O DE NIEUWE BMW-MODELLEN 1969 kunnen wij U nu reeds tonen tijdens OOSTDUITSERS SCEPTISCH TEGENOVER PROPAGANDA Oostenrijk vreesde voor neutraliteit N.V. ENZAB (Rob Gorris) GARAGE VAN DER PLAS ROEMENIË VORMT VOOR MOSKOU GEEN BEZWAAR een SPECIALE BMW-SHOW IN ONZE SHOWROOM op het TOURNOOIVELO TE DEN HAAG Hoge Rijndijk 280 - Leiden - Tel. 0.1710 - 40697 - 40698 Secr. Varkevisserstraat 64 - Telefoon 01718-2482 Correspondent Leidse Courant uitgewezen hoofd- elektro- monteurs Twente uitwijk voor Schiphol? Slechte tijd voor Pankow VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) Onderstaande BMW dealers zullen u voor deze Interessante show gaarne verwelkomen in de BMW schowroom van de importeur: Alimpo n.v.. Tournooiveld 1. Den Haag, Tel. 18.48.40 VRIJDAG, 6 september van 9.00—22 uur ZATERDAG, 7 september van 10.00—22 uur ZONDAG, 8 september van 12.00—18 uur B.M.W. DEALER B.M.W. DEALER VOOR KATWIJK EN OMSTREKEN (ADVERTENTIE) Hoogovens IJmuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningskabels. Leeftijd 27 tdt 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris Is f 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. f 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Voor gehuwden, die in Leiden of op grotere afstand van ons bedrijf wonen, komen woningen beschikbaar. Schriftelijk* sollicitatie* onder nr. U 105 te richten aan Hoogoven* llmulden, Personeelsvoorziening. Hoofdkantoor 2. HOOGOVENS IJMUIDEN (Van onze correspondent) BNN Het is mij niet gelukt om mijn eerste reportage uit de Messestad Leipzig te zenden, want de Oostduitse autoriteiten hebben mij, tezamen met de corespondenten in Bonn van The Times en de Daily Telegraph zonder veel formaliteiten uitgewezen met de motivering, dat onze laatste beschouwingen over de situatie in Oost- Duitsland niet objectief zouden zijn geweest, en dat we „leidende persoonlijkheden van de republiek" be ledigd zouden hebben. Het komt ons voor, dat het werkelijke motief van de autoriteiten in Pankow de angst was, dat wij, in plaats van ons in de prestaties van de Oostduitse industrie te verdiepen, tijdens ons bezoek aan Leipzig zouden proberen te peilen wat de gewone man in Oost-Duitsland wel dacht van het ge beuren in Tsjecho-Slowakije. Toen ons deze uitwijzing was mee gedeeld, mochten we toch nog even in Leipzig blijven. We zijn er in geslaagd om nog snel enkele klandestiene ge sprekken te voeren met Oostduitse burgers. Het bleek ons dat er bij de ge wone man veel twijfel bestaat over de juistheid van de houding van zijn regering in de crisis inzake Tsjecho- Slowakije. Het is een feit dat veel Oostduitsers bloemen en brieven heb ben gezonden aan de Tsjechische am bassade in Oost-Berlijn. Veel burgers in Oost-Duitsland zijn vooral geschokt over het feit dat er weer Duitse troe pen aan de jongste invasie hebben deel genomen. Pers, radio en tv doen in Oost-Duits- land hun uiterste best om de invasie te rechtvaardigen. Zij bazuinen rond dat er een komplot zou bestaan om Tsjècho-Slpwakije uit de gemeenschap der socialistische staten te lokken! De Westduitse bankiers en industriëlen Verderf ervan beschuldigd dat zij sa menspanden om zich meester te maken van de vruchten van twintig jaar com munisme in Tsjecho-Slowakije. Tevens werd het volk voorgehouden dat de „Junkers" in West-Duitsland 'n poging deden om hun oude bezittingen te her overen. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Willy Brandt, eet zich op Oost-Duitse spot prenten een indigestie aan Tsjechische appels.... Gewonnen De Oostduitse propaganda stelt het zo voor dat Bonn de eerste faze van psychologische strijd om Tsjecho-Slo wakije gewonnen zou hebben: Pankow beweert dat de pers, radio en tv In Praag met de vijand geheuld hebben, die door de vijfde kolonne werd ge steund. Oost-Berlijn verklaart dat er een plan zou bestaan om van Praag uit in heel Oost-Europa het socialisme uit te hollen, totdat tenslotte ook Oost-Duits land in de macht van de vijanden van de arbeidersklasse zou komen, het rode partij-orgaan „Neues Deutschland" brengt een brief van een jonge man die besloten heeft om diesnt te nemen in