Turkse vader wil tweemaal geld voor zijn dochter Powell: immigratie tast karakter aan Israël gelooft niet in nieuwe oorlog Steekpartij geëindigd in cel en ziekenhuis MAN POOGT VROUW TE WURGEN Johnson trekt van leer tegen Wallace-Nixon Je ziet het aan de brokken: ALPO is vlees en niets dan vlees. Eerlijk, onvermengd vlees voor uw hond. Echt vlees voor een echte hond: ALPO jralJDAG 11 OKTOBER 1968 DE LETOSE COURANT PAGINA 11 BERINGEN De poging van de Turk In Beringen om zijn dochter voor een tweede maal ie verkopen werd in de nacht van woensdag op donderdag aan leiding tot een kleine veldslag, waarbij veel bloed vloeide en waarvan de deel nemers in een kliniek of In de cel te recht kwamen. Vader U. verkocht enkele maanden ;eleden volgens zijn vaderlands gebruik cijn mooie 17-jarige dochter Ayse aan tijn landgenoot Elmalie H. Deze bijna 40- arige man was gaarne bereid voor de longe schoonheid een bedrag van 64.000 Belgische francs (4480 gulden) op tafel leggen. Hij nam haar mee naar zijn woning in Koersel en begon zo dacht ij een vredig huwelijksleven. Vader U. kocht van het ontvangen sn nieuwe wagen, waarmee hij pronkte tegenover zijn landgenoten, die niet zo gelukkig waren. Hij kon echter niet autorijden. Daarom liet hij dat over een andere landgenoot, de 28-jarige die de wagen binnen de kortste ke- volkomen in de soep reed bij een botsing in Heusden, waarbij twee doden vielen en hijzelf ernstig gewond raakte. Omdat hij schuld had, de wagen niet op zijn naam stond en nog geen verze kering was afgesloten, begreep R., dat 'hem nog een en ander te wachten zou 1 staan. Hij vluchtte uit het ziekenhuis en verdween bij nacht en ontij met vrouw, kinderen en meubelen terug naar Tur kije. U. had geen verhaal meer op hem, zijn wagen en zijn dochter kwijt, at nam hij niet. Hij haalde zijn doch- aver naar het ouderlijk huis terug te keren. Haar echtgenoot was buiten zich zelf van droefheid. Hij zocht weer con tact met zijn schoonvader en trachtte ADVERTENTIE F huidje altijd gaaf Q PQEDER-CREME - OLIE-ZEEP Nieuwe stijl NS wordt zichtbaar voor publiek UTRECHT (ANP) Het „gezicht" van de Nederlandse Spoorwegen is langzaam maar zeker bezig te veranderen. De nieuwe huisstijl, waartoe de directie van het spoorwegbedrijf eind vorig jaar besloot, begint zich nu uLt te breiden. De lijnen UtrechtAmersfoort —ZwolleGroningen, Amsterdam- UtrechtArnhem, AlkmaarDen Hel- n de stations Rotterdam, Voorburg, Gouda en Purmerend kregen met ingang de nieuwe dienstregeling een nieuw gezicht door het aanbrengen van ver lichte emblemen en stationsnaamborden alsmede pictrogrammen in de nieuwe N.S.-huisstijL Los daarvan werden op diverse stations verbeteringen aan gebracht in de parkeergelegenheid, toe gankelijkheid van de stations en derge lijke. Nieuw voor ons land ls voorts een schoonmaakbusje van de spoorwegen, in de nieuwe kleur geel uitgevoerd uiter aard, dat zfjn intrede heeft gedaan in het district noord-west. Het busje is bestemd voor een mobiele schoonmaak ploeg, die de stations netjes gaat houden. Ook aan de loketten wordt de nieuwe presentatie van de spoorwegen zicht baar door het op grote schaal invoeren van naambordjes voor lokettisten. Reizi gers naar het buitenland zullen na 15 ok tober hun luidsprekeraanwijzingen alleen nog door een damesstem gepresenteerd krijgen. In het algemeen in de Franse, Engelse en Duitse taal en in Rotterdam bovendien in het Italiaans. Man poogde vrouw van balustrade af te duwen MAASSLUIS (A.N.P.). De 34-jarige C. K. uit Maassluis is aangehouden op verdenking zijn vrouw over de balustrade an de twaalf meter hoge galerij bij un woning aan de Mgr. Bekkerslaan hebben willen duwen. K. zal voor dc officier van justitie te Rotterdam worden geleid. deze te bewegen hem zijn dochter terug Toen de twee mannen elkaar in een