Nieuw douane-entrepot in gebruik Nieuwe dienstregeling met meer frequente treinen f Schiphol snoept concurrentie een vette vrachtvlieg af Politie ging af op verhaal van kinderen Collecte aan kerkdeur van Thuisfront Voorburg profiteert van meer stoptreinen De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Studenten praten voor tweede keer met minister Huis brandde te vroeg af... VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 DE LE3DSE COURANT 140. Een overzicht vanuit de lucht van het nieuwe douane-entrepot op Schiphol (rechts onderin). De capa citeit ra» het entrepot is het tien voudige van het oude gebouio. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Voor de thuiskerende passagiers, die op Schiphol van de douane een financiële vingertik krijgen om dat rjj meer gebottelde levensvreugde in hun bagage hebben verstopt dan de schraperige wet toestaat, moet het triest qjn, te weten, dat elders op de luchthaven in alle eer en deugd mag worden gemanipuleerd achter de rug van diezelfde douane om. De groengeuniformeerde valstrik, die in de aan komsthal voor alle reizigers onverbiddelijk staat gespannen (te onverbiddelijk, vindt de Schipholdirectie, die uiteraard de grootst mogelijke soepelheid bij de afhandelingsprocedure voorstaat), ontbreekt geheel in het „freeport building", enkele honderden meters verderop. In dit publieke douane-entrepot kunnen goederen onbeperkt worden opgeslagen, zonder dat invoerrechten verschuldigd zijn. Zij kunnen daarbij worden uitgepakt, opnieuw ingepakt, van nieuwe labels voorzien, worden schoongemaakt, gesorteerd, beproefd en geassem-1 bleerd. Geen ambtenaar komt eraan te pas. P Het internationale zakenleven was zo enthousiast over deze in 1964 geschapen, voor Europese luchthavens unieke facili teit, dat het storm liep. Consequentie: de Schipholdirectie moest een - heel nieuw gebouw neerzetten met de tienvou dige capaciteit van de ou'de hangar, waarin men van start was gegaan, wil de zij de ontwikkeling kunnen bijbenen. Dat gebouw is nu officieel in gebruik ge nomen. 36 buitenlandse, meest Ameri kaanse bedrijven, waaronder reuzen als Honeywell, National Cash, Bausch en Lomb, Nikon, RCA en Bonded TV, heb ben er hun Europees distributiecentrum voor luchtvracht gevestigd. Een profijtelijke zaak voor Schiphol. De mate, waarin goederen van en naar een bepaalde luchthaven worden geleid, hangt, voor zover het eindpuntenvervoer betreft, uiteraard ten nauwste samen met het aanbod en de vraag, beide per definitie beperkt, in de gemeenschap, die door de betrokken luchthaven wordt be diend. Een luchthavenexploitant kan op dit eindpuntenvervoer geen directe in vloed uitoefenen, behalve dan natuur lijk, dat hij ervoor moet zorgen, over een dusdanige uitrusting te beschikken, dat aan de vervoersbehoefte op het stuk van luchtverbindingen en luchthavenou- tillage ruimschoots wordt voldaan. Anders staat het echter met goederen, die die naar een luchthaven worden aan gevoerd en daar voor kortere of langere tijd worden opgeslagen om vervolgens door de lucht of over de weg naar hun definitieve bestemming te worden ver zonden. Hier ligt voor 'n luchthavendirec tie de mogelijkheid om, door het creë- GEHEIM „VUILE" REGEN SCHIPHOL (ANP) Dc politie van Helmond is na ccn onderzoek en na ad- van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol, tot dc voorlo pige conclusie gekomen dat haar me dedelingen over pornografische pamflet jes, die uit een helikopter op Helmond zouden zijn neergedwarreld, op zijn minst gezegd Ietwat voorbarig moeten worden genoemd. De pornografie kwam dus niet uit de lucht, maar het verhaal was wel uit de lucht