Nieuwe Bedrijfstechnische School achter Vondellaan Dr. A. J. Drewes hoogleraar in Zuidsemitische taal Dr. E. A. Loelinger - opricht( van Leidse Trombosedienst benoemd als hoogleraar Voor onderzoek van de Romeinse „triumph' Uitvaart father Vaneman uit de Petrusparochie Neerlandia gaf ons land accordeonreputatie een PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 SEPTEMBER 190 Behuizing nu zeer onvoldoende NIEUWE BEDRIJFSTECHN De commissie voor de bedrijfstech nische school voor individueel tech nisch onderwijs te Leiden heeft dezer dagen van het ministerie van onder wijs en wetenschappen de mededeling ontvangen dat een nieuw gebouw voor deze school Ls geplaatst op de urgen- tielijst voor 1969. Dit impliceert dat dezo commissie een architect kan gaan aantrekken, die een voorlopig schets ontwerp voor de te bouwen school gaat opmaken, zulks met inachtneming van het door de commissie in overleg met de rijksinspecteur voor het lager tech nisch onderwijs opgestelde lokalen- plan. Dit lokalenpian houdt in, dat de school de beschikking zal krijgen over lokaal praktijkruimten op basis van 8 klassen voor elk leerjaar van de dag school en 8 klassen voor elk leerjaar van de parttime-opleiding ingevolge het leerlingstelsel. Het nieuwe gebouw zal worden ge realiseerd op een terrein, gelegen tus sen de Vondellaan en de spoorbaan Rotterdam-Amsterdam. Het nieuwe gebouw zal naast de theorie- en prak tijklokalen onder meer omvatten een tweetal gymnastieklokalen, praktijk ruimten voor de straatmakersoplei- ding en voor de metselafdeling. De bedrijftechnische school die thans elf jaar bestaat heeft, niette genstaande het feit dat deze school als een modelschool voor het gehele land wordt aangemerkt, steeds moeten vol staan met een onvoldoende behuizing. Naast het hoofdgebouw in de Medusa- straat heeft de school de beschikking over een aantal noodlokalen in de Ti- morstraat. terwijl een aantal klassen telkenjare in andere schoolgebouwen moesten worden ondergebracht. In de afgelopen cursusjaren waren enkele klassen gehuisvest in het gebouw Dui- venbodestraat. Deze klassen worden dezer dagen overgeheveld naar de 5- klassige noodschool aan de Sumatra- straat, die thans vrijkomen als gevolg van het gereedkomen van een nieuw gebouw voor de openbare (mulo) ma vo-school in Noord. Aangezien de huisvesting van de bedrijfstechnische school in drie gebouwen steeds een grote handicap is geweest, dit zowel voor de leraren als voor de leerlingen die voor bepaalde activiteiten regel matig van gebouw moesten verwisse len, is het wel zeer verheugend, dat ibans met de voorbereiding voor de bouw van een nieuwe school een aan vang kan worden gemaakt- Opleiding straatmaker In afwachting van de totstandko ming van het nieuwe gebouw heeft de commissie voor de bedrijfstechnische school toestemming gekregen voor de bouw van een loods Ion behoeve van de straatmakcrsopleidlng'. "fteze omlei ding, die bij de aanvaijg van het school jaar 1967/68 samen met een oplei ding in Enschede als eerste offi ciële dagschoolopleiding in Nederland is gestart, telde in het eerste cursus jaar 14 leerlingen. Uit een verslag over deze opleiding over het eerste cursus jaar blijkt, dat naast de praktische en technisch-theoretische vakken in staat- maken les gegeven wordt in onder an dere Nederlandse Taal. aardrijkskun de, rekenen en kleiarbeid. De prak tijklessen werden tot nog toe gegeven op een terrein achter het schoolgebouw aan de Timorstraat. Alhoewel de resultaten over het eerste jaar zeer bevredigend zijn, werd het gemis aan een overdekte werk ruimte toch wel sterk gevoeld, omdat bij ongunstige weersomstandigheden geen praktisch onderwijs kon worden gegeven. Het is