café troffen bleek de vader zeer toe schietelijk te zijn en nodigde H. uit voor een bezoek thuis. Het werd een hart roerend weerzien met zijn bruid. Toen kwam echter de ware opzet van deze confrontatie aan het licht. H. mocht zijn verlokkelijke Ayse meene men, indien hij nogmaals een bedrag van ettelijke duizenden francs op tafel zou leggen. Dit voorstel deed hem in woede ontsteken. Hij maakte zijn schoonfamilie uit voor alles wat Turken lelijk vinden. De moeder van Ayse nam dat op haar beurt niet en timmerde de teleurgestel de echtgenoot met een kachelpook op zijn hoofd. H. greep een schroevedraaier en stak als een wildeman in het rond. Het bloed spette op meubels en muren. De schone Ayse kreeg drie steken in haar hals. Vader U. moest zijn hand la ten verbinden, omdat de schroevedraaier daar dwars doorheen was gegaan. Een jonger kind uit het gezin kreeg een steek De rijkswacht maakte er een einde aan en deed de afgewezen echtgenoot achter de tralies belanden en de ove rigen in het ziekenhuis, waar zij weer tot rust kwamen. België wil wegen verwarmen BRUSSEL Indien de proef lukt, zullen in de toekomst de Belgische hoofd wegen in de winter worden verwarmd. De gevaarlijke ijzel en sneeuw krijgen dan, naar men hoopt, geen kans meer en het aantal ongelukken ten gevolge van de gladheid zal aanmerkelijk kleiner worden. Deze winter gaat men met de wegver- warming experimenteren op een stuk weg van honderd meter nabij Sterrebeek, dertien kilometer van Brussel. Het sys teem, dat door de Belgische ingenieurs werd ontwikkeld en in laboratoria werd beproefd, wordt in ieder geval toegepast bij het viaduct te Trois Fontaines, dat in 1969 of 1970 gereed zal komen. De wegverwarming wordt bereikt met behulp van plasticplaatjes van een halve milimeter dik, die zullen worden voor zien van een laagje vernis of basis van grafiet. Transformatoren langs de weg zullen voor de elektriciteitsvoorziening zocgen. Thermostaten zorgen ervoor dat de temperatuur (2 graden boven nul) op peil blijft. DIEPENBEEK Gistermorgen is de 48-jarige Maria Nijs in Diepenbeek door een man overvallen en bijna gewurgd. De dader werd naderhand door de rijks wacht aangehouden. Omstreeks half acht hoorde de alleen wonende juffrouw Nijs op de zolder van haar woning gestommel. Toen zij op stond en poolshoogte wilde gaan nemen, kwam een man haar kamer binnen. Hij had een motorpet over zijn ogen getrok ken. Hij trachtte haar met een shawl te wurgen. De vrouw wist zich echter te bevrijden, waarna de man op de vlucht Na zijn vlucht ging het slachtoffer met een pijnlijke keel naar de rijkswacht om aangifte te doen. Deze begon direct met haar onderzoek. In de kamer van juf frouw Nijs werd een stuk van de shawl van de dader aangetroffen. Twee politie honden kregen lucht van het stuk shawl. Ze slaagden erin de man op te sporen. WASHINGTON (Reuter) President Johnson is gisteren in een radiorede ter ondersteuning van de kandidatuur van zijn vice-president Humphrey voor het presidentschap, fel van leer getrokken tegen de republikein Nixon en de derde kandidaat, Wallace. Laatstgenoemde achtte hij een „valse profeet van de vrees", die zich schuldig maakt aan „holle retoriek en het appe leren aan sentimenten". Volgens hem had Wallace, toen hij nog gouverneur van de staat Alabama was, in strijd met de wet gehandeld door zich niet te sto ren aan gerechtelijke bevelen tot ophef fing van de rassenscheiding bij het on derwijs. Nu deed Wallace zich echter voor als de apostel van de openbare Voorts bestreed de president in zijn eerste nationale pleidooi ten gunste van Humphrey de uitspraak van Nixon, dat deze meer voor zijn land zou kunnen doen dan iemand anders. Hij zei dat de Republikeinse kandidaat, toen hij van 1953 tot 1961 onder Eisenhower vice- president was, tegen progressieve