LUGUBERE VONDST IN SCHOOLGEBOUW Kamer vindt leeftijd voor minimumloon (25 jaar) te Artsen akkoord met bloedproef automobilisten ji? Aardbeviigsramp Iran Zwervende kinderen in woestijn Nigeria akkoord met voedselvlichten STRAAT- - GEVECHTEN IN ABBA Aanpassing en vakantie vormen nog problemen Rotterdam wil eiland Tiengemeten WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 TOHERAN (A.P. - A.F.P.). I De In verband gewikkelde stoffe- Ijke resten van tenminste drie honderd gewonden die de ver- woestende aardbeving van zater- j dag In Iran overleefd hadden, werden gisteren dicht tegen elkaar aangekropen gevonden in het puin van een noodziekenhuis. Zij waren het slachtoffer geworden van een tweede aardbeving, die zondag j :aterdag, die 1500 mensenlevens Jn de pteats had. „tad eisle. In het woestijngebied van de provincie Deze gruwelijk ontdekking werd g. Chorassan hebben reddingsploegen hon- daan door redders in de stad Ferdcl derden zwervende kinderen aangetrof- terwijl zij aan het graven waren in *en, die in paniek de door de aardbeving puin van een school die tot ziekenh verwoeste dorpen waren ontvlacht Dit veranderd werd om de gewonden5 heeft een functionaris van het Iraansa verzorgen. De school stortte zonda« Rodc Kruis>. de Rode Leeuw en Zon, door een nog heviger schok dan die4" verklaard bij zijn terugkeer m Teheran, LAGOS (AP-Reuter) De Nigeriaan- m federale militaire regering heeft be kendgemaakt, dat zij het Rode Kruis ml toestaan voedselvluchten te maken voor duizenden verhongerende Biafra- nen. Hiermee zal morgen begonnen wor den. Het Rode Kruis over vijf vliegtuigen, vier Skandinavische, die klaar staan de ongeveer 3.500 ton voorraden van l Spaanse eiland Fernando Poo naar B fra te vervoeren. De komende daf komt er een zesde vliegtuig bij van Nederlandse Rode Kruis. In Aba, de laatste belangrijke pla; die de Biafranen nog in handen hadd zijn straatgevechten met Nigerian troepen geleverd. Dit heeft een Nig' aanse divisiecommandant bekenc" maakt Hij hoopte tegen het einde de week niet alleen Aba, maar ook1 noordwestelijk gelegen Owerri in den hebben. Deze plaats wordt vita;belang geacht voor het offensief vanfederale troepen, die daar al olie- instaties in de omgeving in handen zegi te hebben. Nigeriaans vuurpeloton heeft Niaaanse officier doodgeschoten, die verdeeld werd voor het neerschieten v£een ongewapende jonge Biafraan. Dofficier werd gisteren gearresteerd ngedïentificeerd te zijn door c; rannen van de Britse tv, die het dood- peten filmden van de Biafraan wiens >den op de rug gebonden waren icutie werd verfilmd en moest even gesteld worden omdat de camera batterij nodig had voor zijn filmap-- s beschikt momentcel^ertig tOpmenSCll gen, één Zwitserse en O I bij spoorwegen op wachtgeld UTRECHT, (A.N.P.) Ongeveer 30 topfunctionarissen van de Nederlandse Spoorwegen hebben de door de directie aangeboden vrijwillige wachtgeldrege ling geaccepteerd. ZU zullen voor 1 maart 1969 het bedrijf verlaten. De regeling werd aangeboden aan 69 topfunctionarissen boven de 59 jaar. De spoorwegdirectie besloot hiertoe in haar streven naar personeelsinkrimping. In juli werd het aanbod gedaan en op 1 september is de aanmeldingstermijn gesloten. Tot de groep van dertig behoren drie afdelingschefs, ir. H. A. E. de Vos van Nedervecn Kappel (61), chef van de dienst elektriciteit en selnwezen, drs. B. C. van Randwijk (59), chef financiële dienst en drs. S. Buijs (59), chef van de dienst voor personeelszaken. De vrijwillige wachtgeldregeling be tekent dat de betrokkenen gedurende 3 maanden hun volle salaris ontvangen, daarna negen maanden 90 procent, vier jaren 80 procent en vervolgens 70 procent van het laatstverdiende salaris. DM: in komen is welvaartvasL Kritiek in E§se op mgr. Alfrir ESSEN (KNP). Essen, dat h'" lemaal in het teken van de lend® katholiekendagen staat, wordt 'aar* schuwd tegen de vernieuwing. schuwlng richt zich vooral de kerk van Nederland. Op cnorm<aaKa- ten, aangebracht