gegrepen. Naar thans wordt ver nomen is de politie afgegaan op de ver klaringen van twee kinderen van elf jaar, die de helikopter ten noorden van Helmond hebben zien vliegen. Deze Belgische helikopter, een zgn. ict-ranger. moet volgens de politie haast wel onverdacht zijn. Zij was tegen ho ge kosten gehuurd door de Rotterdam se luchtvaartmaatschappij General Avia tion (directeur Eelco Schuller) ten be hoeve van Philips en Daf. Het toestel werd bestuurd d oor helikoptervlieger •Ian Menge van General Aviation, die waarlijk woedend is over de publici teit die hem naar hij zegt volkomen ten onrechte ten deel is gevallen. Aan boord van de helikopter bevonden zich vijf hoge functionarissen van de Philips-fa- brieken en al konden dezen dan wel een raampje openen, de tekst van de half °P rijm staande, grove en kinderlijke pornografie en de goedkope wijze waar op deze tekst op gestencilde velletjes i afgedrukt, vormen volgens de po- van Helmond feitelijk een bewijs dat zij niet afkomstig kan zijn van Philips-directeuren. ren van betere en ruimere overslagfa ciliteiten en daarbij behorende accomo- daties dan op andere luchthavens gebo den worden, deze goederenstroom in be langrijke mate over de eigen luchthaven te dirigeren. Het \vas uit dezg, filqsofie, dat het publiek douaneentvepot in 1964 geboren werd. De Schipholdirectie was er, kort gezegd, op uit, ver keer, dat er niets te maken had, toch via Nederland te leiden en aldus andere luchthavens vette vliegen af te vangen. Dat is gelukt. Illustratief is het voor beeld van Nippon Kogaku k.k. Tokyo, een van de grootste exportfirma's van Japan, die camera's, optische uitrusting, instrumenten, machines en werktuigen naar alle uithoeken van de wereld ver scheept. In 1961 besloot deze oosterse gigant, zijn Europese hoofdzetel in Zu rich te vestigen. Met het nieuwe, thans geopende douane-entrepot van Schiphol kwam er echter een veel aantrekkelijker mogelijkheid en Zwitserland heeft dan ook het nakijken gekregen. Honeywell heeft zich ook comforta bel in het „freeport building" genesteld en er het hele voorraadbeheer en de vol ledige orderbehandeling van onderdelen voor groepen industriële meet- en regel- appparatuur, wetenschappelijke appara tuur en computers geconcentreerd, voor zover het zijn Europese vestigingen be treft. Hetzelfde verhaal bij National Cash, een wereldconcern met 120.000 medewer kers in 126 landen. Toen dit bedrijf de noodzaak voelde, om de serviceverlening uit te breiden ten gevolge van de als maar toenemende vraag naar elektroni sche apparatuur, koos men Schiphol voor de-vestiging van een internationaal ser- vicedepot, waar nu de distributie over Europa en het midden oosten verzorgd wordt wordt van vele duizenden verschil lende computeronderdelen, met een ser vice voor dag en nacht.Ook Gerlach en co., om een andere mogelijkheid aan te stippen, zag heil in het douane- en trepot. Dit bedrijf is gespecialiseerd in het transport van kunstvoorwerpen en antiek -» een belangrijke branche, sinds er van jaar tot jaar in liet kader van de groeiende culturele uitwisseling meer internationale tentoonstellingen worden gehouden. Gerlach en co beschikt in het nieuwe „freeport building" onder meer over een kluis van 50 kubieke meter in houd, waarin complete exposities veilig tegen brand en inbraak opgeslagen kun nen worden. Dat de Schipholdirectie met het mo derne, flexibele, voor uitbreiding vatba re douane-entrepot een goede slag heeft geslagen, wordt nog meer duidelijk, als men naar de toekomst kijkt. De Jumbo jets komen eraan, met een capaciteit, Pueblo had spiona£ WASIIONGTON (Reuter) Ameri ka heeft gisteren toegegeven dat "t ver kenningsschip Pueblo opdracht had Rus- siche vlooteenheden te bespioneren en die het viervoud is van de thans gebruik te vliegtuigtypes. Onder invloed van de ze ontwikkeling zullen de tarieven voor luchtvracht met 25 tot 30 percent kun nen dalen. Het aanbod zal enorm toene men. De prognose wil, dat zij er over 30 jaar 100 maal meer luchtvracht zal worden verscheept dan nu. Vast staat, dat deze evolutie steeds hogere eisen zal stellen aan de faciliteiten, die een lucht haven moet bieden. Daarbij ligt het voor de hand, dat dit zware vrachtverkeer voor het vervoer op lange afstand zich in Europa over een jaar of tien op een be perkt aantal velden zal concentreren. Dat Schiphol, gezien de accomodatie, waar over het nu al beschikt, tot die selecte groep van luchthavens zal behoren, lijdt in de ogen van deskundigen geen enkele Universitaire hervormingen in Italië ROME (AFP) De Italiaanse rege ring heeft donderdagavond een wetsont werp inzake universiteire hervorming goedgekeurd, dat voorziet in medezeg genschap van de studenten. Volgens het ontwerp zal het aantal studenten met een beurs in vergelijking met het vori ge studiejaar verdubbeld worden en 25 proeent vormen van het totaal. Voortaan zullen de studenten in alle ne- stuursllchamen van de universiteiten vertegenwoordigd zijn. De faculteitsra den bijvoorbeeld, die zich rechtstreeks met het onderwijs en de examens be zighouden, zullen voor 25 procent uit studenten zijn samengesteld. Voorts komt er een „nationaal universitair co mité", bestaande uit hoogleraren, assis tenten en studenten, dat de minister van Onderwijs van advies zal dienen. Ten slotte worden er ook voor de examens andere regelingen getroffen. MINISTER LUNS: Geen overleg met Engeland over Nigeria (Van onze parlementaire redactie) DEN' IIAAG Minister Luns ziet geen reden om opnieuw bij Engeland aan te dringen op hel stopzetten van wapen- leveranlies aan Nigeria. Hij heeft enige I tijd geleden reeds de Nederlandse be zorgdheid over de gebeurtenissen in Ni geria overgebracht aan de Engelse re gering. Ook de Nederlandse ambassadeur in Londen heeft hiervoor stappen onderno men. De Engelse regering heeft de mi- nister laten weten, dat geen Engelse on- de Noordkoreaause kust elektroni- derdanen of strijdkrachten deelnemen DEN HAAG Zondag 22 september houdt Nationaal Katholiek Thuisfront haar jaarlijkse kerkdeurcollecte om de zielzorg in de krijgsmacht te kunnen steunen. In het afgelopen jaar heeft Nat. Kath. Thuisfront grote investerin gen moeten doen om voor het Vormings werk een nieuw centrum te kopen. Daarnaast bleven de gewone uitgave o.a. de volgende bedragen opeisen: kerstviering voor militairen, die paraat dienen te blijven f 30.000; materiële steun aan aalmoezeniers bij hun geestelijke verzorgingsle96en f25.000; voorzieningen in kath. mil. tehuizen f50.000; lectuur voorziening f 17.000; uitgifte soldaten- blad Salvo f 40.000. Voor het vormingswerk werd het retraitehuis in Amersfoort aangekocht. Dit zal na een grondige verbouwing (to tale project: f 1.200.000) aan ongeveer 250 cursisteq per week, ruimte bieden. Hier vindt een moderne vorm van be geleiding plaats, die door burgerlijke en kerkelijke autoriteiten hogelijk wordt gewaardeerd. Maar het vraagt van Thuisfront jaarlijks vele tienduizenden guldens. Steunt daarom de collecte op zondag 22 september aan de r.k.