ZIJ ÏAALDEROP Ontslagen door wegvallen van rijkssubsidiegelden PAUS BENADRUKT NOODZAAK GEZAG Lichtzinnige vergelijking tussen GENEESMIDDEL EN MODE KLEINE BONTGIDS Minimumloon per 1 januari al omhoog 100 MAN WEG BIJ BOUWBEDRIJF Geruchten over nieuwe encycliek Klachten over te dure huisartsen De veilige manier van sparen Peperdure reclame voor ABP-bouw Rijkspostspaarbank altijd safe! §jCINZANr H°$\ paf a*osV,°:& Kerk op slot na vechtpartijen BIJ N.S. SOCIALER BELEID NODIG DONDERDAG 17 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT fti de farmaceutische industrie heet het pasklaar maken van •en geneesmiddel zodat het kan worden toegediend: „confec tioneren". Een naam die vooral vrouwen verrast. Want bü het woord confectie zien zü eerder een etalage met jurkjes en mantels voor hun geestesoog dan een buisje tabletten. De overeenkomst tussen geneesmiddelen en mode gaat verder, hoe oneerbiedig de vergelijking mag zijn. Alles wat leven, ziekte on dood betreft, heeft te maken met diep gewortelde emotioneel geladen effecten. Maar alles wat schoonheid, ver leidelijkheid, erotiek en sex aangaat, eveneens en mode legt zich in de eerste plaats toe op het symboliseren en aooentueren van deze begrippen. Het contrast is desondanks so groot als donker (lijden) en licht (levensvreugde). Overeenkomst en contrast In het dagelijks leven ressor teren medicijnen voornamelijk onder het beheer van moeder- de-vrouw. Zij ziet toe dat het voor geschrevene in huis komt. Dat het op tijd en volgens aan wijzing wordt ingenomen. Dat geen geneesmiddeler onder het bereik van kinderen komen. En als het goed is, zorgt ze ervoor dat restanten tijdig vei lig weggegooid worden. De zuinige huisvrouw die moeilijk over haar hart kan verkrij gen een niet meer gebruikt kledingstuk af te danken, zal ook pillen bewaren tot ze uit slaan en drankjes tot zij ver geten is waartegen ze dienden. Medicijnen en winstbejag In de spreekkamer van een dokter weten wij 4 oude gra vures te hangen, waarop de arts en zijn patiënt is afge beeld Op de eerste ligt de doodzieke smekend uit te zien GEBRUIK EN EXPORT Van de hoogontwikkelde industrielanden 'is in ons land het gebruik wam geneesmiddelen het laagst, maar het per centage van de genees- middelenomzet, bestemd voor export het hoogst. Verenigde Staten 81.40 Frankrijk 77,20 Japan 53,20 W.-Duibsland „52,30 Denemarken 44,60 België 38,20 Engeland „35, Nederland 32,70 Percentage geneesmid- delenomzct voor export bestemd in 1966 Nederland 34% Danemamken 52 België Engeland W.~Dui'tsland 25 Frankrijk Verenigde Staten 46 14 naar de arts die de gestalte van een God heeft. Op de tweede knapt de patiënt op; de genees heer heeft nu de gedaante van een Engel. Op de derde staat de gezond geworden man te genover de heelmeester, een Mens. Maar op de vierde pre senteert de heelmeester de re kening nu is hij de Duivel. De arts, de apotheker, de ge neesmiddelenindustrie leven ■van ziekte of het voorkomen daarvan. Het lijden van de mensheid mag geen object van jacht naar winst zijn, zeggen wij, die patiënt kunnen zijn. Als geld maken de enige fac tor was van hun beroep zou den zij smokkelaar in verdo vende middelen kunnen wor den, maar zij hebben mens- eerbiedigende maatstaven. De arts „verdient" waardering voor zijn toewijding en onver moeibaar klaarstaan. De han delaar in geneesmiddelen door het snel afleveren van een ge neesmiddel dat levens redt; de fabrikant door medicamenten te produceren voor vele me thoden van genezing; en door de winst van het huidige pro- dukt te gebruiken om het betere geneesmiddel van mor gen te betalen. Verspilling Een vaak uitgesproken klacht tegen de farmaceutische fabri