Parijse automobielsalon wacht op Citroënnieuws Executie op druk punt in Parijs DE FAAM BRENGT HEEL ERG VROUWELIJKE HERFSTMODE- VOOR U! Grote plaats voor Franse noviteiten GEEN STRAF NA BRAND IN VLIEGTUIG Twee auto s rijden op optocht in Hans van L in februari voor rechter kunstgebitten Verkoopster 2 timmerlieden PAGINA 16 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 (Van een onzer verslag govern) PARUS De mogelijke fusie tussen Citroen en Fiat is het grote gesprek op de autotentoon stelling, die in Parijs is geopend. De nieuwe Ferrari Doytone (goed voor een topsnelheid van 280 kilometer per uur), de op vallende Triumph 2500 en de voor het eerst getoonde Volvol 164 kunnen nog zo'n opvallende plaats gekregen hebben op de expositie, de Fransen wachten slechts met grote belangstelling de ontwikkeling van de komende dagen af. De eerste echte „salon de 1' automobi le" in de Porte de Versailles heeft dit jaar veel nieuws binnen de poorten. Slmca, Peugeot, BMW, Rootes, Volvo, Datsun, Porsche, Ford, Renault, Daf, Opel en onder anderen Saab tonen op deze expositie voor het eerst hun nieu we modellen, welke nog niet zo lang ge leden ergens in Europa in kleinere kring werden geïntroduceerd. Begrij pelijk dat de nieuwe Renault 6, de Peugeot 504 en de Simca's 1000 op de ze show op eigen grondgebied een wel zeer opvallende plaats hebben gekregen. Maar ook de nieuwe Volks wagen 411, 't nieuwe gezicht dat Ford aan de 15 m-17 m-serie heeft gegeven en o.a. het zwaardere „geschut" van de Amerikaanse markt, hebben tussen de Franse noviteiten een belangrijke plaats kunnen veroveren. Hier een greep uit het Parijse nieuws, dat binnenkort ook in Nederland volop op de markt te zien zal zijn: SIMCA De succesvolle 1000, waarover de fa briek al enige tijd geleden al het nieuws moest prijsgeven, toen de Franse pers steeds nadrukkelijker ging wijzen op de veranderingen die op komst waren, valt bij de Fransen goed ln de smaak. Aan de typen in de 1000 en 1501-serie zijn de „specials" als topuitvoering toege voegd. Deze wagens hebben sterkere motoren, zijn luxueuzer uitgevoerd en beschikken over een royale uitrusting. De overige Simcamodellcn zijn vrij wel ongewijzigd gebleven. RENAULT De nieuwe R 6 vertoont uiterlijk duide lijke verschillen met de R 16. In het voorjaar zal deze nieuwe telg in Neder land leverbaar zijn. De topsnelheid be draagt 120 km per uur. Bij de R 4 heeft men de voortrein, de stuurinrichting, de voorvering, de geluidsisolatie en het chassis (nu zwaarder uitgevoerd) aan gepakt. Bij de R 8 valt het fraaier dash board op, terwijl de koppelingsdrukla- ger (evenals bij de R 10) is verbeterd. Verder ligt het in de lijn der verwach ting dat eind dit jaar de sportievere versie, de R 8 S zal komen. Een gro tere remoppervlak op de schijfremmen (voor) en de zwaardere uitvoering van de wielen zijn bij de R 16 de meest op vallende veranderingen. PEUGEOT De nieuwe „504" is natuurlijk de groot ste trekpleister. Deze royale 5 persoons wagen met 1800 cc motor zal in de toe komst beslist een grote concurrent wor den van de DS 21. De motor van de „504" is in wezen een aangepaste en vergrote versie van de „404"-motor. De afwerking bij de 504 staat op zeer hoog peil. De prijzen voor deze wagen zijn in Nederland: 504 Standaard f 11.990, meerprijs voor injectiemotor f 1.300: meerprijs voor lederen bekleding f 950. De 404 heeft, naast wat wijzigingen in het interieur, nu ook schijfremmen ge kregen, terwijl op alle modellen (met uitzondering van de diesel) een wissel stroomdynamo is te vinden. Ook aan de „204" hebben de constructeurs nog vol op gewerkt. De vier- in plaats van driepuntophanging van de motor, een een dubbele uitlaatdemper, vergrote remschuiven en een remkrachtverdeler op de 1969-modellen zijn onder anderen voorbeelden van. De coupé en de ca brioletuitvoering kregen verder bredere banden en velgen, als mede jodium- schijnwerpers, CITROëN Brengt de nieuwe ID 20, de