Gerucht aftreden Dubcek ongegrond STEUN NIJMEEGSE THEOLOGEN VOOR SCHILLEBEECKX Citroengeen mogelijkheid dan samengaan met Fiat Geweren gevonden in Mexico-City P'Ui Johnson pleit voor Humphrey Interpretatie van evangelie vöor deze lijd Optreden politie in Stadion onjuist Studenten zijn het niet eens DINSDAG 8 OKTü-büjjLv laóS L)E LEID SE COURANT Presidium zal Moskou-akkoord bespreken PRAAG. (A.P.) Van gezaghebbende 7Üde in de Tsjecho-Slowaakse communis tische party zon de berichten in de wes terse pers dat partyleider Alexander Dubcek aangeboden of gedreigd zou heb ben af te treden „ongegronde geruchten" genoemd. „Ik kan mö persoonlök geen Tsjecho-Slowaakse communistische par ty voorstellen zonder de kameraden Dubcek, Cernik en Srarkovski". aldus deze bron. Over de geruchten die in het westen de ronde doen zei hij: ,.Ik weet wat er ver teld wordt. Maar ik kan u verzekeren dat het niets dan geruchten zijn". Wel zullen volgens deze bron op de komende plenaire vergadering van het centraal comité van de partij wijzigingen in de bezetting van verschillende functies tan de orde komen. gekomen wijziging ondergaan en zouden zowel liberale als orthodoxe figuren ver vangen worden. Het presidium zal het in Moskou gesloten akkoord moet goed keuren. „U zult zich herinneren dat na de laatste plenaire zitting van het centraal comité, eind augustus, iedereen veiwacht- te dat de orthodoxen weer hun machts- posities zouden hernemen. Dat is echter j niet gebeurd. Integendeel, een aantal liberalen zijn toen in het presidium op- genomen". De woordvoerder wees erop i dat het in Moskou velleden week uit gegeven communiqué niet spreekt var het afbreken van de liberale koers. WASHINGTON (Reuter-A.P.) Pre sident Johnson zal donderdag een radio rede houden ter ondersteuning van vice- president Humphrey by zyn kandidatuur voor het Witte Huis. Het zal het eerste beroep van Johnson op het Amerikaanse volk zyn om Humphrey tot president te kiezen. Humphrey zal Johnsons steun no dig hebben in de laatste maand voor de verkiezingen, gezien zyn enorme achter stand op Richard Nixon, de republikein se kandidaat. Humphrey heeft vanmorgen voorge steld jaarlijks topconferenties te houden tussen de Verenigde Staten en Sovjet- Rusland. Humphrey deed een beroep op Moskou er bij Noord-Vietnam op aan te dringen „serieus te gaan onderhandelen" in Parijs. De kandidaat van de „derde" partij, oud-gouverneur George Wallace, heeft op een bijeenkomst in Washington ge- i zegd, dat hij als president eei. snelle be- 1 eindiging van de oorlog in Vietnam zal nastreven. Hij verklaarde dat de buiten- landse hulp voor de helft verspild is en datpiiop dit.: 'terrein'- aanzienlijke. - hor snoeiingen nodig zijn. Nixon heeft te kennen gegpven ook democraten in zijn regering te zullen op nemen als hij tot president gekozen Echtgenote van Hélen Vlachos veroordeeld ATHENE (Reuter) Een krijgsraad in Athene heeft de gepensioneerde ka pitein ter zee Constantijn Loundras tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens illegaal wapenbezit. De 53-ja- rige Loundras, die gehuwd is met de I gevluchte uitgeefster Helen Vlachos, I werd op 13 augustus gearresteerd. Zijn wapen was een revolver, dat hij naar zijn zeggen 16 jaar geleden bij zijn j pensionering uit de dienst had opge- borgen. Europa straks Helft ontslagenen bij Beckers weer geplaatst ARNHEM (ANP) Van de 115 per soneelsleden van de N.V. Ijzergieterij Beckers, Becking en Bangers te Ulft, die onlangs ontslag aamgezegd kregen, zijn er thans 62 geplaatst bij metaalindustrie ën elders. Het arbeidsbureau, dat een paar ambtenaren in het bedrijf deta cheerde. verleende in 55 gevallen be- I middeling. Onder de overigen zijn ook ouderen met een groot aantal dienst jaren. Voor hen geldt een langere ont slagtermijn, maar het zal minder ge makkelijk zijn ook deze personeelsleden elders ta plaatsen, voor zover zij daar althans nog voor in aanmerking komen. (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Tussen de Franse rege ring en groep Michelin-Fiat is