-kerken. Uw gift is dubbel belangrijk, omdat het rijk een subsidie geeft, die verband houdt met de inbreng van het particu lier initiatief. UTRECHT (ANP) Verhoogde fre quenties en een kortere reisduur zijn de kenmerken van de nieuwe dienstre geling van de Nederlandse Spoorwegen die op 29 september Ingaat. Voor het eerst sinds 1962, toen werd afgestapt van de zomer- en winterdienstregellng, komen de spoorwegen weer met boekjes in één jaar. Het ligt evenwel niet. in de bedoeling daarvan weer een traditie te maken. Een dienstregeling van mei tot mei blijft het streven, maar de Spoorwegen me nen op dit moment een zodanig aantal verbeteringen te kunnen lanceren dat daarmee niet gewacht moet worden tot mei 1969, zoals normaal het geval zou zijn geweest. Met name de hoofdlijnen boven de gro te rivieren profiteren van de tussentijd se herzieningen. In de relatie Rotter damUtrecht-Den Haag wordt de fre quentie gedurende de hele dag opgevoerd van 2 tot 3 treinen per uur. De sta- tions V'burg en Gouda profiteren mee, omdat de toegevoegde trein ook dzar I stopt. Komende van Rotterdam en Den Haag eindigen deze treinen gedurende de nieuwe dienstregeling in Utrecht. In I de tegenovergestelde richting zijn ze af komstig uit Groningen. Tussen Arnhem-Utrecht-Amsterdam wordt ieder uur in beide richtingen een sneltrein toegevoegd, die in dezelfde plaatsen zal stoppen als de reeds be staande sneltrein. De thans bestaande stoptrein Utrecht-Arnhem wordt doorge trokken naar Amsterdam c.s. Zowel de sneltrein als de stoptrein bieden in Utrecht korte aansluitingen op de trei nen naar en van Den Haag en Rotter dam. Verschil in reistijd tussen Utrecht en Amsterdam zal er vrijwel niet meer zijn, want de stoptreinen zullen met het modernste snel optrekkende materiaal worden gereden. Voor de sneltrein be draagt de reistijd 31 tot 32 minuten, voor de stoptrein 34 tot 35 minuten. Tussen Groningen en Noord- en Zuid- Holland gaat leder uur een zeer snelle trein rijden naar het voorbeeld van de bekende randstadexpres. Deze treinen bieden het ene uur een doorgaande ver binding naar Den Haag (in Amersfoort wordt dan een treindeel naar Rotter dam bijgeplaatst), het andere uur naar Rotterdam (een treindeel voor Den Haag wordt dan in Utrecht aangekoppeld). De treinen zullen onderweg stoppen in As sen Zwolle, Amersfoort. Utrecht, Gouda en Voorburg. In dc l ichting Holland-Gro- ningen zal ieder uur een treindeel tot Zwolle worden meegevoerd, dat na af splitsing in Zwolle als sncltreindeel, slechts stoppend in As*en, naar Gonin- gen rijdt. Treinen moeten rijden, zo min moge lijk stilstaan, redeneert men bij de Ne derlandse Spoorwegen. Daarom wordt grondig onderzocht ln hoeverre het op onthoud op de verschillende stations nog kan worden verkort. Het principe „niet langer stilstaan dan strikt noodzakelijk Is" wordt steeds meer toegepast. Uit dit principe voortvloeiende reistijdwinsten zijn onder meer te vinden op de baan vakken RandstadTwente (zeven a tien minuten). RoosendaalVllssingen (vijf minuten), en Amsterdamstations tussen Alkmaar en Den Helder (15 minutcni. Duizenden laten geld liggen bij Raad van Arbeid NIJMEGEN (ANP) Tijdens de in Nijmegen gehouden jaarvergadering van de Vereniging van Raden van Arbeid is verontrusting uitgesproken over het veelal trage verloop van de afkoop der verzekeringen krachtens de vroegere in validiteitswet. Het gaat daarbij om de verrekening van de op grond van deze wet verkregen rechten, een verreke ning die over een periode van een aan tal jaren Is gespreid. Het totale over dexe jaren uit te betalen bedrag beloopt naar schatting 700 miljoen gulden. In antwoord op daaromtrent gestelde vragen heeft de voorzitter van de ver eniging van Raden van Arbeid, mr. G. A. A. M. Boot, gewezen op de merk waardige situatie, dat er naar het schijnt weinig behoefte bestaat aan con tant geld. Zeker is dat vele ex-verzeker den. hoewel zij vanaf 1 juli 1968 aan spraak