VQTD DIRECTIE DANKT LEIDEN MET KOSTBAAR GLAS-IN-LOOD-R A AMP JE Uitslaande brand in park „Die Leythe Gezin De Jong in slaap verrast Service culturel de l'ambassade de France BIOSCOPEN GESPANNEN DUEL VOOR BONA STARS? GOEDE MODERNE PRENTKUNST IN GALERIE T DUIVENHUYS Nederlandse Leeuw voor D. v. d. Kwaak PAGINA S~ DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 Dr. C. Outvehand hoogleraar Zurich Met ingang van 15 oktober ia dr. C. Ouwehand te Leiden benoemd tot hoog leraar in de Japanse taal en cultuur aan de universiteit van Zürich. De heer Ouwehand studeerde aan de Rijksuniversiteit van zijn geboortestad Leiden, waar hij in 1965 cum laude pro moveerde tot doctor in de letteren. Sinds 1957 was hij conservator van de Japanse afdeling van het Rijksmuseum Volkenkunde aan de Steenstraat. BOUWOPDRACHT VOOR BANK OP STATIONSWEG De bouw van een Raiffeisenbank a de Stationsweg te Leiden (perceel mali ge CITO-stallingis gegund De directie van V D-Leiden heeft vanmiddag in het Stadhuis aan het gemeen tebestuur van Leiden een gebrandschilderd glasruit je ter grootte van 29 x 21,5 cm aangeboden. Met dit geschenk, een zeer kostbaar geschenk, heeft do directie van het onlangs heropende warenhuis aan haar grote waardering uiting willen geven voor alle medewerking, die men heeft ondervonden bij de ingrijpende nieuwbouw- werkz aamheden Het glas-in-lood raampje stelt de kruisdraging van Cliristus voor. Het dateert uit de jaren 15401550 en is vermoedelijk vervaardigd naar een ontwerp van Aertgen van Leyden, een Leids schilder en tekenaar, die leefde van 1498 tot 1564. Het geschenk zal ondergebracht worden in het stedelijk museum „De Lakenhal". Bouwbureau Niersman te Voorschoten. De bouw wordt uitgevoerd volgens een ontwerp van het architectenbureau Kro- neman te Leiden, in opdracht van de Raiffeisenbank Leiden-Oegstgeest. GEWICHTHEFFEN De L.K.V. „De Spartaan" gaat za terdag a.s. naar de Belgische kracht- sportvereniging Atlas in Lommei, „de Spartaan" heeft deze uitnodiging ge had in verband met de opening van een nieuwe sportzaal van deze vereniging. De ploeg is als volgt samengesteld: J. Mark, A. Swagers, W. Burenhout, Th. Sanders, S. Holswilder en D. V. T. Kiet. Coach is de heer Th. Brandt, en als scheidsrechter gaat mee de heer G. Mieremet. Trekker bij Weipoortsewe» in sloot gekanteld Vanmorgen om acht uur is een trek ker met oplegger bij de T-kruising Nieuweweg-Weipoortse weg in een sloot geraakt. De chauffeur van de uit Alphen afkomstige trekker, geladen met hout voor het uitbreidingsplan Westeinde, wilde in de bocht een hem tegemoet komende landbouwtractor ontwijken. Daarbij raakte de Alphense wagen in de zachte berm, sloeg om en kwam op zijn kant in de sloot terecht. Er was geen persoonlijk letsel. De scha de was vanmorgen nog niet bij bena dering vast te stellen. Het gezin van de verloskundige P. de Jong, wonend in het pand Die Leytlie- purk 8 heeft zich vannacht in allerijl in veiligheid moeten stellen, nadat op een slaapkamer een felle brand was uitge bet broken. Omstreeks twee uur werd een van de twee zoons wakker. Hij rook een sterke brandlucht en ontdekte direct, dat er brand woedde in de slaapkamer van zijn broer. Door de vlammen heen stormde de gealarmeerde jongeman de kamer in. omdat hrj gezien had. dat zijn broer nog lag te slapen. Beide jongens slaag den er in uit de brandende kamer te komen via het raam, dat vlak boven het platte dak van de keuken ligt. Het echt paar De Jong had inmiddels op het brandgeroep het vege ljjf kunnen redden via de trap. Toen de brandweer, gealar meerd door de heer De Jong, ter