Harttransplantatie Humor in de politiek Nederlandse medici zijn voorzichtig OP KORTE TERMIJN NIET TE VERWACHTEN Overbrenging lever nog in experimenteel stadium Verontrusting over ontslag Van der Poel Kluwer doet bod op aandelen LTL Press Groepsraad van KRO voelt zich gepasseerd FRANSE KRITIEK OP BESLUIT DE GAULLE Proces-verbaal Het rode boekje van Wandelganger Caltex en De Gruyter ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT DEN HAAG Het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde (12 oktober 1968) bevat een drietal voordrachten, waarin de stand van zaken uiteengezet wordt over orgaantransplantaties, met name transplantaties van nieren, lever en longen. Over harttransplantaties wordt niet gesproken, maar naar het zich laat aanzien zijn harttransplantaties in Nederland op korte termijn niet te verwachten, ofschoon men in de verschillende academische centra wel in team verband oefent. Naar wij uit goede bron vernemen acht men in Nederland de problemen ronde de harttransplantatie nog niet voldoende uit de weg geruimd en men denkt er niet over terwille van een soort nationale status een dergelijke ingrijpende transplantatie te verrichten. Men geeft er vooralsnog de voorkeur aan om de ontwikkelingen ten aanzien van het volledige kunsthart af te wachten, dat het grote voordeel heeft geen afstotingsreacties op te roepen. „Niertransplantaties kunnen niet meer beschouwd worden als klinische proef nemingen, maar wel als een behande lingsvorm, die aan patiënten met niet- of onvoldoende werkende nieren niet meer outhouden mag worden", zo be toogt de Leidse hoogleraar prof. dr. J. de Graeff mede names dr. L. D. F. La- meijer, dr. J. J. van Rood, dr. A. Stuy- venberg, dr. J. L. Terpstra en prof. M. Vink, „De verwachting moet evenwel ge wettigd zijn, dat de patiënt met de nieu we nier langer en onder betere omstan digheden leeft dan met zijn eigen zieke nier het geval zou zijn geweest". De cijfers spreken dan ook duidelijke taal. Sedert 1 januari 1966 zijn er in de wereld 736 niertransplantaties geregis treerd. Bij meer dan tweederde vai personen, die de nier ontvingen van der, moeder, broer of zus en bij bijna de helft van hen, die een nier van overledene kregen functioneerde het or gaan nog na een jaar. Zoals bekend worden voor niertrans plantaties nieren gebruikt van zowel le vende als overleden donors. Het is dui delijk dat de ingreep alleen gedaan wordt, indien de lichamelijke en gees telijkevermogens van de ontvanger var dien aard zijn, dat niet alleen de ingreep, maar ook de langdurige nabehandeling (naar behoren kan worden doorstaan. Ten aanzien van kinderen beneden de twaalf iaar en personen ouder dan 5560 dient de grootste terughoudendheid be tracht te worden. De levende donor (tussen de leeftijd 15-55 jaar) moet in principe familie zijn van de ontvanger. In geval van een over leden donor, die behandeld is door eer ander team, dan het team dat de trans plantatie uitvoert, zullen de bloedgroe pen goed overeen moeten komen met die van de ontvanger. De gegevens over de rode en witte bloedgroepen van alle in aanmerking ko mende patiënten in Nederland sijn ver zameld en opgeslagen in bet geheugen van een computer. Indien ergens in Ne derland een eventuele donor wordt ge- ALBERT HEIJN Merkprodukten kunnen 5 pet. goedkoper (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als gevolg van ee landelijke advertentie vorige week heeft de directeur van Albert Heijn, de heer G. J. He()n uit Zaandam, in het giste ren verschenen A.H.