40-JARIG K EN G AL IN PRILSTE JEUGD OP HET GOEDE SPOOR PRISMA7 Video-tapes in Dordrecht Onderzoekingen begeleid door pedagogisch instituut van Universiteit te Leiden l,3uccesformule Organisatie n vakkennis s'SDAG 24 SEPTEMBER 1866 1968 DE LEIDSS COURANT PAGINA 3 norge i PRISMA7 fHuUiAifl* 1 (Internationale allare - waterdlohfc - lncabloo ehockproof - onbreekbare veer - moderne vlakke wüzerplaafc doublé 119.- edelstaal 125.- 2/ Gouden herenborlofpe. fraai bewerkte WJJaMDlaat met gediaraanteerde cijfer tekens 366.- Iet Christelijk Tamboer- en Pijperkorps unst en Genoegen" viert met ere zijn 40- g bestaan. Op zichzelf is zo'n jubileum enwoordig, nu je van het ene herdenkings- st, het zoveelste lustrum, naar het andere pt, niet zo opzienbarend meer. Een ver- iging houdt het, hoe dan ook, eenvoudig zo lang uit. En in sommige gevallen is dat zelfs het enige verbazingwekkende. Maar alleen de tegenwoordige kwaliteit, de be tekenis voor de samenleving, de geestdr-ft, de onverdeelde toewijding van nu, bepalen de werkelijke waarde van een jubileum. De oude Latijnse spreuk: „tandem fit sirculus arbor" (eindelijk wordt het rijsje een boom) is voluit op K. en G. toepasselijk. Want lang niet alle vereniglngs-rljsjes groeien uit tot bomen, ze'fs al krijgen ze er de leeftijd voor. Daarom is K. en G.'s jubileum iets bijzonders; iets dat waard ie gevierd te worden. Voortaan kon iedere jongen lid wor den. Vaders en moeders kwamen het voor hun zoontje vragen; we belegden een ouder-contactavond. De grote zaal was tjokvol. Al gauw hadden we zóveel leden, dat het bestuur wel moest splitsen in senio res en juniores. Na twee jaar hadden we al 130 leden. Henk Roman was dirigent gewor den. H\j zocht op allerlei manier het peil omhoog te brengen. We gingen spelen op twee mondorgels (c en g). Ze kostten f 0,50 per suk, bij de firma Guldenmond tegen woordig is dat Hovink). Later be trokken we ze van de firma De Heer in Delft, die ruimer gesor teerd was. Er kwamen toen bas- mondorgels. tamboerijnen en picco lo's bij. We bestelden insignes, die we voor f 0.50 aan de leden ver kochten. Die kleine jongens waren er zo trots op als een pauw. N. BINK Juwelier-Horloger - LEIDEN - Hooigracht 45 - Tel. 30194 PIERROT Juwelier-Horloger - LEIDEN - Maarsmansteeg 21 - TeL 20778 Fa. v. d. WATER Juwelier-Horloger - LEIDEN - Haarlemmerstraat 181 - TeL 24469 Fa. TROSSEL Horlogerie-Juweliersbedrijf - SASSENHEIM - Hoofdstraat 234 - TeL 7301 Dr. Mansholt leidt Europa-forum in Snel tempo Toen de gang er eenmaal in zat, liep alles vanzelf, in snel tempo. Er werden acht concertmeesters aan gesteld, die de nieuwelingen mondorgel leerden spelen. De marsen studeerden we in by de voorzitter thuis. Die had een pathofoon, zo'n ouderwetse, met 'n grote hoorn. Zo leerden we, met telkens aan en uit (u begrijpt dat wel) de Alte Kameraden, de Gladiatoren, Heinzel- m&nnchens Wachtparade. Bijna nie mand kon muziek lezen. Henk Roman ging het de jongens leren, eerst met cyfers, later met echte noten. Alles schreef hij zelf op. Dus van 't begin af ai de organisatie bij K en G heeft ie over K en G spreekt, denkt niet een plaatseiyke gezelligheldsvereni- van blazende en trommelende ania- s, die by gelegenheid ook naar bui- optreden. K en G is dat ook, maar eh veel en veel meer. Het is een straffe 'ganisatie, door vaklieden bekwaam id, een korps dat speelt en mar- •rt of liet zyn dagelijks werk is, een korps dat door gestage studie en geest- K driftige energie de wereldtitel kon ver- De meeste mensen kijken af en toe wel eens graag om. Voor sommigen is het zelfs de meest natuurlijke beweging. Ze romantiseren, zien het verleden veel mooier dan het was. Velen willen ook graag weten, hoe grote en andere be kende mannen er in hun jeugd uitzagen, wat ze toen deden en of ze toen ook al zo bijzonder waren. En als ze daar niet of niet nauwkeurig genoeg over inge licht worden,'laten ze Vlissinger Michiel maar in de toren klimmen. Bij K en G (óók groot geworden) staat het