ACHTERVOLGINGSPLOEG GREEP LAATSTE KANS GRETIG AAN Okker stond voor toen regen kwam „Mijn brieven met cijfers zijn zeker niet door de censuur gekomen" LUXEMBURG SPEELT MET ZES PROFS Pierre Jönquères d'Öriola heeft problemen Gentleman-farmer uit verloor paard voor Ol. Spelen Marty Riessen uitgeschakeld in Forest Hills DAMMER JAN DE RUITER MAAKTE INEENS NAAM in Rusland niets gehoord over Tsjecho-Slowakije DINSDAG 3 SEPTEMBER 196S DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 AMSTERDAM Er is bijna een eind gekomen aan de zenuwachtige periode, die de Nederlandse achtervolgingsploeg moest doormaken. Toen het kwartet Balk-Nieuwkamp-Hoekstra-Zoetemelk onder ongunstige weersomstandigheden gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam tijdens de revanches van de wereldkampioenschappen tegen de Belgische olympische formatie de vier kilometer in 4.35.9 had afgelegd, hadden de in oranje shirts gestoken renners voldaan aan de eis van het NOC, dat een tijd van 4.36.0 als laatste examen had gesteld. Nog kon de definitieve beslissing niet worden genomen, omdat niet alle bestuursleden van het NOC in het stadion aanwezig waren. Generaal-majoor Van Nass probeerde zijn voorzitter (jhr. Van Karnebeek) en secretaris (drs. Van der Ploeg) telefonisch te bereiken, maar dat mislukte. NOC-bestuurder „Het zit wel goed" „Voor een beslissing moeten alle bestuursleden gehoord worden. Maar de tijd van die jongens heeft op ons een grote indruk gemaakt. Het zit wel goed voor ze", zo zei hij hoopgevend. Zijn mening werd gesteund door Simon de Wit, die als chef de mission in Tokio kennis heeft gemaakt met de wieler sport en sindsdien een fervent bewon- j deraar is. De zorgen over Mexico behoren voor hem vrij zeker tot het verleden. Een verleden, dat voor de achtervolgings ploeg hoogte- en dieptepunten kende. Het begon, toen uit de oorspronkelijke formatie Tino Tabak door een armbreuk wegviel. Daarna kwam de affaire-Van de Ruit, die in het nationale kampioenschap op doping was betrapt. Inmiddels was al een tijd van 4.36,3 op de klokken ge bracht. Er heerste echter optimisme in het wielerkamp toen Balk-Nieuwkamp-Zoe- temelk-Hoekstra anderhalve week gele den op een schitterende middag 4.36,0 lieten afdrukken. Weer kwam er tegen slag, bij de landenwedstrijd in Leicester, waar de Nederlandse ploeg niet alleen door Groot-Brittannië werd verslagen maar bovendien een zeer matige tijd maakte. De deur leek dichtgeslagen. De wielerleiders pleitten echter niet tever geefs. De pupillen van Derksen kregen nog één kans en die grepen ze met beide handen. Als de uitzending definitief wordt be tekent dit uitbreiding van de wieler ploeg met slechts twee actieven: Henk Nieuwkamp en Piet Hoekstra. Balk en Zoetemelk waren al zeker van een re tourtje Mexico, respectievelijk als reser ve voor de tandem en als lid van de wegploeg. De aanwezige wereldkampioenen bij de revanches hebben getoond, dat zij de Rome veroverde regenboogtruien waardig zijn. Bij de profstayers liet Leo Proost in de slotfaze de Nederlandse kampioen Piet de Wit tot op 25 meter LUXEMBURG. Zee prof» zijn opgesteld in het Luxemburgse elftal. dat morgenavond in het Feljenoordstadlon ln Rotterdam voor de voorronden van het toernooi om h®t wereldkampioenschap voetbal, uitkomt tegen Nederland. Behalve de bekende Francois Konter (La Gantolse) heeft de 44-jarige coach van Luxemburg, Robert Heinz, de bcachikking over do beroepavoetbailera Erwln Kuffer (Olympiquo Lyon), Fernand Jeltz (F.C. Metz), Ady Schmlt (F.C. Sochaux), Edy