door de U oce Catholica-grocp „Maria" uit k.n men leien, ,.D«t zijn de van de vernieuwing. In Holla"!11 in g Jaar Ujds 405 priesters enf"8»*» uit de kerk gegaan. Jezus "F1" vruchten zult gij z® kennen!' e weg met Alfrink e bisschopsambt". zijns iel» nadat hij het gebied had doorkruist. Sommigen van de kinderen waren onder de puinhopen vandaan gekropen, waarin zij hun ouders hadden zien omkomen. Zij dwaalden met verstarde blik rond en schreeuwden van angst wanneer ze riep of wilde benaderen. In het dorp Kakhak, dat vrijwel is weggevaagd, en in Datsje Bayaz is de stank, die van onder de puinhopen op stijgt, zo doordringend, dat de reddings ploegen gebruik moeten maken van gas maskers. Men vreest voor het uitbreken van epidemieën. In Turkije heeft zich gisteren een aardbeving voorgedaan. Er kwamen ten minste tien mensen om het leven; 150 werden gewond. Kardinaal over encycliek Andere Paus kan anders oordelen KOPENHAGEN (KNP) „De pause lijke encycliek „Humanae Vitae" over de geboorteregeling is geen onfeilbare uit spraak", aldus de aartsbisschop van Turijn, kardinaal Michele Pellegrino. De Italiaanse kardinaal, die voor een twee daags oponthoud in de Deense hoofdstad verbleef, ondérstreepte op een persconfe rentie, dat beginselen, die in documen ten van deze aard tot uitdrukking wor den gebracht, veranderd kunnen worden en dat een volgende Paus zich ook a n- ders kan uitdrukken. Wanneer de Paus in een wereldbrief zijn mening bekend maakt, zo beklemtoonde kardinaal Pelle grino, dan moeten de katholieken haar met eerbied aanvaarden. Weliswaar is het hun toegestaan om zelf uit te maken, welk standpunt zij DEN HAAG De verplichte bloedproef stuit niet meer op onoverkome lijke bezwaren bij de Nederlandse artsen. De Maatschappij tot Bevordering I van de Geneeskunst, tot voor kort zeer gereserveerd tegenover de bloed- proef, zal zelfs de artsen adviseren aan de wettelijke bepalingen mee te werken. Motief van deze opiniekentering is het enorme maatschappelijke i belang /lat de maatschappij toekent aan de oplossing van het alcohol- I vraagstuk. Als voorwaarde voor medewerking noemt de maatschappij een waarborg voor de individuele vrijheid van iedere arts, alsmede be scherming van de historisch gegroeide relatie tussen arts en patiënt. in Utrecht gevestigde nationaal cen trum tegen het alcoholisme. Integen deel: men zou graag zien, dat de overheid in de strijd tegen het alcoholmisbruik nog een stap verder was gegaan. De heer Jager, secretaris van het centrum, zegt er dit over: „Tegen de achter grond van het feit. dat er helemaal niets is geregeld, zijn we natuurlijk heel blij dut het zover is gekomen. Maar het genoemde bloed-alcohol promillage van 0.8 is nog te hoog. Onderzoeken hebben uitgewezen, dat ook onder deze grens ontoelaatbaarheden niet zijn uitge sloten. We realiseren ons best. dat een promillage van 0,0 onbereikbaar zal zijn. Het is wel te hopen, dat de rege ring het belang beseft van een goede voorbereiding van het publiek, zoals dat in Engeland is gebeurd. Daar is het aantal ongelukken enorm teruggelopen", aldus de heer Jager. Behalve aan de genoemde alcohol bepalingen denken de ministers Bak ker (Verkeer en Waterstaat) en Polak (Justitie) nog aan de invoering van een aantal andere veiligheidsmaatregelen. Een van de meest ingrijpende is de te verwachten verplichting op de aanwezig heid van veiligheidsgordels. Er zijn nog maar weinig landen waar de veilig heidsgordel een verplicht stuk in de auto -uitrusting is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De discussie In de Tweede-Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van het minimumloon en de minimumvakantiebijslag heeft zich gis teren, toen de Kamer aan het woord kwam, toegespitst op drie hoofdpunten: is de door minister Roolvink voorgestel de leeftijd van 25 jaar, waarop het mini mumloon moet gelden, niet te hoog ge steld? Moet het bedrag van het mini mumloon (nu 135 gulden) jaarlijks wor den aangepast aan de