de „volksarmee" om het socialisme te verdedigen tegen de strategen van Bonn.... Men kan zich voorstellen dat, tegen de achtergrond van inlichtingen, der- Radboutstichting en kath. hoger onderwijsfonds gaan fusie aan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Radboudstichting tn het katholiek hoger onderwijs fonds zullen voortaan hun doelstellingen na streven en één nieuwe stichting: de Rad boudstichting wetenschappelijk onder wijs. Dit besluit is genomen in verband ZWOLLE (ANP) De ontwikkeling ran Twente zou zeer gebaat zijn bij een verdere ontwikkeling van het burger- luchtverkcer op het vliegveld Twente, bijvoorbeeld door deze luchthaven dienst te laten doen als uitwijkhaven voor Schiphol. Dit is de mening van het Overijsselse statenlid M. Meeuwsen, die blijkt uit schriftelijke vragen aan het college van Gcd. Staten. Aanleiding tot de vragen was het in middels afgewezen plan om de vliegers opleiding voor de KLM over te brengen naar het vliegveld Eelde. De heer Meeuwsen wil weten of eventuele overbrenging van de opleiding naar Twente dezelfde of gelijkwaardige voor delen voor het vliegveld zal hebben als voor Eelde in het vooruitzicht werden gesteld. met de taak, zoals die zich door de stich ting wordt gesteld. Zo zullen in de toe~ komst dc beschikbare financiën een bre der spreidingsterrein hebben: ook de ka tholieke studenten, die niet studeren aan de Nijmeegse universiteit of de Tilburg- se hogeschool, kunnen meer protijt trek ken van de Radboudfondsen. Tot nu toe was de situatie zo, dat het hoger onderwijs fonds zich inspande om de benodigde gelden bij elkaar te krij gen terwijl de Radboudstichting zorg droeg voor de verdeling. Het accent lag hierbij op de instandhouding van de ka tholieke universiteit en hogeschhool In de laatste jaren werd echter steeds meer aandacht besteed aan de vorming van katholieke academici in het alge meen. Hierbij valt de nadruk op: activiteiten van studentenverenigin gen. de huisvestingsproblemen van studen tengroeperingen. de zielzorg. de instandhouding van bijzondere leerstoelen aan openbare universitei- Sterker dan voorheen wil de Radboud stichting zich richten op de niet in Nij megen en Tilburg studerende katholie ken. Men hoopt hierbij te worden gehol pen door de te verwachten verhoging van de rijkssubsidie aan deze instellin gen van 98,5 tot 100 procent. gelijke uitlatingen bijzonder weinig ef fect sorteren. Het is dus een slechte tijd voor de propagandaleiders in Pankow. Hun land ligt nu eenmaal zo dat het onmogelijk is voor het regime om de burgers te „beschermen" tegen vrije informaties van elders. Miljoenen men sen kunnen de Westduitse zenders zien en horen. Zij ontvangen brieven van familie en vrienden uit West-Duitsland en tot voor kort konden zij zich met eigen ogen overtuigen van de gang van zaken in Praag. Ondanks dit alles han delen de autoriteiten alsof de burgers in compleet isolement leven. Kranten, uit het Westen meegebracht, worden reizigers worden zorgvuldig onderzocht Natuurlijk, behoeft het regime-Ul- bricht niet direct bevreesd te zijn dat er in Oost-Duitsland een Dubcek zal opstaan om Ulbricht te onttronen. Een collega vertelde me: „Velen van ons hebben de laatste jaren in 'n soort staat van geestelijke emigratie geleefd, pre cies zoals in de Nazitljd. Alle aandacht werd geconcentreerd op verbetering van de levensstandaard. Maar nu er 'n ze kere mate van welvaart is gaat men weer aandacht schenken aan fundamen tele kwesties in onze samenleving. Ik geloof dat ook wij op 'n goede dag een soort Dubcek zullen vinden. En dan zal hij bepaald aanhangers krijgen...." Natuurlijk heeft de Russische inval in Tsjecho-Slowakije de Westduitse po litiek om de betrekkingen met Oost- ropa te verbeteren een hele deuk be zorgd. Bonn heeft reeds diplomatieke betrekkingen met twee Oosteuropese landen, Roemenië en Joego-Slavië, maar voorlopig bestaat er weinig hoop op uit breiding van dit aantal. Bondskanselier dr. Kiezinger en de minister van Bui tenlandse Zaken Brandt hebben beiden verzekerd dat de politiek óm de ont spanning in Europa te bevorderen niet opgegeven zal worden, maar