[ENGELAND HEEFT IN DE LUCHT NOG VEEL TE VERTELLEN COMPLETE DIVISIE TROK OVER IISSEL Ned. pianofabriek boert goed in Eire ;ezond en ter Sik: tot inval was al lang besloten Soepeler onderzoek BVD bij sollicitaties Markten in Y.S. samenwerking in Europa Vannacht over geniebrug Rozebotteljam ZWAARDEMAKER EHBO-kennis noodzakelijk voor chauffeurs Reflectanten mogen zich ook verweren „OM JALOERS OP TE WORDEN" 3 19c WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE CX>URANT PAGINA Van onze luchtvaartredacteur Jonden Groot-Brittannlë is niet langer de l«idende natie in de wereld. Wat iedereen in Eu- i Amerika al lang wist, weten de Britten i zelf ook en wat meer ls: zij geven het toe en ibben het aanvaard als een feit van waaruit zij willen redeneren en werken. Je hoort n de gesprekken die de gewone man in de pubs en in de restaurants, maar je it hot ook horen in White Hall. i minister- van technologie, mr. Anthony Wed- i grote projecten van de toekomst te ontwerpen tot uitvoering te brengen". Mr. Wedgwood i had het over de Britse kuchtvaartindustrie jn artikel dat hij schreef aan de vooravond i de tweejaarlijkse lucht- en ruimtevaartten- istelling op het vliegveld van Farnborough. Op l eerste gezicht is er op Farnborough net veel te bespreren men zou gemakkelijk ge- l kunnen zijn, de show vluchtig overziende, kansen van de Britse lucht- en ruimtevaart- lustrie, al is dat dan de omvangrijkste en best "kkelde van Europa, af te doen met een iderophalend: „Aardig wat ze tot nu toe heb- gepresteerd, maar op de reusachtige vraag r gedurfde en vooruitstrevende vliegtuigen, die r in de zeventiger jaren zal zijn, heeft Engeland n antiwoord meer". Onjuist sen onjuiste conclusie zijn. Men moet joed speuren om op Farnborough de toekomst ta ontdekken. Men vindt hem niet bij de tentoon gestelde vliegtuigen op de platforms en rolbanen de beloften en aanspraken van de Britse vlieg- industrie M.B.T. de naderende zeventiger ja ren vind men vaak wat. moeilijk zicht baar in de grote tentoonstellingshallen van zeildoek. Daar zijn de bewijzen dat de Britse vliegtuigindustrie vastberaden een greep doet naar een passend aandeel in de vliegtuigmarkt van de toekomst. Intussen heeft de industrietak zich op verrassende wijze, soms zelfs spectacu laire wijze hersteld van de reeks inzinkingen van de afgelopen jaren. Inzinkingen die duidelijk een stempel drukten op de laatste Farnboroughshow in 1966. De paradoxale situatie deed zich toen voor dat Engeland zijn kostbaarste, meest geavanceer de projecten (zoals de TSR 2) om financiële redenen had geschrapt om vervolgens in Amerika de vliegtuigen te kopen die het zelf ook en be ter had kunnen bouwen. Dit jaar heeft de Britse industrie echter de schan de van de TSR 2 affaire weten weg te wissen door de sensationele coup van Rolls Royce op de Amerikaanse vliegtuigmotorenmarkt. Rolls Royce op de Amerikaanse vliegtuigmotorenmarkt. Rolls Royce zette Amerika's machtige General Eleotric buiten spel, door een haast on-Engelse voet-tussen-de-deur-verkooptechniek in nauwkeu rig uitgebalanceerd samenspel met de Britse re gering. Rolls Royce verkocht aan Lockheed zijn revolutionaire RB-211 motor, bestemd voor Lock heed's luchtbus 1-1011. Elke luchtbus heeft drie van die motoren nodig. Voorlopig heeft Lockheed al honderdzesenzeventig luchtbussen verkocht, maar de verwachting is dat de fabriek vijfhon derd van die vliegtuigen zal weten te slijten tus sen nu en het midden van de zeventiger jaren. Met de levering van de eerste 9erie van driemaal 176 motoren door Rolls Royce is al een bedrag van bijna twee miljard gulden gemoeid. Dus men kan wel