daarom van groot be lang dat nu toestemming is verkregen voor de bouw van een straatmakers- loods, temeer daar het in de bedoeling ligt de straatmakersopleiding in de toekomst te doen uitgroeien tot een volledige wegenbouwopleiding (asfal tering e.d.). De Stichting Bevordering Wegen bouw te 's-Gravenhage is bij de straat makersopleiding steeds nauw betrok- j ken geweest. Mede door de stimule rende inbreng van deze Stichting kan reeds thans worden geconcludeerd dat j deze geheel nieuwe dagopleiding een groot succes zal worden. De opleiding is niet alleen van belang voor particuliere wegenbouwers, doch ook voor diensten van Gemeentewer ken, die veelal eigen straatmakers in dienst hebben. De afgestudeerde van de dagschoolopleiding straatmaken zul len evenals dit voor andere vak- irchtingen het geval is in leerling- stelselverband hun studie kunnen ver volgen. Van de zijde van de gemeente Leiden is hierbij alle medewerking toegezegd voor wat betreft de prak tische opleiding. De aanvullende theo retische opleiding geschiedt op de school in de Medusastraat. Na afloop van deze part-time opleiding doen de leerlingen examen voor het landelijke diploma straatmaken, ingesteld door de Stichting Bevordering Wegenbouw te 's-Gravenhage. In haar vergadering van 9 septem ber j-1. heeft de commissie voor de be drijfstechnische school een tweede leraar straatmaken benoemd, te weten de heer T. Robbertsen. De benoeming vond plaats in tijdelijke dienst. In de genoemde vergadering werd de heer G. L. Wielaert, die reeds als leraar in tij delijke dienst aam de school was ver bonden, benoemd tot leraar in vaste Voorts werden de volgende, reeds in tijdelijke dienst aan de school ver bonden leraren, voor het cursusjaar 1968/69 benoemd: A. G. van 't Hag, H. Kleevens, F. S. Vermeulen. W. Schui- tema, B. P. Uittenbegaard, H. Kors, C. D. J. Schaasberg, E. Duursma en J. Jongeleen. l)r. A. J. Drewes, lector in liet Ara bisch en. de Moslimse cultuurgeschiede nis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, Is benoemd tot gewoon hoogleraar In de. Zuidsemitische taal- en letterkunde en in de inleiding tot de Semitische taal kunde aan de Leldse Universiteit. I)r. Drewes werd in 1927 geboren en studeerde vanaf 1945 aan de Leldse Uni versiteit Indoneslssehe letteren. Na In 1948 kandidaatsexamen te hebben afge- Diploma-zwemmen „Watervrienden" WATERVRIENDEN ZWOMMEN VOOR DIPLOMA C Een flink giantal leden van de Water vrienden zwom voor het diploma Zwem- vaardlgheid I (diploma Cl. Geen enkele kandidaat behoefde te worden afgewe- De geslaagden zijn: Kees Banning, Johnny Beekman. Sjaak Boekkooi, Ple- ter Harteveld, Pim Hoeven, Andries v. Iterson, Bert de Jong, Martin de Jong, Ton v. Keateren, Marcus Kiel, Marianne Laman, Daphne v. d. Leek, Tineke Mei man, Ferr- Mittelmeyer, Willem Pleter Nauta, Jan v. 't Oosten, Jan Ouwerkerk, Bram Pont, Fred Robbers, Kees Rozema, Marina Sanders, Rudy Scheffer, Josee Serdljn, Peter Tegelaar, Rens v. Veen, Tineke de Vrind, Gerda de Zwijger, Marian Neuteboom. RIJKSMUSEUM v. VOLKENKUNDE MeLmgangdvan 1 oktober 1968 is aan dr.* C. Ouwehand, wetenschappelijk hQ^dambtenaar bij het Rijksmuseum v. Wapenkunde te Lelden op zyn verzoek als zodanig eervol ontslag verleend on der dankzegging voor de door hem in zQn functie bewezen diensten. legd, slaagde hy in 1949 voor het kan didaatsexamen Semitische letteren. Vervolgens studeerde hy aan de Ka tholieke Universiteit te Leuven Zuid- arabisch. Syrisch en Ethioplsch. In 1952 maakte hij een studiereis van acht maan den door Saoedl-Arabië en Hadramaut, waarna hy zich aan de universiteit van Oxford toelegde op de studie van het klassiek Arabisch en de Semitische taal wetenschap. Daarnaast