land van oude culturen mimo echevarria ZWEMIDOOL politieke stabiliteit en groei in economie VAN ALLE MEXICANEN MEXICO-CITY De Mexicaanse af vaardiging voor de Olympische Spelen bestaat uit ongeveer 300 sportlui, na melijk 249 heren en 44 dames. Het gastland is het sterkst vertegenwoor digd in de atletiek, het zwakst bij het gewichtheffen en de moderne vijfkamp. Nog maar enkele jaren geleden be perkte de sport in Mexico zich uitslui tend tot stierenvechten en voetbal, maar thans komt 't tot leven met uit blinkers in vele takken van sport, die allen proberen 'n plaats in de Olympi- «ohe zon te krijgen. Sinds Mexico de Spelen kreeg toege wezen is de sport er in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. Voetbal is echter de enige belangrijke gport. Er wordt het hele jaar gespeeld. De wedstrijden trekken een even grote belangstelling als in de meeste Euro pese en andere Latijns-Amerikaanse landen. Ontmoetingen van topclubs trekken soms 100.000 toeschouwers. In de herfst wordt er ook Amerikaans football gespeeld. Mexico is verder een van de weinige Latijns-Amerikaanse landen waar men verzot is op honkbal. Het heeft een hoofdklasse van acht teams, die er kwalitatief zijn mogen. Sportsterren De laatste jaren heeft het land in de sportwereld reeds een belangrijke rol gespeeld. Het telt enkele grote namen: de bantamgewicht Vincente Salvidar, de Daviscup-sterren Rafael Osuna en Antonio Palaflox. De autocoureur Pe dro Rodriquez en de zwemmer Guil- lermo Echevarria. De voornaamste vedetten uit de groep van olympische deelnemers zijn José Pedraza (snelwandelen), Juan Marti nez (5000 en 10.000 m.), de bokser Ri- cardo Delgado (Vlieggewicht), de schermster Pilar Roldan (halve finales te Melbourne en finaliste te Rome), gewichtheffer Manuel Mateos de la Ro sa (vedergewicht) en de zwemmer Echevarria, tot voor kort wereldre cordhouder op de 1500 meter vrije slag. Echevarria is met zijn 19 jaar een nationale figuur. In Tokio wist „Mi mo", zoals duizenden fans hem noe men. zich als negende te plaatsen op de 1500 meter vrije slag. ..Deze keer zal ik bij de spelen in ieder geval een medaille veroveren: zegt hij. De beeltenis van deze Mexi caanse zwemmer verschijnt regelma tig op de televisie en in de dagbladen. Het lijkt wel of het gehele land, net als zijn familie, zijn doen en laten vol ledig in de gaten houdt. voor één speldje vijfmaal op de achtbaan In Mexico heeft de verzamel woede de kop opgestoken. Iede re Mexicaan, van groot tot klein, jaagt op het ogenblik op speldjes van buitenlandse deel nemers. Een groep Duitse roei ers, die zich amuseerden in een pretpark in Mexico-City maakte er dankbaar gebruik van: voor één speldje mochten de roeiers vijfmaal op de achtbaan rjjden. Op 2 juli van het vorige jaar werden er in Mexico verkiezingen gehouden. Daarbij kwamen 177 van de 178 zetels in het parlement van de Verenigde Staten van Mexico (of: in bet Spaans de Estados Knidos Mexicanos) in han den van één partij, de „Partido Re- volucionario Institucional", die al sinds 1929 aan de macht i6. Alleen al dit voorbeeld illustreert wat een bijzonde re positie Mexico in Latijns-Amerlka inneemt. Terwijl nagenoeg alle landen van dit continent in de naoorlogse ja ren te lijden hebben gehad van rege ringswisselingen en staatsgrepen, kent Mexico sinds de twintiger jaren een politieke stabiliteit, die het land een grote voorsprong geschonken heeft op de andere landen van Latljns-Amerika. Er ls in Mexico een eenpartijstelsel, maar het politieke bewind 16 er veel milder dan in veel van zijn zuidelijke buurlanden. Er ls geen sprake van een dictatuur, hoewel de president, sinds 1964 Gustavo Diaz Ordaz, een grote macht heeft. De Mexicanen noe men hun systeem zelf „aangepaste de mocratie", een tamelijk verhelderen de term voor dit stelsel, dat meer heeft van onze Westerse