CARAVELLE IS IN LUCHT ONTPLOFT Roverhoofdman Victor viert priesterjubileum NAAMLOZE RUSTPLAATS VOOR LOU Ziekenhuis Maaseik wordt niet gesloten BAKBOTER nog niet gewild „Zwarte kistje onvindbaar Paus waarschuwt weer tegen vrijzinnigheid Vaag gerucht in Sclayn over „gekke Hollander' „Kusje geven wij vanavond vrouwen wel ONDERDAG 12 SEPTEMBER DE LEIDSE COURANT (Van c correspondent) MAASEIK. Het ziekenhuisconflict if Maaseik is definitief opgelost. De fluiting die voor 15 september was ge hand gaat niet door. Dat is voor een (root deel te danken aan het feit, dat it minister gisteren uiteindelijk toch door de knieën is gegaan. Over het systeem van honoraria- Innen is tijdens het onderhoud dat giste ren in Brussel plaatsvond niet meer sproken. Zoals bekend was het juist dat waarmee minister Nameche vrij- lagavond jl. plotseling kwam aandraven, nadat de raad van beheer van het zieken- n de huisartsen reeds de dinsdag iaarvoor onderling tot overeenstemming aren gekomen. De minister stelde toen heel onver wacht de eis, dat het systeem van hono- aria-innen zou moeten worden veran derd voordat hij met de beide partijen wilde praten en gelaste daarom de be- ipreking, die zaterdag jj. in Brussel had moeten plaatsvinden en waarvan ieder- ren 'n definitief akkoord verwachtte, af. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Van de 5000 ton koel- Ibnisboter, die begin augustus goedkoop beschikbaar gekomen is voor de bakbo- het boterconcentraat was in maand tijd pas 400 ton door de fa brikanten afgenomen. Of dit in de toe komst beter zal gaan, is nog niet bekend. De fabrikanten experimenteren nog met de presentatie van het nieuwe produkt. Volgens minister Lardinois van Land bouw is het op dit ogenblik daarom nog vroeg een oordeel te geven over de afzetmogelijkheden van de bakboter. Intussen bereidt het produktschap voor zuivel een grootscheepse „onpersoonlij- reclame voor om de bakboter op de markt te brengen, aldus deelde de minister mee op vragen van het socia listisch Tweede-Kamerlid S. v. d. Ploeg. Volgens dit Kamerlid zou de reclame ongeveer 60.000 gulden per advertentie ;osten, een cijfer dat de minister niet te onderschrijven. Het produkt- ip ziuivel is namelijk nog niet ge- met de reclame-campagne, die het Nederlands zuivelbureau ge- Aanrander door politie snel aangehouden RHENEN (ANP) De rijkspolitie an Rhenen heeft een 03-jarige man uit |Kesteren aangehouden, kort nadat hij 'een 41-jarige vrouw uit Veenendaal had aangerand. De man had de vrouw, die op de fiets op een doorgaans vrij druk ke weg in Rhenen reed, met een smoes je tot stoppen gedwongen, in de berm geduwd en vervolgens zijn daad ge pleegd. Enkele uren nadat het slachtof fer aangifte had gedaan, kon de dader worden gearresteerd. Tussen Ajaccio en Nice is zoals be kend gisteren een splinternieuwe Cara- velle van Air France, die zelfs nog niet gedoopt was, in zee gestort. Er waren 89 passagiers en zes leden van de be manning aan boord. Geen van hen heeft de ramp overleefd. Op het vliegveld van Nice is een rouwkapel ingericht, waar gisteravond de eerste zestien slacht offers werden opgebaard. Allen zijn on herkenbaar verminkt en nauwelijks te herkennen. De Caravelle vertrok uit Ajaccio, des morgens om tien uur op weg naar Nice, waar om 10.45 uur zou worden geland. Tien minuten na het vertrek seinde de commandant dat aan boord brand was uitgebroken. Zijn laatste radiomede deling luidde: ..Nog steeds brand aan boord „wijNadat woord „wij" heeft de controletoren van Nice niets meer gehoord. Het toestel moet op dat ogenblik uit elkaar zijn gespat. Hetzij in de lucht, hetzij bi] de val op het water, 21 kilometer uit de kust. De enige getuige is een visser op 20 Eén van de slachtoffers van het vliegongeluk met de Caravelle: gene raal Renééé Cogny. Ambt moet worden gerespecteerd CASTEL GANDOLFO, (K.N.P.) Paus halus heeft gisteren weliswaar met foondering gesproken over „de lente" die na het concilie in de Kerk is aan- febroken, maar hü heeft tevens ge waarschuwd dat de geestelijke opleving in de Kerk niet buiten het bestaande («organiseerde patroon mag groeien. Het («vaar daarvoor is volgens de Paus groot. 