bekwaamde hij zich in het Zuidarabisch. In Lelden te ruggekeerd. legde hy in 1953 het doc toraal examen Semitische letteren af, waarby hem het predikaat cum laude werd verleend. Gedurende enige tyd was hij daarna Assistent van prof. dr. T. Jansma. Van 1954 tot 1957 verbleef dr. Dre wes in Ethiopië voor wetenschappelijk onderzoek op archeologisch en taalkun dig gebied. In 1953 werd hy aan de Ryksuniversiteit te Utrecht benoemd tot wetenschappeiyk ambtenaar eerste klas se met een onderwysopdracht voor het Arabisch. Na zyn promotie in 1967 aan de Leidse Universiteit op het proefschrift ..Inscriptions de l'Etiopie antique", dat het predikaat cum laude verwierf, ver trok dr. Drewes op uitnodiging van de Amerikaanse hoogleraar dr. Leslau naar de universiteit van Los Angeles in Ca lifornia. waar hy betrokken was by het onderwys in het Amhaars en het Zuid arabisch en tevens gelegenheid vond zich te verdiepen in de Amerikaanse linguïs tiek. In 1963 werd hij aan de rijksuni versiteit te Utrecht tot lector benoemd. Voor het voorbereiden van studies over taal en volk van het oostelijk Gurage- gebied, de tweetaligheid en de verbrei ding van de Islam in Ethiopië vertoef de hy in 1964 en 1966 opnieuw veracheL dene maanden in dit land. I)r. Drewes die een zoon is van de Leldse lioogleTaar dr. G. \V. J. Drewes, die Arabische taal- en letterkunde en Islamologie doceert, heeft vele pubiika- tles op zijn naam staan. Dr. E. A. Loellger, lector in de leer der hemostase en trombose aan de Leidse Universiteit Is by K.B. tot gewoon hoog leraar In de inwendige geneeskunde aan deze universiteit met dezelfde leerop dracht benoemd. Dr. Loellger, die op 28 juni 1924 te Ziirich werd geboren, stu deerde na In zq» geboortestad het eind diploma gymnasium A te hebben be haald. van 1943 tot 1950 geneeskunde aan de universiteiten te Ziirich en Lttu- Na in 1950 voor het artsexamen tt zyn geslaagd, maakte dr. Loellger ge durende twee jaar deel uit van de staf van prof. dr. F. Koller in het stollings laboratorium te Zürich. In deze periode schreef hy zijn proefschrift, getiteld „Ueber den Nachweis eines neuen Ge- rinnugsfaistors: Faktor VII", waarop hy in 1952 promoveerde. Nadat hy bij prof. dr. G. O. E. Llg- nac in het pathologisch laboratorium te Leiden de opleiding in de pathelogische anatomie had gevolgd, vervulde dr. Loe llger van 1953 tot 1956 assistentschap- AANLEG SPORTCOMPLEX BIJ NIEUWEWEG ZOETERWOUDE GESTART ZWO-subsidie ivorprof. Waszink Jeugdige bromfietsdiefjes te Oegstgeest opgepakt De Rykspolitie te Oegstgeest heeft een zestal jongens in de leeftijd van 13 tot 15 jaar opgepakt, die in de pe riode van 15 aug. tot 10 sept zich schul dig gemaakt hebben aan diefstal van brommers en Joyriding. In totaal werden 8 brommers gesto len. terwyi een negende totaal werd ge sloopt. De boefjes hadden het voorna melijk voorzien op brommers die niet waren afgesloten en in de nabijheid van flats stonden. Het onderzoek naar nog meer verdwenen brommers wordt door de Rijkspolitie intensief voortgezet. De thans ingerekende jongelui wonen allen te Oegstgeest. De Nederlandse organisatie voor Zuiver - wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. J. H. Waszink, hoogle raar in de Latijnse taal- en letterkun de aan de rijksuniversitiet in Leiden, een subsidie verleend voor een onder zoek naar de herkomst, ontwikkeling en betekenis van de romeinse triumph. Dit onderzoek zal onder supervisie van prof. waszink en van prof. dr. P. Hart man, die aan de zelfde universiteit de algemene godsdienstgeschiedenis do ceert, worden verricht door drs. H- S. Versnel, leraar in de klassieke talen aan het Libanon-lyeeum te Rotterdam De heer Versnel zal te zijner