Echtpaar reisde met giroboek door het land RECHTSE HE ERS TEGEN TELEGRAM AAN JAN JANSSEN Politieapparaat en autoregistratie onvoldoende om Europese benden te ontmaskeren oplichting met ongedekte cheques Even afrekenen Algemene vergadering Ver. Naties geopend Aardbeving in Turkije EEN JAAR CEL GEËIST Oppositie in Portugal roert zich Stuk stad in zee gestort Mellema ging ook te ver Vrouwelijke agenten op patrouille Kennedy pleit voor„genade voor Biafra WAARSCHUWING VAN UTRECHTSE OFFICIER VAN JUSTITIE: 1 1 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Een schippersechtpaar uit Den Helder hoorde gistermiddag door de Roermondse officier van justitie, mr. A. Messchaert, een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen, dit met aftrek van hun voorarrest. Man en vrouw zijn sedert 26 april in ver- rekerde bewaring. Het echtpaar heeft door het hele land oplichterspraktijken uitgeoefend door in ruil voor gekochte goederen ongedekte girocheques aan te bieden. In totaal heeft de politie 39 dergelijke gevallen achter haald. Het echtpaar verplaatste zich van het ene op te lichten adres naar het andere per trein, waarbij zij ook weer met ongedekte cheques betaalden. Hiervan zijn 27 gevallen bij de politie bekend. De praktijken van het misdadigersechtpaar hebben nauwelijks drie maan den geduurd, van 2 februari tot 20 april van dit jaar. De officier van justitie had hun tweemaal oplichting en twaalf maal flessetrekkerij ten laste gelegd. Het duo was op het idee gekomen doordat een van hen in een krant over de eenvoud van de toe te passen op lichterstruc had gelezen. In het door Israël bezette deel van Jordanië blijft de El Fatah de Arabische tereurorganisatie, actief. In Nabloes blies de Israëlische veiligheidsdienst een huis op, waar sabotagemateriaal gevonden was. Debatten pas over een week NEW YORK (Reuter) De 23-ste al- temene vergadering van de Verenigde Vaties is gisteravond geopend met ais belangrijkste gebeurtenissen de verkie- van de Guatemalteekse minister van Buitenlandse Zaken Emilio Arenales Catalan tot voorzitter en de toelating van Swaziland als 125-ste lid van de vol kenorganisatie. Aangezien het algemeen debat over de wereldsituatie eer week is uitgesteld, bestond er voor de openingszitting min der belangstelling dan gewoonlijk van de ministers van Buitenlandse Zaken. De Russische bewindsman Andrej Gro- miko is nog niet in New York aangeko men, de Amerikaan Dean Rusk komt ters Michael Stewart en Michel Debré ters Michael Stewart en Michel Debre nog later. In de loop van de week zal de agen dacommissie vaststellen welke van de 99 voorgestelde onderwerpen op de agen- in de algemene vergadering zullen worden geplaatst. Twee onderwerpen die zeker niet op de agenda komen maar grote aandacht zullen krijgen in het al gemeen debat zijn de kwestie-Vietnam de kwestie Tsjecho-Slowakije. Wel op het lijstje staat de toestand in het Mid den-Oosten, een debat hierover is door de vorige algemene vergadering naar deze zitting verschoven. Het geruchtmakende voorstel van secre- retaris-generaal Oe Thant van maandag een resolutie tot staking van de bombardementen op Noord-Vietnam mag le woede van de Amerikanen heb ben opgewekt. De Russen zijn er vol gens betrouwbare zegslieden zeer tevre- nee. Evenals Amerika voelt Rusland echter niets voor VN-inmeninging in de Vietnamese kwestie, zolang communis tisch Chim en Noord-Vietnam niet in de Verenigde Naties vertegenwoordigd zijn. De nieuwe voorzitter dr. Arenales riep in zijn openingsrede de gedelegeerden op, door dynamiek, hoop en vertrouwen de volkenorganisatie meer macht te ge- De VN had volgens hem in de afge lopen jaren de hoop, die de volken van de wereld op de organisatie hadden ge vestigd, niet waar kunnen rcaken. De scheidende voorzitter, de Roemeen Cor- neliu Manescu, had zich eerder in ge lijke bewoordingen uitgelaten. ISTANBOEL (DPA) Oost-Anato- Uë (Turkije) is door een krachtige aard beving getroffen. In de provincies Ela- *ig, Bingoel