AM i f. w w fi] Parijse schoenen van morgen Btki Onder een hoedje te vangën BARETTEN HELMHOEDJES CAPELINES HAKKEN WAT HOGER Metz: joyeus, maar trouw aan de lady Haardenfabriek Beckers staat met rug tegen muur Daders van aanslag in Tel Aviv gegrepen Vredesweek 1968 Europa: verzoening vredeveiligheid KERK BEKLAD PREMIER PENGEL BELAAGD SPORTTOTO VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 DB LEÏÏDSE COURANT PAGINA 9 Sportief cloch&model in contrasterende kleuren wolvilt, mest de hand aan elkaar gezet. Modél Harry Schéltem. Imitatiebont voor deze muts met band van wollen jersey (modél AngeMque)maar ook voor astronautenkappen en voor langharige modellen, die van het meisje een verschrikkelijke (lieve) vrouw maken. Er aal dit najaar voor elke vrouw tussen 14 en 84 een flatteuze hoed te koop zijn voor een prijs van rond de 20 gulden. Ook voor prijzen tot 200 gulden! Dit zagen wij tijdens de traditionele (winter)show en expositie van de Nederlandse' hoedenfabrikanten i -grossiers. Een geheel nieuwe verschijning in de- m branche was de introductie van het wolmerk voor hoeden. De enige voorwaarde om een flatteuze hoed te be machtigen, is zelfkennis en smaak; een dikke porte monnee heeft daar niets mee te maken. Het is ge makkelijk een hoed te vinden die slecht staat, maar voor die ene goede moet je moeite doen. Hoedemakers en -verkopers onderscheiden drie groepen: De modellen van bescheiden prijs, bedoeld voor één seizoen en dus zeer geschikt voor de veran derlijke jeugd. (In dit genre zal men dikwijls wolvilt aantreffen). ir De hoed in middelprijsklasse, en de gelegenheidshoed. Modellen In elk van deze drie groepen zijn er capelines met golvende rand, baretten en de diepe helmhoedjes (eventueel met klein randje) uit de twintiger jaren. De cloche met bescheiden rand houdt stand, de re- levé schuin opgeslagen rand) neemt wat af, de breton (rondom omhoogkrullend) is bijna verdwenen. In het populaire genre speelt wolvilt een voorname rol. De baretten zijn dikwijls plat aan de achter kant met het oog op de bontkraag, maar vooral in In Parijs rijn schoenen van Dior en Vivier even ex clusief als een haute couture japon. Maar het zit in de lucht om de exclusiviteit van haute couture een beetje af te zwakken. Dat Vivier nu voor 1969 naast zijn unieke schoenencollectie ook een boutiqueschoe- nencollectie heeft gemaakt, is dus niet verwonder lijk. Een nieuwe naam in de voorste gelederen van tchoenenmode is Andrea, een jonge ontwerper die evenals alle anderen van zijn formaat, veel leer in Nederland koopt! De hier genoemde schoenenexperts zijn het in enke le modieuze opzichten eenp: de neuzen zullen niet meer plat en vierkant maar dikker en ronder wor den, de hakken wat hoger. Een nieuwe modekleur is loodgrijs. Wandelschoenen hebben metalen garnering, avondschoenen zijn tamelijk opzichtig, bezet met „juwelen" en veren, vooral de hak. De variatie in laarzen is nog groter geworden. Dior Zijn belangrijkste vondst is de kielhak, met de vorm van de achtersteven van een schip. De hak vult de holte onder de voet op, (zoals vroeger de sleehak) maar hij is aan de achterkant sterk uitgehold. De hakhoogte is 2 tot 5V» cm voor overdag; geklede mid- Voorbeeld van een modieuze baret, uit wolvilt. Een van de modéllen door Harry Soheltens vervaardigd in opdracht van het Internationaal Wol Secretariaat: eaohtgrijs met ingewerkte noppen uit gebroken wit en uiteraard voorzien van het wolmerk. de wat stijvere viltmodellen maakt dit het profiel on aantrekkelijk. Jonge meisjes zijn momenteel heel ijverige hoeden- draagsters; een fel kleurtje of een in het ooglopend model, hip op het hoofd gezet, doét wat Deze meisjes hebben sluik haar dat niet lijdt van een hoofddeksel. Kam erdoor (of niet) en klaar is ze