0e Paus sprak op de wekelükse audiëntie In zijn zomerverblijf Castel Gandolfo. De Paus spoorde iedereen aan om mot vertrouwen de vernieuwing te volgen die thans in de Kerk plaats grijpt. Deze ver nieuwing immers beantwoordt aan de doeleinden van het concilie. Het is een moeilijke en geweldige taak, zo merkte de Paus op. En niemand hoeft er ver baasd over te zijn dat dit aanleiding NSR nu twee nieuwe medische faculteiten DEN IIAAG (ANP) Twee nieuwe medische faculteiten, meer affiliatie mei niet-academische ziekenhuizen, democra tisering van de faculteitsbesturen en «en principiële discussie over de uit- (angspunten van het regeringsbeleid over het wetenschappelijk onderwijs. Op deze vier zaken dringt het dage lijks bestuur van de Nederlandse studen tenraad (NSR) aan in een memoran dum, dat de leden van de vaste commis sies voor onderwijs en volksgezondheid uit de Tweede Kamer is gestuurd om de zienswijze van de NSR nog eens te onderstrepen. Op 19 september vergade ren beide commissies met minister dr. G- H. Veringa van Onderwijs en Weten skappen. In het memorandum wordt ®1« mening der NSR uitgesproken, dat o* capaciteit van het wetenschappelijk wwerwijs schromelijk te kort schiet. geeft tot moeilijkheden en verzet. Dit alles moet men aandachtig bestuderen en men moet er vaak bewondering voor hebben, zo zei de Paus. „Het is het gewas van de lente, dat fris en krachtig groeit op oude stronken, waarop men geen nieuw leven meer zou verwachten. Het is een kostbare inspanning en zeer vaak ons respect waardig, omdat het zo vaak jeugdig en oorspronkelijk is''. Maar dit gewas groeit vaak op buiten het apostolisch veld. De beweging heeft een -anti-institutionele tendens, zo ver volgt de Paus. „Men beroept zich op de godsdienstvrijheid, de autonomie van het geweten, de volwassenheid van de moderne christen. Men is geneigd tot een kritische houding. Men is vaak on gehoorzaam en zo oppervlakkig van geest, dat men dicht bij de vrijdenkers slaat. Men verdraagt het kerkelijke leer gezag maar moeilijk en bestrijdt de com petentie en het gezag ervan. Maar men vergeet daarbij ,.dat men nog meer af gesloten en eigenmachtige ghetto's in het leven roept, waarin slechts de inge wijden welkom zijn en toegelaten wor- Het zijn beekjes, die niet tot een grote stroom samenkomen, zo zei de Paus. „Het zijn vaak prachtige mensen die zonder dat zij het willen weinig tot stand bren gen, vaak verwarring stichten en die na een ogenblik van grote ijver meestal weer zwak worden en de kluts kwijt Een georganiseerd ambt in de kerke lijke gemeenschap daarentegen, zo legde de Paus uit. is een gelukkiger formule. Wij zien hoe dat in de Kerk van God zijn bevestiging vindt. Hij besloot met een oproep tot eenheid in de Kerk. MISLUKTE ROOFOVERVAL OP DOMINEE BERGEN (ANP) Een ongeveer 22- jarige jongeman heeft gisteravond ge tracht de 80-jarige emeritus predikant J. Bekius In Bergen onder bedreiging met pistool van zijn geld te beroven. De dominee bleek echter geen geld in huis te hebben, waarna de overvaller onver- riehterzake vluchtte. Omstreeks kwart voor tien werd er bij de woning van de emeritus predikant, aangebeld. Toen de dominee opendeed stond er een ongeveer 22-jarige