r manciëie nood bij omroepen eist verhoging luistergelden Degelijkheid en bij Dick 9e&2idde(Sotvwwl: NRU-voorzit Voorlichting door regering uit den boze De film van vanavond Radio-Benelux bij Olympische Spelen NRU blijft 's nachts op PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 D 66 blijft bij haar plannen IIJEINIG verwondering zal het wekken, dat do werkgroep voor staatsrecht van D. '66 In een nadere uitwerking van het partijprogram vasthoudt aan dras tische wijzigingen van kiesstelsel en kabinetsformatie. Hun eerste opzien barende successen hebben de jonge democraten immers te danken gehad aan de confrontatie van door het bekende stramien wat apatisch geworden kiezers met radicaal-nieuwe gedachten over Nederlands politiek bestel. Hoewel intussen gebleken is dat het eerste stokpaardje van D. '66, de gekozen minister-president, hier vrijwel onbruik baar is en dat een wijziging van het kiesstelsel slechts in voorzichtige etappes enige kans maakt, blijft D '66 blijkens het rapport van de werkgroep bij haar oude plannen. Daarvoor zijn waarschijnlijk twee dringende redenen: ten eerste dat het de jonge partij niet zou sieren wanneer ze op korte termijn als hoofdpunten uit haar politiek „credo" zou gaan herzien en ten tweede het in de parlementaire praktijk gebleken feit, dat zonder radi cale gedachten op het gebied van de staatsrechthervorming D. '66 zich in weinig van het gemiddelde der bestaan de politieke partijen onderscheidt. Niet ten onrechte is al eens geconstateerd hoe Van Mierlo c.s. zich in het gewone par lementaire werk herhaaldelijk ontpoppen als fractie van een typische centrum partij. lende voorstellen nog 6teeds de ge dachte, dat de kiezers meer directe in vloed moeten krijgen doordat ze aan de stembus kunnen kiezen uit duidelijke alternatieven. Op dit terrein heeft het ontstaan van D. '66 Nederlands politiek bestel tot nog toe het meest beïnvloed: de gedachte aan ^concentraties" is „in"; sommige par tijen doen terzake even radicaal als I D. '66, anderen schuifelen heel behoed- j zaam vooruit, maar het is slechts een kleine minderheid van onze politieke j partijen die zich geheel aan de ontstane beweging ontrokken hebben. Alleen doet hier zich het merkwaar dige verschijnsel voor, dat D. '66 niet I meer de meest actieve groep is. Waarom I niet? Waarschijnlijk omdat het concen- tratiestreven zich voltrekt zonder de I zekerheid dat één van de uitgangspunten van D '66 hiervan zal worden eerbiedigd het „ontploffen" van de traditionele politieke partijen. Vele symptomen wijzen erop, dat zich in en rond de oudere politieke partijen een ontwikkeling voltrekt; de grond is in beweging en op een nog onbekend i moment kan dit tot radicale en specta- culaire beslissingen leiden. Maar het I tempo van de ontwikkeling is niet het tempo waarvan de geestelijke vaders van D. '66 gedroomd hebben; geen plotselinge aardbeving en geen totale vernieuwing van het politieke aanschijn van Neder land. IN zulke omstandigheden ziet D. '66 zich voor het alternatief gesteld om zich neer te leggen bij de feiten en kleine metamorfose te ondergaan of vast te houden aan denkbeelden die voor lopig een utopie dreigen te blijven. Zowel het één als het ander brengt grote risico's met zich mee; het eerste dat D. '66 haar image verliest en het initiatief toch aan traditionele partijen moet overlaten; het tweede dat de partij een kleine minderheidsgroep blijft, een partij die net als bijvoorbeeld de C.P.N. radicale denkbeelden trouw blijft, in de wetenschap dat alleen heel bijzondere omstandigheden haar in staat stellen de teugels in handerl te krijgen. In het geval van D '66 moet dit dan zijn een volledig falen van de traditionele partijen om door eigen vernieuwing nieuw vertrouwen en een nieuwe toe komst te krijgen. Wellicht speculeert D '66 hierop, maar voor haar aanhangers kan het dan wel eens lang wachten worden. HILVERSUM Tijdens de jaarlijkse N.R.U.