Cees Stam vijf meter van Regenboogtrui verwijderd „Dan is het net of er iemand met een hamer klaar AANLOOPVAN CHIO R DAM WAS DAG VAN DE AMAZONES Voorbarig Vergeefse pogingen suprematie van Sercu te doorbreken Stayersfinale zeldzaamheid in titelstrijd Barrage werd spel van de tien negertjes DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE CX)URANT (Van onze sportredactie ROME Een onvergetelijke finale. Vergeten waren de combine, dc handel, al het bedrog dat het stayeren zo dikwijls ontsierd. Dit was echte sport. Een amateur-stayers finale, die zo boeide, dat de drieduizend toeschouwers op de tribunes overeind veerden. Op kop na 55 minuten rijden dc Italiaan Grassi, op 10 meter daarachter Cees Stam uit Wijde Wormer, op 15 meter de Zwitser Herger. De snelheid liep op tegen 80 kilometer. Een spektakelstuk van allure. Nog twee minuten. Stam valt Grassi aan, hjj nadert tot twee, drie simpele meters. Herger valt Stam aan. De drie motoren met de drie renners eraan vastgekleefd liggen praktisch naast elkaar. Maar de Belg Meuleman. gangmaker van Grassi, stuurt zijn motor omhoog. Cees Stam rijdt in de „vuile" wind. HU komt büna tot naast Grassi, maar hU haalt het in die laatste enerverende ronde net niet. Vijf meter is na 1 uur rijden het verschil tussen Grassi en Stam, als ze over de finish flitsen. Een zeldzaamheid in een wereldkampioenschap. De Italianen juichen. Stam kruipt van de fiets. ZUn eerste woorden: „Ik ben teleurgesteld. Grassi had geluk dat ik vanuit zevende positie moest komen. Op een baan als in het Olympisch Stadion maakt dat niets uit, maar hier is dat een geweldige handicap. Je moet teveel passeren, het kost te veel kracht". De 22-jarige Stam had Grassi tot vier keer toe aangevallen. Na vijftien kilometer had Noppie Koch hem reeds naar de tweede plaats gedirigeerd, maar zijn eerste aanval op de overi gens ook uitstekend rijdende Grassi mislukte omdat Meuleman hoog in de baan bleef, hetgeen regelementair wel niet geoorloofd is, maar omdat het hier een Italiaan betrof, wilde de in ternationale jury het wel eens door de vingers zien. Na 30 kilometer had Stam zijn in spanningen even moeten bekopen met een kleine inzinking, de Belg De Vla- minck verdrong hem van de tweede plaats. Maar Stam kwam terug. Naar mate die laatste tien minuten naderden, kroop de blonde stayer steeds dichter bij Grassi. Hij joeg hem op, viel hem aan, de Italiaan had telkens ook dank zij de slimme Meuleman een antwoord. Toen braken die laatste ron den aan waarin ook Herger zich in de strijd mengde en waarin men die onvergetelijke finale te zien kreeg. Op het middenveld stond eenzaam een man in het leren gangmakers pak te huilen, Mario Dagnoni (32). Hij had de nieuwe wereldkampioen Giuseppe Grassi (25) uit Bergamo een jaar lang getraind en opgeleid voor dit wereld kampioenschap. Enige weken voor de titelstrijd had een hernia hem geveld. Hij moest naar het ziekenhuis en Meu leman nam de training over. Dagnoni stond, tientallen meters van het ge drang rond de nieuwe wereldkampioen, huilend toe te zien, hoe Meuleman (die uitbundig gehuldigd werd) de vruchten van zijn werk plukte. „Het is een goede jongen, die Grassi", zei hij, „Hij zegt nooit veel én werkt altijd hard". Eindelijk maakte Grassi zich los uit het tumult. Hij rende naar Dagnoni en viel hem om de hals. Even later leid de hij zijn vroegere trainer naar de baan, eindelijk kwam ook hij in het licht van de publiciteit. Grassi deed Hij gaf zijn bloemen aan een Japanse official, als blijk van mede leven voor de dood van de sprinter Hirama, die enige dagen voor de start dit wereldkampioenschap dodelijk verongelukte. Dopingcontrole negatief ROME De anti-dopingcontrole van de eerste dag van het wereld kampioenschap op de baan heeft een negatief resultaat opgeleverd. De uitslag van de verdere con troles zal men echter met