men hoort desondanks ook hardere geluiden: et- zijn Westduitse politici die eisen dat de regering een straffere houding aan neemt tegen Moskou en zijn satellieten. Het is niet zonder grond dat Bonn een versterking wenst van de NAVO. Dr. Kiezinger heeft verklaard dat de NAVO een vermoeid en kreupel geval is ge worden. Men is in West-Duitsland van oordeel dat er 'n nieuwe situatie is ont staan nu er Russische troepen in Tsje cho-Slowakije gelegerd zijn langs de Beierse grens. Men eist dat het waar schuwingssysteem van de NAVO gere viseerd wordt, nu de NAVO-landen thans vanuit veel dichterbij gelegen po sities aangevallen kunnen worden. Bonn heeft ook besloten om de teke ning van het verdrag tegen spreiding van kernwapens uit te stellen. ..De in val in Praag", aldus de Westduitse re gering, was een ontstellend voorbeeld van een overval door een kernmacht op een land zonder kernwapenen". Daardoor is het bewijs geleverd dat de Russen zonder meer in staat zijn om overeenkomsten te schenden. Ook is men in West-Duitsland veront rust over het feit dat Moskou zich nog steeds het recht voorbehoudt om mili tair in te grijpen als de Bondsrepu bliek onder bepaalde omstandigheden een beroep zou doen op de zogenaamde clausule van de vijandelijke staten, in het charter van de Verenigde Naties. Volgens deze cluasule hebben de geal lieerde overwinnaars het recht om te gen hun vroegere vijanden op te tre den, maar de Westelijke mogendheden beschouwen deze clausule als verouderd. De Russen wensen hem niet te laten Al met al is de aarzeling van Bonn om het verdrag te tekenen niet veel meer dan een motie van wantrouwen. Verantwoordelijke politici in West-Duits land beseffen heel goed dat hun land nooit zonder meer kan weigeren het ver drag te tekenen. Kroonprins Gustaaf van Zweden w aan zijn eerste studiejaar begonnen aan de universiteit van Uppsala: geschiedenis en sociologie. Samen met twee andere studenten bewoont hij een apartement van vier kamers. Koken doen xe zelf. Mevrouw Majken Homqvist houdt de flat schoon en vooreiet de kroonprins af en toe van een drankje. (Van een speciale verslaggever) BOEKAREST Het bericht, dat de Russische ambassadeur in Washington minister Rusk verzekerd heeft, dat ztjn land niet van plan is de Roemeense „rebellen" met wapens tot gehoorzaam heid te dwingen, is met klem tegenge sproken. Geruchten, volgens welke troe penconcentraties langs de Roemeense (ADVERTENTIE) MET UW GIFT AAN RADBOUD WERKT U MEE AAN DE VORMING VAN DE KATHOLIEKE STUDENT Steun o.m. aan studentenparochies en -organisaties, internationale samenwerking en ontwikkelingslanden, theologische opleidingen, vestiging bijzondere leerstoelen, democratisering wetenschappelijk onderwijs. Mfilt U helpen, helpt dan nuGireert voor U vergeet. Dank U grens plaatshebben, kunnen niet wor den geverifieerd. In de Russische pers blijven de aanvallen op de Roemeense leiders voortdurend en in Roemenië zelf wordt de paraatheid van het leger en de arbeidsbrigades luidkeels gedemon streerd. Du gevechtssterkte van het Roemeen se leger (275.000 man) bewapend met weliswaar moderne, maar niet de mo dernste wapens van Russische makelij kan natuurlijk niet vergelen worden met de militaire kracht van de vijf andere Warschaupactlanden, waarvan alleen de Sovjet-Unie al ruim drie miljoen man onder de wapenen heeft. Ook de Roe meense leiders begrijpen natuurlijk wel. dat hun krijgshaftige woorden over de bereidheid van het Roemeense volk om de grenzen te verdedigen alleen maar een politieke uitwerking kunnen hebben: ernerzijds wordt het moreel van het Roemeense volk erdoor versterkt, an derzijds moeten de Russen nu wel be seffen, dat een inval in Roemenië op verzet zal stuiten, waardoor een derge lijke daad kan uitlopen op een directe herhaling van Boedapest-1956 Na de schande van Praag kunnen de Russen zich op dit ogenblik geen bloedbad in Roemenië permitteren ZWIJGEN De directe aanleiding om tegen de Roemenen op te treden is de afgelopen dagen trouwens verdwenen. Nadat de Tsjecho-Slowaken zich gebogen hebben voor het dictaat van Moskou, begint de Roemeense pers er wat betreft