Maandag Humphrey, straks Nixon? Alexander Dubcek, VOOR RUSSEN EEN VERLOREN ZOON „Cum laude' aan het Kremlin, daarna eigen weg Voor minstens elf miljoen Tsjechen en Slowaken is Alexander Dubcek (47) mo menteel de meest populaire man van het land. Dit is gebleken bij een recent opinie onderzoek. Een miljoen wilde op dat moment niets van hem weten, bijna twee miljoen had nog geen mening over hem. Die cijfers zullen door de gebeurtenissen van de laatste dagen nog in het voordeel van Dubcek zijn veranderd. De hervormer die eerst het Hrad- cin, de Praagse burcht, be stormde en vervolgens tegen het Kremlin optrok, is thans meer dan ooit de meest popu laire man van zijn land. AI is het de vraag of de Tsjechen en Slowaken hem nog ooit als hun leider kunnen begroeten. In dat geval zal hij als marte laar nog meer worden vereerd. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 Deze Dubcek, deze profeet, die in eigen land hogelijk - geëerd wordt, is in de ogen van de Rus sen echter niet meer dan een verloren zoon, een „golden boy", die het verkeerde pad is opge gaan, een probleemkind waarmee de bewoners van het Kremlin geen raad meer wisten. Het verleden van Dubcek is echter heel wat problematischer dan de laat ste maanden. Als trouwe apparatsjik heeft hij jarenenlang het pad van de ideologische deugd bewandeld. Welis waar heeft hij altijd schone handen gehouden, zelfs tijdens het hoogtij van het stalinisme, maar zijn rol van verzetsheld tegen de Russen dateerde toch pas van de laatste tijd. Made in USA voorstéllen: hij is van proletarische afkomst. Dat hij ook Slowaak is, be rust op louter toeval. Wanneer zijn communistische vader niet vanwege zijn politieke houding als overigens eerzaam emigrant uit Amerika uit gewezen zou zijn in de zomer van 1921 zou de huidige partijleider in november 1921 als kleine Amerikaan ter wereld zijn gekomen. In Tsjecho- Slowakye zegt men dan ook spottend over hem: Made in USA. De Dubceks hielden het niet in hun geboorteland uit. In 1925 emigreerde de gehele familie opnieuw, nu naar de Sovjet-Unie. Alexander bezocht daar de middelbare school in Frunze, maar moest als zeventienjarige knaap het gezin weer volgen naar Slowakije. De Dubceks waren opnieuw uit gewezen, nu door Stalin, die alle buitenlanders, ook de communistische, wantrouwde. In zijn geboorteland kreeg Dubcek al gauw de kans zijn eerste verzetsrol te spelen tegen de Duitse bezetters. Hij was inmiddels een volwaardig monteur geworden. Tijdens de partizanenstrijd tegen de Duitsers werd Dubcek tweemaal ge wond, beide keren aan het rechterbeen. Zijn broer Julius sneuvelde. De latere partijleider was inmiddels lid geworden van de nog illegale com munistische party. Na de oorlog ging hij weer als monteur werken, maar zijn partijactiviteiten brachten hem al gauw hogerop: partysecretaris van de regionale afdeling en tenslotte afge vaardigde in het Slowaakse parlement. Doktersgraad In 1953 besloot Dubcek hij was toen al 32 jaar een oude wens te reali seren. De oorlog had hem verhinderd te gaan studeren. Nu begon hy een schriftelijke cursus in de rechtenstudie. De party had echter andere plannen met hem. Hy werd naar de hoogste partyschool in Moskou gestuurd, die hy drie jaar later als doctor in de politieke wetenschappen verliet. Hij had zyn examens cum laude gehaald. Pas na zijn terugkeer uit Moskou werd het de Russen duidelijk, dat zy „een adider aan hun borst gevoed" hadden. Dubcek klom weliswaar steeds hoger in de partijhiërarchie, maar van volgzaamheid aan het Kremlin was geen sprake meer. AjIs