enige spanning tegemoet zien, want de Duitse achtervolger Adler, de Italiaanse achtervolger Guerra en de Franse amateur stayer Philippe, hadden twe euur nodig eer zij aan het verzoek om te urineren konden voldoen. Daarvan waren de drie eersten bij de dames achtervolging, de Russin Obodovskaya, de Engelse Burton en Keetie Hage het slacht offer. Zij moesten tot half twee in de nacht wachten eer zij aan de beurt konden komen om de con trole te ondergaan. „Het is een schande", vond de KNWU-arts dokter Visser, „het is ronduit belachelijk dat men drie meisjes tot diep in de nacht laat wachten omdat er een paar niet kunnen of willen- plassen". Resultaten CHIO-R'dam pnt. en Mleke 1 5. Liesbeth Intussen kwam Noppie Koch tot de conclusie: „Als wij op kop hadden kun nen starten, was die Italiaan er nooit gekomen". Maar KNWU-praeses van Dijk was het daarmee niet eens. „Ik vind dat de beste gewonnen heeft". In de kleedkamer bekende Cees Stam la ter dat hij al tien minuten voor het ein de geen hoop meer op de wereldtitel had gehad. „Meuleman stuurde telkens om hoog en ik moest helemaal buitenom komen. Je moet dan minstens tien kilo meter sneller rijden om te kunnen pas seren, en dat was net iets te veel". Sur place De Italiaanse sprinters hebben een vergeefse poging gedaan de suprematie van de Belg Patrick Sercu te doorbre ken. Die taak rustte op de stevige schouders van Petanella, die in de hal ve finale Sercu als tegenstander had ge loot. Het plan was dat Petanella via een sur-place de zenuwen van Sercu moest kapotmaken en daardoor zou proberen de Belg, die in pure snelheid de sterkste is, te overwinnen. Petanella heeft namelijk een reputatie in de sur- place opgebouwd. Tijdens de halve fina le van het Italiaanse sprintkampioen schap van dit jaar stonden hij en Bian- chetto nie1; minder dan 1 uur 6 min. en '54 sec. op de plaats stil, een absoluut wereldrecord. De Italianen vertrouwden erop, dat deze Petanella met zijn sur- place Sercu mentaal zou breken. Maar dat viel anders uit. De Belg bleek zelfs in de sur-place handiger te zijn dan Pe tanella, die tenslotte na 18 min. de sur- place opgaf en vervolgens twee keer duidelijk van Sercu verloor. In de andere halve finale rekende Be- ghetto met Bianchetto af, zodat men, zoals voorzien, de finale Sereu-Beghet- to krijgt. Favoriet De Brit Hugh Porter, die in de halve eindstrijd de Italiaan Guerra versloeg en de Deen Ole Ritter, die afrekende met de Italiaan Faggin zullen de finale achtervolging profs rijden. Porter, die nu twee dagen achtereen de beste tijd heeft gemaald, is duidelijk favoriet voor de wereldtitel. De Brit, die dit jaar ook drie wegwedstrijden in zijn land won, heeft nu hij aan het begin van dit seizoen zijn werk opgaf en zich uitsluitend aan het wielrennen wijdde zeer aan kracht gewonnen. Tegen hem zal de Deen Ritter waar schijnlijk kansloos zijn. 3. Herger (Zwlts.) geplaatst: de Belgen finale hebben j Deloof, de Nederlanders Plet de Wit, Jaap Oudkerk en Plet van der Lans, de Duitser Ehrenfried Rudolph, de Fransman Jean Ragnal en de Italiaan Domlnlco de Llllo. Achtervolging profs Eerste heat: 1. Hugh Porter (Gb) 6.00,54: 2. Siegfried Adler (W.-Dld.) 6.07.18; tweede heat: 1. Ole Ritter (Den.) 6.02.72; 2. Leo Stayers en gangmakers hebben angst voor de wielerpiste .van Rome. Die vrees bleek niet ongegrond. De uit Nederland afkomstige Australiër Henk Vogels kwam ten val. Tot zijn geluk viel hij goed'', zodat hij er met enige schaafwonden afkwam. Enige toeschouwers ondersteunden hem in zijn gang naar het rennerskwartier. Piet v. d. Lans kon ineens alles (Van onze sportredactie) ,Je hoort aan het publiek j veel aan gewicht verlies. 