Paus zegt bisschoppen hun land onder landarbeiders te verdelen Helikopter haalt 53 wadlopers van gestrand schip «.f .SstfS? "~4 r/I-W ik Plotselinge zomer lokte duizenden naar buiten Politie betaalt tientjes terug Encycliek door meeste gelovigen aanvaard Franse H-bom ontploft Ka- m Scheveninffse treiler aan de grond TVorgels piano's hifi installaties ïmssel* versteecge Gevechten bij Due Lap zijn geluwd Proteslvaartuig van kustvissers naar Scheveni MR. ERIK IURGENS KANDIDAAT ALS VOORZITTER D.P.R. MAANDAG 26 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT t -JiajiKf fcttw». Verkeer bij Oudenrijn in de knoop DEN HAAG (ANP) Het wonder- jaooic weer heeft duizenden naar buiten {dokt. Rond acht uur zondagmorgen stand er een legertje Duitsers, dat naar 'it frisse lucht aan bet Noordzeestrand «trd gelokt, bij de grensovergang fierg. Ofschoon de grenscontrole werd ewikkeld over vijf rijbanen, strekte file auto's zich toch nog tot 4 km in [Duitsland uit. Bij Oudenrijn hadden zich van tijd tot tijd ook files gevormd. Een half uur ang was er op de weg van Arnhem aar Oudenrijn een sliert auto's van onge- Rond het middaguur waren de grootste aantallen dagjesmensen op de plaats van bestemming gearriveerd. In Schevenin gen raakten de parkeerplaatsen snel vol. ren velen, die hun wagen beslist en kilometer van het strand wil den stallen: in vele straten werden par keerverboden overtreden. ers v>«»o «.unuagavonU de ver- UTRECHT (A.N.P.) De wacht commandant van de surveillance dienst van dc politie in Utrecht heeft het afgelopen weckend het woord van ccn befaamde Franse advocaat toegepast: „Dc gratie is ook een vorm van gerechtigheid". Want iets dat zelden gebeurt in een politicbureau was zaterdag en vrjjdag in hel hoofdbureau te zien: mensen die met een glimlach de kamer van dc afdeling transactip- gclden verlieten. De Utrechtse politie besloot vrij dagmiddag namelijk tot een terug betaling van transactiegelden aan zestien automobilisten die 's mor gens hun auto's hadden geparkeerd in een straat waai anders steeds vrijelijk geparkeerd mag worden Vrijdagochtend echter zijn daar de eerste verbodsborden geplaatst in verband met werkzaamheden Een agent, die omstreeks half elf een kijkje ging nemen, constateerde dat zestien automobilisten over de schreef waren gegaan. De agent schreef dan ook zestien bekeurin gen uit bij gebrek aan waar schuwingsformuliertjes, die meest al op de eerste dag van de instel ling van een wachtverbod onder de ruitenwissers van verkeers- zondaars worden gestoken. Teruggekeerd op het hoofdbureau bracht hij verslag uit van zijn be vindingen en zei dat hij de gang van zaken niet „fijn" vond. Op het hoofdbureau werd toen be sloten de bekeuringen die voor een deel reeds betaald waren te „seponeren". De snelle betalers werden door de politie via het kenteken van hun auto opgespoord en op de hoogte gesteld van de .terugkeer van de afgeschreven tientjes". keersafwikkeling op de verkeersstuiven Oudenrijn werd tegen half negen in ern stige mate gestagneerd door een zeer groot verkeersaanbod uit de richtingen Arnhem-Den Haag-Amsterdam en Den Bosch. Het verkeer uit Den Bosch stond twee kilometer voor het verkeerscircuit vast. Het verkeer uit de richting Den Haag was onafzienbaar. Dubbelbaans stond ook een stroom auto's van drie kilometer lengte uit de richting Amsterdam. De grootste file echter hoopte zich uit de richting Arn hem voor Oudenrjjn op. Het verkeer stond daar ongeveer zes kilometer lang. De -files - waren voornamelijk ver oorzaakt door een zeer groot ver keersaanbod gecombineerd met een aantal kleine botsingen. De Utrechtse politie constateerde 20 kop-staartbotsin- De spoorwegen hebben zondag met 11 extra-treinen 29.000 reizigers naar Zand- voort gebracht. Voor de 5.800 reizigers naar Hoek van Holland werden buiten de versterkingen aan de geplande treinen drie extra-treinen ingelegd. Voor de af voer van reizigers uit Zandvoort en Hoek van Holland waren respectievelijk 11 en 2 extra-treinen ingelegd. ROME Paus Paulus heeft gisteren bij terugkeer uit Latijns-Amerika gezegd, dat het Eucharistisch Congres in Bogota het begrip tussen landen en volkeren zal vergroten. Hij werd op het vliegveld Fiumicino door onge veer duizend mensen verwelkomd. De Paus