eerste-secretaris van de Slowaakse communistische partij begon hy een gematigde koers te varen. Terwyi in de Tsjechische party door Novotny nog voortdurend zuiveringen werden gehouden, schaarde Dubcek zich steeds meer aan de zyde van de „oppositie". Hy dekte de schrijvers en intellec tuelen die het met de party of de regering aan de stok kregen en in 1960 gaf luj openlijk zijn steun aan degenen die op economische hervor ming aandrongen. Lang voordat hij aan het begin van dit jaar de leiding van de hele party in Tsjecho-Slowakije overnam, waren zyn Sovjet-Russische mentors al diep in hem teleurgesteld. Mijnheer Doorsnee De Tsjechen en Slowaken hebben waarschUnlUk nog nooit een volksheld gehad die zoveel gelijkenis vertoont met wat men in Nederland „mijnheer Doorsnee" zou kunnen noemen. De 1.76 [meter metende Alexandeir Dubcek is een weinig opvallende ver schijning. Hy draagt meestal een grijs confectiepak, een wit overhemd en, het toppunt van „burgerlijke smaak", stropdassen met rode en witte strepen. Zijn vrouw Anna en zyn drie zoons, Pavel (20), student in de medicynen, en Petir (17) en Michal (15) wonen nog steeds in de driekamerflat dn Bratislava. Dubcek zelf bewoonde al sinds enkele maanden twee kamers in hotel Praha in de Tsjechische hoofd stad. Binnenkort zou hy een nette woning in Praag krygen, zodat het hele gezin weer samen kan wonen. Alexander Dubcek was ook een yverig supporter van de ysfaockeyclub Slovan Bratislava, güng zo nu en dan wel eens naar een voetbalwedistryd kyken en zwemt graag. Toen een reporter van het Westdultse geïllustreerde weekblad Der Stern met hem wilde spreken, liet Dubcek hem door een van zyn medewerkers zeg- De Russische premier Kosygin, een van de op matiging aandringende Russische leiders, heeft niet kunnen voorkomen dat de besprekingen in Cierna en Bratislava tenslotte slechts tot een militaire interventie hebben geleid. Hier is Kosigin (links) in gesprek met twee van de voornaamste Russische tegenspelers: premier Cernik (midden) en partiyieider Dubcek (rechts). Maandag, nog geen week na de invasie in Tsjecho-Slowakije, begint in Chica go de Amerikaanse Democratische Par tij aan zyn Conventie. Politici en com mentators z|jn het ér vrijwel unaniem over eens, dat door de gebeurtenissen in Praag de Laatste resten van barrica des door vice-president Hubert Hum phrey zijnw eggevaagd. Humphrey zegt nu iedereen zal voor de Demo cratische Partij een presidenskandldaat worden, die het moet opnemen tegen Richard Nixon. Humphrey was al vrij zeker van zijn zaak. Volgens Newsweek, dat deze week voor het laatst de neuzen van de gedelegeerden heeft geteld, kan Humphrey rekenen op de stemmen van 1246 gedelegeerden. Hij heeft er 1312 nodig. McCarthy is nog altijd volgens Newsweek tweede met ech ter maar 477 stemmen. De derde deel nemer in de race, senator George McGovem van Zuid-Dakota, verenigt volgens de telling 34 stemmen op zijn naam. 455 gedelegeerden hebben nog niet beslist. En daaronder bevinden zich de zeer grote delegaties van Ca- lifornië en Illinois, met respectievelijk 170 en 106 onbesliste stemmen. Lester Maddox, de racistische reactionair uit Georgia, is te kort in de race om nog in de Newsweektelling te worden opge nomen, maai- wat belangrijker is: de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije wa- waren op deze telling evenmin van in vloed. Dat zullen ze echter wel zijn op de uitslag van de conventie en naar men vreest wellicht ook op de uitslag van de presidentsverkiezingen in november. Het ziet ernaar uit, dat de