tijd de resultaten van dit onderzoek neerleg gen in een dissertatie, die de titel Triumphus zal dragen. Hij zal dit proefschrift bij prof. Waszink verde digen. Door de verleende ZWO-subsi die is het drs. Versnel mogelijk ge worden een belangrijke vrijstelling van zijn lesuren te krijgen, welke tyd hij aan zijn dissertatie zal besteden. Onder het woord Triumph werd door de romeinen de plechtige intocht van een zegevierend veldheer met zijn le ger in Rome verstaan. Over het hou den van zulk een intocht besliste de Romeinse Senaat en een voorwaarde was. dat de veldheer een belangrijke overwinning had behaald in een „bel- lum justum" (een rechtvaardige oor log) en op de dag van de overwinning zelf het commando hed gevoerd. De triumphus ging van het buiten de stad gelegen Campus Martius" (Marsveld) door de Porta Triumphalis" (triomph- hoog) naar het kapitool, waar de plechtigheid met een offer aan Jupiter besloten werd. Ofschoon iedereen wel eens van de ze cermonde zal hebben gehoord of zich deze uit zijn gymnasium- of Lyceum jaren zal herinneren, is de herkomst van de oud-romeinse triumphus en de ontwikkeling van dit half religieuze, half militaire gebruik nog steeds een twistpunt onder of hier sprake is van een oud-romeins, respectievelijk Ita lisch gebruik dan wel van een voor de Romeinen uitheemse gewoonte. Drs. Versnel stelt zich nu ten doel de van aard zeer verschillende gegevens - die studie van het oudelatyn, de ettrus- cologie, de archeologie en de algemene godsdienstwetenschap vereisen - zo nauwkeurig mogeiyk, en waar nodig ter plaatse, te bestuderen. fiDOFVUIb OPHAALDIENST. DONDERDAG 12 SEPTEMBER Buurt 19: Lage Morsweg. P. C. Hooft- laan, Vondellaan. Van Baerlestraat, Ja cob Catslaan, Gerard Brandstr., Coorn- hertstraat, Const. Huygenslaan, Brede- rostraat, Spieghelstraat, Roemer Vis- scherstraat, Tesselschadestraat, Leegh- waterstraat, Storm Buysingstraat, Ca- 1 andstraat. Leemanstraat. Dijkstraat, Stuwstraat. Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg, Conradstr. VRIJDAG IS SEPTEMBER Buurt 20: Van Vollenhovenkade. Van Vollenhovenplein, Snouck Hurgronje- straat, Huizingastraat, Colenbrander- straat, Duyvendakstraat. Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot Van Vollen hovenplein), Rijndykstraat, Kanaalstr., Dozystraat, De Goejestraat, Hartman- straat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utrechtse Jaagpad (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Catharinastr., Ryn- stroomstraat, Ulenbeckkade, Meyers- kade, Cosijnstraat. Burgerlijke Stand Geboren: Claudia, d.v. J. H. A. „er Steege en L. J. M. Mulder; Margaretha Helena Gerdina, d.v. T. H. v. d. Veen en C. J. M. Heemskerk; Christiaan Jan. J. G. van Dorssen en M. R. Ludmann; Christina, d.v. J Heemskerk en M Guyt; Ralph, z.v. G. L. Muijzert en J. C. Seller; Alida. d.v. A. Nygh en E. van Beelen; Miranda Maria, d.c. J. W. Koot en A. C. M. Winkclaar; Adolf Maria, z.v. A. C. van Koperen en M. C. Koele- wyn; Elisabeth Catharina. d.v. J. G. Boogmans en H. M. van Os; Annette, d.v. G. E. A. de Jong en L. H. H. V. Brouwer; Alexander, z.v. A. Koolmoes en Y. L. Hoevers; Everardina, d.v. J. Brugman en N. Begemann; Baukje, d.v. J. Brugman en N' Begemann; Eduard Heinrlch Joannes, z.v F. A. Frieser en M. E. van Vuure; Johnny Hubertus A- drlanus Jacobus, z.v. J. F. Eaten en E. M. Eekels Overleden: A. van Duin, 92 jaar, man; C. Schaap. 83 jaar. man; W. Veerman. 76 jaar, echtgenote van M. Deyn; J. Mass aar, 65 Jaar, man; W. van Es. «4 j jaar, echtgenote van J. Erwlch: J M. van den Burg, 69 jaar, man. C. J J. Ca- vallni, 73 Jaar. man; R. Schouten, 18 jaar. zoon; R. F. van den Berg, 17 Jaar, zoon; C. Spek. 92 Jaar. wed. van W. van der Heijden; G. J. Martens, 50 jaar. echtgenote van J. G. van der Geer; E. Visser, 76 jaar, echtgenote van W. Key- j zer; A. J. van Wijk. 76 jaar. echtgenote van N. A. Roozendaal; G. M. Plasmeyer, 75 jaar, echtgenote van F. van der We reld; J. J. Vaneman. 