SzQeidteQowcvnt Haarlem juicht voor nieuwe smoeshaan herman van t veen m Westlands verhaal in t.v.- feuilleton „De glazen stad comfort a» nu UBL. ri- .IjPIg5"»'I-IM jL f.4795.- HARLEKIJN HERMAN VAN VEEN LANCEERDE LANGSPEELPLAAT Hoofdrol in lachfilm en vier televisieshows Vanavond eerste uitzending Nog geen goedkeuring voor NTS-programma DAF33 GEBR. v. ULDEN Garage POELGEEST Garage VLIETWIJK TVorgels piano's hi-fi Installaties DE LETOSE COURANT VRIJDAG 6 SEPTEMBER 196ö Na één ronde debat over minimumloon had de Tweede Kamer woensdag nette motivering. Er zijn ongeveer veer tig Kamerleden aan het werk in het buitenland, zodat ze deze week niet aan de stemming over minister Roolvinks wetsontwerp zouden hebben kunnen deel nemen. „Het belang van het onderwerp vergt dat ook deze Kamerleden hun mening kunnen geven, aldus KVP'er Maenen als voorzitter van de Kamer commissie die de behandeilng van het wetsontwerp heeft voorbereid. De afwezigheid van veertig Kamer leden is op zichzelf geen bezwaar voor een geldige stemming in de volksver tegenwoordiging; er, zijn wel wetten bij een geringer quorum aangewezen. Het plan-Roolvink ligt verder al lang genoeg ter discussie om elk Kamerlid de gele genheid te hebben gegeven in zijn fractie het zijne ervan te zeggen. De heer Maenen moet dus bedoeld hebben te zeggen dat alle Kamerleden na de eerste ronde minimum-loondebat gelegenheid moeten krijgen alsnog in eigen kring aan de opinievorming deel te nemen of desnoods in tweede termijn aan de Kamerdiscussie deel te nemen nu bekend is hoe de regering reageert op voorstellen om wijzigingen in de wet aan te brengen. leid. dat de zaak nog niet in kannen-en- kruiker) is en dat de kans op een amen dering die verder gaat dan minister Roolvink woensdag lief bleek, blijft be staan. Er kan geen twijfel over bestaan of die kans heeft dan betrekking op de wens van vele Kamerleden om het mi nimumloon „welvaartsvast" te maken, dus even snel te laten groeien als het I gemiddelde loon, en op de minimum leeftijd die de minister op 25 jaar en menig Kamerlid op 23 of zelfs 21 Jaar wil vastpinnen. I De nieuwe situatie die deze week in de eerste ronde ontstond, is dat de regering bereid bleek zich aan te sluiten bij een j KVP-suggestie om d Sociaal-Economi- sche Raad te vragen of het mogelijk is alsnog de groei van het gemiddelde loon maatgevend te laten zijn voor de stijging van het minimumloon en niet de stijging van de kosten van het levens- onderhoud de doorslag te laten geven, j De heer Roolvink is bereid om dit te doen en hij gelooft dat dan in 1971 j een nadere beslissing kan worden ge nomen, één jaar eerder dus dan de cor rectie die zijn wetsontwerp als mogelijk heid open liet. Daar onze eerste indruk is dat de minister de kwestie van de minimumleeftijd minder hoog opneemt, zou het wel eens kunnen zijn dat het KVP-voorstel beslissend gaat worden voor de stemverhouding in de Kamer en in feite over het aanvaarden of ver werpen en amenderen of intrekken van de wet. Omdat helemaal niet zeker is dat fracties na deze ontwikkeling tot homogeen standpunt zullen komen. tijen in het bedrijfsleven krijgen het eens te worden op een punt dat van belang is voor de loonpolitiek in het algemeen en de vrije loonpolitiek in het bijzonder. Wij hebben dit in onze krant al enkele malen als een belangrijke zaak aangeprezen. Dan kan misschien voor bezwaren tegen het door velen -r- terecht ge wenste welvaartsvaste minimumloon een betere oplossing gevonden worden dan de .ontsnappingsclausule" die de minister -oor de moeilijke