en Bitlis zijn vier doden (evallen. Gevreesd wordt dat het aan tal gewonden groot is. De aardbeving heeft de verbindingen met de provincies Elazig en Bingoel ver broken. In de provincie Bittlis is naar verluidt de helft van de openbare ge bouwen in de stad Kigi verwoest. Deze meest oostelijke provincie van Anatolië 's 800 km van Ankara verwijderd. De aardbeving van gisteren heeft hetzelfde Cebied getroffen dat in 1968 ook geteis terd werd. Toen verloren drieduizend mensen het leven. De beweegreden voor hun praktijken iu aanvankelijk het onvermogen zijn geweest kleding en dergelijke te kopen hun twee kinderen. Toen het zaak je echter makkelijk bleek te lopen be perkte de aankopen zich niet tot de meest noodzakelijke. Een auto een te levisie, horloges en scheerapparaat, boe ken, koffers, een koekoeksklok, lucht bedden en een bungalowtent prijkten naast kinderkleding op het lijstje van aankopen. Er is in totaal een bedrag ruim 15.000 mee gemoeid. De aan koop van een auto in een garage te Weert was een van de gevallen waarin de officier oplichting te laste had gelegd es april van dit jaar kwam Hendrik K. samen met zijn vrouw Grietje bij garage Verhees te Weert om een twee de hands auto te kopen. Zij zochten wagen uit die 3400.-- moest kosten, een mooi praatje over het risico veel geld op zak te hebben, brach ten zij een vertegenwoordiger van he garagebedrijf tot het accepteren var cheque. Toen deze ongedekt bleef werd de gemeente politie van Weert ingeschakeld, die het gehele verdere on derzoek in deze zaak geleid heeft. Het andere ten laste gelegde geval van op lichting speelde zich veertien maart af de gemeente Rotterdam, waar het listige echtpaar de winkelierster Sara Komkommer een cheque van 319,65 in handen speelde die eveneens ongedekt bleek. Verder hebben zij onder meer geopereerd in Maastricht, Roermond, Amsterdam, Tilburg, Haarlem, Zutphen, Raalte en Lochem. Over zowel man als w werden diverse reclaserings en psychiatrische rapporten uitgebracht, die tijdens de zitting nauwelijks behan deld werden, doch die een tamelijk som bere prognose voor dc toekomst van de 21-jarige schipper en zijn 23-jarige vrouw gaven. De man faalde in het veiTeden wat zijn werk betreft volkomen. Her haaldelijk moest hij van werkgever anderen waardoor het gezin financieel krap kwam te zitten. Uit de rapporten kwam naar voren, dat de vaste arbeid n beschutte werkplaats een der ste vereiste is voor een hoopvolle toe komst. Verder werd aangevoerd, dat de verhouding der echtelieden ten opzichte maatschappelijke waarde dermate ontwricht is dat een geleidelijke aan passing in b.v. een tehuis wenselijk ge acht moet worden. De president var Roermondse rechtbank mr. Th. Jans- werkte de zaak in nauwelijks 25 minuten door. Hierna begon de offcier een evenlang durend rejuisitor, waarin hij de diverse zijden van de zaak nog eens uitvoerig belichtte. Hij wees erop, dat het betalingsver keer in een tijd van iets meer dan eer jaar totaal gewijzigd is. „Dit is een ge geven waar de maatschappij en dienten gevolge de justitie rekening mee moet houden", aldus mr. Messcheart. die de eenvoud van de hiermee samenhangen de oplichterspraktijken aantipte BERLIJN -MADRID (KNP) De bis schoppen van Oost-Duitsland hebben zich achter de encycliek van Paus Pau- lus over de geboortenregeling gesteld, maar dringen er b(j de priesters op aan om „bijzonder veel geduld en liefde" te tonen tegenover de gelovigen, die de richtlijnen van de Paus niet kunnen accepteren. De verklaring is namer bisschoppen van Oost-Duitsland afge legd door kardinaal Bengsch, bisschop van Berlijn. Z(j wijkt aanzienlijk af de verklaring, die de bisschoppen West-Duitsland hebben afgelegd waarin de gewetensvrijheid op dit punt duidelijk werd bekrachtigd. De Spaanse bisschoppen hebben hun leedwezen uitgesproken over de opposi tie, die ook in Spanje tegen „Humanae Vitae" gerezen is Zij verklaren, dat elke leer, die ingaat tegen de uitdrukkelijke en formele uitspraken van