54 jaar, man; P. Lament, 63 Jaar. vrouw; J. Samson, 54 jaar. man; J. Visser, 77 jaar, man; J. D. Mulder, 61 Jaar. man; N. van den Bo- gert. 88 Jaar, wed. van A. J. M. Bonne- veldt. Vanmorgen was het moment aange broken waarop in Zoeterwoude en heel in het byzonder de voetbalvereniging SJZ zo met verlangen naar uitgezien is; de aanleg van het sportcomplex Nieu- weweg. De groen-wltte vlag wapperde dan ook\ bij de ingang waar voorzitter L. v.d. Oeest wethouder P. van Hof- jen en een aantal personen die nauw bij deze zaak zijn betrokken welkom heette. Voorzitter v.d. Geest was bijzonder verheugd dat het grote moment nu na jaren getob was aangebroken. Hij prees wethouder Van Hofwegen voor zijn groot aandeel in de totstandkoming van dit plan. Hy onderstreepte nog eens, dat het contact en overleg hierover met het gemeentebestuur altijd byzonder pret tig is geweest evenals met de pl.v. gem. architect de heer G. van Leeuwen die aanpassing van het plan zorgde waardoor het financieel haalbaar werd. Daarna werd aan wethouder Van Hof wegen een versierde spade aangeboden met het verzoek op symbolische wijze een aanvang te willen maken met de werk zaamheden. Deze deed dit, zoals het een wethouder van openbare werken be taamt, op kundige wijze. In een korte toespraak zei de heer Van Hofwegen dit een mooie afsluiting te vinden van een moellyke voorbereidingsperiode. Hij was er van overtuigd dat het plan een prima plan was en sprak de wens uit dat de werkzaamheden voorspoedig zouden mogen verlopen. De heer J. van Heu- kelom, uitvoerder van de n.v. Zwammer- dam aan wie dit karwei is opgedragen, hoopt bij gunstig weer voor de aanvang van de winter de grondwerkzaamheden incluis de drainage gereed te hebben. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid- Holland te 's-Gravenhage brengt ter kennis van belanghebbenden, dat we gens de uitvoering van werken de wes telijke toerit en de westelijke afrit van de weg (Amsterdam-) Burgerveen- Ypenburg (-Rotterdam) (Rijkswegen plan 1958. nr. 4a) nabij km 13,600 in de gemeente Leiden voor het verkeer zyn afgesloten tot en met 4 oktober 1968 of zoveel langer als nodig of kor ter als mogelijk zal blijken. De te vol gen omleidingsroute zal met borden met worden aangegeven. Inzaaien zal dan in het voorjaar geschie den evenals het aanbrengen van de be planting. In het seizoen 1970-'71 zal SJZ het complex in gebruik kunnen nemen. Overigens begint het aandeel in de werkzaamheden dat de voetballers zul len verzorgen en voornamelijk de aan kleding betreft, reeds zaterdag wanneer er afscheidingen zullen moeten geplaatst gaan worden. Het plan omvat 2 speel velden, een oefenveld en 'n parkeerter rein. Totale kosten 150.000. Petitie aan Zuidafrikaanse Minister v. Onderwijs Driehonderd stafleden en studenten van resp. de Rijksuniversiteit te Lei den, het Institute of Social Studies te Den Haag en de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben een petitie gestuurd aan de Zuid-Afrikaanse minister van onderwijs, om te protesteren tegen het ongedaan maken van de benoeming van Archie Mafeje als lector aan de universiteit van Kaapstad. Zoals bekend, zou de Afrikaan Archie Mafeje „socialistische anthropologic" doceren aan deze universiteit. Het Mi nisterie van Onderwijs heeft de benoe ming tegengehouden met het argument dat een Afrikaanse lector aan ee: blanke universiteit tegen de traditie i: De ondertekenaars van de petitie protesteren tegen deze inbreuk op de academische vrijheid van de universi teit die uitsluitend over benoemingen beslist op grond van kwaliteit van he' werk en de wetenschappelijke be voegdheid van de betrokkenen en niet op grond van ras. Een afschrift var deze petitie is aan Archie Mafeje ge stuurd. Onder zeer grote belangstelling is hedenmorgen in de St.