man»® In Nederland vonden doktoren niets bij Lia Louer en Henko Baars EENZAME TSJECHISCHE PLOEG WACHT MET SMART OP POST UIT VADERLAND Coach Braamzeel gul met pluimen voor schoonspringsters (160006$ (160006$ Zorgen voor professor Hradec GESOL METI BRIEF OVER TOESTAND VAN BOKSER ZWEMPLAKKEN BIJNA ALLE VOOR AMERIKANEN Stemming is somber door gedachten aan inval MARIëTTE EN EUO VIERMAAL PER DAG IN DE SPRINGKUIL Tilly van der AAade loopt ook 400 mtr Corrie Bakker liep record op 200 m Profetie coach Rob Kerkhoven SPORTBIJLAGE MAANDAG T OKTOBER 1088 (Van onze speciale verslaggever Herman van Bergem) MEXICO CITY In een hoek van de grote hal, waar in de administratie van de Olympische Spelen is onder gebracht, zat een Tjechische atleet. Hü schreef kaarten. Met een loom gebaar plakte hij er postzegels op en zijn gezicht verried niets toen hij de kaarten in de bus liet glijden. Hij pakte zijn sport tas op en stapte naar buiten, keek naar de lucht en hui verde onder de felle regen vlagen die het olympisch complex striemden. Het was koud. De laaiende zon, die elke middag, tussen de bewolkte ochtend en na middag aan de hemel staat, was niet te bekennen. Mexico heeft in jaren niet zo veel regen gehad en de natte periode zou eigenlijk al voor bij moeten zijn. De Tsjech sopte dwars door de door weekte gazons, op weg naar gebouw nummer tien waar de Tsjechsche afvaardiging is ondergebracht, met de Mexi caanse. Het gastland heeft begrip getoond voor de situ atie waarin de Tsjechen ver keren en het verzoek inge willigd om niet met landen van het Warschaupact, waar mee zij oorspronkelijk waren ingedeeld, onder één dak te moeten wonen. De atleet klopte op de deur op de be gane grond. Achter een bu reau zat Edward Nemecek, factotum van de Tsjechische delegatie. Hij hield de hand aan de mond want hij had tandpijn. Ons verzoek om de chef de mission te mogen spreken, werd zonder enige bedenking doorgegeven. In een kamertje van beschei den afmetingen zat professor Oldrich Hradec, gekleed in het obligate kostuum van elke sportofficial ter wereld, grijze pantalon en donker blauw colbert. Hij wreef met de hand over zijn voorhoofd en zonder enige aanleiding zei hij: „Hier is 't goed maar in Tsjecho-Slowakije niet. We hebben zorgen. Onze jon- Nieuws van het thuisfront. Verzameld in het olympisch postkantoor, waar bundels brieven vertellen hoe het weer is in Rusland, hoe de t.v. was in Amerika en hoe oma haar verjaardag heeft gevierd in Nederland. Speciaal de Tsjechen verlangen naar veel post. Zij zeggen: „We weten, dat er geen wanorde lijkheden zijn> dat willen we lezen, maar er loopt vreemde door ons h Stoort". dat gens en meisjes hebben ver van hier ouders, broers, zus ters. We krijgen wel post en we ontvangen ook kranten maar we hebben toch geen rust. We weten dat er op het ogenblik geen wanordelijk heden zijn maar er loopt een vreemde in ons huis en dat Professor Oldrich Hradec staat aan het hoofd van een delegatie die, inclusief offi cials, 193 man terk is. Van hen vertegenwoordigen 124 atleten hun veertien miljoen landgenoten. Atleten, die een onrustig gevoel niet kunnen onderdrukken en na de trai ning snel naar gebouw num mer tien terugkeren om te zien of er post is. Elke dag weer kijken zij reikhalzend naar berichten van thuis. En toch moeten zij straks alles kunnen geven. Het is vrijwel een onmogelijke opgave. Mentaal Professor Oldrich Hradec, voormalig directeur van de sportacademie in Praag en thans één van de vier onder directeuren van de Tsjechi sche nationale sportfederatie „we hebben een onder directeur voor financiën, één voor propaganda, één voor de massasport en ik heb de pres- tatiesport onder mijn hoede" kijkt terug naar de eenen twintigste augustus, de dag van de inval van de Russen. „We konden twee weken niet trainen. Maar dat was niet het belangrijkste