ttrnm mam Uitgaansverbod voor olympische atleten in rumoerig Mexico fiHn>& Ome Nelis zei de heren dat hij wel uitmaakt wanneer er wordt getraind Voor Henko Baars zijn Spelen voorbij Olympisch dorp merkte niets van bloedige botsing Ajacieden zijn niet bang voor Turken Vier journalisten (één ernstig) werden gewond Praeses NOC: Herriemakers in stad niet hun zin geven VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 19 (Van onze speciale verslaggever Herman van B er gem) VIEXICO CITY Tegenover de provisorische heining waarachter het Olympisch dorp ligt verborgen, staat een witgekalkt, enigszins bouwvallige muur. Daar komt tegen het middaguur een vrouw die op een houtvuur een maal brouwt voor de werkers die de laatste hand leggen aan het olympisch dorp, een zonder meer geweldig geoutilleerd sportcentrum. De atleten vinden er hun trainingsbanen, er is een klein zwembad dat meer dient „ter verstrooiing" en er is een accommodatie voor boksers en worste laars die zij voor onwaarschijnlijkhebben gehouden. Voorzitter J. Hofman van de Ned. Boksbond, in Mexico chef d'equipe van de boksploeg, zei: „Als ik in Nederland de helft van deze accommodatie had, zou ik voor honderd procent tevreden zijn". En staan ringen rondom, er is trainingsaccommo datie met zandzakken, punching balls en in het midden staan platforms waar de boksers en worstelaars die dat wensen met gewichten kunnen trainen. Overal staan weegschalen en iedere ploeg heeft zijn eigen trainingstijden. Dat kwam voor de Ne derlandse boksers i ongelukkig Zij in de prille i half zes op „dan is de lucht nog helder en zuiver" en beginnen met de conditietraining van anderhalf tot twee uur. In de middag wordt getraind en het organi satiecomité heeft geen rekening gehouden met eventuele wensen. „Ome Nelis" Bisschop, de 1 anders. Dat hebben de heren van het organi satiecomité dan maar geslikt en als op het bord staat dat de Ne derlanders van half één tot drie uur van de trainingsaccomodatie ge bruik kunnen maken, komen zij doodnuchter om drie uur aan en ne- HET LOOPT UIT DE HAND Mexicanen zijn mees ters in het improviseren maar dat loopt op de duur toch uit de hand. Zoals het met de huis vesting is gebeurd. Rondweg duizend atle ten konden geen plaats meer krijgen in het toch omvangrijke Olympisch dorp. Zij moesten elders worden ondergebracht. doodwond maar zij moe ten wel in de, volgens alle atleten, voortreffe lijke eetzalen van het dorp eten en zij moeten daar ook trainen. Dat geeft organisato rische moeilijkheden. DRIFTIGE MANNETJES Met het perscentrum is het evenzo gesteld. In elke torenflat van tien tot elf verdiepingen zijn vier flats per verdie ping. Elke flat heeft drie tweepersoonskamers en een éénpersoonskamer. Nauwelijks was de in tocht van de journalis ten begonnen of er kwa men mannetjes die drif- Olympisch dorp en perscentrum meer dan vol hun voorbereidin min ontdekken. Aad Steylen, de marathon loper, heeft i verkend. Extra hoogteverschil van tach tig meter is. „En dat net op een punt dat je het helemaal niet kunt heb ben", aldus Steylen die met enorm veel optimis- SPUITJE VOOR De roeiers plukken de vruchten van hun ver blijf in Sankt Moritz. „We hebben ons daar lekker bruin laten bran den en zodoende kun- te worden. De vriendelijke dames die ronduit toegeven dat het ogranisatiecomité te veel journalisten heeft „ge accrediteerd" en er ook heeft aangenomen die twijfeld met lijsten rond waarop steeds meer na men worden genoteerd. Maar er zijn geen ka- GEHORIGE FLATS Het zijn toestanden waarmee de atleten van zelfsprekend niets heb ben te