Baronesse" in psychische extase Max Hei'mans blijrt distinctie trouw ADO-Graz AK op televisie WET OP KWALITEIT VAN LANDBOUW- EN VISSERIJPRODUKTEN De film van vanavond PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 SEPTEMBER i: JfOEN De P.S.P. als partner in het gesprek TELFS de grootste optimisten erkennen, dat het politieke gesprek over de „progressieve concentratie" een heel wat moeilijker zaak blijkt te zijn dan ze een paar maanden geleden nog veronder- De twee belangrijkste partners voor zo'n gesprek, D '66 en de Partij van de Arbeid, zijn het verre van eens over de aard en directe betekenis van zo n ge sprek; de twee andere gegadigden, P.S.P. en de radicalen, hebben minder moeilijkheden gemaakt, maar zij ver keerden dan ook niet in een positie om veel voorwaarden te stellen. Een merkwaardig geval is hierbij vooral de P.S.P.; tot nog toe is de paci- flstisch-socialistische groep feitelijk van alle gesprekskandidaten degene die het duidelijkst gesteld heeft hoe ze de poging om tot een linkse concentratie te komen xiet. Qua methode prefereert de P.S.P. een opzet die overeenkomt met die van de radicalen: niet de vaagheid van D '66, maar ook niet precies de nogal dirigis tische koers waaraan dj P.v.d.A.-leiding dacht. De pacifisten zien het gesprek als een eerste gedachtenwisseling waarbij cen traal staat hoe de „toppen" gebruik zul len maken van de resultaten van lokale contacten. Daarnaast moet dan een aan tal belangrijke politieke vraagstukken worden bestudeerd om na te gaan of en hoe op deze hoofdpunten straks bij en na de verkiezingen samenwerking moge lijk zal zijn. Hiervoor heeft de P.S.P. zelfs een lijst opgesteld van veertien punten. DEZIET men deze veertien punten, dan is elk gesprek mogelijk; ook met andere dan de drie kandidaat-gespreks partners. Maar plaatst men de veertien punten teger de achtergrond van de twintig stellingen( die in december 1967 de algemene vergadering van de pacifis tische partij heeft aanvaard, dan ligt op bepaalde punten overeenstemming niet zo sne' in het verschiet; met de Partij van de Arbeid niet, tenzij die haar beleid ombuigt in de door Nieuw Links ge wenste richting en met D '66 nog minder. Wat dit laatste betreft één voorbeeld: de P.S.P. gelooft niet in een sanering van onze democratie door middel van het afschaffen van de evenredige ver tegenwoordiging en het rechtstreeks kiezen van de minister-president. De pacifisten geloven zelfs niet in een inde ling van Nederland in twee grote partij- formaties die met elkaar uitmaken wie regeringspartij en wie oppositie zal zijn; dit op grond van het inderdaad zeer reële feit, „dat er ln ons land rneer politieke hoofdstromingen zijn dan twee". Het boeiende is, ,dat in dit opzicht de P.S.P. geen geloof hecht aan opvattin gen als zou het binnenkort mogelijk zijn in Nederland tot een partijenconcentratie i"\P het gebied van de binnenlandse politiek zal het ongetwijfeld mogelijk zijn bij de gesprekspartners sympathie te wekken voor een flink aantal van de uitgangspunten van de pacifisten. Linkse socialisten en sommige radicalen moeten beslist veel voelen voor de op vattingen van de P.S.P. inzake de eco nomische democratie. Veel meer voorbehoud valt dan even wel van de kant van D '66 te verwach ten. Behalve de heer Van Misrlo c.s. zullen trouwens ook socialisten belang achten aan een, op zijn minst gedeeltelijk, behoud van het vrije onder nemersschap dan de pacifisten. Wat op het gebied van nationalisaties menig progressief politicus als maximum vaardt, ziet de P.S.P. nog pas als de eerste stap in de door haar goed geachte richting. En wat de pacifisten nog aanbevelen aan gewenst samenspel tussen socialis tische politieke partij en arbeidsorgani saties, is de laatste jaren zelfs in menig Oosteuropees land als bijdrage tot het algemeen welzijn in twijfel getrokken. |^E grootste moeilijkheden tussen de P.S.P. en een van haar eventuele gesprekspartners voorzien we echter vooral op het gebied van het buiten lands beleid. Over de N.A.V.O. is geen van de kandidaat-concentratieleden en thousiast, maar het is daar in gezag hebbende kringen toch slechts een min derheid die aanbeveelt om Nederland volgend jaar resoluut uit de N.A.V.O. terug te trekken. Nog meer van werkelijkhheidszin ont bloot is het uitgangspunt dat Nederland om het gezag van de V.N. te versterken zijn defensieapparaat moet reduceren tot wat nodig is voor vredesoperaties politiedoeleinden onder de V.N.