weer. Dit najaar wordt het de capeline met golvende rand, de baret en de Cardinpill box. En als het goed win teren wil, zullen de handgehaakte garnituren maar vooral imitatie bontmutsen en Lindberghkappen, al of niet met vaste brides, succes hebben. Hoedjes van wollen jersey met aangeknipte shawls, geven filmsterallures! Dat doet uiteraard de Gloria haar); zijden melusine voor cloche en baret, ge drapeerde velours chiffon of zijden fluweel. Bij de gelegenheidshoeden. kan men het beste denken aan de bruidsstoet. Daar mag wel wat mo- distenvaardigheid aan worden besteed, Van veel vakmanschap getuigen de hoeden met op tule gewerk te open randen. Ze ontlokten applaus aan de experts. Zulke hoeden moeten er zijn, want er is een publiek voor. Maar met minder bewerking zou de gelegen heidshoed meer eer bewijzen aan het gezicht onder Bont Swansonpothoed ook! De hoeden uit de middelprijs klasse zouden wij graag willen zien op het hoofd van dé vrouw, dus van alle die de drie kruisjes naderen of zijn gepasseerd. Maar tussen 30 en 45 jaar lopen zij juist bijzonder graag blootshoofd. Als zij tegen de 50 loopt gaat mevrouw weer een hoed dragen. Nu is die verguisde „kroon" een cache- misère voor dunne, of niet-op-tijd-gespoelde haren! In deze middenklasse zien wij turbans van gedrap- peerde jersey in genuanceerde kleuren: uiterst soe pele vilten flambards (onder andere uit Zwitser land) van het duurdere en fijnere haarvilt (hazen- De bonthoed hoort, wat prijs betreft, in de duurste klasse thuis. Maar het materiaal is bijna steeds een paspoort voor elke gelegenheid. Zo zou men de ba ret van bever, van nutria of van bisam zowel voor sport als voor de receptie kunnen gebruiken. Alleen nerts heeft iets pretentieus over zich en roept bij voorbaat: ik ben zeer gekleed! Mutsen van vos, (rood- vos vooral) zijn uitdagend maar verrukkelijk (in imi tatie kosten ze een tiende en als je ze niet vlak naast „echt" legt, zijn ze best begerenswaar dig). Wat de kleuren voor komend seizoen betreft: bruin in alle nuances gaat voorop. Daarna beige tinten, barnsteen, en azur. Er zijn twee modekleuren die zul len worden gepousseerd door Franse huizen: Avoca do, een moskleur en prunelle, een vaag lila. Hoewel er in de hoedenmode geen opzienbarend nieuws is, zijn er in de verwerkingsmethoden ver anderingen gekomen die voor de insider ingrijpend genoemd mogen worden: er komen vrijwel geen ver stevigingsmiddelen meer aan vilthoeden te pas en bij stoffenhoeden is de binnenvoering soepel. Een van de voordelen van het wolmerk is, dat een al te waardeloze stof die door apprêt wordt „op gepept" om er een handzaam hoedje van te maken, dat echter na één regenbui als een vod in elkaar zakt, dit merk beslist niet krijgt! Dat wil echter niet zeggen dat wollen hoeden zonder wolmerk waarde loos zouden zijn!! Harlekijn heet het platinakleurig ohevreau schoentje, dat is opgeioerkt met gouden en zilveren pailletten. Lage hak. Modél Andrea. dag en avondschoenen halen 6 cm. De kleuren moeten in een bruin gamma gezocht worden, maar de na middagschoen is bij voorkeur zwart Oak), 's Avonds fonkelen de pumps en sandaaltjes (met dichte neus en dunne bandjes) in goud, zilver en alle kleuren van de regenboog. avondschoentjes van zijde of velours met steentjes bezet en ook „onzichtbare" avondschoenen van cris- tal (plastic). In de boutique pousseert Vivier onder andere mid dagschoentjes van dezelfde wollen Shetland, waaruit ook mantel of japon zijn gemaakt. Vivier Andrea Het geheim van Viviers nieuwe lijn ligt in de neus, waarvan de bovenkant wat uitsteekt boven de zool. Zijn hakken zijn vierkant, ofwel ze lopen naar on der toe breder uit. Metalen, stalen, vergulde garne ringen zijn meer mode dan ooit. Hij stuurt de vrouw gelaarsd de winter in met zeer