de Paus.Tielfs al komt die van befaamde theologen of van kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders, elk gezag missen. Dergelijke van de Paus afwijkende uitspraken mag men niet als een richtlijn nemen, om zijn eigen geweten te vormen. In Spanje komt het verzet tegen de encycliek zeer langzaam op gang. ..Men wordt, zelfs in uitgesproken katholieke kringen, vrijmoediger naarmate de bui tenlandse reacties binnensijpelen. Vele offciële organen blijven zwijgen. El Pueblo, de krant van de vakbeweging echter schetst de situatie aldus: „Het gewone volk weet niets van het pause lijk document af, de middenklasse blijft er vplslagen onverschillig onder en uit eindelijk heeft de encycliek alleen de afdeling „kwezels" bereikt". CURITIBA (Reuter) Een deel van de aan zee gelegen Braziliaanse stad Guaratuba is afgebroken en in zee te rechtgekomen. Twintig gebouwen, waar onder het stadhuis, werden verwoest. Tot dusver is geen melding gemaakt van slachtoffers. Jongeren hebben hoogste woord hieraan zwaardere verantwoordelijkheid te koppelen. Mr. Messchearts zei de af schrikwekkende werking van de straf hoog aan te slaan om potentiële oplich ters in dit genre duidelijk te maken wat de gevolgen van hun daden kunnen zijn en hij achtte een behoorlijke gevange nisstraf op zijn plaats. Hij wilde hier bij echter niet de personen van ver dachte uit het oog verliezen. Hun huwe lijk op zeer jeugdige leeftijd heeft hen in bijzonder ongunstige omstandigheden gebracht waarbij de een ook nog niet op de steun van de ander kon tekenen. „Voor de man kunnen daarbij ver zachtende omstandigheden gelden, die niet op een laag intelligentie niveau te rug te voeren zijn, doch hun oorsprong vinden in kratkarakterlogische storingen aldus mr. Messchaert. Hij achtte voor de man een begeleiding met de mogelijk heid tot psychiatrisch onderzoek en even tueel opname een niet te omzeilen voor waarde. Nadat de beide verdedigers mr. Poell, en mr. Luyckx zich zeer in het kort aanhet oordeel van de rechtbank refereerden waarbij mr. Poell als verdediger van dé vrouw de schuld enerzijds van haar schouders op die van haar man wilde schuiven werd de uitspraak bepaald op 8 oktober a.s. V erkeersenquête op invalswegen naar Den Haag (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. In aansluiting op het verkeers- en vervoersonderzoek, dat be gin van dit jaar binnen de Haagse agglomeratie is aangevangen, zullen In de laatste week van september en begin oktober verkeersenquêtes op de invals wegen van deze agglomeratie worden verricht. Ten behoeve van deze verkeersenquêtes, die worden uitgevoerd door Rijkswater staat en de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland, zal een gedeelte van de weggebruikers worden aangehouden om een aantal korte vragen te beantwoor den. Deze vragen zullen o.a. betrekking hebben op de herkomst en de bestem ming van de weggebruikers en de reden van hun reis. Ter plaatse van de enquête- posten zullen tijdelijke verkeersmaat regelen worden getroffen. Het ministerie van Verkeer en Water staat doet een beroep op medewerking van alle weggebruikers, die bij dit onder zoek zullen worden betrokken. Het op onthoud zal ten hoogste enkele minuten behoeven te bedragen. De overige weg gebruikers zullen geen oponthoud onder vinden. In ds grote Japanse steden zoals Tokio en Osaka zijn de verkeers problemen bijna niet meer op te lossen. Men overweegt nu lief met een soort tolgeld te proberen voor wagens die txm buiten komen of naar het stadscentrum gaan. Een verkeersopstopping in Tokio. F-lll voorlopig weer aan grond WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse luchtmacht heeft een voorlopig vliegverbod uitgevaardigd voor de F-lll- jager met horizontaal verstelbare vleu gels. Het verbod uitgevaardigd na het elfde ongeluk van een vliegtuig van dit type in Nevada. Er zal een onderzoek naar het ongeluk worden ingesteld. Het is al de derde maal dat de F-llï, die in gebruik Is bij de Amerikaanse en Australische luchtmacht, aan de grond wordt gehouden. (Van o b parlementaire redactie) DEN HAAG Het gelukstelegram, dat de C.H.U. op zondag aan wielren ner Jan Janssen stuurde bij zijn over winning in de Tour de France en een nieuw openbaar optreden In Delft van oud-fractievoorzitter Mellema zijn voor een aantal C.H.U.