democratische systemen dan van de diverse vormen van dictatoriaal bewind over de hele De politieke structuur van het land lijkt veel op die van de Verenigde Sta ten van Amerika. Het land bestaat uit 29 staten, twee territoria en net als in Amerika rond Washington een fe deraal district, waarin de hoofdstad Mexico City ligt. De president ls zowel staatshoofd als regeringsleider en ook de verhouding tussen staten en federa le regering komt met de Amerikaan se overeen: de staten hebben lokale autonomie en worden geleld door een gouverneur, die rechtstreeks wordt ge- Stabiliteiit Om de huidige positie van Mexico te kunnen begrijpen moet men teruggaan tot het begin van de 19e eeuw. In die jaren vochten de Mexicanen tegen de Spanjaarden, die het land sinds 1522 hadden beheerst. In 1824 werd Mexico een republiek met een heel wat groter grondgebied dan het huidige. Niet al leen hoorden er vier nu afzonderlijke staten van Midden-Amerika bij, maar ook Texas en enkele andere zuidelijke provincies van de Verenigde Staten. Gedurende de rest van de eeuw bleef Mexico zeer roerig. Er waren oorlogen met de Ver. Staten, waardoor o.a. Texas onafhankelijk werd en met Frankrijk, dat er voor drie jaar een keizerrijk vestigde. In het begin van de 20ste eeuw ont stond dc grote Mexicaanse revolutie, die zich na vele jaren van burgeroor log en onrust tenslotte zou stabilise ren onder president Carnedas. In deze periodè werden een aantal politieke maatregelen getroffen, die Mexico voor goed op het goede spoor hebben ge bracht. In 1939 w-erd de olie-industrie genationaliseerd, er werden wegen en spoorwegen aangelegd, er kwam een zesjarenplan voor de economische ont wikkeling en er werd een begin ge maakt met de landhervorming. De helft van de plattelandsbevolking van Mexico woont en werkt op zoge noemde „Ejidos", een van de India nen overgenomen vorm van collectief grondbezit, die verdienstelijk functio neert. De traditionele vorm van groot grondbezit in Latijns-Amerika, de „ha ciënda" is in Mexico al jarenlang sys tematisch bestreden. Ook op andere terreinen ligt Mexico duidelijk voor. Slechts 20 procent van de bevolking van 15 jaar en ouder is analfabeet, en dat ls in Latljns-Amerika een laag per centage. Bovendien wordt het jaarlijks reclame voor san marino Het kleine San .Marino heeft vijf deel nemers naar Mexico gestuurd, meer voor reclame dan voor de medailles. Het is de eerste keer, dat 's werelds kleinste en meest schilderachtige re publiek aan Olympische Spelen buiten Italië deelneemt. Luigi Lonfermin, com missaris voor sport en toerisme, hoopt door de deelneming de aandacht van de wereld op San Marino te vestigen. Nooit eerder, zo zegi hij, hebben we zo'n goede gelegenheid gehad om in Amerika propaganda voor San Marino Guillerrao Echevarria trainen in het sportcentrum Hij is met een tijd van 17.05,8 natio naal recordhouder op de 1500 meter en de Mexicaanse nummer twee blijft daar 47 seconden achter. Maar bij de Spelen zal Mimo met deze tijd niet veel in de melk te brokkelen hebben, want de Amerikaan Burton is goed voor 16.08,5. De kansen van Echevarria liggen dan ook uitsluitend op de 400 meter. Op deze afstand is de Zweed Gunnar Lars- son sinds 19 september wereldrecord houder met 4.05,3. Tweede op de rang lijst is de Canadees Hutton (4.06,5), terwijl de Amerikaan Spitz en Eche varria dit seizoen tot 4.07,7 en 4.08,5 kwamen. Nervositeit Zo te zien zal Mimo dus in een heel goede conditie moeten zijn om bij de eerste drie te eindigen. Hij praat over de infectueuze nervositeit, die de men sen in Mexico met de Olympische Spe len in het vooruitzicht heeft bevangen. Er gaat iets koels van hem uit. Voor al bij de training schijnt hij zich be wust dat er over enkele dagen iets be langrijks gaat gebeuren en dat dan de ogen van geheel sportlievend Mexico op hem gericht zullen