lage, gewone lage, knie- en dijlaarzen. De laatsten, die het been heel soepel omsluiten, zijn dikwijls met bont gegarneerd; tenslotte marcheren er de musketierslaarzen, dezelf de die de gelaarsde kat droeg! Bijzonderheden uit deze collectie: flappen en kleppen met franje; dia- bolohakken en zuilhakken van 6'/s cm; dik en ruig suède voor wandelschoenen; ook steenrood slangen- leer; zwart suède voor de namiddag; opengewerkte Deze schoenontwerper houdt ervan de voorschoen te verlengen met een klep, en te markeren met stik sels en perforaties. Hij garneert met (afneemba re) franje en met allerlei metalen gespen. Voor de namiddag zoekt hij links en rechts inspiratie: Chopin bracht hem op het idee schoentjes met bre de linten dicht te strikken; en in het cabaret be dacht hij dat enkelbanden pikant staan, in het bijzon der als ze van struisveren zijn voorzien. Avondlaar zen creëert hij onder andere uit witte nerst met zwarte parels, en hij borduurt ze ook wel vol met zwanendons. Andrea (zeer uitbundig maar dan ook de jongste van allen) is voor geen kleintje vervaard. Voor geen klein hakje althans: hij gaat tot 90 mm! AMSTERDAM We zijn in on» land knappe couturiers ri)k, maar er is maar één Marianne David, ras- eo race-ontwerpster van Metz en Co., die met smaak, flair en profetische blik elk half jaar een enorme en geva rieerde collectie uit haar overhemd- mouw schudt. Natuurlijk gebruikt zij de uniek fraaie stoffen waar Mclz beroemd om is, en zij schroomt zelfs in deze tijd niet te ontwerpen voor de gedistingeerde vrouw en haar wel olijke maar toch ladylike dochter. Voor de najaarsmode in Parijs werd getoond, had mevrouw David haar stoffen reeds ingekocht en al 90 pro cent van haar collectie klaar. En zie ze had telkens de hand gelegd op de zelfde rustige of fonkelende tweeds. zware, welhaast lompe tred geeft Maar met korte mantel wordt de voet stap al lichter. Zonder mantel lijkt de pantalon te horen bij een lang hes van dezelfde stof, of deel uit te maken van een hansop. Die hansop dartelt door de hele collectie tot aan jeugdige av ondkleding toe en is dan van zwart zijden moire met strasz knoopjes en wit satijnen kraagje. De moderne kreet ..total look" is al i ensembles van japonnen met k mantel of jasje. Denk daar niet te licht over: een diep sepiakleurige ja pon met tomaatrood jasje en septa- suède ceintuur is mnur een van de vele verrassingen. Het zwart mouwloos vest over wit wollen mousseline met bruin-zwarte vensterruit, is een an- ook zwar fluweel als moiré Combinaties trefzeker in kleurengamma ratine's, double face-stoffen, ruit- I dessins, jersey's en bedrukten en wol len mousselines als de Franse colle- i hadden gekozen. Madame 1969 draagt een broek, daar is iedereen het over eens. Bij Metz heeft de pantalon vrij wijde pijpen, hetgeen al gauw aan leder die geen mannequinfiguur en -gratie bezit, een jaar en dag bekend en toegepast in dit huis. Daar is zijde voor blouse of jurk, bedrukt zoals de tweeds van de bijbehorende tailleur, mantel of cape Daar is de double face-mantel in an- thraciet tegen een grote bruine streep en dezelfde streep is er ln soepele mousseline voor de chemisier. Hoeden en handschoenen, kousen en ceintuurs, tassen telkens trefzeker ln het kleu rengamma. Mevrouw David koopt zelfs stoffen om rokken te maken bij haar geïmporteerde pullovers, opdat er niet het geringste verschil van kleur te zien zal zijn. Nu komen de „nette" kleren, zegt ze als het thema pantalon en sportkle- dlng definitief plaats maakt voor tail- bedrukt en metaalglanzende brokaat voor kwieke korte, en deftig lange klokkende ,'urken. Uit Thailand komt de beroemde zijde voor een ingetogen oosters ontwerp, maar ook uit Bang kok zijn de bedrukte en doorgestikte katoenen avondjurken, kant