ingaan van de tweede ronde liet zij zich terugdringen naar de laatste plaats en dreigde daardoor de aanslui ting te verliezen. MELISSANT Twee kindereu (acht en negen jaar uit Melissant iGoereehadden op de televisie bij de Olympische Spelen de nummers discuswerpen gezien en wilden op dit gebied ook wel eens wat presteren. Gezamenlijk zoch ten zij hun doel zorgvuldig uit: het werden de kostbare glas-in- loodramen van de kerk van dc gereformeerde gemeente. Het grote, met duur antiek glas be zette raam, ging de geschiedenis in. Bij de afmars van de gladia toren, constateerden zij met vol doening eenenzestig voltreffers. Deze „prestatie" gaat de families van de kinderen een kleine duizend gulden kosten. Er was bij dit num mer maar weinig publiek. Inplaats van te proberen op het rech te stuk weer bij de groep te komen, viel zij in de voorlaatste bocht aan. Die aanval mislukte, waarna zij het in de laatste bocht nogmaals moest aanzet ten. llja Keizer werd helemaal naar buiten gedrongen en wa. daardoor ge dwongen in de derde baan te gaan lo pen, wat haar vele meters extra kost te. Die kwam zij op de streep bijna te kort tegen de Deense Annelise Dann, een loopster die llja Keizer normaal op vele seconden loopt. Vijf atletes finish ten vrijwel gelijk en de Nederlandse kolonie hield het hart vast. Pas toen de uitslag op het scorebord verscheen, ver dween de angst. llja Keizer was in 2.08,9 vierde geworden. Moeiteloos Vera Nikolic, met 2.00,5 wereldrecord- houdster op de 800 meter en de grote favoriete voor het goud, liep in de eer ste serie moeiteloos naar de overwin ning. De Joegoslavische won gewoonte getrouw van kop af in 2 minuten en 5,7 seconden. Van de drie Nederlandse 200 meter-loopsters overleefde alleen Truus Hennipman de series. Zij was na een eerste valse start bijzonder snel weg op de gunstige vierde baan. Tot bij het uitkomen van de bocht lag zij op gelijke hoogte met de Australische Rae- lene Boyle en de Russin Vera Popkova, die uiteindelijk eerste en tweede wer- den. Truus Hennipman ving op de streep de Engelse Lilian Board, die woensdag zilver won op de 400 meter, goed op en plaatste zich als derde voor de halve eindstrijd. Lilian Board kwam tenslotte ook nog in de volgende ronde, omdat zij met 23,4 seconden de snelste vierde was. Ook voor Truus Hennipman was 23,4 secon den afgedrukt. Zij benaderde daarmee het Nederlandse record, dat Corrie Bak ker begin deze maand op 23,3 seconde had gebracht tot op 0,1 seconde. Wilma van den Berg en Mieke Sterk, die resp. als vierde (23,5) en vijfde (24) eindig den, werden uitgeschakeld. De snelste tijd in de 200 m series werd met 22,9 seconden gemaakt door Barbara Farrell. De Amerikaanse ver beterde het olympisch reco landgenote Edith McGuire i gevestigd, met 0,1 seconde. Truus Hennipman, heeft de eindstrijd niet gehaald. Zij eindigde in de tweede halve finale als achtste en laatste in de tijd van 23,5 seconde. De race werd gewonnen door de Amerikaanse Barba ra Farrell in de nieuwe olympische re cordtijd van 22,8 seconde. Farrell bena derde met haar prestatie het wereldre cord van de Poolse Irena Kirszenstein, die in de eerste halve finale derde werd, tot op 0,1 seconde. De eerste halve eind strijd werd in 22,9 seconde gewonnen door de 16-jarige Australische Raelene Boyle, die reeds enkele meters voor de finish Inhield om haar krachten verder te sparen. Dat kostte haar waarschijn lijk het wereldrecord. Truus Hennipman