NOC onderstreepte zelf verschil van normen voor uitzending TWIJFELGEVALLEN MOETEN BELEID WAAR MAKEN Nieuw hoofdstuk van de sprint na Sacramento ZATERDAG 5» SEPTEMBER WM DE kleermaker, die de olympische kostuums ver vaardigde voor de deelnemers, moest nog ijlings aan het werk. Op de negende september, de dag die het Nederlands Olympisch Comité had vast gesteld om tot een definitieve samenstelling van de afvaardiging te geraken, werd alsnog tienkamper Ed de Noorlander aan de reeds imposante groep toegevoegd. Op dat moment werd ook het definitieve „neen" bekend gemaakt aan de atleten Rijn van den Heuvel en Fred van Herpen, welke laatste overigens zelf al te kennen had gegeven niet langer pogingen in het werk te zullen stellen, en de atletes Ciska Jansen en Anneke de Bruin. Ciska Jansen vooral had tot dat laatste moment hoop gehad, omdat zij de week tevoren een kans had gekregen en niet was geslaagd, de dag voor de afwijzing evenmin de limiet had gehaald en toen zowaar nog een kans toe geschoven had gekregen, op 11 september in Gotenburg. Dat ging niet door. Het NOC achtte het voldoende. Ciska Jansen viel dus meedogenloos af. Zoals er ook anderen en het NOC doet dat bepaald niet met plezier waren afgevallen. Er vielen omtrent honderd en twintig dames en heren door de zeef, die door de zeven „scherprechters" van het NOC de heren Van Karnebeek, Ker- del, Van der Ploeg, Van Dijk, Van Nass, Storm en De Wit gedurende lange tijd was opgehouden. Er bleven er ook in achter, teleurgesteld, ont goocheld, woedend soms. Het was geen kwestie van afgunst, daarvoor waren de afgevallen atleten te zeer sportman, het was een kwestie van zich onmachtig voelen. En een zaak van teleurstelling, omdat men de nor- Bedenkingen Ciska Jansen geen Mexico men niet juist achtte; omdat men het verschil in wie wel en wie weet niet kon bevatten; omdat men de wijze, waarop de een zich kon voorbereiden niet kon verenigen met de manier, waarop de ander dit moest doen. Kortom: men vond de gevolgde proce dure niet juist. Het NOC zou niet in alle gevallen de straffe norm gehan teerd hebben, er zouden bonden zijn, die de zelf gestelde eisen opzij had den geschoven. Met de definitieve ploeg als maatstaf kan dit niet geheel en al ontkend worden. Met enige ontzetting vernam de Ne derlandse Volleybal Bond, dat er geen team naar Mexico zou worden af gevaardigd. Er werd gesteld, door het NOC, dat de ploeg niet van Olym pisch niveau was, wat dat dan ook mag betekenen. Indien het NOC de zelf gestelde norm had gehanteerd, die spreekt van een redelijke kans een finaleplaats te bereiken resp. dat men tot de tien besten ter wereld behoort, zou de volleybalploeg wel in aanmer king zijn gekomen. Van de tien lan den viel Hongarije af en kwam Ne derland als land nummer elf in aan merking. Aldus behoorde Nederland op volleybalgebied tot de tien besten. Bovendien was men er in bestuurs- kringen van de NeVoBo Nederland is al jaren Westeuropees kampioen van overtuigd, dat van enige van deze tien landen gewonnen zou wor den, zodat een zesde, zevende plaats binnen bereik lag. Niettemin een ont kennend bericht van het NOC, dat hel vanzelfsprekend uiterst moeilijk heeft omdat het wel kan steunen op advie zen van de betreffende bonden maar tenslotte toch moet beslissen, onaf hankelijk en naar beste weten. Daar aan mag niet worden getwijfeld. Koerswijziging dat hij voldoend aan de eisen, wordt afgewezen