voor onze atleten. Mentaal waren onze jongens en meisjes aangetast en dat weegt momenteel zwaar. Fysiek zijn er ze er weer overheen. De prestaties van al onze vertegenwoordi gers waren gedaald maar zij hebben hun oude peil weer bereikt. Het verlies zit echter van binnen. Ze kunnen licha melijk weer even veel als voor die fatale datum maar ze hebben er een zorg bij, ze kunnen het hoofd er niet vol doende bij houden. We heb ben er destijds over gespro ken om niet naar Mexico te gaan. Ik heb me altijd op het standpunt gesteld dat we wel moesten deelnemen. Er waren groep niet van atleten want er heeft niet een gewei gerd naar de Spelen te gaan die het niet verantwoord achtte. De doorslag gaf ten slotte premier Cernik die slechts één woord zei: Gaan. De tegenstanders hadden zich niet, wat men wellicht zou denken, politiek opgesteld. Zij vonden een uitzending on mogelijk omdat het prestatie niveau meetbaar achteruit was gegaan en we willen ons hier in de strijd tonen, laten zien wat we, ondanks alles wat is gebeurd, toch nog waard zijn, hoewel we vol komen beseffen dat het niet mogelijk zal zijn onze pres tatie van Tokio 1964 te her halen, laat staan te ver beteren". MEXICO CITY Een stortvloed van tranen was de reactie van Lia Louer- Hinten (26) toen zij hoorde dat het niet verantwoord was haar op de Olympische Spelen te laten uitkomen. Lia Louer voelde zich niet geheel fit, ging zaterdag naar het spreekuur van de medische dienst en hoorde daar dat zij in verwachting is. Het team van dr. Willebrand nam in overleg De feiten kort releverend: Baars werd in het uitstekend geoutilleerde sport centrum in Zeist gekeurd. Men kon geen afwijkingen constateren. Baars werd voor diverse zware toernooien steeds goedgekeurd. In augustus vroeg dr. E. van Win, secretaris van de medische oommissie van de Nederlandse Boks- bond, een hersenonderzoek voor Baars aan, dat verricht werd door de Amster damse neuroloog dr. Herngreen. Eerst twee dagen voor het vertrek van de ploeg, op 18 september, deed de heer Hans Hofman, voorzitter van de Boks- bond en chef d'equipe in Mexico City, het N.O.C. mededeling van het feit dat dr. Van Win had gezegd dat er met Baars iets niet in orde was. Meteen rijst, dan de vraag waarom het NOC, wetend dat Baars zou worden on derzocht, niet eerder om een uitslag heeft gevraagd. Dr. De Jongste, van het olym pisch medisch team, heeft telefonisch ge tracht van dr. Van Win te vernemen wat het resultaat was, maar kreeg geen afdoend antwoord. Het zou logisch zijn geweest, dat het N.O.C., onder welks toe zicht Baars stond als lid van de equipe, snel had gereageerd en Baars had op geroepen voor een onderzoek in de voor dit doel uitnemend ingerichte vele profboksers laten zich daar na een ge vecht testen Ursulaklinlek in Wasse naar. Dit wéM nagelaten. Later kwam de mededeling: „Ja, dat hadden wij kun nen doen, maar we hebben er in de drukte voor het vertrek niet aan ge- Geknoei met datum Bovendien is daar nog de kwestie van de brief met het resultaat van het on derzoek van dr. Herngreen, gedateerd op 9 september en bij het N.O.C. ontvangen op 26 september, toen de ploeg dus al lang en breed in Mexico City vertoefde. Werd die brief ge-antidateerd of is hij zo lang onderweg geweest, of is hü op het kantoor van het N.O.C. blijven lig gen? In die brief stond dat Baars beslist niet zou mogen boksen. De conclusie ligt met chef de mission dr. Ansko J. H. Dok- kum en de chef d'equipe van de atletiek- ploeg, Jo Moerman, het besluit Lia Louer terug te trekken van de Spelen. Het duurde geruime tijd voor zij het had verwerkt, maar toen sloeg de teleurstelling van het werkeloos moeten toezien om in de pret tiger wetenschap dat het Tilburgse gezin Louer de eersteling tegemoet kan zien. Er schijnen echter voor Nederland geen Olympische Spelen te bestaan, die zonder