sterkere motor inde ID - DS-serie alsmede bij de dyane 6 BMW De nieuwe zescilinder, die de naam 2500 heeft gekregen „heeft een vloei stof gekoelde lijnmotor met een ver mogen van 150 din-pk. De wagen be schikt verder over „luchtvering", waar door, onafhankelijk van de belasting, het wagenniveau constant blijft. De BMW 2500 is niet alleen een sierlijke aüto, maar geeft door het uiterlijk al een ge weldige stoere indruk. Eind dit jaar mag de wagen met 2,8 liter motor ver wacht worden. De prijs voor Nederland is nog niet vastgesteld, maar zal tus sen de 19.000 en 20.000 gulden liggen. De BMW 2002 Ti is eveneens in Parijs voor het eerst op een show getoond. De 2002 TI kan gezien worden als een uit breiding in de 2-deursaerie, sportieve klasse. De motor van deze wagen is ge lijk aan de 2000 TI en 2000 CS. SAAB Bij deze Zweedse fabriek heeft men de produktie van de tweetaktmodellen nu volledig gestaakt. De Saab 96, welke reeds in Zweden op de weg is, komt volgend jaar naar Nederland. Door de nieuwe grille met rechthoekige koplam pen, is het gezicht van de Saab sterk gewijzigd. De 4V-motor (welke door de Duitse Fordfabrieken wordt geleverd en waarvoor m en 'o langlopend con tract heeft afgesloten) heeft 'n nieuwe carburateur en 'n sterkere startmotor gekregen. ROOTES De Minx de Luxe vult de 1500 cc-mo- dellen bij Rootes aan. In deze nieuwe Het nieuwste model van de Bulgar-Re- nault Autofabrleken in de Bulgaarse stad Plovdiv is gisteren in Sofia gepresen teerd. De wagen is geheel vervaardigd van Bulgaarse grond- De carrosserie is van wagen is veel Luxe en groot comfort te vinden. Verder zijn er in het Rootes- programma bij de Gazelle, de Hunter en de Vogue enige detailwijzigingen. PORSCHE Dit jaar geen opzienbarend nieuw's. De typen 911 E en 911 S zijn nu voorzien van inspuitmotoren. De prijs van de 911 T 4 coupé is in Nederland met 650 gulden verlaagd tot 24.950 gulden. DATSUN In de Cedric-serle groot nieuws: liefst 11 afzonderlijke modellen. Enkele van deze typen zullen ook wel naar Neder land komen. Het vooraanzicht van deze is nu totaal Amerikaans geworden. DAF De vaderlandse automobielfabriek heeft op de salon een druk bezochte stand. De automatische transmissie verovert een steeds groter terrein en het is be grijpelijk dat men voor het nu wel we reldvermaard geworden Nederlands-va- riomatische systeem steeds meer res pect gaat krijgen. Door het groot aan tal verschillende typen (nu ook een stationcar in de ,,55"-serie) komt de Daf met een volwaardige stand op de proppen. OPEL Drie jaar geleden toonde Opel op de tentoonstelling te Frankrijk de experi mentele Opel GT 1100. Thans is het zover dat deze wagen in serieproduktie wordt genomen, alsmede de GT 1900. Deze wagens, met onder anderen weg- klapbare koplampen en zeer sportieve lijn, zullen in de naaste toekomst ook bereikbaar zijn voor hen die nu alleen maar over dergelijke wagens kunnen dromen. De GT 1100 is uitgerust met de 1,1 liter Opel motor met 2 carbura teurs en levert 68 SAE-pk, terwijl de GT 1900, de 1.9 liter 4 cilinder motor heeft van 103 SAE-pk. Verder beschik ken thans Rekordmodellen Standaard over een vierversnellingsbak. VAUXHALL De Engelse afdeling van General Mo tors, Vauxhall, is met een Viva-4 deurs uitgekomen. Technisch zijn er geen wij zigingen. SCHIPHOL (ANP) De KLM-pers- dienst deelt in een communiqué mede, dat de officier van justitie te Haarlem geen verdere stappen zal doen na dc brand in een DC-8 van de KLM, waar aan in een hangar van Schiphol in de nacht van 28 op 29 juni werkzaamheden werden verricht. BU deze brand liepen vijf monteurs verwondingen op. De DC-8 ging verloren. De ontploffing in de DC-8 is te wijten geweest aan een menselijke fout: een monteur van de KLM, die bij de explo sie zelf ongedeerd bleef, stelde vanuit de cockpit een elektrische brandstof pump in werking, die echter door de juist afgeloste nachtploeg was ver wijderd, zodat de bedrading los in de tank hing en