gevallen bedacht heeft. Bovendien behoudt men dan de kans het minimumloon een plaats te geven binnen het kader van een algemene loon- Verrassingen in Leidschendam HAARLEM Achtenveertig uur, nadat Haarlems wakkere burgervader de vóór christelijke sex-rakker Plautus uit zijn plaatselijke kunsttempel had gejaagd, werd op dezelfde plaats het doek gehaald voor een nieuwe smoeshaan: Herman van Veen, Utrechts troetelkind der lichte muze en drif tig op hol geslagen hofnar van Koning Publiek. Negenhonderd fans waren daartoe gisteravond naar de boorden van het Spaarne getrokken om getuige te zijn van het knetterend vuurwerk, dat Van Veen en de zijnen met bijna provocerende zelfvoldoe ning afstaken. Het recept is ondertussen bekend: een handvol IJzersterke grollen, wat soepele handstanden en koprollen en een serie gekke bekken. Het resultaat: als vanouds een crazy-show, die in het Nederlands cabaret een volstrekt unieke verschijning is. Daar kan men zich sinds gisteravond ook van overtuigen aan de hand van de langspeelplaat „Herman van Veen", waarin de hoogtepunten uit zijn Harlekijnprogramma zijn opgebaard. Naast de drie schuintamboers, die in de loop der maanden tot IJzersterke uitsmijters zijn an Veen met een handwarme stem bewijst, dat hij ook zonder schaterlach royaal overeind blijft. Als extra-toetje krijgt de koper er ook nog een nieuw Van Veensucces, het wonderkind Van Veen is bijna we Sinds zijn verschijning aan de kloinkunsthemel nauwelijks een jaar geleden - is hij in ongehoord tempo van het ene succes naar het andere gesprongen en zoals hij gisteren onthulde is hij vast van plan het zo noS even vo1 te houden. Tussen zijn showbedrijven door speelt hij momenteel de hoofdrol in een Belgisch-Engelse laohfilm „Princess", die begin volgend jaar in roulatie komt. „Ik speel een fotograaf", zegt hij, „die alleen maar op de poen uit is. Ik versier de duivel en zijn ouwe moer en rol van het ene lucratieve zaakje in het andere. Dat is natuurlijk ongelooflijk jofel, maar het kan alleen niet zo blijven. Door die manie voor geld vervreem ik me van mijn vrienden en het einde van het lied is, dat ik moederziel alleen achterblijf met mijn pegulanten. We hebben al opnamen gemaakt in Venetië en momenteel zijn we hard bezig in Antwerpen. Dat is een krankzinnige zaak, want ondertussen werk ik ook nog aan vier eigen televisieshows, waarvan de eerste er in oktober uit moet. Ik race constant van België naar Nederland en terug; het lijkt wel of ik de schaduw spfeel van mijn eigen hoofdrol". nen dat de enquête van D'66 naar de verhouding tussen kiezer en gemeente bestuur in die plaats een paar aardige verrassingen heeft opgeleverd. De be trouwbaarheid van het systeem dat bij deze opiniepeiling werd toegepast, blijft voor rekening van D '66 en ergens ook de conclusies die er in de samenvat ting getrokken werden. Niettemin kwa men er een aantal aardige feiten uit Zo vinden we de indruk van de werk wijze der plaatselijke democratie, ge lijk die vervat ligt in de cijfers die uit de enquête kwamen, bijzonder meeval len. De initiatiefnemers zelf van wie bekend is dat ze kritisch zo niet scep tisch staan tegenover die werkwijze in onze tijd spreken over „tamelijk goed". We zouden wel eens willen we ten, hoe de cijfers luiden, wanneer er een grote gemeenteegn ;«?prtgeliflke opiniepeiling georganiseerd werd. Wan neer de cijfers dan aanzienlijk minder gunstig zijn, is er een aanleiding te meer om ernstiger te gaan nadenken over meer decentralisatie van het gemeen tebestuur en het werk van raad en