kant luidt: dat er tienduizen den geneesmiddelen geprodu ceerd worden, terwijl de arts er aan een honderdtal genoeg zou hebben. Eén huisarts gebruikt er in derdaad slechts een honderd tal. Maar,, twee huisartsen ge bruiken er meer dan honderd, zij prefereren niet telkens de zelfde;, hebben eigen méthoden en inzichten. Geen twee pa tiënten zijn gelijk. Op die andere confectiefa briek, waar onze kleertjes vandaan komen is er van hetzelfde laken een pak: zo'n verscheidenheid tot in details dat er gesproken mag worden van verspilling, die de con sument zelf betaalt. Een streep door driekwart van de ont werpen en we zijn allemaal theoretisch even goed, maar veel goedkoper gekleed. Niet temin zou de staat van onze schoonheid, van ons geluk, de fleur en het aanzien van de samenleving er duidelijk onder lijden. Elke winkel heeft een eigen clientèle, met een ander ca chet en elke koopster heeft individuele wensen, waaraan de welvaart tegemoet kan komen. Zo goed als er dage lijks nieuwe geneesmiddelen bij komen vóór de oude uit het gebruik worden genomen, mode, ofschoon de oude lang niet is versleten Er bestaat een wanverhouding tussen de waarde van de werkzame stof en de pr(js van het medicament. De cijfers die in verband hiermee onlangs zijn gepubli ceerd deden de haren ten berge rijzen: de grondstof voor librium (chlordiazepoxydum) kost per kilo 162 gulden; de industrie berekent voor het eindprodukt 30.600 gulden per kilo. Maar men vergat erbij te vermelden hoeveel (of hoe weinig) van die stof deel uit maakt van het gemaakte ta blet en of in de produktie honderd of duizend(en) kilo's worden verwerkt. Laat ons een bikini van Dior onderzoe ken. Met gesloten ogen ver zekeren we u dat er een wan verhouding bestaat tussen de waarde van de „werkzame" stof (die de kick aan het model geeft) en de prijs van het kle dingstuk. Maar de coupe, de voering en versteviging zon der welke de bikini niet te als het kan ook voor de man dragen en onbruikbaar is, de kwaliteit en de afwerking, leg gen gewicht in de prijs. Hoe groter de „oplage" van een model, des te voordeliger kan het gemaakt worden. Daarom alleen al is de bikini in het warenhuis zoveel goed- De fabrikant heeft belang b(j een grote omzet, daarom pro beert h(j de mensen meer ge neesmiddelen te laten slikken. Hij heeft belang bij een grote omzet, maar neemt geen on waardige middelen te baat om die te bereiken. Hij beperkt zich vrijwillig ten aanzien van reclame. U zult geen adver tentie lezen, die roept: Neem librium en u kunt het leven weer aan! (Librium is een U.A. produkt, dat wil zeggen uit sluitend bij apotheek verkrijg baar. Wel ziet u: dokter Weetals hoofdpijnpoeders verlossen u van martelende pijnen! (ver krijgbaar bij drogisten). De grootste overeenkomst tus sen geneesmiddelen en mode ligt in het feit dat sommige geneesmiddelen in de mode zijn. Het zijn eerder de patiën ten die zeuren* om een medi cijn die anderen ook innemen. Het grootste contrast ligt in de gevolgen van fouten. Een ern stige fout, gemaakt met een geneesmiddel, kan rampzalige gevolgen hebben; een fout in de mode wekt een glimlach op (ofschoon het slachtoffer er zich wel rampzalig onder voe len kan). Er ia zojuist een Kleine Bont gids uitgekomendie je ht één avotid uitleest, maar daarna onder handbereik hotidt om hem nog dikwijls te raadplegen. De schrijver J. Becker zegt in zijn voonvoofd: ,Jk tvist niet hoe moeilijk het is een dergelijk onderwerp in beknopte vorm te bespréken". Daaruit alleen al blijkt dat hij een vakman is, die, zoals elke vakmeun, nooit uitgepraat raakt over zijn onderwerp. In deze gids heeft hij zich dus scherpe grenzen gesteld, maar daarbinnen bijzonder