zei, dat zijn zesde reis naar het buitenland gevuld was geweest met mooie en emotievolle dagen. De terugreis had een voorspoedig ver loop. Halverwege werd een tussenlanding gemaakt op de Bermuda-eilanden, waar nieuwe brandstof werd ingenomen. De Paus heeft een groot deel van de reis geslapen. Volgens de artsen heeft hij de vermoeienissen uitstekend doorstaan. Op het vliegveld van Rome had de Paus een korte ontmoeting met een groep van zestig. Tsjechen. Zij riepen hem toe: „Vrijheid voor Tsjecho-Slowa- kije". De Paus bleef staan en praatte enkele ogenblikken met hen. In Bogota viel hem een uitbundig afscheid ten deel. De weg naar het vliegveld was omzoomd door juichende mensen; velen gooiden bloemen naar de auto. De voltallige regering deed de Paus uitgeleide. Zaterdag heeft de Paus de vergade ring van alle Zuidamerikaanse episco paten, de zogenaamde Celamconferentie, geopend. Deze wordt gehouden in Medel- lin (Colombia). In zijn rede gaf hij strenge consignes voor de benadering van het probleem „rijkdom en armoede" in Latijns-^merika. De bisschoppen, al dus de Paus, dienen de sociale leer van dc Kerk te bestuderen en in de praktijk toe te passen. Het initiatief van verschil lende bisschoppen om hun land ter be schikking van de landarbeiders te stel len, moest overal worden nagevolgd. De Kerk wordt nu meer dan ooit geroepen tot beoefening der armoede in de geest van Christus. De bisschoppen dienen daarin voor te gaan, anders zal hun zending geen geloofwaardigheid bezitten. De bisschoppen moeten al het mogelijke doen om het sociale onrecht uil de wereld te helpen. De Paus herhaalde echter, dat dit niet moest gebeuren langs de weg van het atheïstisch marxisme, van de revolutie en van de anarchie. De theologie, die dit verdedigt, noemde hij discutabel. De Paus verzekerde de conferentie dat de priesters zijn oproep verstaan, dat de jeugd hem wil volgen en dat de armen zijn boodschap zouden willen aan vaarden. Minder zeker was hij van de regeringen in Zuid-Amerika: „Het is te hopen, dat degenen die in politiek en economie een functie hebben, hun weg zien, niet meer afremmen maar juist nieuwe impulsen geven en zich in de voorste rijen plaatsen". Ook bracht de Paus zijn encycliek Humanae Vitae ter sprake. Hij zei te hebben geconstateerd, dat het grootste deel van de Kerk dit rondschrijven met Meeste Engelse katholieken tegen ene LONDEN (AP) De Daily Mail heeft in het hele land een enquête onder de katholieken laten houden over het verbod van de pil. Meer dan de helft van de ondervraagden wees het door de Paus gegeven verbod van voorbehoed middelen af. De percentages luidden: 54 tegen, 39 voor en 7 geen mening. Bij de Engelse uitgeverij Hamlyn komt deze week een boek uit onder de titel „Paus en pil". Het is geschreven door het 38-jarige conservatieve par lementslid St. John Stevas, een van de leidinggevende katholieke leken in Engeland. Hij meent dat niet alleen de intellectuelen maar ook de gewone ge lovigen zich tegen de pauselijke uit spraak verzetten. „Binnen de UNO", aldus een van zijn stellingen, „zal het verzet van katholieke landen t egen geboorteregelingsprogramma's, dat was verminderd, waarschijnlijk weer krach tiger worden". Ook wijst hij op het reële gevaar dat de Kerk loopt van een permanente scheuring naar aanleiding van de geboorteregelingsencycliek. MURUFOA (AFP-Rcuter) Fran krijk heeft zaterdag in het proefge bied van dc Atol Mururoa in de Stille Oceaan zijn eerste watersofbom van grote kracht tot ontploffing gebracht en is daarmee de vijfde mogendheid ge worden die proeven met waterstofbom men heeft genomen. Het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, gaf een verklaring uit waarin hij sprak van een „geweldig weten schappelijk, technisch en industrieel succes dat voor de onafhankelijkheid en veiligheid van Frankrijk werd behaald door een elite-groep Fransen". AANRANDER GEGREPEN HOOGERHEIDE (ANP) In dc ge meente Hoogerheide Is in de nacht van zaterdag op zondag het 16-jarige meisje W. G. O. uit Hoogerheide door de 21-ja rige J. P. M. F. uit Woensclrecht aan gerand. Beiden waren van een verjaardags feestje omstreeks half twaalf weggegaan. In een stil voetpad greep F. haar beet en ondanks dat zij zich hevig verweerde heeft hij haar