plaatse arriveerde sloegen de vlammen reeds naar buiten, doch met inzetting van twee nevelspuiten slaagde de brandweer erin het vuur te lokaliseren tot de ene slaapkamer. Binnen een kwartier na alarmering kon het sein „brand meester" gegeven worden. De brand is vermoedelijk ontstaan door sluiting in de electrische bedrading. De brandschade aan de kamer, de kle ding, boeken en meubilair wordt ge schat op 20.000. JONGERENMIS IN HERENSINGELKERK Men schrijft ons: A.s,. zaterdagavond 5 oktober om ze ven uur organiseert de Aktlegroep Ge zamenlijke Jongerenmisviering Leiden, zoals elke week, een jongerenmis. Deze keer zal deze viering gehouden worden in de St.-Josephkerk aan de Herensin gel. Het thema van deze keer is: „De veranderende kerk in de veranderende wereld". De celebrant is de eerwaarde heer kapelaan C. Matthee. Ook ditmaal zullen onze eigen jazz-band en zangkoor de gezangen verzorgen. Iedereen is na tuurlijk weer van harte welkom en wjj hopen dat de kerk stampvol zal zijn. LEIDSE AGENDA VRIJDAG 4 OKTOBER Leython - (Levendaal 101) Dierenbal gemeenle Warmond, I voor de tienersoos m.m.v. The Minions, 1 aanvang 19.30 uur. Leython - (Levendaal 101) Soos voor de ouderen in café boven. Aanv. 19.30 u. ZATERDAG 5 OKTOBER Bachstraat - Wielerwedstrijden Swift, dames en adspiranten, 14.00 uur. Leython - Levendaal 101) Animalpar- ty voor de middensoos m.m.v. The Jee Hays, 19.30 uur. AANRANDER TE SASSENHEIM AANGEHOUDEN EN VOORGELEID Gisteren is een 49-jarige inwoner van Hazerswoude voorgeleid voor de officier van justitie te 's-Gravenhage i.v.m. aanranding van een 8-jarig meis je zondag j.L Het meisje werd mee gelokt op zijn bromfiets en meegeno men naar een leegstaande woonschuit achter de oude vuilnisbelt in de Kooi, aan het kind vergreep. Daar het meisje werd gemist werd direct met zoeken begonnen, waarbij de man en het meisje op de woonschuit werden ge zien. Hoewel W. nog trachtte te ont komen lukte het hem niet. Hij werd gearresteerd en heeft bekend. (Advertenties) STAATSSPOOR- BRUG WORDT OPGEKNAPT Zes weken voor auto's gesloten Maandag 7 oktober wordt een begin, gemaakt met het aanbrengen van een nieuw brugdek op de Staatsspoorbmg aan de Ilaagweg (over de Spoorweg haven). Deze werkzaamheden, noodza kelijk geworden door de slechte staat van het brugdek zullen pl.m. 6 weken in beslag nemen. Gedurende deze periode zal de brug gesloten zijn voor enkele categorieën weggebruikers. De 3-oktober-feesten hebben gisteren naast de gebruikelijke drukte tevens voor enige herrie gezorgd. Op diverse plaatsen werd gevochten, enkele ruiten sneuvelden doordat „lolbroeken" ze in sloegen en op de wegen vielen enkele aanrijdingen te konstateren die echter slechts blikschade tengevolge hadden. Ongeveer 15.00 uur werd de 3-jarige Renée Dijkshoorn (een meisje) door een hond in de wang gebeten toen ze ter wijl ze naar optocht „Van smeekschrift tot handvest" stond te kijken zich wat bewoog. De hond, die naast haar aan de lijn zat, vatte het kennelijk op als een teken van vijandschap. Gisteren in de namiddag werd door de Keuringsdienst van Waren in.samen werking met de politie drie partijen ondeugdelijke paling in beslag genomen. Dit waren resp. partijen van 55 kg van een handelaar uit Tilburg, 15 kg van een andere Tilburgenaar en 6 kg van een Volendammer handelaar. Tegen de ver kopers van de „rotte paling" in proces verbaal opgemaakt. Inbrekers (en insluipers) hebben van het niet thuis zijn van mensen, i.v.m. feesteiykheden, gebruik gemaakt door bij de familie H. in de Thorbeckestraat binnen te gaan (de achterdeur was niet afgesloten). Het hele huis werd door zocht en met 465 gulden méér op zak verdwenen de Inbrekers spoorloos. Ook een consumptietent aan de Leid- se Hout werd bezocht door inbrekers. Een aantal eetwaren, ter waarde van 50,is daar verdwenen. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het prop.ex. Elek trotechnisch ingenieur de heren L. G. Bordewijk en J. G. W. Stikkclman. bei den woonachtig in Leiden. Woensdagavond werd de feestvreugde voor de 14-jarige Peter W. Brandt uit Leiden grondig bedorven. Toen hij op een bank bij de De Gijselaarsbank klau terde. om naar de taptoe te kijken, viel hij en brak daardoor een middenvoets beentje. Een Plülllptfnse student (uit Manilla) die in Delft studeert op kosten van de ontwikkelingshulp, is gearresteerd we gens diefstal van winkelgoederen, waar onder een radio ter waarde van 298,-. H(j is woensdag in Leiden aangehouden en ingesloten, maar zal naar Delft wor den overgebracht. Hy wordt verdacht van bet plegen van méér strafbare fei ten. dan met een tot 5 km per uur geredu ceerde snelheid. Ook voetgangers, wiel rijders en bromfietsers de laatste twee categorieën met de fiets aan de hand) kunnen de brug blijven gebruiken. Al het overige verkeer zal worden omgeleid. Het verkeer uit de richting Den Haag wordt reeds bij de Waddin gersluisbrug geattendeerd op de omlei ding via de Churchillaan. Het voor het centrum bestemde verkeer wordt van daar via de Vijf Meilaan naar de Heren straat verwezen, het overige verkeer naar de Voorschoterweg. Het verkeer, komend van de Witte Singel en het Noordeinde, wordt via de Rijnzichtbrug en de Morsweg in de rich ting Den Haag-Amsterdam geleid. De omleidingsroutes worden met borden aangegeven. Bovendien zal gedurende de werkzaamheden aan de brug bij de spoorwegovergangen Morsweg en Haag- weg speciaal politietoezicht worden uit geoefend. PROMOTIES LEIDSE LNl VERSITEIT Aan de Leidse Universiteit is de heer P. Provó Kluit, wetenschappelijk amb tenaar bij de organische chemie en lid de Leidse gemeenteraad voor de Protestants-Christelijke groepering, tot doctor in de Wiskunde en Natuurwe tenschappen gepromoveerd op een proef schrift getiteld „Kinetiek en mechanis me van enige aminolysereacties in ace- tonitril". Promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer P. J. C. van Breda Vriesman, assistent op de afdeling Inwendige Ge neeskunde van het Academisch Zieken huis te Lelden, is tot doctor in de Ge neeskunde gepromoveerd op een proef schrift "getiteld „.Canine renal homo- graffs. Histopathological, histochemi- cal and biochemical studies". Promotor was prof. dr. A. Schaberg. De promotie geschiedde cum laude. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor: kand. ex. sociologie de he ren H. J. L. v.d. Raad (Noordwijk), L. C. M. van Grieken (Lisse), M. J. A. P. M. van Zaal (ZoetermeerKand. ex. God geleerdheid de heren A. v. Weelden (Aalsmeer), W. Hofs (Leiden). Doet. ex. Antropologie mej. E. v. Beukering (Den Haag), Kand. ex. Engelse taal- en let terkunde de heren G. A. de Leede (Schie dam), E. A. J. v. Agtmaal Haarsteeeg, Doet. ex. scheikunde de heren .H. E. "t Sas, (Lelden), F. C. Hillen (Den Haag), doet. ex. sterrekunde de heer A. J. F. Koopmuns (Den Haag), doet. ex. wis kunde mej. F. P. J. v. Buytenen (Lei den), kand. ex. WT W. en N. de heren W. H. Kortweg (Lelden), F. J. M. Raaij- makers (Lelden), kand. ex. Will W en N. de heren K. W. A. J. v. Rijniever, (Voorburg), H. Samuels (Leiden), B. Th. v. Hulst (Lelden), J. A. Gregory (Leiden), J. B. v.d. Groep (Leiden) de dames E. Oosterhuis (Rhoon), M. J. H. ,d. Graaf, (Leiden). cursussen in de