op een afkoopsom kunnen maken en dit geld, bij wijze van spreken, voor hen klaar ligt zich nog steeds niet heb ben gemeld. Dit aantal is groter dan aan vankelijk kon worden aangenomen. Voor een uitkering gedurende het tijd vak van 1 juli 1968 tot 1 juli 1969 ko men voor de afkoopsom in aanmerking degenen, die zijn gebore in de jaren 1944 tot en met 1950 en verder degenen die geboren zijn tussen 30 juni 1903 en 1 januari 1909 en wier ouderdomsren te minder dan 60 gulden per jaar zal bedragen. In totaal gaat het hierbij om meer dan 950.000 verzekeringen. Bij de Raden van Arbeid zijn tot op heden slechts 150.000 aanvragen, dat is vijftien pro cent van het voor dit jaar verwachte aantal, binnengekomen. Degenen, die tot genoemde categorieën behoren, kun nen bij de postkantoren en bij de kan toren van de Raden van Arbeid een for mulier tot verkrijging van de afkoop som halen en dit ingevuld aan de Raad van Arbeid zenden. fADVERTENTIE schc ilsluistering te bedrijv Met goedvinden van het Pentagon pu bliceerde het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een kopie van de geheime instructies die op 5 januari aan de Pueblo waren verstrekt, bijna drie weken voordat Noordkoreaanse kan- noneerboten het schip opbrachten. De publikatie van het document heeft voor namelijk tot doel, de Noordkoreaanse beschuldigingen te ontzenuwen als zou de Pueblo opdracht hebben gehad vreem de kusten tot op drie mijl te naderen. De Noordkoreanen houden vol dat het schip hun territoriale twaalfmijlstrook heeft geschonden. Volgens de nu bekend gemaakte instructies moest de Pueblo een minimumafstand van dertien zeemij len tot de kust bewaren. de gevechtshandelingen in Nigeria. Intussen heeft de overgrote meerderheid van het Engelse parlement de politiek van de regering inzake de wapenleve ranties gesteund, aldus antwoordt de minister op vragen hierover van de Tweede-Kamerleden drs. Th. Westerterp (KVP) en F. Dankert (PvdA). Als ge volg hiervan ziet de regering, aldus mi mister Luns, geen aanleiding voor her nieuwd overleg met Londen over de wapenleveranties. Ondanks alles wat er in Nigeria gebeurt, oordeelt de rege ring verder, dat de officiële en zakelijke betrekkingen met Nigeria van positieve betekenis zijn. Dit antwoordt mr. Luns op vragen van de Tweede-Kamerleden mr. G. Boot (KVP), drs. J. Boersma (AR) en mr. C. A. Bos (CHU). Terwijl overal nog de aandacht gevestigd is op de herfst, en wintermode m i» Berlijn al lentemode gepresenteerd. Op de foto: cocktail, en avondjaponnen van Jacquard in groot patroon met zwart-witte struisveren. Twee modellen met harlekijnpetje van hetzelfde materiaal en één met struisveren hoedje. Gesprek verliep ditmaal ordelijk (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In een heel wat rusti ger sfeer dan op 19 juli jl. te Utrecht, toen er met rookbommen werd ge gooid, hebben minister Veringa (O. en W.) en de raad van vijftig van dc Ne derlandse studentenraad (NSR) gister avond in de stadsgehoorzaal te Leiden vervolg gegeven aan hun openbare discussie over onderwijsproblemen. Zelfs een stinkbommetje met geringe uitwerking vermocht de discussie dit keer niet voortijdig te beëindigen. Agen ten in burger hoefden niet in actie te Voor een gehoor van ongeveer 300 ludenten verdedigde minister Verin- ga zijn beleid op het stuk van de demo cratisering van het onderwijs, het hef- van retributies buiten het weten schappelijk onderwijs en de situatie bij de studie in de medicijnen en de tand artsenopleiding. Ten aanzien van de medicijnenstudie zei minister Veringa, dat de beslissing van de uni versiteit te Nijmegen om aan het eind van het eerste studiejaar