een zekere spanning ontstaan, nadat gistermiddag een woordvoerder van Citroën duidelyk te verstaan heeft gegeven, dat een andere overeenkomst dan die tussen Citroën en Fiat niet in overweging zal worden ge- Wij hebben inderdaad financiële moei lijkheden, zei de woordvoerder, maar dat zijn wij niet alleen. De andere Franse automobielconstructeurs moeten net als wij aan nieuw kapitaal zien te komen voor de noodzakelijke investeringen. Het gaat op het ogenblik niet alleen meer om de Franse maar om de gehele Europese automobielindustrie. Wat auto's betreft zijn er in de huidige wereld twee groe pen: de Amerikaanse en de Europese automobielindustrie, waar binnenkort pok n,og de Jap^n^e auto-industrie bij- Encycliek weinig weerklank in Y.S. NEW YORK (Rtr) Een onderzoek onder de parochie-geestelijken in de Ver. Staten heeft aangetoond dat de helft het niet eens is met het pauselijk verbod op voorbehoedmiddelen, schrijft een rooms-katholiek lekentijdschrift in Was hington. Het onderzoek werd verricht door het centrum voor bestudering van de mens, gevestigd aan de universiteit Notre Dame, in Indiana. Het tijdschrift, de „Nationale katholieke reporter", schrijft dat de pauselijke encycliek „opmerkelijk weinig effect" heeft op de overtuiging van de priesters en dat de ze hun voorlichting voor katholieke ge zinnen niet heben gewijzigd. Van de priesters vond, voordat de encycliek verscheen, 51 pet geboortenregeling aanvaardbaar onder bepaalde omstan digheden. Nu is 49 procent nog dezelf de mening toegedaan. Een procent toonde zich onzeker. samengedrukt tussen 2 reuzen komt. De concurrentie wordt iedere dag scherper. Willen wij in deze strijd tussen de drie groepen onze plaats handhaven, dan zullen wij tot een geheel andere struc tuur van onze industrie moeten komen. En dat kan niet door het te proberen in één land. Het nieuwe economische Europa is in wording en die ontwikkeling vol trekt zich met of tegen ons. Met Fiat hebben wij na een lange reeks besprekingen een akkoord gesloten, dat gericht is op expansie en gebaseerd op de toekomst van de Europese automo bielindustrie. Niemand behoeft zich zor gen te maken dat personeel zal worden ontslagen of dat Franse bedrijven die voor de automobielindustrie werken, min der opdrachten krijgen. Voor Citroën be staat er maar één oplossing: een overeen komst met Fiat. Een andere oplossing is er niet. Deze duidelijke uitspraak zal de span ning tussen de groep Michelin-Citroën en de Franse regering niet onbelangrijk doen j toenemen. Want de Franse regering over- weegt een geheel andere mogelijkheid, nl. j één nieuw groot Frans autobedrijf door 1 samensmelting van Citroën, Renault en Peugeot. Het zijn vornamelijk Renault en Peugeot geweest, die de Franse regering gewaarschuwd hebben voor de huns in- j ziens ernstige consequenties van het ak- koord Citroën-Fiat. Men verwacht dat Dc Gaulle in de ministerraad van a.s. woens dag een beslissing zal nemen. De gene raal staat voor een moeilijk besluit. Hij kan de groep Michelin-Citroën beletten een overeenkomst te sluiten met Fiat, maar hij kan Citroën niet dwingen fusie aan te gaan met Renault en Peu geot, want Citroën is een particulier be drijf met aan het hoofd een eigenzinnige Minimumloon na b.t.w. omhoog? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamerleden Maenen (KVP) en Boersma (AR) willen van minister Roolvink (Sociale Zaken) graag weten, wat er op 1 januari met het minimumloon gaat gebeuren, als ten gevolge van het nieuwe systeem van zetbelasting prijsstijgingen zullen ont staan. Gaat de minister het wettelijke minimumloon opvijzelen en met hoeveel, willen de Kamerleden weten. Cameron Wottell, een Westindische student, heeft zichzelf aan Atlantic House, een van de Londense rege ringsgebouwen, geketend. Hy deed dit uit protest legen achterstelling van negers by tewerkstelling in Engeland, en hy deed bet goed. Er moest een agent met yzerzaag aan te pas komen, eer Wottell kon worden losgemaakt. Oproep Paus aan zilveren echtparen ROME (KNP) Paus Paulus heeft