Tsjecho- Slowakije het zwijgen toe te doen. In "t partijblad Scinteia van maandag wer den nog maar vijftien regels aan de (Van o e correspondent Wolfgang Oberleeitner) ADVERTENTIE WENEN Er is geen Westeuropese staat, die zich zo bij de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije betrokken heeft gevoeld als juist Oostenrijk. Ge heel nieuw was deze ervaring niet. want al tijdens de Hongaarse revolutie in 1956 bleek de hoofdstad Wenen een knooppunt te zijn voor inlichtingen uit en een centrum voor waarnemingen over de landen achter liet IJzeren Gordijn. In de bewogen dagen van de Tsjeeho-Slowaakse crisis speelden vooral de nieuwsmedia, radio, t.v. en pers een uiterst belang rijke rol. Zij gaven niet alleen de Westerse wereld berichten over de gebeurtenissen, maar richtten hun aandacht ook op de Tsjechen en Slouaken. die van nieuws van eigen bodem goeddeels verstoken waren. Maar in Wenen, waar een stroom pamfletten en speciale edities uit het buurland belandde, beschik te men zelfs over inlichtingen, waar men in Praag geen idee van had: Wenen wist van de wan daden van de Poolse soldaten in Teschen evenveel als over het neerhalen van het Sovjetgedenkteken in de stad Gablonz. Niet zo best op de hoogte van de toestand aan de grens met Tsjecho-Slowakije was de Oostenrijkse regering zelf. Eind juli, toen boven het buurland de donkere Sovjetwolken zich al samentrokken, gin gen ministers en staatssecretarissen rustig met va kantie. Op de dag van de invasie, 21 augustus, zat bondskanselier Klaus weliswaar maar twintig kilometer van Wenen vandaan, maar zijn vakantie bungalow beschikte niet over telefoon of zender. Om hem van de toestand op de hoogte te brengen moest een secretaris van de kanselarij die ook niet dan na veel moeite kon worden opgespoord met een auto naar Wolfpassing razen, om daar het hoofd van de bondsregering op te halen en hem naar Wenen te brengen. Daar kon hij contact opne men met de eveneens naar de hoofdstad terugge keerde bondspresident Jonas en nog in de ochtend uren een vergadering van de ministerraad bijeen geroepen Twee meningen Bij het kabinetsberaad kwam allereerst de houding van het neutraal zijnde Oostenrijk ter sprake. Er bleken binnen het kabinet twee meningen te hebben postgevat. De minister van Buitenlandse Zaken. Waldheim, pleitte voor een zo groot mogelijke te rughoudendheid, om de Russen geen aanleiding e geven de Oostenrijkse neutraliteit te schenden, te meer omdat van de kant van het Westen geen enke le hulp te verwachten zou zijn. Want toen jaren ge leden het verdrag over de Oostenrijkse neutraliteit werd gesloten, gaven de ondertekenaars. De Ver enigde Staten, Frankrijk en Engeland, geen enkele militaire garantie voor de handhaving van de be sluiten. Minister Waldheim wilde om de Russen niet te provoceren ook het bijeenroepen van de Raai' voor de Defensie achterwege laten. De minister voor Defensie, Prader. die in di nacht van de Sovjetinva6ie de vijf Oostenrijkse bri gades al in staat van paraatheid had laten brengen en de grensbewaking had laten verscherpen, was het niet met Waldheim eens. Maar deze kon met zijn betoog wél bereiken dat bondskanselier Klaus in zijn radiotoespraak niet een uitdrukking gebruik te zoals Bondskanselier Raab in 1956 Deze zei toen: „Er zijn staten, die de meest elementaire rechten van de mens met voeten treden. Elke po ging van een volk om zich tegen hun politieke ter reur te terzetten, wordt In bloed gesmoord". Om zijn kleurloze toespraak werd Klaus in de pers hevig aangevallen. Dat werd nog erger toen hij de volgende dagen drie televisietoespraken hield die evenmin een rechtstreekse veroordeling van het ingrijpen van de Russen bevatten. De Oostenrijkse oppositie verweet hem lafheid en zwakte. Op 23 au gustus, toen in Praag het standrecht werd afge kondigd en in het Roemeense Boekarest de volks militie in staat van paraatheid werd gebracht, be reikte de nervositeit van de Oostenrijkse regering zijn hoogtepunt. Mede oorzaak waren aanwijzingen. dat de Russen niet in Tsjecho-Slowakije zouden blij ven. maar de grens met Oostenrijk wel degelijk /.ouden kunnen