Aanvankelijk zonneschijn, later overtrekkende wolkenvelden. GEWESTELIJK ORKEST Z. HOLLAND IN DELFT VAN START Onbehagen rond benoeming van dirig. v. Beinum Beroep van Algerije op Oe Thant Executie van 13 mannen uitgesteld Hoofdstad Operette kan niet zonder subsidie Nasser, na kuur, terug naar Caïro Dachaumonument op 8 september onthuld Van Mierlo kwestie Biafra op agenda VN- vergadering Kennedy jr. naar andere school Opvarenden van gezonken schip niet verdronken Overleg progressieve concentratie zonder anti-revolutionairen Wellicht wel AR-radicalen Brug naar Maasvlakte Cubanen (14) vluchten met vliegtuig naar VS Volgend jaar 740 miljoen nodig voor ontwikkeling PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1968 (Van onze muziekredacteur) Het was aanvankelijk alles roze- geur en zonneschijn, gisteren bij de start van het nieuw geformeerde Ge westelijk Orkest Zuid-Holland in de Delftse Stadsdoelen. Burgemeester mr, J. M. Ravcsloot, zich een charmante gastheer betonend, sprak als beheer der van niet minder dan achthonderd „monumenten" er zijn grote vreugde over uit, dal in dit milieu een orkest van 37 musici zijn domicilie gaat kie zen en het deed hem deugd, dat Bart van Belnum, zoon van een roemruch tig vader hier als dirigent van het jonge ensemble gaat optreden. Dat Delftse milieu is voor de toonkunst heel goed en heel bijzonder, gezien de aanwezigheid van een bloeiende mu ziekschool geleid door de even ener gieke als talentvolle Pierre van Hauwe. Daarna bood hij mevrouw Van Bei num jr. de weduwe van Eduard van Beinum was ook aanwezig en mevrouw Maurits, echtgenote van de administrateur, bloemen aan en wer den de dames van het orkest, voltal lig aanwezig, versiefd met een fraaie corsage. Het was dirigent Van Beinum, die daarna een dankwoord sprak, onder meer gevoelens van grote erkentelijk heid uitend ten opzichte van de Cul turele Raad van Zuid-Holland, aan welks activiteiten het te danken was, dat dit orkest, uniek van opzet en sa menstelling, was geboren. Die opzet: we moeten koren assiste ren en stimuleren, we moeten jeugd- concerten verzorgen en, waar nodig, ook gewone symfonische uitvoeringen. Doch de jonge dirigent zag meer, nog meer mogelijkheden, speciaal dank zij de zo voortreffelijke accommodatie van de Delftse Doelen; hij wilde ook gaarne het opvoeren van balletten en opera's bevorderen! Doch voor dit alles heeft hij tijd nodig waarom hij speciaal de pers verzocht zijn eerste seizoen als een aanloop te beschouwen. Te voren had de heer G. P. de Ruiter, lid van het dagelijks bestuur, bij ontstentenis van mr. G. E. Lange- meyer de talrijke aanwezigen verwel komd, speciaal de burgemeester van Delft en zijn wethouder van kunstza ken, doch niet minder de Culturele Raad van Zuid-Holland bedankend voor de grote steun, bij het overwinnen van talloze moeilijkheden ondervonden. Swaap en Van der Waart Eén ding was daarbij opvallend: dat hij in deze dank niet betrok twee mensen, die jarenlang voorarbeid heb ben verricht en bij wijze van spreken het bedje voor het nieuwe ensemble hebben gespreid; we bedoelen Sam Swaap (78) en Jan van der Waart (54). respectievelijk dirigent van het Weslnederlands en Zuidhollands Orkest, instellingen, die krachten voor het jon ge gezelschap hebben geleverd en nu liquideren, plus een pakket van con tracten, die men, gezien de aanloop periode, met moeite zal kunnen nako- Gevoelens van onbehagen moet zulks bij bepaalde aanwezigen hebben ge wekt: overdrijvende wolkenvelden, die de stemming van rozegeur en zonne schijn dreigden te verstoren! Gevoelens van onbehagen, aanleiding gevend tot een persbijeenkomst, waar vele aanwezigen de gelegenheid kregen en namen! ten aanhoren van het bestuur der stichting, thans voorgezeten door mr. P. C. E. Sprangers, secreta ris van de Culturele Raad van Zuid-Hol land, hardop te denken. Waarbij primair gewezen werd op de reacties van enkele belangrijke klanten, de gemeenten Rotterdam, Ridderkerk Woerden en Vlaardingen, die geen con tracten met het nieuwe