Lagor \A/aard: „die zeemeermin laa Van de auto op de fiets :ht( mensen wat een mensen KUNST STOF VOOR DELTA WERKEN Johnnie de Ier werd gruwelijk mishandeld Encycliek laat alle ruimte voor dispuut ANWB HELPT BIJ KEURING KLANT AAN VERVOER „Lastig kind door moeder giftigd ver JER 1 «WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT ffkm *©U ODTOff Pech gebade ah we tegen vieren met de tong op de bleien bij bet ranzig etablissement arriveren, waar de eer ste levende zeemeermin van west-euro pa bezichtigd kan worden half mens balf vis, ideaal dus voor vasten en •ntboudingsdagen is de deur gesloten en bet aquarium leeg. „Sorry", zegt de portier met oprechte deernis, „als we we t geweten hadden, zouden we haar wel effe hebben vastgehouden. Een bel letje naar de baas was al voldoende ge- Het fs vervelnd, maar zeer begrijpe lijk. „De zeemeermin wordt gewoon ververst". „Neen", antwoordt de portier, „ze heeft een snipperdag. Ze is naar der moe der in Nieuwkoop". Hij staat welwillend glimlachtend in de deuropening met zijn kapiteinspet van het NcJ wit C1'èpepapier diep op 't puistig hoofd gedrukt. Hij wijst naar de einder en zegt: „Als u nog effe tijd hebt, de baas is net het strand op om een nieuwe te zoeken. Hij kan elk moment terug komen". Hij doet een stap achterwaarts en ver volgt: „U mag wel zolang binnen komen staan hoor. Als u maar niet naar de rom mel kijkt". Het is 'n donkere schutsluis met hal- APPeJ verwege een beslagen ruit, waarachter ondermaatse goudvissen verveeld krin getjes spuwen tussen het wier. Ah juist, nu is alles duidelijk. Die zee meermin ligt daar gewoon haar acht- '8 hij en a delicate missie „Helemaal niet", hijgt een stem achter ons. Het is de baas, zojuist terugge keerd van zijn delicate missie langs de kust. De vangst staat gapend naast hem: een mollige forens uit Amster dam, die een kwartier geleden nog se- 0 geen krimpie rieus dacht, dat ze naar Scheveningen was gegaan om een dagje uit te bla zen. Ze kijkt de baas hoopvol aan en vraagt: „wat moet er nou gebeuren?" Hij schudt het hoofd en zegt: „voorlo pig niks. Eerst moet die meneer d'r uit. Vindt u het erg om effe buiten te wachten? Dan kan de zeemeermin zich ondertussen gereed maken". De portier gaat ons voor en vraagt bui ten met 'n begrip voor de situatie. „Ze moet effe d'r staart aantrekken, begrijpt w. En we vreten niet eens, of ia past. Die andere zeemeermin, de vaste zal ik maar zeggen, is veel dunner. Maar d'r zit een hoop rek in die staart -Zui ver wol begrijpt u? Met een beejte sjorren moet het lukken". Op dat moment komt ook de baas naai buiten: Lagor Waard, belegen Haag se stuntman, losjes acterend uit de heu pen en vooralsnog niet bereid een krim pie te geven. Hij wijst in de richting van de tent en zegt: „Wat schrijf je daar nou over? Je maakt er zeker een Bi- bebverhaal van, is het niet. Je gaat natuurlijk doormekkeren over die staart Zeggen, dat het allemaal flauwekul is. Van mij mag je, je mag er ook nog bij zetten, dat ik hem voor een vrien denprijsje heb laten breien. Vijftig pop Zeg nou zelf, daar kun je niet voor zon der zitten. En ijzersterk, want hij moet nog een tijd mee. Ik ga straks met de ze tent alle kermissen af. Ik ga gewoon een hele hoop geld verdienen, want dit is het helemaal. Dit is gein, dit is he lemaal jofel. Je kunt het natuurlijk ook op de bietstoer proberen, beatnikje spe len, maar met