kortsluiting ontstond. De tank was grotendeels al geleegd. Merkwaardigerwijze vloeide deze fout voort uit een streven naar grote nauw gezetheid en voorzichtigheid van de man in kwestie. Er kwam bovendien een samenloop van omstandigheden bij, die menselijkerwijs moeilijk te voorzien was geweest. Uit alle veiligheid keek hij na melijk op het instrumentenbord in de cockpit en zag, dat de meter nog 2900 kg brandstof aanwees. Hij wist echter niet, dat de meter buiten werking was en op de oude stand was blijven hangen. De betrokken monteur is niet ontsla gen. Het is namelijk niet meer mogelijk gebleken na te gaan of hij had kunnen weten, dat de pomp al was verwijderd. Leden van de afgeloste nachtploeg voe ren aan, dat zij in de cockpit een briefje hadden opgehangen met de waarschu wing, dat er niet mocht worden ge pompt. Zeker is. dat de monteur dit briefje niet heeft gelezen, anders had hij uiteraard niet gepoogd de pomp in werking te stellen. Er is dus om zo te zeggen ook een vorm van kortslui ting geweest tussen de twee elkaar af lossende nachtploegen. Vier van de vijf gewonden, inmiddels allen uit het ziekenhuis ontslagen, zijn nog niet hersteld. Een van hen moest een aantal huidtransplantaties onder gaan. Verwacht wordt, dat zij binnen afzienbare tijd weer terug zullen zijn in het arbeidsproces. Ned. afdeling van Surinaamse partij AMSTERDAM (ANP) Dc Neder landse afdeling van rfe progressieve na tionale partij in Suriname, een partij waar de Surinaamse politici J. Rens en oud-minister P. Essed de leidende rol len in spelen, beeft zich voor het eerst gepresenteerd. De bestuursleden hebben op een persconferentie de redenen uit eengezet, waarom Surinaamse studen ten en werknemers in Nederland zich bij de PNP hadden aangesloten en een afdeling Nederland hadden opgericht. Volgens deze bestuursleden enkele dagen geleden door dr. Essed genïstal- leerd is de economische en politieke situatie in Suriname van dien aard, dat veel jonge Surinamers het land verlaten om naar Nederland te gaan en maar weinigen in hun vaderland terugkeren. In 1967 zouden omstreeks 1800 Surina mers naar Nederland zijn gekomen en slechts ca. 50 teruggekeerd zijn naar Pa ramaribo. De geestelijke vrijheid in Su riname is sterk aan banden gelegd. Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Op klaarlichte dag cn op een der drukste punten van Pa rijs, vlak bij de Etoile heeft een gewapende gangsterbende van vijf man afgerekend met tegenstan ders uit de onderwereld, waarbij twee doden zijn gevallen. De vijf daders konden ongestoord ontko men en waren gisteravond laat nog niet gearresteerd. Het was donderdagmiddag onge veer half een. In een café op de Avenue Carnot, honderd meter van de Etoile verwijderd, stonden wat klanten aan de bar. Twee man zat aan een tafeltje en dronk een kop koffie. Plotseling kwamen vijf gewapende mannen binnen, die zich aankondigden als agenten van politie en zeiden, dat alle aanwezigen op wapens zouden worden gefouilleerd. De vijf man nen liepen op het tweetal aan het tafeltje af en deden hun onmid dellijk de boeien om de polsen. Het tweetal werd met een ket ting aan elkaar vastgebonden. Nie mand ln het café protesteerde, want men was er heilig van overtuigd, dat de politie inderdaad een goede vangst had gedaan. De vijf namen de*twee arrestan ten mee naar een zwarte D.S., die in de Avenue Carnot met draaiende motor stond te wachten. Men dwong de twee mannen in te stappen, wat een van hen weiger de. Enkele seconden daarna speel de zich het drama achter de D.S. af. Doorzeefd met vijftien kogels stortten de twee mannen leven loos op straat. Alsof er niets bij zonders was gebeurd, stapten de vijf mannen rustig in de D.S., die in onbekende richting wegreed. Zij waren al lang uit het gezicht ver dwenen toen de politie arriveerde. Later in de middag kon men de identiteit van de beide slachtoffers vaststellen. Zij komen uit Corsica en werden reeds lang gezocht. (Van onze