Plan Zwanburg goedgekeurd door Gedeputeerde Staten Aan karakterverandering valt niet te ontkomen NYLON-TAPIJT Kinderdoop voortaan in gemeenschapsdienst "kamsteeg Eerste paal voor nieuwe R.K. H.B.S.-Lisse geslagen HENNIE WIJS KAN MET BIEFSTUK EEN GROOTS VOETBALLER WORDEN DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het uitbreidingsplan „Zwanburg" an de gemeente Warmond, waartegen 187 bezwaarschriften waren ingebracht, vastgesteld, op een paar kleine uitzonderingen na. Ged. Staten zeggen met burgemeester en wethouders van mening te zijn, dat bij de huidige en toekomstige ontwikkeling van het deel van de Randstad Holland, waartoe Warmond behoort, aan een karakterverandering van dc Zwanburgerpolder niet is te ontkomen. Er zullen grote veranderingen In het landschapsbeeld optreden als gevolg van de hoge bebouwing, welke in de nabij gelegen Leidse Merenwjjk zal worden opgericht. De in het plan Zwanburg geprojecteerde bebouwing, welke in een olgend bestemmingsplan nader dient te worden gedetailleerd, zal samen met Ie aan te leggen beplanting het zicht op de Leidse Merenwjjk afschermen, zo menen Ged. Staten. Zicht op Leidse Merenwijk dient afgeschermd Een dermate afschermend effect, dat uit landschappelijk oogpunt noodzakelijk moet worden geacht, zal niet kunnen worden bereikt door het aanbrengen van bosschages in de Broek- en Simontjes- polder. Ged. Staten betreuren het, dat •ie bewoners van de langs de Leede ge legen huizen het vrije uitzicht uit hun huizen en tuinen zullen verliezen. Bij realisering van het plan staat hier echter tegenover de mogelijkheid om op vele plaatsen van openbaar terrein uit te genieten van het uitzicht op het gebied van de Kagerplassen, hetgeen volgens Ged. Staten van belang is, omdat het thans slechts op een enkele plaats mo gelijk is zich aan de rand van het open landschap op een voor ieder toegankelijk terrein op te houden. „De gemeenteraad heeft terecht overwogen dat belangheb benden aan een geldende bestemming geen aanspraak op blijvend vrij uitzicht kunnen ontlenen", aldus Ged. Staten in hun besluit. Het college is voorts van mening, dat inderdaad bij de uitvoering van het plan de flora en fauna in een groot deel van de Zwanenburgerpolder zullen worden aangetast. Met b. en w. zijn Ged. Staten van mennig, dat in dit opzicht deze pol der niet uniek is. „De ongerepte ontwik keling van flora en fauna zal mogelijk blijven op vele andere op korte afstand gelegen eilanden en in de omringende polders". GEEN SCHEIDING Over de in de polder geplande woon wijk merken Ged. Staten op, dat de ge meenteraad het voldoende aannemelijk heeft gemaakt, dat de 450 in het plan gebied op te richten woningen niet zul- lt-n leiden tot het ontstaan van een zelf standige wijk of centrum. „Er bestaat voorts geen grond voor de vrees, dat een tweede brug oyer de Grote Sloot nodig zal blijken". Voorts zeggen Ged. Staten: „Er valt niot aan te .ontkomen,, dat agrarische gronden aan hun huidige gebruik wor den onttrokken ter behartiging van an dere belangen, waaraan een groter ge wicht moet worden toegekend. Zowel bij aankoop als onteigening door de ge meente zullen de financiële belangen van eigenaren en pachters veilig worden ge steld". ADVERTENTIE SPECIALE VERKOOP GEEL - ROOD GROEN - BLAUW GRIJS - COGNAC nu 7.95 per m'2 HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 MtDZA DOORVAARTHOOGTE De overbrugging van de Leede is vol gens het college noodzakelijk ter verze kering van een voldoende relatie