meer glad kunnen verlopen. Na de kwestie Wil Westphal volgde vrijdag het terugzen den van bokser Henko Baars en de dag daarna de „uitschakeling" van Lia Louer. Buitenlanders knipperen met de ogen als zij dergelijke zaken vernemen. En Neder land mag meeknipperen. Vooral de affaire rondom Henko Baars is nog lang niet uit gesproken en verkeert in het stadium van zich verschuilen en een ander als de schuldige aanwijzen. f'-.uj' f' f *mJ Lia Louer rechtsis blij. Dat mag, want ze wordt moeder. Toen ze dat, in Mexico, vernam, was ee echter niet zo vreugdevol, want het betekende dat zij niet kon uitkomen op de Spelen. De vreugdesprongen op de foto met Marian Aokermans (links) en de Brit Clive Longe, dateren van voor de mededeling over haar aanstaasule moederschap. verder voor de hand: Baara mag nooit meer boksen omdat hü groot gevaar loopt ernstig hersenletsel op te lopen. De brief met het resultaat van het onderzoek bleek voorts niet in details te treden, want het N.O.C. verzocht op 26 september nadere Inlichtingen aan dr. Herngreen die niet werden ontvan gen in Mexico City. Toen pas heeft het N.O.C. besloten Baars door een Mexi caanse neuroloog te laten onderzoeken. Dat gebeurde vorige week donderdag en *s avonds hoorde de Amsterdamse zwaar- welter dat hij de dag daarop naar huis zou worden gezonden. In nevelen verpakt Dr. Willebrand schuift de gehele af faire op de schouders van dr. Van Win, die hij niet geschikt acht „deze man moet geschorst worden in zijn functie bij de Boksbond" voor zijn taak. Het feit echter dat alle mededelingen omzichtig en In nevelen verpakt werden gedaan, MEXICO CITY Het aantal schoon- springers en schoonspringsters in ons land is uiterst klein. Toch lopen er twee meisjes rond in de Villa Olimpica, Mar- riette Dommers en Eljo Kuiler, deel neemsters aan de strUd op het hoogste niveau. Elke ochtend, elke middag slap pen ze in de bus naar het magnifieke zwembad met de aparte spingkuil. Vier uur per dag trainen zü en dat achten ze normaal, zelfs lichter dan „thuis" toen er de laatste maanden elke dag vjjf uren werd getraind op de drie-metcrplank. Verhoudingsgewijs komt de springwereld enorm voor de dag, twee toppers in Mexico City. op een gering aantal be- oefenaarsters. En het hadden er volgens de dames en hun trainer, de heer J. Braamzeel. zelfs drie mogen zijn. ...Ia, Anita Smith zit thuis maar ze zou hier zeker geen slecht figuur hebben gesla gen". Ze is er niet bij. Een verklaring is er niet. Toen Trainer Braamzeel in 1960- met Greet Lugthart en Th. Du Pon naar de spelen in Rome ging, had hij min of meer toch ook gerekend op Tokio 1964. Er was bepaald dat de meisjes bij de Nederlandse kampioenschappen 'n zeker puntentotaal moesten halen. Dat totaal kwam er, maar ze gingen niet „Toen heb ik voor Mexico gedacht: we pakken zo veel mogelijk grote wedstrijden en komen met resultaten terug. Die zijn er ook gekomen en we werden uitgezon den". Toevallig is de heer Braamzeel in Den Haag leraar aan de academie voor lichamelijke opvoeding. Niet zo toevallig is het derhalve dat Marriette Dommers. kampioene ln 1965, 1967 en 1968, en Eljo Kuiler, titels in 1964 en 1966, uit zijn vereniging afkomstig zijn. Oud-schoon9pringer Braamzeel veegt zichzelf af en toe geheel en al weg als hij, geflankeerd door zijn vierdejaars leerlinge Marriette en de van het Cios afgestudeerde Eljo, door het opsommen van de hoedanigheden die een springer of springster moet bezitten, de ene pluim na de andere op de olympische hoed van zijn pupillen steekt. Lef hebben „Je moet ten eerste wel wat lef heb ben. Iedereen die in het begin op de plank staat, is bang. Daarom vallen er ook veel af of ze beginnen er helemaal niet aan. Dan moet je atletisch vermogen bezitten. Ik ken maar één sport waarmee schoonspringen kan worden vergeleken en dat is turnen. Ook in de