nagaan hoe belangrijk voor de Britse industrie deze overwinning op de harde Ameri kaanse markt is. Orders Het brengt niet alleeu dollars in de Britse staats- lade, maar bezorgt Rolls Royce tevens vaste voet op de Amerikaanse markt. Andere belang rijke ontwikkelingen en orders die de Britse in dustrie op een nieuw spoor brachten waren in de afgelopen twee jaar: ondanks alle moeilijkhe den en pech van de Brits-Europese samenwer king in de afgelopen jaren, is in elk geval het Frans-Britse Concorde-project (in beide landen staat nu in prototype vrijwel gereed om zijn eerste vlucht te maken) geslaagd. De Concorde, 's we relds eerste supersonisch passagiersvliegtuig mag dan commercieel gezien nog een onzekere toe komst hebben, het is vooral een essentieel brok technologische ervaring voor de leidende Euro pese luchtvaartindustrieën en het bewijs dat de Europese industrie nog altijd een leidende rol kan spelen. Vette orderportefeuilles voor zowel British Aircraft Corporation als Hawker Siddeley maar ook voor kleinere vliegtuigfabrieken als Short Brothers, Britten Norman en Beagle. Een order (130 miljoen gulden) om twintig bur gerlijke en militaire vliegvelden in Iran te mo derniseren. Een order van anderhalf miljard voor de leve ring van geleide wapens aan Libië. „En tenslotte de steeds betere uitzichten op het terrein van de Europese samenwerking, al zijn de Britten atlantlsch genoeg om (zie de Rolls Royce coup) ook een oogje op de Verenigde Sta ten te houden. Belangrijke Europese projecten waarin de En gelsen een groot aandeel hebben zijn het bekende Frans-Britse Jaguar-project. De Jaguar is een aanvals- en trainingsvliegtuig waarvan er al 400 zijn besteld door de Franse en Britse strijd krachten. Voorts de a-300, een Europese lucht bus, een project waarin ook West-Duitsland deel neemt en wellicht te zijner tijd ook Nederland. Veelbelovend is ook hel plan om de opvolger van de Starfightcr (het gaat hier om minstens duizend vliegtuigen) te gaan bouwen in Europees samen werkingsverband. In het inmiddels met dit doel gevormde consor tium zitten nu naast Engeland en Frankrijk ook Nederland, België, West-uitsland en Canada. Er zijn Frans-Britse projecten op het gebied van de helikopterhouw. Zelfstandig nog werkt de Britse Industrie thans aan een vertikaal landend en op stijgend passagiersvliegtuig dat de ideale lucht bus voor na 1975 moet worden. Verticaal Op het gebied van deze soort vliegtuigen speelt Engeland de leidende rol in de wereld. Met de Harrier van Hawker Siddeley (op Farnborough wordt thans dagelijks met drie van deze super sonische vliegtuigen gedemonstreerd) beschikt En geland over 's werelds eerste volwaardige en voor zijn taak berekende vertikaal stijgend gevechts vliegtuig. Om in de terbulente zeventiger jaren de eigen Europese en de vanouds op Europa ge oriënteerde markten te behouden voor de Euro pese technologische industrie in zijn geheel zal er intensief en met voorbijgaan aan nationale ge voeligheden. moeten worden samengewerkt op grote schaal. Het zal de enige manier zijn om stand te houden tegen de met het jaar agressie ver optredende Amerikaanse concurrentie. Het be vorderen van die samenwerking is evengoed een taak van de regeringen als van de industrieën. De Britse minister van technologie mr. Wedg wood Benn heeft nog eens ondubbelzinnig en zwart op het witte papier van de Times ver klaard dat Engeland gereed en bereid is om op het hele terrein van de technologie de banden met Europa nauw aan te halen. Farnborough 1968 illustreert de gezondheid en de kracht waarin de Britse luchtvaartindustrie thans verkeert en is tevens het