jonge- voor de deur, gehuld in een overal, met zwarte handschoenen en over het gezicht een nylon kous. Dreigend met pistool zei hij enkele keren: „Mo ney, money....". De dominee wist zijn overvaller, die te oordelen naar zijn ac cent volgens de predikant een Nederlan der is, duidelijk te maken dat er geen geld in huis was. Daarna vluchtte de man, na eerst nog de telefoondraad te hebben losgerukt. Na enkele minuten wachten besloot de dominee bij buren aan te bellen en daar de politie te bel len. Deze is onmiddellijk met een onder zoek begonnen, dat tot nu toe echter nog geen resultaat heeft gehad. kilometer afstand, die een explosie als een donderslag hoorde en daarna een rookwolk zag. Verder kan hij niets zeg gen. Men probeert het kostbare zwarte kistje te vinden, waarin alle bewegingen van het vliegtuig seconde voor seconde worden geregistreerd en dat opheldering zou kunnen verschaffen over de oor zaken van het ongeluk. Er zijn twee mo gelijkheden: of het instrument is door de golfslag afgedreven, of het ligt op de bodem van de zee, die ter plaatse onge veer duizend meter diep is. Duikers en kikvorsmannen uit Saint Raphael en Nice hebben onder water naar slachtoffers gezocht. Wat wij zagen konden zij nauwelijks vertellen. Eén van hen zat na terugkeer aan de bar van het vliegveld in Nice met het hoofd in de handen en een vertrokken gezicht. Hij kon geen woord uitbrengen. Op het vliegveld van Nice is een salon gereser veerd voor de familieleden van de slachtoffers die stonden te wachten op de aankomst van de Caravelle. Zij wer den de gehele dag op de hoogte gehou den van wat er op de plaats van de ramp gebeurde. Toen er geen enkele hoop meer was ging iedereen langzaam zijns weegs; in wat voor droefheid en verslagenheid kan men zich wel voor- Secretaris van kinder bescherming aangehouden BREDA (ANP) Wegens vermoede lijke onregelmatigheden op -financieel terrein, gepleegd door de secretaris van de raad voor de kinderbescherming van het ministerie van Justitie in Breda, is de rijksrecherche een onderzoek begonnen op last van de procureur-generaal te 's-Hertogenbosch. Hangende dit onderzoek is de secretaris uit zijn functie geschorst. CENTRALE FIGUUR IN HAAGS VERZET ROTTERDAM. „Als priester dook ik in het verzet, als roverhoofdman kwam ik eruit". Aldus de dominicaan Nic. Apeldoorn, pastoor van Het Steiger te Rotterdam, die zaterdag zijn veertigjarig professiefeest viert. Bü zijn vrienden en collega's uit de bezettingstijd staat hij bekend als „Victor". ZUn loopbaan als verzetsman begon in mei 1943, toen tegen alle afspraken in de voormalige Neder landse militairen zich voor krijgsgevangenschap in Duits land moesten melden en de werving voor de arbeidsdienst begon. Pater Apeldoorn was toen kapelaan van de Prove nierparochie in Rotterdam. HU vond. dat hU als priester de plicht had, iets voor zUn bedreigde medemensen te doen. Samen met Karei Sijpestein, kapelaan Bernard Hanen en Bernard Hof probeerdo hij via de parochies een net werk van opvangcentra over Rotterdam te spannen. Ver zoeken om hulp werden vla vertrouwde figuren naar de centrale doorgezonden, die zich met de afwerking van zaken belastte. In verzetskringen stond de organisatie bekend onder de codenaam F-2i een afdeling van de landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers. Toen Victor in Januari '44 als gevolg van het praten van een onderduiker zelf moest onderduiken, reisde hij hert Zuid-Holland af, om via de pastorieën contacten te leggen tussen afzonderlijk werkende groepen van katho lieken en protestanten. Een bezoek van een S.D.'er aan de pastorie van de Provenier noodzaakte pater Apeldoorn zijn priesterlijk werk