overschrijden. Zo op het oog zou het niet in de eerste plaats gaan om de bezetting van Oostenrijk, maar om een door trekken om Joego-Slavië te kunnen bereiken. De neutraliteit zou er echter mee worden geschonden; dat lag voor de hand. .Daarom werden in Wenen tal van geheime vergaderingen en conferenties ge houden. Daarbij kwamen belangrijke kwesties aan de orde, zoals het verplaatsen van de zetel van de regering naar westelijk Oostenrijk en het gebruik maken van Hitlers „Alpenvesting" om het land te verdedigen. Mocht de toestand aan de Oostenrijkse grenzen kritiek worden en ook Joego-Slavië meege zogen worden in de stroom der politieke gebeurte nissen, dan zou in Wenen een coalitieregering wor den gevormd. Deze regering kan samen met het dan te formeren „rompparlement" decreten en nood wetten uitvaardigen, die tijdens een oorlogstoestand noodzakelijk zijn. I U M Tsjeeho-Slowaakse tragedie gewijd en woorden als „aggressie" en „bezetting" worden er niet meer In gebruikt. De Roemenen hebben natuurlijk al lerminst hun mening over de invasie gewijzigd. Hun land is nu echter front gebied geworden en Ceausescu is in telligent genoeg om te weten dat, wan neer het tot een gewapend treffen zou komen, hij van niemand hulp behoeft te verwachten. Een invasie zou het ein de van Roemenië betekenen, want de Russen hebben 't al lang voorzien op de rijke olie- en ertsgebicden van Roeme nië. De inlijving van Bessarabië na de tweede wereldoorlog was slechts een voorproefje. Eigenzinnig Er is echter alle reden om aan te nemen, dat de Russen het er nu niet op aan zullen laten komen. Roemenie is sinds 1963 weliswaar een eigenzinnig land, zeker waar het de samenwerking binnen het Warschaupact en de Come con betreft, maar een directe ideolo gische bedreiging vormen de huidige lei ders in Roekarcvt niet. Inzoverre zij de hechtheid van het Oostblok bedreigen geldt dit toch slechts de buitenkant. Aun de socialistische basis als zodanig wordt niet gesleuteld. De partij is in Roemenië oppermach tig, wellicht zelfs machtiger dan in wel ke andere oostblokstaat ook. zodat de Roemenen het praktisch zonder een ge heime dienst kunnen stellen. De Roe meense veiligheidspolitie behoeft niet op contra-revolutionaire elementen te letten omdat deze er eenvoudigweg niet zijn. want de partij-organisatie is echt en de pers staat onder strenge cen- Ceausescu kan zich zelfs een zekere ■liberale houding ten opzichte van de Roermeense-Orthodoxe Kerk permitteren omdat ook deze vroegere staatskerk on der de controle van de almachtige par tij valt. Vast De Russen weten, dat Ceausescu de touwtjes bijzonder vast in handen heeft. Hun grote vrees ten aanzien van Tsjecho-Slowakije was Juist, dat Dub cek en de andere hervormes een geest hadden opgeroepen die zij op de duur zelf niet meer de baas kpnden blijven. Ten aanzien van Caausescu is die vrees zelfs in de ogen van de angstige Russen ongegrond. Het enige waarvoor zij in Roemenië moeten oppassen is een on gebreideld nationalisme dat door Ceausea cu naar belleven kan worden aangewak kerd De afgelopen weken heeft dat na tionalisme een hoogtepunt bereikt om dat de inval in Tsjecho-Slowakije een precedent scheen te zijn voor een der gelijke invasie in Roemenie Pas wan neer duidelijk blijkt dat deze vrees on gegrond is. zullen de Roemeense gemoe d-ren beduren en kan Ceausescu rus tig voortgaan op zijn min of meer on afhankelijke weg Het blijft wel een vraag of Ceauses cu op de lange duur de Russen toch niet bij de neus neemt. In Tsjecho-Slo wakije ging het in eerste Instantie om binnenlandse hervormingen; daarna had den wijzigingen in de verhoudingen tot het buitenland echter niet kunnen uit blijven. In Roemenië is men aan de bui tenkant begonnen. Dat dit op de duur ook van invloed zal zijn op dc binnen landse ontwikkelingen Is niet onwaar schijnlijk. Mocht 't inderdaad zover ko men dan zal vrijwel niets Roemenie nog van 'n Russische overval kunnen redden Ceaussescu weet dat en hij zal zijn spel ongetwijfeld bijzonder Intelligent spelen Tot nu toe heeft hij trouwens niet an dere gedaan.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7