veel wetenswaardigs op een plezierige manier vertéld. De statigheid van bont-voor-do-daume heeft, ook in de stijl van het boekje, plaats gemaakt voor de charme van bont voor iedereen; zélfs de tiener kan de weg vinden m haar afdeling „fwnfur" (grappig bont). De eerste helft van het boekje bevat allerlei over bont in de kostuwmhistorie, jacht op pelsdieren en fokken van pelsdieren, handel in vachten, verwerken, behandelen en dragen van bont. Het tweede deel geeft een alfabetische lijst van alle bontsoorten met een beschrijving van hun bijzonderheden, voorts een bontsterktetabel en de \bontnamen in het DuitsEngels en Frans. (Uitgegeven door C. A. <7. van Dishoeck, Buss urn). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) staat in beginsel posi tief tegenover een tijdelijke verhoging van het minimumloon per 1 januari aanstaande, in afwachting van de jaar lijkse herziening per 1 juli 1969. Op een dergelijke verhoging was aange drongen door de Tweede-Kamerleden Maenen (KVP) en Boersma (AR) in verband met de na de jaarwisseling te verwachten prijsstijgingen. De minister zegt in zijn antwoord, dat hij pas na het najaarsrapport van de SER over deze zaak kan gaan overleggen met de Stichting van de Arbeid. Dan zullen de omvang van de eventuele verhoging en de wijze van realisatie daarvan ter sprake ko- Massagraven in Polen ontdekt WARSCHAU (AP) Massagraven van gevangenen uit de tweede wereld oorlog zijn onlangs gevonden bij de Pool se stad Czarne (het vroegere Ham- merstein), in de provincie Koszalin (Koeslin), aldus bericht woensdag het Poolse blad Express Wieczomy. In de graven zijn volgens de eerste schattin gen 40.000 stoffelijke resten gevonden van Belgische, Nederlandse, Franse, Poolse en Russische soldaten, die in het kamp Stalag IIB Hammerstein gevangeD hebben gezeten. ADVERTENTIE De Dorothé is de handigste theepot die er bestaat. U hoeft alleen maar kokend water op de thee te schenken en verder niets. Trekken en warmhoüden doet de Dorothé zelf omdat-ie dubbel wandig is. Alleen de binnenkant blijft beet, de buitenkant hoog stens handwarm. Een theemuts, thcebcurs of thee lichtje hebt u niet meer nodig. Dat is handig theezetten met 'n pot die een sieraad voor het oog is en die u overal kunt neerzetten. Dat mag ook wel, want als u 'm koopt (f33,50) of krijgt (f 0,00) dan hebt u 'm voorjaren. Breken kan hij niet en barsten evenmin. Er is 'n Dorothé voor 10 en voor 5 kopjes. U kunt kiezen; "n glanzend of mat verchroomde Dorothé Instituut Industriële Vormgeving moet sluiten (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Gisteren zUn door de 28-jarige G. C. .1 Hctf- boer, directeur-eigenaar van de fa. Nebure (de Nederlandse Spaar- en Beleggingsunie en Aannemingsmnatschappü in Heerlen) 18 bouwvakkers ontslagen. „Binnen enkele dagen zullen er nog enige tientallen volgen. In totaal gaan er Amsterdam honderd de laan uit", aldus de directeur. te houden." Een woordvoerder van hot ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening geeft desgevraagd een uitleg van een andere strekking. „In het vierde kwartaal warden naar verhouding meer subsidieaanvragen voor de bouw van premlewoningen ingediend. De begroting staat echter een bepaald totaalbedrag toe. Wij kunnen niet meer geven dan we hebben. Daar moet <«ik Neberu rekening mee houden. Mochten zij nu In moeilijkheden zijn. dan is dat een bewijs van een niet juist gevoerd beleid. Hot bouwbe drijf heeft zich dan bepaald eenzijdig ontwikkeld.". Het arbeidsbureau te Heerlen bleek desgevraagd over deze ontslagen niets te weten. De heer Heijboer is verontwaardigd. Hij zegt: „Ik ben aan niemand verantwoording schuldig. Ik ontsla wie