een leuk stuntje bela zer je ze evengoed. beetje glamour Ik kan nou toevallig goed tokken. lek ker kwekken en als ik 'n idee heb, dan praat ik iedereen plat. Dat is gewoon een kwestie van persoonlijkheid. Ik heb persoonlijkheid. Ik heb aan de Costa del Sol in Spanje strandstoelen ver huurd, die van een ander waren. Hoop verdiend. En al die vogels dachten, dat het safe zat. dat ik de baas was. In Zweden heb ik het weer anders aange Lagor Waard: „Een zeemeermin, dat is het einde". pakt. Ik was er nog nooit geweest, ik kende heg noch steg, maar als er 'n bus aan kwam, dan bood ik mijn dien sten als gids aan. Weten die mensen veel. die waren er immers ook nog nooit geweest. Ik heb een map met ideecn. ik barst er van. Die hele Miss-Schevcningcin er- kiezing is mijn werk geweest, 'n Beet je sex. een beetje glamour en je zit op fluweel. Die prijzen komen dan van zelf. want alle zaken hebben wel er gens een potje, dat ze over de balk wil len smijten voor de belastingen, ik zet te die directeuren ook nog in de jury dan waren ze helemaal gelukkig. Dach ten ze. dat ze nog attractief waren ook. Bekijken man, dat is het enige. Alleen met mijn eerste boek heb ik een fout je gemaakt. Het is steengoed hoor, maar ik ben alleen naar de verkeer de uitgever gestapt. Soethout is 'n goeie jongen, maar hij heeft alleen entree in de obscure winkeltjes. Daardoor kreeg ik in de goeie boekwinkels geen poot aan de grond. Ik doe het nou an ders: ik ga straks naar Afrika en ik schrijf daar in één ruk mijn tweede boek. Ik heb er twee maanden voor uit getrokken en ik hoef maar 3 uur per dag te werken. Dat is prettig. Het word iets tussen Steinbeck en Hemmingway in. Het wordt een bom in de Neder landse litteratuur. hoop gedonder Wat ik met die zeemeermin doe? Daar ga ik rustig mee door. die laat ik nooit meer los. Ik heb het een tijd met beat geprobeerd ik had happenings met 600 man, maar je krijgt altijd gedon- CARRIERE VAN HAAGSE STUNTMAN KRIJGT EEN LUCRATIEF STAARTJE dei Moet je weten, dat ik speciaal voor die hap examen heb moeten doen voor het café en aanverwante bedrijf. Ik ken nou zeven manieren om je han den te wassen, je hoeft me niks te ver tellen. Maar toch heb ik er meer ge kapt. Wat zul ik me druk maken met een stelletje nozems, als ik meer kan verdienen met 1 ongelukkige zeemeer min. Ik heb hier op één mooie zomer dag duizend mensen binnen Rehad en die kwamen er stuk voor stuk voldaan uit. Weet je waarom? Omdat ze toch wel wisten, dat zeemeerminnen niet Daarom. Als je dat nou maar voor ogen houdt, kun je je nooit bekocht voelen. Voor die vijftig cent entree kun je trouwens weinig babbels hebben. Wat is nou vijftig centy Een zak patel 10 punten magci toepassing bu omiseS ft dt vervaardiging van zink- 5 I stukken voor de Deltawer- ken wordt thans gebruik I gemaakt van polypropeen, ren door Shell geprodu- Rgi eeerde plastic. De zink stokken, waarin dit plas ticmateriaal is verwerkt, worden op het ogenblik gebruikt bij de afsluiting het Haringvliet en het Brouwershavense Gat. Zinkstukken fungeren als l bodembescherming. Een stroom die over de bodem trekt, zal water meezui- gen. waardoor ook een zandtransport ontstaat. Een zinkstuk moet als een soort filter kunnen fun- I geren: het moet het zand tegenhouden, maar het wa ter doorlaten. Van ouds her werden zinkstukken opgebouwd uit een boven- en een onderrooster van *r^r- lange