wets voorstellen had gestemd. Ook had hij geen goed woord over voor Nixons op roep tot verdere verspreiding van kern wapens, zulks met het oog op de invasie in Tsjecho-Slowakije. Drs. J. H. Knopper (32), adviseur van het adviesbureau Bedaux te Amster dam, is benoemd tot directeur van de N.V. Twntse Schouwburg te Enschede. Hij volgt de heer A. F. Greidanus op, die de directeur is geworden van to- Congres conservatieven „Toestand wordt onaanvaardbaar" LONDEN Enoch Powell, de van wie gezegd wordt dat hij tief eersteminister wil worden, maakte het gisteren op het congres van de conservatieven in Blackpool duidelijk dat zijn opvattingen over immigratie nog niet verwaterd zijn. Ilij voerde tij dens de toegestane vijf minuten het woord in een debat over immigratie van kleurlingen. In de stad Birmingham had Powell het in april over Britse rivieren die ten gevolge van de rassenkwestie „rood zouden zien van het bloed". Als gevolg daarvan werd hij door partijleider Ed ward Heath uit het conservatieve scha duwkabinet gezet. Gisteren beperkte Powell zich tot de mogelijke gevolgen van ongebreidelde immigratie. Hij zei dat Groot-Brittan- niës kleurlingen bevolking m 1985, 2,5 miljoen zielen zou kunnen bedragen of ongeveer evenveel als de inwoners Wales. Bovendien zouden de immigran ten voortdurend meer samenhokken bepaalde gewesten van Midden-Enge- land en daardoor het karakter van die streken volledig wijzigen. Powell spoorde de congressisten aan elk zelfbedrog te mijden: „Wie meent dat het geen onaanvaardbare toestand zal worden, komt bedrogen uit". Bij de aanvang van zijn toespraak werd Powell tegelijk uitgejouwd en toe- gejuichd. Aan het einde van zijn rede voering sprong ongeveer een derde van de aanwezigen overeind om hem een minuut lang toe te juichen. Aan het einde van dit debat keurde het congres een motie goed waarin aange drongen werd op gelijke behandeling van alle immigranten en een beperking van de immigratie om het sociaal even wicht te herstellen. Het partijbestuur acht zich gelukkig dat het debat op deze manier afgelopen is. Algemeen wordt nu verwacht dat partijleider Heath morgen meer bijval zal genieten met zijn rede dan het succes dat Powell gisteren ge oogst heeft. Uw hond vraagt om vlees. Geef 'm dus vlees. Geef 'm ALPO, het nieuwe hondevoedsel in blik. Vers ingeblikt-en-wel geïmporteerd uit Amerika. Alleen ALPO bevat uitsluitend vlees van één soort: lever öf paardevlees óf rundvlees óf kippevlees óf kalfsvlees. Eerlijk vlees-in-brokken. Zodat je ziet, dat ALPO niet vermengd is met meel of een mindere vleessoort. Zeker, andere hondemaaltijden zijn wat goedkoper. Maar wat wilt u, vlees kost meer dan meelkost. En alleen vlees bevat nu eenmaal de kostelijke proteïnen die uw hond nodig heeft om slank en fit te blijven. En écht zuiver vlees... mag dat misschien wat meer kosten dan vermalen, gemengd vlees? Door de speciale bereidingswijze van ALPO kippevlees en ALPO kalfsvlees zitten er fijngemaakte brokken zuiver vlees in het blik. Nadere inlichtingen bij Allen Products Nederland, Raadhuisstraat 15, Amsterdam telefoon 020-223642/66378 Kard. Alfrink naar militairen UTRECHT (KNP) Kardinaal Al frink is in zijn functie van legerbisschop vertrokken voor een bezoek aan Neder landse militairen, die in de omgeving van Münster en Osnabrück zijn gele gerd. Hij zal tevens het H. Vormsel toe dienen. Het bezoek duurt tot zondag. Kneusjes mogen Nederland niet meer uit (Van o e correspondent) Minder biechten in Engeland LONDEN (AP) In Engeland gaan minder katholieken biechten dan ooit tevoren, zo is gebleken uit een onder zoek dat is gepubliceerd in het oktober nummer „Clergy Review". In verspreide gebieden in Engeland rijn 12 priesters ondervraagd. De mees ten van hen noemden het Pauselijk ver bod op voorbehoedsmiddelen als