tussen het plangebied en de dorpskern. Bij de nadere detaillering van het plan dient deze brug echter een voldoende door- vaarthoogte te krijgen, zodat de scheep vaart niet in ernstige mate wordt ge hinderd. „Het plan voorziet bovendien in verbreding en verkorting van de Grote Sloot, waardoor een goede vaart verbinding met de plassen zal ontstaan, zodat niet behoeft te worden gevreesd, dat de bestaande havens door de brug zullen worden geïsoleerd". WOONBOTENHAVEN Ged. Staten zijn van mening, dut de feiteijjke verplaatsing van elders liggen de woonboten naar de volgens het plan te leggen woonbotenhaven niet door het bestemmingsplan wordt geregeld. ..Een dergelijke verplaatsing kan echter uit andere hoofde worden bevorderd. De aanleg van een goed ingerichte woon boothaven is noodzakelijk om ligplaats te bieden aan woonboten, die Dodelijk ongeval bij inhaalmanoeuvre te Sassenheim Gisteravond circa half 9 vond op Rijksweg 4 even voor het Klinkenberg viaduct te Sassenheim een ernstig ver keersongeval plaats. Het verkeer wordt daar i.v.m. werkzaamheden over één baan geleid. Waarschijnlijk als gevolg van een in haalmanoeuvre, kwam een truck met oplegger van een bedrijf uit Lisse, ko mende uit de richting Amsterdam, in frontale botsing met een Citroën-perso- nenwagen met twee inzittenden. De bestuurder van de Citroen, de 52- jarige heer H. Zwart uit Amsterdam schappelijke of andere redenen elder» i werd ernstig gewond naar het Acade- niet kunnen worden getolereerd. De deze haven aangewezen plaats Is goed gekozen met het oog op een behoorlijke landschappelijke inpassing, de aanslui tingsmogelijkheden op het rioleringsstel sel en een goede bereikbaarheid over land en water. Om landschappelijke redenen kan daarom het baggerbedrijf van de fa. Schoonboom en van de Gevel niet wor den gehandhaafd", aldus Ged. Staten. „De belangen welke door verbreding van de Leede en de Grote Sloot, alsook door het aanleggen van de Zwanenbur gerpias zullen worden geschaad, wegen niet op tegen de belangen van een betere bevaarbaarheid van deze wateren, de zandwinning en van het verhoogde land schappelijk aanzien, dat zal worden be reikt. Bovendien behoeft niet te worden gevreesd, dat het geplande winkelcen trum schade zal doen aan de winkel bedrijven in de dorpskern". Ged. Staten menen dan ook, dat er geen reden is aan het plan goedkeuring te onthouden. Wel worden enkele kleine artikelen in de bebouwingsvoorschriften niet goedgekeurd. „Hartelijk gefeliciteerd, mevrouw", begin van oplichting te Noordwijk Toen een Noordwijkse huismoeder druk bezig toas om kamers en keuken in propere staat te brengen, ging de bel. Voor de deur stond een correct gekapt en gekleed heer, die haar met uitgestoken hand begroette. Hartelijk gefeliciteerdmevrouw.'", begon de heer charmant. Onze huis- 10 stond even perplex, want zij was zich niet bewust op dat moment ver jaardagen, jubilea of dergelijk blij ge beuren in de familiekring te hebben. „Ja, u bent een gelukkige winnares". U bent één van de 92 dames in Noord- wijk, die door het gemeentebestuur en de "directie «ijn uitgekozen om twee wol len dekens nagenoeg geheel cadeau te krijgen". De heer lichtte toe, dat een anderéen royaal gebaar was van pas opgerichte Leidse dekenfabriek. De dames behoefden slechts de prijs van de gebruikte wol te betalen, het geen neerkwam op veertig gulden per deken. Het wollen „geschenk" in fraaie pasteltinten prijkte op zijn arm. 