loonontwikkeling of (volgens het wetsontwerp) aan de loon- en prijsontwikkeling tezamen? Is het minimum voor de vakantiebijslag niet te laag gesteld? Zelfs de regerings partijen badden soms ernstige bedenkin gen bij deze punten. De Kamerleden, die gistermiddag aan het woord kwamen, hadden allen grote waardering voor het beginsel van het wetsontwerp. Nu er in de loonvorming een grote vrijheid is ontstaan, zo formu leerde de heer Maenen (KVP) de in stemming, ligt het voor de hand, dat er ook grotere zekerheden worden gescha pen. Anders gezegd: als de centrale or ganisaties van werkgevers en werkne mers minder regelen, is er behoefte aan een wet, die de vrijheid aan de onder zijde begrenst. De regering heeft voorgesteld het mi nimumloon te laten gelden vanaf de 25- jarige leeftijd. Van verschillende zijden werd erop gewezen, dat in de praktijk al veel eerder het volwassenenloon wordt uitgekeerd. Dit is temeer redelijk, zo stelde de heer Maenen, bijvoorbeeld, omdat de leeftijd, waarop men gaat trou wen, steeds lager wordt. De heer Van Lier (PvdA) vond het dan ook redelijk, dat op 21-jarige leeftijd al het minimum loon van kracht wordt. Hij wilde ech ter niet alles ineens, zodat hij via een amendement een leeftijd van 23 jaar op genomen trachtte te bereiken. De heer Maenen wilde zijn wens nog niet in de wet vastleggen. Hij zou al genoegen ne men met de toezegging, dat de leeftijds grens binnen redelijke tijd zou worden herzien. Mej. Van Leeuwen (AR) verlang de ook een dergelijk perspectief. De heer Kikkert (CHU) wilde evenwel nadrukke lijk aansluiting op de praktijk, waar op vele plaatsen c-en „volwassen leeftijd" van 23 jaar geldt. De heer Rietkerk (VVD) vond de 25-jarige leeftijd wel aan vaardbaar. juist omdat het om een mi nimumregeling gaat. Wel zou hij voor kostwinners een lagere leeftijd willen hanteren. De heren Nypels (D'66), Janssen (PPR) en Wiebenga (PSP) sloten zich echter bij de heer Van Lier aan, wat de leeftijdsgrens betreft. De jaarlijkse aanpassing bracht de heer Van Lier tot een amendement om bij die aanpassing slechts de loonontwik keling te betrekken, opdat ook de laagst betaalden zouden delen in de welvaarts stijging. Hij werd ook hierbij gesteund door onder anderen de heren Janssen, Nypels en Wiebenga. Anderen toonden zich wat voorzichtiger, al waren zij het in hun hart wel eens met de heer Van Lier. „Als men het minimumloon erg hoog stelt", zo formuleerde de heer Maenen zijn behoedzaamheid, „dan zou het wel eens kunnen zijn dat er geen verhouding meer bestaat tussen loon en prestatie, zo dat men degenen, voor wie de regeling geldt, met uitstoting zou kunnen bedrei gen". Mej. Van Leeuwen stelde, dat men degenen, die men wil steunen, wel eens uit de markt zou kunney prijzen, zeker in een tijd, waarin nog werkloosheid voorkomt. Deze twee Kamerleden zou den dan ook de zogenaamde gemengde index wel willen aanvaarden, zij het na drukkelijk met de aantekening „tijde lijk". Minister Roolvink moet het aan passingsmechanisme dus spoedig her zien. De heer Kikkert wees bij dit punt nog eens op het standpunt van de vak beweging, dat het minimumloon nu al „nergens" meer 2ou zijn, als in het ver leden de gemengde index zou zijn aan gehouden. De vakbeweging wil dan ook de loonindex gehanteerd zien om het mi nimumloon een reële betekenis te laten houden. De heer Kikkert sprak voors hands dit vakbewegingsstandpunt het Daarentegen vond de heer Rietkerk i een gemengde index wel juist, want bij dat aanpassingsmechanisme gaat de laagstbetaalde niet alleen niet in koop- I kracht achteruit, maar krijgt hij ook nog een stukje welvaartstijging Dat vond de lieer Rietkerk voor een garantieregeling. ste niveau, zij het dat zij niet verder wilden gaan dan rond 21.000 gulden, dus driemaal het minimumloon, omdat dit bedrag aansluit bij de sociale verzeke ringen. De radicaal Janssen mikte met de heer Van Lier op het viervoud. Tal van sprekers betuigden instem ming met het feit, dat de regeling zowel