68 kilo weeg u". Doktor Rolink: joh, daar moet je niet over piekeren, je bent nu een- zo licht gebouwd. Maar ik heb toch de indruk dat als ik een paar kilo's zwaarder ben dat ik dan meer macht heb". ROME dat hij op je wint. Jc zit op de flets en je droom wordt steeds kleiner. Dan komt hij gelijk en dan is het net of er iemand met een hamer staat. Je bent kapot. Heel raar is dat". Gert Bon- gers, het hoofd in de handen verborgen, fluisterde in het schemerduister van de Olympische piste te Rome het verhaal van zijn nederlaag tegen de Italiaan Guerra. Wat verder zal Leo Duyndam, die andere kwartfinalist achtervolging. Ook verslagen (door de Deen Ritter), ook na een snelle start in de laatste ronden in elkaar gegaan. „Ze zijn nog te jong", zei Jan Dcrksen, de baan- coach, „ze hebben nog niet genoeg in houd om 5 kilometer dat tempo op te brengen". Was het dat? Of was er nog een an dere oorzaak voor het feit dat Neder land voor het eerst sedert jaren in de achtervolging geen rol van betekenis speelt? Bongers; ,,Ik merk nu dat mijn voorbereiding ook niet goed is geweest. Ik heb maar op de-weg gereden en té weinig aan de baan gedacht, Dan red je het niet tegen knapen als Faggin en Porter die zich volledig specialise ren. Maar ik heb dit jaar veel geleerd". Heel wat plezieriger verliep voor Ne derland de herkansing van de prof-stay ers. Daarin plaatsten zich zowel Jaap Oudkerk als Piet van der Lans. Bei den reden een goede wedstrijd. Oud kerk, van kop af gestart, kende in tegenstelling tot in zijn serie geen inzinking. Achter Stakenburg (de Graaf meldde zich ziek) reed Oudkerk met een voortrefffelijke coup de pedal naar de eerste plaats. Van der Lans: „Je kon het de hele dag al merken dat Jaap beter ging rijden. Gisteren was hij gewoon niet te benaderen, kapot van de zenuwen. Vandaag maakte hij grap jes, helemaal ontspannen". Oudkerk: „Ik hoop dat lk in de finale geen terugslag krijg van deze inspan ning. Ik heb altijd een idee dat ik te- Formidabel Piet van der Lans maakte gisteren een formidabele indruk. Na 24 minuten rUden kreeg hy een lekke band. Nor maal betekent dat het einde voor een stayer, maar de sterke Van der Lans („ik rijd nu al drie jaar achter motoren, dan krijg jc die routine") stuurde mei een snelheid van 70 km per uur dc fiets vakkundig langs een paar reclame platen door het middenveld op. h(j greep een reservewiel, liep vervolgens zo hard als hij kon naar de baan, klom weer op dc fiets en lag binnen drie seconden weer op snelheid. De derde Nederlandse finalist Piet de Wit zei later in de kleedkamer bewon derend: „Dat vond ik een knap staal tje, als 't mij was overkomen was ik uitgeschakeld geweest". Piet van der Lans, die ondanks zijn opgelopen ach terstand (hij kreeg voor zijn onfortuin een ronde -vergoeding) later weer naai de tweede plaats klom, kon gisteren échter alles. Hij had nog zoveel reser ves dat hij de Belg Deloof, die zegt dat hij nog last heeft van een dubbele bek kenbreuk, dit voorjaar opgelopen bij een valpartij in Gent-Wevelghem, op een afstand kon houden. Maar Oud kerk vindt deze Deloof, in 1966 wereld- I Een uur later stapte hij als een ge- kampioen, toch erg gevaarlijk. (Ik heb I broken man van zijn fiets. Zijn vader hem vandaag op vier ronden gereden, I ondersteunde hem, want hij kon niet maar in de finale zal hij veel harder meer lopen. gaan, dat weel ik".). Deloof,: „Ach, ik had Oudkerk misschien kunnen vol gen, maar een derde plaats was toch ook voldoende voor de finale". Uitgeput Henk Vogels uit Haarlem is daar dus niet bij. De ongelukkige Vogels, die dinsdagavond in zijn serie ten val kwam stapte uitgeput van zijn fiets. Men had hem alsnog in de herkansing laten star ten. Vogels voor dc start: „Ik heb nooit veel geluk gehad. Gisteren reed ik goed en toen viel ik weer eens. In 1965 kwam ik in Olympia's Tour ten val en toen lag ik drie maanden in het ziekenhuis van Roermond. Een jaar later had ik in het criterium van Ge- mert een halve ronde voorsprong, toen een kind plotseling de weg overstak. Dat liep nog