Dublin A.S. Noncy) en Louis Pilot (Standaard Luik). Oe opatelling luidt: René Hoffmann (Jeunesse Esch); Erwln Kuffer (Olympique LyonFernand Jeltz (F.C. Metz), Mathias EJwen (Union Luxembourg) en Tohny Hoffmann (Jeunesse Each); Nlcolaas Hoffmann (Arls Bonnevole) en Francois Konter (La Gantolse); Ady Schmit (F.C. Sochaux), Edy Dublin A.S. Nancy), Louis Pilot (Standaard Luik) en Joseph Klrchens (Aria Bonnevoie). Reserves: Theo Stendebach (Aria Bonnevoie), Norbert Leszeynski (U.S RümeMngen), Furio Oardoni (Rümelingen) en Johny Zangerle (Union Luxom- Getrouw aan een oeroude traditie, die wil, dat kampioenen gehuldigd toorden, is Keetie Hage wereld kampioene op de weg spontaan in de bloemetjes gezet. De tweede medaille, die op de foto zo fier bengelt is de bronzen medaille voor een derde plaats bij de achter volging. Er stond nog ergens een deurtje open bij het N.O.Ö. en daar hebben de achtervolgers Zoetemelk, Nieuw kamp, Balk en Hoekstra zich vaardig doorheen gewerkt. Of de weg achter de deur rechtstreeks naar Mexico loopt, zou ter zijner tijd door het N.O.C. worden beslist. naderen. Een volkomen desillusie werd deze race voor Jaap Oudkerk en de Duitser Rudolph, die respectievelijk op 10 en 11 ronden werden gefietst Derde werd Henk Vogels (Australië) op 600 m, vierde Piet v. d. Lans op 720 m. Ook de Brit Hugh Porter, winnaar van het goud in het achtervolgingsnum mer, liet zich niet verrassen door Leo Duyndam, die 8,7 seconden achter bleef. De tijd van Porter (6.18,2) was, gezien het slechte weer, zeer behoorlijk. Van onze olympische vertegenwoordi gers wonnen Jansen-Loevesijn met groot vertoon van macht van de Belgen Goens-Van Lancker, die in de eerste heat in het laatste rechte eind zo ver van de rechte lijn afweken dat zij ge- deklasseerd werden. De slecht bezochte avond eindigde ty perend voor deze zomer: het begon zo hard te regenen, dat de race der ama teurstayers afgelast moest worden. e correspondent) PARIJS. „Een grote crack, bereden door een ruiter die niet alles eruit kan halen, is niet in staat het uiterste te geven van zijn mogelijkheden", zegt Pierre Jönquères d'Öriola, de Franse olympische kampioensruiter. „Maar omgekeerd zal de beste ruiter op een middelmatig begaafd paard in de internationale wedstrijden nooit kunnen winnen". Het ontdekken van zo?n parel van een paard is voor het geselecteerde gezelschap van springruiters de grootste op gaaf. Na het reizen en de concour sen hippique besteden zij daaraan de meeste tijd. In Frankrijk be staat een soort beurs voor spring paarden, die het hele jaar „open" is. Alle veulens worden vanaf hun geboorte „gevolgd". Pierre Jönquères worstelde nog niet lang geleden opnieuw met dat pro bleem. Eerst moest hij zijn eigen, be roemde, paard Lutteur" voor de wereld kampioenschappen in Buenos Aires in 1966 thuislaten, omdat het een gescheurde spier had. In juli van dit jaar moest het worden afgemaakt. Drie maanden voor de Olympische Spelen in Mexico, waarvoor Jönquères een kanshebber is In Tokio, vier jaar geleden, was hij van plan zijn paard, waarmee hij voor Frankrijk de enige, en niet verwachte gouden medaille had gewonnen, mee te nemen naar Mexico. „Lutteur" zou dan dertien jaar zijn en in de kracht van zijn leven. Daarna zou hij het op stal zetten, maar toch niet in e«.n mar meren paleis van een stal. want die overgevoeligheid is de 48-jarige Pierre Jönquères d'Öriola. de gentleman-fnr- mer uit het zuiden van Frankrijk, veemd. „Lutteur" zou de rest van zijn dagen slijten in een