Finata Bank leent u geld. Snel-voordelig! L33 HARING Minder zeggenschap voor Zwolsmangroep in E.M.S. Kunnen Parijs en Mexico zich in Nederland herhalen? CARBONADE3.29 MM OSSESTAART ROSBIEF 1.28 Kleine winst over 1967 Gr BetermetBoter S0EPBALLEN 89 SOEPEN 98 GEZELLIGE AVOND OLIE BIJRIJDER VROOM DREESMANN TIMMERLIEDEN KOFFIEJUFFROUW Deel Tweede Kamer tegen financieel beleid van kabinet Zorgen over verhoudingen inkomens en MEDEWERKER vermogens DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 (Van een onzer verslaggeveri) DEN HAAG Als dc aandeelhouders vergadering van de E.M.S. vrijdag 25 ok tober akkoord gaat met de voorgestelde wijziging door de commissie van „wijze mannen" zal de heer Zwolsman presi dent-commissaris worden van een E.M.S., die aanzienlijk minder gebonden is aan de invloeden van enkelen. Een van die enkelen, de heer Zwolsman zelf. houdt het roer vast in handen, wat betreft de dagelijkse leiding. Het benoemingen beleid wordt dan een zaak. die valt on der een uitgebreider bestuursorgaan. Op dit punt verliest de heer Zwolsman aan zienlijk terrein. 'De Zwolsmangroep is houdster van 100 prioriteitsaandelen van de E.M.S. Deze prioriteitsaandelen geven de groep (waarin Zwolsman de overhand heeft) de macht te beslissen over de benoemingen van commissarissen en directie. Dat wordt nu anders. Als de aandeelhouders akkoord gaan zal een stichtihg de priori teitsaandelen beheren. De leiding van de stichting is in handen van de heer Zwolsman, een ander lid van de Zwols mangroep. drie E.M.S.-commissarissen (die nog moeten worden benoemd) en twee „buitenstaanders". Momenteel wordt de E.M.S. bestuurd door drie commissarissen: Zwolsman. zijn zuster mej. P. Zwolsman en ir. J. Hartman en vijf directieleden. Op de aandeelhoudersvergadering zullen alle bestuursleden hun functie ter beschik king moeten stellen. Volgens het voorstel van de commissie worden twee directie leden ontslagen: de heren Langeraar en Van Lennep. Beide heren hebben gewei gerd het jaarverslag te tekenen. Dc drie directeuren die overblijven, blijven directeur en worden onderge schikt aan de nieuwe president-directeur R. Zwolsman. Mej. Zwolsman en ir. Hartman verdwijnen uit het E.M.S.- bestuur. I De E.M.S. bereikte over 1967 een aanmerkelijk hoger exploitatieresultaat: een winst van iets meer dan twee ton. De winst op verkopen en ontwikkeling j steeg tot f2.1 miljoen (1966: een verlies I van 363.000 gulden). Het exploitatieresul taat steeg tot f8.4 miljoen (7.1 miljoen). In het jaarverslag wordt de verwach ting uitgesproken, dat het resultaat voor dit jaar lager zal zijn. Dit in verband met de voortgezette kostenstijging en de weersomstandigheden. Cindu-Key- Kramer verwacht voor 1968 gelijke winst van Key en Kramer NV en Cindu NV. sinds kort fusiepartners, verwachten dat de gezamenlijke winst over 1968 voor aftrek van de fusiekosten ongeveer gelijk zal zijn aan die over 1967. In dat jaar bedroeg de netto-winst f 4,1 min, inclu- Aan welk bedrag denkt u? Driehonderd gulden? Duizend? Tweeduizend? Een FINATA-lening is snel en plezierig ge regeld. Zonder informatiekosten. Voor alle privé-doeleinden! Iedereen is welkom bij de FINATA Bank..Voorbeeld: u leent f. 1.500,— en lost af in 18 maanden. U betaalt dan per maand f. 95,97. Dat is totaal 18 X f. 95,97 f. 1.727,46. U betaalt f. 227,46 aan financieringskosten, inclusief'rente, admini stratiekosten en overlijdensrisico. Dat is slechts f. 12,63 per maand. Hoe de FINATA Bank u zo voordelig en snel geld kan verstrekken? Omdat het Nederlands grootste en mo dernste maatschappij is voor privé-leningen. FINATABANKnv. Hartelijk welkom! Oók op vrijdagavonden van 7 tot 9. Een uitgebreide folder ligt voor u klaar. Natuurlijk kunt u ook even bellen of schrijven: Leiden, Rijnsburgerweg 3, (01710] 52340 Haarlem, Dreef 18, (023) 15318. «lef de deelnemingen van Cindu maar EXL. die van Key en Kramer. Dit blijkt uit het introductiebericht tevens omwisse lingsaanbod aan aandeelhouders Cindu, Key en Kramer en NV Utrechtsche as- phaltfabriek, die voor 50 procent in Cin du participeert. De andere helft van de aandelen Cindu is in Handen van Hoog ovens via N.V. Bel fin-Amsterdam be leggingsmaatschappij. Het bestuur van de nieuwe combinatie Cindu-Key en Kramer NV verwacht dan ook 'n divident van 16 procent te de clareren en daarnaast uit de agioreser- ve een uitkering te doen van 5 procent in gewone aandelen Cindu-Key en Kra mer NV, die reeds over 1968 dividend-; gerechtigd