Bekendmaking VOETGANGER Prijsverlaging Philips televisie Nieuw Links wil geen scheuring in Partij v. d. Arbeid Nederlands-Duitse commissie gaat over Leberplan spreken duurste maar beste vervoermiddel De prijsverlaging gaat heden in Prijzen per 19 september 1968 Philips Nederland nv Uittocht naar België van sigarettenkopers PRIJSVERSCHIL: 2 KWARTJES VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA I :N ADVERTENTIE (Van onze correspondent BONN Een Duits-Nederlandse commissie, waarin de minis teries van Buitenlandse eZaken en Verkeer van beide landen vertegenwoordigd zün. aal de problemen bestuderen die het logenaamde Plan-Leber en de Rijnvaartkwestie met zich mee brengt. Voor 31 december zal deze commissie rapport uit- De Jong had moeite met Duits Het bezoek van de Nederlandse gas ten, oorspronkelijk bedoeld als een der routinebezoeken van de huidige Neder landse regeringsleiders aan de buurlan den, heeft door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije een bijzonder accent gekregen. Dat bleek vooral tijdens het bezoek van de heren De Jong en Luns aan Ber lijn op woensdag. Er waren duizenden Berlijners op de been die de eerste of ficiële buitenlandse gasten sinds de jong ste crisis hartelijk verwelkomden. Tij dens de persconferentie die donderdag aan het slot der besprekingen plaats had, werd minister Luns gevraagd, wat hij denkt van de Oostduitse beschuldi ging, dat het bezoek der Nederlandse ministers aan de Berlijnse muur een provocatie inhoudt. „Het sprak toch van zelf, dat al maan den geleden, toen het bezoek aan de bondsrepubliek werd voorbereid, ook 'n bezoek aan de hoofdstad werd ingelast", antwoordde de heer Luns. „Stel je voor, Minister Luns kan het niet meer aanzien tijdens de persconferentie in Bonn na het bezoek van premier De Jong en de minister van Buitenlandse Zaken. Prof. Volmuller: Lage snelheid en gering laadvermogen DEN HAAG Ondanks de toene ming van het autobezit en de welstand ïal de voetganger een belangrijk „ver voermiddel" blijven. De intensiteit van het voetgangersverkeer zal vooral in «me steden nauwelijks worden beïn- L toed door de ontwikkeling van het V ulopark. Tot deze conclusies kwam prof. ir. "J. Pölmuller uit Delft in zijn inleiding „de rol van de voetganger in de toekomst, die hij hield in de aula van het hoofd bureau van politie in Den Haag, waar de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers haar derde lustrum vierde. Voor de bijeenkomst bestond een matige belangstelling. Prof. Vol muller wees erop, dat het aantal ver keersongelukken, waar voetgangers bij zijn betrokken, ook relatief toeneemt. Studies over veiligheid en behoeften van de voetgangers zullen sterke invloed hebben op lange termijn, omdat wijzi ging in ruimtelijke structuur meestal zeer moeilijk is, aldus de inleider. Hij zag de voetganger als een „voer tuig", dat de mens als perzoon ver voert en ook goederen kan vervoeren. Bovendien is het voetganger zijn inhe rent aan het mens zijn. Globaal wordt 30 procent van alle ver plaatsingen te voet verricht. De helft daarvan kost meer dan tien minuten lo pen. Van alle verplaatsingen over een afstand beneden een kilometer wordt ongeveer de helft te voet gedaan, lan ger dan tien minuten lopen. Het meren deel van de voetgangers, die men op straat ziet, is te beschouwen als „ver voermiddel", veronderstelde prof. Vol muller op goede gronden. Typische karakteristieken van de voet ganger in vergelijking met andere voer tuigen zijn: onmiddellijk beschikbaar, geen parkeerprobleem, hij is het enige vervoermiddel, dat snel wendbaar is, hij vereist geen effen wegoppervlak (enige, die ook een trap op kan), hij heeft een lichte tred, wat belangrijk is voor wegenaanleg, en hij vergt geen in vestering bij aanschaffing. Nadelige eigenschappen zijn: geringe snelheid, geringe reikwijdte, gering laadvermogen, gevoelig voor weersom standigheden en behorend tot de duur ste vervoermiddelen per voertuig per kilometer, hetgeen evenwel nauwelijks tot het kostenbewustzijn doordringt Ir. L. H. Jacobsen wees op de aan passing, die de verkeerssituatie vereist. Hij meende, dat er in de bestaande situatie een te grote souplesse van de geest van de voetgangers wordt ge vraagd. Hier ligt een taak voor de ju bilerende vereniging. Het moet