omheinde ruimte op het 120 hectare grote landgoed met wijnbergen en boomgaarden op tien kilometer van Perpignan. Het heeft niet zo mogen zijn. Op zijn ochtendritje werd „Lutteur" aangevallen door de hengst van de buurman, die met zijn dames" op stap was. Bij het gevecht brak „L tteur" zijn linkerachterbeen. De veearts heeft er met een spuitje een pijnloos einde aan gemaakt. Voor Jönquères was het behalve een grote teleurstelling en verdriet ook een llink materieel verlies. Voor Tokio had hij -Lutteur" in 1964 gekocht in ruil voof de inerTievtulen Caline en nog 30.190 f»»m« ïoe. Zij was nu veel meer vaart, ^an de 2,7 miljoen franc, die de Franse maatschappij voor de paarde- iport aan prijzen had uitgereikt in 1965, BEROEMDE „LUTTEUR" NA VECHTPARTIJ AFGEMAAKT verdiende „Lutteur" het meest, ruim 70.000 franc. „Lutteur was het vijfvou dige waard", zegt Jönquères. „Het is de prijs, die je moet betalen voor een paard van dié klasse". In pension Jönquères had het paard toen ^ok vijf jaar onder zijn leiding. In 1963 kreeg hij het in pension. Het was zijn eigena resse te sterk geworden; ze kon „Lut teur" niet meer in bedwang houden. Op de hindernissen liep zij haar uit de hand. Zo kwam Lutteur in de stallen te recht op het landgoed van Jönquères, die daar over een eigen springplste be schikt. De eerste drie maanden wqren zwaar. „Lutteur" weigerde over hin- dernisjes van 80 centimeter te sprin gen. En dan maakte het ineens weer sprongen van twee meter, die Jönquè res van beneden bekeek, want dan lag hij op de grond. Als „Lutteur" geen zin had om te springen, was er niets mee te beginnen. Jönquères gingdan wel ritten met hem maken, maar liet hem verder de vrije teugel. Toch was „Lut teur" een echte kampioen, want de vol gende dag in de springpiste werkte zij als een paard, om het zo maar eens te zeggen Verstandhouding Toen de Spelen in Tokio begonnen, was er een buitengewone verstandhou ding gegroeid tussen man en paard. Ze begrepen elkaar op het minste teken. Op de dag van hel beslissende con cours was het koud. Terwijl alle ande re deelnemers zelf hun paarden „op warmden". liet Jönquères dat door zijn rijknecht doen. Zodoende werd verme den dat „Lutteur" net zo zei. machtig zou worden als zijn baas. Want de war ming up duurde een uur. vanwege de „Lutteur", met Jönquères op zijn rug, reed een foutloos parcours „Het mooi ste vond ik", vertelde de rijknecht na afloop, de vreugde van alle andere deel nemers met de overwinning van „Lut teur". „Pomone" Bij de wereldkampioenschappen in Buenos Aires, in oktober 1966 was „Lut teur" niet beschikbaar wegens een ge scheurde spier. Toen heeft de Franse hippische sportfederatie voor een oplos sing gezorgd. Zij kocht „Pomone", waarmee Jönquères wereldkampioen is geworden, voor 100.000 franc. „Pomone" is een halfzuster van „Lutteur" var derszijde, de geweldige Furioso: 25 jaar en 274 nakomelingen. „Pomone" werd in de zomer van 1966 gekocht en in vruchtgebruik gegeven aan Jönquères. Nadat hij met haar in augustus 1966 op het concours te Dinard was uitgekomen, schreef de coach van de federatie: „Zij is een grote dame. Ze is dat in haar verschijning, door haar spreiding der benen, haar manier van lopen met ont spannen schouders, haar oplettende oren, haar hooghartige oogopslag; e haar wezen: zij wil zich wel geven degene, die haar begrijpt en van haar houdt, zij weigert zich over te geven. Zij weet wat haar mogelijkheden zijn en wat ze waard is". Die coach had gelijk. In Buenos Aires werd het duo wereldkampioen. Pomone