Olympische ploeg moet op Amerikaanse wijze trainen ,Oude" Pancho had krachten verspild Samenwerking Aa-Be en Twentse Textiel of ZON HONKBAL IN EUROPA NAAR EENHEID ZWEMCOACH HEEFT GEEN ANDERE KEUS Verschil met rest van de wereld groter geworden Op en titel in toernooi Haarlem VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Drijvend naar Mexico: van links naar rechts: Coby Sikkens, Ada Kok, Mirjam ron Hemert, Hella Rentema, Johan Schrans, Rinus ran Beek, Aad Oudt en Elt Drenth. Achter: van rechts naar links: Coby Buter, Toos Beumer, Nel Bos, Henny Penterman en Bep Weeteling. Elinkwijk leidt in eerste divisie UTRECHT Een superieur spelend Elinkwijk heeft gisteravond in Utrecht de inhaalwedstrijd voor de eerste divi de tegen Veendam met 52 gewonnen. Bij de rust leidden de Utrechters I reeds met 31. Door deze overwinning voert Elinkwijk thans de ranglijst in de eerste divisie aan. De wedstrijd werd door ruim 11.000 toeschouwers bijge woond. Elinkwijk 3 3 0 0 6 12—3 TC Den Bosch Helmond Sport Wielerploegen in tijdrit DEN HAAG Op het parcours te Krimpen aan de IJssel wordt zondag 8 september om 13 uur gestart voor een of ficieuze tijdrit voor wielerploegen, aan gesloten bij de nog niet door de KNWU erkende Wielerfederatie Zuid-Holland. Er nemen dertien ploegen van nieuwe lingen en zestien amateurteams deel. Start en finish bij café-restaurant Ruimzicht. Okker in halve eindstrijd FOREST HILLS De 40-jarige Pan cho Gonzales, die in 1949 in Forest Hills kampioen werd voordat hij de rij en van de beroepsspelers overging, werd in zijn jacht naar de titel door Tom Ok ker gestuit. De jeugd en het uithoudings vermogen van de Nederlandse nummer een bleken een te zware opgave voor de Amerikaan. De achtduizend toeschouwers, die op de hand van de reeds grijzende profes sional waren, moedigden hem luid aan om zijn magnifieke prestatie van woens dag, toen hij de als tweede geplaatste Australiër Tony Roche in drie sets van de baan veegde, tegen Tom Okker te herhalen. Maar de Amerikaan van Me xicaanse afkomst had reeds te veel van zijn krachten geëist. Na een hevig en uitputtende gevecht om de eerste set, die hij met 1614 achter zijn naam mocht schrijven, verloor Gonzales ach ter elkaar de volgende drie. De nauw keurigheid verdween uit zijn slagen na de rallies in deze eerste set. Dit was koren op de molen van tacticus Tom Ok ker, die op dat moment reeds moet heb ben aangevoeld dat hij heer en meester van de partij was. Zijn zelfvertrouwen keerde terug en hij verhoogde het tem po. Zware opgave In de eerste set ging de strijd tot 1414 gelijk op. In de 29e game brak Gonzales door Okkers opslag en won Geen nadelige gevolgen voor personeel (Van onze correspondent) TILBURG De koninklijke wollen- stoffen- en dekenfabriek Aa-Be N.V. te Tilburg ongeveer 800 werknemers en de N.V. Twentse Textiel Mij. Tetem in Enschede ruim 400 werknemers hebben besloten nauw te gaan samen werken. Samen produceren z(j ongeveer 40 procent van de Nederlandse dekens in de geweven sector. De samenwerking, die mogelijk op een fusie gaat uitlopen is het resultaat van een langdurige stu die. In een commnni ué van beide be drijven wordt gezegd dat de specifieke structuur van de twee N.V.'s commer cieel en technisch elkaar aanvult. Belangwekkend is dat de Aa-Be 80 procent van haar produktit op de bin nenlandse markt omzet en de Tetem juist 80 procent van haar produktie ex porteert. In het aandeel dat beide be drijven op de Nederlandse markt hebben, 40 procent, zit niet inbegrepen de enor me produktie van de Aa-Be fiber woven- dekens. Hiervoor heeft Aa-Be vorig jaar als enige in de EEG een licentie op een Amerikaanse machine gekregen. Die machine beviel zo goed dat in november door Aa-Be nog zo'n machine werd ge kocht een miljoenenaanschaf. De fiber wovenprocedé heeft zo meent Aa-Be ee» grote toekomst. Er varingen ermee in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië bewijzen dat. De Aa-Be-fabrieken