strengen rijshout. voor toepassing bij Het rijshout, samengebon- Tussen die twee roosters bodembescherming zeer den met polypropeen touw, ligt dan het eigenlijke aantrekkelijk zijn, zoals wordt aangebracht op de filter, een losgevoegd rijs- grote mechanische sterkte, kunststof-mat. houtpakket. Zowel in la- soepe]heid en ongevoelig- boratorium als in praktijk heid is echter gebl"'J" zanddichtheid altijd voldoende is. Het beschikbaar komen van kunststoffen bood werd(Jn ,ort echter nieuwe mogelijk- - unu vwf rotting. Zo werd is echter gebleken dat de bruik kt van uit ziet als een kokosmat, zanddichtheid hiervan niet innf,PnPnmatlPn Pn oDee- kan zel£ dienst doen als filter. Ook het klassieke loncellenmatten rolde stukken folie, »«»- op dan grind en stenen ,zlnkstuk eeprof.- teerd van de nieuwe ma- terialen. Door toepassing heden bij het onderzoek Beter dan folies echter zijn van een kunststofzooi van naar verbetering van de weefsels van gerekte poly- polypropeen knden de bodembescherming. Kunst- propeen draad of band. zanddichtheid en de me- stoffen bezitten namelijk Een zwaar, samengesteld chanische sterkte worden een aantal eigenschappen, kunststofweefsel, dat er- verbeterd. GANGSTERDOM IN LONDEN GEGESELD MET PRIKKELDRAAD (Van onze correspondent» LONDEN De Londense politie maakt jacht op bandieten die de 27-ja- rige straatventer „Johnnte de Ier" in Soho gemarteld hebben, zogenaamd om met hem „af te rekenen". De speurders hebben de indruk dat de gangsters on der de invloed van narcotica verkeer den toen zij hun beestachtigheden begin gen. Johnnie de Ier heeti eigenlijk Peter Byrne. Zijn belagers hebben hem in een garage aan een muur ganageld. Zij wil den vermoedelijk met hem ..afrekenen" omdat hij weigerde een klacht in te trek ken die hij bij de politie ingediend had. De klacht betrof verschillende mannen, onder wie „vooraanstaande" zakenlie den uit het Westend van Londen. Byrne verkoopt souvenirs en prent briefkaarten op Piccadilly Circus. Hij heeft aan de politie verklaard dat hij tijdens het weekeinde in een zijstraatje door een aantal jonge mannen omsin geld werd. Ze bedreigden hem met hun revolvers en dwongen de straatventer óch in een garage te begeven., waar de ze zijn voorraad souvenirs en prentbrief kaarten bewaart. Tussen de vier muren van de verlaten garage werd Johnnie de Ier ïïiet een mes op het gezicht en de rug bewerkt. De boeven geselden hem met einden prik keldraad en staken spijkers in zijn vlees, die ze daarna met een tang afknipten. Ze hadden hem gekneveld en een prop in zijn mond gestopt. Na de geseling spij kerden ze Johnnie met zijn linkerhand aan een muur en vertrokken. Pas geruime tijd later kon hij zich vrij maken van de muur. Hij strompelde naar een telefoon en waarschuwde de po litie, die de straatventer kwam wegha len en hem naar een ziekenhuis bracht. Zijn toestand is nu bevredigend, maar een dokter van het Londense Middlesex Hospital, waar Byrne nu dag en nacht door de politie bewaakt wordt, zei: „Zijn wonden waren de vreselijkste die ik ooit gezien heb". Byrne onthulde aan de politie dat hij in de garage bevel gekregen had een „bekentenis" te schrijven. Als hij ge hoorzaamde, zouden de bandieten hem niet toetakelen. De schriftelijke beken tenis zou bepaalde personen, die hij ver noemd had in zijn klacht aan de politie, van smaad gezuiverd hebben. De bende bood Byrne zelfs