maar Vergeet de krullen NAVO-PARAATHEID NIET VOLDOENDE Nederland en Italië geven detoon aan in brillenmode COMPLEX Tsjecho-Slowakije bewees: Opperbevel te laat op hoogte Balans tussen twee militaire blokken Londen hield vinger op Nijmeegse pols Oostenrijk zal zijn neutraliteit met wapens verdedigen Doortocht van Sovjet- legers wordt geweigerd ZIJ HEEFT EEN an gegolfd hoofd aan, dit najaar moet het glad en rond zijn, zo glad als een APPEL. Licht zou men In de verleiding ko men, te denken: nu heb ik helemaal geen kapper meer no dig. Voor deze gedachte behoewdt Alexandre u door een klein, onooglijk maar wel moeilijk te maken nulletje aan het achterhoofd te hangen bijwijze van steeltje of blaadje. Voor dit appelrond kopje worden donkere haren zó geknipt, dat ze 10 tot 15 cm lang zijn, maar in de nek slechts 3 cm Blonde haren mogen in de nek 4 cm lang zijn Maar dezelfde schone hoort bij haar avondjaponnen en Pyama's juist lange haren te dragen die Alexandre op zijn Chinees of 4 la Sultane kapt. Gelukkig zijn er pruiken ge noeg om dit alles mogelijk te maken. De pruiken met los hangende haren hetene eenvoudig: postiches pyama's. Ook voor de gladde appel is een permanent nodig; dat valt alweer tegen, het leek immers zo eenvoudig! De kleur is wisselend zoals dat bij een echte appel het geval is: van de donkerste tinten in de nek naar de lichtste om het gelaat. Maar wie het bij een'kleur wil houden heeft de keus tus sen Incagoud, bronsbruin, vlammend Venetiaans rood. sneeuwwit en Goyazwart. In Alexandre's haarkliniek kan dat gemaltraiteerde sieraad van de vrouw gelukkig weer opgekikkerd worden. Claude Maxime, een grootheid die Alexandre naar de kroon steekt, houdt de haren eveneens kort, maar meer gesty- leerd. Zijn coupe heet „casquette" en ziet er (letterlijk ver taald) zo uit: „Een zware franje ontspringt op de kruin van het hoofd, huwt de lijn van de wenkbrauwen en ontbloot het oor". Alle schijnbare eenvoud van het kapsel overdag, wordt bij avond bedekt met een eindeloze reeks variaties van haarstukken en garneringen. Aërodynamisch spel Het spelletje met de vliegende schotel ia u-tt Amerika, waar het Frisbee heet, naar hier gevlogen (ofschoon 't plastic bordje maar van drie tot Of haar ogen nu de argeloze opslag van het hert, de geheimzinnige blik van de kat of de fluwelen glans van een haasje hebben, achter die blik schuilt vrees tegen de eeuwige bedrei ging van kraaiepootjes (om nu maar in de beestenwereld te blijven. Zou zij daar soms geen complex van krij- Zelfs de meest subtiele make-up kan de kleine rimpeltjes om de ogen, het verslappen van de oogleden, die de delicaatste partij van het gelaat uit maken niet verbergen. Om te ontko men aan het uitdrogen en verflnsen van deze fragile zone, heeft Jeanne Gatlneuva een verjongingskuur voor die oogpartij ontworpen: „Le complexe- paupières" (en hier moeten we het woord complexe anders verstaan en er voor lezen: „Het geheel van oogle den en hun omgeving"). i Het middel is een crème met zulke op- I nenbare uitwerking dat het zachte sa tijn van een rozeblad op een overjari ge aardappel Iij|ct, in Vergelijking mpt die behandelde ópgledeft Het is niet zonder trots dat wij Nederland nu ook eens in de voorste gelederen zien lopen van een internationaal modieus leger vrouwen (en mannen). Onmiddellijk dringt zich echter de vraag op, hoe wij zo samen met de onnavolgbaar elegante Ita liaanse (niet die met haar ontelbare bambino's maar die van het Dolce Vita) in de pas lopen. Misschien omdat wij te nuchter zijn om met nietsziende ogen door het leven te gaan en dus veel brillen kopen, maar dan ook een .leuke" willen hebben. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In de N.A.V.O.- landen verzamelt men op het ogenblik koortsachtig alle gege vens over de onverwachte bezet ting van Tsjecho-Slowakije door Rusland en vier andere Oost- europese landen. Deze gegevens zijn noodzakelijk om de zwakheid ieder land van de N.A.V.O. te tunnen analyseren tegenover de Oosteuropese verrassingstactiek in Midden-Europa. De laatste dagen wordt namelijk duidelijk, dat de N.A.V.O.