^FIFflX NORTON FILTER KING Centraal beheer kath. ziekenhuizen SLOPERS WILDEN LOODS TE LIJF GAAN Te hard langs wrak gevaren Daders 20 minuten na mislukte overval gepakt Twee doden bij autobotsing Verwijt over contractbreuk in metaal GEZAMENLIJK WEDIJVER UITSLUITEN it Nationaal plan voor bouw ziekenhuizen Flessen met parathion verdwenen Verspilling en p rest i gebouw tegengaan Groet een vrind en he1" een kind Minstens 1% van nationaal inkomen 1970 Hondsdolheid rond Aken DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Vier perso neelsleden van het slopersbedrijf Var der Marei uit Nieuwerkerk hebben gister middag geprobeerd om een binnenloods van het Rijksloodswezen af te tuigen bij de Berghaven in Hoek van Holland. Door vla een achteruitgang van het loodsge- bouw te vluchten, kon de loods aan mishandeling ontsnappen. Oorzaak van dit alles vormde een on geluk op de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Poortershaven, waarbij twee slopers te water raak ten. De slopers waren met. enkele bergingsvaartuigen en bakken bezig met ROTTERDAM (ANP) Twee gewa pende mannen hebben gistermiddag tegen zes uur de kassier van een bank filiaal aan de Stadhoudersweg in Rot terdam onder bedreiging van een pistool ertoe willen brengen het kasgeld af te dragen. Toen de kassier bleef weige ren aan deze eis te voldoen, vluchtten beide mannen. De Rotterdamse politie wist hen twintig minuten later te arres- De daders van de mislukte overval zijn de 25-jarlge losarbeider G. A. K. en de 28-jarige controleur TJ. de B., bei den uit Rotterdam. K. ging omstreeks half zes het kantoor van de spaarbank binnen. Hij overhan digde de beheerder, de 47-jarige L. J. Kontze, een spaarbankboekje, dat een tegoed vermelde van 498 gulden. Het spaarbankboekjes stond op naam van zijn vriend, die in een auto buiten bleef wachten. De pagina waarop het tegoed itond bijgeschreven, vertoonde onregel matigheden. Er waren vermoedelijk stro ken uit andere spaarboekjes opgeplakt. De beheerder vertrouwde de zaak niet en ging naar de kaartenbak om het tegoed te controleren. Op dat moment trok K. een pistool en zei de beheerder om geld te gooien in een tas die hij inmiddels op de balie had gelegd. De heer Kontze wilde niet aan dit verzoek voldoend. Hij zei: „Ik denk er niet over". K. ging daarop weg, de tas en het boekje mee- wmend. Volgens getuigen is hij toen had rennend in de langzaam op gang temende auto van zijn vriend gestapt. Omstanders namen onmiddellijk, het Aenteken op, dat kort daarna aan alle surveillanceauto's van de Rotterdamse politie werd doorgegeven. (ADVERTENTIE) Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! het slopen van de wrak van het Duitse schip Stubbekammer, dat twee jaar ge leden voor de Nieuwe Waterweg zonk en waarvan de resten op dit punt aan de grond zijn gezet. Terwijl de mannen met dit werk bezig waren, kwam vanuit Rot terdam de vrachtvaarder .Adolf Leon- hardt" met loods W. van OordL Dit schip is te hard langs de werkvaartui- gen gevaren met het gevolg dat door de zuiging kettingen en draden braken, ter wijl een van de werkvaartuigen bijna kapseisde. Twee slopers raakten daarbij te water maar konden zich aan het schip vastgrijpen. Woedend over deze gevaarlijke ma noeuvre van de „Adolf Leonhardt", die naar mening van de werklieden ook te dicht langs hen voer, klommen vier slo pers op een sleepbootje en begaven zich naar Hoek van Holland. Daar wisten zij via een omweg de naam van de loods te weten te komen die juist aan wal was gestapt en naar het loodsgebouw was ge gaan. De slopers posteerden zich voor