keerpunt in de roemruchte geschiede nis van de industrie: het bouwen van „luchtbrug gen" over het kanaal en de Noordzee. De Franse madekoning Yves St. Laurent heeft gijn vleugels uitgeslagen en aan gene tijde van de oceaanf in New York een boetiek geopend. Hier poseert hij tijdens de persbezichtiglng van gijn zaak naast een van zijn modellen, gehuld in 'n pakje van lichte ruitstof, gecompleteerd met 'n brede zijden sjaal. NIJBROEK (ANP) Onderdelen van de eerste divisie van de koninklijke land macht hebben dinsdag, tijdens de groot- »te oefening in het nemen van waterhin dernissen die ooit is gehouden, het me rendeel van rond 1500 militaire voer tuigen over de IJssel gebracht. Dat ge beurde bU Welsumerveld en bij Veessen. Genie-onderdelen waren heel de dag in de weer met lichte vlotten, boten en ponton- platenvlotten, met welke laatste op twee Plaatsen een regelmatige veerdienst werd onderhouden. Voor het eerst ook is, in het kader van deze oefening „Rivièra", gebruik gemaakt van helikopters voor het overzetten van een compagnie, uitgerust met zware wa pens, Hoge militairen gaven als hun me ning, dat in een niet al te verre toekomst zogenaamde kraanhelikopters, dat wil zeggen helikopters die zware vrachten kunnen tillen, o.m. bij het overtrekken van de rivieren, een steeds voornamer rol «uilen spelen. Bij de oefening „Rivièra", die geleid wordt door de commandant van de eerste divisie, generaal-majoor J. A. C. Bartels, maakte men ook voor het eerst gebruik van wat de militairen nog geen betere naam hebben kunnen geven dan „het object". Het is een ter hoogte van Wel sumerveld ln de rivier gebouwde veer- *toep, die de genie voortaan constant ten dienste zal staan voor het oefenen met veren en dergelijke. Bij de aanleg ervan is dankbaar ge bruik gemaakt van bestaande werken, die als instrument konden dienen voor het lot stand brengen van de Hollandse wa terlinie. Op de bewuste plaat* bevond ztob namelijk een betonnen drempel ln de ri vier, waarop een caisson kon worden af gezonken. De oefening wordt voortgezet. Vannacht komen de wiel- en rupsvoertuigen van het oosten naar het westen terug de ri vier over, maar dan maken zij gebruik van een brug. die de genie uit de ponton- platenvlotten kan samenstellen. Deze pon- tonplatenvlotten zijn van oorsprong Duits met verbeteringen, die de Nederlandse genie heeft aangebracht. Deze worden voortbewogen door kleine krachtige duw boten. Een compleet vlot wordt vervoerd op vijf vrachtwagens van zes ton. die 'n achttons aanhanger trekken, waarop zich de boot bevindt. Campinghouders krijgen de tijd (Van onze parlementaire redactie} DEN HAAG Hel kabinet is bereid om houders van kampeerplaatsen wat langer tijd te geven voor het aanpassen van hun camping aan de voorschriften van de nieuwe wet op de hygiëne van de kampeerplaatsen dan het jaar. dat in het wetsontwerp is genoemd. Het heeft dit toegezegd ln zijn antwoord op het voor lopig verslag van de zijde van de Tweede Kamer over dit wetsontwerp. De exploi tanten zullen overigens niet zo erg veel voorzieningen behoeven te treffen ale zij zich hebben ingesteld op de richtlijnen, die de Nederlandse kampeerraad sinds 1947 hanteert. Liefhebbers van het min der geperfectioneerd kamperen zullen ook na het in werking treden van de wet aan hun trekken komen, aldus de memo rie van antwoord, want in de voorsohrif- ten sal slechts datgene worden opgeno men, wat uit een oogpunè WAP hygiëne strikt noodzakelijk Ja Ieren blij met Nederlandse bedrijvigheden DUBLIN (ANP) Een van de grootste pianofabrieken in Europa is een Neder lands bedrijf, van oorsprong zelfs Haags. De fabriek staat