gelukkig anders. Legendevorming is hier niet nodig. Ik wil deze keer nu eens geen archieven gaan publiceren, het hele relaas van een voorspoedig oe- staan, maar alleen over de eerste jaren schrijven. Niet met behulp van oude papieren, maar volgens het onverdachte getuigenis van iemand, die er zelf bij was in het eerste uur, toen het rijsje werd geplant. Dan hebben de romanti sche omkykers, en, wie weet, ook de historievorsers hun zin. De alleen-maar- vooruitzienden moeten dit verhaal dan maar overslaan. Ik stel u dus voor: de heer J. H. Sira, in Lelden algemeen bekend als, achter eenvolgens, koster van de Pieterskerk, custos van de universiteit, concierge van het stedelyk gymnasium. Hy weet er alles van en verguldt beslist niet. Daar om ben ik met Ivem gaan praten. De heer Sira was in 1928 (op z'n 18de jaar) lid van een bloeiende chr. jonge- mannenvereniging (CJMV), die verga derde in het wijkgebouw Levendaal. „We waren echt geen lieve jongetjes hoor. maar we vonden het fyn, als vrien den 's zondagsavonds bij elkaar te ko men. Ook in de week trof je altyd wel jongens in het wijkgebouw. Hier voel den we ons thuis. In die tyd waren de werkdagen lang, een vrije zaterdag be stond niet en vakantie? Nou ja, drie dagen in het jaar, voor de meesten. G in vol ornaat, op volle sterkte voor het Stadhuis na hte laatste grote succes: het wereldkampioenschap, be haald ln Kerkrade. een mandolien, noem maar op. Dat was allemaal camouflage, want de eigeniyke instrumenten waren mondorgels. Plechtig woord Jonge, jonge, wat sloeg dat in. Henk Roman was er zo door getroffen, dat hij ons vroeg even by elkaar te komen in de „doorloop", het tussenzaaltje. Henk was senior-lid van de CJMV en had nogal wat invloed op ons. In dat tussenzaaltje stond de wieg van K en G. Hier klonken Henks plechtige woorden: „Jongens, we moeten van dat muziek- clubje een onderafdeling van onze ver eniging maken." Anders deed hy nooit zo plechtig; daarom maakte het mis schien zoveel indruk. Ja, het leek wel of we dat óók z< voelden. Enfin, we kozen een bestuur: Koos Slegtenhorst werd voorzitter. J. H. Sira secretaris. De contributie werd vastgesteld op 5 cent per week. We zou den het tweede deel van onze vergade ringen kunnen opluisteren, medewer king verlenen aan bazaars en familie avonden. Alles werd terdege besproken, er kwam een reglement. Zo kreeg de zaak in korte tijd z'n beslag. K en G was geboren zetten een concours op touw, ln eigen huis, met een verplicht en een net écht, 'maakten groe- acht leden met één concert meester. De rest kwam luisteren en dan nog veel publiek. We hadden enorm Blijvend stempel K en G was in jsppw-s. in geweUge L opmars. Veel jongens hielden we van de straat, brachten ze intussen, heel eenvoudig maar, óók öbg wat by van de biyde boodschap. We voelden, dat dit móést. Achteraf is gebleken, dat K en G biyvend stempel op hun leven heeft gezet. Ui tnodigin gen en G werd bekend in steeds ruimer kring. Van alle kanten kwamen de uit nodigingen binnen: de eerste uit Was senaar. Overal zag je de affiches han gen: jaaruitvoering van Wassenaars Mannenkoor met medewerking van de chr. mondorgelclub K en G uit Leiden. Ze schrokken er daar van. toen' die hele stoet jongens binnen kwam. Maar toen ze eenmaal keurig en ordeiyk op het toneel zaten en al die jongenssnoe ten op de dirigent waren gericht, wist iedereen dat het goed moest worden. Het publiek was enthousiast, ze hadden nog nooit zo'n volle zaal gehad. Zo ging het verder, met stygend suc ces. Al het waardevolle van toen is ge bleven: de doordachte organisatie, de wyze, kundige leiding, de geestdrift voor het eigen korps; als het er op aan komt, geen geintjes maken, want K en G's naam staat op het spel. Zet 'm op. jon gens De heer Sira en de andere oprich ters (ze leven nog) zyn dankbaar, dat de opvolgers met hun tyd zyn meegegaan en van de mondorgels zyn overgestapt op trommels, flui ten en hoorns. Dat maakt naar bui ten veel meer effect. Zo marcheert K en G