uitvoering. Als je een misser hebt, ben je weg. Voorts moet een springster laten we de heren even buiten beschouwing, want we hebben er geen van voldoend niveau voor de spelen een geweldig door- zettingsvermogen hebben. Het duurt al- I leen al drie tot vier jaar eer je de aan loop op de plank onder de knie hebt. Dan moet de rest nog komen" Met zekerheid stelt trainer Braamzeel dan ook: „We rekenen op een plaats bij de eerste twaalf". Eljo Kuiler: „We staan er verbaasd over wie er niet zijn. Er is ontzettend streng geselecteerd. Frankrijk bijvoorbeeld is er helemaal niet. Van Oost-Duitsland komt maar één meisje. Steeds zeggen we weer: „Hé, die is er ook al niet". Dat maakt de concurrentie overigens slechts zwaarder want alleen de allerbesten hebben Mexico gehaald". Minste zenuwen Marriette Dommere: „Er hoeft niets te gebeuren of je zit ernaast. Je kunt im mers niets herstellen. Als een zwemmer een slag mist, hoeeft hij meestal nog de tijd dat te corrigeren, wij niet Je kunt dan ook onmogelijk zeggen welke volg orde de uitslag te zien zal geven. Dat hangt van zo veel factoren af". Eljo Kuiler heeft de sleutel» „Wie de min9te zenuwen heeft, wint". (Van onze speciale verslaggever Herin MEXICO-CITY. Tilly van der Made zal naast de 800 m ook de 400 m lopen. Zü was alleen ingeschreven voor de 800 m, omdat zü de door het NOC gestelde limiet van 54.0 sec- op de 400 m niet had gehaald. In Mexko-city echter evenaarde zü vrüdag het Nederlandse record op deze afstand dat met 53.2 seconden op naam staat van Lia Louer. De inschrijving van Tlüty van der Made was, ofschoon de limiet hiervoor officieel verstreken was, alsnog mogelijk door het terugtrekken viain Lia Louer. Op maandag 14 oktober komt Tilly vain der Made uiit in de series van de 400 m. De twee vol gende dagen zijn dan respectievelijk de halve finales en de finale van dit onder deel. Op donderdag 17 oktober worden de series op de 800 m gelopen, waarna op 18 oktober de halve finales volgen en op zaterdag 19 oktober de finale. Indien Tilly van der Made erin mocht slagen op belde afstanden tot de finale door te dringen, wacht haas dus een xwaar programma, waarin zij zes dagen achtereen ia de baan komt. Dagen in Mexico worden gevuld met slapen, eten en trainen. Ook door de zwemmers. Mexicaans water is bovendien verkoelendt want de Mexicaanse son is heet. Coby Sikkens, Coby Butter en Klenie Bimolt bezig aan een slag die op geen enkel programma voorkomt. MEXICO STAD Tijdens wedstrijden op de olympische trainingsbaan in Me xico Stad heeft Corrie Bakker zaterdag morgen een Nederlands record geves tigd op de 200 meter. Haar tijd was 23,3 sec. Het oude record stond sedert 23 mei van dit jaar (Amsterdam) met 28,6 sec. op naam van Mieke Sterk. In de serk vóór de race van Corrie Bakker had Truus Hennipman reed* de oud* ruoordt^d gsóvsoaard. duidt op het feit dat er ten minste een gebrek aan communicatie is geweest. De kwestie Lia Louer is uiteraard van veel minder importantie. Er is niet, zo als bij Baars ongetwijfeld het geval zou zün geweest, sprake van ernstige con sequenties. Maar dat bij het onderzoek ln Nederland niets is gebleken, roept ook vragen op. Doktoren doen in dergelijke zaken natuurlijk geen uitspraken, maar het is wel duidelük dat de zwangerschap van Lia Louer niet van uiterst recente datum is. Men mag zich dan ook afvra gen of de vooronderzoeken wel voldoende zijn geweest. Dat de medische dienst geen enkel risico wil aanvaarden met Lia Louer moet worden toegejuicht Twee Vfirr dei'gelijke, 'op het medische vlak liggende, kwesties binnen twee dagen is echter wel wat veel. MEXICO CITY Geen moment bleef het antwoord van zwemcoach Rob Kerkhoven uit. „Nee, het Is geen groot spraak van de Amerikanen als ze zeg gen dat ze zeventig tot tachtig pro cent van de medailles bij het zwem men zullen halen. Het