-bIad Allerhande, fel stelling genomen tegen de hand having van de verticale prijsbinding in Nederland, die in vele gevallen merk artikelen 5 duurder maakt dan nood zakelijk is. „Wü zijn bepaald niet tevre den met de verticale prijsbinding", aldus de heer Heijn in het artikel. „Wij ge loven. dat wij zonder die binding onze taak beter zouden kunnen verichten. Duidelijk gezegd: wij zouden de merk artikelen in doorsnee een procent of vijf lager kunnen verkopen". In het jaarverslag over 1967 schrijft Albert Heijn: „Voor het vraagstuk van de vastgestelde prijs van het merk artikel werd nog geen bevredigende op lossing gevonden- In andere Europese landen is gebleken dat vastgestelde prij zen geen kenmerk voor het merkartikel vormen. Het zou dan ook de detail handel vrij moeten staan om zelf de verhouding tussen dienstbetoon en prijs stelling te bepalen- Lach niet- Met andere woorden, zoals men, zoals Albert Heijn Autorama of cash and carryzaken er in slaagt door middel van een uit gekiend distributie-apparaat via massale inkopen hun massale omzetten met lagere winstmarges te werken. Mag dat in Nederland niet. Weliswaar is wettelijk de collectieve verticale prijsbinding los gelaten- Maar er zijn zoveel uitzonde ringen gemaakt, (bijvoorbeeld voor de hele levensmiddelenbranche) en zoveel ..gedeponeerde verkoopvoorwaarden" door fabrieken samengesteld, dat het loslaten van de verticale prijsbinding in Nederland nauwelijks effect gesorteerd heeft- meld, worden met behulp van de com puter de beste passende ontvangers uit gezocht. Deze door dr. Van Rood opge zette organisatie (Eurotransplant) heeft zich reeds tot over de grenzen uitge- De uit de donor verwijderde nier wordt gekoeld en in ijltempo (vaak met gebruikmaking van politieauto's en mili taire helikopters) naar de gewenste plaats overgebracht. Een nier kan drie tot vijf uur in gekoelde toestand be baard worden. Met nieren van proefdie- ;n heeft men deze termijn zelfs tot vier entwintig uur kunnen verlengen. In Leiden is de eerste niertransplan tatie begin maart 1966 verricht. Tot 1 augustus 1968 zijn er in totaal vijftien nieren overgeplant: negen van een over leden donor en zes van een levende (fa milielid). Allen zijn nog in leven en van dertien van de vijftien gevallen func tioneert de getransplanteerde nier nog uitstekend. Lever Sedert jaar en dag experimenteren de Arnhemse medici Van der Heyde en Swalm met levertransplantaties. Hier over zegt dr. M. N. van der Heyde, dat er voldoende ervaring met proefdieren is opgedaan, maar dat er tal van proble men overblijven, die alleen in een kli nisch experiment dus na een echte transplantatie opgelost kunnen worden. Hij meent dat het op den duur mogelijk moet zijn iedere patiënt die een lever transplantatie nodig heeft, te helpen, met name kinderen met bepaalde aangebo ren leverafwijkingen, die thans zelden ouder dan twee jaar worden. Levertransplantaties zijn, volgens dr. Van der Heyde, pas dan toelaatbaar als er een bruikbaar transplantaat is, als een methode ontwikkeld is die aanvaard bare overlevingskansen geeft en als 't ge transplanteerde orgaan dusdanig func tioneert, dat het leven van de ontvanger verlengd en veraangenaamd wordt. Er zijn twee methoden voor levertransplan taties: men kan de oude (zieke) lever verwijderen en de nieuwe ervoor in plaats zetten (orthotope methode) men kan de oude lever laten zitten een „hulplever" op een andere plaats transplanteren (heterotope methode). De eerste methode kan alleen gebruikt wor den als er werkelijk geen keuze is, want in dat geval is er sprake van een zeer tijdrovende en zware ingreep: de ont vanger is volkomen afhankelijk van zijn nieuwe lever, die enige tijd nodig heeft om „op gang" te komen en bovendien in zijn functie gestoord kan worden, als zich afstotingsverschijnselen voordoen. De tweede methode, waarbij alleen de linkerhelft van de lever wordt getrans