kon' tot uit de bocht haar tegenstandsters volgen, maar moest toen buigen voor hogere sprint snelheid. Voor de finale van de 200 me ter, plaatsten zich: Raelene Boyle (Aus); Wyomia Tyus (V.S.); Irena Kirszenstein (Polen); Juta Stoeck (West- Duitsland); Barbara Farrell, Margaret I Bailes (beiden Ver. Staten); Jennifer! Lamy (Australië) en de Frangaise Ni- j cole Mantandan. Voorop met opgeheven armen Maria Gommers, zegevierend over de finish van de 800 meter. Daardoor plaatste de Limburgse atlete zich m de halve (Van een speciale verslaggever) MEXICO CITY Nelson Prudencio had gedacht de opvolger van zijn be faamde landgenoot Adhemar da Sllva te worden. Wat kon de lange Braziliaan, nadat hij in zijn vijfde poging bij het hink stap springen het wereldrecord op 17,27 meter had gebracht, eigenlijk nog gebeuren? Nelson Prudencio's droom viel echter toch nog in stukken toen Viktor Sanejev, de taaie Rus, in zijn laatste sprong na 17.39 meer in dc bak landde. Het was de climax van een grandioze fi nale. Het hink-stapspringen, een num mer dat normaal op de Spelen maar zeer weinig aandacht van het publiek trekt, heeft in Mexico City een volko men gezicht gekregen. Dc zeventien me ter, jarenlang een onoverkomelijke bar rière, die alleen door Joseph Schimdt (Polen) en de Fin Perttl Pousi was ge nomen, leverde dit keer voor liefts zes springers geen problemen meer op. Superspecialist Edy Ottoz, Europa's superspecialist op de 110 meter horden, heeft de jarenlan ge heerschappij van de Amerikaan op dit nummer niet kunnen breken. De kleine Italiaan, om zijn superbe techniek terecht gevreesd door de Amerikanen, heeft we reldrecordhouder Willy Davenport tot op de laatste horde grandioos tegenstand ge boden, maar in de later tien meter moest de Europese kampioen toch buigen voor de grotere snelheid van Davenport, die twee meter voor de streep zijn armen al juichend omhoog kon steken. Dit ge baar heeft de Amerikaanse neger waar schijnlijk het wereldrecord gekost. Ottoz, die dacht dat hij het zilver veroverd had, moest toch nog een teleurstelling incasseren toen de finishfoto geraad pleegd werd. Niet hij naar Erv Hall (VS) was als tweede over de eindstreep ge gaan. Verschil in lijd was er niet. Bei den kregen 13.4 seconden. Onvergetelijk In de finale van de 400 meter, zijn drie continenten vertegenwoordigd: Amerika en Afrika beide met drie en Europa met twee lopers. Vooral het feit «at Afrika MEXICO CITY Marictte Dommers overkwam het ergste wat een schoon- springster kan gebeuren. ZU faalde bü de eerste sprong van het 3-meter- springen, waarmee gisteren het olym pisch zwem- en schoonspringpro- gramma werd geopend. Op dc plank bleef ze geheel verstijfd staan. Ze wankelde uiteindelUk naar voren, liet zich vallen en sloeg half door. De genadeloze Jury van zeven per sonen kende haar 5,42 punten toe, het laagste cijfer van alle deelneemsters. BU de tweede sprong had Mariette zich goeddeels hersteld, maar de achterstand op de concurrentie kon zij niet verkleinen. Ook Bljo Kuiler 5 erg nerveus. *ij SLECHTE START SCHOONSPRINGSTERS MARIETTE DOMMERS VERSTIJFDE inoest als derde springen en had d< pech, dat haar eerste sprong door dt jury werd ondergewaardeerd. Voor haar zweefsprong voorover kreeg zij niet meer dan 9.60 punten, waarmee zij op de vijftiende plaats kwam van de 22 deelneemsters. Voor de tweede sprong, een zweefsprong achterover, kreeg ze al evenmin hoge cijfers: 10.37 punten. Bij