-Petruskerk te Lieden de Eucharistie gevierd voor de zielerust van father Jan Vaneman, de zondagavond overleden vaste assistent van de Petrusparochie. Na ruim twin tig jaar in de missie van Oeganda ge arbeid te hebben was father Vaneman die 57 jaar werd, vanaf 1960 assisterend kapelaan van de Petrusparochie, om dat hij om gezondehidsredenen niet meer naar zijn missiegebied kon terug Hoewel fat her Vaneman de laatste jaren van zijn priesterleven op een geheel andere post in de zielzorg werk zaam was dan waarvoor hij was op geleid, wordt zijn verecheiden na een betrekkelijk korte periode in Leiden, toch als een zeer groot verlies gevoeld door de Leidse stadsparochie. Oud-pastoor W. E. Blok, die na de geconcelebreerde Eucharistieviering de lijkrede hield, zei het treffend: „alle parochianen voelden in het contact met father Vaneman, dat men te doen had met een enorm toegewijd priester, een hartelijk man met eenvoudige woorden, die als goed mens het goede voortbracht uit het goede van zijn hart. 'n Volijverig huisbezoeker was hij ook grote voorliefde voor de men- nood en de mensen met pro blemen." De persoon van father Vane man en d ewijze waarop hij zijn ziel zorgelijke taak opvatte verklaren vol ledig de dankbare vreugde van de pa rochie, toen zes jaar geleedn het zilve ren priesterfeest van father Vaneman gevierd werd en de luister waarmee het jubileum omgeven werd, aldus rector Blok. Hij besloot met de bede, dat de dankbare herinnering aan father Vaneman zal mogen inspireren tot ge bed voor zijn zielerust. Aan de concelebratie, «die door en kele honderden parochianen, een groot aantal leden van de Congregatie van Mill Hill en vele schoolkinderen werd bijgewoond, werd deelgenomen door zeereerwaarde heer G. Herns, rector van het missiehuis van Mill Hill Roosendaal (hoofdcelebrant), deken W. P. M. Haring, pastoor P. de Lange en de kapelaans W. van Egmond en C. J. Heynen. Onder leiding van de heer Thijs Kramer voerde het versterkte parochieel koor de Missa Requiem Perosi uit De plechtigheden in de Petruskerk werden besloten met de absoute door rector Heins, waarna de naaste ver wanten, de huisgenoten van de pasto rie en het kerkbestuur het stoffelijk overschot ter aarde bestelden op het kerkhof van de Congregatie van Mill Hill te Oosterbeek bij Arnhem. Het accordeonorkest „Neerlandia" bestaat vrijdag vyftlen jaar. In het al gemeen wordt er van een derde lust rum niet zoveel drukte gemaakt, ook in de krant niet. Maar bij uitzondering Is dat wel eens nodig, zoals nu met Neerlandia, Nederlands enige, streng geselecteerde, volledig bezette accordeonorkest. Het is niet nodig hier weer eens uit voerig de armetierige afkomst van het accordeon op te halen. Men ziet het hem trouwens niet meer aan, dat wyien zijn moeder de trekharmonioa was. De moderne techniek en de doordachte doel bewuste pedagogiek hebben tezamen de J r, verheffing uit een lage staat mogelijk gemaakt. Uuw Bocllaard, nog alt yd de muzi kaal. (tedagoglsch en organisatorisch bekwame dirigent, was In 1953 de op richter. De oprichting had plaats In De Kleine Itureht. Meteen begon de eerste repetitie. Iiy was toen al leider van accordeonensembles in Leiden, Den Haag Boellaards hoorde in 1952 voor het eerst het beroemde Hohner-orkest van Rudolf Würthner. Toen kwam het idee en daarmee de wens in hem op, ook in ons land