orkest voor het verzorgen van schoolconcerten zullen af sluiten, als Jan van der Waart niet de leiding krijgt. Kwestie-dirigent aan de orde Enhiermede zat men midden in de kwestie: de benoeming van de dirigent. Hieromtrent verklaarde het bestuur dat een adviescommissie, bestaande uit Ma- rius Flothuis, Paul Hupperts en André Rieu vijf mensen had geselecteerd uit tweeëndertig sollicitanten: tot deze vijf behoorde Jan van der Waart niet. In dit stadium heeft men gemeend bij de adviescommissie nogmaals de aan dacht op Jan van der Waart te moeten vestigen: Marius Flothuis c.s. vond echter geen aanleiding het eenmaal in genomen standpunt te wijzigen. Met die vijf Is toen Bart van Beinum aangewe zen als de meest geschikte, een advies, dat door het stichtingsbestuur is gevolgd. Na deze verklaring werden er natuur lijk vragen gesteld naar de anteceden ten van Bart van Beinum, die voor een orkest komt te staan, dat in ons land een unieke positie inneemt. Vragen be treffende zijn ervaring met koren, zijn omgang met jeugd van lagere en mid delbare scholen; om er enkele te accen tueren. Waaruit één zaak resulteerde: een al gemeen verzoek tot publikatie van dat gedeelte van het juryrapport, dat aan leiding heeft gegeven tot de benoeming van de huidige dirigent. Aanvankelijk wenste men daarop niet in te gaan, doch na ampele discussies bleek men toch geneigd dit dringend be roep in welwillende overweging te ne men. Men krijgt dus, vrijwel zeker, een nadere verklaring. En wat Jan van der Waart betreft, voor diens precaire situatie had men al le gevoel; de zaak van een schadeloos stelling, in welke vorm dan ook, heeft de volle aandacht. We hopen van harte, dat publikatie van het juryrapport spoedig komt: de ze kan de start van Bart van Beinum slechts vergemakkelijken. Tot slot: één ding betreuren we. Dat men niet een aanleiding heeft gevonden de geselecteerden aan de proefspel te onderwerpen. Zulks zou de positie van de adviescommissie Flothuis zeker heb ben versterkt. BOYCOTACTIE ALGIERS (Reuter). De Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken, Boete- flika, heeft een beroep op secretaris generaal Oe Thant van de V.N. gedaan om mee te werken aan de totstand koming van een „geschikte en bevredi gende oplossing" voor de kwestie van het gekaapte Israëlische verkeersvlieg tuig, dat al 24 dagen met 12 Israëlische inzittenden in Algiers wordt vastge bonden. De minister verzocht voorts de andere Arabische staten om steun tegenover de aangekondigde boycot van Algerijnse luchthavens door de internationale fe*Je- ratlé van verkeersv!lie^feH8;'t'Boeté£likk noemde deze actie „een nieuwe., uit daging tot ondermijning van de waar digheid van de Arabische volkeren" en een „zionistische machinatie". In ver scheidene Arabische landen is al ge dreigd met tegenacties tegen de be trokken luchtvaartmaatschappijen. Het is nie>t waarschijnlijk, dat de vliegers van Swiss Air zullen deelnemen aan de boycot tegen Algerije, zo wordt van gewoonlijk welingelichte zijde ver nomen. De directie staat op het stand punt, dat weigering van het personeel om op Algerije te vliegen, gelijk staat met staking. De vliegers hebben zich bij contract verbonden niet in staking te gaan. KOEALA LOEMPOER (Reuter) De regering van Maleisië heeft uitstel van executie verleend aan dertien mannen die ter dood zijn veroordeeld wegens collaboratie met Indonesische guerrillas tijdens de Indonesische „confrontatie" met Maleisië in 1964. De procureur-generaal heeft laten meedelen dat premier Tengkoe Abdoel Rahman binnenkort een verklaring over het lot van de ter dood veroordeelden zal afleggen en dat op het ogenblik ge praat wordt over verzoeken tot gratie. De politie heeft vandaag met behulp van traangas en wapenstokken een aan tal familieleden van de veroordeelden verspreid, die zich voor de gevangenis hadden verzameld. Twee ton is voldoende om door te draaien AMSTERDAM (ANP) Het is voor de Hoofdstad Operette, die volgend jaar 25 jaar bestaat, zonder subsidie onmo gelijk om door te