't Leek erg aanlokkelijk, maar de Noordwijkse was nog niet zover geëmancipeerd, dat zij over de uitgave van zo'n tachtig gul dens niet eerst eens met haar Joris wilde praten. Daar had de heer alle begrip voor en hij beloofde om half één terug te zullen komen. Met de dekens over de arm stapte de man in een formidabele sport- slee en verdween. De huismoeder vond het ergens toch maar een vreemde geschiedenis en na overleg met een buurvrouw, kwamen zij op de goede gedachte de waarheid van het verhaal te controleren. Op het gemeentehuis zou men ongetwijfeld van de' keuze afweten en weldra stonden de dames voor het loket. Geen der ambtenaren bleek echter op de hoogte van een Leids wollen deken geschenk en zij werden dan ook naar de recherche verwezen. Daar werden de dames wederom gefeliciteerd, maar nu vanwege het feit, dat de Noordwijkse huisvrouw niet getrapt was in een over rompelend en dubieus verkooptrucje een bepaald soort kooplieden, die op deze wijze hun vaak inferieure goe deren trachten kwflt te raken. Overbodig nog te vermelden, dat de heer in de sportwagen zich niet meer heeft laten zien. Tegen het optreden van dergelijke koop lieden en colporteurs, die met mooie verhalen waren aan de man trachten te brengen of contracten proberen af te sluiten, is reeds herhaaldelijk gewaar schuwd. Het publiek wordt aangeraden steeds te vragen naar de van gemeentewege verstrekte ventvergunning, en geen contracten af te sluiten en te onderte kenen, zonder zich ter dege te hebben overtuigd van de inhoud. Vijfjarig jongetje in Amstel verdronken Gistermiddag is de 5-jarige Wim Braam spelenderwijs bij De Kwakel met zijn fietsje in de Amstel geraakt en ver dronken. Enige voorbijgangers zagen langs de Ruigekade iets in het water drijven, dat zij naar de kant brachten. Het bleek het zoontje van brugwachter Braam te zijn. Van het ongeluk heeft niemand iets gemerkt. De ontboden, arts kon slechts de dood constateren. COMMISSIE VOOR LITURGIE: „De Menswording-' preludeerde op nieuwe richtlijn De Nederlandse Commissie voor Liturgie heeft bepaald, dat 't voortaan mogelijk zal zijn om in een gemeen schappelijke dienst 1 of meer kinderen te laten dopen, al dan niet gevolgd door een Eucharistieviering. „De bedoeling van deze gemeen schappelijke dienst," aldus deelt het Kath. Nederlands Persbureau mede, „is de toediening van de doop weer midden in de gelovige gemeenschap le plaatsen." De nieuwe officiële richt lijn van de commissie volgt vrij snel op wat reeds sinds kort in enkele plaatsen in Nederland gepraktiseerd werd. Voor zover ons bekend, was de jonge parochie „De Menswording" te Leiderdorp de eerste parochie in Lei den en omgeving, waarin op de nu geopende mogelijkheid gepreludeerd Pastoor J- Baeten S.J. liet daar zon dagmorgen, zoals wij maandag j.l. in onze stadseditie schreven, de doop van drie kinderen vooraf gaan aan de Eucharistieviering. De doopplechtigheid kwam geheel in de plaats van de Woorddienst De Commissie voor Li turgie, die een toelichting op de nieuwe dienst voor de kinderdoop heeft ge geven. heeft laten weten, dat de dienst desondanks nog voor ontwikkeling vat baar blijft. In dit verband wordt de hoop uitgesproken, dat de gelovige ge meenschap met opmerkingen komt. Naast de doop van meerdere kinde ren tegelijk blijft ook dc doop van een kind vanzelfsprekend mogelijk. De commissie acht een goede voorberei ding op de gemeenschappelijke doop viering bij de ouders noodzakelijk. De nieuwe katechismus biedt hiervoor een goede basis, aldus de commissie. mlsch Ziekenhuis te Lelden