zullen zijn. Pierre Moelele geëxecuteerd KINSJASA (Reuter) De Kongolese rebellenleider Pierre Moelele (39) is fis teren door een vuurpeloton terecht gesteld, zo heeft radio Kinsjasa meege- Naar aanleiding hiervan heeft Kongo- Brazzaville zijn diplomatieke betrekkin gen met het buurland Kongo-Kinsjasa (voormalig Belgisch Kongo) verbo- ken. Dit besluit i« voor de televisie be kendgemaakt door kapitein Marien Ngouabi, die aan het hoofd staat van de revolutionaire raad in Brazzaville. Moelele was tien dagen geleden uit Brazzaville, waar hij in ballingschap leefde, naar zijn land teruggekeerd na dat hem was toegezegd dat niets tegen hem zou worden ondernomen. Hij werd echter aangehouden en door een militair tribunaal ter dood veroordeeld. Hem werd een advocaat geweigerd. (ADVERTENTIE) -ip/Si j C# Vv Waarom heet een j boterham een boterham f dacht u? O i Omdat hij met echte boter tQ het j allerlekkerst is. (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN Studenten zijn dit jaar nogal in het nieuws geweest. In West-Duitsland werd verbitterd slag ge leverd tegen de politie en het machtige Lange vingers P„ P.k59 f Roomborstplaat 25o ,J- Dragées200 gram 55 Sneeuwwafels ,.200 gram 69 Kinderschuim 200 9™59 „Venda" 2 blik W .Venda' diverse smaken 2 pakken in gratis bierglas 8 stuks, per flacon I GEBR. ROSBIEF98 Alleen vrijdag en zaterdag. 2' 5oogram halve prijs Zaterdag 12 oktober a.s. aanvang 20.30 uur in het cafe DE SCHELP te Roelof arendsveen met muziek van DE BORANIE'S Toegang uitsluitend voor verloofden en gehuwden. vroogt ■Leeftijd tot 18 jat O L voor krachtige soep 500 gram.. Botermals 500 gram.., Voor spoedige indiensttreding gevraagd: voor bouwwerk te Voorschoten Bouwbureau BRANDWIJK Leidschendam uitgeversconcern van Axel Springer. In Mexico knallen de karabijnen op stu dentenmenigten, terwijl enkele kilome ters verder gewerkt wordt aan het be halen van nieuwe wereldrecords op de Olympische Spelen. In Nederland gaat het allemaal nog wat rustiger toe, maar ook hier is een gistingsproces op gang gekomen, waardoor Parijs en Me xico zich misschien ooit nog eens in Ne derland kunnen herhalen. Wie nu lacht mag zeggen of hij de gebeurtenis sen van 13 en 14 Juni 1966 te Amsterdam had durven voorspellen. Dit zegt in een analyse over „studen tenonrust" mr. H. van Riel, fractieleider in de Eerste Kamer en politiek zorgen kind van de WD. Hij gaf deze analyse voor de studenten aan de landbouwho geschool in Wageningen. Onrust onder studenten als sociaal- psychologisch verschijnsel is op zich vol strekt niet nieuw. Door de eeuwen heen is de studentenwereld een kruidje- roer-me-niet geweest. Het onderzoek naar de oorzaken is wel nieuw. Mr. Van Riel begon met een aantal interessante conclusies, die in Amerika uit diepgaan de onderzoekingen tevoorschijn gekomen Verzet blijkt vooral te ontstaan aan de zeer goede universiteiten met een, he terogene bevolking. Veel minder verzet is er aan slechte of goede universiteiten met een duidelijk getypeerde bevolking (arm of rijk, deftig of niet-deftig. De re bellen komen uit de middelbare milieus. Het meest opvallend is, dat de overgro te meerderheid psychologie of sociologie en soortgelijke algemene vakken stu deert. De aanvoerders en initiatiefnemers zijn bijna steeds voven-middelmatig begaafd en bereiken vaak uitstekende studieresultaten. Studénten in echte vak opleidingen, die intensief praktisch werk vragen, doen bijna nooit aan studenten onrust mee. Er is voort gebleken, dat er bijna geen verband bestaat met de welstand in het ouderlijk huis. Er bestaat echter wel een zeer diepgaand verband met het denkpatroon en de maatschappelijke op vattingen der ouders". Het milieu van de linksdenkende, minder traditioneel le vende vader met een intellectuele of halfintellectuele betrekking en de niet zeer op kleren gestelde, wei nig bridgende en sociaal oneer zuchtige moeder predisponeert in zeer sterke mate de kinderen tot revolutionair kunnen zijn", aldus mr. Van Riel. De Amerikaanse onderzoekingen wijzen uit, dat de appel als regel niet ver van de stam valt: de zoon en de dochter van een conformistische procuratiehouder, bakker of boer zijn bijna nooit revolutionair en de kinderen van de minder conformisti sche leraar zijn vaak wel revolutionair. Opvoeding, milieu en biologische erfe lijkheid spelen hier op onontwarbare wijze door elkaar heen. Stimulans Een eigen conclusie van mr. Van Riel behelst, dat voor leiders van studenten revoltes een