s i F 20 gemeenten in randstad werken samen bij bouw van veertig scholen Iwi Arbeid- en geldbesparend effect Wereldrecordhouder Bertus Korbijn kwam na 125 uur zitten het dak af Zoeterwoudse raadsstukken BIOSCOPEN iwairrfti ?w WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1968 DK LEIDSE COURANT Traditionele bouw met veel schakelmogelijkheden „WE HEBBEN LANG zoveel bloedende of huilende kinderen niet meer. De twee laagste klassen hebben hun eigen schoolingang en speelplaats, evenals de overige vier klassen. De kleintjes worden dus niet meer door de groten onder de voet gelopenDit vertelde ons de heer S. Poker, hoofd van de openbare lagere school aan de Centrum laan te Vleuten-De Meern, een van de drie gloednieuwe lagere scholen, die gisteren in die gemeente door de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, werden geopend. Het ge slonken aantal bloedende kinderen is slechts één van de vruchten die afgeworpen worden door een efficiënt systeem voor scholenbouw, zoals dat door twintig gemeenten in het westen van het land gezamenlijk wordt gehanteerd. Het scholenbouwteam „Midden Holland" nodigde velen uit, niet alleen omdat deze snel groeiende tuindorpgemeente In het „Utrechtse Westland" met drie prachtige scholen werd verrijkt, men wilde bij deze gelegenheid ook /net nadruk wijzen op de resultaten van een fascinerende zaak als deze collectieve ontwikkeling van serie- produkten. Gemeenschaps ruimte voor alles en nog wat De burgemeester van Waddinxveen, ter C. A. van der Hooft, overlegde juen geleden met collega's in de om trek om samen een aantal scholen van de grond te brengen. Een voorname drijfveer was de financiële barrière, die de scholenbouw vaak aan handen en voeten bindt, te slechten. Men vormde een scholenbouwteam, waarin elke ge meente zijn eigen zelfstandige inbreng had. Er werden traditioneel gebouw de scholen gewenst die over 50 jaar nog meekunnen; geen betonbouw in elk geval. In Vleuten-De Meern legde men als eerste geld op tafel. HOGE KWALITEIT In de randstad zijn of worden nu veertig scholen gebouwd, waarvan de bouwprijs gemiddeld 10 tot 15 pet. lager ligt dan voor vergelijkbare incidenteel te bouwen scholen. In die gemeenten wordt niet alleen door deze samen- working de scholennood belangrijk sneller verlicht, belangrijker nog is het totstandkomen van gebouwen van hoge kwaliteit, die wat de organisato rische en didaktische mogelijkheden betreft tevens tegemoet komen aan de eisen die in het kader van de onder wijsvernieuwing worden gesteld. Zeven scholen voor basisonderwijs, die er zonder die intergemeentelijke samenwerking waarschijnlijk nu nog niet zouden zijn geweest, zijn inmid dels gereedgekomenVijf van deze door het scholen bouwteam in samenwerking met de stichting Ratiobouw ontwikkel de scholen voor basisonderwijs zijn in aanbouw. Intussen komt ook de bouw van kleuterscholen en MAVO-scholen °P gang. BELANGRIJK GOEDKOPER De stoot tot een samengaan van de gemeenten in de toekomst zullen ongetwijfeld nog meer gemeenten toe treden heeft de regering drie jaar geleden zelf gegeven, toen de staats- secretaris stelde, dat, indien men kon voor een arbeidsbesparende re- Petitiebouw van zes noodzakelijke scholen, men met voorrang keuring kon krijgen. Door steeds stijgende behoefte aan moderne scholen kunnen deze thans door de samenwerking belangrijk goedkoper worden 'gebouwd. Voor een lagere school werden 14.500 man-uren be steed, bij de achtste school waren dit er nog maar 11.000. In Vleuten-De Meern kostten de zesklassige basis scholen, inclusief grond, voorzieningen inrichting, 665.000 gulden; een kleu terschool komt op 400.000 gulden. Om te Voorkomen, dat een eenheids- produktie ontstond, waarbij de situa tie ter plaatse aan het te bouwen schooltype zou moeten worden aange past, werd een andere ontwerpmethode toegepast. Men wilde komen tot onder ling identieke schakeleenheden; iedere schakeleenheid omvat een leslokaal met toiletgroep en een garderobe met een aansluitende z.g. circulatieruimte. SCHAKELEENHEDEN Het grote voordeel van deze scha keleenheden is allereerst, dat de