gaan. Dit verklaart een der twee directieleden, mevrouw Netty Hamel. De Hoofdstad Operette, die sedert drie maanden een stichting is. zou aan twee ton subsidie genoeg hebben. Er zijn met het ministerie van C.R.M. onderhandelingen gaande maar. aldus mevrouw Hamel, daar kunnen wij niet op blijven wachten, wij moeten doorgaan. Tot op heden hebben wij niets in het vooruitzicht. j Aan twee ton subsidie zou de Hoofd stad Operette genoeg hebben on door te draaien. Toen het Tweede-Kamerlid mr. M. Vrolijk nog minister was, heeft de Operette een éénmalige subsidie van een ton gekregen. Vanuit Den Haag had de Operette het verzoek gekregen samenwerking te zoe ken met de Zuid-Nederlandse Opera of „Forum". „Een fusie met de Zuid- Nederlandse Opera is niet doorgegaan door het wanbeleid van de inmiddels door een ander opgevolgde directeur, de heer J. A. M. Baarts", antwoordde mevrouw Hamel op een vraag daarover. Nadat er een nieuwe directeur was ge komen heeft minister van CRM, mej. dr. Klompé, gezegd dat er tussen de Hoofdstad Operette en de Z.-Nederland- se Opera geen samenwerking mogelijk is, zo deelde mevrouw Hamel nog me de. De Hoofdstad Operette heeft een aan bieding van de Russische ambassade ge had om, op basis van uitwisseling, 25 voorstellingen in Rusland te komen ge ven, maar daarvoor is het ensemble niet CAIRO (AFP) Nü een medisch onderzoek en een verblijf van drie we ken in de Georgische badplaats Tsjal- toeba zal president Nasser morger^ te rugkeren naar Egypte, zo meldt het dag blad „Al Ahram". De kuur die Nasser zou hebben ondergaan ter genezing van pijn in de benen zou volgens de Rus sische geneesheren volledig zijn ge- Prins Bernhardt bij plechtigheid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het voormalige con centratiekamp Dachau zal op 8 septem ber een monument worden onthuld ter herrlnnering aan de gevangenen, die hier hun leven lieten. De Joego-Slavische kunstenaar Glid Nandor, wiens vader in Daehau is omgekomen heeft de bronzen sculptuur van 12 bij 7 meter ontworpen. In het monument zal een urn worden geplaatst met as van een onbekende po litieke gevangene. Prins Bernhard zal de onthulling van dit gedenkteken door de Beierse minis ter Hundhammer, een ex-gevangene van Dachau, bijwonen. Staatssecretaris De Koster (Buitenl. Zaken) zal de regering vertegenwoordigen. Tesamen met militaire muziekkorpsen uit België. Frankrijk en Engeland zal de Johan Willem Friso kapel de plechtig heid muzikaal begeleiden. Het Nederlands-Dachau-comité schat dat ongeveer 150 ex-gevangenen en na bestaanden de onthulling van het monu ment zullen bijwonen. Voor het vervoer heeft de Nederlandse regering een vlieg tuig beschikbaar gesteld. De Neder landse en Duitse spoorwegen geven voorts vrij vervoer. Met de onthulling van dit monument worden de werkzaamheden beëindigd waarmee het voormalige concentratie kamp tot een gedenkplaats is omge bouwd. Binnen de oorspronkelijke om heining van het kamp. zijn drie kerken en een museum gebouwd. Tegen de bui tenkant van het vroegere kamp, waar de Nederlandse pater Titus Brandsma is omgekomen, bevindt zich een Carme- lietenklooster. Het crematorium is in de oude staat gehandhaafd. Het ge denkteken is onder auspiciën van het in ternationale Dachau-comité tot stand ge komen. De kosten bedroegen 1 miljoen Duitse mark. De Nederlandse bijdragen belopen een bedrag van ruim 50.000 gul den. groot genoeg. Als men subsidie zou krij gen is het de bedoeling eerst het orkest (nu 12 man) en het koor, dat thans acht leden telt uit te breiden. Op 31 augus tus wordt in de theaterzaal van Gooi land te Hilversum de première gegeven van Die Czardasfürstin. Als gast werkt mee de Nederlandse tenor Hans Hage- man, die drie jaar aan de Zuid-Neder landse Opera verbonden is geweest. Re gisseur is Walter Kochner, die voor de Hoofdstad Operette al verscheidene operettes heeft bewerkt en geregisseerd. DEN HAAG (ANP) De fractievoor zitter van D'66 in de Tweede Kamer, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, heeft