KENIASE ATLETIEKTRIOMF COMPLEET IÏES0® Twijfelachtig estafetteploeg of Ada Kok kan redden nEacoe8 vleM e»e» «'"rtw00"lS!Z" Tommy Smith regeerde op 200 meter als een vorst Bikkelhard duel om wereldbeker Loesis wachtte tot laatste worp ZELFS NIET ZEKER VAN FINALEPLAATS Geen dopingcontrole olympische boksers HOCKEY- FESTIVAL DONDERDAG 17 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT MEXICO CITY De zestiende oktober 1968 zal de geschiedenis ingaan als een triomfdag voor Kenia. De Afrikanen, die zondag de overwinning konden vieren van Naftali Temu op de 10.000 meter, mochten zich nu koesteren in de vreugde van het dubbele succes van Amos Biwott en Benjamin Kogo op de 3000 meter steeple chase. De finale van de hindernisloop, in de ijle atmosfeer van Mexico een van de zwaarste atletiek- nummers, leverde een boeiend gevecht op, waarin de posities voortdurend wisselden. Nadat Kogo het twaalf man sterke veld door een vrij langzame eerste ronde had gevoerd, begon het spel. Gaston Roelants, de kam pioen van Tokio, die aanvankelijk niet zou starten, maar later toch fit bleek, zocht achter Kogo de tweede positie om op alles voorbereid te zijn. Nadat de vrijwel gesloten groep voor de vierde maal de sloot had ge nomen, gaf Roelants zelf het sein voor de aanval. Hij verhoogde het tempo en nam met zyn superieure j hordentechniek een lichte voorsprong. Kogo besefte als eerste het gevaar. Met een korte tussensprint kwam hij weer bij de oud-wereldrecordhouder en trok gelijk- tijdig de Rus Morozov en de Amerikaan Young met zich mee. De 32-jarige Young, die zondag ook op de marathon uitkomt, deed op 300 meter voor de finish een vertwijfelde greep naar het goud. Hij sprintte weg en nam enkele meters voorsprong. Het was de inleiding van een sensationele ontknoping. Terwijl vijf lopers vrijwel gelijktijdig de laatste waterbak namen, kwam uit de achterhoede de reeds geslagen geachte Biwott als een raket naar voren. In één machtige rush ging hij over zijn concurrenten heen, van wie alleen Kogo en Young vergeefs probeerden nog tegenstand te bieden. Op de laatste meters kon Kogo Young nog net van het zilver afhouden. De Keniase triomf was compleet. Tommie Smith heeft bewezen toch werkelijk de beste 200 meterloper ter wereld te zijn. De Amerikaanse neger, die dit seizoen min of meer in de scha duw van zijn landgenoot John Carlos had gestaan, regeerde in de finale van de 200 meter als 'n vorst. Zeven meter voor de finish kon hij zijn armen al juichend omhoog steken. De race van Smith was van ongeëvenaarde schoon heid. Minder fijn was het gebaar wat Smith en Carlos later op het erepodium maak ten. Terwijl de militaire kapel het Ame rikaanse volkslied speelde, stonden de twee Amerikaanse negers met een zwartgehandschoe nde opgestoken arm op het erepodium. Dit gebaar hoe verklaarbaar misschien ook was de sport onwaardig. De Australiër Peter Norman, zal zich ondanks zijn zilveren medaille, in dit gezelschap niet geluk kig hebben gevoeld. Laatste worp Janis Loesis heeft bij het speerwer pen iedereen, die hem als favoriet ge tipt had, tot het allerlaatste moment in spanning gehouden. De Rus 's werelds meest constante en technisch perfect ge- schoolde speerwerper, wachtte tot zijn laatste worp eer hij de Fin Jorma Kin- nunen en de Hongaarse veteraan Ger- gely Kulcsar de illusies op een gouden medaille ontnam. Toen Loesis voor zijn zesde poging de witte speer pakte wacht ten de vijftigduizend toeschouwers in het zonovergoten stadion met ingehouden adem. Razendsnel bracht de Rus zijn rechterarm naar achteren en stuurde de speer op de vlucht naar goud. Na ne gentig meter en tien centimeter raak te de stalen punt het gras. Jorma Kin- in deed nog één poging de groot meester te verdringen. Zijn 88,58 me ter een nieuw Fins record waren wel voldoende voor het zilver, dat Ger- gely Kulcsar HHPH vast in handen leek te hebben. Bij