Is gewoon de som die gedistilleerd kan worden uit de ranglijsten. Ik geloof stellig dat het zal gebeuren". Rob Kerkhoven, na het CIOS tien Jaar in sport werkzaam en met ingang van Januari in dienst van de gemeente Den Boseh, kwam terng van de Russen. HIJ schudde enige uitslagen uit zijn mouw maar was er niet zo bijster van onderstebo ven. Eensdeels goed. anderzijds niet zo best tot slecht. Er Is ook nog nauwelijks enig peil op te trekken. „We hebben zelf ook een keer gehad dat het bedonderd ging. Ik ben be- gonnen met rustig e en keer trainen per dag, toen tweemaal en vervolgens een uur training. Ik heb ook op tijd laten trainen en over een week moe ten we op onze snelheid zitten. Toch moet lk zeggen dat deze spelen ten opzichte van de deelnemers niet spor tief zijn. Zij worden niet in staat ge steld de tijden te verwezenlijken waar toe zij bij machte zijn. Ik durf zelfs te zeggen dat er na de honderd meter geen sensaties zijn te verwachten. En een jongen of meisje dat een onder- I deel van de wisselslag technisch niet beheerst, gaat kapot. Die moet op die moet op die ene slag zo hard knokken dat hij er onderdoor gaat. Dat wil niet zeggen, dat er doden zullen val len. Dat ls sterk overdreven. Maar zo iemand komt er toch niet". Over hetgeen de Nederlandse jon gens en meisjes tot nu toe hebben gepresteerd, is coach Kerkhoven tevre den Er zij n geen q lach ten, er zijn geen nare verschijnselen ten gevolge van de hoogte. Te optimistische gelui den kan hij echter ook niet laten ho ren. Die zeventig tot tachtig procent van de medailles, die de Amerikanen zich willen toeëigenen, zitten hem wel dwars want tegen zulk een stormloop van talent is niets bestand maar het zou de vaderlandse afvaardiging een knak kunnen geven, een schrikreactie. Weinig verschil Dat de concurrentie bijzonder zwaar zal worden, kan niet worden ontkend. Op lijsten houdt Kerkhoven minltieus bij welke tijden worden gemaakt en dertig, zestig, negentig en honderden twintig seconden na de race neemt hij de polsslag op. „Ik had gedacht dat die veel hoger zou zijn maar vergele ken met Nederland is er weinig ver schil. Alleen Bob Schoutsen heeft een hogere pols en dat is goed. Daaruit blijkt dat je hem de push kunt geven". De verveling, het spookbeeld dat op doemt bij een zo groot evenement met een zo lange „wuchttijd", wordt on der de zwemmers en zwemsters nau welijks genoemd. Troef Ada Kok ls. aldus Kerkhoven, als vanouds een jo viale meid. Onrust ls er niet bij de afvaardiging. Maar dat de spanning nog moet komen staat als een paal boven water. Kerkhoven tilt er niet xo zwaar aan. Hij maakt zich drukker over de ontstellende herrie die de Cu banen, medebewoners van het gebouw maken. Die beuken op trommels on stoten kreten uit of hun het mes op de keel wordt gezet. En ze zijn nog pas een dag gearriveerd!. Henko Baars: „Ik denk er niet aan te stoppen met bokssport'' SCHIPHOL. Zaterdagochtend Is de bokser Henko Baars uit Mexico op Schiphol teruggekeerd. Namens de Boksbond werd hü op de luchthaven afgehaald duor de heer J. van der Zee. „Ik weet werkelijk van niets en het is voor mij ook niet belangrijk om te weten hoe de zaak precies ln elkaar zit. Dat vechten de artsen maar uit. Voor mij is alleen het boksen zelf maar van belang", zo zei Henko Baars. „Het ls natuurlijk een hele teleurstel ling voor mij dat ik niet mee mag doen. Ik heb er een hoop voor opge offerd en hard voor getraind. Dat lk mijn bokscarrière eraan zou geven, zoals wordt gesuggereerd, is absoluut niet waar. Ik ga gewoon door* want lk voel me in prima conditie". Henko Baars had nog in Mexico kun nen blijven, maar hij is op eigen ver zoek toch naar Nederland terug gegaan, „De ben naar Mexico gegaan om t boksen en niet om er vakantie te gaan houden", aldus Baara.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11