correspondent) MUSSELKANAAL Acht gewonden moesten gisteravond van Musselkanaal naar ziekenhuizen ln Stadskanaal en Groningen worden vervoerd, nadat 'n persoenenauto en 'n busje, die de musi cerende drumband wilde passeren, met elkaar in botsing waren gekomen. Beide voertuigen kwamen in de op tocht terecht en veroorzaakten een gro te chaos. Het orkest was de jeugddrum band Groningen, die naar Musselkanaal was getogen om een plaatselijke winkel actie muzikaal op te luisteren. Vooraf gegaan door een politiewagen met blauw zwaailicht liepen de jongens en meisjes musicerend door de straten. Het busje, dat bij het orkest hoorde, wenste op een gegeven moment te pas seren, precies op het ogenblik, dat ook een tegenligger kwam aanrijden. Deze negeerde het blauwe waarschuwingssig naal van de politieauto. Een botsing was toen niet te vermijden. UTRECHT (ANP) De officier van justitie in Utrecht verwacht, dat de saak tegen de van drievoudige roofmoord ver dachte Hans van Z. in februari van het volgend jaar voor de Utrechtse rechtbank zal dienen. m De officier van justitie heeft februari als streefmaand vastgesteld. Gelijktijdig zal de zaak dienen tegen de bejaarde Utrechter „Ouwe Nol", die Hans van Z. tot de moorden zou hebben aangespoord. Het gerechtelijk vooronderzoek in bei de zaken is nog niet gesloten. De behan deling van de rechtbank van deze beide zaken zal enige dagen duren. Mr. A. Somerwil zal in beide zaken optreden als officier van justitie. Zoals bekend werd de 27-jarige Hans van Z. vorig jaar gearresteerd na een roofoverval op een weduwe ln de Haver- straat in Utrecht. Kort na elkaar bekende hij daarna de moorden op de Heeswijkse landbouwer Rijer de Bruin, de Utrechtse winkelier in feestartikelen A. Donse, bij genaamd Cupido, en op de Amsterdams- prostituee Coby van der Voort. Lichte stijging prijs van aardappelen DEN HAAG De prijzen van aard appelen trekken iets aan, maar ze lig gen nog onder het niveau van vorig jaar. Aldus een mededeling van het pro- duktschap van aardappelen. Vorig jaar werd voor de meest gegeten aardappel in Nederland (bintje)' 11.5® gulden per 100 kilo betaald. Nu betaalt de groot handel 9,75 gulden per 100 kilo. De con sumentenprijs van het bintje was vorig jaar 33 cent per kilo. De reparatie van een kunstgebit is een precies en vertrouwd werk. Vakkundigheid speelt hierbij een grote rol. In 4 jaar hebben wij een grote en tevreden klan tenkring opgebouwd die zich nog 9teeds uitbreidt Reparaties aan binnen enkele uren ge- C. van Berge Henegouwen Hubrecht8traat 36 Leiderdorp Tel. 33361. Bereikbaar met bue 40, 42 en 15. Does kwartier. Ten gerieve van onze klanten breiden wij onze service uit en starten wij met een haal- en bezorg dienst (uniek in Neder land). Belt u ons voor 11 uur 's morgens op dan krijgt u 's avonds uw gebit weer prima in orde thuis bezorgd, (geldt ook voor buitengemeenten). GEVRAAGD Voor goede kracht hoog loon BOUWBEDRIJF C. G. M. VAN SANTEN Oosteinde 30 - Stompwük Telefoon 01715-784 vraagt voor direkt voor werk Leidschendam. Voorschoten, Wassenaar en Zoeterwoude. Bij de Faam vindt U steeds liet nieuwste voor de vrouw die met haar tijd meegaat. Nu weer nieuwe herfstcollecties die een lust zijn voor het oog, een feest om te dragen, een en al mode op het eerste gezicht! Kom eens binnenwippen bij de Kaam. Voel het behaaglijke gemak van kamgaren, tweed en wollen wevenitWeet l! dat er heel aparte mantelcostuums zijn? En dat onze jonge japonnen uitmunten door charmante allure? Geniet van de herfstig-fijne tinten. Kijk eens rond in de afdeling mantels - echt wel hijzonder. Kortom, bekijk bij de Faam de grote col lectie die U grote keuzevrijheid geeft Ga gerust Uw modieuze gang maar. Er is zovéél hij de Faam. DE FAAM DAMESMODE - GOED GEKOZEN - GRAAG GEDRAGEN Echt wel bijzonder is dit kamgaren mantelcostiram met rijke nert8garaering. Hoogst modieus. Behaaglijk en warm. HOOGSTRAAT - LEIDEN

Leidse Courant | 1968 | | pagina 16