de minster van Buitenlandse Zaken ge vraagd of hij bereid Is op korte termijn te bevorderen dat de kwestie-Biafra op de agende van de algemene vergadering van de veiligheidsraad wordt geplaatst. In een toelichting op deze schriftelijk gestelde vraag schrijft mr. Van Mierlo dat uit de berichten over de situatie in Biafra de mogelijkheid spreekt van ern stige schendingen van de rechten van de mens. „In zijn verklaring van 16 juli 1968 heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties ten aanzien van deze kwestie verklaard dat ieder lid staat het initiatief kan nemen om een ernstige situatie onder de aandacht van de desbetreffende sector der VN. te brengen, zoals de algemene vergadering en de veiligheidsraad. Het is, zo ver volgt de fractievoorzitter van Democra- ten'66 „gewenst dat de humanitaire as pecten van deze situatie, die zozeer het wereldgeweten beroeren, ook besproken worden in de daartoe bestemde orga nen van de V.N." WASHINGTON (Rtr.) John Kenne dy Jr. de zevenjarige zoon van de in 1963 vermoorde Amerikaanse president, gaat naar een andere school. Tot dusver bezocht hij In New York de strenge ka tholieke Davidsol. maar zijn moeder stnurt hem in het nieuwe schooljaar naar een neutraal instituut dat voor kinderen van alle rassen openstaat. Deze school die verbonden is aan een „college", is de oudste van Manhattan en nog gesticht door Nederlanders in de tijd dat New York nog Nieuw-Amster- dam heette. Volgens de Washington Post zou me vrouw Jacqueline Kennedy hiertoe hebben besloten, omdat haar zoon op de katholieke school zou blijven zit ten omdat de onderwijzers hem nog te long vinden voor de volgende klas. Hij zou niet stil kunnen blijven zitten, niet opletten en vaak de rust in zijn klas verstoren. (Van ome correspondent) ENKHUIZEN Dc rijkspolitie te water, gestationeerd in Enkhuizen, denkt niet dat de opvarenden van het Duitse zeiljacht, waarvan het wrak woensdag middag in het IJsselmeer ter hoogte van de vuurtoren „De Ven' 'is aangetroffen, verdronk enztjn. Nadat de schipper van de „Enkhuizen 39", de heer J. de Vries, woensdag de top van de mast boven het water heeft zien uitsteken, heeft men onmlddelUk de raadseachtige ondergang van dit jacht proberen te verklaren. Inwoners van Enkhuizen zijn in de veronderstelling, dat de eigenaar van dit schip woonachtig is in Emden of Ober- hausen. Mén meent dat het jacht „De Hamburg II" is en eigendom is van een meneer Kremer. Het schip zou geruime tijd gelegen aan de dijkgracht hebben gelegen om te worden gerepareerd. De rijkspolitie te water heeft contact opge nomen met de diverse instanties in Duitsland, om te achterhalen of de eige naar van de „Hamburg" in Emden dan wel in Oberhausen woonachtig is. In af wachting van dit antwoord is men gis teren, in tegenstelling tot eerder gedane mededelingen, toch gaan dreggen in het IJsselmeer, op de plaats waar de boot is gezonken. Men heeft echter niets ge vonden, dat erop wijst, dat de opvaren den verdronken zijn. Wel trof men op de dijk ennkele gebruiksvoorwerpen aan als jerrycan, boothaak en een gloed nieuwe bijl. De rijkspolitie neemt voor lopig aan, dat de opvarenden van het jacht met een rubberboot naar de wal hebben kunnen komen, waarbij men enige voorwerpen heeft meegenomen, die noodzakelijk waren om veilig de oever te kunnen bereiken. Maandagmorgen hoopt men in staat te zijn het jacht te lichten. De politie zal contact opnemen met de dienst loodswezen in Enkhuizen, die over een betonningsvaartuig be schikt. De werkzaamheden kunnen uit gesteld moeten worden, omdat men te vens een beroep moet doen op een er varen duiker, die de stroppen rond de boeg van het jacht moet slaan. Amerikaans jeugdorkest naar Vlaardingen VLAARDINGEN Het American Youth Symphonie and Chorus zal op maandagavond 19 augustus in de Stads gehoorzaal te Vlaardingen optreden. Het orkest bestaat uit 74 man, het koor uit 49 en verder een begeleidingsstaf van 30 man. Zij maken hun toernee om de Europese mens beter te leren kennen. Om het benodigde