maken naast dekens en plaids nog kamerstoffen, mantelstoffen, rokstoffen en o vergordijnstoffen. De Tetem heeft zijn produktie voor het grootste deel gericht op de vervaardiging van dekens van synthetische vezels. In het communiqué wordt geconclu deerd dat commerciële bundeling van beide bedrijven niet alleen een aanzien lijke uitbreiding van de produktie zal brengen, maar tevens de positie van de bedrijven in de EEG aanzienlijk zal ver sterken. Het is beslist niet de bedoeling dat ten gevolge van de samenwerking nog personeelsleden zullen worden ont slagen Het is duidelijk dat Aa-Be door deze samenwerking ernaar streeft haar exportpakket aanzienlijk te vergroten Paarde-eigenaren maand geschorst (Van c sportredactie) DEN HAAG De strafcommissie van de Stichting Draf- en Rensport heeft drie eigenaren, de heren W. G. van der Lin den, P. T Vergeer en G. van der Wal wegens het afsluiten van onwettige weddenschappen gestraft. De eigenaren is tot en met 28 februari de toegang ont zegd tot alle wedstrijden en trainings- banen en daartoe behordnde gebouwen. Voor de heer Vergeer is een uitzondering gemaakt voor Nootdorp, omdat hij eige naar is van het restaurant. ook die van zichzelf: 1614. Een servi- cedoorbraak in de tweede game van de daaropvolgende set was voldoende voor Okker om deze set te winnen: 63. In de derde set leek het erop dat Gonza les zijn adem spaarde door praktisch onhoudbare ballen rustig te laten lopen. Beiden wonnen in de eerste acht games hun opslag. In de negende game werd Gonzales voor een zware opgave ge plaatst om zijn servicegame te winnen. Driemaal kwam de stand op deuce, voordat de Amerikaan er in slaagde, met een scherp geplaatste bal die Ok ker, in zijn haast om deze te halen op de grond deed tuimelen, de Nederlan der te passeren (54). Keerpunt Twee games later brak Okker door ZON geen DE BILT. Het weer in West-Europa staat onder invloed van een hogedrukgebied, waarvan de kern over Duitsland naar het noorden trekt. Het veroorzaakte in zijn omgeving flinke opkla- DEELT MEDE: Rustig weer K.N.M.l. ringen. In de nacht ontstond hier door bij weinig wind plaatselijk mist. Een tweede hogedrukgebieu bevindt ten westen van dt Golf van Biskaje. Het verplaatst zich in noordoostelijke richting Tussen beide hogedrukgebiederi komt over Engeland een oud oceaanfront dichterbij. Het neemt verder in betekenis af, maar zul in onze omgeving nog wel enkele wolkenvelden veroorzaken. Overi gens komt er het komende etmaai in het heersende weertype niet veel verandering. Weer in Nederland Weer in Europa Hene onbew. 38 21 i erdeen tw.bew. 15 12 i Igrado motregen Kopenhagen geh.bew. 22 Lissabon onbew. 27 Gonzales opslag heen en nam met 65 de leiding. De Amerikaan herstelde zich echter weer en won Okkers servicega me waardoor de stand weer in even wicht kwam: 66. Het keerpunt kwam toen Okker de 17e game won waarmee hij met 98 voor kwam te staan. Met twee fraaie aces die de reeds tekenen van vermoeidheid tonende Gonzales vol komen verrasten, won Okker zijn op slag en de set: 108. In de vierde en laatste set brak Okker tweemaal door Gonzales, service heen, in de derde en negende game, waardoor hij de set en de partij won 63).. In de halve finale ontmoet Okker de winnaar van de nog te spelen partij Ro- sewall-Zalsbor. Verdere uitslagen: heren dubbelspel derde ronde: Okker/Hlessen (Ned-VS)—Lovo/Lars (Mex) 7—5, 2-4, 7—S; Lutz/Smlth (VS)— Crookendetv'Gerrard (Nw-Zeel) 6—3, 6—3; Anderson/Ralston (VS)—B T 4—2; KhiR/Casals (VS)—Martlnez/Plgeon (VS) Ralston (VS)—PlUc (J- ZEIST. In het zwembad Den Hommel, waarvan het water op speciaal verzoek tot 24 graden wordt verwarmd, heeft bonds coach Kerkhoven de olympische zwemploeg in de laatste faze van de voorbereiding voor Mexico een Amerikaans trainingsprogramma voorgezet. Het is niet denkbeeldig dat dit zware schema, bestemd voor jongens en meisjes, die niet van jongsaf gewend zijn aan harde training, slachtoffers zal maken. Maar