black power groeit in macht WORDT DE N.P.D. VERBODEN? ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 NEW YORK De kwestie van minderheidsgroepen is de be langrijkste kwestie in de Ver enigde Staten van Amerika. In de verkiezingsstrijd overheerst het rassenvraagstuk doorgaans Vietnam, in pers, radio en tele visie is het de rassenproblema- tiek, die doorlopend onder de aandacht van het publiek wordt gebracht. Daarnaast zijn alle mogelijke gemeenschappen be zig om te trachten tot een ge sprek te komen met de gekleur de broeders in de overtuiging, dat de gunstige resultaten van dit gesprek een burgeroorlog kunnnen voorkomen. Het is opvallend, dat in de algehele publiciteit een wat gematigder toon heerst dan enige tijd ge leden, ook al doen de nog steeds oplaaiende onlusten ver moeden, dat de militante leiders van de Black Power beweging in feite vreedzame oplossingen naar 't rijk der illusies hebben verwezen. De televisiereuzen als CBS en NBC brengen voortreffelijke series als „Of Black America „en" Time for Americans" waarin buitenge woon fel en zonder concessies de vinger gelegd wordt op het feit, dat de zwarte burgers van Ameri ka tweederangs burgers zijn. In „Of Black America" was het Bill Cosby-Scotty uit „I Spy" dat meen ik „Dubbelspion" heet in Neder land die de blanke Amerikaan aan de hand nam om hem een kijkje te laten nemen in de geschiedenis van de Amerikaanse neger. Hij toonde aan, dat de rol van de ne ger in de historie van Amerika doorlopend verzwegen is of eenvou dig gelaten of vergeten in de geschiedenis. De eerste man op de Noordpool was 'n neger, de eer ste chirurg die 'n open-hartopera tie met succes volbracht was een neger, aan de zijde van George Washington vochten vier negerre gimenten etc. etc. Hij liet oude films zien onder meer van Shirley Temple waar in de neger alleen maar de rol van bediende of dorpsidioot mocht ver vullen, waarin de neger dom, dwaas, bang, kinderlijk of stomp zinnig was. Cosby nam de kijker ook mee naar een school, waar de negerkindertjes werden getraind voor het harde leven, dat ze te wachten staat. De leraar-instruc teur doctrineert de kinderen met doorlopend herhaalde mededelin gen, dat zij „Afro-American, black en beautiful" zijn en dat zij geen „Amerikaanse negers" zijn: „Are you an American negro" „What a „No" „You are ai „No" i American negro" are an American Afro-American, and black and beautiful". De blanke, die naar deze eerste an later onmiddellijk herhaalde uit zending van „Of Black America" heeft gekeken, kan in de gewone dagelijkse gang van zijn bestaan ternauwernood vermoed hebben, dat de discriminatie dermate ont stellend was, dat de blanke maat schappij dermate stereotiep het beeld van de neger had doen ver worden. Niet tot de baarlijke schurk die de jood werd door het anti-semitisme, maar tot een dom me, dienende sufferd, die eenvou digweg te dom was om aan de maatschappij van de blanke deel te nemen. Paternalistisch In „Time for Americans" werd on der de lens gericht op een ge spreksgroep in New Rochelle, een welvarende kleine plaats even bui ten New York, waar de beter ge situeerde man een riant onderko men heeft. De bedoeling van dit programma was om te onderzoe ken of er ook in „Suburbia" een rassenprobleem en derhalve discri minatie bestaat. Het werd duide lijk, dat de problematiek in een plaats als New Rochelle niet ligt in het feit of de welvarende blan ke een welvarende neger naast zich du 1de. Een van de ge- sprekleiders een r.-k. priester maakte duidelijk, dat deze ge meenschap te „sophisticated" was om nog te platen over wel of niet een neger als buurman. In New Rochelle is het probleem, dat de arme negerbevolking toch weer in een ghetto woont, in een paar dorpsstraten waar de blanke alleen maar snel doorrijdt om naar zijn werk te gaan. Een negerwoordvoerder in het ge sprek onderstreepte de noodzaak voor de blanke om uit zijn pa ternalistische rol te komen en ac tief mee te werken aan feitelijke maatregelen, die juist de negerbevolking in de gemeen schap van New Rochelle uit zijn isolatie en discriminatie zou ha len. In weer een ander televisiepro gramma werd