Franse taal te Leiden Nog enkele plaatsen in de conversatiecursussen met grammatica voor gevorderden en vergevorderden. LESGELD: 35 gulden per cursusjaar van oktober tot juni, bij in schrijving te betalen. INSCHRIJVING EN LESSEN: Collegegebouw van de Universiteit, Eerste Binnenvestgracht 33. INSCHRIJVING: voor de aanvang der lessen maandag 7, woensdag 9 en donderdag 10 oktober van 18.30 tot 19.00 uur. GOEDE START VANKANGER0ES Het eerste optreden van de nieuwe Leidse combinatie V.C. Kaïigeroes In de overgangsklasse mag geslaagd genoemd worden. Tweemaal achtereen werd mei 3-0 gewonnen. Allereerst speelde de comblnutle (C. Taconis, P. v. Duyven- vnorde, W. Pi ra. E. Huuasen, R. van Nlerop, II. Oudeman en R. v.d. Laan) tegen het Amsterdamse Molenwiek. De Leldenanrs startten in een hoog tempo, waarbij de ballen de Amster dammers links en rechts om de oren vlogen. Helaas zakte de Kangeroesploeg In de tweede set weg; een 11-1 achter stand was het resultuat. Desondanks isten Taeonis c.s. terug te komen en toch nog de set te pakken. De derde set gaf geen enkele moeliykheld meer. De tweede wedstrijd tegen plaatsgenoot LUSV verliep iets stroever. Vooral E. ■Huussen maakte nogal wat fouten, ver moedelijk veroorzaakt door een bles sure. Gelukkig voor V.C. Kangeroes waren v. Duyvenvoorde en Taconis in uitstekende vorm. zodat de Leidse stu denten toch weinig te vertellen hadden. Wederom 3-0 voor V.C. Kangeroes. Ook de dames behaalden een over winning en wel na een 5-setter tegen plaatsgenote S.V. Argos 2. WINTER-TRAINING BIJ DE BATAVEN Nieuw bij de atletiekvereniging Is de „veteranen"-tralnlng donderdagsavonds van 10.00-10.45 uur in de Pancrasschool, Boerhaavelaan 298. Veteranen ls een rekbaar begrip. In de atletiek is de leeftijd op 40 Jaar gesteld, maar er zijn genoeg aktieve atleten die zich op die leeftijd nog lang geen veteraan voelen. NIet-sporters voelen soms rond de der tig al een buikje komen en zouden graag wat sportieve ontapunnlng inden. Beide groepen zijn bjj de Bataven van harte welkom. Uiteraard is op de andere trainingen een ieder welkom die graag zijn algemene conditie wil opvoeren; de atletiek is hier bijzonder geschikt voor; we denken hier aan zwemmers Kees Ulttenhout doet dit al langer), roeiers, schaatsers enz. Verdere inlichtingen: v.d. Waalsstraat 66 (secr.l of telefo nisch 01710-42435. De films ln de week van 3 tot 10 okt.: Camera: The Fox (18 Jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Donderdag 3 okt.: als zondag. Nacht vr. en zat. 23.30 uur: Dr. Stran- gelove (18 Jaar). Lldo: De dagen vang eweld (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Donderdag 3 okt.: als zondag. Luxor. Nudlstenparadljs (18 Jaar), Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.16 uur. Donderdag 3 okt.: als zondag. Studio: Met jouw tanden ln mijn nek (18 Jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Donderdag 3 okt.: als zondag. Trianon: Louis des Funes als ollemag- naat. (alle leeftijden i. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Donderdag 3 okt.: als zondag. Rex: De legende van generaal Custer (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nacht vr. en zat. 23.30 uur: Raspoe- tln (18 Jaar). NIEUWE STROOIMACHINES VOOR GLADHEIDSBESTRIJDING De bestrijding van de gladheid van straten en wegen door de Gemeentelijke l Reiniging»- en Ontsmettlngsdienst i» ge- durende een aantal jaren uitgevoerd met drie In het bedrijf vervaardigde niet automatische zand/zoutstrooler», die aan de vrachtauto's werden gekoppeld. Het j Ntrooimateriaal. dat zich op de laadbak j van de vrachtauto's bevond, werd