de deur van het gebouw en dreigden de loods wel even naar buiten te halen om hem mores te leren. De Hoekse politie moest eraan te pas komen, maar zag nauwelijks kans de ver hitte gemoederen tot bedaren te brengen. Eerst toen de mannen hoorden, dat loods door een achterdeur was vertrokken en al lang en breed in de trein zat, kwa men zij enigszins tot bedaren. Volgens de mensen van het slopersbe drijf is het al meerdere malen gebeurd dat schepen door te grote snelheid of door te dicht langs het wrak te vara lex-ens van de daar werkende menst gevaar brengen. De adjunct-loodscommissaris in Hoek \'an Holland, de heer Schellenboom, noemde het een „betreurenswaardige zaak". Hij gaf toe dat de loods kenne lijk een beoordelingsfout heeft gemaakt bij het passeren van wak. „Dergelijke fouten komen nu eenmaal voor, hoezeer wij ook proberen die te vermijden". Hij achtte het echter zeer de vraag of dit inderdaad herhaaldelijk is voorgekomen. Naar zijn mening betreft het hier incidenteel geval. „Waarom", zo vroeg hij zich af, „heeft ons nog nooit klacht bereikt, wanneeer dit gevaar al eerder is opgetreden". Het gedrag de slopers noemde hij „beneden peil". „Een loods als de heer Van Oordt, die al >'n twintig dienstjaren heeft, doet zoiets niet met opzet, evenmin trouwens als enige andere loods dat zou doen. Men heeft dan ook geen enkele reden om het klachten zijn dan zullen wij deze ze ker diepgaand onderzoeken, want tenslot- het loodswezen er juist om de veilig heid van de scheepvaart zoveel moge lijk te verzekeren". Volgens de slopers zou er al meerde- malen geklaagd zijn bij het Rijksha vendienst, maar bij deze dienst kon men daar niets over zeggen. Vast staat wel dat de Rijkshavendienst nooit klachten heeft overgebracht bij het loodswezen. Zowel bij het slopersbedrijf als bij het loodswezen zal men de zaak onderzoeken zo mogelijk minnelijk schikken. Want, zo zegt men aan beide zijden: ook goede onderlinge verhouding is ln het belang van de scheepvaart. OMMEN (ANP) In Ommen heeft woensdagmiddag tegen zes uur op de weg Raalte-Hoogeveen, een botsing tus sen twee personenautos plaats gehad, die aan twee mensen het leven heeft gekost, terwijl drie anderen ernstig gewond wer den. Een personenauto reed onverwacht de weg op en werd aangereden door een andere personenauto. De vijf inzittenden van beide wagens werden overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle, waar de 58-jarige bestuurder van eerstgenoemde auto en een 60-jarige inzittende aan hun verwondingen overleden. UTRECHT (ANP) In zijn officieel orgaan verwijt St.-Eloy, de NKV-bond in de metaalnijverheid- en elektronische «SM industrie, de federatie van werk geversorganisatie in de metaalnijver heid contractbreuk, omdat zij haar le den heeft geadviseerd zieke werknemers niet langer dan één jaar een aanvul ling te geven op hun WAO-vakantieuit- kering. In de huidige CAO staat daar- ox-er niets, zo meent St.-Eloy. Wel heb ben de werknemersorganisaties zich in principe bereid verklaard in de CAO te bepalen, dat de vakantietoeslag, die de werkgever moet betalen aan werkne mers, die een WAO-uitkering genieten, wordt verminderd met de vakantieuit kering, die deze werknemers van de be drijfsvereniging ontvangen. St.-Eloy meent, dat de federatie van werkge versorganisaties in de metaalnijverheid eenzijdig een nog niet overeengekomen bepaling wil toepassen. U rookte nog geen filter? Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret. Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die er is! Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size 25 voort 1,50 Norton Filter King Size - rijp, vitaal, echt... World Registration Pending Suggestie op Nijmeegse studiedagen het aantal roepingen, de vernieuxvingen in 't religieuze leven, de snelle evolutie in de geneeskunde en de socialisatie van de maatschappij vormen met de daar aan verbonden nevcnaspecten zulke grote problemen voor de katholieke kenhuizen, dat men zich met recht kan afvragen, of deze nog moeten blijven voortbestaan. „Ik voor mij meen, dat dit het geval moet zijn, omdat juist hier de mens als geheel kan worden behandeld en omdat de katholieke ziekenhuizen een collec tieve getuigenis zijn van de christelijke geest". Dat zei gisteren de Leuvense hoogleraar, prof. dr. A. Prims op de eerste van de drie Europese studieda gen over de ontxvikkeling van het ka tholieke ziekenhuis in West-Europa in het preklinisch hoofdgebouw in Nijme- Prof. Prims, voorzitter van de inter nationale confederatie van katholieke ziekenhuizen, die samen met de in het cemtraal bureau voor het katholiek zie- kenhuisxvezen verbonden verenigingen de studiedagen organiseert, bleek echter daarbij van mening te zijn, dat men het katholieke ziekenhuis niet tegen iedere 4$ prijs moet gaan handhax-en. Eerst moet men bezien of het aan tal van onder meer technische voorwaarden zal be- antxvoorden. Hiertoe is planning nodig, aangepast aan de behoefte en moet on gezonde concurrentie worden uitgescha keld. Aan de hand van de reeds bestaan de toestand in België gaf prof. Prims een mogelijke oplossing voor de vele moeilijkheden. Deze zou volgens hem moeien bestaan in hel vornen van een centraal orgaan, waaraan het beheer van alle katholieke ziekenhuizen wordt gedelegeerd. Autonomie blijft ten aan zien van de specifiek eigen aangelegen heden. Aangezien vooral deskundige le ken in het orgaan zitting zullen hebben, is dan pas verantwoorde besluitvorming mogelijk, aldus prof. Prims, die vervol gens enige variaties op deze suggestie Eerder op de dag waren de ruim 400 deelnemers uit zes Westeuropese landen ontvangen door prof. mr. De Vreeze, voorzitter van de beheersraad van het katholieke ziekenhuiswezen: „Bij de in richting en x'ersteviging van de maat schappij volgens de goddelijke xvet kan het oprichten van eigen katholieke instellingen noodzakelijk zijn. Dit moet echter gebeuren met erkenning van wat er aan goeds te xnnden is in de huidige maatschappijvooral de ontwikkeling naar eenheid, het proces van een gezon de socialisatie en van burgerlijke en eco nomische samenxverking". De bisschop \'an 's-Hertogenbosch, mgr. Bluyssen, zei in zijn openingswoord, dat de Kerk zich xveliswaar geen zorgen meer hoeft te maken over het zieken huiswezen zelf. maar dat zij xvel ver antwoordelijkheid heeft en houdt voor de mensen die er xverken. Want juist zij geven een concrete inhoud aan de nim- mer eindigende opdracht van de Kerk tot j prediking van de naastenliefde. De Westduitse mgr. W. Mühlenbrock onderstreepte het betoog van zijn Bel gische voorganger: „Het katholieke zie kenhuis zal pas dan zijn plaats xvaar kunnen maken, als het er in slaagt de kostbare aanpassing aan de moderne medische-, technische- en organisato rische ontwikkeling door te voeren". Reconstructie van kinder mishandeling Op bevel van de justitiële autori teiten nl Rlo de Janeiro hebben de weeshuis-., vader" en -„moeder". Abel en Edilna Marques moeten demonstreren hoe een hen toever trouwd jongetje aan bed geketend xverd, als het met bedelen te weinig geld had binnen gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil de strijd aanbinden met verspillingen bij de