zijn. Guillermo Echevarria komt uit een ge zin dat gek op watersport is. „Zelfs onze hond kan waterskiën", zegt hij. Nadat Mimo in 't grote sportcentrum van Mexico-City heeft getraind, ver slindt hij een enorme lunch bestaande uit vier glazen fruitsap, een kop soep. vlees, salades en aardappelen. Tussen de happen door vertelt hij iets over zijn trainingsprogramma. „Ik sta iedere morgen om vijf uur op en ga dan twee uur lang wat baantjes trek ken in het sportcentrum. Daarna stu deer ik Engels, keer dan weer terug om van 1 tot 3 te zwemmen, eet weer wat en ga dan van vijf tot half acht naar de kunstacademie. Na de Spelen vertrek ik naar New- York om het reclametekenen onder de knie te krijgen. Natuurlijk heb ik dit jaar veel tijd moeten opofferen voor 'de Spelen. Op da eerste dag moet Ik al het water in". Mexico is de bakermat van een der indruk wekkendste beschavingen, die de wereld ooit gekend heeft. Ten noorden van het huidige Mexico City heeft in het grijze verleden een stad gelegen, Teorihuacan, die waarschijnlijk groter is geweest dan Athene en Rome in hun grootste jaren. De eerste bewoners van Mexico zijn, naar men veronderstelt, Aziaten, die via de Beringstraat zich verspreid hebben over het vasteland van Amerika en langzamerhand naar het zuiden zijn afgedaald. Al ver voor de christelijke jaartelling hadden zij zich blijvend in Mexico gevestigd en de kiem gelegd voor de latere beschaving. De bloeiperiode daarvan begon ongeveer bij onze westerse jaartelling. Er ontstonden verscheidene grote culturen: die van de Zapoteken. de Mixteken en de Maya's. Dit laatste volk, dat ln het zuiden van het huidige Mexico en in de Middenameoukaanee staten woonde, kende een spelsoort, die gelukkig niet op het programma van de Olympische Spelen prijkt. Het was een balspel, tlachtli geheten, dat gespeeld werd In kleLne teams van vier of vijf man. Het werd met zeer grote overgave gespeeld, want de winnaars wonnen geen gouden of zilveren medaille, maar meestal hun leven. Het was de gewoonte, «lat een of meer lede ft van het verliezende team aan de goden geofferd werden. De mensenoffers zjjn in de meeste Indiaanse culturen voorgekomen. De beschaving van <le Indiaanse volken ln Mexico verviel tegen het midden van de elfde eeuw. Zij werden opgevolgd door het grote volk van de Azteken, dat op de plaats van Mexico-Clty zijn hoofdstad Tenochtltlan vestigde. De hegemonie van dit volk duurde tot 1521, het jaar waarin de Spaanse conquistadores de hoofdstad van het Aztekenrijk verwoestten en er het huidige Mexlco-City vestigden. De Spaanse bevelhebber Cortes overwon na heftige atrijd het Aztekenleger onder leiding van vorst Montecuzoma. Spanje vestigde In Mexico de hoofdzetel van zijn Latijnse rijk. Van 1521 tot 1821 werd Mexico geregeerd door tweeënzestig vicc-kontngen. In 1821 behaalden de Mexicanen (onder meer geleld door een geestelijke, Miguel Hidalgo y Costilla) de overwinning op de Spanjaarden. Vanaf 1824 Is Mexico <_en republiek. In oppervlakte la Mexico negenenvijftig maal zo groot als Nederland. Het heeft ruim veertig miljoen Inwoners, van wie vijfenzeventig procent mestiezen (nakomelingen van blanken on Indianen), negen procent Indianen en vijftien procent blanken. Het wordt in het noorden begrensd door de U.S.A., In het /arden door Brits-Honduras en Guatemala. De hoofdstad, Mexico CKy, telt 8,5 miljoen Inwoners. Het land ls een Immense hoogvlakte, waarin twee grote bergketens liggen, waarin enkele uitgedoofde vulkanen ide Popocatepetl en de Ixtaccihuatt van bijna 5500 meter). Mexico-City ligt op 2300 meter. De bevolking Is nagenoeg geheel rooms-katholiek. De langdurige strijd lussen Kerk en staat tijdens de jaren van de revolutie is langzamerhand verminderd. De landstaal 'is Spaans, maar er worden nog veel Indiaanse talen gesproken. Slechta drie procent van de bevolking