die negen jaar is blijft voorlopig de grote troef voor Mexico. Vervanger Maar sinds kort heeft Jönquères Mexico ook nog een vervanger „Lutteur", Nagir, een merrie, die ook negen jaar is. Zij was Jönquères niet onbekend en in eigendom van van zijn vrienden. Deze zomer heeft Jönquères Nagir „geprobeerd" op het concours te Dinard en in La Baule. De Federatie heeft haar voor twee maan den gehuurd voor Jönquères. Nagir' is de mogelijke opvolger van Lutteur. Zij is mooi, sterk, intelligent, kan goed springen en doet dat ook graag. „Maar „Nargir" heeft nog niet veel ervaring van internationale wedstrijden. En twee maanden is we) wat kort om de nieuwe aanwinst te trainen en de verstand houding, die er reeds is, nog meer ti ontwikkelen, vindt Jönquères. Die trai ning vindt plaats met de gehele Franse ruiterploeg in Font-Romeu, het trai ningskamp van Frankrijk in de Pyre neeën, dat bijna op dezelfde hoogte ligt als Mexico City. Korte training Voor Pierre Jönquères d'Öriola wor den het de vijfde Olympische Spelen Toen hij voor de eerste keer deelnam, in Helsinki 1952, vewlerf hij op AJi- Baba, een vosmerrie van de Franse cavalerie, een gouden medaille. Met dal paard had hij slechts veertien dagen kunnen trainen. Met „Pomone" had hij slechts aan zeven grote concoursen vóór Buenos Aires kunnen deelnemen In 1964 heeft het niet veel gescheeld of Jönquères was niet uitgezonden. Hij werd niet bijster gewaardeerd in de hoge kringen van de federatie. Hij is een man van karakter en spaarde het bestuur zijn kitiek niet. Eind 1965 werd hij zelfs geschorst voor twee maanden Dat is nu allemaal veranderd en Jön quères is zelfs aangewezen als aanvoer der van da ruiterploeg. FOREST HILLS De Amerikaanse Davis Cupspeler Clark Graebner had in de derde ronde van de kampioenschap pen van Forest Hills weinig moeite met de Britse prof Roger Taylor. Hij won met 63, 64, 64. De als tweede ge plaatste Australiër Tony Roche won met 6—2, 86, 64 van Alex Olmedo. Oqk Roy Emerson en Arthur Ashf plaatsten zich na drie sets voor de vier de ronde: Emerson tegen de Amerikaan Jeff Borowiak (63, 64, 60) en Ashe tegen de Brit Hutchins (6—3, 6I, 61). Peter Curtis, die Fred Stolle uitschakel de, won in vijf sets (64, 3—6, 46, 86, 61) van de Australiër John Brown. Ken Rosewall met 61, 63. 61 van de Mexicaan Marcelo Lara. Een verassing was de zege van de Deen Torben Ulrich (in de 2e ronde) op de als vijftiende geplaatste Amerikaan Marty Riessen met 36, 62, 63, 62. Een hevige onweersbui was er oorzaak van dat Tom Okker zijn partij tegen de Fransman Pierre Barthes niet heeft kunnen beëindigen. Bij het afbreken was de stand 62, 1311, 55 in het voordeel van Okker. De Australiër John Newcombe plaat ste zich voor de vierde ronde door een gemakkelijke overwinning op de Ame rikaan Chuck McKinley (63, 62, 62) die in de tweede ronde Vlc Selras had uitgeschakeld met 64, 63, 63. De belangrijkste uitslagen waren verder: heren enkelspel, tweede ronde: Cllff Drys- dale (Zd-Afr)—Luis AVala (Ch) 6—4, 8—10, 6—fl. 6—3: Clark Graebner (VS)—Jlm McMa- ronde: Judy Tegart 6—1; BlUle Jean King (VS)—Denlse Car Motorrenner Jaap Mooyen verongelukt GROSSRAMING De 28-jarige mo- torrrenner Jaap Mooyen uit Edam is in de nacht van sondag op maandag overleden aan de gevolgen van een on geluk tijdens de Internationale motor- wedstrijd ln de Oostenrijkse plaats Grossraming. In de klasse tot 50 cc kwam de Ne derlander ten val. Hij sprong weer op de rijbaan en werd door de achteropkom- mende Oostenrijker Hans Hummel aan