ik wil. De slechtste arbeiders gaan er het eerst uit. Het ministerie van al'ksVhudsvestoing en Ruimtelijke Ordering dwingt mij overigens wel tot deze maatregelen. Zij verstrekken moment eal geen subsidies meer op de zogenaamde premlewormngen. Ik ben in die sedtor uitgebouwd en moet daarom personeel gaan ontslaan. Als hel ministerie maar mee wilde werken kon ik vandaag nog beginnen met de bouw van 170 woningen. Ik zou ook geen mensen de laan uitsturen wanneer aspiranit-kopers geen gebruik zouden maken van de rijkssubsidie. Maar als ae dat deden zouden ze wel gek zijn. De ontslagenen heb ik schriftelijk de ont- slagredenen meegedeeld." „Het ministerie voert duidelijk een verkeerd beleid en daar wordt mijn personeel nu de dupe van. Ik heb het Maastricht overigens tijdig genoeg laten weten. Nu ds de zaak niet meer Bjj het gewestelijk arbeidsbureau Amsterdam is onUlag- vergunning aangevraagd voor de zestien personeelsleden. Inclusief directeuren, van het instituut voor industriële vormgeving en het centrum van diezelfde naam. Als er geen geld op tafel komt, zullen beide Instellingen por 1 januari moeten sluiten, omd«t hut ministerie van Eoonomische Zeiken per 31 december „in het belang van 's lands financriën" do subsidie van 150.000 gulden heeft opgezegd, die de laatste jaren wend gegeven. Directeur H. Ribbens van het centrum voor industriële vormgeving daarover: „Ik vind het beschamend, dot onze bestuurderen niet inzien, dat er propaganda moot worden gemaakt voor de complete kwaliteit van het Nederlandse produkt, waarvan de industriële vormgeving een essentieel onderdeel is. Bovendien is goede industriële vormgeving een integraal facet van goed ondernemerschap, op precies het zelfde niveau als bijvoorbeeld een goed personeels- of in- koopbeledd." Wekelijkse audiëntie (Van c e correspondent) ROME Paus Paulus heeft op zijn gisteren gehouden wekelijkse audiëntie met spijt geconstateerd, dat de deugd gehoorzaamheid in de Kerk impopu lair is geworden en in discrediet ge raakt. Hij wilde in het kader van dc audiëntie het probleem niet uitputtend behandelen. Met deze uitspraak gaf hij nieuwe stof aan dc geruchten, dat een pauselijke document over „gezag en- gehoorzaamhcld" wordt voorbereid. „Het ls moeilijk over de gehoorzaam heid te spreken", aldus de Paus, „men maakt zich er impopulair mee. Overal wordt de vrijheid verheerlijkt. Men noemt haar een behoefte van de mens spreekt, onder verwijzing naar de bij- van de vrijheid der kinderen Gods. moet vrijheid zijn in de Kerk, in de godsdienst en bij het wetenschappelijk onderzoek, zoals overigens ook door het concilie is erkend. Men heeft de mond vol van persoonlijkheid, geweten, auto nomie, verantwoordelijkheid, zorg voor het algemeen welzijn. Maar het gaat niet zozeer om woorden, het gaat om (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De economische con troledienst houdt op het ogenblik wat scherper dan gebruikelijk de door huls artsen berekende tarieven in het oog, sinds er klachten binnenkomen, dat er door sommige artsen te hoge honoraria worden berekend. De klachten zijn nog van incidentele aard en niet van zo'n omvang, dat ingrijpen reeds nodig zou zijn, aldus een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken. Er is nog steeds een gentlemen's agreement van kracht, volgens hetwelk huisartsen niet-ziekenfondspatiënten ma ximaal 8 gulden voor een consult zullen berekenen en ten hoogste 12 gulden voor een visite aan huis. Er zijn echter art sen, die meer berekenen, zij het af gaande op de klachten niet vele. Het ministerie en zijn E.C.D. nemen nu nog een afwachtende houding aan. Zou er sprake worden van een vrij al gemeen