en klaar geïmporteerd. IJ ie zijden mousseline met gouden motiefjes geborduurd dient voor de lage avondjapon, die bij onstuimige beweeglijkheid 'n ge klede pyama blijkt te zijn. De lange da», of zo u wilt de stola, begeleid al wapperend vele model len: het zij handgebreld en gehaakt bij sportcomblnatles, het zij van chif fon bij geklede jurkjes, en altijd wol twee meter lang. TEL AVIV (AFP) Israëlische veiligheidstroepen hebben vier Arabische terroristen gearresteerd, die woensdag een aanslag hebben gepleegd op het cen trale autobusstation in Tel Aviv, zo heeft een woordvoerder van de politie donderdagnacht meegedeeld. Tien an dere leden van dezelfde organisatie, die rile aanslagen van de afgelopen weken in Jeruzalem hebben gepleegd, zijn even eens gearresteerd. Naar twee leiders van de organisatie wordt nog gezocht verslaggevers) organiseert het Interkerkelijk Vredesbe raad (kortweg IKV genaamd) van 22 tot 29 september voor de tweede maal een Vredesweek. Op een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie zei dc voorzitter van het IKV, prof, dr. P. Kooymans over dit thema: „.Er is wel gezegd dat dit thema door de gebeurte nissen rond Tsjecho-Slowakye is ach terhaald. maar men zou ook kunnen zeg gen dat het actueler is dan ooit, hoe moeilijk het ook kan zjjn iets waar te maken van de gedachte van verzoening. Prof. Kooymans meende dat dit zeer wel mogelijk is, „maar dan moeten we ons bezinnen op de oorzaken van haat, wantrouwen, verbittering en angst die al zo lang het klimaat in ons werelddeel hebben vergiftigd". Professor Kooymans meende dat de kerken, sprekend vanuit de boodschap van Christus in het evan gelie, de plicht hebben de rneirsen op te roepen niet langer te denken in mach- blokken en wapensystemen maar nieuwe wegen in te slaan, die het vertrouwen en de samenwerking zullen herstellen. Professor Kooymans zei vurig te ho pen dat de Vredesweek niet een afslui ting zou zijn, maar eerder een begin. Het IKV, zo zei hij, zal alles in het werk stellen om dat te verwezenlijken. Zo zal de voorbereiding van de Vredesweek 1969 nog intensiever geschieden dan dit jaar het geval was. Om een richtlijn te geven bij het voeren van deze „vre- desgesprekken" heeft het 1 K.V een „magazine" het licht doen zien. waarin v erschillende deskundigen hun visie op het thema geven. Ook bezint het I.K.V. zich op het uit geven van een gezamenlijk kerkelijk ge tuigenis, waarin bij de verantwoordelijke politici wordt aangedrongen op het ver laten van de oude wegen cn 't losla ten van verouderde (militaristische) denkschema's. CUYK In Cuyk Is gisteravond een rooms-katholieke kerk beklad. Kort voor het begin van de mis om half acht ont dekte de pastoor van de Slnt-Martinus- kerk, dat op het altaar en dc muren leuzen waren aangebracht. De rijkspoli tie te Cuyk stelt een ondersoek in. Moeilijk iverk te vinden voor 100 oudere uierknemers (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM-TILBURG De directie van de N.V. verenigde bedrijven Beckers. Becking en Bongers heeft met de rug tegen de muur gestaan. De inves teringsbank en enkele handelsbanken wilden alleen nog kredieten geven als 't bcdrijl' zün leorganisatie on sane ringsplan zou uitvoeren Vandaar het ontslag van 370 van de werknemers In Bergen op Zoom en Ulft. Een aantal personeelschefs van de grote Bergse industrieën heeft medege deeld, dat zij met anderen rond de ta fel zullen gaan zitten om te peilen hoe veel van de 250 ontslagen werknemers weer direct aan werk kunnen worden geholpen. Directeur Van der Ven van Beckers zei na het overleg met werknemers- en werkgeversorganisaties in Tilburg, dat hij nog niet kan zeggen wat fout is ge daan. Dat er beleidsfouten zijn gemaakt blijkt uit het feit dat de drie andere grote haardenfabrieken