de kijker gecon fronteerd met een groep blanke politiefunctionarissen en gekleurde burgers, die bijeen waren ge bracht onder leiding van een psy chiater met de bedoeling elkaar eens precies te vertellen, wat zij nu werkelijk dachten en emotio neel ondergingen door de confron tatie met elkaar. Opmerkelijk was de grote aggressiviteit van de ne gers en de wat ontwijkende mening van de politie, die echter gaandeweg exacter en meer ge formuleerd werd. Een bijzonder helder formulerende neger, duide lijk van maatschappelijke allure, kon de politie duidelijk maken, dat ook hij die niets met mis daad of overtreding van doen had ide discriminerende houding van de politie moest verbijten. Al deze televisieprogramma's wor den niet geproduceerd door al leen maar de National Eductlonal Television, tot wiens taak dit be hoort, maar in hoofdzaak door de commerciële stations, die voor de ze programma's de pecunlen no dig hebben van de sponsors. En die de pecunien ook gezien het resultaat krijgen. Hetgeen be duidt, dat bijvoorbeeld Xerox, die „Of Black America" betaalde, geenszins bereid is de discrimine rende politiek van de blanke, ex tremistische zuiderling in acht te Opneming negers blijven de underdog en de politie treft harde maatregelen als het erom gaat deze orde te handhaven. Vandaar verstandhouding tussen negers en politie zeer slecht is. Het is bepaald overdreven om nu te veronderstellen, dat dit soort activiteiten van de grote media in een handomdraai de ontstellende rassenproblematiek gunstig zou kunnen oplossen. Maar het is wel zo, dat er snel en krachtig gewerkt moet worden om het probleem in de wortel aan te tasten: geen va derlijke aanvaarding van de neger, maar een totale opneming in het culturele, economische en maat schappelijke leven, „open housing" opname in het arbeidsproces in alle bestaande functies en niet alleen in de ondergeschikte, opname in de bestuurlijke functies (er is 1 ne gersenator op 20 miljoen negers), opname in de meest volledige edu catieve voorzieningen. Whitney M. Young jr. van de Na tional Urban League heeft enige tijd geleden een grote stap in de richting van Buack Power gedaan. Young verklaarde in New Orleans dat zijn Urban League de militan te leiders van Black Power zal on dersteunen om zwarte machtorga nisaties toegang te verlenen tot stadsbesturen en tot de zakenwe reld, om tegemoet te komen aan de grieven van de negerbevolking. Young, de directeur van de Urban League en een belangrijk woord voerder voor de „civil rights" or ganisaties, noemde in zijn rede 57 maal het woord „Black" en slechts 3 maal het woord „Negro". Hij sprak van: black Americans, black men, black citizens black people en black power. Hij zei ook: „Black can be beauti ful and white can be ugly zwart kan mooi zijn en wit lelijk). De Urban league zal volgens Young blijven werken aan zijn oude taak om werk te vinden voor negers, maar de grote wijziging zal nu zijn, dat de League in de eerste plaats zal arbeiden voor sociale veranderingen. Young wees de idee van negerseparatisme af, maar hij diende een aantal volge lingen van Urban League een har de slag toe met de militante zwen king-Hij zei onder meer nog, dat een aantal van de 90 plaatselijke gemeenschappen van de League in de steden van de westkust tot de oostkust reeds bezig zijn in de nieuwe richting te gaan en dat de andere maar mee moesten gaan. Twee jaar geleden reeds probeer den in Washington mensen als Da vid Rusk, de zoon van minister Rusk, om de Urban League in een meer militante richting te krijgen. David Rusk zei toen: „De crisis van de Amerikaanse neger kan al leen opgelost worden door een ra dicale herwaardering van econo mische en politieke macht, en Rusk voegde daaraan toe: „No great white consensus will be the allies of these changes". (De blanken zullen nooit allen met de- Ik verbrand mijzelf, uit protest tegen rassenvermenging met negers. Jonge fanatiekelin gen worden nog steeds verblind door hun haat. ze veranderingen Instemmen). Nu, in 1968, is de Urban League besloten om mee te werken aan het verkrijgen van die economi sche en politieke macht. De samenbundeling