-Icden aanleiding ge weest om In een brief aan het hoofd bestuur tegen dit soort zaken en an dere ontwikkelingen in de C.H.U. pro test aan te tekenen. De brief gewaagt van „een groeiend onbehagen ten op zichte van zoveel dat de laatste tijd in de unie gebeurt". De briefschrijvers, leden van een ge spreksgroep, menen dat het de C.H.U de laatste tijd aan voldoende leiding ontbreekt en dat bepaalde groepen de unie schade berokkenen. Op jaar vergaderingen hebben „radicalen" en bepaalde jongeren vaak het hoogste en laatste woord en komen hun gema tigde tegenstanders er vaak niet of NEW ORLEANS (AP) In een aantal politiewagens in New Orleans reden vrouwelijke agenten, mee, ondanks een protest door de echtgenotes van politie agenten die niet willen dat hun mannen patrouilleren in gezelschap van vrou- De echtgenoten kwamen vorige week De kamer van commissaris Joseph I. Giarusso binnen om hun beklag te ma ken over het gevaar waaraan hun echt genoten worden blootgesteld. Hun mo tief was de veiligheid, niet jaloezie. De vrouwen stelden zich op het standpunt dat bij gewelddadigheden een politie man al moeite genoeg heeft om voor zichzelf te zorgen dat hij nog eens de zorg voqr eep vtroy$tt pp zictj jrpgt ne- „Ik zie geen reden voor al deze druk te", zei de commissaris na de bespre kingen met de nauwelijks aan te pas. zeggen de brief schrijvers. Voor wat betreft de heer Mellema zeggen zij dat deze er beter aan ge daan zou hebben zich een jaar van in het oog lopende activiteiten te ont houden in plaats van een paar maan den. De heer Mellema heeft In Delft vorige week gezegd, dat het steeds belangrijker wordt welke levensbe schouwing men heeft, „Het zal er om gaan hoe wij ook in de komende tijd ons zullen willen laten lelden door de christelijke inspiratie". Hieraan kop pelde de heer Mellema een beschou wing. die erop neerkwam, dat de ver schillen of historische diversiteiten tus sen K.V.P.. AR. en C.H.U hun over wegende betekenis verloren hebben Daarmee gaf hij een nieuwe stoot in de richting van één grote christelijke volkspartij in Nederland. WASHINGTON (Reuter) Senator Edward Kennedy heeft in zijn eerste redevoering in de senaat sinds de moord op lijn broer Robert erop aan gedrongen de kwestie van verhonge ring van vluchtelingen In de Nige riaanse burgeroorlog zo spoedig moge lijk op de agenda van de algemene vergadering der Verenigde Naties te plaatsen. Senator Kennedy leverde kritiek op de traagheid van de Amerikaanse re gering bij het verlenen van hulp aan de vluchtelingen en stelde voor dat de algemene vergadering, die van daag bijeen komt, secretaris-generaal Oe Thant in een resolutie instrueert al het mogelijke te doen om een „genade- overeenkomst" tussen het Nigeriaanae federale bewind en Biafra tot stand te brengen. Een dergelijk akkoord moet volgens hem worden uitgevoerd onder auspiciën van de Verenigde Na ties, in samenwerking met Rode Kruis en particuliere hulporganisaties. De Nigeriaanse federale leider, gene raal Gowon heeft met militair" waar nemers uit Zweden, Engeland, Cana da en eefl v«rteg4hwoordig0t van de volkepftrfj|pist#i«t 4>f%gnkrn hdr zij het federale offensief tegen Biafra kunnen volgen. De waarnemers zullen do be schuldiging van massamoord door do Nigeriaanse troepen onderzoeken. UTRECHT (ANP) De officier van justitie bq de rechtbank in Utrecht, mr. G. von Meyenfeldt, heeft verklaard, dat de bepalingen voor de import en de registratie van auto's veranderd zullen moeten worden als men wil voorkomen, dat zich een in ternationaal bendewezen van autozwendelaars ontwikkelt, dat niet meer te controleren is. Hy heeft deze mening oo kneergclegd in een rapport aan de