bouw van ziekenhuizen, verpleegte huizen, poliklinieken, ambulatoria enzo voorts. Met behulp van een nationaal ziekenhuisplan hoopt staatssecretaris Kruislnga (Sociale Zaken en Volksge zondheid) een betere kostenbewaking, spreiding en efficiency te bereiken. Dit regeringsplan is gelanceerd in een wetsontwerp zickenhulsbouw, waarin dc bouxv van een ziekenhuis wordt onder worpen aan ministeriële toestemming. ROTTERDAM (ANP) Van een ding dozen met parathion. die voor 1 voer gereedstonden aan ren kade de Coolhaven in Rotterdam, is gi middag 2 liter parathion verdwenen. Vandaag is de jaarlijkse verkoopactie begonnen van Unicef wenskaartenten behoeve van het Wereldkinderfonds van de Verenigde Naties. Het motto is ditmaal: „Groet een vrind en help een kind". Kindervriend Pipo de Clown heeft vandaag de eerste U nicef kaarten gekocht van de echtgenote van de Amsterdasnse wethouder van publieke werkep, mevrouw C. de Wit-in 't Veld. De serie wenskaarten bevat twintig kaarten met kienrenreproduhties van verschillende internationale kunstenaarsdie belangeloos hebben meegewerkt. De kaarten zijn te koop voor vijf gulden. Tegelijk met de wenskaarten w ook versohenen de nieuwe edistie van da Unicefwegk agenda fj 1J50)± Een chauffeur van een drijf ontdekte dat de doze levensgevaarlijke gif broken, xvaarna de inhoud trole werd onderworpen. Daarbij kwam vast te staan, dat 2 flessen met elk een liter parathion waren ontvreemd. De txvee flessen parathion zijn te rechtgekomen in het water van de Cool haven. Een 10-jarig jongetje had de flessen weggenomen uit de voor ver voer gereedstaande zending en ze daar na in het water van de haven gegooid. Omdat de mogelijkheid dat kinderen de flessen hebben meegenomen, niet kan worden uitgesloten, werd door de Rot terdamse politie vanuit surveillancewa gens in de omliggende wijken een xvaar- schuwing omgeroepen. De flessen zijn voorzien van «en eti ket met doodshoofd. Door deze vergunningseis ls het mi nisterie van Sociale Zaken voortaan in staat om toe te zien op een doelmatige spreiding van de ziekenhuisvoorzienin gen. In zijn memorie van toelichting zet dr. Kruisinga uiteen, dat tot nu toe motieven van irrationele aard, „zoals prest ige-overxvegingen", ven rol kunnen spelen. Het xvetsontxvei p kan hieraan paal en perk stellen. Hierbij is een zeer belangrijke taak wegge legd voor de provincies, die het minis terie advies moeten gex-en over de gewenste regionale planning Staatssecretaris Kruisinga xx ijst er verder op. dat de totale kosten van peditiebe- ünze gezondheidszorg in het nationale ,et het uitgavenpatroon aanvaardbaar moeten blijven. De bewindsman constateert overigens, dat de enorm gestegen In vesteringskosten mede worden veroor zaakt door kwaliteitsverbetering van de dienstverlening. Als andere oorzaken noemt hij: de stijging van lonen en salarissen; de vooruitgang van de medische we tenschap, waardoor meer personeel no dig is; dc sterke toeneming van de oudere leeftijdsgroepen (bejaarden x-an 65 jaar en ouder hebben drie tot vier maal zo veel verpleegdagen nodig als jonge- het ontstaan van de zgn. xvelvaarts- ziekten (hart- en vaatziekten); een stijgend gebruik van de me dische voorzieningen als gevolg van de xvelvaart (het aantal verpleegdagen per duizend verzekerden was 1107 in 1952, tegen 1836 in 1966). „Dc honderden miljoenen guldens, die in de komende jaren in de bouxv van inrichtingen voor gezondheidszorg moe ten xvorden geïnvesteerd, dienen dan ook zo doelmatig mogelijk te xvorden besteed. Een Juiste kwantitatieve voor ziening en een goede spreiding zullen ook in