van alle Black- Powerelrmenten tot een beweging die slechts in geweld nog ren oplossing ziet. Als de voorstanders van geweld en van lijdelijk verzet elkaar In het midden kunnen vin den is er voor de blanke Ameri kaan alle reden om snel met dat midden tot daden te komen. HANS CITROEN. Men hoort in West-Duitsland de laatste weken steeds geruch ten over een verbod van de extreem rechtse N.D.P., de zoge naamde nationaal democraten. Maar intussen hebben de ministers der diverse deelstaten verklaard, dat niet zij, maar de bondsregering te Bonn bevoegd is om bij het constitutionele gerechtshof te Karlsruhe te verzoeken de uitspraak te doen, dat de NlD.P. strijdig is met de grondwet. De minister van Binnenlandse Zaken te Bonn, dr. Benda, heeft ontkend dat zijn regering een dergelijk verzoek heeft gedaan. Voorlopig zal het dan ook wel niet zover komen, maar in Bonn wordt deze zaak bestudeerd. Volgens algemene opvatting in de bondsrepubliek is de NPD binnenlands bepaald niet gevaarlijk en zelfs wan neer er een paar dozijn NPD'ers bij de eerstvolgende verkiezingen een ze tel in het parlement zouden krijgen, zal deze toch nog weinig invloed kun nen uitoefenen. Het staat vrijwel vast, dat haar aan deel in de totale stemmen hoogstens 15 procent zal bedragen, wanneer de economische situatie althans niet slech ter wordt. De vele voorstanders van een ander kiesstelsel dan het huidige evenredige systeem wijzen erop aan de hand van de positie van de NPD, dat de vorming van splinterpartijen een der nadelen van het huidige sys teem is, waardoor de democratie een kwetsbare aangelegenheid wordt Toch zou een motief voor een verbod van de NPD veel meer een zaak van buitenlandse politiek zijn: een erkende NPD-fractie in het parlement zou voor Bonn een zware belasting beteke nen van haar relaties met de Weste lijke regeringen. En het is mogelijk niet helemaal on juist, dat de regering in Bonn van mening is, dat het Westen het bestaan van de NPD eventueel als pressiemid del tegen de Westduitse regering zou kunnen gebruiken. En het Oostblok zou •veneens het bestaan van de PND kun nen benutten om West-Duitsland zo wel in Oost als in West in een kwaad daglicht te stellen. Ondanks al hun scheldtirades op de neonazi's hebben de communisten dus een bepaald be lang bij het bestaan van de NPD. De politiek van het comminisme oefent momenteel op zijn beurt een op waartse druk uit op het rechtse radi calisme, evenals dat het geval was in UITSPRAAK IN KARLSRUHE ZOU SUCCES VOOR N.P.D. KUNNEN ZIJN de dagen van de republiek van Wei- mar. Daarbij komt nog, dat de NPD aan Moskou de kans biedt om op grond van artikel 53 en 107 van het Handvest der Verenigde Naties en de overeenkomsten van Potzdam een voor wendsel te vinden om militair in te grijpen tegen een „fascistisch" Duits land. Maar het zwaarste motief van Bonn om voorlopig een aarzelende hou ding inzake het verbod van de NPD aan te nemen is de overweging, dat zo'n verbod een stimulans voor de na tionalisten zou kunnen zijn en als een bewijs van zwakte van de democra tische partijen zou worden uitgelegd. Grondwet Kwaadwillenden zouden uit deze be sluiteloosheid kunnen concluderen, dat de democratische partijen twijfelen of deze stap voor hen wel voordelig zou zijn. Jammer genoeg is daar iets van waar: Bonn kan immers niet zelfstan dig dit verbod uitvaardigen, maar moet zich hiervoor wenden tot het constitutioneel gerechtshof te Karlsru he. En daar kan men niet volstaan met beweringen, maar dient bewezen te worden, dat de NPD strijdig is met de grondwet. Bij de rechters zullen de betuigingen van trouw aan de grondwet, die zo re gelmatig door de NPD afgelegd wor den. natuurlijk niet al te veel beteke nen, want doorslaggevend zijn de doel stellingen der partij. En men mag aannemen, dat de veiligheidsdienst uitstekend over de reehtsradiealen ge ïnformeerd is. Van heel deze juridische situatie is de NPD uiteraard goed op de hoogte: ofschoon zij ultrarechts is, vermijdt zij zoveel mogelijk om de nazi-ideeën puur te propageren. Het is dus ook bepaald niet toevallig, dat ln het nieu we politieke lexicon van de NPD de naam Hitier