overgebracht waar hij kort na aankomst overleed, zyn echtgenote die Inwendige kneuzingen had werd naar hetzelfde ziekenhuis over gebracht. Van de Citroen bleven alleen brokken over. Ook de truck, waarvan de chauffeur geen letsel opliep, werd zwaar beschadigd weggesleept. Het verkeer, dat tot Oegstgeest en Schiphol geblokkeerd was, moest van half 9 tot kwart over 10 worden omge leid over de oude Rijksstraatweg. WARMOND DIERENDAG Ter gelegenheid van Dierendag werd ln „De Burcht" te Warmond voor het eerst in geschiedenis van Warmond een dierenshow gehouden. De organisatie ging uit van de Hervormde en Paro chiële Jeugdraden In samenwerking met de Jeugd Natuurwacht. In totaal waren er 79 deelnemers(sters). De belangstel ling van de ouders van de deelnemers (sters) was eveneens groot. Er waren 4 categorlën l.v.m. de prijs uitreiking, nl. honden, katten, konijnen en diversen (hieronder waren begrepen hamsters, marmotten, kippen,, schild padden tot slakken toe). Hieronder vol gen de prijswinnaars: HONDEN: 1 Hannelore Smits, met Lenie; 2 Tinette Bergman, met Sonja; 3 Mark Padberg, met Marko. KATTEN: 1 Thea Hogenboom, met Peppy; 2 Ingrid van Noord, met Moppie; 3 Benny Lagas, met Miekie. KONIJNEN: 1 Peter de Winter, met Snoetje; 2 Lia Vellekoop, met Dinkey; 3 Marcel Welslnk, met Flippie. DIVERSEN; 1 Hubert Wejjers, met 2 schildpadden, genaamd Lou en Mien; 2 Jan Timmer, met kip, genaamd „Tok"; 3 Jac. van Dongen, met 2 marmotten, genaamd Pinkeltje en Pinkellotje. Ook werden er verschillende eervolle vermeldingen toegekend. De jury, die bestond uit mevr. Waarsenburg, mej. N. Wassenaar en de heer Van Elburg, heeft het niet gemakkelijk gehad. Alle dieren waren even leuk en zagen er goed verzorgd uit. De prijsuitreiking geschied de door de heer J. H. Th. Tijdhof, voor zitter van de Jeugd Natuurwacht van Warmond. Omstreeks het middaguur werd deze zeer geslaagde dierenshow ge sloten. Alle medewerkers!sters) werd na afloop lof toegezwaaid en zij gingen huis waarts met veel opgedane ervaring, waarvan zij bij de volgende dierenshow dankbaar gebruik zullen maken. Van de zijde van de Jeugd Natuur wacht werd nog medegedeeld, dat de enveloppen-aktle een bedrag van 131,56 heeft opgebracht. Aankoop van voer voor de vogels in de volière kan dus plaatsvinden dank zij de gulle gaven van de Warmondse bevolking. ADVERTENTIE AD VERTEN TLB De nieuwe, onvergelijkbare 411. Een luisterrijke limousine wat lijn en luxe betreft. Een sportieve gezinswagen wat rijeigenschappen en ruimte betreft. Een echte Volkswagen wat prijs - ook per km. - betreft: f. 8.950.-' Nu het opwindende middelpunt in onze showroom. De onvergelijkbare 411. Fascinerend van lijn. De eerste VW ook met een vierdeurs-uitvoering. Met drie-dimen sionaal verstelbare stoelen. Een ther- mostatisch geregelde verwarming die ook warmte geeft als de motor niet loopt. Een ontzagwekkende koffer capaciteit. De onvergelijkbare 411. Een vorstelijke breedzitter. Met volop vrijheid voor vijf forse volwassenen. Met Porsche vering. En homo-kinetische koppelin gen op de achteras. De nieuw ont worpen 1697 cc luchtgekoelde 76 PK SAE motor met dubbele carburateur TEL. 01710—51940 brengt u moeiteloos naar een top- en kruissnelheid van 145 km/uur. De onvergelijkbare 411. Een echte Volkswagen. Wat prijs betreft. Want trouw aan het Volkswagen principe biedt de 411 u méér. Een echte Volkswagen. Dat betekent: degelijk. Betrouwbaar. Veilig. Voor beeld? De geheel stalen, zelfdragende carrosserie. De