echter niet in Neder land, maar in Ierland. Het is Rippen Ltd. te Shannon, dochteronderneming van Rippen pianofabriek NV in Ede. In de Ierse fabriek worden op grote schaal kleinmodel lichte instrumenten gemaakt. Vrijwel de gehele produktie wordt ver kocht naar Amerika. Dit is een van de vele voorbeelden van geslaagde buitenlandse investeringen ln de republiek Ierland, waarin ons land flink zijn rol meespeelt. Aldus bleek bij een bezoek van Nederlandse economische journalisten op uitnodiging van de Ierse ambassade. Nederland en de Nederland- ders hebben in Eire een goede naam. Met name wordt van Ierse zijde gewaardeerd, dat ons land zeker vijf pet. van de totale buitenlandse investeringen in Eire voor zijn rekening heeft genomen, overeen komende met een bedrag van f 17 min. In de gezamenlijke Ierse dochteronderne mingen van Nederlandse vennootschap pen werken circa 3500 mensen. Behalve de voornoemde pianofabriek zijn de voornaamste thans in Ierland ge vestigde Nederlandse bedrijven: Philips (lampen iii Dublin), Verolme (scheeps bouw in Cork, 800 man personeel), Alba tros (superfosfaat), wolspinnerij de Phoe nix, Van Leer (vaten), Douwe Egberts (pijptabak). Over de gang van zaken zijn de Neder landse bedrijfsleiders over het algemeen zeer tevreden, zij het dat de nogal eens voorkomende stakingen (speciaal in Du blin). en de vele vakbonden het werken volgens hen wel eens bemoeilijken. Toch worden de bedrijfsresultaten hierdoor niet merkbaar geschaad. Pas heeft een grote Amerikaanse onderneming een be langrijke nieuwe vestiging aangekondigd. Op circa 20 km van Cork wil nl. Pfizer Inc. uit New York een chemische fabriek bouwen, die een investering zal vergen van acht min. pond en aan 400 mensen werk zal verschaffen. Ook met Neder landse industriëlen worden nog bespre kingen gevoerd over zeker een tiental projecten, waarvan naar de mening van de heren der I.D.A. ongetwijfeld enige zullen worden gerealiseerd. (ADVERTENTIE) vol natuurlijke vitamine C van LTI Twee doden door kolendamp. In Houten is een echtpaar overleden aan kolendampvergiftiging. De slachtoffers, de heer A. van Leur (59) en de 58-jarlge mevr. H. van Leur-Elbersen werden van morgen levenloos ln hun stoelen gevon den tegenover de nog ingeschakelde t.v. TSIECHO-SLOWAKIJE BREMEN (Reuter-AP) De voormalige vice-president van Tsjecho- Slowakije, prof. Ota Sik, heeft, volgens de Bremer Nachrichten, verklaard, dat reeds voor de besprekingen van Cierna en Bratislava door de landen van het Warschaupact was besloten om Tsjecho-Slownkije binnen te vallen. „Deze bijeenkomsten waren alleen maar een rookgordijn." Ota Sik, die voor de Russen als vice-preraier onaanvaardbaar was en thans is benoemd tot handelsattaché in Belgrado, zei, dat „bepaalde heersende kringen in het oostelijke blok voelden aankomen, dat zij zelf door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije in een moeilijk parket zouden komen. Wanneer ons werk was geslaagd, dan zou dat voor hen het einde hebben betekend." In Praag hebben Tsjechische leiders verklaard dat in de naaste toekomst in Moskou opnieuw besprekingen zullen plaats hebben tussen de Russen, Dubcek, Svoboda en Cernik. Parlementsvoorzitter Smrkovsky heeft aangekondigd dat de rehabilitatie van, slachtoffers uit de stalinistische tijd van Novotny onverminderd zal doorgaan. Tsjecho-Slowakije heeft zijn grenzen weer opengesteld voor toeristen. De on derschelden ambassades hebben opdracht gegeven visa te verstrekken. Naar verluidt heeft de regering in Praag bij de landen van het Warchau- pact geprotesteerd tegen de aanvallen die de pers van deze lunden op Tsjecho- Slowakije