een koffer tje aan, die verscheidene duizenden pond sterling bevatte. Johnnie de Ier zei: „Ze wilden mij op vakantie naar' Amerika sturen, maar ik weigerde. Voor ze mij eindelijk met rust lieten, hebben ze mij nog van 2500 gulden beroofd, die lk in de garage bewaarde". Vaticaanse autoriteit (Van o f correspondent) ROME Mgr. Lambruschini. die op 29 juli de encycliek Humanae Vitae bij de pera introduceerde, heeft in een in terview met het Amerikaanse katholieke persbureau N. C. News Service gecon stateerd „dat niemand beweert dat de encycliek alle problemen heeft opgelost". Hij beklemtoonde, dat er alle ruimte is gebleven voor discussie over de vraag stukken, die in de encycliek worden aan gesneden. Dit geldt in bet bijzonder voor de stelling der oppositie, dat de encycliek niet in overeenstemming is met de uit spraken van het tweede Vaticaanse con cilie. Mgr. Lambruschini verklaarde, dat de encycliek om twee redenen geaccepteerd dient te worden: loyaliteit jegens het leergezag en trouw aan de natuurwet. Dat de encycliek geen aanspraak maakt op onfeilbaarheid mag geen reden zijn haar niet te accepteren. Het is on mogelijk om van de kerk een lijst van onfeilbare voorschriften te vragen en de rest opzij te schuiven: dat zou het he le gozagsbegrip vernietigen. Mgr. Lambrusschini zei niet bang te zijn voor discussie. De dialoog moet vrij moedig en open zijn. Niemand heeft het monopolie van de gave van leiding der H. Geest. Hij benadrukte dat de laatste norm van zedelijk gedrag is ge legen in t persoonlijk geweten. „De kerk is geen vervangingsmiddel voor 't indi viduele geweten. Zij geeft wel de zedelij ke beginselen aan, op grond waarvan geweten wordt gevormd". In de Osservatore Romano verklaart kardinaal Pericle Felici, secretaris-ge neraal van het concilie, dat er volledige overeenstemming is tussen de leer van de encycliek en die van het concilie. Hij keert zich ook tegen de opinie, dat de leer van de encycliek niet „ex cathe dra" is verkondigd en daarom geen aan spraak kan maken op onfeilbaarheid. Het geweten kan alleen dan een goede en verplichte maatstaf zijn, wanneer het de uitspraken van het kerkelijk leerge zag volgt. Gisteren is het presidium van de Ita liaanse bisschoppenconferentie bijeenge komen om richtlijnen op te stellen voor het gedrag van de priesters in de zielzorg ten aanzien van de kwestie der geboor teregeling. „De priesters hebben er recht op, over zulke moeilijke en ingewikkel de problemen uit de eerste hand te wor den voorgelicht". Het is niet altijd ge makkelijk, aldus een verklaring van het presidium, om gezien de vele en vaak tegenstrijdige meningen, die via de mas samedia tot ons komen, het recht en het onrecht uit elkaar te houden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kort na de oorlog, in 1946, riep dc ANWB al een voertuig- technisch ledenservice in het leven. Twee jaar later werd als onderdeel daarvan de Technodienst opgericht, waarbij de automobilist zijn auto kan laten keuren. Deze dienst bestaat nu twintig jaar. Het is aardig daarbij op te merken, dat van 600 keuringen in het eerste jaar, het aantal in bijna twee decennia is opgelopen tot 53.400. De Technodienst startte in 1948 met een technomobiel op de weg, waarme de een uit twee personen bestaande bemanning overal in het land keurin- gen-aan-huis uitvoerde. In 1951 volgde de overstap naar permanente gebou