spreekt geen Spaans. Mexico produceert voldoende landbouwprodukten om aan zfln dgen behoeften te voorzien. De voornaamste exportartikelen z^jn katoen, koffie en suiker. Het land Is rijk aan delfstoffen (koper. Ijzererts, en "beschikt over een gespreide Industrie: Ijzer en staal, chemisch, elektrotechnisch en machinebouw. Er is nationaal sn Internationaal luchtverkeer. De voornaamste handelspartner is de Verenigde Staten (zeventig procent). minder, want het land besteedt zen veel aandacht aan het onderwijs. Elk jaar wordt ongeveer eenvlerds van de federale begroting besteed voor onder wijs. In 1965 was dat bijna viermaal zoveel als de begrotingspost voor De fensie. In de Nederlandse miljoenen nota van dit jaar ia de post- voor on derwijs slechts tweemaal zo groot pl* die voor de militaire uitgaven). Er zijn in Mexico 33 universiteiten en ho gescholen, waarvan de universiteit ln Mexico-City de belangrijkste en groot ste ls. Economie De economische positie van Mexico mag er in alle opzichten zijn, ondanks de hoge bevolkingstoename, die per laar 3,2 procent bedraagt. Er is sinds de tweede wereldoorlog met beleid gebouwd uan de Mexicaanse economie. Sinds 1958 is. dank zij meerjarenplan nen, het bruto nationale produkt jaar lijks gestegen met ruim zes procent. Het inkomen per hoofd van de bevol king steeg In die Jaren met bijna drie procent en bedroog ln 1965 430 dollar. Een zeer belangrijk punt hierbij Is. dat Mexico minder dan andere Latijns- Amerikaanse landen te lijden heeft van een centraal economisch probleem: het ontbreken van een middenklasse tussen de rijke top en de arme massa. Het inkomen in Mexico is weliswaar nog ongelijk verdeeld, maar niet zo ongelijk als in bijvoorbeeld Venezuela, dat ook een tumelijk welvarend land Ln dit werelddeel is. Economisch heeft Mexico natuurlijk ook geprofiteerd van de nabijheid van de Verenigde Staten, die niet allen geholpen hebben met investeringen en leningen, maar die jaarlijks ook voor aardige inkomsten ln de Mexicaanse kas zorgen door het toe- Natuurlijk mag men. hoe gunstig dit alles mag klinken, niet vergeten, dat ook Mexico wat welvaart en ontwikke ling betreft nog lang niet op dezelfde hoogte staat als West-Europa. Er is nog veel te doen. Er is met name op het platteland ontoeraikendr medische hulp en nog veel analfabetisme. Een groot probleem is de verstedelijking De industrie trekt mensen van het platteland, meer dan er werk kunnen vinden De hoofdstad Mexlco-City biedt hetzelfde beeld als alle grote steden van Latijns-Amerika: een prachtige stad, met moderne architectuur, goed aangelegd, maar omgeven door slop penwijken, waar mensen leven ln de ellendigste omstandigheden zonder sanitair, zonder water, en in huizen, die die naam nauwelijks verdienen. Toch is Mexico een voorbeeld voor de andere landen van Latijns-Amerika. Wat president Prei van Chili sinds en kele jaren met veel moeite probeert «p te houwen, is in Mexico al enkele tientallen Jaren bezig. Dank zij de politieke stabiliteit, die onmisbaar is voor elke planmatige vooruitgang. schaar in defileerrok Wanneer straks op 12 oktober tijdens de openingsplechtigheid van de Spe len de Nederlandse ploeg de tartan- baan van het Olympisch Stadion op marcheert sullen enkele dames op het appél ontbreken. Wat Is namelijk ge bleken? Onmiddellijk nadat zij in Ne derland de olympische uitrusting In ontvangst hadden genomen zijn er meisjes geweest, die de schaar heb ben gezet In de net boven de knie hangende deflleerjapon. Er werden minijurken van gemaakt soms heel erg korte. De leiding van de Neder landse ploeg heeft nu besloten de eigenaressen van deze hippe kleding uit t« sluiten voor het défilé. Het argument Is, dat de eenvormigheid In de ploeg met de heel korte en wat langere rokken verstoord sou worden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9