v< hands niet toegestaan zijn, dat kleuters met stepjes en fietsjes op de weg ko men, zonder begeleiding. Hij wees op analoge voorvallen. Het wordt niet ge accepteerd, dat een automobilist zich achter het stuur van een voortsnellende auto zit te scheren of zijn vriendinne tje op schoot heeft. De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, mr. G. E. Lan- gemeijer, meende dat de strijd van d< vereniging Bescherming Voetgangers niet een soort van achterhoedegevecht is. De voetganger is geen zielige figuur, die een anachronisme dreigt te worden Mr. Langemeijer sprak als mogelijke verwachting uit, dat de voetganger eens even onderworpen aan even nauw keurige regels zal zijn als andere voer tuigen. Hij merkte nog op, dat de voet ganger wel de enige verkeersdeelnemer is, aan wie men geen eisen kan stellen. De vereniging Bescherming Voetgan gers is volgens mr. Langemeijer nood zakelijk en dit niet alleen voor de on volwaardige verkeersdeelnemers als be jaarden. kinderen en invaliden. Ze i ook nodig voor de opvoeding van voet gangers en de bevordering van het tot stand komen van regelingen voor de voetgangers, gezien de huidige situatie, en voor het wijzen op verbeteringen brengen aan de regeringen van beide landen. Tot de instelling van de gemengde commissie werd besloten tUdeni de be sprekingen, die minister-president P. de Jong en de minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. Luns, woensdag in Bonn hebben gevoerd met bondskanselier dr. K. Kiesinger en de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt. dat wij daar niet meer zouden mogen komen. Er steekt geen provocatie in dat bezoek". Trouwens, wij hebben die muur daar niet gebouwd". NAVO VERSTERKEN Het slotcommuniqué van de bespre kingen bevat weinig opzienbarend nieuws. De beide landen zijn het er over eens de noodzaak, om de NAVO zowel militair als politiek te versterken na hetgeen in Tsjecho-Slowakije is gebeurd. Een militaire versterking kan pas plaatsheb ben na overleg met alle NAVO-partners, dat moet volgen op een analyse van de toestand zoals hij thans in Tsjecho- Slowakije bestaat. Zowel Duitsland als Nederland staan op het standpunt, dat alle vreemde interventietroepen uit Tsjecho-Slowakije teruggetrokken die nen te worden. ENGELAND Naar aanleiding van de passage in het communiqué, waarin wordt gespro ken over het streven van Duitsland en Nederland naar een verdere uitbouw en samensmelting der Europese ge meenschappen, zei minister Luns nog, dat de E.G.G.-landen op 27 september na een lange pauze zullen vergaderen in brussel. Sensationele besluiten zijn niet te verwachten, al is het duidelijk, dat ook hier gepoogd zal worden de weg te openen voor een toetreding van Enge land tot de E.E.G. Maandag zal minister Luns, naar hij op de persconferentie mededeelde, hier over in Parijs gaan praten met zijn col lega Debré, die hem daartoe heeft uit genodigd. „Misschien", zei hij. „geven de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije (die door beide landen scherp worden veroordeeld) nieuwe impulsen aan de Fransen. BEZOEK Het bezoek der Nederlandse minis ters aan Bonn zal worden beantwoord door een tegenbezoek aan Nederland van bondskanselier Kiesinger en minis ter Brandt. Op de vraag of de koningin niet eens naar Bonn gaat en de bonds president naar Nederland, antwoordde premier De Jong, dat daar thans niet over is gesproken. Zulke bezoeken blijven wel altijd mogelijk, zei hij. Minister Luns kreeg tijdens de pers conferentie weer de lachers op zijn hand. Toen premier De Jong zich tegen over de Duitse journalisten verontschul digde voor zijn niet helemaal vlekkelo ze Duits, merkte minister Luns droogjes op: „Aber die Holldnder verstehen es ganz gut'. voor voetgangersverkeer als het gaat over stedebouwkundige aspecten. De oud-directeur van de Ned. Spoor wegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, be lichtte de rol van de voetganger in de toekomst. Hij zag de voetganger als een stap-af-stap-opvoertuig: de voetganger, die met een ander vervoermiddel ver der gaat. Tot besluit van de bijeenkomst werd een forumdiscussie gehouden. Vrijspraak voor poging gifmoord DEN BOSCH (ANP) De 27-jarige frabrieksarbelder J. van den B.) uit Lies hout ia door de rechtbank te Den Bosch vrijgesproken