maken. Zij bevol ken in volkomen optimis tische stemming het in derdaad prachtige Olym pische dorp. Er zijn win- ds v 'Am les er is i de post en telegraaf, een bank, alles is er. Eniee summiere klacht is dat het in de flats tameliik gehorig is. Maar in wel ke flat is dat niet. Straks, na de spelen, zullen de met twee toi letten en badkamers één met douche en één met ligbad uitgeruste den verhuurd aan de be volking van die wonder lijke stad Mexico City waar rijkdom en armoe de naast elkaar leven. Onvoorstelbare armoede naast puissante rijkdom. be reikt maar ze willen wel. Vijfhonderd meter en dan moeten ze stop pen want er wordt streng de hand gehou den aan het rapport dat dr. Biersteker heeft uit gebracht en waarin is gesteld „langzaam be nen aan de omstandig heden". De roeiers heb ben echter in de eerste week al conditie „over". Mocht er een stagnatie in de ademhaling op treden dan hebben zij een mind-spray bij zich waarmee zij zichzelf een ademinjectie geven. Ook tegen de beruchte droge keel, vanwege het feit dat de lucht een kwart minder zuurstof bevat dan in Nederland, blijkt de sprav een probaat middel te zijn. TOP OVER 'N er dat was, zouden zij ook wel wat forser er tegen aan willen gaan. Zwem coach Rob Kerkhoven doet het eveneens lang zaamaan. Vorige week donderdag hebben de ste dagen wel het water in ir de waterleiding liet 1 hopen we aan onze Ne derlandse top te zitten. Dat is dus ruim voor het optreden van onze ploeg mogelijkheid een slag naar wil en kan slaan of er reële kansen zijn TILLY IS GELADEN aanwezig, toonde zich uiterst tevreden over hetgeen „zijn pu pillen" nu reeds preste le hebbe we heb ben. Overigens moet ik zeggen dat de stemming in de ploeg voortreffelijk is". Ook bij de atleten? Het is verklaarbaar dat sommige dames de plot selinge komst van trai ner Jacob Dikken niet zo bar enthousiast be groeten. Er moest boven dien nog het een en ander gewijzigd worden. Daarover is vooral Tilly v. d. Made uitmuntend te spreken. Zij staat onder de leiding van Ton Eykenboom, ook al op het laatste nippertje toegevoegd aan de ploeg. „Ik wist niet dat die man zo goed was." Tilly v. d. Made is geladen en oogt reikhalzend naar het zich waar kan maken, hoewel zij zich reali seert dat de concurren tie op de 800 meter er is sprake van dat zij ook op de 400 m zal wor den ingeschreven zeer tot de vrede - keuken' de Ri Een Tsj iultei 'erhuizing en de Tsjechen zitten nu aan tafel met de Nederlan ders. Zodra er een Rus aankomt, draaien zij demonstratief hun b™r-> om. En niemand durft Spelen zijn vuurproef voor het Mexicaanse improvisatietalent (Van muze speciale verslaggever Herman van Bergem MEXICO-CITY Jom Dibray Garoia Cabrena Is lid van het organisatiecomité van de Olympi sche Spelen. Zonder bedenken verklaarde hij: „De Spelen gaan door. Tijdens de Spelen zal het rustig blijven. De Spelen uitstellen of afgelasten zou be lachelijk zijn. Het IOC zal dat dan ook niet doen. Mexico heeft alles gedaan de «pelen te laten sla gen. de atleten hebben zich voorbereid, er is veel geld mee gemoeid, zeker ook van Mexicaan se zijde. Er is geen enkele aanwijzing, dat er ernstige Incidenten zullen komen en wij garande ren de veiligheid van de atleten". de chef de mission van de Nederlandse ploeg, verklaarde: „Van onze kant is over dé toe komst van de spelen weinig te zeggen. Er mag geen atleet alleen na zes uur de stad in. Alleen in noodzakelijke gevallen en dan in groepsver band of onder leiding. We gaan gewoon door met onze voorbereiding". Een bliksemonderzoek in het olympisch dorp le verde bij de delegaties