euvel dan zou opgetreden kun nen worden na het uitschrijven van een prijsmaatregel. De artsen menen overi gens, dat een prijsstop niet gebruikt kan worden voor dienstverlening door medi ci. Naar verluidt zijn de klachten met name afkomstig uit Den Haag, Den Bosch en de Haarlemmermeer. ADVERTENTIE A SPAARBANKH '998-1 •"""**"1 (Vanc e correspondent) HEERLEN Met een korte plechtig heid op de glooiingen langs de Keulse- baan start op 1 november het algemeen burgerlijk pensioenfonds zijn activitei ten in Heerlen. Op die dag wordt een peperduur reclamebord onthuld met het opschrift „hier wordt gevestigd het A.B.P." Alleen de houten opstand heeft al 30.000 gulden gekost. Deze reuze blik vanger komt in een gewapend betonnen fundering van ongeveer 4 bij 15 meter Het nieuwe gebouw zal onder archi tectuur van Postma, Postma en Bak ker uit Rotterdam door Muijs en De Winters Betonbouw N.V. te Geleen wor den gebouwd. Volgens informaties van 6r zijn 2200 vestigingen. Op de posii^moren kunt u do iiele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijko koopavond geopend. Voor de postagentschappen golden aporto openingstijden. een diepgaande verandering in mentali teit". In dit verband wees hij erop, dat ge hoorzaamheid twee dingen kan beteke nen: men kan luisteren naar anderen en men kan zich neerleggen bij de be velende stem van iemand, die met zijn gezag z'n toehoorders dwingt anders te denken en te handelen dan ze zelf wil len. De extreme gevolgen daarvan kun nen zijn: rebellie, anarchie en nihilis- Hij betreurde met name de houding van de jonge generatie, die steeds meer kritiek heeft op de gehoorzaam- heid, zoals blijkt uit overdreven en on toelaatbare uitdrukkingen. Hun optre den lijkt vaak op een totalitaire onder drukking van afwijkende opvattingen. In dit verband noemde de Paus ook de publicitcitsmlddelen,dje miljoenenmen sen indoctrineren. De Paus. vroeg zich af, of de Kerk zo dogmatisch optreedt, dat de vrijheid van denken en van geweten dreigt te worden onderdrukt, zoals in reacties op dc encycliek Humanae Vltae en op be paalde handelingen van het kerkelijk gezag wordt beweerd. Zonder nader op de kwestie in te gaan. hield hij zijn toe hoorders de christelijke deugd van ge hoorzaamheid voor. „Wat zou er met de gemeenschap van geloof en liefde gebeuren zonder gehoorzaamheid? Wat betekent het heil zonder nederige en blij de instemming met de plannen van Christus en de nieuwe vormen waarin deze gehoorzaamheid beleefd moet wor den, zijn in de conciliedocumenten neer gelegd, meende hij, al is de eis tot ge hoorzaamheid in wezen altijd dezelfde gebleven. NUNTIUS VERRAST Nuntiatuurraad mgr. Lemaitre door Duitser vervangen (Van een onzer redacteuren) VATICAANSTAD Naar het K.N.P. in Rome verneemt, heeft Paus Paulus dc Duitse mgr. dr. J. Dyba (39) uit Keulen benoemd tot nuntiatuurraad in Den Haag als opvolger van mgr. H. Lemaitre. Mgr. Dvha is 39 jaar en tot nu toe aan de nun tiatuur in Buenos Aires verbonden. De benoeming gaat in per 20 oktober. Mgr. Lemaitre (47), een Belg. heeft 6 jaar in Den'Haag gewerkt. Dc benoeming is een gevolg van een algehele herziening van het personeels bestand van de pauselijke diplomatieke diensten, waarnemers in het Vaticaan zien in dc benoeming een promotie voor de jonge Duitse diplomaat in verband met de „niet gemakkelijke betrekkingen tussen de Katholieke Kerk in Nederland en do H. Stoel". Bij telefonische navraag op de nuntia tuur bleek noch de secretaris noch do nuntius zelf van genoemde personeelswij- ziging op de hoogte te zijn. Men toonde zich verrast door het KNP-berieht. In hoeverre het hier ging om een „officieel" niet weten dan wel om een volledige