door twee personeelnleden in de strooiers ge schept. Nog voor het invallen van de winterperiode 1967-1968 konden aan het I aanwezige materieel twee automatische Kleine Europa-Cup Blauwe Tornado's in de finale Blauwe Tornado's botsen op grimmig Inter. Op het terrein van SVLV (Voor schoten) traden de Blauwe Tornado'i tegen elkaar aan onder leiding van di KNVB-scheidsrechter Nievaart. D< weersgesteldheid was uitstekend en vooi een echte cupsfeer zorgden de suppor ters, die steeds luidruchtig van hun aan wezigheid biyk gaven. Trainer Appel had kennelijk de Blau we Tornado's het veld In gezonden met de opdracht zo snel mogelijk een doel punt te forceren, maar de rustig ingrij pende Leidse verdediging waar Peter Piket een glansrol vervulde bleef over eind onder het Blauwe geweld. Langzaam ebde het offensief weg en begon het spel zich te verplaatsen. Ge leidelijk aan werden de Blauwe Tornado's onder grote druk gezet en snelle aanval len beukten op de „blauwe" verdedigers. Van links werd de bal mooi aangege ven voor de voeten van de uitstekende Walter Wullur, die beheerst aanlegde en raak schoot: 0-1. Iedereen verwachtte nu, dat Inter zou doordrukken en dat, nu er eenmaal een bres in de Voorschotense achterhoede geslagen was, meerdere treffers zouden volgen. Maar de Blauwe Tornado's von den de veerkracht om terug te komen en Inter moest wijken. Bij een corner draaide de bal hoog de doelmond binnen, waar Ton Hoogen- boom niets anders kon doen dan het pro jectiel opnieuw tot hoekschop te ver werken. Maar deze hoekschop werd door Theo Lelieveld op schitterende wyze in :n doelpunt omgezet: 1-1. Pas in de tweede helft viel de beslis sing toen Peter Verplanke een solo on dernam. H(j passeerde 2 verdedigers en keeper Ton Zandbergen: 2-1. Moegestreden legden de belde partijen zicli daarna kennelijk by de liereikle sfand neer en toen de scheidsrechter liet verlossende eindsignaal Het horen strom pelden de leeggevocliten teams liet veld af. Wie Inters tegenstander in de finale zal gaan worden is nog niet bekend. Er zyn daar drie kandidaten voor: Noorden, de Bony Boys en. het gevreesde Alke- made United. Er wordt naar gestreefd (ft* finale op 16 okt. te laten plaats heb ben. Burgerlijke stand Geboren: Marcel Raymond Antolne z.v. A. E. Polak en C. M. v. Rossunj; Maarten Marco Frederik z.v. M. H. v. Tongeren en J. C. G. Davelaar; Richard John Elbertus z.v. J. J. Gordyn en J. v. d. Berg; Wilhelmina Felicltas Maria d.v. J. W. v. Hee»en J. G. M. Weenink; Hendrik Johan Arent z.v. D. A. J. de Mooy en J. B. de Horn; Jeanette d.v. D. Velthuizen en W. H. Schaper; Jü- dith z.v. D. Velthuizen en W. H. Scha per: Johanna Maria d.v. A. W. Koudys en E. Massaar; Jan Willem Gabriël z.v. J. Verver en A. Koppe; Ingrid d.v. C. ter Beek en J. Varkevisser: Trijntje d.v. H. C. Notenboom en D. Jaspers: Ca- tharina Suzanna d.v. A. Verhagen en A. J. Korbee; Daniël z.v. C. v. d. Meij en C. W. Hogewoning; Catharina Maria d.v. J. A. Ramaker en S. Colpa; Me- lanie Alida Petronella d.v. C. J. M. Schrama en D. Miljkovic; Jannigje Lijn tje d.v. J. J. Bosman en A. J. Laven; Edzo Leopold z.v. B. L. v. Slooten en J. S. v. d. Leun; Angelique d.v. B. Bleijie en G. J. Gelauf; Elisabeth Hen- dirka Jacoba Maria d.v. J. Betgen en J. J. Heemskerk; Wilma Catharina Lei- da d.v. P. Kriuthof en G. v. Oosten; Arie z.v. A. v. Duyn en A.