planteerd, ziet dr. Van der Heyde als de meest ideale. Een groot probleem Levensmiddelen - prikkel 1000 maal zo groot als in 1900 UTRECHT (ANP) „Sinds de eeuw wisseling is het aantal soorten levens middelen ongeveer duizendmaal zo groot geworden. Dit vertelde prof- dr. ir. H. A. Lenigerm. hoogleraar in de technologie aan de landbouwhogeschool In Wagenin- gen. gisteren in Utrecht ter gelegenheid van de Machevo '68 die van 16 tot en met 25 oktober In de Utrechtse jaarbeurs hallen wordt gehouden. De voedings- en genotmiddelenindustrie ontwikkelt zich in ons land en elders stormachtig, hetgeen niet alleen blijkt uit de groei van het assortiment, maar ook uit de vrij snelle toeneming van de produktie- Het zogenaamde hoeveelheids- indexcijfer steeg in Nederland in de periode 1953-1966 gemiddeld met 60%- Van deze stijging kan volgens prof Leniger maai een betrekkelijk klein ge deelte worden toegeschreven aan de groei van de bevolking en de toegenomen export: het grootste gedeelte komt voor rekening van de geleidelijke verschui ving van niet naar wel fabriekmatig bereide levensmiddelen- (ADVERTENTIE vormt het bewaren van het te transplan teren orgaan (uiteraard altijd van een overleden donor). De bewaartijd is melijk aanzienlijk korter dan die van een nier. De tijdspanne tussen dood van donor en het herstel van de circulatie in het getransplanteerde orgaan (34 uur te lang vergeleken bij het ene uur, dat een lever, de tijd van het verwijde- uit de donor meegerekend, bewaard kan worden. Het zoeken naar eenvoudige conserveringsmethoden, die in iedere kliniek toegepast kunnen worden, wordt dan ook naarstig voortgezet. Dr. Van der Heyde wijst in zijn artikel nog op de ■eelbelovende aspecten, die varkensle- •ers bieden voor transplantaties op an- Harttransplantutie - dere proefdieren en wellicht ook bij de Long Ten aanzien van de longtransplantatie meent prof. dr. J. N. Hohman van der Heide (Groningen), dat de problemen van deze soort transplantaties waar schijnlijk groter zijn dan die van nier-, lever- en harttransplantaties. Er zullen nog tal van problemen en vragen opge lost en beantwoord moeten worden, voor men longtransplantaties als therapeutisch middel op grote schaal mag gaan uit- IN JOURNALISTENORGANISATIE „Rechtspositie onvoldoende Samenwerking van twee kranten HAARLEM-ZAANDAM (ANP) Direc ties en commissarissen van grafische be drijven Damiate N.V. te Haarlem e Stuurman N.V. te Zaandam hebben c eenstemming bereikt aangaande fusie, waarbij het de bedoeling is, dat de bedrijven zelfstandig blijven, rr met ingang van 1 januari 1969 onder gezamenlijke directie financieel-econo- misch ten nauwste samengaan. Grafische bedrijven Damiate N.V. geet uit het Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemse Courant (gezamenlijke oplaag 62.500). A. Stuurman N.V. geeft uit het dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" (op laag 24.500). De bladen komen niet op eikaars terrein. Valse dollars in Indonesië DJAKARTA (ANP) Interpol heeft een internationale organisatie ontmas kerd die door middel van het binnen smokkelen van miljoenen valse Ameri kaanse dollars de Indonesische regering wilde ondermijnen. klacht tegen R. Huizinga UTRECHT (ANP) l)e bil het NVV aangesloten algemene bond „Mercurlus" zal bil de Raad voor de Journalistiek een klacht indienen tegen dc heer l.eonhard Huizinga van het dagblad „De Telegraaf". Ook overweegt de NVV-bond juridische stappen te ondernemen tegen deze colum- i nist. In een vrijdag in „De Telegraaf" ver schenen bijdrage van de heer Huizing* i is naar aanleiding van de affaire Frits I van der Poel een aanval gedaan op Mcr- curius, die deze week zijn verontrusting uitsprak over de rechtszekerheid van de j programmamedewerkers bij de omroep. I De heer Huizinga signaleert in dit ver- band bij „veel Lv.