van de hem ten laste ge legde poging tot gifmoord. Op 5 september eiste de officier van justitie tegen hem 52 weken gevangenis straf met aftrek van voorarrest, waar van twaalf weken voorwaardelijk met 'n proeftijd van twee jaar en bijzondere voorwaarden. Op verzoek van de officier van justitie en de raadsman volgde toen reeds zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. Van de B. werd ervan verdacht dat hij door vergif in een glas bier te gooien 'n ze kere H. de K. uit Lieshout had willen ver moorden. De K. had dit bier echter niet gedronken. Per I januari 1969 komt door de wijziging van de omzetbelasting het speciale weeldetarief voor televisie te vervallen. Dit betekent dat de prijs van televisie toestellen, zowel voor kleur als zwart/wit, opdat moment—' kunnen wordenverlaagd. Hierdoor zou, i velen hun aankoop tot 1 januari 1969 terecht kunnen uitstellen. Teneinde deze stagnatie, die niet in het belang is van consument, handel en industrie, te voorkomen, is besloten deze prijsverlaging reeds heden te doen ingaan. Philips wacht dus niet tot 1 januari 1969, maar verlaagt de televisieprijzen nu. Kleurentelevisie Tafelapparaat groot-beeld2350.- Idem universeel2500.- Consolette groot-beeld2670.- Idem universeel2825.- Console groot-beeld2775.- Idem universeel2950.- Zwart/wit televisie: Tafelapparaat klein-beeld620.- Idem universeel720.- Tafelapparaat groot-beeld kunststof kast680.- houten kast770.- luxe uitvoering850.- Tafelapparaat groot-beeld universeel kunststof kast780.- houten kast870.- luxe uitvoering980.- Universeie apparaten zijn tevens geschikt voor ontvangst van Belgische programma's. Eindhoven, 19 september 1968 ADVERTENTIE Voorgestelde prijsstijging werkt smokkel in de hand MAASTRICHT. „De mensen gaan weer sigaretten smokkelen en wij worden er de dupe van", dat zegt de heer C. F. Clermonts (74), eigenaar van een goed- beklantc rookartikelenzaak in Maastricht. HU is voor zitter van de afdeling Maastricht van de bond van r.-k. sigarenwinkeliers. HU is er vast van overtuigd, dat de mensen in de grensstreken weer sigaretten uit België naar ons land gaan smokkelen indien minister Wltteveen zijn zin krqgt en de prU» van de sigaretten per pakje wordt verhoogd tot 1.75. „Dat wordt dan 50 cent per pakje duurder dan België", rekent de heer Clermonts ons voor, „En dat is de moeite waard om sigaretten over de grens te gaan halen". jaren geleden het prijsverschil tussen de Nederlandse en Belgische sigaretten opliep tot 50 cent per pakje, zag hij zijn sigarettenomzet met 50 procent dalen. Totdat de prijs in België werd verhoogd daalde het prijsvoordeel van de Belgische sigaretten dusdanig, dat het thans nauwelijks meer de moeite waard loont sigaretten in België te halen. „Ja, we zagen de omzet ten hier weer stijgen", stelt hij vast. En laat daarop volgen: „Maar als de minister er dat kwartje er weer bovenop zet, wordt het prijsverschil weer zo groot, dat de mensen van hier tot in Zeeuws-Vlaanderen de sigaretten opnieuw over de grens gaan halen". De heer Clermonts ziet de toekomst donker in. Vol gens hem moesten de vakcentrales zich verzetten tegen deze prijsverhoging. „In België worden de siga retten gerekend te behoren bij het levensmiddelen pakket, hier wordt het als een luxe beschouwd" Volgens hem kan de nieuwe prijsverhoging met dc daaraan verbonden smokkel van sigaretten uit Belgii de doodslag betekenen voor menig sigarettenwinkeliei In Maastricht zijn momenteel 50 sigarettenwinkeliers. waarvan ongeveer 30 georganiseerd. „De laatste tijd zijn er nogal wat verdwenen", vertelt de heer Cler monts en geeft een uiteenzetting over zijn kleine bruto cn netto winstmarge op rookartikelen. Daarbij blijkt tevens, dat de sigaretten het voornaamste deel van de omzet uitmaken. Na de laatste prijsverhoging van de sigaretten is de verkoop van shag gestegen, omdat de huidige sigarettenprijs voor tal van mensen reeds nu te duur is. Uittocht Reëel en weinig geëmotioneerd komt de voorzitter van de Maastrichtse sigarettenwinkeliers in ons gesprek weer terug op de dreigende uittocht naar België van de sigarettenkopers. „Ik kan het de klanten niet kwalijk nemen, maar het zou niet mogen kunnen. We hebben toch onze Benelux. Het gaat om onze boter ham". Volgens hem zal het kopen van