doet. De Tsjecho-Slovvaakse schrijvers zijn steeds trouw gebleven aan de democra tische tradities van land en volk. Dit werd gezegd in een dinsdagavond door radio-Praag omgeroepen verklaring van de bond van Tsjecho-Slowaakse schrij vers. „Zij hebben dit bewezen in hun strijd tegen het fascisme, bij hun steun aan de opbouw van het socialisme en tijdens het sinds januari begonnen democratiseringsproces", aldus de ver klaring, waarin verder wordt gezegd dat de schrijvers „ook nu één zijn met het volk bij het verzekeren van een demo cratisch socialisme en een vruchtbare samenwerking van* alle socialistische krachten in de wereld". Wij vormen een hecht front met allen die strijden tegen leugen en onoprechtheid". (Van ome parlementaire redactie DEN HAAG De regering ls akkoord gegaan met de aanbevelingen, die de commissie-Muntendam heeft gedaan ten aanzien van de eerste hulp b(j ongeluk ken. De in 1964 ingestelde commissie drong er in het heden gepubliceerde rap port o.m. op aan enkele EHBO-vuist- regels verplicht te stellen voor de rU- examenkandidaten. Het kabinet heeft ook zijn fiat gege ven aan de andere voorstellen van de commissie: Verplichte EHBO-lessen in het voort gezet onderwijs; Verlichting en propaganda via ra- Verplichte diplomacursus voor alle militairen; Verplicht stellen van het diploma voor gezondheidszorgers, sport- instructeurs en politiebeambten; Controle van de EHBO-hulpposten langs de wegen. (Van ome parlementaire redactie) DEN' HAAG De Binnenlandse Veiligheidsdienst (B.V.D.) zal alleen een veiligheidsonderzoek instellen onder de sollicitanten naar een rijksbetrekking, indien het om functies gaat. die de mogelijkheid bieden de veiligheid van de staat of van zUn bondgenoten in gevaar te brengen. wie de B.V.D. ressorteert, gevolg ge geven aan adviezen hierover van de „werkgroep politieke antecedenten". Op de verschillende departementen werkt men momenteel aan hot samen stellen van een lijst met de functies, die aan dit criterium voldoen. De opgegeven functies zullen ter toetsing aan een door dé minister-president ln te stellen interdepartementalewerkgroep worden voorgelegd. Vooruitlopend op deze rege ling is inmiddels bewerkstelligd, dat reeds thans veiligheidsonderzoek op be- perkter schaal dan in het verleden zal plaats vinden. Tevens zal worden voor zien in een zekere verweermogelijkheid voor de reflectanten, teRen wie op grond van het veiligheidsonderzoek bezwaren zijn gerezen. Volgens minister Beernink vinden veel bezwaren tegen de B.V.D. hun ooi-zaak ln onbekendheid met de taak en werkwijze van deze dienst. Men streeft naar een grotere openheid, waar dit gewenst en mogelijk is. DICK HOLTHAUS MANNENMODE: AMSTERDAM „Om jaloers op te worden", zeiden de aanwezige dames, die naast de vele mannen de collectie herenkleding van Dlok Holthaus zagen- En het was te begrijpen, want „Mannen 1969" zoals Holthaus zün collectie noemde, die hij maandag in zijn salon aan de Van Baerlestraat showde, viel op door een uitstekende ooupe, een jeugdige mannelijke stijl, frisse, niet te overmoedige Ideeën en goede combinaties van stoffen en kleuren. Holthaus pro pageert een total look en slaagde daarin ongetwijfeld bi) de kleding, zoals bij die liet zien. Hij speelde wel wat veel met grote koperen kettingen en hangers, die hij bU voorkeur liet dragen bij sportieve en avondkleding. Maar sells bij zwembroeken en bermuda's met enigszins grillige patronen hadden de dressmen zware gouden en zilveren kettingen met plak om hun hah, alsof ze reeds met eer beladen waren teruggekeerd van de Olympische Spelen. Niettemin vormden deze accessoires een aparte