het 'op de twee laatste onderdelen speerwerpen sneuvelde het oudste olym pische record, dat de Noor Egil Daniel- sen in 1956 in Melbourne met 85,71 me ter had gevestigd. Einde suprematie West-Duitsland kon gisteren juichen voor Ingrid Becker, die vooral dank zij een schitterende 200 meter (23.5 sec.) een eind maakte aan de Russische su prematie op de vijfkamp dames. Op het allround nummer voor de dames was er zelfs helemaal geen medaille voor de Russinnen, die in Tokio door Irina Press en Glina Bystrova nog goud en brons behaalden. De Europese kampioene Va lentine Tikhomirova moest achter de verrassend sterke Oostenrijkse Liesl Prokop en de Hongaarse Anne-Maria Toth genoegen nemen met een vierde Marian Ackermans, de Nederlandse vertegenwoordigster speelde een onder geschikte rol. Nadat zij de eerste dag nog op de tiende plaats had gestaan, zakte zij met een totaal van 4650 pun ten, bijna 150 punten beneden haar Ne derlandse record dat zij in Mexico zo graag had willen verbeteren, terug naar de zeventiende plaats. Haar prestaties MED III.LES VAX MEXICO MEXICO CITY Na de vierde wed strijddag ziet de medailletabel van dr Olympische Spelen er als volgt uit: Land goud zilver brom ligde Rusland Kenia Groot-Brittannië West-Duitsland Frankrijk Nederland Oostenrijk Oost-Duitsland Ethiopië Jamaica Mexico Zweden Finland Tunesië Italië Tsj.-Slowakijë r de finish al was Tommie Smith zeker van succes op de 200 meter. De armen gingen in jubel omhoog. John Carlos (links) completeerde het Amerikaanse vespringen 5,65 i i 25,5 Guiseppe Gentillo is gisteren de grote favoriet voor het goud bij het hink-stap- springen geworden. De Italiaan, die dit jaar als beste prestatie 18,74 meter had gesprongen, verbeterde bij zijn tweede poging het acht jaar oude wereldrecord van de Pool Josef Schmidt met 7 timeter door 17.10 meter te laten opme ten. Een grote verrassing was het falen van de Fin Perrti Pousi, die met 15,84 meter ruim onder de kwalificatie (16.10 meter) bleef. Pousi, die eerder dit sei' zoen al tot 17.00 meter precies was ge komen, sneuvelde als enige van de fa- (Van een speciale verslaggever MEXICO CITY Vier Nederlandse meisjes bewogen xich gisteren bedachtzaam door het olympische dorp. Zwemcoach Rob Kerkhoven, die alle speculaties rond de kwestie van zijn opvolging glimlachend uit de weg gaat, had Coby Buter, Klenie Bimolt, Ada Kok cn Nel Bos volkomen rust voorgeschreven. Het vier tal moet vanavond de spits afbijten van het olympisch zwemprogramma op de 4 x 100 meter wisselslag, een nummer dat van oudsher goed is geweest voor een medaille. Zo'n eerste wedstrijd, waarvan bovendien de series en de finale op één dag worden gezwom men, is van groot belang voor de stemming in de ploeg. Kerkhoven heeft zijn ploeg de laatste weken in Mexico onderworpen aan een bijzonder zware training. „Ik heb geen andere keus. De andere zwemlanden, ook die van Europa, zijn in zulk een verbluffend tempo vooruitgeschoven, dat wjj ons geen moment van verslapping kunnen veroorloven." De meisjes, die zich in de ochtenduren loszw ommen in het miniatuurbadje van het odympisch dorp, viel het nauwelijks op, dat ze het dorp niet uitmochten. De gehele zwemploeg is al zo'n dag of veertien in het gebouwencomplex aan de Insurgentes gecon signeerd. Ze hebben zich alleen buiten het hek begeven voor training en het zien van een hockey en een waterpolowedstrijd. „De stad ligt" zo ver weg. Een uur in de bus zitten zou hun vorm vast niet ten goede komen", aldus Kerkhoven. Enkele dagen geleden is bij onderlinge wedstrijden beslist wie de plaatsen op de rugslag en de school slag mogen bezetten. Coby Buter won daarbij ge decideerd van Coby Sikkens en Bep Weeteling. Klenie Bimo&t wees zowel Marjan Janus als Henny Pentermarm terug. De tijden waarin dart gebeurde, hebben de hoop op een goed resultaat echter stellig niet vergroot: Buter 1.10.8 en