-inensen. cabaretiers en sommige journalisten een nieuwe mentaliteit ten opzichte van het konings- I huis", die naar zijn mening „psycholo- gisch niets verschilt van het antisemitis- me van Hitier en zijn volgelingen". Hij schrijft dan o.m.: „Net als 't antisemitisme van weleer betekent het terreur tegen weerlozen. Daarom noem ik het bestuur vata de bedrijfsgroep radio en televisie van de algemene bond Mercurius een stelletje neo-antisemieten". Na fusie 1700 man personeel (Van e DEN HAAG Dc N.V. Uitgevers Maat schappij A. E. E. Kluwer gevestigd te Deventer en de L.T.L. drukkerijen (L.T.L.- Press) N.V. gevestigd te Amsterdam de len mee, dat besprekingen over een nauwe samenwerking zijn gevoerd, die er toe hebben geleid, dat door Kluwer aan dc aandeelhouders in dc L.T.L.-drukkcrljen (L.T.L.-Prcss) N.V. het aanbod is aange daan hun aandelen (die alle op naam zijn gesteld) om te wisselen in aandelen in de N.V. Uitgeversmij A. E. E. Kluwer in de verhouding nominaal 1000 gulden aan delen L.T.L. tegen nominaal 140 gulden aandelen Kluwer. accepteerd. waarbij voorzieningen zijn getroffen, die beogen een koersdrukkende werking op de aandelen Kluwer te voor komen. De L.T.L.-drukkerijen N.V. is in 1966 gevormd door het samengaan van de boekdrukkerij H. Tulp N.V. te Zwolle (sinds 1869), de offsetdrukkerij en foto- lithografische inrichting L. van Leer en Co. N.V. te Amsterdam (sinds 1869) en de offsetdrukkerij Jan de Lange N.V. te De venter (sinds 1756). De L.T.L.-onderne- ming heeft een vestiging in Londen en vertegenwoordigers in Parijs en Chicago Na de toetreding tot de Kluwergroepen blijven de L.T.L.-vennootschappen onder eigen naam doorwerken. Aan het besluit tot een volledige sa menwerking ligt de gedachte ten grond slag dat de ontwikkeling van de uitge verij en die van de grafische industrie in sterke mate wordt bevorderd door inte grale samènwerklng van beide binnen een vennootschappelijk verband. Het totale personeelsbestand van de Kluwergroep komt door de toetreding van de L.T.L.-groep op circa 1700. HILVERSUM (ANP) Het bestuur van de radio- en televisiejournalistcn heeft z(jn ernstige ongerustheid uitge sproken over de gang van zaken rondom de schorsing en het ontslag op staande voet van de heer Frits van der Poel bjj de KRO. Het meent, dat de genomen maatregelen in geen verhouding staan tot wat op dit moment aan motieven hier voor naar buiten is gekomen. Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten heeft in eer brief aan het bestuur van de KRO ver klaard met grote verontrusting te hebben kennis genomen van het door deze roep gegeven ontslag op staande voet Van der Poel. Zonder op dit moment te willen treden in de merites van het ont slag als zodanig is naar de mening van het bestuuur van de N.V.J. wel duidelijk gebleken dat de rechtspositie van de journalisten bij de omroep, althans bij KRO, volstrekt onvoldoende is. In het Haagse perscentrum Nieuws poort hebben enkele tientallen journalis ten een protestbrief aan de KRO-voor- zitter ondertekend. (Van o ■spondent HILVERSUM De groepsraad van de KRO te vergelijken met een on dernemingsraad heeft zijn standpunt nader bepaald inzake dc kwestie-Van der Poel en op grond daarvan diverse stappen genomen. De groepsraad is van oordeel, dat de heer Van der Poel heeft gehandeld in strijd met de met hem gemaakte afspraken omtrent de ver antwoordelijkheid t.a.v. zijn programma. De raad stelt zich echter unaniem op het standpunt, dat het ontslag op staande voet een te gTote strafmaat is in verhouding tot de gemaakte fouten. De groepsraad wan de KRO heefit dan ook ernstig overwogen of