-vlag. Om zover te kunnen gaan zal het eerst nodig zijn dat de wereldorganisatie door an dere maatregelen en door een gewij zigde opzet haar gezag versterkt. Even omstreden zal het uitgangspunt zijn dat ons volk in de economische wereldorde onverkort de partij van de ontwikkelingslanden moet kiezen. Wan neer de P.S.P. stelt dat wij ons grotere offers voor de hulp aan arme landen moeten getroosten, akkoord! Maar wat de pacifisten in hun idealistische visie aanbevelen is in feite de rol van peli kaan, maar dan zodanig dat de donor wel zeker is van haar eigen ondergang, maar niet van het nut daarvan op de economische en sociale wereldorde. IN een progressieve partijenconcentratie van omvang zal de P.S.P. dan ook altijd een uiterste vleugel blijven die zich, als het op de praktische politiek aankomt, vaak door haar partners teleur gesteld zal zien. En waar dit met D'66 uiteenlopende redenen hetzelfde ge val dreigt te worden, is het fundament om gezamenlijk verder te bouwen verre in hecht en betrouwbaar. We geloven nog altijd dat de christen- de moer a U«che partijen, mits ze een voor uitstrevende koers uitzetten en zeer con creet worden, meer kans van slagen hebben. Achter de deur een „te dikke" stok? OOK met zijn nieuwe wet op de loonvorming heeft minister Roohink van het bedrijfsleven geen „met lof' gekregen. Met name de vakbeweging heeft kritiek, omdat ze de stok, die de minister achter de deur heeft laten ataan. te dik en te gemakkelijk bereikbaar vindt. Partijen zijn straks inderdaad vrQ om de arbeidsvoorwaarden, die men wenst, te realiseren. Met e*n beroep op het algemeen sociaal-economisch belang kan de minister echter onder bepaalde voorwaarden een arbeidsovereenkomst onverbindend verklaren; Ja, hij kan lonen en arbeidsvoorwaarden zelfs „bevrieaen" en tijdelijk de vrije loonvorming op stal zetten. Niemand ontkent, dat de overheid als hoedster van het algemeen belang ln staat moet blijven op kritieke momenten ln de loonontwikkeling te kunnen ingrijpen. Maar men vreest dat de overheid te sneé een moment „kritiek" noemen zal; de pessimistische visie van het zittende kabinet in het afgelopen voorjaar wordt hierbij als actueel bewijsmateriaal gehanteerd. Maar wie de aanwezigheid van een stok achter de deur noodzakelijk vindt, neemt altijd bijzondere risico's. Het komt ons voor, dat thans minder ln discussie ls de stok zelf dan wel de voorwaarden waaronder ze gebruikt mag worden. Moet h®t parlement van te voren gekend worden? Of wil men toch een zekere medezeggenschap van de Stichting van de Arbeid, die zelf, eenstemmig, tot de conclusie gekomen ls, dat ze geen medeverantwoordelijkheid voor de loonvorming meer aanvaarden kan? Door achtervolging van politie 95 (Van onze moderedactie) AMSTERDAM De uitgesproken ei gen stijl van Max Heijmans. blijkt frap panter dan ooit uit de collectie voor herfst en winter, die hij gisteren in zijn tjokvolle salon ontvouwde. Kleden dit en enkele couturiers de vrouw in pantalon; hij niet. Is er geen collectie zonder tuniek jurken en -pakken; bij Max ontbreken ze. Maar zijn eigenzin- ige ideeën voldoen in hoge mate aan e voorwaarden die mode stelt om mo de te kunnen heten: zij distantiëren zich het algemene en wekken toch het verlangen tot navolging op. Als leidende kleur voor dit seizoen heeft hij „geroosterd brood" gekozen en dat verschaft-hem