niet eens voorkomt, evenmin als de term „Nordische Ras se". En slachtoffers van de concen tratiekampen worden ook niet als staatsvijanden gebrandmerkt. Maar aan de andere kant bevat het werk ook geen veroordeling van de naziperi ode: er wordt alleen over gezegd, dat AARZELING IN BONN „dit systeem bewezen heeft niet duide lijk te zijn". Verder betreurt dit werfcde concentra tiekampen, maar het wijdt veel meer aandacht aan de krijgsgevangenkam pen van 1945 en aan de denazificatie. Ook wordt er geprotesteerd tegen de leugen, dat Duitsland alleen de schul dige zou zijn aan de tweede wereld- Op de bijeenkomsten van de N.P.D. zitten de partijleden en hun tegenstanders elkaar vaak duchtig in de haren. De bijeenkomsten dragen dan ook steeds een onrus tig karakter. oorlog, en het eist, dat buitenlandse „raumfremde" troepen zich uit Duits land terugtrekken. Verder moet Duits land het lidmaatschap aan de NAVO opzeggen en dient het land een eigen generale staf te bezitten. Ook zullen de linksradicale studenten uit de uni versiteiten gejaagd worden. Zij moe ten naar opvoedingskampen in Rood- China verhuizen. De NPD streeft er naar een nieuw politiek vaderland te vormen voor teleurgestelden en lieden die het toch nooit zullen leren. Maar een verbod is alleen realiseerbaar wanneer bewezen kan worden, dat de partij niet alleen de grondslagen der democratie aantast, maar ook dat zij door haar aggressiviteit een gevaar vormt voor de bestaande rechtsorde, ln het verleden werden er enkele pro cessen gevoerd tegen bepaalde neona- zistlsche partijen. Deze lagen juridisch behoorlijk scheef en derhalve konden zij als strijdig met de grondwet verbo den worden: de neonazlstische" socia listische Rechtspartij" (S.R.P.) bij voorbeeld, maakte openlijk propagan da voor haar strijd tegen dc'democra- tle, evenals trouwens de communis tische partij. De huidige N.P.D. is slim- Het ïou geen juist beleid zijn om so maar op goed geluk een aanvraag te Karslruhe in te dienen zonder afdoend bewijsmateriaal. Trouwens 'n uitspraak van het hof zou niet voor de eerstvol gende verkiezingen voor dr landsdag, september 1969, afkomen. En Wanneer het hof het verzoek zou afwijzen of zich onbevoegd zou verklaren, zou dat uiter aard een groot succes voor de NPD betekenen. Er is wel eens geopperd om het ar tikel over de verboden partijen ln de grondwet zodanig te wijzigen, dat de NPD zondermeer zou verboden kunnen worden, maar de politici hebben vrij sterke bedenkingen teg« n dit plan. Mi nister Wehner was zo sluw om voor t« stellen het probleem over te doen aan de geallieerden, maar begrijpelijk vond hij geen medestanders. Alleen in West-Berlijn, waar nog sprake is van 'n bezettingsstatuut, uit geoefend door de westelijke mogendhe den, is dit voorstel even ter sprake Kiesstelsel Men heeft ook lange tijd aangedrongen op een kiesstelsel dat op duidelijke meerderheidsvorming berust om de democratie waterdicht te maken, maar voorlopig heeft men de kans verspeeld, dat hierdoor de NPD bulten het parle ment gehouden zou kunnen worden: 't zou momenteel wel wat al te opvallend zijn om op deze wijze de NPD dwars te zitten. Daarom heeft thans optreden tegen de NPD op basis van de constitutie weinig zin. De Westduitso partijen hebben al lan ge tijd verkondigd, dat zij zich scherp tegenover de NPD zouden opstellen. Tot dusver heeft men daar niet al te veel van gemerkt Eind augustus bleek zelfs dat in enkele plaatsen in Nedersaksen bij de gemeenteraadsverkiezingen eni ge leden van de CDU en ook van de SPD hun lijsten gecombineerd hadden met die van de NPD. Er werden welis waar ln Bonn lelijke dingen over ge zegd en er werd ook gedreigd met uit stoting van de partij maar tot nu toe ls er niets gebeurd. In Beieren willen de partijen strenger optreden tegen de reehtsradiealen en de NPD op haar el- gen vergaderingen bestrijden. Het is een vraag of dit ook elders in de Bonds republiek zul gebeuren. Wunneer de democratische partijen ln gebreke blij ven, zou hen het verwijt treffen, dat zij hun plicht versuimd hebben. DR. F. 8CHLOMANN. ■bbhhbbhmbhmb

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11