en tienkamper Ed de N'oordlander, niet voldoend aan de door de KNAIJ zelf verzwaarde voor waarden. wordt afgevaardigd. Voor Kasper Kardolus anderhalf jaar ingespannen training, alles opzij gezet, conditie tot het maximum op gevoerd vormden vier zwaar bezet te toernooien de test. Hij behaalde goede tot zeer goede resultaten. Niet temin, Kardolus kwam niet in aan merking. Door de Internationale Atletiek Fede ratie was als eis voor de tienkamp ge steld 7200 punten. De KNAU verhoog de die eis. Chef d'équipe van de atle- tiekafvaardiging Jo Moerman zei hier over: „De Noorlander zat er tegen aan en zijn prestaties bevinden zich in stijgende lijn, vandaar". Maar het blijft een onomstreden feit, dat hij niet aan de door de KNAU gestelde speciale eis dat die limiet niet eens, maar meermalen moest worden over schreden, heeft voldaan. Indien een bond zelf de hand licht met de bepa lingen de KNAU was niet verplicht de IAAF-eisen te verzwaren, maar deed dat om meer zekerheid op rede lijke prestaties te hebben, wat een lof waardig streven is dient men er van doordrongen te zijn dat 't geheel daardoor scheef wordt getrokken. Ook het „verstrekken" van kansen heeft wrevel opgewekt. Neem Kardo lus: vier wedstrijden en daarna was het schermselzoen voorbij. Hij kon zich dus niet nogmaals „waar ma ken". De atleten hebben tot het aller laatste moment de deur open gevon den. Voor hen bestond geen grens, omdat het seizoen volop aan de gang was. Maar men kan op de vingers van een hand nagaan dat een atlete (Ciska Jansen), die er het gehele sei zoen niet in is geslaagd de limiet te halen, barstens vol spanning en zenu wen daarin hoogstwaarschijnlijk nim mer zal slagen. Het is zo uitgekomen. Ed de Noorlander laatste die door de opengehouden deur sprong ploeg 4 x 200 m vrije slag. Die ploeg had Mexico niet gehaald. In een „woede-uitbarsting" ging het viertal na de afwijzing nogmaals te water en groeide uit boven de limiet. Zonder nogmaals te testen werd die ene ge slaagde poging door het NOC of hebben de zwem- en de atletiekbond als grote organisaties een zwaardere stem als adviseur aanvaard en de aanvankelijke afwijzing herzien. De ze kameleonachtige houding wekt vraagtekens op, die alleen het NOC zal kunnen beantwoorden. Men zal in derdaad alles naar beste weten doen, maar de „raad van zeven" heeft niet kunnen voorkomen, dat men grote verschillen in „ja" en „neen" heeft ontdekt. Driemaal Er dient in dit verband ook te worden gewezen op de plotselinge koerswijzi ging ten aanzien van de estafette- Dit verschil geldt ook ten aanzien van de voorbereiding, die dan wel in han den van de bonden is, maar waarbij de kansen niet gelijk zijn. Een met alle zorgen omringe zwemploeg, die het zich kon veroorloven een zesweek- se trip te maken om na te gaan of „men met elkaar kon opschieten en het langdurig van huis zijn kon wor den doorstaan" heeft veel grotere kan- sen zich te kwalificeren dan een een zame Piet van der Kruk. die van zijn werkgever en dat is normaal als men amateur is geen vrij kan krijgen om te trainen en in de avond uren, na een dagtaak als technisch tekenaar (hele dag „op de been") tot half elf bezig is en nauwelijks aan acht uur slaap toekomt. De hele week. Piet van der Kruk gaat. maar hij heeft daarvoor tot driemaal toe de limiet van 477.5 kg. moeten tillen. In elk geval had hij de eis al twee keer gehaald voor hij werd afgevaar digd. De estafetteploeg