een gamma van goud gele en roesttinten. Zij vinden hun con trast in wit, grijs en zwart. Tailleur en ensemble van japon met mantel vieren hier triomfen. Vrij korte :er korte jasjes met of zonder cein tuur hebben kleine kragen of cols, en duidelijke zakjes. Zij horen bij jurkjes met licht uitlopende of geplooide rokken, :oms lijfjes in contrasterehde kleur hebben, overeenkomend met de voering jasje of mantel. Bij een verhoogde taille kregen die jurkjes bij voorkeur ingezette, licht gebogen ceintuur (dat hoeft u niet na te maken, het is onnavolgbaar), ze zijn mouwloos maar hebben dikwijls een streng boordje. De mantels die ruim en recht vallen met hoog rugsplit en slechts door en kele knopen van hals tot taille gesloten, passen eveneens bij jurkjes met af stekend lijfje. Behalve zijn beroemde fraaie wollen stoffen, nu in de gouden herfsttinten, ge bruikte hij een goudkleurige suède (met witgenopte goudgele zijde voor voering ravate van driedelig tailleur), gro te ruiten in zeer grove tweed en verschil- lehde grijze Prince de Gallesruiten, die met goud- en roestgele wollen stof wer den gecombineerd. Er is vastberadenheid nodig, om op de wijze van Heijmans trouw te blij- aan een principe: bij het ruitentail leur met zwart nappa blouse en cein tuur geeft hij consequent een jasje met zwart nappa voering. Een oranjegouden wollen mantel is gevoerd met de grijze Prince de Galles van de japon. Zelfs 'n stralend schietende brokaatmantel is Prof verkleed als vrouiv door Den Haag DEN HAAG (ANP) De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft bij verstek tegen de 68-Ja- rlge B. J. van E. uit Amsterdam voor •en aantal misdrijven en -over tredingen en het opgeven van een val se naam bij zijn aanhouding, geld boetes gevorderd, voor in totaal 200 gulden. Voorts eiste hij tegen van E. voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering (proeftijd drie Jaar), ouder toeaicbtstelling van het genoot schap tot reclassering afdeling Amster dam met eventuele opneming In een psychiatrische Inrichting, ontzegging van dc rijbevoegdheid voor de tijd van vijf Jaar en verbeurdverklaring van de auto van verdachte. Van E. had op 29 januari van dit Jaar verkleed als vrouw met een auto •en wilde rit gemaakt door Wasse naar en Den Haag. Hij had zonder op ds verkeersregels te letten, met hoge snelheid onder andere over fietspaden gereden. Hij had daarbij enkele aan rijdingen veroorzaakt, waarna hij was doorgereden. Toen zijn auto in Wasse- was klem gereden, weigerde hij uit ts stappen. Hij gaf vol gas en reed. achtervolgd door ds politie, door Den Haag naar Scheveningen. Pas daar kon hij tot stoppen worden gedwongen, door dat een agent een van de banden van de auto lek schoot. De 68-jsrige Van E. gaf bij zijn aanhouding op, dat hij de 42-jarige baronesse Van S. was. Pas na twee dagen kwam de politie achter zijn nware identiteit. Van E. had de 29ste januari anti- reuma pillen geslikt. Hij wist niet, zo zei de rechtbankpresident prof. mr. W. F. C. van Hattiun, dat deze pillen zijn rijvaardigheid konden verminderen De officier van justitie, mr. C. Dyse- rinck, vroeg voor dit punt van de ten lastelegging vrijspraak. De president van de rechtbank zei. dat Van E. na zijn aanhouding had verteld, dat hij bij de achtervolging door de politie psychisch in zo'n extase was geraakt, dat hij daardoor onge remd was geweest. Uit de over Van E. uitgebrachte rapporten las mr. Van Hattum onder meer voor, dat ver dachte de laatste jaren geestelijk achteruit was gegaan, vooral toen hij uit het huis, dat hij in Amtserdam be woonde werd gezet en moest verhuizen naar „een benauwend kleine betonnen doos, flat genoemd". Financieel staat verdachte er slecht voor. Hij had on der meer geld verloren in de zaak Teixeira de Mattos. Op grond van de slechte geestelijke toestand van Van E. en diens moei lijke financiële positie wilde de officier van justitie