onvergelijkbare 411. Minder Volks wagen dan ooit. Meer Volkswagen dan ooit. Een subliem nieuw soort auto. Nu in onze showroom Af Amerifoort 's Avonds bent U tot 21 harte welkom op zaterdag van 10 tot 18 u op zondag van 14 tot 18 uui Wilt u iets weten WORMEN EN BEESTJES Hierbij stuur ik u enige wormen en een soort vlooien. Hoe zijn ze te bestrijden? Antwoord: Bij aankomst was het een vieze stinkende massa waarin geen bij zonderheden ontdekt konden worden wat het nu eigenlijk voor beestjes of wormen waren. Vermoedelijk zijn het larven van de een of andere kever maar we kunnen u niet de minste zekerheid omtrent de herkomst en dus ook niet over de bestrijding geven. Insecticiden helpen veelal tegen kevers enz. VLAAMSE RADIO-OMROEP Wat is het adres van de Katholieke Vlaamse Radio Omroep? Antwoord: Vragen betreffende de godsdienstige uitzendingen van Vlaamse omroep kunt u richten aan het Katholiek Radio- en Televisie Centrum, De Vergnlerstraat 41, Brussel-5. „Kanarie" Piet de Jong vloog weg bij LFC „Piet, nou mag ik niet achterblijven. Ik weet er niet veel van, maar hier heb je in ieder geval een bos bloemen". Men kan zeggen dat Hans Eykenbroek zich wat beter op de hoogte had moeten stellen of op de hoogte gesteld had moeten worden toen hij gisteravond de „afzwaaiende" LFC'er Piet de Jong afscheidsbloemen toestopte. De Rotterdamse captain bekende echter ruiterlijk niet bekend te zijn met de LFC-zaken en door zijn spontane wijze, waarop hij daar vooruit kwam won hij juist ieders sympathie. Piet de Jong, de kanarie die na acht jaar definitief uit de „kooi" aan de Boshuizerkade wegvliegt en een nieuw „nest" gaat bouwen in Roosendaal, kreeg van zijn voorzitter een bos bloemen alsmede een bal. SPARTA-ZEGE ZONDER ROEM De heer Holswilder: „Piet, je bent vaak als voorbeeld gesteld bij vele jongeren. Je bent nu geruisloos weg gegaan. Dat is jammer, want je was altijd een van onze steunpilaren. Piet, al woonde je dan in Rotterdam, je kwam tweemaal per week over. Ook op de training was je steeds present. Bij vele jonge spelers is dat niet mo gelijk, al wonen ze dan op een steen worp van het terrein." Ook Leo de Jong, aanvoerder van LFC's hoofdmacht bood namens het elftal een cadeau aan. Piet de Jong, die in 1960 naar Leiden kwam nadat hij bij Feyenoord (waar hi.i opgeklom men was tot het derde elftal) geen mogelijkheden meer zag, heeft in de acht jaar dat hij de geelzwarte kleuren van LFC droeg circa 200 wedstrijden gespeeld. Eerst als rechts- en links binnen, daarna als middenveldspeler. Gisteravond in het oefenduel tegen Sparta bleek zijn vorm danig te zijn teruggelopen. Geen wonder, omdat hij bij het opzetten van zijn Roosendaalse zaak geen tijd meer heeft gehad voor de voetbalzaken. Het „trainingspar- tijitje" door Sparta aangevraagd als voorbereiding op het zware duel in Enschede a.s. zondag tegen F.C. Twen te, leverde zes goals op. Zoals verwacht werd dat halve dozijn achter de LFC-keepers (doelman Van Leeuwen stond zijn plaats na de rnst af voor de jeugdige Kuik) gedeponeerd- Hoewel trainer Wiel Coerver zich af zijdig hield en niet zoals gewoonlijk op de reservebank te vinden was maar zich ergens „verschool" op de overdekte tribune, was hij niet geheel tevreden. Met zijn Limburgse accent murmelde hij regelmatig de naam Klijnjan. Eén van Sparta's spitsen, die ook al in de competitie 'n minimum aan goals achter zijn naam heeft staan. Hij wilde wel, want al was het dan maar een oefenpartijtje, het was toch een mooie gelegenheid