de bondscoach heeft geen andere keuze, wil hij de norm van de uitzending een mogelijke finaleplaats waar maken. De Nederlandse olympische zwem ploeg heeft het veertien dagen durende verblijf „op hoogte" in Sankt Moritz gebruikt voor conditietraining, gepaard aan een lichte zwemtraining. Het heeft de ploeg volgens Kerkhoven ver trouwd gemaakt met zaken, die zich ook in Mexico zullen voordoen: het stijgen van de trainingstijden, pijn in de keel, de langere duur van herstel na inspanningen en slapeloosheid. Sinds anderhalve week is in Utrecht weer het zware trainingsprogramma hervat: een duur- en tempotraining, die tot aan het vertrek naar Mexico op 21 september oploopt tot 38 40 kilo meter, verdeeld over vijf dagen. IN de weekeinden hebben de in het KNVB- centrum te Zeist gehuisveste vrijaf. s finale: Virginia Wade (GB>—Ann Jones (GB) 7—5. 4—1. Wat anders Ondanks die Amerikaanse trainings- opzet heeft Kerkhoven geen hoop het Amerikaanse zwempeil te kunnen bena deren. „Al die wereldrecords maken weinig uit. We hebben met onze prog noses rekening gehouden dat op elk nummer drie Amerikanen vooraan kun nen eindigen. Het verschil met de rest van de wereld is alleen wat gro ter geworden". Dat is principieel wat anders dan de bondscoach een jaar geleden bedoelde, toen hij zei dat men zich in Nederland vertrouwd moest ma ken met de gedachte dat de tijden van Amerika ook hier te verwezen lijken zijn. Nu zei hij: „Het zou irreeël zijn Bob Schoutsen een kans op een daille toe te kennen op grond van feit dat hij een tijd als derde op de wereldranglijst van dit jaar heeft ge staan. Voor Ada Kok geldt: men kan op het ogenblik geen duidelijke favo riete voor de 100 meter vlinderslag aanwijzen en eigenlijk is hetzelfde het geval met de 200 meter, waarop Ada zich speciaal richt". Niet gedisponeerd Het aantal niet gedisponeerden onder de zwemmers en zwemsters blijft groot Nel Bos is zo ver hersteld, dat zij de training kan volgen, maar inmid dels heeft Dick Langerhorst door de bof, die zich na Sankt Moritz open baarde, een trainingsachterstand van twee weken opgelopen. Klenie Blmolt, de eeuwige pechvogel bij grote wed strijden, kreeg woensdag een tralnings- verbod. Zij heeft waarschijnlijk een peesschede-ontsteking in de linkervoet. Klenie's talrijke blessures: een oor ontsteking bij de Europese kampioen schappen van Leipzig in 1962, een pees schede-ontsteking in de hand bij de Olympische Spelen van Tokio en een blindedarmontsteking bij de Europese kampioenschappen van 1966 in Utrecht en nu opnieuw een peesschede-ontste king wijzen erop dat het Groningse meisje de overgang van clubtralnlng naar de zwaardere nationale training niet goed verdraagt. De nieuwe bles sure behoeft overigens haar olympische kansen niet aan te tasten. Ook in To kio zwom zij na toediening van pijn stillende injecties. De Nederlandse olympische zwem mers en zwemsters bereiden zich intensief voor op Mexico. In zwem bad Den Hommel was de gehele Nederlandse zwemelite bijeen om samen met trainer Rob Kerkhoven het water in zo stiel mogelijke tijden te doorklieven. Links de alles overheersende stopwatch, voor Oudt. Ada Kok en Coby Sikkens. Veel medailles voor Amerikaanse zwemmers LONO BEACH ..Het moet u-el heel vreemd lopen", aldus Amerika's beroemdste zwem trainer Oeorge Haines, „als de Amerikaanse zwemmers op de Olympische 8pelen niet ten minste zeventig procent van alle medailles veroveren. Het kan nog wel meer worden. Ik vraag me zelfs af, gezien de wereldranglijst t >an dit moment, of iemand de Amerikanen zal kunnen bedreigen. Alleen op de rug- en schoolslag zijn we niet zeker van goud. Wereldrecordhouder Roland Matthcs is nog steeds sneller dan onze rugslag- specialisten en de Russen komen met schoolelagzwemmers, die momenteel nog net even sterker zijn dan die van ons. Maar we hebben nog een maand, en daarin kan nog veel veranderen". GEEN W.K. HANDBAL Rusland spreekt over (olympische) prineipes