de geldboetes aan de lage kant houden. Uitspraak over veertien dagen. ADN fulmineert tegen bezoek van De Jong aan West-Berlijn BERLIJN (DPA-AFP) „De bonds republiek Duitsland tracht andere lan den mee te slepen in zijn politiek voor inlijving van West-Berlijn. Deze pogin gen zijn erop gericht nog grote span ning te veroorzaken en kunnen zelfs te rugslag hebben op de belangen van die landen.", zo schrijft het officiële Oost- duitse persbureau „ADN" naar aanlei ding van het bezoek dat premier De Jong en minister van Buitenlandse Zaken Luns vandaag aan West-Berlijn brengen. Het Oostduitse persbureau protesteert tegen het feit dat het bezoek aan West- Duitsland zich ook tot West-Berlijn uit strekt „omdat het bekend is dat West- Berlijn nooit deel heeft uitgemaakt en ook nooit zal deel uitmaken van de bondsrepubliek en omdat de bondsrege ring geen enkele bevoegdheid heeft wat betreft de onafhankelijke eenheid die West-Berlijn vormt". Goud-grija-witte brokaat voor de bruidsjapon met kort jasje, dost gevoerd is met pasteinerts, die ook de capuchon omzoomt. met een wollen goudgele stof gevoerd, omdat de er ondergedragen lange avondjapon uit die wollen stof is ver vaardigd. Het kan niet missen: als over dag goudgeel de kleur is, wordt het 's avonds puur goud lamé (lurex wel te verstaan). Zelfs de bruid droeg een bescheiden glinsterend brokaat met verhoogde taille, het bolero-acbtig ja$je-jplu& capu chon, gevoerd met pafetel nerts. Er.gaat wel eens het gerucht dat Heljrv mans alleen de oudere vrouw kleedt en hij doet dat met veel gratie. Zijn zeer jeugdige ensembles van tin neroy, al zijn mouwloze modelleh voor de winter, de rokken die meer dan een handbreed boven de knie blijven bij on metelijk hoge kousnauwe laarzen naar eigen ontwerp, zijn nu niet bepaald voor de rijpere vrouw. De verwarring schuilt in het feit, dat hij alleen ontwerpt voor de gedistingeerde vrouw. Er is nog wel die gedistingeerde jeugd, maar haar aan tal is niet overwegend. Dat Max Heij mans distinctie laat voorgaan op „lekker gek" is moedig en een categorie met smaak voelt zich er door gesterkt. Onzekerheid over NürnbergAjax (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De VARA-televisie heeft overeenstemming; bereikt met de sportclub ADO en de KNVB voor een rechtstreekse uitzending van de morgen (e spelen voetbalwedstrijd ADOGraz AK In het kader van de Europa Cup voor bekerwinnaars. Als commentator zal optreden ir. A. van Emmenes. De uit zending begint om 19.55 uur via Neder land I. I Door de uitzending heeft het VARA programma van morgenavond een in grijpende verandering ondergaan. Z( werd „Kennis der ijdelheid" verschoven 1 naar zes minuten over zeven, terwijl „Roofdieren in mensenhanden" en jonge onderzoekers" kwamen te Of de uitzending van de voetbalwed strijd FC. NeurenbergAjax, die avond in het kader van de Europa Cup voor landskampioenen in Neurenberg wordt gespeeld, op de televisie zal ko men. is nog steeds niet helemaal zeker. De Duitse televisie heeft de NTS nog geen officiële bevestiging gegeven, gezien het de gewoonte is om pas uur vóór de wedstrijd een beslissing te nemen. Mocht het echter, zoals verwacht, doorgaan, dan begint de uitzending om 18.56 uur via Nederland I. „BERICHT UIT BIAFRA Exclusieve NTS- documentaire Twaalf miljoen gulden is door Neder land bijeengebracht voor de nood lijdende bevolking van Biafra. De directe hulp, die onder meer met dit geld zou kunnen worden geboden, bleef uit omdat het gebied totaal van de buitenwereld was afgesloten. Slechts enkele vliegtuigen gingen 's nachts langs geheime koers het land binnen. Aan boord van een van die vliegtuigen bevond zich een reportageteam. dat voor de NTS in kleur een beeld-van binnenuit filmde van een land, dat met de rug tegen de muur staat. Het team bestond uit Louis van Gasteren, Johan van der Keuken en Roland Kerbosch. De NTS zendt deze exclusieve repor tage van Louis van Gasteren vanavond onder de titel „Bericht uit Biafra" uit. (Nederland I - 22.45 uur) Uni verseelontvan ger gaat verdwijnen BREDA Het overschakelen van het Belgische televisienet op het Europese C.C.I.R.