eindelijk weer eens tot produktie te komen. Toegegeven, er viel weinig eer meer Ie behalen toen de stand eenmaal vijf-nul was. Men speelde elkaar soms lustig de bal toe en het werd meerdere malen een com plete show, maar toch. Jan Klijnjan had graag willen aantonen dat hij nog kan scoren. Eerst probeerde hij het met solo's, maar stopper Leo de Jong remde hem prima en mocht dienst plichtig soldaat Klijnjan toch een gaatje vinden dan snoorden zijn schoten hoog door de bomen. Invaller Hennie Wijs, ex-Middelbur ger, was nu de grote man. Tweemaal schoot hij raak na enkele knappe imponerende slaloms. De Zeeuw komt volgens Coerver nog lichaamskracht te kort in de eredivisie. „Nog wat biefstukjes en hij haalt het wel." Nol Heyerman kwam er op de linkervleugel daarentegen heel wat minder aan te pas. Coerver: „Die rechtsback vond ik goed. Hoeveel jaar is hij? Een leuke speler. Hij schakelde Heyerman helemaal uit." Die rechts back was nota bene v. d. Linden, anders De andere verdedigers vond hij min der goed. „Het centrum was zwak. Eén- lljnvoetbal gaat normaal goed in de eerste klasse, maar tegen een ploeg als Sparta moet je een mannetje daar achter zetten." LFC wilde echter niet een gunstige uitslag bevechten door een stugge verdediging. Zij wilde het publiek (1500 man) aantrekkelijk voet bal bieden en daar slaagde zij uitste kend in. Als achtereenvolgens Dreef, Van Laarhoven en invaller Neuteboom niet tegen het houtwerk hadden geschoten dan had de uitslag zelfs nog veel gunstiger kunnen zijn. Sparta won nu met 60 dank zij treffers van Wijs (2 x). Van Toledo, Peys, Vennekar en Heyerman. Met muziek naar het bouwterrein Het was woensdagmiddag druk ln Lisse, niet alleen om het feit dat het zwembadbouwwerk zjjn hoogste punt bereikte, maar ook omdat op dezelfde middag vlak naast het latuw terrein van het zwembad de eerste paal geslagen werd voor de bouw van de nieuwe r.-k. HB.S aan de Oranjelaan. Aan dit feit werd een origineel ka rakter gegeven. De ruim 850 leerlingen van het Floretti-college, thans nog ge vestigd in de noodschool uan de lste Poellaan, gingen vanaf de school ln op tocht naar het bouwterrein voor de nieuwe HBS. Men nam symbolisch twee palen mee voor het feit van het slaan van de eerste paai en al zingend en begeleid met muziek werd getrokken naar de Oranjelaan. Daar waren inmiddels verschillende autoriteiten gearriveerd w.o. de wethou ders Roos en Mesman van Lisse, de directeur van Openbare Werken te Lis se en ambtenaren van de bouwtechni sche dienst van Lisse. De burgemeester was wegens huldi ging van twee jubilarissen van H.B.G. niet aanwezig. De architect en aan nemers (Van RhIJn te Katwijk) waren eveneens aanwezig. Voor het alaun van de eerste paal was uitgenodigd de secretaris van het Schoolbestuur, pater P. Mlkx uit Lel den. Toen de eerste paal vlot de grond ingedreven was onder applaus van de aanwezigen, werd nog even samenge komen In de directieketen onder het genot van <-<;n aperitief, aangeboden door de fa. Van Rhljn, aannemers. Na het slaan van de eerste paal kwam de helbaas spontaan, met bagger aan de handen, de directeur van de r.-k. HBS, de heer dra. W. A. Terwljn, een stevige handdruk geven. Dit mankte wel In druk op de handen van de heer Terwljn, maar daar trok de helbaas zich niets van aan. Door dra. Terwljn werd een slotwoord gesproken. Op de foto: Pater Patrltlus Mlkx koestert kennelijk „hoge" verwachtingen van de bouw der nieuwe school.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3