-persconferentie aan liet begin van het nieuwe seizoen heeft de voorzitter, mr. A. B. Roosjen, nog eens gewezen op de financiële nood waarin de omroepwereld verkeert. Een ver hoging van de luisterbijdrage acht hij onontkoombaar. De situatie is thans zo. dat het tekort aan geldmiddelen al leidt tot een desastreuze programma verschraling. Solisten en sprekers van naam kunnen buiten de radio veel meer verdienen, dan zij voor een microfoonoptreden krijgen. Een mezzo sopraan, die met het Concertgebouworkest optreedt, verdient 650.— radio kan slechts 400.— worden betaald. Een sopraan, die elders f 500.- verdient, krijgt bij de radio slechts ƒ150.een concertmeester ontvangt voor zijn medewerking bij een NRU-orkest slechts I 240.—. Bij het Concertgebouw orkest kan hij liefst 750.verdienen. Mr. Roosjen herhaalde nog eens zijn bezwaren tegen het plan van de regering straks de wereldomroep te finan cieren uit de luisterbijdragen voor de binnenlandse omroepen. ..De gelden r de wereldomroep dienen uit de algemene middelen beschikbaar te worden gesteld". dreigt Bij examens „nieuwe stijl" klok te worden teruggezet GISTEREN heeft onze krant een samenvatting gepubliceerd van een rapport over examenregelingen; dit mpport werd gemaakt door een werkgroep, die de Inspecteur-generaal van het onderwijs moest adviseren over eoumnens „nieuwe stijl" onder de vleugels van de mammoetwet. Bij voorbaat staat vast, dat zo'n werkgroep het niet ledereen naar de zin kan maken. Grote gToepen van docenten zullen haar rapport op onderdelen wraken, zo ntet kraken. Dit kan ook niet anders, omdat in onderwijskringen beipaalde onderdelen van de mamoetwet zelf nog aan gevochten worden. In detailkritiek zullen wij ons niet begeven. Wel willen we over één punt onze grote teleurstelling uitspreken: dat da werkgroep meer gelet heeft op wat organisatorisch, technisch en financieel goed uitkomt dan op bepaalde onderwijs kundige aspecten, die met de eind examens samenhangen. Alleen hierdoor valt een nogal ver doorgevoerde neiging tot centralisatie te vertdaren. Een zekere centralisatie la natuurlijk, mede met het oog op gelijkwaardigheid van kwaliteit en kaneen, noodzakelijk. Tegen centrale examenopgaven mag men zich dan ook ndet verzetten, mits er voldoende mogelijkheden worden open gelaten om andere belangrijke aspecten van het onderwijs tot uitdrukking te laten komen. Soms slaagde de werkgroep erin die te eerbiedigen, soms niet Zo zetten we een dik vraagteken bij de voorgestelde procedure voor het her examen. Winstpunt is, dat men deze tweede kans over de gehele linie moge lijk wil maken. Dubieus is of de werk groep een goed uitgangspunt heeft ge kozen. Ze heeft zich laten lelden door een bij de kweekschoolexamens geldende praktijk; maar wat bij een beperkte groep van onderwijs goed bleek, kan in groter verband blijken tegen te vallen. In de vakpers zijn tegen een her examen in de laatste weken van augustus praktische en principiële be swaren ingebracht; een leerling kan bijvoorbeeld gokkend op een extra kans een vak in zijn laatste studie jaar verwaarlozen om zich in de twee of dris maanden tussen examen en her examen op dit éne vak te kunnen con centreren. In kringen van het gym nasium vraagt men zich af, waarom de werk commissie het bij de gymnasiale examens toegepaste „verlengd examen" verworpen heeft. De praktijk hiermee stemde tot tevredenheid; vooral omdat het een goed correctiemiddel was op slechte examenresultaten, die niet Btrookten met de gemiddelde rapport cijfers. Bovendien werden deze „ver lengde examens" vóór 1 juli gehouden. In het nieuwe examensysteem, dat de werkgroep voorstelt, zouden verder vrijwel alle praktische bezwaren ver vallen die tegen het „verlengd examen" konden worden Ingebracht. Terecht heeft een deel van de