gereden. Mooyen werd enige meters in de lucht geslingerd en bleef zwaar ge wond liggen. In het ziekenhuis van Steyr stelde men een schedelbaslsfractuur vast. In de nacht van zondag op maan dag is hij aan deze ernstige verwonding overleden. De Oostenrijker Hummel kwam na dc botsing eveneens zwaar ten val. Hij liep een hersenschudding op en blesseer de zich aan de knie. Nederland niet naar RussiscJie motorcross DEN HAAG Nederland zal niet deelnemen aan de motorcross des tions, het officieuze wereldkampioen schap voor landenteams in de 500 cc- klasse, die zondag 15 september in Kisjinev (Rusland), wordt gehouden. Het bestuur van de Kon. Ned. Motor rijders Vereniging acht het niet antwoord onder de huidige omstandig heden de rijders, die ongeveer 2700 kilometer over de weg zouden moeten afleggen, te laten starten. De Neder landse afvaardiging bestond uit Wol- sink, Selling, Kammers, Driessen Ton van Heugten. Olympische vlam on Iploftc BARCELON A De olympische vlamt die in Spanje w, op weg naar Mexico, is in Barcelona door onbekende oorzaak geëxplodeerd. De voormalige Spaanse recordhouder op de 5000 meter, Qregorio Rojo, nam op dat moment juisj „de wacht overvan zijn voor ganger. Beide estafettelopers kregen brandwonden aan gezicht en handen. Zij moesten in een ziekenhuis behandeld Ondanks het incident kwam de vlam volgene plan in Lenda aan. Don Schollander persoonlijk record LONG BEACH Don Schollander heeft gisteren aangetoond dat hU een goede kans maakt in Mexico «Un olym pische titel op de 100 m vrU® slag te prolongeren. In de series van de Ameri kaanse selectiewedstrijden voor heren in Long Beach was hU met 52.9 sec. de snelste. De viervoudige olympische kam pioen verbeterde >Un persoonlijk record met 0.3 seconden. Hij is de vierde zwemmer ter wereld, die ooit onder de 53 seconden is gekomen. De anderen zijn: Ken Walsh (52,6), Steve Clark en de Fransman Alain Gottvalles. In Long Beach tlkta Zac Zorn in 53.0 sec. als tweede aan en Mark Spitz met 53.1 sec. als derde. Twintig zwemmers bleven beneden de 55 seconden. >rlge jltslagen (de eerste drie i City): rugslag: 1. Charles Hlekcox nle Mllls^60,3^sec., 3. ^Larry I Perkowskl 2.31.8, 5. Chet Jastrcmskl 2 3! 200 m vlinderslag: 1. Mark Splti 2 05.S, 2. John Ferris 2.06.2, 3. Carl Roble 3.07.3. Roos Wales 2 08.5. 5. Mike Burton 1.08.6. 200 m rugslag:t. Jack Hor.sl.-y 2.9 S, Mltoh Ivy 2.10.2, 1. Ray Rivers 2.10.7. Conny Dane bij figuren derde LONDEN Conny Dane is gistere*) op de Europese waterskikampioenschap pen in Bedfont bij de figuren op de derde plaats geëindigd. Zij behaalde het zeer acceptabele aantal van 5816,2 punten. De 23-jarige Sylvia Hulseman uit Luxemburg werd met 6212,4 punten eerste en de Francaise Silvie Maurial legde met 6098 punten beslag op de tweede plaats. Gereed voor de strijd. Vanmorgen kwam hef Nederlands elftal bijeen om zich in aller stilte voor te bereiden op de wedstrijd tegen Luxemburg. Staand van links naar rechts: Georg Kessler, Wim Suurbier, Rinus Israël, Thro van Duiven-bode, Jan van Beveren, Theo Laseroms en Wim Jansen. Geknield van links naar rechts: Sjaak BwartWirtze Veenstra, Willy van der Kuylen, Coen Moulijn, Wim van Hanegem. (Van onze sportredactie ALKMAAR Een nationaal nog vrijwel onbekende dammer vestigde in Rusland zijn reputatie. Jan dc Ruiter (22 jaar), die zich nog nooit kwalificeerde voor deelneming aan het Nederlandse kampioenschap, schreef de vorige week een zeer sterk bezet Russisch damtoernooi op zijn naam. vóór de wereldkampioen Andreiko. Üe Alkmaarder