van Oost-Duitsland, West- Duitsland, Denemarken, Engeland en Frankrijk eenzelfde resultaat op. Ook daar een uitgaansver bod maar verder normaal trainen. Er moet dan ook een onderscheid worden gemaakt tussen de metropool en het olympisoh dorp, waar men ach ter de veilige omheining niets merkt van hetgeen in de stad gebeurt. Nuchter gezegd trekken de nerlei moeilijkheden. Ook het scheldene chauffeurs zijn student ondervindt geen stagnaties. Wel is er sprake van enige onrust bij de leiding. De gebeurtenissen op de Plaza de Las Tres Cul tural in de wijk Tlatelolco hebben vragen opge worpen. De route van de marathon loopt over dat plein dat momenteel een desastreuze indruk maakt. De wijk is omsingeld door tanks, verschel de huizen worden ontruimd en er zijn bc\\ rs. die zelf hun spullen bijeengaren om eldr i veiliger onderdak t Bij de onlusten, die begonnen als een demon stratie van de studenten, die een open gesprek met de regering wensen en verklaren geen enkele aanleiding te hebber;, de Olympische Spelen na deel te berokkenen, vielen onder de slachtoffers te noteren een Argentijnse journaliste, de befaamde Italiaanse journaliste Orania Fallaci werd ernstig gewond en moest onmiddellijk worden geopereerd, twee Engelse persvertegenwoordigers liepen ver- H i hen bovendien een POLITIEK SPEL Gesprekken met studenten hebben alle als on dergrond „over onze hoofden heen wordt een poli tiek 9pel gespeeld, waarbij de minister van Bin nenlandse Zaken, Ecchevaria, een hoofdrol speelt. Wij willen praten met de regering en onze eisen kenbaar maken. Het gaat in geen geval tegen de Spelen. Wij willen dat de bezetting van de poly technische school wordt opgehev en, de gevangen studenten in vrijheid worden gesteld, de oproer politie verdwijnt en het hoofd van de politie wordt afgezet". Intussen heeft de oproer pol it ulteit geheel leeggehu; laar voorwerpen woi ïtuele volgende onli ie technische fa- vervaardigd die bij kunnen worden ge bruikt. De Mexicaanse autoriteiten hebben ont kend dat op de Plaza de Las Tres Culturas vanuit helikopters ia geschoten en machinegeweren zijn gebruikt. Ooggetuigen stellen evenwel nadrukke lijk, dat dit wel het geval is geweest. In een mi nimum van tijd was, wat'begon als een begroting, uitgegroeid tot een formele veldslag toen een divi sie van de oproerpolitie verscheen. De studenten vluchtten, er werd geschoten, mensen liepen hun huis uit en onder liet aantal gewonden en doden bevindt zich dan ook een hoog percentage vrou wen en kinderen, die in het gedrang terechtkwa men. Ook generaal Hernandez Toledo, die de lei ding had van de operatie, kwam om 't leven. Van de zijde van de Nederlandse ambassade werd ver klaard dat vanuit het olympisch dorp geen con tact was gezocht en de ambassade evenmin stap pen in die richting had ondernomen. Cees van Rijssel en Jan Tijhuis schone lei SAN PELLEGRINO Op de vierde dag van de internationale motorzesdaag- se bij San Pellegrino Terme moesten dc 202 overgebleven rijders (er waren daarna moest tweemaal eenzelfde par cours van 89 kilometer worden afgelegd, waarbij een zware afdeling. De Neder landse deelnemers, die nog in de strijd zijn, hebben zich in het algemeen goed gehouden. Wel moest Jan Schenk opge ven omdat de krukas van zijn motor door midden brak, maar daar tegenover stond, dat Frits Selling andermaal zon der straf punten bleef. Ook Jan Tijhuis en Cees van Rijssel wisten deze keer met een schone lijst te arriveren. Vandaag moest hetzelfde traject in omgekeerde richting worden afgelegd. De Westduitsers, die in het klassement van de