-E. Klaassen; Adelicia Mathilda d.v. B. F. Mossel eu S. M. Bonte; Marjolein Francisca d.v. F. J. v. Schle en S. M. Olderiks; Jo hanna Catharina Maria d.v. H. J. v. d. Krogt en C. J. M. Koot; Dennis Michel z.v. T. N. v.d. Weljden en R. E. Art- man; Marcel Ronald z.v. B. A. Boel en A. L. Davids; Remco Michael z.v. L. F. A. M. Duijndam en M. W. v. Slogteren; Dagmar Johannes z.v. H. Broström en J. A. Bruin: Anita d.v. G. J. den Hertog en M. H. Tuit; Maarten Johannes z.v. O. G. W. Tleleman en N. C. Goewie; Jacqueline Johanna Sophia d.v. P. R. Bos en G. v.d. Horst; Geertruida Enge- lina Louise Antonia d.v. J. C. M. v. d. Kroon en A. M. Uyttewaal; Jacobus Arnoldus z.v. H. A. Berkel en Y. A. M. Bruggeling. Gehuwd: S. A. Willem en J. E. M. Lampo; J. D. Plug en C. B. M. Meeu- wisen; O. Hornkump en A. J. Groene- wold; A. P. T. Bijlsma Dongen; H. Lagendyk Goudberg; C. Rijsbergen Luit; F. W. V. Gerlach ei maat; F. W. F. Zwart ei H. J. Lens en M. Sloos; H. J. Key S. Boontjes; H. Aalten en G. F. M. v. d. Steen; E. Brakel en J. K. Duffels; E. H. M. Dijkstra en E. M. Groenewegen; W. J. Weijers en C. P. M. Vogelezang. De Leidse Bona Stars, die hun 2 tot nu toe gespeelde wedstryden belde ge wonnen hebben, staan morgenavond om kwart over 8 ln de Vyf-Meihal aan de Boshulzerlaan voor de niet al te zware opgave ongeslagen te biyven tegen Su- vrikrl, dat tot nu toe nog geen enkele maal tot winst wist te komen. De reden hiervan is de schorsing van de twee beste spelers van Suvrlkrt naar aanleiding van de ongeregeldheden het vorig seizoen in de wedstrijd tegen Bona Stars. Daardoor is Suvrikri aanmerke lijk verzwakt en zal de Stars niet al te veel problemen geven. Desalniettemin zal het wel een gespannen wedstryd worden, waarbij zelfbeheersing en ge zond verstand een eerste vereiste zijn, iets wat coach Kallenberg z(jn pupillen ongetwijfeld op het hart zal drukken. De meest interessante eredivisiewed strijd is vanavond Punch-Rotterdam Zuid. beide nog ongeslagen. Voor Jan Bruin een dilemma, hij speelt in Punch, en coacht Rotterdam Zuid. Opstelling: C. Pley. A. en P. de Jong, P. Ruysenaars, P. v. Tuyl van Serooskerke, H. Stol, H. v. Mameren, C. den Hollander. Program ma: vrydag: Jumpers-dames 2, zater dag, 16.00, TBS 2-Blitz, 18.45 Dames 1- UVV, Dames 2- dames 4 20.15 uur, TBS- Suvrlkrl, 21.30 uur Vodo 2-Dames 3. strooiers worden toegevoegd, die. van- cge de stroolbreedle van 2 m., uitne mend geschikt zyn voor de gladlieids- bestrydlng op de smalle wegen ln de binnenstad. De oude strooier» verkeren thans In een zodanige staat, dat het niet meer verantwoord Is deze gedurende de komende winter nog in bedr()f te hou- Als nieuwe automatische strooiers ko men in aanmerking strooimachines van het merk Nidomatlc. Deze machine be staat uit een losse laudbak (zgn. con tainer) die op een vrachtauto kan wor den geplaatst. Aan de laadbak is een strooischyf bevestigd, welke op een strooibreedte van 3 tot 7 meter kan wor den afgesteld. Op het goed functioneren van de machine kan door de chauffeur vanuit de cabine controle worden uitge oefend. De inhoud van de laadbak be draagt 4 m3, hetgeen voldoende is om 17 km. weglengte over een breedte van 5 m. te bestrooien. Uitgerekend is, dat de busroutes, invalswegen en belangrij ke secundaire wegen een totale lengte hebben van 85 km. BIJ aanschaffing van drie nieuwe strooimachines en het ge bruik van de twee reeds aanwezige automatische strooiers zullen evenbe- doelde wegen binnen een tydsbestek van ruim één uur na het uitrukken kunnen worden bestrooid. Hiermede zal de ver keersveiligheid by het optreden van gladheid in hoge mate worden gediend. Het op deze wyze automatiseren van de gladheidsbestrydlng betekent voorts, in vergelijking met de tot nu toe gevolg de methode, een belangryke arbeidsbe sparing, omdat de bediening van de ma chine thans