een groot aantal Italiaanse zilveren echtparen gevraagd, gehoor te geven aan de oproep in zijn encycliek „Hu- manae Vitae". n.L een apostolaat voor het goede huwelijk te beoefenen. Hij vond juist degenen, die hun zilve ren bruiloft gevierd hebben, uitermate geschikt om de katholieke huwelijks beleving te propageren. „Gij hebt de bloei van uw huwelijk beleefd in een wereld, die schaamtelozer dan in an dere tijden met alle middelen pro beert het naturalisme, de genotzucht en het „recht op liefde", (in 'n ant- evangelische geest, die moordend is voor het huwelijk zelf) te propageren". De Paus prees deze zilveren echtpa ren, omdat zij in hun eigen leven ervaren hadden, dat God nooit hem verlaat, die in hem gelooft. NIJMEGEN (KNP) üe laeultrit der godgeleerdheid van de katholieke uni- versiteit te Nymegen heeft een protcst- brief gezonden aan kardinaal Seper, I prefect van de congregatie voor de I geloofsleer le Rome, aan kardlnaal- staatssecretaris Cicogniani en aan pater Anlceto Fernandez O.P., generaaio verste der dominicanen te Rome. Een afschrift van dit schrUven werd gezonden aan kardinaal Alfrink te Utrecht, aan kardl- naai Garrone, prefect van de congrega- I tic voor de studies te Rome en aan prof. mag. dr. E. C. F. A. Schlllebceckx O.P. 1 te Nymegen. Ondergetekenden, hoogleraren, lec- toren en stafleden van de theologische faculteit der katholieke universiteit te 1 Nijmegen, hebben met ontsteltenis ken nis genomen van de persberichten, dat tegen hun collega prof. mag. dr. Edw. I Sehillebeeckx O.P.. in het geheim en zonder diens voorkennis, door de congre gatie voor de geloofsleer een proces wordt voorbereid betreffende de recht zinnigheid van zijn theologische opvat tingen en dat hem in een bepaald geval door zijn generaal-overste reeds een spreekverbod is opgelegd. Begin oktober in vergadering bijeen gekomen hebben zij zich ernstig beraden over deze zaak en besloten met klem te protesteren tegen de procedure van geheime denunciaties en geheim onder zoek, waarvan zij gehoopt hadden, dat die na Vaticanum II niet meer mogelijk zou zijn. Zulk een handelwijze is in strijd met do elementaire rechten van de mens, met aard en functie van de zy >yn Kiesinger begroot met „Sieg Heil" FRANKFORT (DPA) Bondskanse lier Kiesinger van West-Duitsland is gis teren door ongeveer 50 jongeren met „Sieg Heil" en de nazigroet verwelkomd, toen hij in Frankfort een rede kwam houden op een bijeenkomst van zijn christendemocratische partij. De stude renden onderbraken herhaaldelijk de re de van de regeringsleider. Zo vroeg men waarom hij lid was geworden van Hit lers NSDAP. Kiesinger antwoordde dat hij zich tegen de nazi's had verzet. „Dat willen jullie echter niet horen, omdat 't niet in jullie kraam te pas komt", zo riep de bondskanselier uit. Bij het verlaten van de zaal moest dc politie hem naar zijn auto brengen, te midden van de demonstranten die het Horst-Wessellied zongen. lenliiK. «lat theologische onderdrukt door verouderde en autori taire methoden, maar ter sprake dienen te komen in een open dialoog en open bare. wetenschappelijke discussies. In het geval van collega Sehillebeeckx achten ondergetekenden dc gevolgde handelwijze heel bijzonder grievend, om- dat zij hem kennen als een man, die zich met grote en belangeloze toewijding aan I do Kerk en geheel in de geest van Vati canum II inzet voor een theologie, die. I trouw aan do christelijke openbaring en 1 de kerkelijke traditie, de boodschap van het evangelie tracht te interpreteren voor deze tijd. Het schrijven is ondertekend door 2R leden van de theologische faculteit te I Nijmegen, onder wie dc voorzitter prof. I dr. W. K. G rosso uw en de professoren J F'. Haarsma. dr. P. Huizing S.J., dr. J. C. I p. A. van Laarhoven, dr. H. van der 1 Linde, dr. P. J. A. M. Schoonenberg S.J., 1 di. C. A Bouwman, dr. E. M. J. Cor- j nelis en dr. H. P. A. Cornelissen O.P. Onder de stafleden, die het schryven ondertekend hebben, bevindt zich o.a. de assistent van prof. Sehillebeeckx. drs. T. I M. Schoof O.P. B. en W. A 