Sovjettanks in Praag vice-presi dent Humphrey de nominatie van zijn partij definitief in de schoot werpen. Zeker, Humphrey was reeds gedood verfd als de winnaar van de conventie. Maar er bestond tenslotte nog heel wat onzekerheid over het antwoord op de vraag of hy in de eerste ronde vol doende stemmen zou halen. Haalt men in de eerste ronde niet voldoende stem men, dan kan er nog van alles ge beuren. McCarthy beschikt over een indrukwekkende lijst politieke over winningen in de voorverkiezingen en in de opinieonderzoeken. En dan is er nog senator McGovem die, al komt hij „slechts" uit het republi keinse Zuid-Dakota, beschikt over iets van het Kennedy-aureool, en wat nog belangryker i6: over een aantal knap pe politieke strategen uit het Kenne- dykamp. Er was dus nog wel enige reden voor sommigen mag men be slist zeggen: hoop) dat er op de con ventie nog van alles kon gebeuren. Niet alleen in het Rockefellerkamp in Miami Beach, hoopte men op een won der, zoals in 1940 de Republikein Will- kie ontketende, toen hij uit het niets komend, prominente Republikeinen de nominatie afpakte. Ook in de aanhang van McCarthy speelde men met de ge dachte, om iets dergelijks met kracht na te streven, onder meer door mas saal te gaan demonstreren in Chica go tijdens de aanstaande conventie. Duiven Maar de Russen hebben ongewild misschien nee gezegd tegen de dui- van McCarthy en McGovern. De ar gumenten waarmee de duiven naai Chicago gaan, zijn weggevaagd. Zij waren gebaseerd op de gedachte dat Moskou „om" was, dat met Moskou te praten viel. Om de goede verhou dingen met Moskou nog beter en ster ker te maken, pleitten zy voor conces sies in Vietnam. Zij bekritiseerden president Johnson en vice-president Humphrey omdat zij te anti-commu nistisch dachten en aldus te stug han delden met betrekking tot Vietnam. Dit soort argumenten, begin deze week nog aanvaardbaar en aantrekkelijk voor misschien wel miljoenen Ameri kanen, zijn nu tegelijk met de prille vrijheid der Tsjechen onder de tafel geveegd. Het brede midden van de Amerikaanse kiezersmassa en de tallo ze weifelaars onder hen, zullen nu weer gemakkelijker kunnen worden overgehaald door degenen die zeggen dat met de communisten niet te pra ten valt en dat Amerika in het verre Vietnam goed werk doet omdat het daar een land dat net als Tsjecho- Slowakije vrij wil zijn, behoedt voor het communisme. Zo'n man is Conventie onder druk van inval Russen Vice-president H. H. Humphrey. bijvoorbeeld Richard Nixon, al zijn re cente duifachtige verkiezingsleuzen ten spijt. In veel mindere mate zijn John son en Humphrey zulke mannen. Zon der hen direct tot uitgesproken havi ken te willen bombarderen, kan men toch stellen, dat ze voldoende hebben gewantrouwd om do oorlog in Vietnam tot nu toe tegen alle kritiek in gaande te houden, met inbegrip van de bombardementen. Intussen is er echter even bran dend als het Vietnumprobleem nog de rassenkwestie, beter omschreven als de kwestie van gelijke burgerrech ten, de armoede en de onrust in de steden. Nu Vietnam op de democrati sche conventie wellicht iets minder het strijdpunt zal zijn dan voordat de Russen Tsjecho-Slowakije binnenvielen, treedt onmiddellijk de rassenkwestie sterker op de voorgrond. Humphrey heeft, hoewel zijn populariteit onder de negers sterk gedaald schijnt te zijn, een redelijk goede staat van dienst op dit stuk. Beter in elk geval dan sena tor McCarthy, die weliswaar een pro gressieve figuur genoemd mag wor gden, maar die zich in het verleden nooit opvallend met de burgerrechten heeft