werk groep ernstig bezwaar gemaakt tegen de suggestie van een ander deel om deze herexamens centraal te regelen en af te nemen. Organisatorisch lijkt dit aan trekkelijk en wellicht goedkoop; maar men komt te staan op de rand van de afgrond van strijdigheid met de wet (zeken* bij het bijzonder onderwijn) cn trekt bovendien de bekwaamheid en integriteit van nlet-cervtrale examen commissies in twijfel. Gevaarlijk vinden we ook, wat de werkgroep biedt aan Indeling van vakken naar schriftelijk en mondeling. Het hoofdaccent komt op het schriftelijk te liggen; voor bepaalde vakken be tekent dit, dat de vormende inhoud van het te geven onderwijs ernstig gevaar gaat lopen. Wanneer de staats secretaris straks zou verklaren, dat hij de docenten daar te goed voor acht, zou hij hen ook in andere opzichten meer vertrouwen dienen te geven. Tweemaal een schriftelijk examen in Vakken met sterk vormende waarde zonder monde ling betekent, dat we de klok van ons onderwijs een paar uur terug gaan zetten. Tenzij men dit schriftelijk werk op bijzondere wijze gaat samenstellen. Maar dan verklaren we met stelligheid dat samenstelling, correctie en bespre king meer in plaats van minder tijd zullen vergen dan een mondeling Aan he* slot van haar rapport heeft de werkgroep verklaard, dat „research en reflectie" wanneer men eenmaal haar voorstellen In praktijk brengt, „zullen kunnen lelden tot het aanbrengen van verbeteringen in de voorgestelde examenprocedure". Maar voor bepaalde onderdelen lijken ons geen research en reflectie nodig. Mits de werkgroep maar bereid la uit reeds nu ingebrachte, ge fundeerde kritiek lering te trekken. Ze zal dan met name bereid moeten zijn om wat minder ann stroomlijnen en wat meer aan het didactisch belang dienen te denken. PTT wint spannende nek-aan-nek-race AFGAANDE op mededelingen van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven over de Instelling van een eigen postdienst hebben we op deze plaats geconstateerd, dat de P.T.T. niet al tijd in staat blijkt te zijn aan de mo derne servicewensen van de cliënten te voldoen. Uit een daarna uitgegeven ge zamenlijk communiqué van Boerenleen bank en P.T.T. blijkt echter, dat de P.T.T. in deze kwestie meer service heeft verleend dan menigeen voor mo gelijk zou houden. De P.T.T. heeft bekeken in hoeverre door een bijzondere aanvulling op de normale diensten tegemoet gekomen kon worden aan de zeer speciale eisen van de Boerenleenbank. Dat ging uiteraard niet tegen de prijs van een postzegeltje, maar desondanks is het resultaat verrassend: de P.T.T. kon de verzending even snel en bovendien goedkoper regelen dan de bank. Dat de Boerenleenbank tenslot te toch voorlopig de eigen postdienst heeft verkozen, omdat die verder en be ter kon worden ingepast in de eigen bedrijfsvoering van de bank, doet niets af aan het feit dat de P.T.T. in dit geval geen kritiek maar hulde verdient. In Eindhoven is de P.T.T. niet voor bijgestreefd, integendeel. Door even snel maar goedkoper te werken heeft de P.T.T. na een ongetwijfeld spannende nek-aan-nekrace gewonnen. 18 Hilversumsc musici op straat (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De een jaar geleden door het gewestelijk arbeidsbureau te Hilversum verleende ontslagvergunning voor achttien musici in vaste dienst bij de AVRO cn KRO, is zondag 1 september j.l. officieel van kracht ge worden. De musici, van wie er velen meer dan twintig jaar in dienst van deze omroepen werken, moeten thans em plooi zien te vinden als free lance- medewerkers. Zij achten dit ontslag niet alleen hoogst onsociaal, maar al lerminst noodzakelijk. In het afgelo pen Jaar hebben de KRO-muzikanten van het Cascade-orkest nog veel meer uren gemaakt dan vroeger het geval was, omdat zij driemaal per week spelen in het KRO-huisorkest, dat de muzikale begeleiding van het pro gramma „Tussen twaalf en