voorlopig neer te leggen, zodat hij zich geheel aan het verzet kon gaan wijden. Dit was tegen de bedoelingen van zijn overheid, die hem adviseer de „rustig In een hutje op de hei" te gaan zitten. Het werk van Victor groeide met de dag. Overal had hij contacten. De heer Neliesen, vertrouwensman van aartsbisschop De Jong, hield hem regelmatig op de hoogte van wat de Maliebaan dacht en van plan was te doen. Nauw was de band met het Limburgse verzet dat onder leiding stond van Jan Hendrlksen Ambroslus), kapelaan Naus uit Venlo en Kuypers uit Maastricht. Leiding Den Haag Velen van zUn vrienden werden gearresteerd. Midden 1944 kwam het distriet Den Haag zonder leiding te zitten; Victor nam deze over, hoewel zUn collega's In Rotterdam erop gokten, of hU langer dan drie dagen in leven zou blijven. Met Frits Ruys wist hU de zaak weer op gang te brengen in nauw contact met de mensen van de Vlietstreek, zodat hU tenslotte het hele district op de provinciale vergadering kon vertegenwoordigen. Het duurde niet lang. In augustus 1944 vond het grote verraad plaats van Edith (Mlep van Orapje), met als gevolg dat de bezetters in één nacht 28 invallen deden en veel verzetsmannen werden gearresteerd. Hiermee stortte de hele organisatie in elkaar. Toch bleef het werk doorgaan, ondanks het feit, dat bijna dagelijks slachtoffers vielen. Van de Haagse groep zijn in totaal 70 leden omgekomen. Het contact met Rottterdam bleef behouden. Toen daar in oktober 1944 een reeks arrestaties plaats vond, trok pater Apeldoorn onmiddellijk naar Rotterdam om te zien, wat hij kon doen voor zijn vrienden, die inmiddels door de gezamenlijke KP van Rotterdam uit het Haagse Veer bevrijd waren. In Den Haag bleef pater Apeldoorn een van de centrale figuren uit het verzet. Via de zender „Vredespaleis" van Jules van Paassen kwamen de Informaties b(j hem bin nen. Hij stond in nauw contact met de plaatselijke K.P. Uit die tijd dateren o.a. zijn betrekkingen met „Peter Zuid" (Borghouts) en „Peter Noord" (Hordijk). In de winter 1944-1945 werden in Den Haag 25.000 bon kaarten door hem verspreid, samen met „Zwarte Kees" (Molenaar). In de laatste tijd van de oorlog spande pater Apeldoorn zijn kraoten in voor wat toen „Het Volksherstel" werd genoemd. Na de bevrijding reisde hij samen met ds. F- Slomp stad en land af om te spreken over de geestelijke achtergronden van het verzet. Zijn bedoeling was, de mensen op te roepen tot geestelijke weerbaarheid en tot een principiële afwijzing van alle dictatoriale streven. Het lag voor de hand, dat pater Apeldoorn, ook al was hij naar zijn eigen zeggen als „roverhoofdman" uit het verzet gekomen, ln de Rotterdamse zielzorg een rol van betekenis zou gaan vervullen. Van 1946-1949 werd hij pastoor van do verwoeste ,,De Olde" ln de binnenstad. Daarna volgde een onderbreking van elf jaar waarin hU achtereenvolgens de functies bekleedde van prior ln het theologlcum te Nijmegen en van vicaris-provinciaal. Toen in januari 1960 de bouwpastoor van Het Steiger in Rotterdam plotseling overleed, werd vanuit deze stad een beroep op pater Apeldoorn gedaan om diens plaats ln te Het Is onmogelijk om ln enkele zinnen te schetsen, welke plaats pater Apeldoorn als pastoor van Het Steiger in Rotterdam inneemt. Deze kerk staat bekend om de verzorging van de liturgie en de prediking, om de beleving van de oecumene, de talrijke gespreksgroepen en cursussen en niet in het minst om de gastvrijheid, die op de pastorie beoefend wordt. Bekend ls onder andere de Open Spreekkamer, een Informatiecentrum voor de zoekende, de vragende mens van de grootstad en de telefonische hulpdienst voor mensen ln nood. Pastoor Apeldoorn staat bij zijn