een factor in de afneming van het aantal mensen dat gaat biechten. VENLO De politie In de Duitse grensovergangen strenger gaan contro- vallend veel Nederlanders met zogenaam de „kneusjes" de verkeersveiligheid op de Duitse wegen in gevaar brengen. Om dit euvel te bestrijden wil men bij de grensovergange strenger gaan controle ren. De Nederlandse wagens, die te veel gebreken vertonen, zullen zonder pardon worden teruggestuurd. De actie is een initiatief van de grens plaats Kaldenkirchen. Bij de controle aan de grenspost Keulse barrière te Ven- lo is volgens de politie gebleken, dat de Nederlandse automobilisten het veel minder nauw nemen met de degelijkheid van hun wagen, dan de Tuitse. De mo gelijkheid bestaat natuurlijk dat het hier Nederlanders betreft die rijden in uit Duitsland ingevoerd» „kneusjes". Voor al via de Keulse barrière worden ieder jaar massa's beschadigde auto's Neder land binnengevoerd. EGYPTE IS NOG TE ZWAK (Van o e correspondent S. Bouman) TEL AVIV Dc tientallen speciale irrespondenten, die Iraël nu overstro men met het gevoel, dat de vierde ron de van het Israëlisch-Arabisch conflict voor de deur staat, stuiten in militaire kringen in Tel-Aviv op een berg opti misme. Het militaire voorlichtingsappa raat gelooft, op korte termijn althans, niet in een nieuwe oorlog in het Midden- Oosten. Het Egyptische leger is volgens de Israëlische zienswijze na de klap van vorig Jaar juni nog te zwak om Israël met kans op succes te confronteren. Maar bovendien, en dat wekt na het Russische Ingrijpen in Tsjecho-Slowa kije toch wel enige verwondering, slui ten dezelfde Israëlische kringen Rus sisch ingrijpen in het Midden-Oosten uit. „Dat zullen de Verenigde Staten niet toestaan" is hier de gangbare gedaeh- t< ngang. En daarbij wordt gewezen op de aanwezigheid van de machtige Ame rikaanse Zesde Vloot in de wateren van de Middellandse Zee als bewijs voor de juistheid of haalbaarheid van deze stel- Ter -a-geruststelling De buitenlandse persvereniging in Nederland heeft zijn eremedaille uitfiereikt aan de Griekse journaliste en uitgeefster mevrouw Helen Vlaohos wegens haar verdiensten m de strijd voor persvrijheid. Mevrouw Vlaehos was de uitgeefster van de dagbladen Mesimvrini en Kathimirini, alsmede een weekblad met een totale opplage van ver over de tOO.OOO, die op het moment, dat de kolonels 4» Griekenland de macht grepende uitgave van dese bladen stopte, omdat tij weigerde welke vorm van perscensuur dan ook te aanvaarden. De voorzitter van de buitenlandse persvereniging, de heer Henk Kerstxng, noemde de haar aangeboden medaille een symbolisch eerbewijs aan allen, die censuur bestrijden en persvrijheid hooghouden. Hij gaf haar bovendien het boek van L. E. Winkel De ondergrondse pers in Nederland 19 iO1945", een uitgave von het rijksinstituut r oor de Gedac h teniskcr k in Rotterdam ROTTERDAM (KNP) Op 2 november zal pastoor J. Tol de eerste steen plaat sen van de Wederkomst van de Heer- kerk te Rotterdam. Deze kerk is bedoeld als gedachteniskerk voor alle gesneuvel den van alle nationaliteiten van 1940 1945. De kortgeleden overleden bouw pastoor P. H. L. van Ingen heeft van kardinaal J. Döpfner een belangrijk be drag voor de bouw geschonken gekre gen. Verzocht wordt voor één november namen van gesneuvelden bekend te ma ken aan pastoor J Tol, Averdijk 26, Rotterdam- 34 log ruikende" correspondenten wordt met grote beslistheid gezegd, dat de Israëlische troepen nooit het Suezka- neel zullen oversteken. Dat is uitgeslo ten". Met andere woorden: Israël zal Egyp te niet over land aanvallen, maar legt zich niet vast op het punt van eventuele luchtacties. Het is zeer opmerkelijk en tekenend voor de krachtsverhoudingen in het Midden-Oosten dat Israëlische kringen bij het analyseren van de oor logskansen niet reppen