voor mannen als voor vrouwen zal gel den. Men had er vrede mee, dat de zo genaamde maatschapvissers en kranten bezorgers erbuiten zullen worden gehou den. Overigens werd de minister nog eens op het hart gedrukt, niet te royaal te zijn met het verlenen van dispensa ties, want anders is de kans groot, dat De maatschapvissers, die niet voelen voor minimumlonen, maar eigen risico neer belangrijk vinden volgden gisteren met veel interesse de Kamerdebatten. Zij krijgen hun xin. De minister wil hen niet uitzonderen van de wettelijke de toegejuichte regeling meteen al wee wordt uitgehold. Anderzijds wees de heer Rietkerk op het gevaar van een schoks gewijze verhoging van loonsommen, die concurrentieposities kan schaden. Vanmiddag beantwoordt minister B Roolvink de sprekers. Bod op mini-eiland Tenslotte de i voorgesteld is, dat werkgev plicht zijn meer vakantiegeld te betalen dan zes procent van het dubbele van het minimumloon. De heer Van Lier ver duidelijkte: over wat meer dan 14.000 gulden per jaar wordt betaald, behoeft geen vakantiegeld te worden uitgekeerd. Daardoor kunnen met name de midden groepen worden getroffen. Een grens ia wel aanvaardbaar, maar die moet lig gen op circa 28.000 gulden, dus vier keer het minimumloon. De heren Rietkerk, Maeneo en Kikkert en mej. Van Leeuwen steunden deze ge dachte, omdat gevreesd werd dat werk gevers zullen terugschakelen op het laag- KOTTERDAM (ANP) De laatste tijd circuleren er in Rotterdam geruch- oldnr-nde ten over de aankoop door de gemeente i Rotterdam van het eiland Tiengeme- 1 ten in het Haringvliet. De gemeente Rot- •k.nllcbljilii: 1 aou mrt dr diana „n 411 mini-eiland van ruim tien vierkante ki lometer, de N.V. Maatschappij tot ex ploitatie „Eiland der Tiengemeten" de afspraak hebben gemaakt, over te gaan tot aankoop van het eiland, indien de gemeente een dergelijke stap in ver band met de havenontwikkeling noodza kelijk zal vinden. Rotterdam zou belangstelling hebben voor Tiengemeten in verband met de ontwikkeling van het Moerdijkgebied als vestigingsplaats voor industrie (mogelijk grond van Shell Chemie) en de daarmee samenhangende plannen voor het graven van een kanaal door de Hoeksewaard. De directeur van het Rotterdamse ha venbedrijf, Jr. F. Posthuma, kon dinsdag avond ie geruchten rond een eventuele aankoop door Rotterdam van het eiland bevestigen noch ontkennen". „Ik kan cr geen enkele commentaar op geven", al- dvis ir. Posthuma. Ook bij de e^ploita- tiemaatschappij zei men over deze /.aak geen concrete uitspraak te kunnen doen. Een gemeentefunctionaris van Zuid-Beij- erland, de gemeente tot wiens grondge bied het grootste deel. van het eiland be hoort, verklaarde evenwel dat de ge meente Rotterdam kort geleden een op het eiland zou hebben gedaan. „Ve len hier in de buurt zijn niet bepaald gelukkig met de expansiedrang van de gemeente Rotterdam. Als ook Tienge meten zou moeten bezwijken voor de haven- en industrie-ontwikkeling dan zou dat een verlies zijn. Als men de na tionale belangen gaat afwegen tegen de streekbelangen dan zal Tiengemeten ze ker verkocht worden", aldus deze func tionaris. Het eiland Tiengemeten behoort voor 2/3 deels tot het grondgebied van Zuid- Beijerland en 1/3 tot de gemeente Gouds waard. Op het eiland wonen 150 mensen, meest landbouwers en tuinders. .as medio 1964 slechts tien tot vijftien procent van de Nederlandse personen auto's met vciligheidsKordel uitge rust. De SWOV, die het ministerie heeft geadviseerd de gordel verplicht te stellen, heeft aanwijzingen, „dut de afloop van het ongeval voor de inzit tende minder ernstig is als er gordels worden gebruikt". Ook de RAI gelooft stellig in het nut van veiligheidsgordels. De heer W. Hus- tinx, secretaris van de automobielafde ling. is van de voordelen zonder meer overtuigd. Anti-gordel Wie het verplichtstellen van de gor dels wel sterk aanvecht is prof. Van der Burcht, hoogleraar aan de Techni sche Hogeschool te Delft, deskundige op het gebied van de