hij, na de feitenkennis, zou moeten aftreden. Dit, omdat de groepsraad ernstige bezwaren heeft tegen het fei-t, dait hij als ver tegenwoordiging van het personeel niet gekend is dn het voorgenomen ontslag, een procedure waarvoor de CAO ruimte laat. De groepsraad is nochtans van mening, dait onder de huidige omstan digheden met het niet fungeren van een personeelsvertegenwoordiging het be drijfsbelang niet gediend is. Overigens heeft het in KRO-kringen grote verbazing gewekt, dat de groeps raad alleen maar gesproken heeft met mr. Van Doorn en zijn personeelschef, de heer Diepstraten. Naar verluidt heeft de KRO-directeur drs. A. J. van der Made geweigerd dit gesprek b(j te wonen, omdat hij het niet eens is met het door mr. Van Doorn gevoerde optreden tegen Frits van der Poel. De betrokken vakorganisatie, de Unie Citroën-Fial ln Am-sterdam reed vanmorgen een tramwagen het trottoir op. Eni gevel werd geramd, twee scooters en een aantal fietsen werden verpletterd alvorens het gevaarte tot stilstand kwam tegen twee geparkeerde personenauto's. „Gezicht verloren op Alpen" (Van ome correspondent L. Kleipt) PARIJS Het veto van generaal De Gaulle tegen een belangrijke overdracht van de Citroënaandelen aan Fiat heeft in Franse zakenkringen grote bezorgdheid gewekt. Het blad van de zakenwereld „Les Echos" vreest, dat „wij een t(jd van economisch nationalisme tegemoet gaan, waarin de Franse Industrie de verliesende partjj aal worden, want de Franae Indus trie is op een paar uitxonderingen na niet zo sterk dat zü het alleen kan opnemen tegen de toenemende concurrentie". Vierde landingsbaan Schiphol volgende maand in gebruik SCHIPHOL (ANP) Schiphols vierde 3300 meter lange baan, gelegen ten westen van de rijksweg Amsterdam-Den Haag, nadert zijn voltooiing en zal blij kens een mededeling van de rijkslucht vaartdienst volgende maand in gebruik w-orden genomen. Dat zal een verlichting worden voor Badhoevedorp, en naar de plaatselijke bevolking vreest het begin van geluidshinder in Zwanenburg bij Halfweg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het leven is vol humor, je moet het aleen kunnen vinden, heeft onze eigen Toon Her mans eens gezegd. De parlementaire journalist Hen ri Faas toont in „Het rode boekje van Wandelgan ger" aan, dat zelfs de politiek humor kent. Veel meer dan een buitenstaander voor mogelijk zou houden. Dit is dezer dagen tijdens de algemene politieke en financiële beschouwingen weer eens gebleken, toen minister-president De Jong met een aantal boeien de opmerkingen de oppositie afstrafte, maar even boeiend op zijn nummer werd gezet door opposi tieleider drs. Joop den TJyl. „Het rode boekje van Wandelganger- ie een eersa- meling humor en versprekingen van politici uit en kele landen, vooral ln Nederland. Ze zijn hoofdzake lijk bijeengegaard uit „De Volkskrant", waarin Hen ri Faas als Wandelganger zijn wekelijkse parlemen taire gein en ongein schrijft. De beste kreet uit het boekje is voor ons, die van de Engelse politicus John P. Hale, die eens gezegd moet hebbent* „Ik seg niet, dat alle democraten schavuiten aljn, alleen dat alle schavuiten democra- na hem volgt uiteraard onze eigen minister Luns. die zoveel al of niet bewuste versprekingen heeft gehanteerd, dal men er een apart boekj< /ou kunnen volschrijven. In die rode boekje, dat de schrijver geestig „Lessen in de Mao-cratie" noemt, zegt minister Luns tot zijn politieke tegen- stander v. d. Spek (P.S.P): ..De geachte afge- vaardigde, die over het algemeen zijn Intellect goed in bedwang houdt En dan nog de opmerking van Paus Joannes XXIII bij een bezoek van Nederlandse parlementariërs: ..Komt u nog eens langs. Als Ik er niet meer ben, is er zeker wel oen ander Faas heeft zijn verzameling bij Bruna te Utrecht laten uitgeven als een rood boekje, dat verdacht veel op het boekje van Mao Tsje Toeng lijkt, Boven ieder hoofdstuk staat een citaat uit het Chinese rode boekje, maar op de laatste pagina schopt Mao Tsje Toeng volgens de tekening van de onvolprezen Opland (die in dit boekje opnieuw zijn talent als politiek tekenaar demonstreert) het werkje van Faas woedend weg. Met «en Chinese kreet, die zelfs Henri Faas niet durft te vertalen. Wat het overige betreft kan hij met recht K.V.P.