raadsleden ln zulke gemeenten. Want de behoorlijke belangstelling in autochtone kern; het zijn juist de nieuw komers die in vele opzichten grote be langstelling blijken te hebben voor de beweren dat pervlakkig oordelen, maar van zo'n bewering ontbreekt. Tegenover deze positieve verrassingen staat dan, dat vele geënquêteerden vin den dat de raadsleden te weinig we ten wat er onder de bevolking leeft er dat er in het gemeentebestuur nog te veel partijpolitiek wordt gepleegd. De rapporteurs maken hierbij de kant tekening, dat een goed deel van de uit gesproken waardering dan ook meer be trekking heeft op gemeentelijke dien sten dan op het gemeentebestuur. Ni kan het goed functioneren van een ge meentelijke dienst mede het resultaa zijn van de bekwaamheid en diligentie van een wethouder of het gehele colle ge. Dit al dan niet zo zijnde geloven we ook dat en nu hebben we bepaald niet Uitsluitend of in het bijzonder Leid schendam op het ^oog op kleine re schaal Jiet gemeentebestuur, met het zelfde euvel kampt als bijvoorbeeld re gering en Staten-Generaal; hun ontmoe tingen met de mensen voor wie ze wer ken beperken zich vaak te veel tot de verkiezingstijd. In een gemeenteraad komt dit vaak omdat, mede gelet op de bescheiden vergoeding voor de raads leden, het vaak onmogelijk is meer tijd aan het werk voor de gemeente te be steden. Soms spelen partijpolitieke kwa len een rol bij het proces dat niet de beste en meest geschikte mensen naar voren komen; vaak zijn de mannen en vrouwen die men feitelijk hebben moet, niet te winnen. Het verslag van de D '66- groep is in elk geval een góede aan leiding om ook buiten die partij de kwes tie nog eens goed onder de loep te ne- Laatste maal „Rodeo" (Van een onzer verslaggevers) EN8CHEDE/HILVERSUM In het NCRV-programma „Rodeo" treedt van avond o.a. In het finalisten-strijdperk 'n bekende popformatie uit Enschede op: de Rowdies. Met de knappe tijd, die zij In de voorronde van mei wisten te ontfutselen aan de deskundige Jury van tv-critlci. hebben zU een zeer goede kans om de hoogste prijs in de wacht te slepen. Van veel belang is het niet meer, want de Rowdies heb ben reeds een lucratief platencontract bij een firma in Schevenlngen. „Rodeo" is niet de eerste talenten jacht, waaraan Rob Kappers, Bocholt (Duitsland), het Beatclub- concours in Scheveningen en de HAMU- talentenjacht te Den Ham. Verder kre gen zij ook nog de hoogste notering tijdens een internationaal beatfestival in het Duitse Vrede. Of de Rowdies vanavond de finale van Rodeo winnen, hangt natuurlijk in de eerste plaats af van de jury, die be- Phé Wijnbeek, Piet Vanavond zal de NCRV bet eerste deel uitzenden van het t.v.-feullleton „De glazen stad", een verhaal ln acht afleveringen van elk ongeveer vijftig minuten. De handelingen spelen zich grotendeels af in het Westland, geconcentreerd rond het gezin van de tuinder Job Stein, die evenals ieder ander daar worstelt met de proble men van de opoffering van de zo kostbare tulnbouwgrond ten behoeve van de uitbreidingen van steden en havengebieden, alsmede met de nood zaak tot rationalisatie van het tuin bouwbedrijf en de enorm toegenomen uitvocrmogelijkhcdcn. De schrijver zelf kan deze uitzen dingen niet meer volgen. Dit voorjaar is hij overleden. De NCRV is bijzon der gelukkig met dit boek, vooral omdat de Nederlandse literatuur be paald niet rijkelijk is bedeeld met werken van geboren vertellers. „De glazen stad" was niet Risseuws eerste boek waarin het Westland centraal staat. Dat was ook reeds het geval in zijn boek „Geleend goed". Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de heer Risseeuw dit vele jaren voor dé NCRV-radio heeft gewerkt zelf de bewerking van „De glazen stad" ter hand zou nemen. Eén van de dramaturgische adyiseurs van de NCRV heeft daartoe nauwe contacten met hem gehad, overigens zonder het gewenste resultaat. Uiteindelijk heeft gezocht als regisseur, de bewerking overnam. Willy van Hemert kende deze streek bijzonder goed, omdat hij daar gedurende de bezettingsjaren heeft gewoond. Naast de vele studio opnamen zijn er zowel met camera's van film als televisie vele buitenop namen gemaakt. Hoofdfiguur is de tuinder Job Steih, een gelovig man van de oude stem pel. Hij heeft drie zoons, twee hebben het tuintlersbedrijf helemaal de rug toegekeerd: één werkt bij een grote expeditiefirma en de jongste trekt er De wijze mannen peinzen... Ontmoeten blijft het knelpunt (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Na een uitgebreide persshow in de nieuwe NTS-studlo te Hilversum, ter toelichting van het reeds door ons gepubliceerde winterprogram- ADVERTENTIE) vSs De bes,e Propositie onder de vijf mille Stuur mij informatie over DAF33, DAF44. DAF44 Stationcar. jPJlBi wenst.) DP699- !i Adres: Plaats: ma van de NTS gaf Schüttenhelm een nadere uiteenzetting over de moeilijkheden rond deze am bitieuze opzet ontstaan. Zoals bekend wordt ln Hilversum de nieuwe omroep wet door de NTS-staf anders geïnter preteerd dan door sommige andere zendgemachtigden. Dit meningsverschil uit over het advies van de rapporteurs en ten tweede zal zonodig het winterpro- gramma van de NTS aan deze goedge- bestaat tegenovc de NTS zendtijd besteed aan. program ma's vallende onder de zgn. „ont- moetingsclausulc" in de omroepwet, tot die uitzendingen die zich bij uitstek voor gezamenlijke aanpak lenen, als 1 :6. Dat is ruw geschat 3 uur en 20 minuten .ontmoetingsprogramma's'. Als men daar een uur voor „Denkbeeld" aftrekt, dan zou volgens de berekenin gen het verzet tegen de zij het na de nodige moeilijkhe den thuis op uit als vrachtwagen chauffeur. Tijdens een van zijn r< maakt hij in Denemarken kennis een meisje uit de omgeving van Ham burg. Deze rol wordt gespeeld door de Duitse actrice Irmgard Kootes. Op de rol van „De glazen stad" komt men de namen tegen van onder ande re Johan te Slaa, Mary Smithuysen, Huib Rooymans, Ina van der Molen, Pleuni Touw, Hans Boswinkel en John Leddy. Het eerste deel wordt van avond om 20.20 uur uitgezonden via Ned. I. De overige delen zijn ge pland op: 10 september, 20.45 uur; 22 september, 20.30 uur; 26 september, 20.45 uur; 30 september, 20.20 uur; 4 oktober, 21.25 uur; 8 oktober, 20.45 uur; 12 oktober, 20.20 uur; alle via Ned. I. De TROS herhaalde gisteren de klucht „Hoera een jongen!" Verantwoorde herhaling; we hebben er ruim ander half jaar geleden veel plezier aan be leefd en we geloven dat dit herzien voor veel kijkers opnieuw een genoe gen is geweest. Wfl waren erdoor in de nheid naar „II" te kijken naar ndim i die i i t(jd- Zo Coronation Street dat met grote frequentie op het scherm komt. Een enkele keer kijken bleek gevaarlijk, omdat dan opvalt dat de erin gedeba- teerde grapjes soms erg aan de flauwe kant zijn, dat de rollen meer routine maakwerk tonen dan je eigenlijk bij zo'n populaire serie zou verwachten en dat soms het decor al te schamel zijn bordpapieren substantie toont. Haarhem, ook e bleek goed van dat geldt zeker vo ma „Wat doe ik tijd niet gezien. NTS-progri '.endtijd. zich ■spitsen op I Hoofddealer voor Leiden LEIDEN Verdamstraat 6 De