Klenie Bimolt 1.21.5, Dat is zelfs iets slechter dan bij het tijdzwemmen van anderhalve week geleden, toen de periode van zware training werd afgesloten, Dc gespecialiseerde anelheidstraindng, die daarna volgde, heeft bij deze zwemsters dus nog weinig effeot gehad. In verleden De 4 x 100 meter wisselslag rs tot in het verre verleden een voor Nederland succesvol nummer geweest. Bij de Spelen van Tokio nog behaalde het viertal Korrie Winkel, Klenie Bimolt, Ada Kok en Erioa Terpstra zilver achter de ongenaakbare ploeg van de Verenigde Staten met een tijd van 4.37.0. Twee jaar later, in Utrecht, behaalden Coby Sikkens. Gretta en Ada Kok en Toos Beumer de Europese titel met 4.36.4 en zelfs begin dit jaar nog, bij de zeslandenwedstrijd in Stockholm, vestigden Cobv Buter. Klenie Bimolt. Ada Kok en Nel Bos met 4.35-0 een Europees record. Dat zou voldoende moeten zijn voor het bereiken van de finale. Maar ligt de zaak zo? De ploeg van Stockholm dankte het resultaat grotendeels aan de weergaloze •nelheid van Ada Kok, die op dat moment ruim vier seconden sneller was dan wie ook in Europa. In middels hebben vlinderslagzwemsters uit Oost- Bij het kogelslingeren wordt de strijd om het goud evenals in Tokio een aan gelegenheid tussen de Rus Klim en we reldrecordhouder Zsivosky. Van het tweetal maakte de Hongaar de meeste Indruk door al in zijn eerste poging 72,60 meter te werpen. Hij verbeterde het olympisch record, dat Klim met 69,74 meter ln Tokio vestigde, met bijna twee meter. Klim in de kwa lificatie genoegen met 66,82 meter. Uwe Beyer, die in Tokio het brons veroverde en ook dit keer tot de kanshebbers werd gerekend, haalde de eindstrijd niet. De Westduitser had in de drie reglementai re pogingen geen worp boven de 66 me ter en was uitgeschakeld. Zenuwslopend Zeven uur en vijfentwintig minuten nadat hij het stadion was binnengeko- kon Bob Seagren zich olympisch kampioen polsstokhoogspringen noemen. en zenuwslopend duel, bleek de 23- jarige Amerikaan de man met de sterk- tenuwen te zijn. De wereldrecord houder, die voorspeld had dat de olym pische kampioen minimaal 5,40 meter moeten springen, heeft gelijk ge kregen. Hij was echter niet de enige die deze hoogte haalde. Met hem spron gen ook de verrassend sterke Westduit- Claus Schiprowski en Wolfgang Nord- wig, de Oöstduitse Europese kampioeh die hoogte. Voor de twee Duitsers betekende het dat zij beiden het Euro pese record (5,37 m) van de Fransman Herve d'Encausse, die niet over 5,35 m kwam verbeterden. De eindstrijd van het polsstokhoogsprin gen, is een enerverend gevecht geweest tussen de twee Amerikanen Pennel en Seagren en de twee Duitsers Nordwig Schiprowski, van wie vooral de laat- een grandioze indruk heeft achter- Pokerface Terwijl buiten het stadion de duister- s zich over de stad legde, ging de lat lar 5,40 m, de hoogte die voor de Griek Papanlkolau en Pennel te zwaar bleek. Pennel, die na anderhalf jaar wegens blessure te zijn uitgeschakeld drie maanden geleden zijn come-back maak- had bijzonder veel pech dat bij zijn laatste sprong over 5,40 m hij haal de de hoogte de polsstok onder de lat doorviel en de sprong reglementair moest worden afgekeurd. Pennel was zo teleurgesteld dat hij het niet meer op kon brengen de strijd verder als toe schouwer te volgen. Aanvankelijk leek ook Nordwig op de- hoogte te zullen sneuvelen. In te genstelling tot Seagren en Schiprowski, ia twee sprongen slaagden, had de Oostduitser een derde poging nodig. Onder topspanning ging de lat opnieuw vijf centimeter omhoog. De beslissing nabij. De vermoeide helden maak- zich nog éénmaal gereed. De 5.45. meter bleek voor hen echter te veel. hoewel vooral Schiprowski er bij zijn derde sprong bijna over was. Met zijn hand trok de Duitser de lat echter net af. De strijd was gestreden en poker face Seagren, die het had aangedurfd de 5,35 m over te slaan, kon de geluk