automobieltechniek. Hij is een fervente tegenstander van de verplichte autogordel: „Iedereen moet de vrijheid hebben zelf te bepalen wel ke risico's hij wil lopen. Het is onom stotelijk vastgesteld, dat in een bepaald aantal gevallen de gordel geen levens heeft gered, maar integendeel mensen levens heeft gekost. Juist door het ge bruik van een gordel kan een automo bilist omkomen. Bovendien is bij een frontale botsing met een snelheid van meer dan zestig kilometer per uur het rendement van een veillgheidsgordcl nul. Nu moeten voortaan per jaar in 300.000 nieuwe auto's gordels worden aange bracht, die een gulden of honderd per koppel kosten. Aangezien "t gebruik niet verplicht is gesteld, is dit miljoenen bedrag niet meer dan een subsidia aan de garagehouders. Het rendement zou veel groter kunnen zijn, als dit be drag ten goede zou komen van b.v. ver beteringen aan 't wegdek. Het is toch te kras om mensen te verplichten din gen aan te schaffen, die vervolgens niet gebruikt behoeven te worden", aldus Prof. van der Burcht Over de door de Delftse hoogleraar genoemde prijs van honderd gulden heeft de heer Hustinx een andere mening; „Heupgordels kosten ongeveer 25 gulden per stuk, terwijl do drie-puntsgordel 35 gulden zal kosten. De diagonaalgor del is volkomen uit dc roulatie vordwe- Pro-gordel De ANWB 1b bijzonder ingenomen met de nieuwe bepalingen, speciaal wat be treft de veiligheidsgordel en de Invoe ring van minimumsnelheden. Een be perking verbindt men aan het vaststel len van een bloed-alcoholpromlllage: „Het risico is, dat de weggebruiker dat promillage gaat beschouwen als een toelaatbare grens. Men is zo snel ge neigd te menen, dat drankgebruik be neden die bepaalde grens de gewoon ste zaak van de wereld wordt", aldus een woordvoerder van de ANWB. Matiging? Welke gevolgen zullen de plannen van minister Bakker hebben voor het gebruik van alcoholhoudende dranken op de vele ambtelijke recepties, die mei name in Den Haag worden gehouden? Zullen de chefs-protocol besluiten om de minister van Verkeer CD Waterstaat een handje te heiepen in diens bestrij ding van het alcoholgebruik in het ven- keer door de ontvangsten minder rijke lijk met sterke drankjes to overspoe len? Of zullen zij niet willen tornen aan ieders Individuele vrijheid om zelf het aantal glaasjes-op te bepalen? Gezien de reacties van enige ministe riële woordvoeders ligt het laatsto voor de hand: men gelooft niet dat er spra ke zal zijn van enige alcoholische be perking door ingrijpen van hogerhand. Volgens het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk hing op dit terrein trouwens al lang da zui- nigheidsvlag uit: „De verantwoordelijke secretaris-generaal laat niet zwaarder dan sherry schenken en dan alleen nog bij speciale gelegenheden. We werken tenslotte met geld van de belastingbe taler, bij het gebruik waarvan we ons de uiterste beperking opleggen". In Den Haag bestaat de indruk, dat er met na me op ambassades een andere opvat ting zeer krachtig in de praktijk wordt gebracht. Mr. Bastiaansen Jus d'orange en koffie al aardis in trek Voor de politiemannen, die rijdende automobilisten ..met een glaasje op" moeten aanhouden, zal de nieuwe wet geving weinig profijtelijk zijn. De 0.8 grens ls in bijna alle gevallen moeilijk te onderkennen. Of nu ook de andere partij iets van de komende maatregel zal gaan merken? Mr. K. A. M. Bastlaansen uit Breda, voorzit ter van de produktsohap voor gedistil leerd: „Ik weet het niet. Misschien zal de omzet iets dalen. Het huisge bruik is de laatste Jaren evenwel enorm gestegen." Hij vertolkt een veel gehoorde mening: „Dagelijks zie Je meer mensen Jus d'oranje or koffie drinken, als m zelf nog achter het stuur moeten". De voorzitter van het produktsohap zogt: Niet ao vreselijk afwijzend te staan tegenover de nieuwe wettelijke maatregel. „Het ls alleen maar ver standig dat mensen, wanneer ze nog moeten rijden, niet drinken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5