twee" Onbekenden hebben van hun ongenoe gen blijk gegeven door op de voor deur van de directeur van het ar beidsbureau de woorden AVRO en KRO te schilderen met vrijwel niet te verwijderen verf. De Hilversumse politie stelt een onderzoek in naar de dader, maar de ontslagen musici die er part noch deel aan hebben, ver moeden hierin het werk van een sym pathiserende collega. Samenvatting van interland op t.v. HILVERSUM (ANP) De N.T.S. sendt vanavond om 22.45 uur op Ne derland 1 een samenvatting uit van de Interland voetbalwedstrijd Luxemburg- Nederland. die In het Feljenoordsta- dion te Rotterdam wordt gespeeld. Mr. Roosjen maakte gewag van het be richt, dat de regering een commissie wilde benoemen, die haar zou dienen te adviseren op het terrein der over heidsvoorlichting. De heer Blesheuvel zou benaderd zijn voor het voorzitter schap van deze commissie. De NRU- voorzitter was weinig geproteerd voor de volksvoorlichting van overheidswe ge. „De periode van de „praatjes op de brug" uit de tijd van de regering- Schermerhorn is gelukkig voorbij". Hij vertrouwde erop dat het vrije woord het niet behoefde af te leggen tegenover het regeringswoord. In het buitenland zijn daarvan voorbeelden te over. Ten aanzien van de voorlichting van ons volk heeft de regering slechts een beperkte taak. De heer Roosjen wukde de commissueleden daarom adviseren eens te gaan letten op de kwaliteit en de inhoud van de over- heidsbabbeltjes tijdens de regerings-uit- zendingen via de radio. Piratenzenders Mr. Roosjen merkte nog op, dat de re gering nog steeds niet de West-Europe- se overeenkomst tegen de pirantenzen- ders heeft geratificeerd. In een schrijven d.d. 20 juni aan de mi nisters van C.R.M, Justitie en Verkeer en Waterstaat heeft de Europese Radio Unie nogmaals gewezen op het feit, dat pirantenzenders herhaaldelijk de lega le zenders storen. Niet veel nieuws Wat het winterprogramma van de NRU betreft valt niet veel nieuws te vertellen. Het mereldeel van de oude rubrieken en de zendtijdindeling blij ven gehandhaafd. Nieuw is echter de tien minuten „huis- vrouwengymnastiek", driemaal per week van 9 tot 9.10 uur gegeven door Riet Vastenhoud. De samenstelling van het journalistenforum „bij nader in zien" is ingrijpend gewijzigd. Deelne mers zijn thans de heren A F. Luyen- dijk (NRC), Joop van Tijn (Vrij Ne derland). F., de Vries (Limburgia-pers) en C v. d. Wild (De Rotterdammer). Voorzitter blijft di Lucas van der nezzo-I Land. bij de Op de maandagavond zullen zes de- I monstratielessen in het Esperanto wor den gegeven, terwijl tweemaal per i maand op dezelfde avond nieuws wordt I verstrekt dat speciaal voor blinden van belang is. Voorts wordt een parlementaire redac teur aangetrokken, die drie maal per week op de dinsdag-, woensdag- donderdagavond om 22.38 uur in zt minuten een overzicht geeft van kamerdebatten. Tenslotte is daar nog een zgn. „Talendrieluik" op de zater dagmiddag om 15.25 uur. Het wordt een luisterprogramma (geen cursus) in Frans, Duits en Engels op het ni van het publiek dat een jaar of taalonderricht heeft gehad. De gebroeders James zijn bekende fi guren uit de roerige geschiedenis van het eens zo bloedige Wilde Westen. Door omstandigheden gedwongen, be landden zij aan gene zijde van de wet om er aanvankelijk wat amateuristisch, maar later verschrikkelijke goed geor ganiseerde roofovervallen en moorden te plegen. Aangelokt door de hoge prijs, die op het hoofd van de gebroeders stond, trokken veel revolverhelden hen ach terna. Jesse James was het eerste slachtoffer. In 1938 vervaardigde regis seur Henry King een film, die de dood van Jesse tot onderwerp had. Frits Lang, die grote faam had verworven met een drietal films over gerechtelij ke dwaling („Fury", „You only live once" en „You and me") maakte er in 1940 'n vervolg op. Zijn eerste wild westfilm „De terugkeer van