-systeem in het voorjaar 1969 en de bouw van vier nieuwe zenders langs de Belgisch-Nederlandse grens betekent voor de t.v.-kijker in de grensstreek, dat hU voor het küken naar Belgische t.v.-programma's niet langer aangewezen zal zijn op de kost bare universeelontvanger, maar dezelf de mogelijkheden heeft met de super- ontvanger. die 200 tot 300 gulden goed koper is. De ontvangst van de Belgische pro gramma's zal daardoor met name in Brabant en Zeeland subliem zijn. In siders vermoeden: zelfs beter dan tot nog toe met de kostbare universeel- ontvangers. Universeel ontvangers zijn t.v.-toe- stellen met een ingebouwde eenheid voor ontvangst van het, van de Euro pese normen afwijkende, Belgische systeem. Deze eenheid maakt het toe stel 150 tot 250 gulden duurder. De universeelontvanger zal straks tegen begin 1969, als België met de ombouw gereed is, geheel van de Nederlandse markt verdwijnen. (Van parlementaire redactie Universitair nieuws E. C. C. Kramer-Ptokker P. D. J. Hereon. RiJawIJk. WAGENINCEN - Aan de landbouwhoge school geslaagd voor bet prop. examen: J. H. N. Kapteljn, Pljnaeker; R. T. dc Boer en P. G. H. Engel uit Den Haag; E. Hesse- llnk. Oegatgeest: A. T. Heuperman. Voor burg: w. N. M. van Kester. De Lier: S. R. Klelnpaste. Den Haag; mej. A. Lubach. Lelden; mej M. Rookhulzen. Den Haag; J. Sonneveld. Naaldwijk; A. P. Stokman, Delft; M. StruUs. Lelden an P. A J. SubdsrwUk DEN HAAG Minister Lardinois van Landbouw en Visserij kondigt in zijn begroting 1969 een wetsontwerp aan, dat de kwaliteit van de landbouw- en visserijprodukten moet regelen. Hij wil met dit ontwerp orde scheppen in de gro te hoeveelheid verspreide regelingen op dit terrein. Voorts komen er wetsont werpen voor de keuring van pluimvee, en voor de handel in hormoonprepara ten. Dit laatste ontwerp wordt een be langrijke regeling, die geheel onttrokken wordt aan de anti-bioticawet. De minister van Landbouw gaat over leg plegen met de diverse colleges van gedeputeerde Staten over hel doorvoe ren van een geheime schriftelijke stem ming bij ruilverkavelingen. Ir. Lardi nois meent, zo schrijft hij in zijn begro ting, dat een dergelijke stemming de voorkeur verdient. Volgens de centrale cultuurtechnische commissie is zij wel uitvoerbaar binnen de mogelijkheden van de bestaande wet. Maar de minister vindt het nuttig ook de mening van de provinciale autoriteiten hierover te ver nemen. Na dit overleg begint de cultuur technische commissie met de geheime schriftelijke stemming. Meer overleg is ook nodig over de vraag of de niet-stem- mers bij ruilverkavelingen gerekend moe ten worden bij de vóór-stemmers, ja of nee. De minister zal hierover het ad vies van betrokken commissie afwach ten, voordat hij eventueel een nieuwe regeling zal voorstellen. Het zoeken naar evenwicht tussen de zuivelproduktie en de afzet ervan wordt het belangrijkste vraagstuk van de ko mende tijd in de EEG, aldus de minis ter. De eerste stap moet zijn een duur zame verhoging van het melk- en zuivel- verbrulk binnen de EEG zelf. Ook moet gedacht worden aan internationale mini mumprijsregelingen voor de meeste zui- velprodukten. Daarnaast is het noodza kelijk na te gaan, of zuivelprodukten be nut kunnen worden bij ontwikkelings- en voedselhulpprogramma's. Of overschot ten gebruikt kunnen worden voor de eco nomische ontwikkeling van de samen- werkingslanden ls voor de minister van landbouw nog een open vraag. Hij zelf verwacht er niet te veel van. Op langere termijn bekeken moet men volgens hem vooral zorgen voor de uit breiding van de landbouwproduktie ln de ontwikkelingslanden zelf. De tuinbouw en fruitteelt krijgt de waarschuwing van de minister mee