plaatste zich als tiende winnaar van dit toernooi meteen in de rjj van wereld- grootheden: Koepcrman, Baba Sy, Andreiko (5) en SUbrands. die allen op de winnaarsljjat voorkomen. Een regelrechte verrassing dus voor de buitenwacht, een minder grote schok voor de dammers uit de naaste omgeving van Jan de Ruiter- Jan de Ruiter geeft zelf de verklaring: „Zodra ik weet, dat er iets van mij wordt verwacht in een per soonlijk toernooi of kampioenschap, gaat het aanzien lijk slechter dan wanneer ik als kansloze start. Nog steeds kan ik niet verklaren waarom. Heeft het iets te maken met w «dstrydzenuwen of is het mijn men taliteit? Ik weet het oog steeds niet". De jonge Alk maarder, die in de competitie bij de plaatselijke club D.D.D. (op de drempel van de ereklas) bet eerste bord bezet maar voor het overige speelt en traint bij de Amsterdamse landskampioen Gezellig Samenzijn, vindt dat alle factoren in het Russische Koutaijsi gunstig waren voor hem. „Ik werd uitgenodigd omdat Sijbrands niet wilde meedoen, dus verwachtte nlemaftd wat van mij. Bo vendien trok lk deelnemersnummer tien en vraag me niet waarom, maar dat is mijn geluksgetal. Het was verder het tiende toernooi in deze jaarlijkse Rus sische serie en op de dag dat ik Ln Nederland terug /-ou zijn, was ik precies een jaar verloofd. Kan het allemaal gunstiger?" (*een contact Zonder ze echter als zodanig in het openbaar te her kennen. waren er ook omstandigheden, die zich vooi de talentvolle Alkmaardei minder gunstig presenteer den. Nog nooit was hij in een internationaal toernooi uitgekomen, zodat hij van al zijn tegenstanders alleen het spel van de Nederlanders Pippe] en Varkevisser kende. Bovendien is Jan de Ruiter lichamelijk niet zo goed bestand legen het warme klimaat. En al die weken moest hij het stellen zonder enig contact met zijn Nederlandse achterban. „Van de vijftien brieven, die ik heb verstuurd, zijn er maar twee hier aan gekoman. Da andera dertien zijn verdwenen. Achter af neem ik aan, dat de talrijke cijfers, die er uiter aard in voorkwamen, de censuur niet hebben kunnen doorstaan. Ofschoon, vanuit Nederland heeft geen enkele brief mij bereikt". Jan de Ruiter bleef aldus onkundig van de Russische inval ln Tsjccho-Slowa- kije en de politieke verwikkelingen daarna. „Drie dagen voor we vertrokken vertelde de enige Rus sische deelnemer, die een beetje Engels sprak, wat er was gebeurd. Hij voegde eraan toe, dat alles zon der bloedvergieten was verlopen en daarbij bleef het. De kranten konden wij niet ontcijferen". Krachttoer Enige Jaren geleden kampioen van het district Zaan streek-Noorderkwartier en meervoudig clubkam pioen van D.D.D., dat waren tot dusver de beste per soonlijke prestaties van Jan de Ruiter, die bij Gezel lig Samenzijn een uitstekendfe oefenpartner van Ton Sijbrands is. Nu is daar onverwacht een internatio nale krachttoer van Importantie bijgekomen. „Uiter aard heb lk veel ervaring opgedaan en ik zal al mijn partijen nog eens zorgvuldig analyseren. Maar voor het overige blijf Ik dammen puur als sport beschou wen naast mijn werk bij het N.I.PO. cn mijn studie voor statistisch analist. Straks begint het Noordhol lands kampioenschap weer, waar ik nog nooit bij de eerste drie geëindigd ben. Ik start nu natuurlijk als kanshebber en dat is een nadeel voor me. Muar van de andere kant, bij verschillende dammers ia de door braak gekomen na ongeveer een Jaar of zes. Dat zou bi] mij toch ook wel eens zo kunnen zijn",

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9