Frank Ja mes" die de NTS vanavond op Uw scherm brengt had tot onderwerp, hoe Frank de dood van zijn broer Jes se wilde wreken. De legendarische Frank James wordt tot leven gebracht door de nog steeds vitale Henry Fonda, terwijl de toendertijd negentienjarige Jackie Cooper zijn trouwe metgezel Glen speelt. (Nederland I - 20.35 uur). Ontslag van Bouke Poelstra goedgekeurd HILVERSUM Enige maanden gele den werd de heer Boeke Poelstra, plv. hoofd der VPRO-televisie ontslag aangezegd. De VPRO-leiding had be zwaar tegen het feit, dat de heer Poel stra tezamen met pater Jelsma bul ten voorkennis van het bestuur een be zoek bad gebracht aan ds. Diekerbof in Italië om hem te polsen voor de voorzittersvacature bij de VPRO. De heer Poelstra kon hierdoor niet worden bereikt toen zijn aanwezigheid noodzakelijk was bij een programma wijziging in verband met het plotselin ge overlijden van de oud-VPRO-voor- zitter ds. E. A. Spelberg. Inmiddels was pater Jelsma, die een voorlopige verbintenis had met de VPRO, ais hoofd van de afdeling in formatieve uitzendingen, meegedeeld, dat zijn contract niet zou worden ge continueerd. Thans heeft het geweste lijk arbeidsbureau te Hilversum aan de VPRO toestemming verleend om de heer Poelstra met ingang van 1 maart 1969 te ontslaan. Zelf zegt Dick Holhaus dat zijn mode dit winterseizoen jong, nieuw en gedurfd is. Wij zouden dat nader willen bepalen met: nu eens gedurfd, dan weer degelijk en somber. Zo heeft Parijs het immers ook gezegd. En wat Parijs zegt is bij Holthaus te vinden tot in de finesses, zoals weer bleek op de presentatie van zijn nieuwe collectie. Er komen steeds meer sterretjes en vedettes van planken en scherm naar deze première. Ogen van cabaretiers kijkend naar kleren en mensen. Soms lachen zij. Meestal niet om de kleren Gisteren zagen zij hoe geen garderobe meer compleet is zonder keurige rechte pantalons voor de hele dag; 's morgens van jersey, 's avonds van satijn. Die pantalon kan deel uitmaken van een streng gesneden pak aan één stuk (pak- een-stuk), of gedragen worden met afstekende casaque met wat laag op de heup liggende ceintuur, maar hij eerst recht compleet met de bijbeho rende korte aangesloten mantel. Heeft die mantel een staand boordje, dan lijkt hij gemaakt naar het voorbeeld van Pandit Nehroe ien dat is indrukwekkend. maar in het wit of ,~jj| Aangezien echter zwart bruin de boventoon op die manier wel i in het beeld. Het tailleur is misschien r de plaats geschoven, maai laarzen zetten het weer op statie. De korte en lange tailleurjasjes, met rug- en schouderpas, doorgestikte naden, grote afgeronde zakken, ritsslui tingen, leren ceintuurs en nogal wal metaalwerk, horen bij uitlopende rokken, liefst van aansluitende jurkjes met cein tuur in of onder de taille, soms als veter door metalen oogjes geregen. Mantels, die geen deel uitmaken van :n ensemble, zijn er niet veel, maar onder die weinige, de verrukkelijke Canadian, model kinderduffel of houtje touwtje in verfijnde versie. Alle tuniekjaponnen, ontworpen oi gedistingeerd in te bewegen, zouden mits zij mouwen hadden, zeer geschik Hide moeders van de manne quins. Japonnen, die zeer bescheide splitten zicht geven op Bermuda's, zij natuurlijk jeugdiger maar al even b< sehaafd. Maar dan komen de leren ca scpia-bruine suède met franje r ternstyle, later 'n zwart suède jurk, vol geborduurd met bont schitterende ste Er komt een idee voor wie verveel f kijkt naar haar nertsjas: de strak om gorde mantel van bruine nerts me jerseymouwen en bruinwollen dooi knoopjas met nertsmouwen (een jas double usage zouden wij denken). Da daar het zwart satijn voor de avond pantalons en -tailleurs, gecontrasteeri met wit satijn of met veel strasz gegai neerd. En dan een half jaar na de shock, di St.