voort. Als de oude deugden biyven, dezelfde mentaliteit, de discipline, do volle toewyding, de goede clubgeest, dan zal het ook In de toe komst waarachtig wel gaan. JOH. VAN WOLFSWINKEL. verband mot do „Merwerode"- kweekschool te Dordrecht, die onlangs in het nieuws is gekomen door haar eigen TV-inrichting, waarbij werd op- •rkt, dat ook de Ryksuniversltelt te ?n aan het experiment meewerkt, deelde drs. F. K. Kieviet wetenschap pelijk ambtenaar aan liet pedagogisch instituut van de Leldse universiteit het volgende mee. „De universiteit gaat een onderzoek instellen met de bedoeling het gebruik van video-banden (-tapes) in de didaktlelde* te bestude- Video-banden kunnen beelden en ge luld bewaren en overbrengen. Het ma teriaal dat wordt gebruikt bestaat uit lessen van een lagere schoolklas, gege ven door de eigen ondetwyzer. De kweek schoolleerlingen kunnen hun eigen ge drag dan toetsen aan dat van een reeds praktiserend onderwyzer. Uitgangspunt Auto-capriolen bij spoorbaan te Voorschoten Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese gemeenschappen, zal don derdag 26 september op een door hek Leldse corpsdispuut „Doctrine" belegdo avond ln de sociëteit „Mlnerva" spre ken over „Europa, waarom en hoe"? Een forum onder leiding van prof. mr. H. H. Maas en bestaande uit prof. dix E. H. v.d. Beugel, mr. P. A. Blalsse, drs. L. Metzemakers en drs. O. Neder- horst zal daarna over de toekomst van Europa van gedachten wisselen. AUTODIEVEN AANGEHOUDEN De afgelopen nacht zyn twee 17-Jarl- ge jongens, resp. de beroepen loodgieter en byryder uitoefenend te Lelden, aan gehouden Inzake diefstal van een auto uit Lelden. Op dat moment was to Lel den nog geen aangifte van de diefstal gedaan (inmiddels heeft de eigenaar dat wel gedaan). De jongens worden overgebracht naar Lelden. KOLLEKTEN VOOR REKLASSERING Medewerk (st)ers van Comité Leiden Reclasseringskollekte zullen deze week huls-aan-huis een bydrage vragen ten bate van de medemensen die na een strafperiode weer een nieuwe kans voor werk en een herstel van de verbinding j met thuis willen ontvangen. Het Reclasseringscomité Lelden heeft met grote nauwkeurigheid en met hulp i honderden stadgenoten de huis-aan-huls kollekte voorbereid. Via radio en T.V. ontvangt men dageiyks deze week Infor matie over het werk van de landeiyke Reclassering8lnstellingen. Hoe belang rijk de geldinzameling voor de Reclasse ring ook mag zyn, de belangstelling en de morele steun ook van de Leldse be volking zyn voor deze hulpverlening van mens tot mens van niet te onderschat ten betekenis. Z wemexamens „De Vliet" In het zwembad „De Vliet" werd sa terdag examen afgenomen voor de di ploma's A en B. waarbij alle 80 door ■VTJ'T,,k%T -onderwijs De video-installatie van het |H>dago- glsch Instituut van de universiteit In werking. Op het scherm een beeld van de Ingang van het station. Hedenmorgen slipte op «Ie Papelaan, naby het station Voorschoten, door on bekende oorzaak een auto. Het voertuig schoot ln volle vaart over de spoorlijn en naar de naast de baan liggende sloot en kwam tot staan tegen een scheidings hek. De schade viel nogal mee, maar i - geruime tyd met video werkt, de bumper moest het ontgelden. Per- sooniyke ongevallen het nieuwe medium schept, worden getoetst aan de thans algemeen gebruikte onderricht-methode." In Leiden ls een soortgeiyk onder zoek op de kweekschool gaande. Hier kunnen a.s. onderwyzers hun eigen ge drag voor de klas terugzien, Dit is het verschilpunt met Dordrecht, waar kweekschoolleerllngen ln de ene klas de werkwyze van een onderwyzer in de andere klas kunnen bekyken. De direc teur van de kweekschool te Dordrecht, de heer K. P. v. d. Beid, zei desbetref fend: „Ik wil in een klas dertig leer lingen hebben én dertig kwekelingen. Dit is in principe niet te realiseren. Nu kan het echter wèl, met TV". Beide methoden hebben dezelfde grond slag: bekeken wordt In hoeverre TV- handen (video) een funktie hebben In liet theoretisch dldaktiekonderwy*. waar- l»y