bezig gehouden en zijn verkiezings campagne helemaal in het teken van de vrede in Vietnam heeft gesteld. De keuze van een kandldaat-vice-presi- dent zal mogelijk helemaal in het te ken staan van een combinatie van de twee belangrijkste twistpunten in Ame rika: Vietnam en de rassenkwestie. Lippendienst Nu de RepublLkeinse Party met de keuze van Agnew zich vooral naar het /.uiden heeft gewend, het meer libera le noorden negerend, en nu bovendien in het zuiden George Wallace opereert, lijkt het voor de Democratische Par tij nauwelijks nog van groot belang te zijn lippendienst aan het zuiden te be- wyzen. De traditionele Democratische positie in het zuiden brokkelde toch al af sinds enkele decennia. Het zuiden heeft geen of nauwelijks enig gewicht in de schaal gelegd bij de Verkiezingen van democratische presidenten als John F. Kennedy en Lyndon Johnson. Daartegenover staat dat door de Re publikeinse zuidelijke tactiek het noor den nu het jachtterrein ia voor de De mocraten. Dit houdt voor Humphrey in zekere zin de keuze nog open, temeer nog daar hij misschien niet eens zo zwaar meer hoeft te tillen aan de Vietnam- kwestie, hoewel juist het jaar 1968 heeft bewezen, dat je in de politiek niet ver vooruit kunt kijken, zeker niet tot november. Om met de duiven-sja- rel te spreken: een goede duif is nooit weg. Waar Humphrey wel rekening mee zal moeten houden is dat hij zich door de keuze van zijn tweede man wat duldeiyker distantieert van de Johndonimage. Vrijwel alle politieke commentatoren hebben hem gewaar schuwd dat, als hy zich te zeer met de JohnsonpoLitiek biyft identificeren en dat is tot op zekere hoogte het geval en daardoor de verkiezingen ln november maakt tot een soort na tionale beoordeling van de Johnsonpo- litiek, dat hij het in dit geval zeer moeilijk za hebben tegen Richard Ni xon. De problemen waarin Amerika on der Johnson is komen te verkeren, frusteren ook de man in de straat der mate, dat hij zal kiezen voor verande ringen. Of dat nu republikeins, demo cratisch, liberaal of conservatief zal zijn. Nog altijd staat Edward Kenne dy hoog genoteerd en hij staat boven aan op ieders verlanglijst, ondanks het feit, dat hij resoluut en naar het heet definitief heeft geweigerd. Een andere kandiaat voor het vlce-presldent- schap, George McGovern die eerder verklaarde dat hij eventueel vice-pre sident zou zijn onder Humphrey, heeft blijkens een bericht in de Herald Tri bune van woensdag gezegd, er niet zo zeker meer van te zijn of hij dat nog steeds wil. Nog een naam die herin nert aan de Kennedyclan, is Sargent Shriver, /.wager van de vermoorde Kennedybroers en ambassadeur in Pa rijs. Deze drie namen verschaffen Humphrey's image misschien net ge noeg afstand van het Johnsonbeeld om een redelijke kans te maken ln novem ber. Andere namen die met betrek king tot het vice-presidentschap wor den genoemd zijn die van senator Fred Harris (37) van Oklahoma, pro gressief en medewerker aan het be faamde Kernerrapport over de ras- senonlusten; die van gouverneur Ri chard Hughes (59) van New Jersey, katholiek maar politiek wat kleurloos en moeilijk te plaatsen, senator Ed ward Muskie (54 van Maine, erkend progressief, katholiek maar tamelijk onbekend. In mei. toen de onenigheid met de Sovjet-Unie nog niet tot uitbarsting was gekomen, konden de wederzijdse gevoelens nog worden verborgen ach ter een glimlach. Bfj de viering van de 23ste verjaardag van de bevrijding door de Russen van de Duitse over heersing, ontvingen Dubcek en z(jn echtgenote de bejaarde Russische oorlogsheld maarschalk