-eommunieatie ge faald heeft en dat het N.A.V.O.- opperbevel te laat gewaarschuwd is en ook heeft tegen de gebeurte nissen in Oost-Europa. Bij een dreigende stap in de richting van de NAVO zou het Westen aldus welingelichte kringen volledig ver rast zijn, met alle gevolgen van dien. Op dringend verzoek van Amerika heb ben thans alle NAVO-landen de militai- paraatheid van ieder land afzonder lijk ten opzichte van de NAVO in studie genomen. De Nederlandse minister voor Defensie komt binnenkort met een Wrakhout van 17-de eeuws schip opgehaald (Van onze correspondent» ENKHUIZEN Van de bodem van bet IJsselmeer heeft een berging:svaar- tuig in opdracht van Rijkswaterstaat grote hoeveelheid zwaar wrakhout gehaald dat bij nader onderzoek af komstig bleek te zijn van een 17dc- wuws schip, dat midden op het meer moet zijn gezonken. Uit een der vondsten, een kielbalk van bijna 30 meter lengte, heeft men kun- b® opmaken, dat het hier een groot vrachtschip betreft. Tevens zijn bij de bergingswerkzaamheden stapels gele baksteentjes en oud-Hollandse dakpan nen aangetroffen. Deze zijn waarschijn lijk vervaardigd in Friese steenbakke rijen. Een deel van de wrakstukken "wdt overgebracht naar het museum voor U sselmeerpolders m Schokland «N.-O. polder). LONDEN (Reuter). Volgens het te Londen gevestigde instituut voor strategische studies heeft Rusland het aantal lanceerbare intercontinentale rakketten verdub beld tot 800 (eind van het jaar waarschijnlijk 1000) en benadert daarmee de V.S. dat momenteel beschikt over een aantal van 1054). De V.S. beschikt evenwel over 650 rakketten, die lanceerbaar zijn van onderzee boten (Rusland 120). Het is evenwel te verwachten, dat de Russen hun achterstand snel inlopen, zodra zij in voldoende mate beschikken over onderzeeboten met kernaandrijving, die een capaciteit van zestien rakketten hebben. De Russische strategie is gebaseerd op een groots opgezet, snel offensief. De nadruk ligt op conventionele oorlogvoering. De landen van het Warschaupact zijn op het gebied van tanks en tactische luchtmacht tweemaal zo sterk als de NAVO. De getals sterkte van de infanterie ontloopt elkaar niet veel, maar de antitankeenheden van de NAVO zijn superieur aan die van het Warschaupakt. De NAVO beschikt over 875.000 grondstrijdkrachten tegen 990.000 van het Warschaupact (Frankrijk is niet in deze getallen opgenomen). De NAVO beschikt over 3750 gevechtstoestellen; het Warschaupact over 8130. rapport over de noodzakelijke verbete ringen, die ook Nederland zal moeten aanbrengen, om de paraatheid van de Nederlandse troepen beter te kunnen waarborgen. Direct na de bezetting van Tsjecho- Slowakije heeft Rusland het Westen wel iswaar laten weten, dat de Oosteurope se landen geen vijandelijke stappen te gen het Westen in casu in en rond Berlijn zouden ondernemen. Maar militaire en politieke deskundigen vra gen zich al wekenlang met grote zorg af. hoe de gegevens over enorme troe penverplaatsing naar en binnen de Tsjecho-Slowaakse grens zo laat vol gens de meeste deskundigen te laat doorgedrongen zijn in de NAVO-hoofd- kwartieren. Men werd eerst gewaar schuwd toen de troepen van Rusland en de vier andere Oosteuropese lan den al in Tsjecho-Slowakije waren. Bo- endien kwamen de eerste waarschu wingen niet van de NAVO-diensten maar uit het bezette land zelf. Men is in een aantal NAVO-landen nogal gebeten op enkele NAVO-commandanten. die heb ben laten voorkomen alsof zij wel tij dig gewaarschuwd waren. ACHTERAF kelijk, omdat de troepenopstelling van de Oosteuropese landen sinds de inval in Tsjecho-Slowakije totaal veranderd Moest het NAVO-commando van Cen- traal-Europa voorheen rekening hou den met ruim twintig Russische divi sies en bij elkaar ongeveer tien divi sies van andere Oosteuropese landen vlakbij Centraal-Europa; thans is dit aantal sterk verhoogd. Rusland heeft een aantal divisies voornamelijk tankdivisies en parachutisten-eenheden uit Europees-Rusland overgebracht naar enkele Oosteuropese landen, die aan Centraal-Europa grenzen. Daarbij