er met éép enkele keer vanaf. Onduidelijk De manier waarop de kanoploeg zich van evenement naar evenement moet begeven. de omstandigheden waaronder de training moet geschie den, vergen veel meer dan die van bijvoorbeeld de hockeyers die al lang zeker waren van Mexico en zich in alle rust konden voorbereiden. Wel licht al het streven naar „die limiet", het opboksen tegen het „waar maken" waarmee gepaard moést gaan het be reiken van een top, straks een weer slag geven. Raamploeg Het NOC, dat ruim tevoren terecht n chef de mission aanstelt, dat zich 3 maal op de hoogte stelt van wat Me xico is en betekent voor de atleet, zou wellicht kunnen overwegen ook ruim te voren "n „raamploeg" samen te stellen, die niet wordt gekweld door het moe ten voldoen aan eisen, die zich daarop kan voorbereiden en ernaar toe kan leven. Wordt dan niet voldaan zo als in Amerika grote zwemmers en atleten vlak voor de spelen onherroe pelijk afvallen tijdens kampioenschap pen en selecties aan de norm, dan is het ook definitief voorbij. Er kun nen altijd plotselinge talenten opduiken die dan aan de kernploeg moeten wor den toegevoegd. Bij een duidelijk te rugvallen In vorm zonder aanwijsbare reden, dient het kerngroeplid tussen tijds te worden afgevoerd met de res trictie, dat hij of zij altijd weer kan opgenomen worden als de periode van dalende prestaties eventueel wordt overwonnen. Het moet zeker in diver se takken van sport mogelijk zijn ruim tevoren een jaar tot anderhalf jaar pertinente kandidaten aan te wijzen. Een jaar geleden wist men ook al dat v. d. Kruk onze enige gewichtheffer van internationaal formaat is, dat Ne derland ten hoogste drie boksers zou kunnen zenden met als „zekeren" Lub bers en Van Ispelen die ver boven de rest uitsteken, dat de kanovaarders tot de Europese top behoren en daar mee tevens tot de wereldtop dat verscheidene roeiers ook zonder „exa men" bij de grote figuren kunnen wor den gerangschikt. Jo Moerman heeft gelijk als hij zegt dat iets dergelijks bij atletiek moeilijker wordt omdat in deze tak van sport evenals zwemmen plotselinge explosies waarneembaar zijn en alle normen dan zijn vervallen. Ve le maanden tevoren zijn dan ook moei lijk eisen te stellen, hoewel dat wel dient te gebeuren door de IAAF. Er zou zeker met althans een kleine kerngroep kunnen worden begonnen, die dan niet maanden tegen een eis hoeft aan te hikken, falende pogingen dient te herhalen of zich „op de tenen" kwalificeert. Zulk een groep zou ook eenzelfde begeleiding en mogelijkheden als de beter bedeelden moeten genieten. Er zal dan ook meer uitgehaald kun nen worden. Wat voor Piet van der Kruk geldt „als ik 's middags kon trainen, zou ik nu gegarandeerd aan de 525 kg zitten" geldt ook voor die anderen, die niet zo gelukkig zijn te behoren tot een bond die de coryfeeën veel meer kan bieden. Er konden bij deze uitzending „on nauwkeurigheden" gesignaleerd wor den. De „twijfelgevallen" zullen moeten bewijzen dat het NOC-beleid zo wijs is geweest dat een minder waterdichte werkwijze volkomen gepardonneerd kan worden. Maar die redelijke kans op een finaleplaats of behoren tot de beste tien ter wereld gaat dan wel uiterst zwaar wegen. HERMAN VAN BERGEM S*... Maar het is ook vrij logisch dat er bedenkingen ontstaan indien ten aan zien van een waterpoloploeg tegen dc uitdrukkelijk gestelde eis wordt ge handeld. Die eis luidde voor het be paald niet sterk bezette