voorzichtig te zijn bij dc verdere produk- tie onder glas en bij de uitbreiding van het teeltareaal. Een te sterke groei van de prodtiktie in Nederland en in de ove rige EEG-landen zou ernstige gevolgen kunnen hebben. De minister waarschuwt daarom tegen onverantwoorde investe ringen en tegen even onverantwoorde produktie-uitbreiding. NEDERLAND I (STER- reclame-uitzendingen 18.53, 20.45, 21.05) NTS 18.40 uur: Barend de' Beer 18.50 uur: Nieuws in het kort 18.56 uur: FC NürnbergAjax, Europa-Cupvoetbal 20.49 uur: .Journaal 21.09 uur: Uitzending Stichting Socutera 21.14 uur: „Caught", film 22.40 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclame-uitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 19.03 uur: Nog een verhaaltje dan. voor de kleintjes 19.08 uur: Onze vrienden de dieren, documentaire 19.33 uur: De Monkees, t.v.-serie NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Betty Carter, jazzprogramma Literaire ontmoetingej met Hugo Raes 21.45 uur: Televizier, actualiteitenrubriek NTS 22.20 uur: Tweede journaal Televisie morgen|| NEDERLAND NTS/NOT 11.00 uur: Inburgeren 11.25 uur: Van Wilson tot Johnsi 14.00 uur: Verkennen en ont dekken 14.25 uur: Walter and Connie aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. NRU 20.40—21.05 uur: Internationale Gaudeamus Week 22.40—23.55 uur: Iks een sprong in het duister, amusementsprogr. HILVERSUM II NRU 18.55—20.45 uur: FC NürnbergAjax, Europa-Cupvoetbal VARA 23.35—23.55 uur: The Los Angeles Brass Quintet RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 7.30, 8.00. 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.0 RADIO PROGRAMMA WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV. 18.00 Stereo: veel gevraagde gewijde muziek (gr.). teiten. NRU: ^lYoo^'openbaar Kunstbezit. oude muziek en voordracht. 20.40 Interna tionals Gaudeamus Muzlekweek 1968: NCRV Vocaal Ensemble en vier leden van het Ne- 12.41 Actualiteiten. 12.50 Parasolasldo: ge- varleerd programma. 13.30 Stereo: Uehti grammofoonmuziek. NRU: 13.45 Fragmo, ten uit de musical Kiss me. Kate, v. c Porter (gr.). NCRV: 14.30 Klassiek strijk kwartet (gr.). 15.00 Gereformeerde middae dienst. NRU: 15.30 Een mens i'n lust ls zn leven: programma over hobby' sen liefheb berljen. 15.50 Bijstaan en bijstand: lezinf over gemeentelijke sociale diensten, ifi.o Nieuws. 16.02 Internationale Gaudeamus Mu ziekweek 1968: Gaudeamus kwartet: heden daagse muziek. 16.50 Spelen met taal. 17i. Jazzmuziek met commentaar. NCRV: 17 HILVERSUM li (298 m) AVRO: 7 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lich te grammofoonmuziek. VPRO: 7.54 De/« ziek. 21.05 Een Noors componist en een ko- nmelnmoeder, klankbeeld. 21.20 Stereo: het Israëlisch Kamerorkest en solisten: klassie ke en moderne muziek. 22.05 Spiegel van België: programma ln samenwerking met de BRT. 22.20 Stereo: licht orkest (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: X. een sprong in het HILVERSUM II (298 m) VARA: 18.00 Nieuws. 18.18 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Boerenpartij. 18.30 En ze willen 't weten óók: reportage uit Neurenberg. NRU: 18.55 Reportage van de voetbalwedstrijd FC Neurenberg—Ajax. VARA: 20.45 En hebben ze 't ook geweten?: beschouwingen. 21.20 Country en westommuzlek. 21.35 Wlm mag naai. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. (8.30- 8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijdlii^ 9.00 Stereo: klassieke orkestmuziek (gi 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters, lo.li Arbeidsvitaminen: populair verzoekplaten- programma. (11.00—11.02 Nieuws). 1155 Beursberichten. 12.00 Pianorecital: modern! muziek. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- e: tuinbouw. 12.29 Modern platteland, praat- 12.34 Toppers van toen (gr.). 13.00 Nieuv- 13.11 Radiojournaal. 13.30 't Muzlkantenu I. Holland Festival 1968. Beiaardspel: nu derne muziek. II Stereo: Klein radiokoo moderne liederen. III. Stereo: hobo en pi» no lassieke muziek. 