een dergeiyk superorkest teirjf1 van. al vormen. Na een zorgvuldige selectie kon Neerlandlas het ensemble starten met twintig Het orkest maakte propaganda-tour- nees en kreeg weldra, ook in het buiten land, een uitstekende reputatie. Voor my ligt Neerlandia's „staat van dienst", te lang voor dit artikel. Ik moet daar om volstaan met enkele ln het oog vallende gebeurtenissen te vermelden. Hoogtepunten Afgezien van de talryke ior de militairen Welzynszorg), de cle Nederlandse plaatsen, al of niet in combinatie met koren, zijn hoogtepunten het optrpden in Neuren berg (mei 1955), om de Coupe d'Europe in Straatsburg i mei 1958). Frankfort november 1959), Luzern (juni 1964), Frankfort (oktober 1965). Rheinhausen (april 19621, Luzern ivoor radio en tele visie. juni 1964), Offenburg (concours, mei 1966), Trossingen (juli 1966), Lu zern (concours, televisie-optreden en i ternationnaal volksconcert, juni 1968) Op de concoursen verwierf het orkest steeds een hoge waardering en in Tros singen, het „accordeon-Mekka", werd alle kanten lof toegezwaaid. vas internationaal gevestigd. Instrumentarium kanten. Dit getal, een kamerorkest- Het repertoire telt 250 werken, waar- omvang dus, bleef steeds gehandhaafd. Van de leden, die het eerste uur be leefden, zy'n er nog drie lid: mevrouw Ini Neuteboom-Dreef, mej. Teske en de heer Geertsma, die ook hoog gewaar deerde arrangeursdiensten bewysL onder vele, die rechtstreeks accordeon-orkest werden geschreven. Ook de gastconcerten voor Nederlandse verenigingen en het optreden gedurende de Leidse wereldkampioenschappen gel- den ln Neerlandia's korte historie als Het orkest is geheel met Hohner-in- strumenten, dus van de hoogste kwali teit, bezet. Behalve de gewone accor deons heeft het een bassophon, een elektrisch versterkte bas en drie elek- troniums, die een groot aantal Instru menten uit het symfonie-orkest vervan gen. Verder natuuriyk allerlei slagwerk. Aan het jubileumconcert, zaterdag 14 september, in het Antonius clubhuls ver leent het „Erstes Kölner Akkordeon- orchester", o.l.v. Heinz Gengler, mede werking. Beide orkesten treden op met een solist. KÖln met Irma Stender-Rest (Paganini's La Campanella) en Leiden met wereldkampioen en oud-orkestlld Henny Langeveld Konzertstück. opus 69 van von Weber). Met dit werk behaalde Langeveld ln september 1966 te Ver sailles zijn wereldtitel. Tenslotte nog enkele wetenswaardig heden. De orkestleden komen voor 90% uit de school van dirigent Boellaard. Gegeven de achterban op de Muziek school dreigt er nooit ledengebrek. De muzikanten zyn allen, op één na, hoogst- bekwame amateurs. Die ene beroeps uitzondering is de slagwerker Henk van den Berg, lid van het Residentie-Orkest. Voor de liefhebbers van getallen: Neer landia is deze week aan de 735 repetitie pen bij prof. dr. W. Löffler op de lt ne afdeling van het Academisch Zie) huis te Zürich en by prof. dr. J. Mu op de interne afdeling van het Ac mi8ch Ziekenhuis te Leiden. In 1956 ving hy zijn erkenning als internist F in Zwitserland. In 1955 begon dr. Loellger met ontwikkeling van een stollingsfyslc thologisch laboratorium en in 1956 op zyn instignatte de Trombosedii van het Nederlandsche Roode Kruis deling Leiden opgericht. Beide thans onder zijn leiding. In 1962 v hy aan het stollingalaboratorium ei deling stollingsbiochemie toe, die hij eu met dr. H. C. Hemker leidt. De activiteiten van dr. Loellger ten de Leldse Universiteit omvattei medewerking in de sectie bloedstoll van de Nederlandse Vereniging Haematologie en het lidmaatschap i de wetenschappelijke en werkcommb voör de Trombosedienst van het Ned landsche Roode Kruis. Verder ls h(j van het International Committee o mostasis and