Vaasteams met Oost-Duitsland een leidende rol vervulden, leden een ge voelig verlies. Rolf Witthoeft, een van de grootste troeven, kreeg met zijn Puch angschikking leiden i vallen. In de landen de Ita- Hersenonderzoek gaf doorslag (Van onze speciale verslaggever Herman van Bergem MEXICO CITY Voor zwaarweltergewichtbokser Henko Baars was het olympisch toernooi gisteravond voorbij. Toen deelde zijn chef d'équlpe, Hans Hofman, hem mee dat het medisch niet verantwoord was hem op de Olympische Spelen te laten uitkomen. Een Mexicaanse neuroloog had bevestigd wat al werd vermoed, maar in Nederland niet was uitgesproken: een hersenonderzoek toonde dat Baars met boksen zal moeten stoppen. Deze ontstellende mededeling, gedaan vlak voor het begin van de Spelen, heeft Henko Baars dapper verwerkt. Tegen dr. Ansko Dokkum, chef de mis sion van de Nederlandse ploeg in Me xico, zei hij: „Het is voor de ploeg erg, maar voor mij nog veel beroerder". Henko Baars is vanochtend met het vliegtuig naar Nederland vertrokken. Aan dit besluit om hem naar huis te sturen, is een dramatische ontwikkeling voorafgegaan. Volgens dr. Willebrand, de leidei Mexi keurd, zoals alle andere deelnemers, dus Baai (Van een speciale verslaggever) MEXICO STAD De bloedige botsing tussen studenten en oproerpolitie in de noordelijke stadswijk Tlatalolco is ge heel ongemerkt voorbijgegaan aan het olympisch dorp. Op de grasvelden tus sen de huizenblokken heerste de gewo ne gezellige drukte die wat onwerkelijk aandeed tegen de achtergrond van de verontrustende berichten elders uit de landse afvaardiging kreeg chef de mis sion. de heer Dokkum, pas omstreeks half tieu de krantenkoppen onder ogen, Roland Wabra voorlopig uitgeschakeld NEURENBERG. Roland Wabra, de doelman van FC Nürnberg, die al in de vierde minuut van de wedstrijd tegen Ajax door een botsing met Johan Cruyff een blessure opliep, is voorlopig uitge schakeld. Bij onderzoek in een zieken huis in Neurenberg bleek gisteren dat Wabra niet alleen een spierblessure in zijn rechterbeen heeft, maar ook dat zijn kniebanden beschadigd zijn. die meer dan veertig doden en 175 ge wonden meldden. „Ik ben geschokt". zie niet in wat ik op het ogenblik kan doen. Er heeft mij geen enkel rapport omtrent de ongeregegeldheden bereikt". Op de vraag of bij een eventuele ver slechtering van de situatie overwogen wordt de Nederlandse ploeg terug te trek ken, antwoordde hij: „Dat zie ik niet zo direct. Die beslissing ligt overigens buiten mijn competentie. Eén ding staat vast men kan de Spelen niet uitstellen, óf ze gaan gewoon door, óf ze worden afgelast. Een tussenweg is er niet". Doorgaan Jhr. H. A. van Karnebeek, lid van het Internationaal Olympisch Comité en voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, werd donderdag in de vroege morgen door de Nederlandse ambassa de op de hoogte gesteld van de ongere geldheden. „Ik kan op dit moment de toestand niet overzien", aldus de heer Van Karnebeek, „mijn persoonlijke me ning is, dat we zo lang mogelijk moeten doorgaan. Als we de Spelen zouden afge lasten zou dat een succes zijn voor de genen, die de herrie maken. Dan kan je er ook zeker van zijn, dat men overal in de wereld op deze wijze te werk zal gaan". Dat in het olympisch dorp vrijwel geen berichten circuleren over de incidenten rond de polytechnische hogeschool, is overigens niet zo vreemd. Er zijn na melijk wel enkele leestafels, maar in sportkranten die daarop aanwezig zijn wordt met geen woord gerept over de gevechten. met een fietsproef en een orthopedisch onderzoek. Er werden geen