platte gronden van de scholen kunnen den aangepast aan de situatie ter plaatse. Tengevolge hiervan zijn er weinig identieke scholen gebouwd. Stedebouwkunddg zijn geen nadelige gevolgen ondervonden van het serie effect. Een ander belangrijk voordeel van de toegepaste bouwwijze is de minimum behoefte aan gangen. Daar door kan bij alle te bouwen scholen een ruimte ter grootte van twee loka-1 len worden „bespaard." FANTASTISCHE RUIMTE Deze „besparing" heeft geleid tot een ruimte, die voor de gereedgekomen scholen nu al „de" trots uitmaakt- Het is de aula, een gemeenschaps ruimte, waardoor de sociaal-maatschap pelijke functie van de school geheel tot zijn recht kan komen. De gemeen schapsruimte biedt plaats aan 150 per sonen en kan worden gebruikt als bi bliotheek, overblijfrulmte voor zang en dans, toneel, declamatie, expressie, film, handenarbeid, ouderbijeenkom sten enz. Door het opstellen van losse elementen kan ook een podium wor den geformeerd. Een groot voordeel van deze ruimte is verder,- dat door een geïsoleerde ligging (geen enkele klas grenst eraan) het onderwijs niet wordt verstoord. De ruimte kan door een aantal harmonica wanden in klei nere ruimten worden verdeeld, zodat verschillende activiteiten op eenzelfde ogenblik mogelijk zijn. In de leslokalen kan zowel in klassi kaal als in groepsverband warden ge werkt. Elke opstelling van de leerlin gen is mogelijk. De eerste en tweede klassen zijn zodanig gelegen, dat deze een eigen toegang, garderobe, toilet ten en een eigen speelplaats hebben, zodat ze als een zelfstandige eenheid kunnen worden gezien. Bij de kleuterschool Is het interieur aangepast aan de schaal van de kleu ters. Het wordt voor deze kleintjes een feest om naar school te gaan. Bij de MAVO-scholen zijn de theorieloka len in een bouwblok van twee lagen opgenomen. Op de begane grond zijn de gemeenschapsruimte, vaklokalen, docenten kamers enz. gegroepeerd. Ook deze MAVO-school is schakelbaar en daardoor op verschillende plaatselijke situaties toe te passen. GYMZAAL EN SPORTHAL Een logisch gevolg van het bouwen van seriescholen is de bouw van gym zalen bij deze scholen. Vooral bij de grotere MAVO-scholen is een eigen gymzaal onontbeerlijk. Door de snelle groei van verscheidene gemeenten komt het dikwijls voor, dat er behoefte ontstaat aan twee of meer gymzalen in de nieuwe wijken en dit opent dan de mogelijkheid, over een sporthal te gaan denken. Immers, de vergoedingen welke worden verstrekt voor het ge bruik van twee of meer gymzalen vor men de basis, waarop de exploitatie begroting van een sporthal kan steu nen. De in seriebouw ontwikkelde sporthal met de afmetingen van 28 x 43 meter en een toeschouwersaccom modatie voor ongeveer 400 personen geeft ook de kleine gemeenten de kans om in één slag een achterstand in de sportaccommodatie in te lopen. CONTINU WERKEN IN BOUWSTROOM Zoals eerder gemeld zijn er thans zeven scholen gebouwd, zeven zijn in aanbouw en 26 scholen zijn in voor bereiding. Elke maand wordt gestart met een school. Lis se en Leiderdorp zitten in één bouw stroom, aannemer is hier bouwbedrijf Noorlander te Lei derdorp. In zo'n bouwstroom kunnen de activiteiten steeds doorgaan. In Lei derdorp b.v. is voor twee scholen de financiering rond. Op goedkeuring voor de andere behoeft niet te worden ge wacht, men kan in een andere gemeen- Een met een vouwwand af te scheiden gedeelte van de gemeen schapsruimte wordt gebruikt voor handenarbeid e.d. te in dezelfde bouwstroom met het bouwen doorgaan. In Aarlanderveen is de in deze bouw gerealiseerde ehr. nat. school nage noeg gereed. Met de MAVO-school te Alphen aan den Rijn is men een eind gevorderd. De chr. nat. school te Bo degraven is klaar en de kath. kleuter school te Boskoop bijna. In Leiderdorp staan zes scholen op de nominatie; over een maand begint hier de bouw van de eerste, In, Lisse wordt eind september begonnen met de chr. nat. sdhooL In Voorschoten tenslotte is men bezig met de bouw van een 14- klassige school, waarin alle modalitei ten gehuisvest kunnen worden. LEIDEN HEEFT BELANGSTELLING Andere deelnemende gemeenten