procureur-generaal. Mr. von Meyenfeldt merkte een en ander op bij de behandeling van de zaak tegen di Utrechter Van B., een heler, die deel uitmaakte van een Europese bende malafide autohandelaren, die in de afgelopen drie jaar zeker 500 auto's heeft ge stolen. Van B- kocht wagens, die in Duitsland waren gestolen en voorzag deze van het chassis nummer en het kenteken van wrakken, die hij legaal had ingevoerd. „Als hei streven naar een verenigd Europa een bendewezen met internationale vertakkingen tot gevolg heeft ,is dat benauwend", zo zei mr. Von Meyenfeldt De zaak-Van B. gaf hem verder aanleiding tot een beschouwing over de organisatie van het politie apparaat. Het oprollen van de bende, waartoe Van B. behoorde, heeft de Utrechtse politie enorm Zwendel auto's met grote moeite opgelost veel geld en energie gekost. Een kleiner korps zou door gebrek aan mankracht en financiën volgens mr. Von Meyenfeldt een dergelijke zaak nooit hebben kunnen aanpakken. Hij meent, dat men met de politie-organisatie vol komen op de verkeerde weg is: „Het moet on mogelijk zijn dat een man die beschikt over alle kwaliteiten om een goede rechercheur te worden, in een klein korpsje koeien zit te tellen" Mr. Von Meyenfeldt is van oordeel, dat er gestreefd moet worden naar efficiënte centralisatie, ook interna tionaal. Volgens hem is het succes in de autozwendelzaak vooral te danken geweest aan de „hartverbl ij den- de" samenwerking met de Duitse politie. Maar, aldus mr. Von Meyenfeldt, als de Duitse politie overeenkomstig de bestaande traktaten had ge handeld, was er niets van terecht gekomen. Hij meent dan ook, dat er een Europese recherche commissie moet komen, die de belangrijke inter nationale zaken onderzoekt en behandelt Op die manier is een nauwere samenwerking mogelijk, terwijl alle betrokken landen dan bovendien tege lijk worden voorzien van het materiaal on de ge gevens, die ze nodig hebben Van B. deed zijn zaken met de Duitsers Karl Heinz F. en Roland Rudolf D. D. was de organisator en F. de technicus, die er prat op ging, dat hy er zelfs op klaarlichte dag binne» dertig seconden met een „wagen naar keuze"' vandoor kon gaan, ook al was de auto afgeslotenVerduiveld knap", zei rechercheur Van Dam, die ter zitting als getuige-deskundige werd gehoord F. deinsde er ook niet voor terug, om dezelfde wagen tweemaal te stelen. Dat grapje haalde hij zelfs eens uit met Van B., die een van F gekochte auto had uitgeleend aan iemand, die vlak bij hem woonde. Toen F. nieuwe „handel" kwam afleve ren, nam hij de andere wagen gelijk maar weer De nak kwam vorig jaar oktober aan bet rollen, toen N.S--personeel op het station in Utrecht een bagagekluis openmaakte, waarvan de huurder sieh niet binnen de vastgestelde tcrmUn hsd ge meld. Uit de kluis kwamen koffers met kenteken platen, Inbrekerswerklulgen. vervalste autopapie ren. paspoorten en dergelUkr l)e politie relt* een val op en toen de vrouw van I) «Ie koffers kwam ophalen, werd ze gearresteerd. Vla haar vond de politie in Barneveld het zomerhuisje, dat de DutUr bendeleden daar hadden gehuurd. In Barneveld werd ook mevrouw F. aangehouden. I>e twee man nen waren echter al gevlucht, /.ij i(Jn later in Dflaseldorf gearresteerd. Voor die t()d hsd dr po litie Van B., tegen wie In hef zomerhuisje ook de nodige aanwijzingen werden gevondrn. al Inge- Van B. verdiende flink aan de zaken, die hU met zijn Duitse vrienden deed. Hij kocht de afgelopen jaren van de winst om zes renpaarden Het grootste deel van het bedrag vergokte hij De officier van Justitie eiste tegen Van B drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest Tijdens de rechtszitting werd bekend, dat He Utrechtse recherche nog drie mannen heeft gr arresteerd, van wie men vermoedt, dat zij devl uitmaken van de internationale bende van auto zwendelaars, waarvoor Van li de belangrijkst* Nederlandse contactfiguur was. Mogelijk volgen er nog meer arrestatie*.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11