het belang zijn van de patiën ten: wachttijden bij opname, onnodig vervoer, onderbezetting enz zo con cludeert dr. Kruisinga. huisplan staat beroep open voor de genen, die menen in hun belangen te worden geschaad. Het plan geldt tel kens voor maximaal vijf Jaar en kan tussentijds worden herzien. Dr. Kruisinga geeft in zijn memorie van toelichting een aantal cijfers, die demonstreren om welke enorme be dragen het hier gaat. Vorig Jaar werd 254 miljoen gulden gestoken in de pro- duktie van inrichtingen voor gezond heidszorg, tegen 182 miljoen gulden in 1966. Hierbij moet xvorden bedacht, dat de bouwkosten slechts de helft van de totale investeringskosten zijn. In 1967 werd voorts bouwvergunning verleend voor inrichtingen met een totale bouw som van 396 miljoen gulden. Per 1 ju li j.l. waren in totaal 85 bouxvplannen aanhangig gemaakt. Begin januari wa ren gebouwen in aanbouw met een totale bouwsom van 747 miljoen gul den. ONTWIKKELINGSHULP Inspraak Hel VAALS (ANP) In verband met nieuwe gevallen van hondsdolheid heeft het gemeentebestuur van Aken de streek rond de stad tot aan de Nederlandse grens bij Vaals tot besmet gebied ver klaard. Dit is gebeurd naar aanleiding xan het onderzoek op een vos, die bij het drielandenpunt xverd neergeschoten, waarna bleek dat het dier was besmet. tetsontwerp gaat ren doelmatige spreiding niet kan den bereikt zonder verregaande in spraak van de regio's. „Op regionale basis xxorden behoefte, mogelijkheden en plaatselijke belangen het beste af gewogen, terwijl ook de opzet voor een onderling goed afgewogen systeem van op elkaar aansluitende voorzie ningen het beste op provinciaal ni veau kan worden opgesteld. In ons land heeft men zich in het verleden te veel gericht op het landelijke niveau en te xveinig op het regionale. De provinciale besturen zijn het meest ge schikt om de verschillende zienawijzen, studies en plannen binnen die provin cie te integreren", aldus de memorie van toelichting. Bij het afgeven van vergunningen wil de regering zich dus baseren op de provinciale planning, die aan de landelijke aspecten zal worden getoest via de adviezen van een nationaal ad viesorgaan. Tegen dit landelijke zieken- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Zolang wc er niet ia zullen slagen aanzienlijk grotere bedre» gen voor ontwikkelingshulp te besteden, schiet ons land duidelijk tekort. De Ne derlandse overheidsbijdrage moet in 1870 minstens een procent van het nationaal inkomen bedragen. Daarbij moet in elk geval ook voldaan worden aan de doel stelling van de wereldhandelsconferentie, uil. dat I dat de hulp een procent van het bruto tionaal produkt mort zijn". Dit concludeert een xverkgroep van de anti-revolutionaire partij in een rap port: „Ontwikkelingspolitiek". Dit rap port is uitgebracht op verzoek van het college van advies van deze partij, dat onder voorzitterschap staat van oudmi nister prof. mr. P. J. Verdam. De werk groep waarschuwt intussen ln het rap port voor wat men noemt het uitschrij ven van een blanco cheque voor de ont wikkelingslanden. De overheid moet namelijk kanalen zoeken om deze hulp zo verantwoord mogelijk te laten verlas» pen. „Zonder meer grote bedragen be schikbaar stellen is onverantwoord en heeft dikwijls niet de minste zin", al dus het rapport. Het rapport legt de nadruk op het stimuleren door de ovcr- heid van de particuliere investeringen, waarbij de garantie tegen politieke en niet-commerciële risico's voorlopig nog 'n belangrijk onderdeel van de overheids hulp moet uitmaken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5