-Laurent ermee teweeg bracht d gedurfde, ijle zwarte doorkijkblousi Maar hij schokte helemaal niet. wan mannequins zijn subtiel gebouwd. Dai kun je aan pailettenmouwen, troubudoui mouwen (beide chiffon om de pols bij een genomen), aan stoffen is het, aan brokaat en matelasse, aan gouden en aan koraaltin ten veel beter je ogen ultkgkeo, tuques i NEDERLAND I (STER- reclameuitzendlngen or 18.55, 19.03, 19.56 e 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De bosbrigadiers, tv-serie 19.31 uur: Visserslatijn, documentaire 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd politieke partijen (KVP) 20.30 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.35 uur: De terugkeer van Frank James, film 22.05 uur: Taptoe Delft 22.45 uur: Samenvatting voetbal wedstrijd 23.00 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.03 uur: Internationaal gezien, amusementsprog r. 19.53 uur: Eugenie Loudon, harpiste NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: De grap, tv-spel 20.40 uur: Gezond gezin 21.25 uur: Portret van een troubadour 22.00 uur: Pasfoto NTS: 22.10 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00 uur: Inburgeren 11.25 uur: Van Wilson tot Johnson 14.00 uur: Verkennen en ontdekken De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. NRU: 20.25—22.20 uur: Luxemburg-Nederland voetbal 22.40—23.55 uur: Iks een sprong in het duister, amusementsprogr. VARA: 21.05—21.35 uur: Komedianten, luister- 22.55—23.55 uur: Kontrasten, muziek programma Radionieuwsdienst: HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30. 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 HILVERSUM De radio zal uitge breid en zoveel mogelijk rechtstreeks verslag geven van de Olympische Spe len in Mexico. De Ned. Radio Unie werkt hiervoor samen met de BRT Radio Luxemburg. De radioverslagen zullen te beluisteren zijn op de vol gende uren: van 7.30 tot 8 uur 's och tends (o.a. olympisch journaal), tussen 17 en 19 uur en van 22 uur tot mid dernacht. In de week van 13 tot en met 20 oktober worden de verslagen uitgezonden op Hilversum n en 20 tot 27 oktober vla Hilversum I. Op het gebied van de reportage werkt de NRU samen met de BRT. De ver slaggevers zullen zijn Gert Fonteyne (BRT), Wim Hoogendorn, (NRU), Theo Koomen (NRU), Dick van Rijp (NRU) Piet Theys (BRT), George Tor (NRU, teven* voor de KRO) en Jap Wauters (BRT). De samenwerking met r^dip Luxem- burg geldt voornamelijk het technisch aspect, zoals het gezamenlijk gebruik maken van 'n permanente rechtstreek se lijnverbinding. Kees Buurman (NRU-programma8taf) is aanwezig als teamleider. De NRU zal zelf drie studio's in Me xico inrichten met eigen apparatuur, aangezien ter plaatse alleen studio- Pres iden tsverkiezing (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NRU zal de ver- kiezing van de Amerikaanse presi dent in de nacht van 5 op 6 novem ber rechtstreeks gaan uitzenden. Het radioprogramma zal laat op de avond beginnen en gedurende de nacht wor den voortgezet. De NRU zal samen werken met de radionieuwsdienst en met de NTS. In de Verenigde Staten zullen de vol gende correspondenten van de om roepverenigingen meewerken: Maarten Bolle (VARA), Klaas-Jan Hindriks (AVRO), Willibrord Nieuwenhuis (KRO) en Peter Schreuder (NCRV). Henk Neuman (KRO) verzorgt weer het commentaar in de Hilversumse studio. Bij Holthaus ook duidelijke ken- mei ken van de Parifee mode. In dit *OM Mgr. Zwartkruis hekelt optreden Michaellegioen (Va» een onzer verslaggevers) HAARLEM De bisschop van Haar lem, mgr. Th. Zwartkruis, heeft in een brief aan het Miohaëllegioen zUn onge noegen kenbaar gemaakt over de gang van zaken bij een gesprek, dat hU als vertegenwoordiger van het episcopaat op 26 Juni j.l. met het hoofdbestuur van het legioen gehad heeft. De bisschop beklaagt er zich over, dat van dit gesprek niet de letterjijke notu len zijn gepubliceerd, maar een door een iegionair gemaakte samenvatting. Bij- .onder verstoord