aangerand. F. nam de vlucht. Omwonenden hoorde haar om hulp roepen waarna zij een dokter en de rijkspolitie waarschuwden. Het meisje was door de aanrander ernstig toege takeld. F. werd later door de politie aan gehouden en is na verhoor in arrest ge steld. instemming had aanvaard. Men ziet in, dat de daarin neergelegde zedelijke be ginselen een sterk moreel besef en een moedige offergeest vragen. De Paus wees erop, dat de encycliek het verantwoorde ouderschap en de vrijheid der ouders niet inperkt; evenmin baant zij de weg tot overbevolking. Hij vroeg de bisschop pen de opvattingen van de encycliek onder de mensen te behouden Van de discussie die rond Humanae Vitae is losgeborsten, verwachtte hij een beter inzicht in de wil van God. In zijn rede raakte de Paus nog een aantal punten van zielzorg aan: een eenvoudig aansprekende liturgieviering zonder pompa, bestrijding van de gods dienstige onwetendheid, daadwerkelijke oecumene. Hij wees het areligieuze hu manisme van de hand en elke tegen stelling tussen de institutionele en de charismatische Kerk. Tijdens een persconferentie van de Paus met de bij het eucharistisch congres aanwezige journalisten is het tot een handgemeen gekomen tussen enige pre laten en een paar fotografen, die te dicht opdrongen, Mgr. Marcinkus, die het figuur heeft van een bokser, slaagde er samen met de soldaten in om de weg voor de Paus vrij te maken Er heerste onder de journalisten nogal wat onte vredenheid omdat zij een gewone pers conferentie hadden verwacht, waarbij vragen zouden mogen worden gesteld. De Paus heeft daarvan echter afgezien. ADVERTENTIE O STORNOWAY (AP) De Nederland- e treiler, Trijntje Allcgonda (283 ton) 'an J. v. Duyvendijks scheepswerf uil Schevenfngcn is vanmorgen bij de He- briden aan de grond gelopen en enkele later vlot getrokken. Het grootste van de bemanning werd van boord gehaald toen het schip gevaar leek te lopen om te slaan. De kustwacht deelde later mee dat de vloed kort na het aanbreken van de dag het schip weer in goede positie bracht en dat er een goede kans bestaat haar vlot te trekken. De kapitein de eerste stuurman en een deel van de beman ning zijn gedurende de nacht aan boord gebleven. De andere hebben de nacht doorgebracht in het zeemanshuis van Stornoway. Een zusterschip van de treiler is on derweg om hulp te verlenen lljoesjin enige tijd in Ghana aan ketting ACCRA (AP) De Ghanese regering heeft zaterdag een Russische lljoesjin 18 enige tijd vastgehouden omdat het het Ghanese luchtruim zou hebben ge- ichonden. Het toestel, dat passagiers lan boord had, mocht later weer ver trekken. Het zette koers naar Bamako (Mali). (Van onze correspondent) PIETERBUREN Drieënvijftig wadlopers zijn zondagmorgen in moeilijkheden geraakt, toen hun schip op dc Rottumerplaat kwam vast te lopen. Een helikopter van de Marinevliegdienst moest de wadlopcrs naar de vaste wal terugbrengen. De wadlopers hadden een tocht over het wad naar Rottemeroog gemaakt en wilden per boot naar Groningen terugkeren, Door de krachtige noordoostenwind stond er te weinig water boven de Rottemerplaat en liep de boot vast- Toen men aan de wal onraad vermoedde, werd er een helikopter op uit gestuurd om dé wadlopers op te sporen. De helikopter vond de drieënvijftig mannen en vrouwen en moest acht vluchten maken om allen aan vaste wal te brengen. Er moest driemaal op vliegveld Leeuwarden worden getankt Tijdens de voetbalwedstrijd tussen Nottingham Forest en Leeds United voor de Engelse eerste divisie, is zaterdagmiddag in het stadion van Nottingham brand uitgebroken. Dertigduizend toeschouwers werden van hun plaatsen verdreven. Er waren geen slachtoffers, maar de wedstrijd moest worden gestaakt. llart overgebracht in Richmond RICHMOND (AFP) Een woordvoer der van de universiteitskliniek van Vir ginia heeft zaterdagavond meegedeeld dat daar een harttransplantatie is richt. De operatie duurde vier uu de toestand van de patiënt is bevredi- De vijfjarige Maria Giannaris, die 19 augustus in Houston (Texas) het hart kreeg van een elfjarige jongen, is de afgelopen nacht onverwacht over- SAIGON (AFP) Noordvietnamcse troepen die een gedeelte van het Ame rikaanse kamp te Due Lap in de cen trale hoogvlakte van Ziiid-Vietnam be let hielden, hebben zich