on wetendheid was uit de reactie niet duide lijk ADVERTENTIE NfffM ih> bi'ftir Arerntottlh A in nirmve L -f ha ml Hlaah Jft>* T de voorlichtingsafdeling van het departe ment van Binnenlandse Zaken kan de aannemingsom pas tegen het einde van het jaar worden vastgesteld. Dan zul len de tekeningen pas gereed zijn. Toch zal de aannemer iets van de kostprijs moeten weten. Binnenlandse laken: „De directie van het ABP zal bij de bedrag hebben genoemd, maar ze wil dat niet voor het einde van dit Jaar pu bliceren". Er heeft geen openbare aan besteding plaatsgehad. „Waarom de op dracht bij Meijs en De Winter terecht is gekomen, weten wij niet", aldus een woordvoerder van Binnenlandse Zaken. MIDDELBURG (ANP) De Ambo- nezenkerk te Middelburg is door het commissariaat voor Ambonczcnzorg ge sloten. Terwijl een paar politiemannen toezicht hielden, werd een nieuw slot op de kerkdeur aangebracht, waarvan al leen het commissariaat voor Ambonezen- zorg een sleutel heeft. Tot deze maatregel is door het com missariaat besloten in overleg met de Middelburgse autoriteiten. Aanleiding lot de sluiting van de kerk, die rijksei gendom is, was de onenigheid tussen de Molukse evangelische kerk te Middel burg en een groep gezinnen onder lei ding van een hulppredikant uit Souburg over het gebruik van het kerkgebouw. Het kwam in en voor de kerk tot com plete vechtpartijen. UTRECHT (ANP) Een uiterst zorg vuldig personeelsbeleid, een zo groot mogelijke inbreng van sociale deskundig heid in de beslissingen aan de top en garanties voor een aansprekend sociaal beleid aan het personeel zijn in de ko mende moeilijke Jaren voor de Spoorwe gen geen overbodige luxe. Dit ia een broodnodige basis om te komen tot de best mogelijke aanpassing van het per soneel aan de zware eisen, die de ver anderende situatie stellen. Dit betoogde vanochtend de voorzitter van de bedrijfsgroep spoorwegen van de katholieke bond van vervoerspersoneel do heer H. Sehroëder, tijdens de ln Utrecht gehouden buitengewone algeme ne vergadering van deze bedrijfsgroep. De KBV meent, dat voor versterking van de sociulc deskundigheid aan de top van hel spoorwegbedrijf ruimte ontstaat door het a.s. vertrek van een aantal van de hoogste functionarissen. Garan ties aan het personeel ziet de KBV het liefst vastgelegd in een sociaal Rtatuut, een onderdeel van de CAO, waarin de factor arbeid wordt geregeld. In een onderneming, waarin het perso neel gevraagd wordt zich tot het uiter ste in te spannen, dient te worden ge waakt tegen 't lopen op 't scherp van de snede. De heer Schrdër vreest, dat de betekenis van de problematiek, die voor het personeel wordt opgeroepen, wordt onderschat en dat de grenzen van du spankracht van hot pataanad te dtcht worden benaderd en overschreden. De heer Schroir verklaarde, dat de KBV voorstander is van een nieuwe driejarige CAO- omdat daarin een me thode wordt gevonden om de sociale po sitie van het spoorwegpersoneel rond de discussies over de tor-komst van de NS zoveel mogelijk veilig kunnen worden gesteld. De heer Nchroër meent, dat een vak beweging als de F8V, die gericht Is op het enge en individuele groepsbelang met voorbijzien van de samenhang van het geheel. In de wereld anno 1968 ge tuigt van een beperkte visie op de mens. De behoefte aan de FSV mag dan wel bestaan bij een deel van het spoorwegpersoneel, voor een belangen behartiging heeft ze naar het oordeel van de KBV haar bestaansrecht nog niet bewezen. Toch Is de KBV niet blind voor een maatschappelijke reali teit. De bond Is bereid tot een gesprek met de F8V, als *U zich loyaal houdt aan de spelregels van het overleg.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5