toernooi in Italië: een eerste plaats. Nederland werd tweede. Indien de strafte hand ook in dit geval zou zijn gehandhaafd zou toen al een afwijzing gevolgd moe ten zijn. Dat gebeurde niet. Het wa- terpoloteam werd afgevaardigd. Men kan zich voorstellen, dat juist de af gewezenen dergelijke manipulaties te baat nemen om het verschil in nor men ten aanzien van de uitzending te onderstrepen. De NeVoBo had ook nog kunnen wijzen op de hockeyploeg, die door de Internationale Hockey Fede ratie. aldus het jaarverslag 1967 van het NOC, „zonder bedenken onder de voor het olympisch hockey toernooi ge kwalificeerde zestien ploegen werd geschaard". Natuurlijk behoort Ne derland tot de sterkste zestien landen ter wereld. Maar de volleybalploeg tot de sterkste tien. Nogmaals erop wijzend dat er van afgunst geen sprake mag zijn. moei het schermer Kasper Kardolus toch wel droevig te moede zijn als hij bemerkt Op 21 juni 1960 ging er een schok door de inter nationale sportwereld. De Duitser Armin Hary had de honderd meter gelo pen in 10 seconden. Er was een .magische grens" bereikt. Een grens die steeds was verlegd want naarmate er sneller werd gelopen. reikte men steeds dichter naar de „onmogelijkheid" die la ter weer werd achter haald. Die tien seconden, so meende men. souden dan toch wel het uiter ste zUn dat een mens kon bereiken. Zo dacht men acht jaar geleden. Intus sen weet men beter. Drie Amerikaanse sprinters liepen onlangs de fantas tische tijd van 9.9 secon den en als eenmaal een schijnbaar niet te door breken grens is over schreden. blijkt er een nieuwe impuls te ont staan die nog grotere prestaties mogelijk maakt. Dat was zo met vele an dere afstanden, hoogten en verten. Men keek te gen een bepaalde tijd of afstand aan. Zodra er een schreed, volgden er meer. Met die 9.9 is de hoop op ,,'t wonder van Mexico" nog hechter geworden. Op de hooggelegen tar- tanbaan komt dc elite van de sprinters bijeen, mits de wind gunstig is, de temperatuur goed en de start feilloos kan het mogelijk zijn dat de „on waarschijnlijke" tijd van 9.8 wordt gerealiseerd Het zou trouwens niet de eerste keer zijn, al moest die tijd, gelopen door de 21-jarige Jim Hlnes, een van 't Amerikaanse drie manschap dat zich we reldrecordhouders mag noemen, worden wegge vaagd omdat de rugwind het maximaal toelaatbare overschreed. De honderd meter is van ouds een klapstuk Het is de flits die de kijkers in de hoogste spanning houdt, die hen verblindt omdat zij altijd het ongelofelijke verwachten Dat was zo in 1921 toen de Amerikaans Paddock 10.4 liep, een fenomenale tijd. Jaar na jaar ver wachtte men de grote doorbraak naar 10.3 sec. die echter pas in 1930 kwam toen de Canadees Percy Williams die tijd op de klokken bracht. Nog zes jaar later, liep de Amerikaan Jesse Owens 10.2 en het top punt leek bereikt Velg jaren gingen voorbij eer in 1956 Willie Williams van de Verenigde Staten weer eentiendc seconde dichter bij de tien-blank kwam: 10.1. De sprint was tot dan toe liet domein van de Amerikanen geweest. Tot in 1960 de Duitser Ar min Hary als eerste ter wereld de 100 meter in 10 seconden liep, een tijd die nadien door verschei dene superatleten werd geëvenaard. Daar was de Canadees Harry Jerome die in hetzelfde jaar mede-wereldrecord houder werd; daar waren dc Venezolaan Horacio Estc- ves en de Amerikaan Bob Hayes die vier jaar na Hary en Jerome dc tien seconden haalden. Nog is er