wen, eerst in Den Haag, daarna in Groningen, Enschede en Eindhoven. Thans is er een landelijk net van 14 technostations. Door op centrale punten te gaan kéuren verkreeg men diverse voorde len. De bezoekers van technostations onthieven de ANWB van tijdrovend heen en weer rijden. Aan de andere kant bieden gebouwen nu eenmaal meer ruimte aan moderne controle en meet apparatuur waardoor de keuring effi ciënter kan geschieden. Om het nog eenvoudiger voor de klant te maken staan er thans bij het hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag enkele helblauwe fietsen klaar (zie foto). Daarop kunnen automobilis ten (dames of heren) in de tijd dat hun wagens in het technostation wor den gekeurd naar hun werk rijden. De ANWB wil in Den Haag kijken hoe dc fietsen uitvallen. Is de belangstelling voldoende dan komen er ook blauwe fietsen bij andere technostations. BRUSSEL (ANP) De politie ie Ant werpen is overgegaan tot arrestatie van een 35-jarige vrouw uit Kapellen, die be kend heelt haar driejarig zoontje te heb ben vergiftigd omdat het kind te lastig De vrouw, moeder van zeven klnde- n, heeft verklaard het slachtoffertje tweemaal vergiftigde stroop te hebben toegediend. Het kind overleed twee maanden gele den. Omdat de huisarts het overlijden erdacht vond, werd een onderzoek in gesteld. waarbij de vrouw aanvankelijk, volhield dat zij het jongetje alleen wat kalmerende pillen had gegeven. Bij na der onderzoek kwam echter aan het licht, dat de dood te wijten moest zijn aan overvloedige toediening van vergif tigde stroop, waarop de vrouw uiteinde lijk bekende. Jaarvergadering EMS: 25 oktober DEN HAAG (ANP) Dr jaarverga dering van de N.V. Exploitatie Maat schappij Scheveningen zal op 25 oktober in het Kurbaus te Scheveningen worden gehouden, zo wordt van dr ziide van de E.M.8. medegedeeld. De verkoop van het 65 procent belang In hotel Continental te Parijs aan de Intercontinental Hotels Corporation heeft geresulteerd in een winst, ten opzichte van de kostprijs, van f 3.200.000,In totaal werd tot op heden op het ver kochte gedeelte van het aandelenbezit in hotel Continental een winst geboekt van ca. i 5.000 000.- en Fr. fr. 1250.000.-. De Société Anonyme Immeubles Com- aarin E.M.S. de meerder heid heeft, participeert thans nog voor 16 procept in het kapitaal van hotel Continental. De verkoop van het meerderheidsbe lang aan I.H.C. maakt het mogelijk de in 1966 aangevangen renovatiewerk zaamheden te voltooien zonder dat hier voor een beroep op financiering van de zijde van de E.M.S. behoeft te worden l.H C. zal in nauwe samenwerking met EMS., dit nog 40 miljoen franks v ergende vernieuwingsplan verwezen lijken. Op verzoek van I.H.C. is de heer R. 7,wolsman benoemd tot lid van het bestuur van dc Socleté Foncière de l'hotel Continental te Parijs. Als vergoedinR voor haar aandeel in deze renovatiewerkzaamheden zal E.M.S. na voltooiing dezer werken Jaar lijks, gedurende 16 jaren, een percentage van de bruto-omzet ontvangen. Ver wacht mag worden dat dit gemiddeld een bedrag van 700 000a 800.000,— frank zal zijn. (ADVERTENTIE) kon. ned. T uBELw JAARBEURS UTRECHT NAJAARSBEURS vakbeurzen: RECLAME, INTER DECOR en TOELEVERING MEUBELINDUSTRIE VERLICHTINGSBEURS S'70 DAGELIJKS 9-18 uur, op zondag 8 sept. 10-18 uur ook open op 16 en 17 sept. en 's avonds 9,10 en 11 sept.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5