vannacht terug getrokken en het vuurcontaot met dc verdedigers verbroken. Twintig kilometer ten zuidwesten van Tay Ninh is gister een Amerikaans kon vooi in een hinderlaag gevallen Met be hulp van versterkingen konden de aan vallers worden verdreven, die 96 doden op het slagveld achterlieten. Aan Ame rikaanse zijde bedroegen de verliezen zes doden en 51 gewonden. Zestig kilometer ten zuidwesten van Saigon raakten Zuidvietnamese en Viet- kongeenheden slaags. De Vletkong, die zich moest terugtrekken, liet 44 doden achter. De Zuidvietnamese verliezen zijn licht genoemd. DEN HELDER Dc Nederlandse kustvissers gaan op dinsdag 2 september naar Den Haag om er te protesteren tegen het door minister B. Itoolvink ingediende wetsvoorstel dat beoogt ook dc maatschapvissers (deelvissers) te betrekken in de regeling inzake de minimumlonen (bruto 1315 gulden per week) en de minimum vakantiebijslag (zes procent per jaar). Op een vergadering van het bestuur van dc Nederlandse kustvissersbond, die zaterdag te Alkmaar werd gehi iden besloot men tot een protestvaartocht naar Scheveningen. Vandaar trekken de vissers naar het Binnenhof om er hun petitie aan te bieden waarin ongerustheid wordt uitgesproken over de toepassing van het maatschapscontract dat vooral kleine zelfstandige vissers in hun bestaan be dreigd worden. In de nacht van maandag 1 op dinsdag 2 september zullen de vissersvaartuigen een armada van schepen formeren die in konvooi naar Sdhevenlngen zal varen. De Tweede Kamer begint op de dag, dat de vissers hun protestbetoging zullen houden, aan de behandeling van de wetsvoorstellen. De vissers zijn zeer ontstemd ove. het feit, dat pas drie dugen later, op vrijdag 5 september, een arvaardiging van de Nederlands, vissersbond in de gelegenheid wordt gesteld zijn wensen toe te lichten. Inmiddels hebben ook de burgemeesters van negen gemeenten (Breskens, Goede Reede. Hnrlingen, Den Helder, Tormunten, Texel, Wieringen, Ulrum en Urk) zleh in een brief tot de vaste commissie van sociale zaken van de Tweede Kamer gewend Radicaal van het eerste uur DEN I1AAG He 32-jarige onder voorzitter van de Politieke Partij Radi calen, mr. Erik .lurgens, volgt hoogst waarschijnlijk drs. P. Bug si ers op als voorzitter van deze partij. Hij Is zaterdag kandidaat gestrld voor deze functie en gres van 5 oktober als zodanig gekov.en. Het, was na het bedapken van drs. Bogners enige tijd geleden al» voorzitter al een publiek geheim, dat mr, Jurgcns de aangewezen man was om diens functie In zijn nog jonge politieke carrière heeft de toekomstige nieuwe voorzitter van de Politieke Partij Radicalen overigens ai voor heel wat poltiek vuur werk gezorgd. Hij was als lid van de K.V.P mede-oprichter van de z.g. Am sterdamse Americangroep, waarin zich een aantal jongere leden van de K.V.P. A.R. en C.H.U. vonden op basis van radi caal christelijk politieke opvattingen. Na dien liet hij van zich spreken bij een soort paleisrevolutie ln de Amsterdamse K.V.P., waardoor hij voorzitter van dc rijkskring Amsterdam werd en een bcstuursmeerderheid vim K.V.P.-radica len wist te bereiken, Toen was voor hem en ccn aantal met hem sterk bevriende K.V.P. ers het ogen blik aangebroken voor een bliksem km ls- tocht binnen de K.V.P. Doel van hem, drs. Bogarrs, drs. Aarden en vele ande ren was dp omvorming van de K.V.P. tot een progressieve partij, die met onder meer de Partij van dc Arbeid een stem busakkoord zou willen aangaan. Ondanks de latere „Vrede van Am- hem" bereikte deze groep haur doel binnen de K.V.P, niet. Zij trad uit, nam nog een groot aantal K.V.P.'ers met zich mee en stichtte een nieuwe partij thans de Politieke Partij Radicalen, die nu ongeveer 3000 leden telt. Mr. Erik Jur- gens ls nog steeds een overtuigd voor stander van een progressieve concentru- tle met de Partij van de Arbeid, D '60, mogelijk ook dc P.S.P. en een aantal A.R -radicalen. Voor een samenwerking met de gezamenlijke christelijke partijen heeft hij geen enkele persoonlijke of politieke belangstelling meer. Of deze interesse ooit zal terugkomen ligt volgens plaats aan de politieke de christelijke partijen. afzonderlijk maakt hij een omdat deze volgens de lieer i partij ls met een radicale

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7