in het bouwteam zijn: Berkenwoude, Heemskerk, Jutphaas. Lekkerkerk, De Meije, Moordrecht. Nieuwer krek a/d IJsse], Rotterdam, Vleuten-De Meern, Waddinxveen, Woerden, Wormerveer en IJsselstein. Om in de buurt te blij ven, de gemeente Leiden heeft be langstelling getoond voor deze scho lenbouw. Men komt in elk geval eens kijken wat er op dit gebied te koop i: Enkele constructieve gegevens voor belangstellenden hierin: een balken- rooster van gelijke eenheden vormt de fundering. Er zijn ook elementenvlor ren van gelijke eenheden. Het gehele dak en plafond worden gedragen door een volledige staalconstructie, zodat metselwerk en puien enz. slechts als vulling dienst doen. De DurLsoI me- vrietplaten van gelijke eenheden, met een hoog isolerend karakter, de dakconstructie. WEINIG ONDERHOUD Er is alles gedaan om het afwer kingsniveau zo hoog mogelijk te krij gen. zodat de onderhoudskosten in de toekomst tot een minimum beperict kunnen blijven. Er is b.v. weinig verr- werk en helemaal geen stucwerk. *^>- vallend is het tegelwerk, dat bij in dividuele bouw eer. kostbare zaak is. Bij deze scholen zi.in b.v. de toilet- wanden geheel betegeld- Elke school mag een deel van de bouwkosten besteden aan een kunst werk. In De Meern wil men oude spelen uitbeelden: de openbare school bezit thans twee steltlopende kinde ren. zeer fraai in brons uitgevoerd: de kath. Paus Johannesschool zocht het in haasrje-over-spelen. De dakxitter Bertus Korbtjn uit Benthuizen, die in Boskoop op een woning aan de Zijde, waarin de dienst van Gemeentewerken is M ondergebracht, het record dak- zitten wilde verbeteren, is in zijn few- poging geslaagd. Een en ander was een gevolg van een wedden schap. toen het dakzitten van een inwoner van Emmen ter sprake kwam in het café van de heer Of man aan de Zijde. Maandagmiddag om 17.21 uur was dit record gebroken, omdat Korbijn toen de tijd van 100 uur fttff en 20 minuten had overschreden, f f Omdat het „zitten" hem zo goed beviel de weersomstandighe den werkten tn deze wel mee besloot hij nog een etmaal langer te blijven zitten om te trachten dan ook maar het wereldrecord op zijn naam te brengen. By de verbetering van het Nederlands record werd Korbyn reeds geluk gewenst en gehuldigd, maar dins dagmiddag was de belangstelling veel groter toen de dakbewoner, na 125 uur zitten, van het dak af kwam. Gedurende deze zitperiode werd de dakhaas verzorgd door de heer Ofman, terwijl er ook werd ge controleerd of Korbyn zich wel J aan de reglementen hield. Daar zal wel niets aan gemankeerd k hebben, 's Nachts werd hij op de I stoel vastgebonden, niet zozeer "J om hem het weglopen te beletten, maar meer om hem niet van het dak te doen vallen. Maandagmiddag was Boskoops burgemeester nog wat ongerust, omdat de man zo stil zat. Een ontboden arts kon echter ter ge- ruststelllng mededelen dat hy Verheugd over zyn slagen deelde y Korbyn nog mede dat, wanneer ji zyn record zou worden verbeterd, jJ hy terstond een poging zal wa- J gen dit weer op zijn naam tc q brengen. t m Subsidie feestconcert In verband met het 50-jarig bestaan van de Chr. Gemengde Zangvereniging „Zingt den Heere" is r om op dinsdag 15 oktober a.s. eert te geven In het kerkgebouw aan de Dorpsstraat. Hieraan zullen medewerking verlenen de plaatseiyke zangvereniging „Sancta Lucia" en het koor „Cantate Deo" uit Katwijk aan den Ryn en het West-Ne derland Symphonle orkest. Uitgevoerd zal worden „Die Jahreazeiten". De kos ten worden geraamd op 2300,-. terwyi 300,- baten worden verwacht. Het te kort wordt dus geraamd op tweeduizend gulden. Hiervoor wordt subsidie zocht. De commissie van financiën ad viseert de subsidie te bepalen op 22 pet. van de recette, maximaal 1000,-. Woonruimte-adviescommissie Op 1 oktober treden de thans zitting hebbende leden van de woonruimte-ad viescommissie af. Alle leden hebben zich bereid verklaard een evt. herbenoeming te aanvaarden. Op grond hiervan stellen b. en w. voor de thans zitting hebbende leden te herbenoemen. Dit zijn: J. M. Kraan, Kerklaan 17; A. J. C. Duindam, Oranjelaan 22; A. G. van Mil, Willlbror- dusstraat 