collega's bekend als een typische managerfiguur. H4J ls een man met een uitgesproken zakelijke instelling, nuchter oordeel, aan- d^pht voor de grote lijnen, snel aanvoelingsvermogen en besluitvaardigheid. Bij dat alles blijft hij aandacht houden voor ieder mens persoonlijk. Voor tallozen ln Rotterdam en daarbuiten ls hij een vriend en een raadsman ln vaak" uiterst moeilijke omstandigheden. Ook heeft hij zich, hoewel overladen met alle mogelijke functies, altijd op de hoogte weten te houden win de nieuwe stromingen, die het kerkelijk en wereldlijk leven beheersen. Hij staat zonder enige paniek midden in deze tijd. Op zaterdag 14 september viert hU zijn veertigjarig professiefeest. Om twaalf uur gaat hij zelf voor in de viering van de eucharistie ln de Stelgerkerk. Daarna volgt van half drie tot vier uur een receptie ln het HiltonhoteL Maurice Chevalier tachtig jaar PARIJS (AP) Maurice Chevalier is 80 vandaag. Ongeveer 400 van zijn vrienden zullen een verjaardagsfeest voor hem zouden ln het Lido. Het diner, begint om 9.30 en zul worden gevolgd door de normale voorstelling van Lido, daarna zal het echte feest beginnen Onlangs heeft Maurice Chevalier ge zegd dal hij zich voelde „als een bokser die juist een match heeft gewonnen" Maar „ik moet ophouden voordat ze me k.o. slaan", voegde hij er aan toe, de bloemen al. kunnen hetrrkkei Alg. secretaris NDP DEN HAAG (ANP) De ledenverga dering van de Nederlandse Dagbladpers heeft overeenkomstig het voorstel van het bestuur met ingang van 1 januari 1969 tot algemeen secretaris van de NDP benoemd de heer mr. G. J. van Roozendaal, thans directeur van het centraal bureau voor courantenpublici- teit van de Nederlandse Dagbladpers. De huidige algemeen secretaris, mr. J. J. Nouwen, is met ingang van dezelfde datum benoemd tot adjunct-directeur t A. Sijthof N.V Den Haag. (Van onze correspondent) plaats moest hebben, brachten Lou's en- mee had de zaak Lou voor hem en voor SCLAYAN Naamloos en vergeten jgelen het stoffelijk overschot naar Sclayn. het gemeentebestuur van Sclavn afge- heeft de onsterfelijk gewaande Lou een klein dorp in de weg van Namen daan. Voorthuysen. de palingboer uil Muiden. j naar Luik. Daar. zo had een kenner van de Maasoevers van Sclayn zijn laat- de Belgische gemeentewetten uitgevon- Het kerkhof bergt nu voor de gemeen- niet, zo- j den, zou Lou nog drie maanden in een schap van Scldyn een merkwaardige do- •oorlopig graf mogen rusten. Vijf weken de. maar de mensen maken er zich niet ste rustplaats gekregen. Hij i als zijn volgelingen tegen beter weten in dachten, uit de twee voorlopige graven in Agimont en in Sclayn verrezen. De on verbiddelijke wet houdt geen rekening met vermeende godheden en de tijd waarbinnen zij zeggen uit de dood te zul len opstaan. Gelijkgeschakeld met de gewone ster- velingen, die deze aardbodem hebben be- j woond, is Lou's lichaam vijf weken ge leden definitief te ruste gelegd. Geen naam, geen spreuk, siert zijn graf. Geen kunstbloemen ook, waarmerk van iedere Belgische begraafplaats. De god Lou rust naamloos. Zijn engelen, die uren van hun leven op hun knieën doorbrachten, ko men niet knielen bij zijn graf. De god Lou rust vergeten. Op de dag. waarop in Agimont de Belgische grensplaats waar hij op 23 maart stierf de definitieve begrafenis geleden was ook die termijn verstre ken. De doodgraver van Sclayn .deed op het gemeentekerkhof, dat als een oase van rust op een helling tegenover de hier nogal ruig stromende Maas ligt, zijn plicht. Hij groef een nieuw graf in een uiterste hoek van de dodenakker, bracht de kist uit het voorlopige graf over naar de vers gedolven kuil en legde er een ■wars betonnen plaat overheen. Daar- druk