Konjev. gen: „Waarom elgeniyk? Wy maken politiek. Al het overige Is onbelang- ryk". HIJ haat persoonsverheeriyktng en wanneer hy al gefotografeerd moest worden, dan het liefst in zwembroek tussen een groep kinderen. Dubcek praatte graag met de mensen of Wever nog: hy luisterde graag. Na de eerste ontmoeting met de Russen ln Cierna had Tlsou, die pas na middernacht eindigde, bleef hy tot de vroege ochtend discussiëren met het spoorwegpersoneel van het plaatsje. Al zyn medewerkers zyn het er over eens, dat ze in Dubcek een werkezel hebben verloren. De afgelopen weken en maanden heeft hy meestal niet meer dan drie of vier uur slaap per nacht gekregen. Enkele weken ge leden bleek dan ook dat hy sinds januari veertien kilo was afgevallen. Zyn rood-blauw-geatreepte das dob berde een beetje om zyn hals. Volgens een verslaggever van Der Stern was Dubcek het beat ln vorm wanneer hy onvoorbereid moeat spre ken: „Wanneer hy een geschreven redevoering moet voorlezen, struikelt hy over zijn eigen woorden en zyn bril zakt dan van zijn neus". De „vrye" redevoeringen van Dubcek waren vaak boeiend. Men vergeleek hem wel met John F. Kennedy, Mis schien ls dat wat overdreven, maar het is waar, dat Dubcek zelf een grote bewondering voor Kennedy had. Een van de veelgelezen boeken ln zyn boekenkast ls dat van Theodora White Kennedy. vooral zyn toekomstvisie die sterk aan Kennedy deed herinneren, bijvoorbeeld toen hy enkele weken ge leden ln een Interview zei: „De macht van de arbeidsklasse moet langzamer hand getransformeerd worden ln da mocht van het hele volk". Kremlinoloog; Zijn jarenlange verbiyf in de Sovjet- Unie had Dubcek tot een van de beste KremlLnologen ter wereld gemaakt De politieke psychologie en de manoeuvreerkunat van de Sovjet leiders waren voor hem geen ge heimen. Beter dan wie ook wist Dubcek wat voor by bedoelingen de Russen koeste ren, beter dan wie ook kende hy de betekenis van hun zwijgen of praten. Iiy wist ook hoe gevaarlijk zUn tegen standers zUn, die hU overigens niet tot zUn tegenstanders heeft verklaard. De vUandschup komt van de kant van Moskou. Maar Dubcek beeft begrepen dat hy die vijandschap moest trotseren omdat hy niet de leider van Tsjecho- Slowakije kan zUn en tegelükertyd dc eisen van de Tsjechen en Slowaken kan Natuuriyk bleef Duibcck wél commu nist. In geen van zyn redevoeringen of uitlatingen kon men ook maar de minste of geringste aanduiding vinden van een neiging tot he^ „kapitalisme". Waar hy zich tegen bleef verzetten, Is het Imperialisme, Als jonge verzet strijder ln dc bossen van Slowakye voerde hy oorlog tegen het Duitse imperialisme. Ala 47-JarLge party- leider trok hy opnieuw fn strijde, deze keer tegen het Sovjet-Russische Im perialisme én tegen de dictatoriale neigingen binnen zyn eigen Tlsjecho- Slowaakse party. Dat was waarschyn- ïyk ook wel de reden van zyn popu lariteit. Alexander Dubcek was een typische „mynheer Doorsnee" In Tsjecho-Slowakye, een man die vóór allea democraat was. boven aElus de vryheld van zyn volk hoogacht en die de Russen zó goed kende, dat hy be sefte z'n Idealen, de Tsjecho-Slowaakse idealen, met alle middelen tegen het Kremlin te moeten verdedigen. De op leiding die Dubcek gehad heeft, had hem eigenlijk tot een trouw volgeling van Moskou moeten maken. Het heeft echter anders uitgepakt. Dubcek is het symbool geworden van de Tsjecho- Slowaak.se hoop op bevrijding, van de hoop op een vrijere maatschappij en van de hoop op een betere toekomst. L. VAN VLIJMEN

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9