1; J. J. Bosman, Noordbuurtse- weg 3; J. H. v. d. Ploeg, Schenkelweg 12. Verpachting jachtrecht B. en w. stellen voor het jachtrecht van gronden in de Grote Polder, de Barrepolder en de Roomburgerpolder te verpachten aan de heer W. de Groot. Deze eigendommen zyn in 1965 voor drie jaar verpacht. Het ligt nu niet in de bedoeling dit wederom te doen, dit in verband met het feit dat binnen afzienbare tyd deze gron den nodig zullen zyn Industrie-schap De Grote Polder, red.). De verpachting van het jachtrecht voor de prijs van 2,- per ha zal dan ook geschieden onder de bepaling dat de gemeente, zodra zy de grond nodig heeft voor realisering van het bestemmingsplan, de pacht binnen één maand na opzegging als vervallen wordt beschouwd. Onderhoud Kliko-vuilnisauto By de halfjaariykse controle van de Kliko-vuilnisauto is gebleken dat aan de auto diverse reparaties dienen te worden uitgevoerd. Ondermeer dient de servo-pneumatlsche koppeling geheel te worden gereviseerd, terwyi enkele schoe pen van 't schoepenrad woeten worden vernieuwd. Voor de te verrichte reparatie- werkzaamheden is van de N.V. Koster en Van Batenburg te Alkmaar prijsop gave ontvangen van 1575.-. Hierdoor is de in de begroting opgenomen on- derhoudspost te laag. Voorgesteld wordt deze met een bedrag van 3400.- te ver- Kredlel verkeersborden In verband met het inwerkingtreding van het nieuwe Reglement verkeersre gels en tekens is het nodig dat een aan tal verkeersborden in de gemeente dient te worden gewyzigd c.q. te worden aangevuld. De kosten zyn begroot op 6.137,50. De post onderhoud en aan koop verkeersborden geeft nog slechts een bedrag van 420,50 aan, zodat nog een krediet van 5800,- gevoteerd dient te worden. Krediet kwel kade Uiterdijk Onlangs is door de dienst gemeente werken een kwel geconstateerd ln de kade langs de Uiterdyk. Na overleg met Rynland en het polderbestuur is ge tracht deze kwel. door de kade met kiel af te dekken, te bedwingen. Dit heeft echter geen biyvend resultaat gehad. Na wederom advies te hebben Ingewonnen is men tot de slotsom gekomen dat alleen het slaan van een houten damwand aan de boezemzyde van de kade, alsmede het aanbrengen van een klelkist van 25 m2 onder de kruin van de dyk een afdoende maatregel is. De kosten zyn begroot op 3000,-. Camera Ik ben nieuwsgierig -geel 18 jaar. (Nacht vrydag en saterdag 28.30). The raven 18 Jaar. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.16 uur. Lido The scalphunters 14 jaar. Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.16 uur. Luxor De wraak van DJ&ngo 18 jaar. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio The Trip 18 Jaar. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uui\ Trianon Ikeen markies 18 Jaar. Dageiyka: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex De kanonnen van Navarone 14 Nacht vrydag en zaterdag 23.30 uur). In Venus' armen. Dageiyks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. PUNT KORRELTJE Een school voor basis onderwijs te Vleuten- De Meern, die in 't ka der van het scholen bouwteam „Midden-Hol land" werd gerealiseerd ROBERTST0LZ IN TRESLONG Woensdag 18 september zal In de grote Treslong-taal de beroemde ope rette-componist en dirigent Robert Stol* een programma lelden, waarin twee gro te internationale sterren van de Ope rette, Margit Schramm en Rudolf Schock, optreden. De begeleiding aal ge schieden door het 65 man tellende Lim burgse Symphonie-orkeMt. Met „Eln Abend In W len" opent Treslong bet wtn- Het programma voor 18 september omvat behalve enkele van zyn eigen composities („Frag nicht warum", „Du solist den Kaiser melner See Ie sein") een welgekozen selectie uit de hoogte punten van werken van Léhar, Offen bach, 8trauss en Abraham, met klas siek geworden liederen als „Gern hab' Ich die Frau'n gekUast", „Ich bin nur ein armer Wandergeseli" (van K tinne - ke), aria's en muzikale Intermezzi uit „Zigeunerbaron", „Fledermaus", „Or pheus ln der Unterwelt" en natuurlek de beroemde wals van „Die schöne blaue Donau". Solisten zyn: Margit Schramm en Rudolf Schock.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3