wensen van zijn verslagen tegenstan ders in ontvangst nemen. De Amerikaan- Geen propaganda voor de sport (Van onze speciale verslaggever MANCHESTER Het Argentijnse Estudiantes is voetbalkampioen van de wereld na twee verbitterde wedstrijden met Manchester United, waarbij drie spelers van het veld werden gestuurd en waarbU vele harde woorden zijn gevallen. De return (de eerste wedstrijd ln Buenos Aires was 10 voor de Argentijnen) eindigde gisteravond in een gelijkspel ln Mancheeter. waardoor Estudiantes met een totaal score van 21 de wereldbeker won. Maar de toekomst van de titel, waarom Jaar lijks wordt gestreden tussen de kampioen van Europa en Zuid-Amerika. staat opnieuw op het spel. Yoetbslbestuurders zijn al eerder van plan geweest dess te schrappen, omdat dit duel een aanfluiting voor de voetbalsport is geworden De laatste twee jaren moesten niet minder dan negen spelers van het veld worden gestuurd. Harde woorden, onvriendelijke gezichten Gisteravond was de wedstrijd reeds praktisch achter de rug toen het incident kwam dat iedereen had hopen te ver mijden. George Best van Manchester en Hugo Medina raakten slaags en werden door de Joegoslavische scheidsrechter Konstantin Zecwitsj van het veld ge stuurd. Best heeft na afloop verklaard dat Medina hem had gespuwd. Estudian- tesspelers protesteerden: „Medina is een goede sportman die nog nooit in zijn leven ook maar iemand heeft gespuwd". Nobby Stiles werd in Buenos Aires van het veld gestuurd. Alle drie overtreders wachten zware straffen van de FIFA. Zuidamerikaanse ploegen hebben de titel nu zesmaal gewonnen tegen Europese clubs drie keer. Het vorig jaar won Racing de Buenos Aires van Glasgow Celtic. Toen werden zes spelers vier (ADVERTENTIE) van Celtic en twee van Racing van het veld gestuurd. De 65.000 toeschouwers kregen al na vijf minuten de eerste schok te verwer ken. In het rechtergedeelte van het Engelse verdedigingsblok was een over treding gemaakt en linksachter Madero kwam naar voren om de vrije Jphop te nemen. Hij plaatste de bal hoog voor bij het'drtdt waar linksbuiten Veroti'van dc aarzelende verdediger Dunne een kopkans kreeg. Veron joeg de bal kogel- hard langs doelman Stepney. Enorme dreun Die klap kwam voor de elf op het veld net zo hard aan als voor de toe schouwers. Manchester United, begonnen met een achterstand van 01, stond op het negatieve saldo van twee doelpunten De taak dit goed te maken bleek te moeilijk voor dc Engelse kampioenen, die op het zware veld slechts 7.elden ope ningen konden vinden in de hechte Ar gentijnse verdediging. De solo's van George Best strandden altijd op dc laat ste man. Bobby Charlton kon geen slim me passes geven aan vrije medespelers omdat de stug dekkende Argentijnen geen meter ruimte gaven cn ook Dennis Law kwam niet uit de voeten. Na de rust bleef het spelbeeld onge wijzigd. De vinnigheid vei minderde niet, de kwaliteit verbeterde niet. Manchester bleef sterker maar de score veranderde niet. Pas enkele minuten voor het einde, nadat ook Medina door Zecwitsj was op geschreven, greep de verdediging van Estudiantes mis, na een verre vrije trap. Men rekende op buitenspel, maai Morgan, die de bal beheerst langs Poletti schoof, was precies op het juiste moment naar voren gesprint. Vlak tevoren had den Best en Medina de kleedkamer mogen opzoeken na een vechtpartij terwijl de bal helemaal niet in de buurt was. De Nederlandse estafetteploeg op de wisselslag traint, dag in dag uit. Dus oolc Ada Kok (foto), in vroeger jarenzosterkophaarspecialiteitdevlinderslag.dat zij de achterstand, die de andere leden van de estafetteploeg veelal opliepenf met wat forse armslagen wist om te zetten in winst. Er is evemoel itie komen opdagen en men vraagt zich daarom met angst en vreze af of op de wisselslagestafette ditmaal zelfs een finaleplaats haalbaar is. Schotland won met 1-0 van Denemarken KOPENHAGEN