stimulans vormt de ge dachte, dat zij door hun geaardheid en weerstand tegen hiërarchische verban den, gecombineerd met hun studierich ting, later niet zo makkelijk aan hun trek zullen komen. Wat hen echter van wezenlijke revolu tionaire genieën als Lenin en Mao Tse Toeng onderscheidt is, dat zij niet aan voelen, wat de grote massa op een ogen blik begeert en wat een echt revolutio naire situatie is. Volgens mr. Van Riel is dit te wijten aan hun introverte ka rakterstructuur en de te schoolse vor ming van hun geesten. „Studentenrévoltes verlopen daardoor in het niet", aldus een andere stelling van mr. Van Riel. Een oorzaak van het verloop in Frankrijk was, dat de onlust gevoelens van de studenten (leiders) en die van de in Frankrijk zeer talrijke link se arbeiders en boeren geheel en al uit eenliepen. De gevoelswereld der studen ten bleef onbegrepen en riep aversies op. Mr. Van Riel wil ook nog wel enige positieve aspecten aan de studentenre volte toekennen. De révolte kan zijn» inziens maatschappelijk gunstig werken, wanneer men erin slaagt onnodige, on houdbare of ongemotiveerde machts structuren binnen de eigen universitaire gemeenschap te doen verdwijnen. In dit verband zei mr. Van Riel het voor Ne derland een zaak van het allergrootste belang te vinden, dat de zogenaamde democratisering van het onderwijs in zo snel mogelijk tempo doorzet. Het befaamde SAT (Societa Alpinfstica Tridentina) mannenkoor uit de Dolo mieten geeft vrijdagavond 18 oktober een concert in de Kurzaal te Sche- veningen. De Nederlandse alt-mezzo Maya Bezuky zal haar medewerking verlenen aan een zestal voorstellingen van Die Wal- küre van Wagner, die het operaseizoen van de Scala te Milaan zullen openen. DE JONG's Machinefabriek N.V. HAZERSWOUDE—RIJNDIJK vraagt voor spoedige indiensttreding een (mnl. of vrl.) voor de afdeling calculatie en magazijn- administratie leeftijd 17-20 jaar- Sollicitaties te richten aan de afd. Personeel szakanRijndijk 2, tel. 01714-241. Machinefabriek (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft gis teren in de Tweede Kamer de A.R., Partij van de Arbeid, D'66 en de P.P.R tegen zich gekregen vanwege de manier, waarop minister Witteveen de belasting- correctie na 1969 wil financieren. Deze fracties zijn er tegen gekant, dat de fiscale verbeteringen een verhoging van onder meer de B.T.W. tot gevolg heb ben. „Een dergelijke financiering is voor de A.R. onaanvaardbaar", zei hier over drs. B. Goudzwaard. „De A.R. zal dan in ieder geval een compensatie uit de algemene middelen eisen voor de la gere inkomens en de grote gezinnen". Deze begrotingsfinanciering is voor een .lantal fracties, zoals gistern op de tweede dag van de algemene politieke financiële beschouwingen bleek, 'n prin cipiële kwestie geworden. Ze zijn met minister Witteveen eens, dat inflatiefac toren remmend werken op loonstijgin gen, maar wel meer belasting opbren gen. Dit moet gecorrigeerd worden. „De maatregel financiert zichzelf gro tendeels", schreef de minister van finan ciën in zijn miljoenennota. De Partij van de Arbeid is daarvan de felste tegenstander. „Wanneer er be lastingverhogingen nodig zijn, dat moet dit geld besteed worden aan extra uitga ven en niet aan belastingverlaging", al dus de socialist drs. E. Berg. Het overgrote deel van de overheids uitgaven is volgens de Partij van de Arbeid hoogstnoodzakelijk. De woning bouw, de bestrijding van de werkloos heid en de ontwikkelingshulp zijn daar van duidelijke voorbeelden. „Met het bouwprogramma van deze regering door gaande, wordt het wonen strak.' een lu xe. Dit programma moet in 1969 zeker 135.000 woningen worden en zeker 5000 gesubsidiëerde woningen meer", aldus drs. Berg. De P.S.P. kwam met een tegen-begro ting, waarin door defensiebezuinigingen en belastingverhogingen 2,3 miljard gul den beschikbaar komt voor de laagst be taalden, het onderwijs, de ontwikkelings hulp en het maatschappelijk welzijn. Vrijwel de hele Kamer maakt zich gro te zorgen over de inkomens en vermo gensverhouding in Nederland. De Par tij van de Arbeid en D'66 hebben al een motie aangekondigd, wanneer dit antwoord weer onbevredigend is. Want zonder een duidelijk beleid worden de inkomensverschillen alleen maar groter tot nadeel van de lagere lonen", aldus deze fracties. En de P.P.R. eiste zon der meer, dat de regering alle belemme ringen wegneemt, die het instellen van •en mvesteringsloon en van het spaar-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4