afwijkingen geconstateerd. Baars bokste dit jaar ver scheidene grote toernooien en werd steeds goedgekeurd. In augustus verzocht de secretaris van de medische commissie van de Ne derlandse boksbond, dr. E. van Win, de boksers die geselecteerd waren voor Mexico, een hersenonderzoek te laten ondergaan. Het NOC antwoordde hierop in bewoordingen, die te kennen gaven „ga je gang". Twee dagen voor het vertrek van de Nederlandse ploeg bel de de voorzitter van de NBB, de heer Hofman thans chef d'équipe het NOC op met de mededeling dat dr. Van Win had gezegd dat er met Baars iets niet in orde was. Dr. De Jongste, van het medische team van het NOC, had een lang telefonisch gesprek met dr. Van Win, die, vervolgens de door dr. Dokkum verstrekte gegevens, niets los liet. Dr. Van Win zou elk commentaar hebben geweigerd maar zou het NOC in kennis stellen van de uitslag van het onderzoek. Dat was op 24 september, toen dr. Dokkum reeds een week naar Mexico was vertrokken. Op 26 september ontving het NOC een brief, gedateerd 9 september, waarin stond dat dr. Herngreen die voor de boksbond het hersenonderzoek verricht, het onverantwoord achtte dat Baars zou boksen. Hij zou beslist niet kunnen deelnemen aan de Spelen. Het NOC ver docht dr. Herngreen op 26 september een detaillering van zijn beslissing maar kreeg die niet. Kortsluiting Of er moet worden gesproken van Kortsluiting" tussen de militaire arts Van Win, die zich als een kundige sport arts heeft doen kennen, en het NOC, of er een gebrek aan communicatie is geweest tussen de diverse doktoren, Henko Baars is er de dupe van gewor den. Een hoogtepunt in zijn sportloop- baan is hem boorbij gegaan en zijn car rière abrupt afgebroken. De vraag of het NOC, wetend blijkens de telefonische mededeling van de heer Hofman, dat er iets niet in orde was, ondervindend ook dat preciese uitleg niet kon worden verkregen, Henko Baars, op laten ondergaan, beantwoord met: „Het was kort dag. We stonden vlak voor het vertrek. Wel licht had Baars dan later moeten ko men en geen gelegenheid gehad de 21 dagen om te acclimatiseren, die wij no dig achten, vol te maken. Maar we ge ven toe dat er in de drukte van het vertrek ook niet aan is gedacht". Eerst in Mexico City is Henko Baars, op last van het NOC, gisteren aan een hersenonderzoek onderworpen. Het re sultaat was in elk geval een onbevre digende uitleg van hetgeen zich In Ne derland heeft afgespeeld. Wonderloper Abebe Bikila is nog lang niet seker van een plaats in de Mexicaanse marathon. Daarvoor moet de eesendrrtigjarige Ethiopiër eerst een dikke dertig kilometer draven met zijn hnxhi' iiot' n dr a» l>rnrd. ri Mnum. DemissieWolde en Oebru. Drie van de vijf atleten mogen aan de olympische wedloop meedoen. Abebe hoopt erbij te zijn, want driemaal w ook bi) hem scheepsrecht. Tafeltennissers strijden om Europa Cup (Van o 'cltennismedew DEN HAAG Sinds vorig Jaai staat er ook bU de tafeltennissen Europabeker voor het beste lar team. Nederland nam deel aan competitie, maar aangezien onze tegenwoordige» het tegen voor veel te sterke ploegen moesten c men, konden zij slechts een flgurai rol spelen. De uitslagen spraken 1 delen. Dit jaar is er sprake van een nieuwe regeling. De deelnemende landen zijn naar sterkte in verschillende groepen ondergebracht. Een eerste divisie: En geland, West-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije. Rusland, Roemenië, Zweden en Hongarije. Nederland komt uit in de tweede divisie tegen België. Luxem burg. Denemurken, Oostenrijk en Frankrijk, daga- zijn >eger staande positie In de Europese