strijd over of Bob Hayes in de finale van de Olympische Spelen van Tokio geen wereld record is ontnomen. Op de (hand)klokken werden de tijden 9 8 - 9.9 - 9.» geregistreerd De mecha- tijdwaai neming 10 - Armin Hary, dc wonderatleet uit 1960, die als eerste de honderd meter in tien seconden liep. Acht jaar later draaien topatleten voor zijn tijd de hand nauwelijks om. Tokio 1964: de mechanische tijdwaarneming gaf voor deze atleet, Bob 9.9 - 9.9 geklokt. De tien seconden werd als tijd erkend. Maar velen zijn fantastisch te boek staande tfjd van Hary heeft gelopen, Hayes, tien seconden over de honderd meter aan. Met de hand werd 9,6 - ervan overtuigd, dat Hayes de eerste ie geweest die onder de toch al ali g;.f echt. die gold Club der sterkste» Dr „club drr inrlitrn" werd uitgebreid met Tschen Tschia Tschuan. die echter op de officiële lü*t niet voorkomt om dat zUn Isnd niet bU de IAAF is aangesloten. I>e atleten die zich vorig jaar in dr „club" lieten in schrijven, waren llines (VS) en F.nrique Hgue- rola (Cuba) en hij ben voegden zich dit Jaar de Zuidafrikaan Paul Nasb en Charlie Greene (VS). Twee van hen behoorden tot het drietal dat op die avond in het Hugheseta- dion in Sacramento het onwaarschijnlijke waar maakte. Jim Hines had in de serie al 9.8 gelopen maar de rugwind was tc sterk. Luter op de avond ging de wind liggen en negenduizend kijkers hielden de adem in toen de supermannen in de startblokken op de syn thetische bunn gingen Even later wisten ze het: Jimmy Hines, Ronnte Rny Smith en Charlie Greene, alle drie 9 9 seconde. Dc niet-erkende tijden wegens rugwind mee gerekend, was in Sacra mento niet minder dan tweeëntwintig keer Uen seconden of daaronder gelopen, een ijzingwek kende recks prestatio!- De tien seconden, die lange tijd niet te door breken leken, waren eensklaps „gemeengoed" geworden. De ene atleet na de andere stortte zich in die tijd van «tart tot finish. Wanneer zal tljd- dens de Spelen van Mexi co op het uitslagenbord dc 9 8 verschijnen? In de series op zondag 13 okto ber. dc eerste dag waar op atleten In actie komen. Of op maandag 14 okto ber als de halve finales en de eindstrijd op het veelomvattende program ma staan? Om een uur In de nacht van 14 op 15 (Nederlandse tyd) kan er een hoofdstuk in de ge schiedenis van de honderd meter zijn afgesloten. Dan kan ook de 9.9 tot het verleden behoren. Kanshebbers Men ls er niet eens zeker van dat de Amdrikanen de dienst zullen uitma ken. Men weet wel dat er op de korte afstanden geen handicap van de vijfentwintig procent minder zuurstof la. Als er records worden gebro ken, zal hel bij de „korte inspanning" zijn. De mannen die tien secon den op hun prestatielijst hebben staan, zijn niet meer op de vingers van twee handen te tellen. ZIJ allen behoren tot de grote kanshebbers ZIJ allen reiken naar die plotseling toch binnen de mogelijk heden gekomen 9.8 liet „aanbod" van gega digden ls groot: de Frans man Roger Bambuck. de Jamalranrn Miller en Fray, de Chileen Moreno, de Kcnyaan Sang, de su persnelle Gaoutsou Kone van Ivoorkust, dr Colum- biaan Cribe. de Japanner Ijima. En de langzamer hand naar de veleranen- Ireftfjd lopende Figuerola, 29 Jaar. die in Tokio zil ver haalde en nog in grote vorn» schijnt te verkeren. Weer houdt adei In brandt de vraag op de lippen: wordt Mexico City na Sacramento het volgende hoofdstuk HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13