in ons land, Et- na, DRU en Jaar&ma, momenteel geen moeilijkheden hebben. Bij ingewijden in Bergen op Zoom bestaat de indruk, dat het op de technische ontwikkelingsafde ling en met name op het laboratorium aan deskundigheid heeft ontbroken. Beckers heeft een type kachel ontwik keld, dat bepaald geen aftrek vindt bij de consument „Bij de detailhandel cn de magzijnen van het bedrijf staan nu 40.000 gaskachels, die waarschijnlijk niet meer kunnen worden verkocht", j» beeft de heer Van der Ven meegedeeld. In het afgelopen jaar heeft het boven dien herhaaldelijk gerommeld. Enkele maanden geleden is een technisch direc teur, die nog nauwelijks was Ingewerkt op het bedrijf, plotseling weer weg ge gaan.- Insiders zijn ervan overtuigd, dat de bedrijfsleiding het aan een goede technische visie ontbreekt. De sfeer on der de werknemers is de omstandig heden in aanmerking genomen nog redelijk goed. Officieel i» het personeel nog steeds niet ingelicht over de ontsla gen. De ondernemingsraad en een aan tal bazen zijn woensdagavond wel met spoed van de komende reorganisatie op de hoogte gesteld. Men wacht iets nerveus gelaten de dingen af die ko men gaan. De vakbondsvertegenwoordigers zijn zeer verontwaardigd over het feit, dat ze niet veel eerder op dc hoogte zijn gebracht van de gevolgen van het in grijpende saneringsplan. „We voelen ons als de brokkenwagen die de vuile boel, die anderen hebben gemaakt, mo gen opruimen". De vakbonden zullen vrijdag 13 september de directie vertel len, wat ze over het aangeboden afvloei ingsplan voor het personeel denken." Wc moeten het eerst goed besturen." al dus de heer J. Rijkers van SU-Eloy. GAB-directeur Sprank noemde het een levensgrote blamage, dat het personeel het ontslag uit dc krant moest verne men. „Maar ik weet, dat er iemand uit dc vroegere directie voortijdig heeft ge klapt". Ovor de nieuwe plaatsingsmogelijkhe den van degenen, die ontslagen zullen worden, kon de heer Spronk optimistisch zijn. De telefoon heeft roodgloeiend ge staan. Bedrijven uit Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Rotterdam, Zwijn- drecht en Gorkum hebben reeds ge vraagd personeelsleden te mogen clai men. Velen van de 50 buitenlandse werk krachten zullen eveneens moeten afvloei en. Voor hen zal herplaatsing waarschijn lijk moeilijker worden, evenalvoor de 100 ouderen, die zullen worden ontsla- ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse politie heeft donderdag drie in Nederland verblijvende Surinamer» uit het Hilton hotel in de Maasstad moe ten verwijderen. De drie wilden dc 8u- naamse premier Pengel, die donderdag zijn intrek nam In het Rotterdamse Hil ton hotel, te spreken vragen. De hotel- directie beldo echter de politie met het verzoek de jongelui te verwijderen. En kele agenten zetten het drietal even la ter buiten dc hoteldeur. De drie maakten deel uit van een groepje Surinaamse studenten en arbei ders. dat kort nadat premier Pengel zijn Hilton suite had betrokken voor do deur van het hotel met spandoeken hun ontevredenheid over het beleid van de premier tot uitdrukking brachten. De studenten eistten o.a directe onafhan kelijkheid van hun land, maatregelen ter verbetering van de economische si tuatie en beperking van dure buiten landse reizen door Surinaamse leiders. De Rotterdamse politie heeft zich ge noodzaakt gezien bij het HHton hotel een agent op post te zetten, omdat de demonsterende Surinamer» dreigden nog maals te zullen proberen het hotel bin nen te komen. DEN HAAG. De cijfers van Sport - toto 3 zijn: Eerste prijs: 268.000, 235 meldingen: 1030,-. Tweede prijs: 179.000, 1230 meldin gen: 131,-. Derde prijs: 268.000, 9500 meldingen: 25.-. Extra-prijs: 179.000, 2293 meldingeni IV^

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9