zijn tevens raket- en luchtmachteenhe den betrkken. Voor het opperbevel van de NAVO is het uiterst belangrijk te weten, of deze extra-divisies uit Euro pees-Rusland voorgoed in deze Oosteuro pese landen blijven, of dat het een tijde lijke maatregel is met het oog op Tsje cho-Slowakije en mogelijke koersveran deringen in bijvoorbeeld Polen en Oost- Duitsland. Indiase treinen propageren kleine gezinnen NEW DELHI (AP) In India rijden momenteel treinen met grote borden er op bevestigd die onder meer de tekst dragen „twee of drie kinderen zijn ge noeg". Andere tonen een vrouw en man met twee gelukkige kinderen. De actie valt in het kader van de geboortebe- Belangrijk is verder, of de NAVO bij eventueel volgende troepenbewegingen in Oost-Europa naar de Centraaleu- ropese grens of ervan af tijdig genoeg op de hoogte zal zijn. Want een groot deel van de NAVO-verdedigingsgordel in Europa hangt af van de snelheid, waarmee de militaire luchtbrug tussen Amerika en Europa op gang kan komen. Voor de flanken van het Centraal Eu ropees-commando van de NAVO is dit laatste namelijk van het allergrootste gewicht. Oefeningen uit het recente ver leden hebben aangetoond, dat NAVO- eenheden bliksemsnel naar diverse be dreigde punten overgebracht kunnen worden, mits het centraal commando tijdig op de hoogte is van mogelijke plannen, die de tegenstander heeft. En juist dit laatste is de grootste zwak heid van de NAVO gebleken. Vandaar, dat de NAVO-landen. die met dit alles direct te maken hebben, thans koortsachtig studeren op de nood zakelijke verbeteringen in de comman do's en bij de parate troepen. De kans is groot, dat in de diverse NAVO-sta- ven commando-wisselingen noodzakelijk worden. Falen op hoog niveau heeft de NAVO namelijk bij vele lid-staten en ook daarbuiten in discrediet gebracht. NIJMEGEN (ANP) Gistermiddag is er 'n rechtstreekse telefonische verbin ding geweest tussen een van de opera tiezalen van het St.-Kadboudziekenhuis te Nijmegen en de Festivalhall te Lon den. het gebouw waarin het vierde we reldcongres voor anesthesisten (nar- cotiseurs) wordt gehouden. Deze directe verbinding was een expe riment om fysieke meetgegevens van I •en patiënt in Nijmegen elektronisch over te brengen naar de congreshal in Londen. Op het genoemde tijdstip hield prof. dr. D. Hill met als co-referent prof I. Crul uit Nijmegen een inleiding over het nut van dit soort telecommunica- ties. Met de telefonische verbinding werd aangetoond dat het mogelijk is verschil lende signalen tegelijk met fysieke meetgegevens over de gezondheidstoe stand van een patiënt over te seinen. Tijdens het congres vond te Nijmegen een operatie plaats en tegelijkertijd wa ren voor de congresgangers te Londen zichtbaar de gegevens over de bloed druk van de patiënt en het electro-car diogram. In de toekomst zal het ook mo gelijk zijn tegelijkertijd de toestand van de ademhaling en de temperatuur van de patiënt over te seinen. De Nijmeeg se hoogleraar in de anestbeseologie, prof. Crul met zijn medewerkers heeft er me de voor gezorgd dat het experiment ge- De bril. een symbool voor wijsheid, spreekt in onze dagen steeds meer mo-< de woordjes mee. De moderne bril ac centueert een grappige gevatheid, een intelligente nonchalance en past vol komen in de jonge mode die er zo non-conformistisch uitziet. In de grij ze oudheid liet de Chinese wijsgeer een brillenhuis plechtig met zich meedra gen als teken van zijn waardigheid. Uit de tijd die nog niet zo lang ach ter ons ligt, stellen wij ons de „pro fessor" en de alwetende „doctor" voor met een stalen brilletje. Mooie vrou wen zien wij in onze herinnering ge woon mooi, of mooi met een typisch trekje van af en toe samengeknepen ogen: zij lieten voor geen geld mer ken dat ze geen klap konden zien! Als tot voor kort eén meisje kreeg te horen dat ze voortaan een bril moest dragen, had ze daarmee een harde slag te incasseren. Maar vandaag heeft ze dan al lang gezien dat een zonnebril haar uitgesproken charme vërleent. Sinds zonnebrillemode bestaat, is het de gewone bril voor de