door de chauffeur kan ge schieden. De pr(js van één Nldomatlc- stroolmachine. Inclusief dc kosten van een standaard-ophanginrichting zgn. hysportaal), bedraagt ƒ7.390,— Tenein de zo doeltreffend mogeiyk te kunnen optreden, ls het nodig één strooimachlne met een versterkt hijsportaal aan te schaffen. De meerkosten daarvan bedra gen 1.975,Derhalve is met de aan koop van drie strooimachines een uit gave gemoeid van 24.145, - „Mag ik tenminste mijn boterham he ben? Die zit ln de zak met het get: 5000 erop!" KORRELTJE Onze mislukkingen willen we graag toeschrijven aan alles, behalve aan onze eigen tekortkomingen. PUZZEL UITSLAG Er waren vele inzendingen voor de puzzel, maar na loting hebben de vol genden gewonnen: eerste prija (ƒ10, mevr. Van Schle. Hoorn 121a. Alphen aan den Rijn; tweede pr(js (ƒ2,60) mej. Warmerdam. Salvatorhofje 8 (Steen straat) te Leiden. De oplossing van dc vorige week luidt: Horizontaal: 1 punter, 6 marine, 12 In een, 13 Marle, 14 li, 15 ril, 17 nep, 18 mr, 19 oer, 21 garen, 23 mos, 24 oker, 26 set, 27 test, 28 kap, 30 men, 31 kin, 32 run, 34 del, 36 dop, 39 odol, 41 gom, 43 roge, 45 men, 46 Dalen, 48 pel, 49 er, 50 ros, 51 top, 52 Be, 54 idool, 56 toren, 58 nestel, 69 salade. Verticaal: 1 piloot, 2 uniek. 3 ne, 4 ter. 5 enig, 7 amen. 8 rap, 9 Ir. 10 Nimes, 11 eerste. 16 las, 17 net, 20 rek, 22 rel, 23 men, 25 rakel, 27 tenor, 29 pil, 30 mud, 33 domein, 34 Don, 35 pol, 37 pop. 38 selene. 40 derde, 41 gas, 42 met, 44 ge bed, 46 dole, 47 nota, 50 rot, 52 pol, 55 os, 57 Ra. i A. M. J. en W. D. M. en T. W. v. d. 1 J. M. E. Jan- i S. de Tombe; TOT 18 OKTOBER zijn in Galerie l Duivenhuys aun het Rapenburg 94 prenten te zien van de in 1924 te Oude water geboren, doch in Salernes Frank rijk) wonende en werkzame graficus Monty n. Montijn is volledig autodidact. Zowel ln binnen- als in buitenland is zijn werk meermalen geexposeerd, o.m. in Am sterdam, Kopenhagen, Parijs en New York en dit jaar werk van hem op de Biënnale te Florence. Werken van zyn hand zijn voorts in verschillende Ne derlandse en buitenlandse collecties op genomen. Tenslotte moet gememoreerd, dat Montyn ook op bibliofiel terrein werkzaam l.s (in zyn vroegere prenten) ontwaart de beschouwer min of meer herkenbare figuren. Veelal werkend op groot vry formaat, heeft Montijn bijzonder veel kijk op ritmische vlakverdeling, hetgeen een der grote aantrekkelijkheden van zyn oeuvre is. De tinten zijn grijzen, brui nen (vooral sepia) en grysblauw, inci denteel rood. Maar deze weinige kleu ren zjjn prachtig op elkaar afgestemd en naar onze smaak Is Mont(jn dan ook op zijn best wanneer hij uitsluitend met kleurvlakken werkt. Andere prenten daarentegen zijn wat warrelig door een nerveus lijnenspel. Dat maakt zijn hand schrift «en enkele maal wat bizar. maar een blad niet «en voortreffelijke vlakverdeling. „Guerre des partizans" is in grijs en lichtbruin gehouden. Een fraai blad is ook „Intention" in sepia- bruin en blauw. Het drieluik „Bloem voor Elja" Is vooral mooi in de bruine partyen, gedeeltelijk met zwart over drukt. „Gesprek", een prent uit 1960, toont herkenbare motieven en „Uit het huis" van 1964 roept reminiscenties op aan een Japanse prent, hoewel deze verge- lyking natuuriyk wel erg mank gaat. Voorts verzuime de belangstellende be zoeker niet aan mevr. Botcher te vra gen hem een map met een aantal losse bladen te tonen, waaronder deels zeer fraaie prenten. Uren van bezichtiging ztyn dinsdags tot en met zondags van t tot oaa Ter gelegenheid van zyn afscliHd als Gedeputeer de van Zuid-Holland ls de heer D. van der Kwaak benoemd tot ridder