voor medische studenten een selectieve pro- paedeuse in te stellen, zijns inziens niet terecht genomen is. Deze maatregel betekent immers in feite een beperkte toelating lot het tweede studiejaar. Van uit Nijmegen is reeds gedreigd om deze selectieve propaedeusc te boycot ten. De minister verzekerde alles in het werk te zullen stellen om tot oplossin gen te komen voor de grote problemen rond de klinische opleiding voor medi sche studenten. Voor de bouw van drie nieuwe academische ziekenhuizen anderhalf miljard gulden nodig, dat be drag moeten we ervoor over hebben, aldus de minister. Hij bleef echter wei geren zijn beleid ter zake alleen te ba seren op de toeloop van medische stu denten. Er moet ook een relatie blijven bestaan tot de behoefte aan artsen, al dus de bewindsman. Minister Veringa zei" zich ernstig te beraden over de consequenties van het rapport-Dalmulder, dat tussen nu en 1980 een verdubbeling van de capaciteit bij het wetenschappelijk onderwijs nood zakelijk acht. Incidentele moeilijkheden en strubbelingen zullen daarbij in de toekomst toch onvermijdelijk blijken, meende de minister. De financiële pro blematiek bij het wetenschappelijk on derwijs laat zich al enigszins illustreren uit de ontwikkeling sinds 1960, toen 2 miljard gulden voor het onderwijs werd uitgegeven tegen 6 miljard voor 1968i een stijging van 5,2 naar 7,2 procent van het nationaal inkomen. een student in de a-fucultciton kost nu reeds 4700 gulden per Jaar, in de b-faculteiten 16.300 gulden. een student in de medicijnen kost 17.750 gulden. De minister blccr zich stellen achter zijn omstreden brief aan de aspirant- studenten ln de medicijnen, waarin hij een opsomming van dc te verwachten studieproblemen gaf. „Ik moest dat wel doen", aldus de minister. Hij zei voorts te streven naar verandering in de si tuatie, waarbij uit de lagere inkomens groepen 11 procent deelneemt aan het wetenschappelijk onderwijs, terwijl de ze groep 33 procent opbrengt van iedere honderd milioen gulden aan belasting inkomsten. Overigens zit het vraagstuk van de democratisering volgens de mi nister niet vast op de doorstroming van het lager onderwijs naar het voortgezet onderwijs, maar zitten de problemen bij de eerste klassen van de lagere school. Dc klassegrootte als zo danig zou geen effect hebben op de de mocratisering volgens de minister. De heffing van hogere retributies bij 't kleu teronderwijs heeft volgens hem geen enkele invloed gehad op de toeloop naar dit onderwijs. Aan het slot van de discussie beklem toonde de minister, dat de numerus clausus voor de totuliteit van het weten schappelijk onderwijs in de toekomst stellig met allo macht voorkomen moet worden. Hij ze! ook vastbesloten te zijn om aan studenten de nodige in spraak te geven op de terreinen, die hun regarderen. Ook wil hij open blij ven staan voor debatten als deze. Aan het slot van de discussie verdween mi nister Veringa ditmaal niet zoals de vo rige keer in de rook, maar mocht hij zelfs applaus incasseren, ook al bleven er op heel wat punten verschillen van inzicht tussen de minister en de studen ten bestaan. HAARLEMMERMEER, (A.N.P.) Een oefening van de brundweer van Haarlem mermeer gistcrmlddug kon niet doorgaan doordat de jeugd uit Lisserbroek waar de oefening gehouden zou worden, te voren het brandobject, een leegstaand en voor afbraak bestemd huls, in brand had gestoken. Toen de oefening gehouden zou worden was van de woning niet veel meer over. Alleen twee muren ston den nog overeind. Een aantal brandweer- deskundigen uit de omgeving van Haar lemmermeer zou de oefening bijwonen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5