de twee volgende sprongen her stelde Mariette Donners zich goed, maar in de puntenwaardering kwam dat niet tot uiting. De jury had zich blijkbaar een vooroordeel gevormd. Duidelijk waarneembare fouten bij de Russische, Canadese en Ameri kaanse deelneemsters leidden niet tot puntenaftrek. Na vier sprongen heeft dc Russische Tamara Pogozjeva de leiding voor drie Amerkaansen: Sue Gosslck, Micki King en de na een half mislukte eerste sprong sterk naar voren gekomen Keala O'Sulli- met drie atleten tot de eindstreep door drong is een grote verrassing. Na de series en kwartfinales, die alle boven de 45, seconden werden gelopen, slaagde gisteren tegen Viet vallen van de avpnd Lee Evans er pis eerste in het olympische record, dot Otis Davis (VS) en Carl Kaufmunn (West-Duitsland) in de onvergetelijke 400 meter finale van Rome met 44.9 seconden vestigden, met 0.1 seconde te verbeteren. Wereldrecord houder Evans Trok zijn landgenoot Lar ry James en de Duitser Martin Jelling- haus mee onder de 45 seconden. Voor de toekomstige landarts Jcllinghaus bete kende zijn 44.9 seconden een evenaring van het Europese record. Met goud bekroond Gyula Zsivitski's carrière als kogel slingeraar is in Mexico City eindelijk met goud bekroond. De Hongaar, die in Tokio en tijdens de Europeso kampioenschap pen in Boedapest zijn meerdere had moe ten erkennen in de kleine goedlachse Russische legerofficier Romuald Klim (beide keren eindigde hij op de tweede plaats) stond dit keer op de hoogste trap van het erepodium. Slechts acht centime ter had het verschil tussen hem en Klim bedragen, maar het was voldoende. Het kogelslingeren werd toch een grandioos Hongaars succes, Want naast de bronzen medaille van Lazar Lovacs was er een vijfde plaats voor Sandor Eckschmidt, Uitgeschakeld in bokstoernooi MEXICO CITY. Voor Jan van li- peren is het Olympiich bokstoernooi eer der afgelopen dan h(j zelf had verwacht. De Haarlemmer stapte gisteravond nogal optimistisch gestemd de ring in voor zijn tweede party, niet tegen de Rus Kis- sclev, maar tegen de Joego-Slaaf Parlov, Die omzetting was het gevolg van een blessure van een bokser, waardoor een Ghanees voor de tweede achtereenvol gende maal e^n bye zou krijgen. Daar om was er opnieuw geloot. Parlov bleek toch een te groot strui kelblok voor Van Ispelen. De rechtsvoor- staande Joego-Slaaf drong in de eerste twee ronden de Nederlandse kampioen In de defensie en raakte Van Ispelen te ver achter om nog een redelijke kans op succes te hebben. Want Van Ispelen geen knock-outbokser, hij moet het lou ter van de techniek hebben. Zij nalot- rondc was een stuk beter, maar kon hem niet redden. Hij liet zijn rechtse onge bruikt. Hoezeer nochtans zijn techniek nog in druk had gemaakt, bleek na het bekend maken van de jury-uitslag. Twee jury leden hadden een grote voorsprong toe gekend aan Parlov (6056 en 5956), een had veel kleiner verschil (6059) en de beide anderen waren tot onbeslist ge komen: 5959 en 5858. Een van hen gaf daarbij de voorkeur aan Parlov, de ander aan Van Ispelen. Teleurgesteld verliet de Haarlemmer ds ring en liep snel naar de kleedkamera. Rudie Lubbers, die waarschijnlijk paa dinsdagavond voor de kwartfinales in da ring komt tegen de Mexicaan Rocha tenzij er weer wordt veranderd aai het duidelijk: „In een Olympisch toer nooi moet Je wat laten zien. Dan kom je er niet mot defensief boksen".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15