Schotland heeft woensdag te Kopenhagen voor 11.000 i toeschouwers in een vriendschappelijke voetbalwedstrijd met 10 van Denemar- I ken gewonnen. Bij rust was de stand gelijk. kaas uit het vuistje de fvan fijne hap voor tussen de middag Duitsland. .loego-Slavië en West-Duitsland een rroot deel van die achterstand ingelopen. Het lijkt twijfelachtig of Ad» opnieuw in staat is de zwakte van Nederland op de schoolslag te com penseren. In Tokio kon Klenie Bimolt. hoewel lang zamer dan twee jaar tevoren bij de Europese kam pioenschappen van Leipzig nog redelijk meekomen. Sindsdien zijn de schoolslagzwemsters in andere landen sneller geworden en i Bimodt zelf weer wat verder teruggevallen. Het nadelig verschil met een Uta Fromater van West-Duitsland, een Bjedov van loego-Slavië. een McOlements van Australië be draagt momentcel vijf volle secondenDat :s vrijwel niet goed te maken voor een Ada Kok, in welke supervorm ze ook verkeert. De overige twee Nederlandse meisjes. Coby Buter en Nel Bos, mogen op de rug- en vrije slag geen grotere aspiraties koesteren dan dat zij de con currentie ongeveer kunnen volgen. Al met al is de ploeg, die in april van dit jaar nog werd beschouwd als een redelijke kandidaat, nu zelfs lang niet meer zeker van een plaats in de finale. (ADVERTENTIE) MEXICO CITY Er zullen tijdens het olympisch bokstoernooi geen anti-óopecontrotea worden gehouden, Dit als gevolg van een menlngwveraohU, dat tuasen het Internationaal Olympisch Comité (I.O.C.) en de medische commissie van de Internationale Boks Associatie (A.I.B.A.) Is gerezen naar aanleiding van de manier van controle, die door het I.O.C. Is voorgeschreven. Het I.O.C, wilde dat de boksera niet meteen na het gevecht op doping zouden worden gecontroleerd, maar pas bij terugkeer in het olympisch dorp. „De boksers moeten anders", zo werd gezegd, „bezweet en moe zeker een half uur wachten ln koude en voor het grootste deel ongeschikte ruimten". De medische commissie van de boksamociatie bleek het met deze zienswijze echter in het geheel niet ©ens te zijn en deelde b|J monde van voorzitter dr. Lewis Blonsteln mede, dat er dan helemaal geen controle sal worden verrloht. „Of op onze manier, of helemaal niet", aldus BJonstsin. MEXICO CITY Na de derde speel- dag in groep B van het olympisch j hockeytoernoni is Pakistan nog onge- j slagen, maar dr Aziaten hebben glste- Australiërs moeten afleggen. Na een ruststand van 21 In het voordeel van Australië wonnen do Pakistani de voor hen bijzonder moeilijke wedstrijd met I 3—2 Pakistan en Australië bewezen overi gens voor 1000 toeschouwers opnieuw dat olympisch hockey een' harde sport I is. Van beide ploegen werd een speler I op het strafbankje geplaatst. Pakistan was technisch sterker, speelde gevarieer- der. maar strandde met de soms vernuf tige aanvallen op dc hard ingrijpende Australische verdediging, die zich voor- I treffelijk herstelde van de eerste klap. I Na rust ontnam Tarik Aziz de Austra- liërs binnen een kwartier hun illusies op winst, vijf minuten na rust bracht hij de gelijkmaker op zijn naam en tien I minuten later maakte hij het winnende doelpunt Kenia had het in de eerste helft erg /:waar tegen de fanatiek spelende Fran sen. In de tweede 35 minuten brachten Leo en Egbert Fernandez echter de overwinning bij de betere ploeg. De zwakke broeders uit groep B, Ma leisië, dat na drie gelijke spelen overi gens nog steeds ongeslagen is, cn Argen tinië deelden twee doelpunten. Maleisië scoorde door Slow Ming ln de achtste minuut het eerst, een kwartier later maakte Cogogninl gelijk. Ook dit duel werd niet In de ware olympische geest afgewerkt. Kort voor tijd werd de Melscsallhe rechtsbuiten Kuldip uit het veld gestuurd en dr Ar gentijnse middenvoor Jorge Ssbbione moest na een klsp In sljn gezicht naar een slekenhuls worden gebracht.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9