sigaretten in de Belgische grensplaatsen nog meer consequenties hebben. „Als de mensen toch naar België gaan om sigaretten te kopen, zullen ze ook weer andere artike len en passant meenemen ten nadele van anderen dan de sigarettenbranche", zegt hij- Welke vrees wel ge grond kan worden genoemd. Gezien de inkoopragc. die enige tijd geleden ontstond, toen de sigaretten in België nog goedkoop waren. Kritiek gevolg van misverstand (Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Vrijheid, gelijkheid, broederschap Is de kreet waarmee Nieuw Links, de radicalen In de PvdA, gisteravond gestart is met een dertien tal discussie-avonden in den lande. In een discussienota wordt de aan de Fran se revolutie herinnerende kreten nader uitgelegd. Een van de voormannen van Nieuw Links Han Lammers achtte de discussie-avonden niet in strijd met het besluit van het PvdA-congres van vorig jaar waarin bezwaren tegen groepsvor ming binnen de partij werden uitgespro- Nieuw Links wil uitdrukkelijk geen scheuring in de PvdA, maar wel van de partij een sterke politiek instrument ma ken waarin de verschillende stromingen tot hun recht komen. Wat aan de ba sis van de partij aan denkbeelden ont staat moet boven aan de top tot zijn recht komen, aldus Han Lammers. Dat dra. Den Uyl kritiek heeft op het houden van deze discussie-bijeenkoms- sten moet het gevolg zijn van een mis verstand, meent de heer Lammers. De PvdA functioneert onvoldoende, de gedachten van Nieuw Links komen on voldoende tot hun recht. Er is kritiek geuit op het dooreen- vloeien van dc verantwoordelijkheden van de partijbestuur en van fractiebe stuur in de Tweede Kamer. Fractievoor zitter Den Uyl heeft daartegen stellin gen genomen. Ook met de verklaring van het partijbestuur van afgelopen za terdag acht Nieuw Links dc oorspron kelijke stellingen van enerzijds Nieuw Links en anderzijds drs. Den Uyl niet verlaten. De strijd moet uiteindchik Wor den uitgevochten op het congres van de PvdA in maart 1969. De discussienota Nieuw Links verwerpt het denkbeeld dat d« PvdA ooit nog eens zou kunnen samenwerken met „de KVP en andere behoudzuchtige partijen met een kapita listisch program". Als alle vooruitstre vende mensen worden geanimeerd, moet het mogelijk zijn dat een werkelijk progressieve meerderheid in Nederland HAN LAMMERS wordt bereikt. De PvdA mag niet meer schipperen maar moet radicaal links worden. „Socialisme is de maximale uiting van het eigen belang", zegt de discussienota in niet al te klare taal. Wat is nu eigenlijk Nieuw Links? was een van de vragen die een groot deel van deze eerste discussie-avond beheer ste. Er was kritiek op dc vaagheid rondom de/e stroming. Er moet veel meer duidelijkheid komen over de po- sitie van deze groep binnen de partij van de aibeid. „Een vriendenclubje met J persoonlijke hobby's", zo opende de af- I delingsvoorzitter van de PvdA in Nijme- j gen de aanval. Partijbestuurder Polak een van de voormannon van Nieuw Links vond dat er binnen de PvdA voldoende ruimte moet zijn voor politie ke meningsverschillen. Hij constateer de dat de meningsvorming binnen de partijen nu aller bedroefends is. Onderzoek naar overlijdingsgeval in strafgesticht DEN HAAG (ANP) liet Tweede Kamerlid mevrouw mr. II. Hlnger-Dek- ker (PvdA) heeft de minister van Jus- stitie gevraagd een ondersoek te laten Instellen naar het overlijden van een 10- Jarige gedetineerde In het strafgestleht Bankenbos. J.l. zaterdag. De minister zou in het bijzonder moe ten laten onderzoeken of bij deze ge detineerd e reeds eerder ernstige gees telijke of lichamelijke stoornissen wa ren opgetreden in verband waarmee hij van het strafgesticht Roermond naai Bankenbos vervoerd zou'zijn, en of 'n vervoer van Roermond onmiddellijk naar een ziekenhuis niet meer voor de hand had gelegen. Voorts informeert zij of de officier van Justitie te Breda bij de behandeling van de strafzaak tegen deze gedetineer de geen voorlichtingsrapport heeft aan gevraagd hoewel zijn geestelijke gesteld heid daartoe wel reden gaf, cn waarom dit ia gebeurd. ADVERTENTIE Wij nodigen U uit tot een bezoek aan onze GLOEDNIEUWE radio en televisieafdeling. Een NIEUWE collectie met de NIEUWE verlaagde prijzen staat voor U uitgestald. LEIDEN

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5