é£5kr'° Tweede baby van Beatrix wijzigt niet veel in kwestie erfopvolging DERDE IN TROON OPVOLGING ÉÉikJül'' 4 DITMAAL GEEN „GEBOORTEKOORTS WILLEM-ALEXANDER NAAR ZOLDER? 1967: gespannen wachten WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De geboorte van de tweede baby van prinses Beatrix en prins Claus brengt weinig verandering in de kandidatuur voor opvolging op de Nederlandse troon, aangenomen dat zich geen onverhoopte calamiteiten voordoen. Hoogstens kan men stellen, dat de afstand tussen prinses Margriet en haar kind(eren) ten opzichte van de troon opnieuw groter is geworden. In het hoofdstuk van de erfopvol ging bepaalt de grondwet immers, dat de theorie vervangend door de realiteit van heden koningin Juliana te zijner tijd zal worden opgevolgd door haar oudste dochter prinses Beatrix en dat vervolgens Beatrix' kinderen het eerst in aan merking komen voor de troon, zelfs als prinses Beatrix door welke om standigheden ook inclusief over lijden niet in staat zou zijn de troon te bestijgen. Van Beatrix' kinderen hebben vervolgens jongens voorrang boven meisjes en binnen de geslachtsgroep is de oudste de eerstaangewezene. Derde plaats In concrete is derhalve prinses Beatrix na koningin Juliana de eerst geroepene, daarna komt prins Willem-Alexander, vervolgens de thans geboren baby en pas daarna volgen prinses Margriet, de kin deren van Margriet en Pieter en tenslotte prinses Christina. Prinses Irene en haar eventuele kinderen komen in deze reeks niet voor, om dat zij zonder toestemming aan de Staten-Generaal te vragen een hu welijk is aangegaan. Een dergelijk huwelijk heeft volgens de grondwet wat de erfopvolging betreft het zelfde effect als overlijden. Men kan derhalve stellen, dat het thans geboren derde kleinkind van koningin Juliana tussen geschoven is in de reeks van eventuele troon opvolgers. Men moet er echter tevens aan toevoegen, dat bij een normaal verloop der dingen de kans op troonopvolging van de jongste boreling zeer gering is, aangezien deze nieuwe loot aan de Oranje stam te zijner tijd weer onderge schikt zal worden aan de nakome lingen van prins Willem-Alexander. De regeling van de erfopvolging, zoals hierboven uiteengezet, dateert nog slechts van 1963, toen de grond wet in dit opzicht werd gewijzigd. Voordien was de regeling, opnieuw toegepast op de feitelijke situatie, zodat als prinses Beatrix niet in staat zou zijn koningin Juliana op te volgen, haar jongere zuster in casu prinses Margriet de troon zou mogen bestijgen, met voorbij gaan van de kinderen van prinses Beatrix. Met die grondwetsherzie ning van 1963 heeft het parlement de troonopvolging in rechte lijn derhalve versterkt ten koste van de opvolging in de zijlijn. Koninklijke hoogheid Ook de jongste baby van prinses Beatrix en prins Claus krijgt het predikaat „koninklijke hoogheid", dit in tegenstelling tot de kinderen van Margriet en Pieter. die als „hoogheid" moeten worden aange sproken. Dit onderscheid is in het Nederlands juristenblad al eens aangeduid en gehekeld als het in stellen van prinsen en prinsessen eerste en tweede klas. De kinderen van Beatrix-Claus zijn prinsen en prinsessen van Oranje- Nassau, die van Margriet-Pieter zijn dit niet, maar krijgen wel (subtiel onderscheid) de persoonlijke titel van prins of prinses van Oranje- Nassau. Het verschil is, dat de ene Maurits is door de geboorte ran rijn tweede neefje, verder opgeschoven. titel wel, de andere niet erfelijk is. Prinses Beatrix (30 jaar) en prins Claus (42), wier verloving op 28 juni 1965 bekend werd gemaakt, trouw den op 10 maart 1966 in Amsterdam Hun eerste kind, prins Willem Alexander werd geboren op 27 april 1967. Willem-Alexander, blijft na zijn moeder, de tweede in lijn van erfopvolging. Drakensteyn (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE, UTRECHT - Het is dit keer rustig gebleven rond Drakensteyn. Geen journa listen (vaderlandse en buitenland se) die in „De Kastanjehof" hun tijd moesten zien door te komen met koffie, bier, kaarten en dob belstenen en die weddenschappen afsloten op het tijdstip van de geboorte van de prinselijke telg. Geen grote tent met allerlei appa ratuur voor radio, televisie, tele foon en telex. Er waren geen met honden bewapende rechercheurs om „verdachte personen" te weren uit de Drakensteynse bossages. Geen marechaussees om ieder tot doorlopen en doorrijden te manen» Ditmaal geen nerveuze RVD'ers. geen saluutschietende Gele Rijders. Kortom, er was maar heel weinig te bespeuren van een „geboortekoorts" zoals in 1967. Die koorts was overigens wel verklaarbaar, want de uit breiding van het Oranjehuis had toen sinds d^ geboorte van prinses Christina (1947) stilgestaan. Het begon vorige keer allemaal op 24 oktober 19li(5: twee weken nadat het se- Engelse blad „The