14.40 Morgen is va. rl klankbeeld 15.00 Voor de zieke; 22.15 Rijksbegroting 1969. een crittsche be schouwing. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Stereo: bariton, vello en clavecimbel: oude en moderne mu ziek. 23.25 Blokfiultrecital: moderne muziek. 23.35 Koperkwintet: klassieke en moderne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL' NED. (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Vooi dc idaten. 18.30 I.ekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sport. 18.57 Taalwenken. 19,00 .Nieuws, wperberlcbt en actualiteiten. 19.40 Lichte orkestmuziek. 20.00 Operette- fragmenten. 20.45 Adviezen. 21.26 Lichte mu ziek. 22.00—22.15 Nieuws en berichten. DONDERDAG HILVERSUM (402 m> KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badl- programma (gr.). 17.30 Voor de jeugd. 171 Mededelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanal<l - NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Onder de hoog tl zon: programma voor de zieken. 9.30 Llchi Instrumentale muziek. 10.00 Nieuws. 10'! Muziek bij de koffie (11.00 Nieuws). NRi 12.00 Nieuws.' 12.03 De. inwoners van. praten gevboon-tussen der platen door. KRO 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 TNT knalmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Popmuziek 15.00 Nieuws. 16.03 Holster: licht platenpio- gramma. 16.00 Nieuws. 18.03 lORRRrrr. tienerprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Actu«- 11 teiten. 17.07—ÏS.OO Draaljljofdraalik: ver- zoekplatenprogramma. BRUSSEL NED. (325 m) 12.00 Nieuw? 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, me Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overwe ging: 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.35 Waterstanden). NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische le zing. 10.20 Stereo: muziek uit de Barok. KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 12.26 Mededelin gen t.v.b. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. dedellngen, programmaoverzicht en SOS-be- rlchten voor de schippers. 12.48 Lichte mu ziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en beursberichten. 13.w Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Gevarieerd muziekprogramma. (15.00 Nieuws). 16.0» Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Hand in hand met Nederland. 17.00 Nieuws, weerbe richt ^en^mededelingen. 17.15 Lichte orgel UITBREKERS BRAKEN IN (Van onze correspondent EINDHOVEN Twee uit de rUks- psychiatrische inrichting te Eindhoven ontsnapte mannen zfjn gisteren gear resteerd. Een derde man, L. D. uit Den Haag, die eveneens maandag is ontsnapt, is nog spoorloos. In de nacht van hun vrijheid hebben de 21-jarige W. de G. uit Assen en de 19-jarige A. van K. uit Rotterdam acht inbraken gepleegd. Het tweetal werd j uiteindelijk gearresteerd, toen het zich merkwaardig gedroeg ln de omgeving van een door hen gestolen auto. Ojoekwoe vraagt kinderen op te nemen LIBREVILLE (AFP) Het Rode Kruis van Gabon heeft 'n oproep van ko lonel Ojoekwoe van Biafra ontvangen, die aan verscheidene landen, waaronder Nederland, is gericht, waarin hij vraagt zo snel mogelijk een zo groot mogelijk aantal Blafraanse kinderen op te nemen. Het verzoek is gericht aan Ivoorkust, Tanzanië, Zambia, Senegal. Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland, Nederland, Noorwegen, Denemarken en Zweden. De t.v.