noot in de colleotle, evenals de gestreepte dassen in gloedvolle oosterse tlnlen en de riemen met grote gespen cn ringen, zoals ook Parijs die toonde, maar dan voor de kleding van de vrouw Jong en slank De pakken waren over het alge meen aangesloten en vertoon den een jong en slank silhouei De verwerking was soepel en merendeels waren geen /.ware stoffen gekozen. De algemene tendens in de herenmode is, dat vrijetijdskleding en kleding voor overdag steeds meer naar el kaar toegroeien. Ook I-Iolthans bleek hiermee te kunnen in stemmen. Hij showde veel spor tieve pakken. Bij de éénrij pak ken zag men onder meer suède garneringen, Tweeknoops had den vaak platte revers en vler- knoops. speciaal verwerkte op gestikte zakken. Daarnaast vie len enkele pakken met blinde sluiting en kleine ronde kragen op. Applaus verdienden de kos tuums met ritssluiting, die dooi- liep tot aan het einde van de brede revers. Ook andere pakken met ritssluitingen deden het bll- zonder goed. Zoals bijvoorbeeld nr. 232 uit de collectie, een beige linnan kostuum dat de naam droeg van ..flights fanoy". Shantung-effect Voor de avond zag HotThaus echt late ln pakken vervaardigd van fluweel, sloffen inel shan- tung-effect, broeken van beige trijp met blazers in anthraciet- grijze zijde met glimmende kno pen. En als de heren der schep ping een dergelijke combinatie dragen, dan, zo vindt Holthau. hoort daarbij ook een kanten of batisten overhemd. En verder mogen de Zwarte lakschoenen niet vergelen worden. Lakschoe- dragen bij de sportievere pak ken en broeken. Een beetje zoel in de sectorkleding voor de avond, was een lilakleurig jasje van gladde zijde met fluwelen broek. Grappig was de zwail fluwelen, hoog gesloten Jasje met cellofaaneffecten (hierme# ls bedoeld de schittering die de stof geeft door de verwerking van een bepaalde draad). En wal er voor de avond vol- gena Holthaus ook heel goed bij kan, is weer een grote ketting Behalve een voortteu# voor lak schoenen bleek Holthau* dol te zijn op laarzen. HIJ toonde drie den gedragen Fraai was het lang niet altijd. Soms deden ze een beetje denken aan de tijd, waarin we het woord „nozem" nog veet gebruikten. Beter pas ten dit laarzen bij de zogenaam de regenpakken, eenvoudige kos tuums gemaakt van no iron Materialen Bij de stoffen constateerden we een terugkeer van ie principe da Galles, aoala bij combinaties van vast «n Jasje met effen broek. Andere materialen die verwerkt werden, waren kam- garen faule, tweed van zuiver scheerwol, donegal-denim, polij- estor linnen en katoenen samen stellingen. Voor de gportconfec- tie waren er daarnaast suède, teer, pik skin velours, varkens- nappa en agneau velours. Suède was onder meer gebruikt voor de western! acks, met franje. Overigens niet erg nieuw ln de modewereld. De jacks met knoop- en ritssluitingen, zonder franje zullen het zeker goed doen. De modellen die werden getoond waren meest eenvou dig. sportief, maar modieus en zonder uitzondering draagbaar. Wal da kleuren betreft waren ei- naast veel zwart en blauw pastel melanges van grijsblauw, grijsgroen, beigegrijs en blsoult- bruin. Nog enkele modellen die van de aanwezigen een applaus kregent oomblnatie van warm geel overhemd met bruine zijden Twee Schotss tweed sportjasjes met vesten en rechts een Prince de Oallespah ttif de collectie Mannen 19B9" van Dick Holthaus, sjaul en pochet, een grijs, enigs zins getailleerd flanolkostuum met tweerij knoopelulting met korte revers een askleurlg en llchtbruin-beige pak van tweed bouclé twee kolberts in grote felle groene en oranje ruiten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5