'dam AMSTERDAM (ANP) In hun be antwoording van schrifteiyk gestelde vragen van de raadsleden Van Thyn en Walraven over het politieoptreden In het Olympisch Stadion tydens de wed- stryd AJax—Neurenberg op 2 oktober delen B. en W'. van Amsterdam mee dat tegen de al te enthousiaste supporter, die waarschuwingen en bevelen om zich van het veld te verwijderen niet opvolg de. door de politie moest worden op getreden. Dat eerste, beperkte, optreden had echter niet het gewenste resultaat De w-yze. waarop de supporter daarna door andere politiemannen is vastgepakt en afgevoerd, was volgens B. en W. onjuist. Dit laatste optreden is dan ook dooi de dienstleiding afgekeurd. De reeds tot ontplooiing gebrachte activiteiten bin nen het korps, die er op zijn gericht, zulk on luist optreden te vermijden, zul len met kracht worden ontwikkeld en voortgezet. Drie jaar cel voor Pool die rivaal dood schoot verslaggevers) MAASTRICHT De rechtbank te j Maastricht heeft de 45-jarige fabrieks- arbeider W'. L. uit Eysden wegens dood- j slag veroordeeld tot drie jaar gevange- nisstraf met aftrek van voorarrest. Dit j was 1 jaar meer dan de officier van justitie, mr. H. van Buuren, 14 dagen geleden tegen hem had geëist. Wladislav L. heeft in de nacht van 21 op 22 mei van dit jaai' zijn landgenoot Slefan Kasiel met schoten uit een Flaubertgeweer in Sijsden om het leven gebracht. Het slachtoffer had hem zijn vrouw, zijn huis en zijn kinderen afhandig ge- Tijdens de behandeling van zijn zaak, veertien dagen geleden, had de officier van justitie veel begrip voor de omstan digheden, waaronder L. zijn daad had gepleegd. .,Met salvo's uit zijn geweer triom feerde hij over zijn machteloosheid en over zichzelf", zei hij in zijn requisitoir. Hij liet de primair ten laste gelegde moord ontvallen en achtte slechts dood slag bewezen. Ook hield hij rekening met hel psychiatrisch rapport, dat L. sterk verminderd toerekeningsvatbaar noemde. De verdediger mr. M. Moskowicz, had op grond hiervan ontslag van rechtsver volging gevraagd. on Braun is pessimistisch MEXICO CITY (A.P.) Het ft* Als een reusachtige, gespleten vrucht rijst de Sint-Roch uskirche boven de stad Dusseldorf uit. Dit moderne bouwwerk is een schepping van Paul Sch neider-Esleven. WASHINGTON (AP) Het hoofd van het Amerikaanse Saturnus rakel programma. W'ernher von Braun. heeft gezegd dat hij in de afgelope i jaren voornamelijk orders heeft opgevolgd om de kosten van h-t ruimtevaart- programma zo laag mogelijk t« hou- Von Braun zei in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift „U.S. World and News Report" dat het eni ge doel van deze orders scheen tc zijn „te garanderen dat wij in 1972 helemaal nergens meer zijn". Hij voorspelde dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie aan het einde van dit jaar ongeveer gel.jk zullen liggen in de wedloop naar de maan. Maar hij zei er aan te zijn gaan twijfelen of de Amerikanen daar wel al« eersten zullen landen. verschillende extremistische leiders, die, naar hij zei, wapens hadden geleverd. Onder hen waren Socrates Amado Cam pos Lemus en de gebroeders Gonzales Guardado. Cam po» Lemus, die ook werd gear resteerd. heeft zaterdag op een perscon ferentie vijf vooraanstaande „aanstich ters" genoemd, maar ontkende er zelf een te zijn. De vijf mensen, die hy noem de, hebben allen ontkend. Van officiële zijde werd gemeld dat er by de vuurgevechten woensdag 35 per sonen zUn omgekomen, maar de studen- zlch woensdag heiligt- ,en beweren dat er 190 mensen onder wie 40 soldaten werden gedood. De studentenleidexs hebben beloofd dat zij zouden vermijden om een tweede bloedbad uit te lokken, maar maakten bekend dat zij van plan waren om voor vrijdag een „geweldloze verrassing" te doen plaatsvinden. de Drie meegedeeld dat men 57 gew patronen heeft gevonden i flatgebouw naby het Plein Culturen, botsingen tussen studenten en oproer- poitie hebben afgespeeld. Inwoners van het gebouw hebben aan de pers verteld dat zy „vreemd uitziende personen" hadden gezien, die wapens droegen