ln de orde van do Nederlandse Leeuw. Mr. >1. Kinase»/., commissaris van de ko ningin ln Zuid-Holland, heeft, de beer Van der Kwaak deze onderschei ding tydens een af scheidsdiner aangeboden. Woensdag kwamen vele bekenden - waaronder tal van gemeentelijke be stuurders de heer Van der Kwaak de hand drukken in het Provincie huis aan de Koningakade te Den Haag. Ook minis ter Schut van Volkshuis vesting kwam acte do présence geven. Zoals bekend heeft de heer Van der Kwaak na de tweede wereldoorlog in het blj- aonder geijverd voor het op gang komen van de woningbouw In Zuid-Hol land. Daarnuast was hy onder meer belast met gus- en electriciteitaza- ken en met het toezicht op de gemeentelijke fi nanciën Dit laatste viel hem de laatste tjjd zeer moeiiyk doordat ten gevolge van de rege- ringspolltlek tal van gemeenten In financiële moeilijkheden geraakten. VLn.r. mevrouw Van dor Kwuak, do scheldende gedeputeerde, de hoer D. van der Kwaak, en mr. J. Kinase»/, de commissaris van de koningin In Zuid- Holland. Marktberichten LEIDEN, 4 okt., Vee Stieren 35, melkkoeien 100, vette koeien 295, vare koelen 45, pinken 2, vette kalveren 62, nuchtere kalveren 1, vette schapen 70. fokschapen 50. vette lammeren 1276, varkens (zeugen) 23, schrammen 143, biggen 589, veulens 1, gelten 51. Totaal 2728. Notering: Fokstieren 850-975-1250; slachtstleren schoon gew. 4,00-4,60-4.85; melkkoeien 975-1250-1650; votte koelen schoon gcw. 3,50-3,90-4,60-5,00; vare koelen 550-950-1250; vette kalveren lev. gew. 3,50-3,90-4,10; vette, schapen 105- 120-145; fokschapen 140-160-180; vette lammeren 115-135-160; drachtige zeugen 375-400-450; schrammen 85-95-115; big gen 65-70-75; geiten 25-65-95. Handel: fokstieren rustig, slachtstie- ren luiachtlg, melkkoeien rustig, vette koelen lui, vare koelen zeer kalm, vette kalveren, slepend, vette schapen goed, vette lammeren, stug duur, fokschapen goed, zeugen, schrammen en biggen te- rughoudend, geiten kalm. j Kaas - - Aangevoerd 3 partyen Goudse kaas en 3 partijen Leidse kaas. Notering Goudse extra kwal. tot 4.24. Ie kwal. tot 4,12: I-eldse le kwal. tot 8.75. Han del kalm. BARNEVELD, 3 okt. Eieren -— Aan voer ca. 1.950.000 stuks. Handel vlot, Eieren van 5-58 g 11.40-14.25 p. 100 si.. kg-prljB 2.28-2.46; 59-05 g 14.50-15.25 p. 100 stuks, kg-prljs 2,46-2.35 gld. Varkcnanmrkt Aanvoer 57 stuks. Handel matig. Prijzen (ln p. stuk) biggen 70-76. GOUDA, 3 okt. Kaas Aanvoer 98 partijen kaas. Prijzen: le kw. 4.10-4.19 p. kg, 2e kw. 3.95-4.09 p. kg, extra kw. 4.20-4.54 gld. p. kg. Handel kalm. KMNSBUKG, 3 okt. Bloemen An jers: Witte Sim 3-13. Rode Sim 4-14. Rose Sim 5-12, Cromly Sim 3-12, Dusty Sim 5-15, Arthur Sim 3-11, G.J. Sim 4-13, BqtflnOlM 6-19. Selecta Sim 5-16, William Sim 6-17, Harvest Moon T-2«». Clear Yellow 5-18 alles p. stuk; Chry santen groot: Alex Bedser 15-30, Migoll 10-17, Breltner 15-25, Bornholm 18-31, Regalia 16-26, Ddiplomaat 25-37, Clln- gedaul 40-55 alles p. stuk; Freesla: Gol den Yellow 45-130. White Swan 100- 330, Stockholm 65-135 alles p. bos; Ro zen: Baccara 15-45, Carol 5-10, Garnet 5-9, Zorina 8-16, Junior Mia* 6-14 alles p. stuk: Chrysanten tros: Lyona 160- 180, Tokyo 180-200, Indianapolis 170- 210, White Spider 250-320. Lilian Hoek 65-100, Grace 75-105, Davinc 70-95, Koens Elite Ho-llo, Luridn 85-115, Klei Stream 180-220 alles p. bos; dlv. Snij bloemen: Anthurlum 45-205, Gerbera 15- 49, Euophorbla 45-110, Lelies tak 6."»- 135, id. kelk 10-20 alles p. stuk; Orni- thogalum 200-450. Dahlia 300-630 per 100; Aster 35-90, Irlsa«n 100-300 p. bo..

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5