heer Schüttenhelm verklaarde, dat de bestuurscommissie zich niet al leen beraadt over de inhoudelijke vorm van de „ontmoetingsuitzendingen" maar speciaal over de vraag of de omroep- t juis wordt geïnterpre- Telefoon 23041 Off. DAF-dealer voor Oegstgeest, Rijnsburg en Warmond Telefoon 01710- fddealer voor Voorschoten en Zoeterwoi VOORSCHOTEN Ger. Donplantsocn 22 Telefoon 01717-4 Sopraan Eliy Ameling is teruggekeerd uit Amerika, waar zij haar debuut I maakte in de Philharmonic Hall van I het Lincoln Center tijdens het Haydn- Mozart Summer Festival. Zij trad op met orkest en op een recital en is on- I middellijk teruggekeerd voor een re- j cital in Carnegie Hall en voor twee i in WashhiffteKv „Achter het nieuws" had een bijdrage van VPRO-medewerker Dick Verkijk, waarin o.m. werd getoond hoe de Praagse tv-studio's door de Russische bezettingstroepen in een zwijnestal waren getransformeerd. De Tsjechen waren daar ontdaan over, maar we kunnen ons voorstellen dat de Russen zich een huiselijke omgeving wilden Afschuwelijk was wat Achter hel nieuws via een Waalse tv-reportage uit Nigeria liet sien. Naar onze smaak werd het oirbare van wat in een „harde reportage" mag worden getoond over schreden. We stemmen overigens graag in met het slotcommentaar dat wc op deze wreedheden niet mogen reageren met een neerbuigen naar de „sub cultuur van de halfwilde Afrikaanse neger". Tenslotte heeft onze ..hoge' Westerse beschaving nog maar betrek kelijk kort geleden veel erger dingen Heel blij waren we mei ..Presentatie van aktuele muziek Omdat gek genoeg in de muzikale uitvoeringspraktijk het ..moderne" een halve eeuw oud pleegt te zijn. voorzover het de concertzaal j en óók de tv betreft (alleen de radio is wat progressiever). Wat men ook van de uitgevoerde werken mag den ken, ze waren eigentijds en dus actueel. Bovendien was met name Dub du Bois „Beat Music" nog bijzonder tv-genick óók met al die pcrcussic-instumenten NEDERLAND I STER (Reclameuitzendinger 18.55, 19.03. 19.56 20.16) NTS 18.50 uur: Bare Nieuws in het kort NCRV 19.06 uur: Rodeo, finale NTS 20.00 l De glazen stad. actualiteitenrubriek 21.30 uur: De gevangene van NTS 22.40 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER (Rcclameuitzendingen or 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog. signaleringsprogr. 20.00 uur: Journaal Vaders tegen wil en 20.45 uur: Koninklijke woorden Televisie morgen NEDERLAND I Dagje ouder, bejaardenprogr. 17.00 uur: De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I NCRV 2100—22.00 uur: Staatsgreep, HILVERSUM II VARA 21.00—22.30 uur: Het NBC-Symfonie Orkest 22.5523.55 uur: Prettig weekend, plat HILVERSUM I: 7.00. 7.30, 8.00. 8.30. 12.30. 18.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM II 8.00, 11.00, 13.00. 16. 18.00, 19.30, 22.30, 23. HILVERSUM III heel uur vanaf 9.0 .00. Elk RADIO PROGRAMMA (ADVERTENTIE) die beide haasi atletische presentatie noopten. Ton di Leeuws strijkkwartet was veel minder tv-geniek. Leek ook minder effectief omdat hier soms gamelanse percussie klanken werden geproduceerd door vier strijkers. „Waarom strijkers?" zijn we geneigd Vg. Pres. Jonas naar Joego-Slavië BELGRADO (AFP) Op uitnodiging van maarschalk Tito de president van Joego-Slavië, zal Franz Jonas, de pre sident van Oostenrijk, een officieel be zoek brengen aan Joego-Slavië, dat van 30 september tot 5 oktober duurt. Dit bezoek beantwoordt het bezoek, dat Tito ln 1967 aan Oostenrijk bracht :htendgymnastlek. programma. (17.M

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2