tafel- tenniswereld geheel verloren heeft. Voor belde divisies geldt een promo tie- en degradatieregeling. De Nederlandse spelers moeten in staat worden geacht dit jaar een voor aanstaande rol te spelen in hun groep. Maandagavond al in de wedstrijd te gen Frankrijk, die gespeeld wordt In de Nieuwe Sporthal te Leiden, kan het Nederlandse team bewijzen op de goe de weg te zijn. De wedstrijd bestaat uit zeven partijen: vier heren- en éen damesenkelspel, één herendubbel- en één gemengddubbolspel. Voor Frank rijk komen uit: Martine lc Bras, Jaques Secretin en Danny Hundt. Ne derland komt i.v.m. de dubb met een grotere ploeg: de Haagse Veronique van der Laan (D.E.), Mieke ten Broek (G.D.), de Nederlands.- kam pioen Bert van der Helm (HE en H.D.), Frans Schoofs (H.E.) en Carel Deken (H.D en G.D.). Onze nationale AMSTERDAM Ne de loting voi tic tweede ronde van het toernooi oi dr Europese beker voor landskampiu. nen zweefde de stemming van de Aj: cieden, die donderdag in de vroege mit moeilijk". Trainer Rinus Michels. „Ik heb mijn tegenstanders niet voor het kiezen. Hot is in ieder geval een ploeg waar een kans in zit. Ik geloof niet dat wij de fout mogen maken Fenerbahce te vergelij ken met de Turkse ploegen die wij en DWS in vorige Europa-Cuptoernooien Rinus Michels: „Een ploeg waar 'n kans in zit" hebben getroffen. Tenslotte heeft Fe nerbahce de meeet verrassende overwin ningen behaald in de eerste ronde: Man chester City uitschakelen is tenslotte een hele kunst". Aanvoerder Gert Beds meendet „De loting had natuurlijk beter gekund, voor al als Je rekent r'.at Benfica en AC Mi lan zijn vrijgesteld. Maar die ploegen hebben nu eenmaal altijd geluk. Ik ben nog niet vergeten wat voor moeite wij met Besiktas hebben gehad. Fenerbuhcc heeft tenslotte Manchester City uitgescha- NIET KLAGEN Piet Keizer: „Ik geloof niet dat we mogen klagen. Er is een redelijke kans de volgende ronde te halen. Het blijft natuurlijk een moeilijke ploeg, een las tige tegenstander, maar in deze tweede ronde zijn eigenlijk geen gemakkelijke ploegen mees. Johan Cruyff: „We hebben niet de sterkste getroffen. Ik geloof wel dat wij een reële mogelijkheid hebben om nog een ronde verder te komen. Ik had na tuurlijk liever vrijgeloot, mam daar zal meneèr Van Praag, gezien de financiën, wel anders over denken". Velobor Vasovic: „Ik geloof dat we een goede kans hebben verder te komen. Vier jaar geleden heb ik met Partizan in Turkije gevoetbald, maar toen ben lk niet erg onder de Indruk gekomen. Ze zijn zeer temperamentvol, maar daar door maken ze ook fouten. Wij zullen ons verstand moeten gebruiken en dan kun nen wij de derde ronde halen". Kunstrijdsters sluiten seizoen af met testen (Van onze sportredactie) DEN HAAG De kunstrijdSty ko men aan het eind van het wedstfljdsci- zoen. Zaterdag en zondag staat echter nog een belangrijke opgaaf te wachten in Valkenswnard in het vrijrij-testen De DelfUe Tonnie van Zuidam van het Haagse Residentie zul strijd leveren in drie klassen t.w., Brons, Zilver en Goud. Verder strijden Haagse kunstrijdster» bij het Brons: Willy van Zant (Marathon). Patricia Grootenboer (Internos), bij het Goud: Vera Klein (Marathon) en Peter Moorman (Marathon). Tenslotte deren de laatste twee hun Gouden test van de verplichte figuren op 19 oktober. Elly van Reyn (Internos) en Anneke Llgt- voet strijden dan om intergoud. Tenslot te volgen kunstrijdemonstraties door da Nederlandse kunstrijtop op zaterdug 26 oktober bij de opening van een nieuw# rolschaatsbaan in Rotterdam.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 19