MOSKOU Volgen* het Russische persbureau Taas wil het presidium van de nationale handbalfederatie het bestuur van de Internationale tlandbalfederalie voor een dringende vergadering bijeen roepen om de beallaslngen, die vorige week tijdens een congres in Amsterdam rijn genomen, ongedaan te maken. De 1HF besloot, gezien de Internatio nale ontwikkelingen, enige toernooien, onder meer het in december In Rusland te houden toernooi om het wereldkam pioenschap dames, te annuleren of uit Volgens Tass heeft de IHF in hoge ma te discriminatie bedreven. „Dit is een poging om verwarring te scheppen bij de atleten, vijandschap te zaaien bij de leden van de IHF en het geheel staat in duidelijke tegenspraak tot de olym pische principes", aldua Taas. Steevcns bleef eerste BETHUNE De tweede etappe van de Ronde van het Noorden, een rit IM 187 km van Calaia naar Lillers, la gis teren gewonnen door de Fransman De sire Letort. Harry Bteevena bleef leider in het algemeen klassement. De uitslag van de tweede etappe wu: i AMSTERDAM Het ziet er naar uit, dat de eenheid in de Europese honkbal wereld, die in het begin van 1967 werd verstoord, toen Neder land en Italië uit de federatie traden, binnen niet al te lange tijd weer hersteld zal zijn. Er hebben in de afgelopen maanden besprekingen plaatsgevonden tussen Nederland en Italië ener zijds en de FEB (Europese Honkbal Federatie) ander zijds. Het gevolg daarvan is geweest, dat Nederland en Italië zijn uitgenodigd (en die invitatie hebben ze aanvaard) om in augustus 1969 deel te nemen aan het Europees kampioenschap in West-Duitaland. Die uitnodiging geld ook voor het geval Nederland en Italië nog niet in de organisatie zijn teruggekeerd, maar waarschijnlijk komt bet al een eind in die richting op het komende congres van de FEB, in maart in Parijs, wanneer alle bestuursleden regle mentair moeten aftreden en Nederland en Italië dus kandidaten zouden kunnen stellen. Het is ook niet uitgesloten, dat ter hereniging van de honkballers nog dit najaar een buitengewoon congres van de FF.B zal worden gehouden. Bij het Europees kampioenschap 1969 zal men over gaan tot het instellen van groepen haar speelsterkte Het staat nu al vast dat Nederland. Italië en België (dit jaar Europees kampioen van de FEB) in de eerste groep zullen worden ingedeeld. Om de vierde plaats zullen West-Duitsland, Engeland en Spanje moeten spelen, mogelijk in mei In Nederland. Amerikanen Overigens is de Kon. Ned. Honkbalbond er met de steun van de Amerikaanse ambassade in geslaagd op de valreep van het seizoen nog een toernooi te organiseren, waaraan men het predikaat open Euro pees kamploenichap verbindt. De deelnemende ploegen zijn Nederland, dat zich nog altijd als Europees kampioen beschouwt, en de kam pioenen van het Amerikaanse leger en de luchtmacht in Europa, de Berlin Bears uit West-Berlijn en de Uitbreiding Het plan is om van dit toernooi een Jaarlijks evene ment te maken dat, als de KNHB en Italië zullen zijn teruggekeerd in de Europese Honkbalbond voor uit breiding vatbaar Is. Het programma voor het toernooi is: 12 september Berlin BearsWiesbaden Flyers; 13 september Nederlandverliezers van de eerste wed strijd; 14 september Nederlandwinnaar van de eerste wedstrijd. Voor de Nederlandse ploeg zullen de volgende spelers worden uitgenodigd: werpers: Rudie Dom (Sparta), Ton ter Neuzen (Haarlem Nlcols), Herman Beidschat (Haarlem Nichols), Ben de Brouwer (HSC Tilburg) en Jan-Dik Leurs Haarlem Nicols); catchers: Arnold Blom (ABC) en Hans Augustinus (Sparta); binnen velders: Boudewijn Maat (Haarlem Nlcols), Martin Stroker (OVVO), Roy van den Dungen Gronovius (Storks), Robert Maat (Haarlem Nlcols), Johnnv Jongers (Haarlem Nlcols) on Rosario Rasmijn (OWO) buitenvelders: Hamilton Richardson (Sparta). Hudson John (Sparta) en Fokke Jelsmn (Storks) Als coaches zijn aangewezen Wim Geestman, Dolf de Zwart en Kees Herkemcij.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11