geld voor de reis bij een te brengen hebben ze jarenlang ge spaard. De leden allen tussen de 15 en 21 jaar hebben daartoe oude kran ten gespaard, auto's gewassen en op baby's gepast. Naast Nederland zullen verder aangedaan worden Engeland, Bel gië, Zwitserland, Frankrijk, West-Duits- land en Monaco. Goya ontdekt DIGNE (Rtr) Een advocaat uit Digne in Zuid-Frankrijk heeft donder dag meegedeeld dat men een tot nu toe onbekend schilderij van de grote Spaan se schilder Francesco Goya heeft ont dekt. Hij zei dat een van zijn cliënten het schilderij vier jaar geleden geërfd had en tot voor kort niet wist dat het een Goya was. Onlangs was het op hout geschilderde werk door een Parijse deskundige onderzocht. De expert had verklaard dat het schilderij echt was. Het schilderij waarop een religies ta- f a reel is afgebeeld, is getekend „Fran cesco Goya - 1827". Waar wilt u de brievenbus hebben (Van onze correspondent) HENGELO „Staat de brievenbus in uw wük op de gunstigste plaats, of zou de bus naar uw mening beter op een ander (centrale, verkeerstech nisch veiliger) punt kunnen staan?'* Deze vraag legt de directeur van het postkantoor te Hengelo, de heer H. J. Veltkamp voor aan de burgerij, nu binnenkort de oude brievenbussen worden vervangen door nieuwe (dub bele) bussen. Deze hearing, voortko mend uit het streven naar het ver lenen van zoveel mogelijk service aan het publiek, is een Nederlandse PTT- primeur. De komende weken kunnen wijk- en buurtverenigingen en par ticulieren hun suggesties en wensen gaan richten aan de directeur van het postkantoor. Er waren punten van overeenkomst tussen het AVRO-programma van gis teren en dat van de TROS daags tevo ren, met name „Tussen 7 en 8...", dat een soort AVRO-versie was van „Zon- zin". Niet zó slecht natuurlijk en min stens 100 procent vakkundiger gepre senteerd, maar wel bijzonder onver plicht. Ook in Zonzin speelde Dolf de Vries de amateur-cabaretier. Met de nadruk op dat amateur-zijn. Voor een goed teur als deze Haagse comediant is moet dat karikatuurtje van een echte caba retier overigens niet moeilijk vallen. Hij bewees 't gisteren opnieuw bij de AVRO met een tekst-zwak „Spelen met vergissingen", waarin hij loyaal de slechtste teksten zelf nam, i aan zijn collega's weinig meer toe schoof. Voorts The Saint in een humorloze af levering en een herhaling van „D< Lek", die ook op t.V. mooi maar heel traag stroomde. Tussendoor een Tele- vizier van opvallend goede kwaliteit met onder andere een messcherp In terview met de Nlgeriaanse ambassa deur en een boeiende bijdrage van Ru- dolf Kiers over de crisis die de jong ste pauselijke encycliek in Britse kleri kale kringen dreigt te veroorzaken. Vg. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.55. 19.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.06 uur: De avonturen van Christobal, t.v.-serie 19.31 uur: De ontmoeting, dierenfilm NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: O - wat een heerlijke wereld, amusements programma •20.45 uur: Bonanza, t.v.-western Het vliegtuig naar Londen heeft vertra ging, t.v.-spel 22.05 uur: Brandpunt, actualiteitenprogr. NTS 22.45 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER (Rcclameuitzendingen oir 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Week journaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog. signaleringsprogr. avond, amusements programma. NTS 22.15 uur: Tweede journaal NCRV 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.02 uur: Onder de loep, filate listisch allerlei 16.20 uur: Abbott en Costello, film 16.45 uur: Berenstreken, t.v.-serie 17.10 uur: Kijkkast, jeugdprogramma De mei aangegeven programma's zijn kleurentelevistepcogramma's HILVERSUM I VARA 21.00—22.30 uur: NBC Symfonie Orkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenprogramma HILVERSUM II NCRV 21.00—21.45 uur: De onschuld verdween, luisterspel TROS 23.15—23.45 uur: Sentimental journey, herinneringen RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.0 3.