redelijk goed af. Maar twee dagen later reed ik in de ronde van Twente, tegen een volgauto, die plotseling voor me stopte. Ik lag vier maanden in het ziekenhuis met een rug- gewervel fractuur. Zo gaat dat altijd met mij. Toen mijn vader de vorige week uit Australië vertrok zei mijn moeder: „Haal hem in hemelsnaam van die fiets, dat fietsen wordt nog eens zijn ongeluk. Maar lk ga niet terug naar Australië. Ik zie echt brood in dat stayeren". Of hij niet bang was. nu weer achter die motor te rijden? Vo gels: „Waarom? Ik ben beroepsrenner, het moet. Als ik straks in de finale kom, is mijn kostje voor een jaar weer gemaakt, dan krijg ik contracten". rara 4-84.8; 5. Frank Chapot (VS) met G Twist. 4-87.2. 6. Michael Gockel (W.-Dld.) Spltzer, 4-91.9, 7. Bernard Geneste (Fr.) Kama-B, 4-99.0, 6. Jerome Chabrol (Fr.) Soupcon, 4-96.2, 9. Harry Wouters van Oudeweijer (Ned.) met Fablola 4-106.3, Lance Huet (Ned.) met Pedrano 4-111.4. Internationaal springconcours om de I van dc R(|n: (na barrage) 1. Lucia F (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De eerste dag van het Officieel Internationaal Concours Hippique, zo wordt het al tijd gezegd, is er een om te acclimatiseren, om de piste te leren kennen. Dat moest dus gisteren, op de openingsdag van het vijfdaagse Rotterdamse paar- desportfestijn ook zo zijn. Te oordelen naar de (ma tige) prestaties van de gerenommeerde grootheden was het ook een „aanloopdag", die uitgroeide tot een pure dag van de amazones. Alle overwinningen, zo wel in de dressuur- als in de springwedstrijden, kwa men op naam van dames, met als grote uitschieter het internationale senioren-springconcours om de Prijs van de Rotterdamse Jockcyclub, dat een dub bele dameszege opleverde voor de Amerikaanse ama zones Carol Hofmann cn Kathy Kusner. Waarmee dc Amerikanen die als enig land de volledige Olym pisch equipe zonden, aankondigden dat zij van plan zijn in dit lijvige toernooi een hoofdrol te willen spe len. Ondanks het feit dat Portugal en Spanje niet ver schenen, vermeldt het niet minder dan 126 pagina's tellende programma voor de evenementen, een re cordaantal deelnemers. Men kan zich na de eerste dag al afvragen of hel CHIO niet bezig is te ver drinken in de kwantiteit. Een concours met tiental len deelnemers vergt zelfs van de fervente ruiter sportliefhebber bijzonder veel. Drie uur naar één nummer kijken, mag met recht een .hele zit" wor den genoemd. En dat was het geval bij het interna tionaal springconcours om de Prijs van de Rijn. waarin de hindernissen hetzelfde waren als in het voorgaande nummer maar een andere volgorde moest worden aangehouden. Drieënveertig combina ties kwamen aan bod, waarvan er niet minder dan veertien foutloos rondkwamen, waarna een barrage op tijd moest volgen met tot acht ingekrompen aan tal hindernissen, enige verhoogd of verbreed. Strijd feller Toen werd het „spel van de tien negertjes" opge voerd. De Braziliaan Fernandez, de Zuidafrikaan Grayston en de Belg Storme vielen als eersten af. Toen de Duitser Hauke Schmidt een foutloos par cours reed in 60.4 sec., moest de strijd wel feller worden. De tijd was het belangrijkste geworden. Jan Maathuis en Harry Wouters van den Ouden- weyer behoorden tot degenen die de dubbele aanval geen fouten en sneller dan de Duitser niet over leefden. Dat deed evenmin Kathy Kusner maar zij was met 4 strafpunten en de uiterst snelle tijd van 56.4 sec. wel zulk een concurrente geworden voor een topplaats, dat er nog meer risico's moesten wor den genomen. De Amerikaanse, tot dan toe tweede, werd een plaats naar achteren gedrongen door de Braziliaanse Lucia Farina: foutloos maar wel 1.5 sec. langzamer dan Kathy Kusner. Niemand kon dit drietal daarna ook maar benaderen. De Duitser Wiltfang probeerde het nog in een alles-of-niets-po- ging die wel de snelste tijd opleverde (49.9!) maar