wind gegaan. De zonnebril is een grapje: schuilevink je spelen, een spel van raffinement. Verhullen blijft nog altijd aantrekkelijk en nu er zo weinig meer te verhullen valt, wordt het onzichtbare maar zien de oog uiterst geheimzinnig. Het grapje en het spel is inherent ge bleven aan de bril. De monturen kun nen strak, rechthoekig of zo rond als een cirkel zijn, je zegt van een moder ne bril: „Lèuk!" maar nooit „Beel dig!". Dat wil zeggen, zolang het bril len aangaat die voor jeugdige mensen zijn bedoeld. De oudere dame mag ..beeldig" zijn, met veel schmuck dat langs haar slapen schittert (ofschoon juist oudere dames geweldig verras send kunnen zijn met een hip model). De brillemode wordt dan ook niet aan gegeven door deftige lieden in stijlvol le milieus, maar door glamourflguren in vakantiestemming, door filmsterren aan het strand, op reis, of aan het Modelijn '68-'69 De glazen zijn ovaal, soms amandel vormig. Het vlindermodel is defi nitief out, behalve voor avondbril- len (Schmuck!!). Naast al dit afgeronds valt er een nei ging naar rechthoekige monturen op te merken. De pootjes blijven laag op het montuur aangezet. Doublé is nog wel geliefd, maar celluloid wint veld. Bij deze laatste soort zal dikwijls een beeldbuiseffect te zien zijn. Modekleu ren: groen Cognac, havanna, en demi- rood dat langzaam zal verdrongen wor den door half amber en heel amber. Bij de heren speelt nog altijd de ou derwetse wens naar geleerdheid en ge- affaireerdheid een rol. Maar ook hij merkt dat het verstand niet in een montuur schuilt en dat hij er wél zo aardig uitziet met wat „leuks". Van daar dat het komend seizoen zijn mon tuur minder zwaar wordt en de bril len tiaak een vlakke bovenkant zuilen hebben. De Yves Saint Laurent-bril met grote eivormige glazen maken hem tot de stoere, alerte maar jeugdige man van Nu. WENEN. Vicc-kansclier W'ithalm heeft in een t.v.-discussie duidelijk ie verstaan gegeven, dat Oostenrijk elk verzoek tot een militaire doortocht, onverschillig of ze uit het Westen of het Oosten komt, zal afwijzen. Dit was de eerste stellingname van een lid van de regering ten opzichte van de sedert enige dagen in Wenen circulerende geruchten, volgens welke de Sovjet-Unie tot Oostenrijk een desbetreffend verzoek zou kunnen richten om zijn pantser eenheden via de voortreffelijk aangelegde autoweg Bratislava- Heeiligenkreuz, binnen een paar uur naar de Joego-Slavische Noord-westgrens te brengen, waar klaarblijkelijk de „mili taire verdediging zwakker is dan aan Tito's noord- en oost grenzen. De bedoeling van bet Russische plan is een soort gelijke stoot in de flank, als die vun Hitler in de laatste wereldoorlog, toen deze, om de Maginotlinle te ontwijken door Nederland en België trok. Weense regeringskringen weigeren weliswaar dc mogelijkheid van een doortochtverzoek ook maar te veronderstellen, maar een feit is, dat de Oostenrijkse contraspionnage op grond van beschikbare informaties met verrassingen rekening houdt. Want het is onverklaarbaar waarom men In Slowakije en in Hongarije valschermtroepen en pantsereenheden gaat con centreren, terwijl toch In Tsjecho-Slowakije niet op militaire tegenstand gerekend behoeft te worden. Ook minister voor Defensie Praler heeft gisteren de ernst van de situatie Juist gekenschetst toen hij zei: „Elke dag kan nieuwe verrassingen brengen en de regering dwingen belangrijke maatregelen te treffen". Oostenrijk zal in geval van nood ook bereid moeten zijn zijn neutraliteit militair te verdedigen. Als namelijk een maal militaire operaties aan de gang zijn, kunnen ook op zichzelf onbelangrijke en onbedachte ontwikkelingen de e rnstigste gevolgen hebben Daarom heeft men ook de dienst tijd der zich onder de wapenen bevindende lichtingen, die op 15 september zouden afzwaaien, tot 27 oktober verlengd, zodat op 1 oktober 66.000 man aanwezig zullen zijn die over 1100 pantservoertuigen, rond 340 stukken geschut alsmede over 200 stuks luchtdoelgeschut en circa 100 vliegtuigen kunnen beschikken. DE LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11