over. In hel helder gepoetste dorps café, waar de fil terkof f ie met meer zorg en vriendelijkheid geserveerd wordt dan in welk Brussels café-restaurant ook, weet de waardin van niets. Ze kijkt met een zeker eerbiedig medelijden als ik zonder meer de weg naar het kerkhof vraag, Pas als ik informeer of ze iets van Lou, de god uit Holland, weet, maakt da arnst op baar geilcht plaats voor een ongelovige lach. Nee, daar heeft ze nooit van gehoord. „Of wacht eens. een tijdje geleden hebben ze aan de bar staan praten over een gekke Hol lander, misschien ging het wel over die mijnheer" Een oud vrouwtje, die al generaties van Sclayn heeft overleefd en voor wie een wandeling over het kerkhof een uur vol herinneringen is, weet slechts te ver tellen dat er „ln die hoek" een nieuw graf bijgekomen is. Het steekt haar ken nelijk, dat ze niet weet wie er begraven is. Het ls zeker niemand van Sclayn. Dan had ze het moctep weten. Ze heeft nog geen begrafenis overgeslagen en de dood graver vertelt haar alles. Ze hangt aan mijn lip als ik verhaal over Lou, die dacht dat hij God was en slaut de han den vertwijfeld ineen over zoveel hoog moed. Tegelijkertijd is ze teleurgesteld in de doodgraver, wiens doen en laten ze op het kerkhof nu al jaren volgt. Als ik me bij het zware ijzeren hek nog even omkeer, zie ik haar met ge zwinde pas de helling van het kerkhof nemen. Regelrecht op de doodgraver af. Die krijgt er van langs, denk ik. DOLBLIJE TURKEN: SCHIPHOL. KindclUk zijn woens dagmiddag de twee Turkse vrouwen, van wie één met een zoontje van 2 j jaar, uit Istanboel op Schiphol aangekomen, die drie weken geleden op grond van een zuiver formele kleinigheid op last van het ministerie van Justitie zonder pardon naar Turkije werden teruggezon den. Daarmee raakten ze het zuinig bijeen gegaarde geld voor de vliegbiljetten kwijt. Minister Polak greep toen in cn besliste dat de twee vrouwen voor reke ning van de Nederlandse staat naar ons land konden komen. Het ging om een bedrag van 1415 „Het terugsturen geschiedde op last van een .unbtenaar van het ministerie van Justitie ln Den Haag, die alleen maar naar een circulaire wilde kijken en van geen menselijke overwegingen wilde weten. Maar eind goed, al goed de vergissing is ruiterlijk erkend en daarvoor kan ik niet anders dan alle lof hebben". Aldus de bedrijfsleider van de onderneming ln Amersfoort waar de Turken in dienst zijn. Nadat minister Polak persoonlijk had Ingegrepen deed zich nog een kink in de kabel voor: dltmoal was het uitreis visum van de vrouwen verlopen en de argwanend geworden Turkse regering gaf niet zomaar een nieuw. Eerst moest er voor worden gezorgd, dat de Turkse mannen via de Turkse consul in Rot terdam alle overtuigende schriftelijke vergunningen en bewijzen naar Ankara hadden gezonden. „Een kusje hoeft niet, dat geven wij vanavond wel", zeiden de beide uiter-t verlegen Turken in antwoord op het dringende verzoek van persfotografen, die in de verwarring van de begroeting geen goed plaatje van het vijftal hadden kunnen schieten. Voor het forum van de verzamelde marechaussees, KLM'ers, luchthavenpersoneel en persvertegen- wooidlgers hielden ktj hun gevoelens liever verborgen en poseerden nogal stijfjes met zijn allen op een rijtje. Giuseppe Pascali verongelukt ROME (AP) Giuseppe Pascali (33). de enfant terrible van cle Italiaanse beeldhouwers, Is woensdag In het San Giovanni ziekenhuis in Rome overleden na een ongeluk met een motorfiets. Pascali heeft op de Biënnale van dit jaar een heel vertrek gevuld met wer ken uit hout met acrylic haar en voor werpen uit ijzer met staaiwol als haan.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7