ook zestien strafpunten. Het openingsspringconcours. Prijs van de Junior (na tionaal) werd ook al door een amazone gewonnen, Arlette Westerhuis met „Fair Guota", de volbloed die ook op de baan successen heeft geboekt. De in de ochtend afgelegde dressuurproeven maakten geen uitzondering op deze „damesdag". De Engelse Dia na Mason zegevierde bij de „internationalen", Fre- dy Beeke in de nationale proef. Strafpuntenregen In het voorgaande concours om de Prijs van de Rotterdamse Jockeyclub moest de beslissing recht streeks vallen: op strafpunten en tijd. Het lange parcours van 694 meter, 15 hindernissen met 18 spron gen en een maximale tijd van 119 sec. liet een straf puntenregen neerdalen op de dames en heren. On der hen de weinig geïnspireerd rijdende Braziliaan se crack Nelson Pessoa, die bij de Prijs van de Rijn ook al buiten de prijzenpot viel. „Topscorer" werd mej. F, van Gorkom, die 28 strafpunten en &V* tijdstrafpunt (totaal 139.9 sec.) bijeenreed. De foutloze parcoursen waren dun gezaaid. Kathy Kusner met „Fru", was de eerste, tijd 94 sec. Pal daarop volgde de eensklaps opgedoken Fransman Jouy, die een meteoorachtige carrière maakt. Hij was met „Stella", 3,9 sec. langzamer. Grootste pech vogel was de Engelsman Kidd die van zijn paard werd geworpen, er een rappe sprint tegenaan gooide en het parcours vervolgde maar natuurlijk geheel en al kansloos was. Ook hij kon zich echter recordhou der noemen met een tijd van 181.2 sec. Hetzelfde overkwam mej. Van Gorkom die na haar verzame ling strafpunten na de laatste hindernis ook over het hoofd van haar „Gita" dook. „Gestruikeld" Hoewel er nog een groot aantal concurrenten ln de ring moesten, leken de posities van Kathy Kusner en Philippe Jouy onaantastbaar. Tot Carol Hofmann met „Out Late" een prachtig parcours foutloos besloot in 83.8 sec. De Nederlanders Lance Huet en Jan Maathuis deden nog drieste pogingen een hoge note ring te verwerven met consoientieoe rijden maar ook zij „struikelden". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM In het officiële communiqué, dat de leiding van het CHIO in Rotterdam uit gaf, staat het in duidelUke taal: „Anton Ebben, onze topruiter, zal als het concours hippique begint juist hersteld zijn van een operatic aan de zgn. „rulterspler". 1IU liep de kwaal op tydens een Franse tournee in juli en werd naar Breda gebracht voor een noodzakelUke ingreep. De rust zal „Kairouan" en Ebben geen kwaad gedaan hebben. 'Lij zUn fris als ze eind septem ber naar Mexico vliegen. EindelUk hebben we weer een deelnemer aan de Olympiade; dit is sinds Londen 1948 niet het geval geweest", al dus de letterlUke tekst. Gisteren, op de eerste dag van het CHIO, startte Anton Ebben niet. „IIU krimpt van de pUn", zei de heer K. J. Schummelketel, belast met de perszaken. Er bleek bovendien dat de mededeling in het com muniqué rUkelUk voorbarig is geweest. Ebben is door het NOC in geen geval officieel aan gewezen voor Mexico. Oorzaak: er schUnt iels aan de hand te zUn met de amateurstatus van dc topruiter. Niemand wilde, of kon, het juiste ervan mededelen. Wel kwam tot uiting dat de fout schUnt te liggen bU de Nederlandse Hip pische Sportbond, die te laat maatregelen heeft genomen om elke twUfe! aan Ebben* amateur- status weg te nemen. Wellicht start Ebben een van de volgende dagen van het concours hip pique maar ook dan al zou de „kwestie" worden opgelost IU kt uitzending naar Mexico twUfelacbtig vanwege de kennelUk nog niet genezen blessnre. Op dit moment lijkt Carol Hofmann nog niet <il te overtuigd van haar zege U' dc Prijs van <le Rotterdamse Jockeyclub, het eerste internationale springconcours van het C.H.I.O. De Amerikaanse boekte op ,,Ou4 Late" echter verreweg de snelste tijd en kon de eerste prijs van vierhonderd gulden opstrijken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9