is bisschop Zwartkruis over de wijze, waarop zijn toespraak, die- nende als uitgangspunt voor het gesprek, is weergegeven. Het Michaellegioen heeft deze toespraak in nagenoeg losse zinnen verknipt, terwijl na elke zin een com mentaar van het legioen wordt gegeven. De bisschop besluit zijn brief met de volgende passage: „U moet hebben ge weten, dat ik met deze ontmoeting met uw landelijk bestuur niet gelukkig was. De manier van discussiëren, de soms tu multueuze wijze waarop sommigen van u aan het gesprek deelnamen en de wel haast beledigende en onbeleefde manie ren van sommigen uwer bestuursleden blijken nu gevolgd te zijn door een wijze van informatie, die alle regels der objec tiviteit tart en die bovendien in strijd met de gemaakte afspraak tot stand kwam. Dit alles sterkt mij m de over tuiging dat verder contact met dit lan delijk bestuur van het Michaellegioen ruimte ter bescikking kan worden ge steld. Er zal daartoe 1000 kilo radio instrumenten naar Mexico worden overgevlogen. In Hilversum wordt in de KRO-studio een centrale post ingericht welke dag en nacht bemand zal zijn. Het „thuis front" van de radio werkt hier onder leiding van NRU-sportchef Roel Ren- gers. Maar wij vernemen ligt het niet in het voornemen van NRU en omroe pen, om evenals de NTS ook 's nachts sportrepotages uit Mexico te relayeren. Deze late uitzendingen worden veroor zaakt door het tijdsverschil van liefst zeven uren tussen Mexico en Neder land. De radio zal de nachtelijke re portages van de spelen de volgends ochtend omstreeks half acht gaan uit- RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) NCRV: It.M NCRV vocaal ensemble eri orgel: oude en moderne muziek. 18.20 Nieuws en weerpraat- Je. 18.46 Actualiteiten. NRU: 19.00 Weg we- rakantle-magazlne. Morele Herbe- lljke kanten van de pauselijke encycliek"* manae Vltae. 20.00 Spiegel van België, programma in samenwerking met de BI 20.15 Lichte grammofoonmuziek. 20.28 Luxe burg-Nederland, rechtstreeks verslag van de Boeren Partij. 18.30 Stere ingsollst. 18.55 Stere moeting met Annie M. G. midi. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nieuws i Mededelingen. 22.45 Actualiteiten. 22.15 BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Sport. 18.57 Taalwenken. 19.00 lalltelten. 19.20 lezen. 22.20 In- 20.30 Opera. (In de pau- ■d. 7.15 Badlnerle: klas sieke grammofoonmuziek. (7.30 Nieuws; 7.32 -eglng; rok (opn.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor ie zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.28 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Parasolasldo: geva rieerd programma. 13.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. NRU: 13.45 Stereo: Frag- uit de musical Funny Girl, van .r. -vormde middag archief. NCRV: 17.56 Sportactualitciten. II (298 m) AVRO: 7.U0 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte nuzlek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 .ichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 De roenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste- eo: Moderne orkestwerken (gr.). 9 40 beldsvltamlnen: populair veizoekplatenpio- >2 Nieuws.) 11.55 Beursbe- ereo: Amusementsmuziek (gr.). 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin- Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 TNT, talmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Popmuziek. ■00 Nieuws. 15.03 Holster, licht platenpro- •amma. 18.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr, tie- •rprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualltel- n. 17.07-18.00 Draaljljofdraallk. verzoekpla- BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, me dedelingen. programmaoverzicht, en SOS- weerbericht i Beursberichten. 16.09 Hat der land. 17.00 Nieuws, w< delingen. 17.18 Lichte mi

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2