de eventuele gedragswyzlgingen van kwekelingen en leerlingen worden be schouwd. De heer Kieviet stelde, dat de nieuwe methode nog moet evalueren. „De mogelijk heden van het nieuwe me dium moeten nog nader bekeken wor den, onafhankeiyk van de verkregen resultaten in o.a. Amerika, niet I Sterke groei Zo begon liet We specialiseerden ons ook. Eén van onze onderafdelingen was een fotogra fenclub: De Inktvis. Toen die Inktvis één jaar bestond, moest dat natuurlijk gevierd worden. Een receptie hoorde er ook by Ik zie ze nóg achter de groene tafel zitten: Henk Roman, Piet de Koning, Johan de Holder, Pauw Kriek, klaar om de felicitaties in ontvangst te nemen.... Een paar jongens kregen het Idee, het bestuur een serenade te brengen. We maakten ieder een eigen Instrument van triplex en zoi een cello, een banjo, Het ledental groeide sterk uit. dit vooral door toedoen van een heel be kende Levendaal-figuur, de toen al be jaarde heer A. van Borselen. We noem den hem, wat oneerbiedig. Ome Abra ham. Maar voor ons was dat een ere naam. De kleine jongens in zyn club wa ren wég van ome Abrahams vertel kunst. We voelden, zonder het te kun nen zeggen: hy is een echte christen, die zyn weinige vrije tyd voor ons over heeft. Stuk jeugdwerk Jongens, zei hij, wat jullie doen, is erg mooi, maar je kunt er nog meer van maken. Stel Jullie club open voor de jongens van de straat, maak ef een stuk jeugdwerk, een stuk evangelisatie van. Nou, daar moesten we 's over ver gaderen. Maar het slot wast als ome Abraham bet zegt, dan aft er vast wel wat in. Xenia Kwee, Angelica Del. Helka Dow ner. Hanneke Gieake, Margot Duwél, Astrid Duwél, Sonja Rysbergen, Astrid Kuivenhoven, Lla Hendriks, Desirée 8tol- ker, Inez v. d. Pol, Loanne Son, Anja Mol, Marlies Greve, Tineke v. d. Zalm, Marian Versluys, Annemarlo van Nio- kerk, Yvonne v. d. Veer, Elsbeth Bar» nard, Ingeborg Dutour-Geerllng. Diploma A-Jongens: Christlaan Kui per, Hans Drukker, Jaap Dewaard, Mi chel Visser, Frits Schulto, Wouter Lan- geveld, Ben Richter, Lex Kwee, Peter Teunissen. Theo Mleremet, Jan-Willem Downer, Gé v. Strien, Wybe Visser, Eg bert-Jan Visser, Maarten Hulsman, Lu cas de Clerq, Ronald Kamerling, Wim Devellng, Maarten Cramer, Remco Buis, Paul de Wit, Jaap Richter, Guus van Buuren, Dik Mol, Harry Mos, Ruud Gre ve, Jaap Brokaar, Eric v. Strien, Hans Kronenieljer, Dolf Krol, Niek Vcrhoeff, Rob v. Meeteren, Wilbert Schermervorst, Paul Thepass, René Kallenberg, Oscar Niezen, Roeland Hulsman, Jeroen van Schayik, Herman Mennens, Robert Wee- da, Ludger Hurts. Diploma B-meisjes: Anja Leyte, Mnr- tlne de Clercq, Lucia Radder, Pryna Vlasveld. Repke Hoek, Dina Weeda, Hes ter de Mooy. Diploma B-jongens: Aloyslua Gieake. Christlaan Kuiper, Rob Hoek, Johan Grootcrs, Jan Dexei, Ron Philips, Kees- Jan v. Leeuwen, Jacky v. Leeuwen, Chris Winkel. Mr. J. A. Nota met ingang van 1 september 1965 tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst bij cle faculteit der Rechtsgeleerdheid (in leiding tot de Rechtswetenschap). Dr. M. H. Würzner met ingang van l september 1968 tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst bij de faculteit der Letteren (Duise taai en letterkunde). Bij K.B. is dr. B. de Groot, tot nu toe wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij het Instituut voor Radiopahtolo- gie en Stralenbescherming te Leiden en gedetacheerd by de afdeling Stra- len-genetica van de universitietsstad, benoemd tot gewoon lector in de stra- lengenetica aan de Leidse Universiteit. Dr. H. C. Ucmkcr, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de afdeling Inwen dige Geneeskunde van hot Academisch Ziekenhuis te Leiden, is benoemd tot gewoon lector in de faculteit der Ge neeskunde van de universiteit om on derwijs te geven in de biochemie der LEIDSE UNIVERSITEIT Gealaagd voor rtoct.ex. farmacie, de heer R. H. Wel se (Leiden), mej H. Wol- tera (Leiden) en mej. A. P. N. Spoeken- brtnk (Lelden).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3