over Jordanië of Syrië. Niet verwonderlijk overigens omdat het leger van koning Hoessein van Jordanië militair gezien nauwelijks een rol van betekenis kan spelen, terwijl het Syrische leger als een berg opkijkt te gen de door Israël vorig jaar op haar veroverde uiterst strategische Golan- hoogvlakte. Het door Russische instructeurs ge- Ook al dreigt Egypte met een nieuwe oorlog om de door Israël veroverde Arabische gebieden te herwinnen, het strategische voordeel van Israël is on der de huidige omstandigheden zo over weldigend dat dit 't in Tel-Aviv tentoon gespreide optimisme enigszins recht vaardigt. Sedert de oorlog van vorig jaar zijn de strategische rollen volledig omge draaid. Lagen vorig jaar de Israëlische steden nog binnen het bereik van dc Egyptische luchtmacht, nu ligt Israël I „veilig" achter dc door haar troepen be- j zette Sinaïwoestijn, terwijl Israëlische jagers het gehele luchtruim van Egypte kunnen bestrijken. Bovendien vormt het Suezkanaal voor het Egyptische leger een geweldig strui kelblok om een aanvalsoorlog tegen de goed ingegraven Israëliërs in de Sinaï woestijn te lanceren. Zo op het oog lijkt het daarom aannemelijk, dat een nieuwe open Israëlisch-Arabische krachtme ting inderdaad niet voor de deur staat. proef gesteld. Want het vuur van de oorlog van vorig jaar smeult nog iedere nacht verder. trainde en met Russische wapens uitge ruste Egyptische leger blijft daarom Israels voornaamste vijand. Vandaar dat de verhouding Joruzalem-Caïro bepa lend is voor het antwoord op do vraagt oorlog of vrede in het Midden-Oosten. Wie naar het Midden-Oosten komt met de vraag op zijn lippen wanneer de nieuwe Israëiisch-Arablache oor log zal uitbreken sluit zijn ogen voor het feit, dat er van vrede in dit deel van de wereld absoluut geen sprake is. Het Is raëlische leger heeft zijn handen vol om de in driestheid en aantal toenemende acties van El Fatah commando's in de kiem te smoren, met stijgende verlie zen aan Israëlische zijde.. Vooral sedert de bomexplosies in Tel- Aviv en Jeruzalem voelt de gehele Israë lische bevolking meer dan ooit de druk van de Arabische guerrilla-activitei ten In feite slaagt de El Fatah er da gelijks verder in de kans op vrede in het Midden-Oosten te verkleinen. Althans zo ziet Israël het. Voor de Ara bieren en de Palestijncn in het bijzon der houdt de El Fatah de toorts van het verzet van de Arabische wereld tegen het bestaan van de staat Israël bran dend. Tussen deze zienswijzen balan ceert dagelijks de vraag: oorlog of vre de. Emotionaliteit Maar wie uitsluitend de logica als graadmeter In 't Midden-Oosten hanteert onderschat de grote cn daarom onbere kenbare emotionaliteit van het al meer dan twintig jaar durende eonf'.ict tussen joden en Arabieren. Door de acties van El Fatah commando's in Israël en de vaak erop volgende Israëlische tegenac ties wordt die emotionaliteit zowel bij ds Arabieren als Joden dagelijks op do Johnson vraagt Earl Warren aan te blijven WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft verklaard dat hij geen nieuwe opperrechter voor het Ameri kaanse hooggerechtshof sal benoemen. Ilij heeft de huidige opperrechter, Earl Warren. vrrsOcht. diens altreden uit te stellen. De Amerikaanse senaat had Johnsons benoeming van Abe For tas tot opper rechter getorpedeerd. Abe Fortas ls een intieme vriend van de Amerikaanse president. Zijn benoeming is tenietge daan door een coalitie tussen republi keinen en conservatieve democraten ta Thans zal mogelijk pas de nieuwe pre sident, die volgens dc tot dusver verrich te opiniepeilingen Nixon zal zijn, over de keus van een nieuwe opperrechter moeten beeliaoen. Warren had juist door zijn verzoek tot aftreden willen verhin deren, dat Nixon deze beslissing zon

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11