Thrombosis. Van de I van dr. Loellger zyn vele publicat verschenen. Marktberichten LEIDEN, 11 sept. - Groente - Appel 18-39, peren 18-20, aardappelen 4-6, dyvle 9-17, augurken 29-92, pronkbo 45-72, snybonen 70-138, spekbonen stambonen 100-129. stokbonen 127. k ten 15-17, rode kool 6-8, groene kool 8 postelein 38-50, prei 22-28, rabarber 13, spinazie 33-59, spruiten A 54 spruiten A 54-62, Spruiten B 54-73, kc kommers 16-42, tomaten A 360-370, 400-420, C 310-320, waspeen 22, wit 93-163, meloenen 69-150. bloemkool 21-94, B 16-74. C 29-49, knolselderij 22, sla 5-25, bleekseldery 25-27, bospt 39-55, peterselie 5-12, radijs 10-11, dery 7-15, uien 8-19. Dr. J. GOEDBLOED EN Mr. H. \m MANEN HERBENOEMD TOT CURATOR LEIDSE UNIVERSITE! Bij K.B. zijn dir. J. Goedbloed H. van Manen met ingang van tember 1968 wederom voor een perio van vier jaar benoemd tot leden i het College van Curatoren der Universiteit. Diefstal Gistermorgen tussen 1 en 11.30 uur werd op de Haagwi vóór perceel nummer 166, een Men des 220-personenauto gestolen. De d ven hebben het erg gemakkelijk geh, want het contactsleuteltje zat nog de auto. Het kengetal van de wag is 97-79-DN. De auto is nog niet t Leidse Universiteit Geslaagd voor dool. ex. Ned i?ec/i de heer C. G. C. Stnookman te Voor burg. Benoemingen aan Leidse Universiteit By onderscheiden besluiten van h College van Curatoren der Leldse Un versiteit zijn benoemd: R. E. Abraham, arts, voor het tydvjj van 1 juli 1968 tot 1 juli 1969 tot Wf tenschappeiyk medewerker eerste klai se in tijdelijke dienst by de Psyehiatri' drs. R. R. Bergh voor het tydvak v; 1 augustus 1968 tot 1 augustus IPi wederom tot wetenschappeiyk medewe: ker eerste klasse ln tydelijke dienst b de Culturele Antropologie; dr. J. van Brummelen met ingang vï 1 maart 1968 tot wetenschappelijk hooli ambtenaar ln vaste dienst by het Rijki herbarium: dr. G. E. Frater voor het tijdvak va 1 oktober 1968 tot 1 oktober 1969 to wetenschappelijk medewerker eers) klasse in tijdelijke dienst bij de Orgi nische Chemie; R. A. Garrett Ph. D. voor het tydvsl van 15 juli 1968 tot 15 mei 1969 wetenschappelijk ambtenaar in tijdelj ke dienst by de Fysiologische Scht drs. J. Haveman voor het tydvak va 1 juni 1968 tot 1 januari 1969 tot w tenschappelijk medewerker in tijdeliji dienst bij óe Biofysica: drs. J. van Heyst met ingang van juli 1968 tot wetenschappeiyk med- werker eerste klasse in vaste dienst de faculteit der Letteren (Economisch Geschiedenis); W. A. Kaasjager, arts, voor het tijd ik van 1 februari 1968 tot 1 februa: 1969 tot wetenschappeiyk medewerkt eerste klasse ln tydelijke dienst by d Verloskunde drs. Th. G. J. van Oirschot voor he tydvak van 15 augustus 1968 tot 1 augustus 1969 tot wetenschappeiyk mt dewerker in tijdeiyke dienst by de He terogene Katalyse; J. Otto, arts, voor het tydvak va 1 september 1968 tot 1 september 196 tot wetenschappelijk medewerker eer ste klasse ln tydeiyke dienst bij de Long ziekten; A. K. Roy voor het tydvak van 1 Ju 1968 tot 1 januari 1969 wederom to wetenschappeyik ambtenaar eerste klai in tydelijke dienst by de Antropoge LEIDSE AGENDA WOENSDAG 11 SEPTEMBER Ons Centrum (Hooigracht 84) - Open bare les Esperanto. 20.00 uur. Toeganj vry. T entoonstellingen toe. Joh. i Tot donderdag 26 september expo seert in het trappenhuis van het Aca demiegebouw der Leidse Universiteit de Leidse schilder Henk van der Ve'. De tentoonstelling, die vijftien schil derijen omvat en is georganiseerd door het Leids Academisch Kunstcen trum, is van maandag tot en met vrij dag te bezichtigen van negen tot twaalf en van twee tot zes uur. Zij is zater- Wolfswinkel.dags en zondags gesloten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4