Observer had gemeld dat prinses Beatrix haai eerste kind verwachtte, kwam op 13 minuten over zes 'smorms oo d® J®" lex het eerste communiqué van de RVD waarin go ïeld werd c l de prinses in verwachting was Juichende hoofdarti kelen. alom blijde reacties 25 oktober professoi Plate zegt in ren van z'n eerste m'.erv.ews geen com plicaties te verwachten Een vrouwen arts: meeste kans dat het dit keer een meisje is Het blijft enkele maanden rus tig rond Drakensteyn Dc nerveuze storm is nog niet opgestoken Dat. begint op 16 maart 1967 proh- sor Plate wordt vijfenzestig Aanleidin voor zijn 117e interview en het 483ste 18 maart. Sola maakt trots bekend dat het 125 000ste geboortelepeltje is vervaardigd 24 maart 1.2 miljoen beschuiten met bijbehorende muisjes worden naar de scholen verstuurd Om dit alles feilloos te laten verlopen, is het land verdeeld in 99 beschuitdepartementen. 29 maart: Johnny Hoes brengt een lied uit: „Wat brengt de ooievaar op Drakensteyn", met op de flipside „Wees welkom lief klein prinsenkind" 1 -aprilde Dokkumse vlaggencenti a- le werkt op volle toeren. Er zullen 101 saluutschoten worden afgegeven, maakt de RVD bekend. 2 april: de pers neemt langzaam be zit van ,.De Kastanjehof" tegenover het kasteeltje. 10 april: de gezondheidstoestand van Rechercheurs, gewapend met walkie- talkiesbewaakten in 1967 de bossen rond Drakensteyn. de prinses is uitstekend, meldt een communiqué. Over het tijdstip van de geboorte valt nog niets te zeggen. 12 april: het medische team is samen gesteld. Foto's in alle kranten. De ANWB plaatst speciale oranje richtingborden rond Drakensteyn. 13 april: de journalisten wachten nog steeds. Een persfotograaf wordt verwij derd van 'n brok openbare weg rond het kasteeltje. Levensgroot „incident" dat aanleiding is voor een nogal vaag communiqué van de RVD, protesten bij het prinselijk paar en opgeheven vingers in de hoofdartikelen. 14 april: dranghekken rond Draken steyn. Jonkheer Freddy, de vorige eige naar, fietst door de bossen om de re chercheurs bij te staan in hun speur tocht naar nieuwsgierige journalisten De pers wordt kribbig van het lange wachten. 15 april: de prinses wenst rust. maakt de RVD bekend Rechercheurs met hon den krijgen nu ook walkie-talkies. 16 april: de PTT'er in het rijdende postkantoor heeft totaal niets te doen. 20 april: het feit dat de huishond Jo ris in 'n taxi buiten 't toegangshek is gebracht, is aanleiding voor weer ,,'n 23 april: radioverslaggever Bert de Winter krijgt na lang aandringen van coördinator Carel Enkelaar permissie om even zijn haar te laten knippen. 24 april: deze week nog, zegt profes sor Plate. 25 april: de professor heeft de prin ses laten overbrengen naar het Acade mische ziekenhuis; het duurt hem te lang. Dit wordt bekendgemaakt op een persconferentie, waar alle journa listen naar toe zijn geroepen. Uit het niet meer door pers belegerde kasteel tje vertrekt de prinses ongezien per auto naar Utrecht. 26 april: grote volksverhuizing; pers, radio, t.v., alles dromt samen rond het ziekenhuis. Een medisch sludent, die van een buitenlands fotograaf een toestel meekreeg om in het ziekenhuis te foto graferen, wordt betrapt, maar krijgt slechts een kleine vermaning. De jour nalisten zitten nu in een alcoholvrije kantine.... 27 april: de spanning stijgt. Maar dan is het eindelijk zo ver: een wat nors kij kende regeringsvoorlichter Van der Wiel leest tergend langzaam het geboorte- communiqué voor. Nederland heeft een Kort na half negen: oranjebitter, fees tende menigten in vrijwel alle plaatsen (behalve in Baarn, want daar moest de muziek om vijf voor twaalf ophouden); de N.S. laat het bericht op alle stations en in alle treinen omroepen. 28 april: prins Claus maakt persoon lijk foto's van de boreling, die als „hot news" de wereld rondgaan. 2 mei: hij heet Willem-Alexander. „Drakensteyn" nu niet direct is te vergelijken met een nederig onder komen, een werkmans stuip of een tweekamer flatje, toch hebben de prinselijke bewoners wel degelijk met ruimte gebrek te kampen. Als straks prinses Beatrix met haar jongste kind uit Utrecht naar Lage Vuursche rijdt, moet er een kamer klaar zijn om de nieuwe Oranje telg te slapen te leggen. Dat houdt in, dat er een kleine volksverhui zing zal plaatsvinden. hijnlijk zal Willem- exander hel veld moeien imen en worden over- c i Drakensteyn kampt met ruimtegebrek itlnger het kasteel groot genoeg haar echtgenoot laar is et de eetsalon Op de ,.C"-ver- m ote slaapkamer met De balkon, t en grote badkamer •rdieping" (D). Da. apt i al irgslei Swellcnjjrebel. Er op die verdieping vier badkamers en vier logeer kamers. zodat er voor eventuele gasten niet t veel ook na de jongste gezinsuitbreiding nog Tegenwerpingen als zou

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9