op de dag van het vuurgevecht. De Mexicaanse studentenleider Socrates Amado Campos Lemus wordt voor korte tijd uif zijn cel geleid. Hij wordt, begeleid door een rechercheur en door politiegeneraal gebracht voor het beantwoorden van RIJKE GRAAF OVERLEDEN BIARRITZ (Keuter) Dr uit Enge land afkomstige graaf Arnold Maurice de Bendern. die beschouwd werd als een Me In tyre dient aanklacht tegen collega-bisschop in wegens ketterij WASHINGTON (KNP) Kardinaal aartsbisschop Mclnlyre van Los Ange les heeft bij het II. Ofticlc in Rome en bij de Amerikaanse bisschoppenconfe rentie een officiële aanklacht wegens ketterij ingediend tegen bisschop Shan non van Minneapolis. Hij heeft zijn aanklacht overhandigd aan de apostolisch delegaat in de Ver. Statos, mgr. L. Rolmosdl, ao aan bat dagelijks bestuur van de Amerikaanse bisschoppenconferentie, Het 40 bisschop pen tellende dagelijkse bestuur waarvan zowel kardinaal Mclntyre als bisschop Shannon lid zijn, heeft de kwestie in be handeling genomen maar weigert elk Een in hechtenis genomen studenten leider, Ayax Sugura Garrido, heeft aan de pers verteld, dat de studentenbewe ging was verraden door radicalen die de sociale structuur van het land met ge weld wilden veranderen. De extremisti sche vleugel, zo zei hij, had stoottroepen gevormd, die niet onder controle van de studentenraad «tonden. Gamelo noemde Spoorwegongeluk Bij een spoor wegongeluk in Roemenië zijn gisteren 22 mensen om het leven gekomen. Dit meldt het Roemeense persbureau Agerpress. Op het traject BlajTeius reed een snel trein op een langzaam rijdende personen trein. Talrijke passagiers liepen verwon dingen 00. trrdag in de ouderdom van 89 jaar in de Franse stad Biarritz overleden. De graaf die steeds zeer geheimzinnig was over zijn afkomst, was sinds 1932 staatsburger van Liechtenstein. Na de tweede wereldoorlog vestigde hij zich in Biarritz. Van 1911 tot 1918 had hij als liberale afgevaardigde van de Londense wijk Westham zitting in het Britse parle- Hij bezat onroerende goederen ln Zuid- Frankrijk, Zwitserland, Liechtenstein en Spanje. Over de herkomst van zijn ver mogen heeft hij zich ook nooit uitgelaten. Volgens verhalen was hij de onechte zoon van een Hongaarse financier die hem een groot fortuin zou hebben nage laten. De graaf was een bekend filantroop, sportman an kuostveraametaa* De kardinaal-aursbisschop van Loa .ngeles, dezelfde die de religi azen in zijn aartsbisdom verbood zich tc mo derniseren. beschuldigt bisschop Shan non van het z.g. Amerikanisme, nadat "deze blschop in een t.v.-uitzending van de NBC deelgenomen had aan een dis cussie over de moderne Amerikaanse katholiek. Het „Amerikanisme" was een richting in het katholicisme vun de Ver. Staten en Frankrijk, die omstreeks de eeuwwisseling geheel volgens de prag matische inslag der Amerikanen de na druk legde op de betekenis van de we reld. Aanhangers van het „Amerikanis me" trachtten dc tegenstelling tussen kerk en wereld tc verkleinen en de le ken grotere vrijheid tc geven in hun contacten met andere korden en met de wereld. Deze richting in het k tholicis- me wenste ook de leek te bevrijden van het ideaal der wereldvreemde deugdbe oefening. en meer nadruk te leggen op naastenliefde en medemenselijkheid. Moelele krijgt dc doodstraf KINSJASA (Rtr) De militaire recht bank in de Kongolese hoofdstad Kins- jasa heeft de 39-jarige Pierre Moelele, een van de leiders van de opstand ln Kongo in de jaren 1963-1964, ter dood veroordeeld. Dc jury kwam na twee uur beraad tot het vonnis. Moelele heeft direct na het uitspreken bij het staats hoofd, president Josef Moboetoe, een gratieverzoek ingediend. Moelele keerde tien dagen geleden te rug naar Kongo uit het naburige Kon go-Brazzaville. Hij meende dat de am nestie die dit jaar uugustus was afge kondigd, ook op hem van toepassing was. President Moboetoe liet hem ech ter arresteren met de verklaring dat de amnestie «lechts gold voor politieke gevangenen en niet voor oorlogsmisda digers.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5