-reportage van de opening der Staten Generaal lükt op de wijze waar op deze plechtigheid zelf verloopt, elk jaar soberder. Gisteren stonden alleen camera's op het Binnenhof en in de Ridderzaal. De reportage duurde zelfs dat in aanmerking genomen te kort. omdat er in de Ridderzaal nauwelijks gelegenheid was tot „mensen kijken en Commentator Ad Langebent had daar door weinig te doen. Hij bepaalde zich er in hoofdzaak toe om direct na de troonrede deze nogmaals verkort te herhalen. In elk geval prettig voor de kijkers die tijdens het uitspreken van de troonrede tijdelijk gehoorgestoord Van het andere prinsjesdagevenement, de miljoenennota, werd op zich per t.v. nauwelijks iets uit de doeken gedaan. Wél zorgde „Vanavond in Nieuwspoort" voor kanttekeningen door een gesprek je met minister Wittevecn en een voor zichtig, maar puntig gevoerd, voorpos tengevecht van fractieleiders die zich vóór het begrotingsdebat in de Kamer niet te veel konden binden, doch zich wél enkele markante uitspraken lieten ontvallen. De KRO bood verder een (zelfs in zwart wit) beeldschone film over „Broed- vogels in Limburg". Over die film zijn moeilijkheden gerezen i.v.m. de verto ningsrechten. Het is te hopen dat die moeilijkheden snel in der minne wor den geschikt, want „Broedvogels in Limburg" leek ons van een prijswin nend kaliber. En om in prijzen te val len moet vertoning mogelijk zijn. Dan was er „De Wrekers "-serie waar niet over schrijven omdat we er voor ons prlvé-plezier naar kijken. En ten slotte Gerbrand Adriaansz Bredere, een programma van Marijke Ferguson waarmee de KRO het 350ste sterfjaar van een van Nederlands grootste kun stenaars herdacht. Het was een pro gramma dat nogal ambitieus op de „letterlievenden" mikte maar daardoor de kans miste om op de actualiteit van Bredero te wijzen. In een tijd immers waarin op literatuur- gebied „alles kan" is het goed te be denken dat drieënéénhalve eeuw ge leden op hetzelfde gebied méér kon dan men. bij wijze van spreken, giste ren nog voor oirbaar hield. Dat Bredero in heel volkse taal dingen bij hun naam kon noemen zonder te zondigen tegen de goede literaire smaak van het net té ver gaan. Té ver bedoelen we hier. als niets meer aan de verbeelding van de lezers overlatend. In zijn opzet zou het KRO-programma die actualiteit wel bereikt kunnen heb ben. Er was een redelijke doorsnee vat 's dichters werk, een tweetal gesproken essay's die helder genoeg uitvielen, be nevens een sfeerscheppende muzikale bijdrage van de Studio Laren. Maar men had te weinig rekening mee gehouden dat Bredero's Nederlands moeilijk in het gehoor van veel kijkei moet liggen. Dat het in gezongen versi voor velen zelfs totaal onverstaanbai wordt. Met „Dubbelspion" zo dichtbij werd Bredero daardoor automatisch tot een heel geringe kijkdichtheid ver oordeeld. Jammer om de soms uitstekende on derdelen van dit programma. Met nam< om de door Ton Lutz bepaald sehit terend In scene gezette dialoog tussen Trljn Jans en Bieecke An uit „Df Spaansche Brabander" die door Ann Hasekamp en Petra Laseur zo mee slepend werd vertolkt. \t. Het gegeven van „Caught" de hoofdfilm, die de NTS vanavond op het scherm brengt is nogal een traditionele driehoeksverhouding. Leo nora Eames wordt heen en weer g slingerd tussen de verplichtingen t.o haar echtgenoot, de miljonair Smith Ohlring en de liefde voor de kindei- arts Larry Quinada. Ohlring was tijds alleen maar met haar getrouwd, omdat zij met haar charmante uiter lijk een bijzonder goede gastvrouw zou vormen voor zijn zakelijke rela ties. Leonora gaat er aanvankelijk mee akkoord, maar als hij na loop van tijd onberekenbaar wordt, ontvlucht zij hem om haar troost te gaan zoeken bij de jonge kinderarts. Eenmaal in verwachting, wil zij te rugkeren naar haar eerste man. de nodige complicaties kan zij echter tóch nog de moed opbrengen hem voorgoed de rug toe te keren en de kinderarts een nieuwe toekomst op te bouwen. Het gegeven van „Caught" mag dan vrij traditioneel zijn, de uitwerking getuigt van een behoor lijke technische vaardigheid. De gie was in handen van Max Ophul», die een jaar later in Frankrijk faam zou verwerven door „La Ronde". In Je hoofdrollen zien we onder andere Barbara Bel Geddes, James Mason en Robert Ryan. (Nederland I - 21.14 uur).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2