- voorzitter Van der Stee nazeggen: ,.lk ben een politieke hond, die het niet laten kan". Duitsers of met Chrysler, Renault en Peugeot het onderspit moeten delven. La Vie Frangaisc constateert, dat Dc Gaulle veel te veel naar de Oeral heeft gekeken en daardoor de Alpen uit het gezicht heeft verloren. Frankrijk wordt niet alleen beconcurreerd door Amerika maar ook door Europa. Het Roudcn tijd perk van de gemeenschappelijke markt is voorbij. Toen wonnen de voordelen van industriële expansie bet van de nadelen. Thans is het ijzeren tijdperk begonnen, de tijd van meedogenloze concurrentie. Thans blijkt hoe kwetsbaar vele Franse bedrijven zijn. Niet alleen door de zware lasten, maar ook door gebrek aan dyna.- misme. Kolen en staal hebben hun mono polie verloren. Japan, Callfornië. Israël en Italië bewijzen iedere dag dat econo- mick. Kolen en staal hebben hun mono van bodemschatten onder do grond. De vier andere parners in de gemeenschap pelijke markt worden hoe langer hoe ster ker. Nederland heeft een rijke commer ciële en financiële ervaring. Philips. Uni lever on Royal Dutch zijn uit internatio naal hout gesneden en de vitaliteit van >rdt dag Bom ontdekt in vliegtuig •SANTIAGO (AFP) Aan boord van een vldogituig van de Ainvri kiaan.se lucht vaartmaatschappij Braniff is tljdena een vlucht van New Ycrrk na air Santiago de Chili via Lima een bom mot tijdont- rtekmg ontdekt Hot toestel, dait Chi leense toeristen, Amerikanen en Peru vianen vervoerde, vloog toen nog boven Amerikaans grondgebied. Na een nood landing cn controleri-ng van de identiteit werd de vlucht voori- EDE (ANP) Dr recherche van dr Edense gemeentepolitie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de benzlne- maatschappij Chevron NV (Caltex) te Den Haag en tegen het levensmiddelen- bedrijf F- de Gruyter en Zonen te Den Bosch wegens overtreding van de wet op de kansspelen. Het stopllchtspel. een reclameactie die door Caltex landelijk wordt gevoerd, en de Metroactie, waar aan men gratis in alle filialen van De Gruyter kan deelnemen, acht men ln strRd met art. 1 van deze wet. die zegt dat het verboden is een wedstrijd te lanceren waarbij deelnemers geen In vloed kunnen uitoefenen op het verkrij gen van de prijzen. De Edensc politie acht deze bepaling van toepassing op dc beide acties. Men j heeft bij een Caltex benzinestation in Ede. alsmede bij de plaatselijke super- I markt van De Gruyter een onderzoek I ingesteld. De processen-verbaal zijn mo menteel ln behandeling bij de officier I van justitie in Arnhem De directies van zowel Caltex als De Gruyter zijn ver ontwaardigd over de inmenging van de politie. Dc verkoop-directeur van Che vron mr. L. A. ten Bruggekate ze! des gevraagd dat men in vol vertrouwen d« uitslag van het op handen zijnde ge rechtelijk onderzoek afwacht. Hij ver klaarde dat nergens In Nederlnnd last met de politie was ondervonden. Alleen de Edense politie heeft geverbaliseerd. In het Stedelijk Museum Het Catbarlna Gasthuis te Gouda wordt van 18 okto ber tot en met 1 december een tentoon stelling van hedendaagse grafiek gehou den onder de titel „Van Picasso tot Appel',

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5