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30. 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM II (298 m) VPRO: 18.0 rspel. 21.45 STEREO: nmuziek. TROS: 22.00 Kans cronlek. 22.30 Nieuws. 22.40 wenken. 18.40 Lichte r i ochtendgymnas strijdlied. 7.23 Stereo: Draaiorgelklanken (gr.). 11.00 Nieuws Cabaret der Onbekenden. 11.25 Afrl kroniek. 11,45 Stereo: salonorkest en z Magazine. NRU Holland, gesprekker - NCRV: levende woord. 715 Sti (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 (gr.). 10.30 Balletmuziek (gr.). 11.02 De dag is niet meer ver, r de Duitse dichter, schrijver en jUededelingen. KRO 'ktberichten. 12.li i de Nederlandse t de heer Verdouw, i de kampeerhy blad met veel plaatjes. (16.00 Nieuws). NRU: 16.30 Wat het oor niet kentetnische mu ziek met commentaar. HIRO: 17.00 H1RO- Magazine. KRO: 17.30 Everybody happv!: tienershow. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 DJlnn: gevarieerd programma. (10.00 en 11.00 Nieuws. NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Klein chanson. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Licht instrumentaal sex tet met solisten. 13.30 Zuidzeeserenade. 14.W Nieuws. 14.30 T(w)icnerama. 15.00 NieuvJ 15.03 Halte: programma voor twintigers. 15.30 Country and westernmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Actualiteiten. 16.07 Lichtvoe tig: gevarieerde lichte 17.02—18.00 Hier en n lichte gra 5. (i •de muziek. wekelijkse NED. (324 m) 14.00 it. 13.00 Niet i progra Niet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De A.R.P. zal niet deelnemen aan het overleg over een pro gressieve concentratie, dat de P.v.d.A. hoopt te beginnen met dc P.P.R., D. '66 en eventueel ook met de P.S.P. De leiding van de ARP verwijst hiervoor naar de standpunten, die dr. A. Veerman, voor zitter van de A.R. en mr. B. Biesheuvel, voorzitter van de A.R.-Tweede-Kamer- fractie, in de jongste party vergaderin gen namens de party afgelegd hebben. Dr. Veerman wees een dergelijke pro gressieve concentratie van de hand, mr. Biesheuvel zei, dat over het afwijzen van deze concentratie door de A.R. niet de minste twijfel mocht blijven bestaan. Het is echter wel mogelijk dat individuele leden van de AR., vooral enkele A.R.- radicalen aap dit progressief overleg willen deelnemen. De KVP en de CHU delen het stand- ROTTERDAM (ANP) Rotterdam heeft de plannen gereed voor een brug over het Kartelkanaal, die de verbinding zal vormen tussen de Maasvlakte en het Europoortgebicd. De brng, die 250 meter lang en 28 meter breed zal wor den. moet dienen voor spoor- en wegver keer en zal naar schatting 24,8 miljoen gulden kosten. Het hartelkanaal zal als deze brug ge reed is, naar de Maasvlakte worden doorgetrokken. Op de Maasvlakte is thans een gebied van 500 hectare op hoogte gebracht, een deel is gereserveerd voor een hoog- ovenbedrijf. Verder ligt er reeds een aanvraag van een Rotterdamse combi natie voor vestiging van een kolen- en ertsoverslagbedrijf. B. en W. van Rotterdam hebben in een voorstel aan de raad toestemming gevraagd dit werk uit te voeren en, in verband met het spoedeisende karakter, hot onderhands to doen aanbesteden. punt van de A.R. Ook zij wijzen de pro gressieve concentratie van de hand. De KVP liet gisteravond officieel weten, kalm af te wachten hoe de eventuele be sprekingen van de P.v.d.A. met de P.P.p., D '66 en de PSP zullen verlopen. Voor de KVP blijft het namelijk de vraag of deze partijen tot overeenstemming ko men, wanneer het overleg genaderd is tot de programmatische besprekingen. „De P.v.d.A, heeft immers al enkele ke ren tot uitdrukking gebracht, dat zij haar eigen identiteit niet wil verliezen. Waarom zou de KVP dan deelnemen aan een gesprek, waarbij de P.v.d.A. van de KVP verlangt, wat deze partij zelf wei gert te doen", aldus de KVP-woOrdvoer- der. D '66 heeft nog geen beslissing genomen over wat ha^r te doen staat met de brief van de P.v.d.A. over een progressief overleg. In D '66 heersen over de pro gressieve concentratie verschillende me ningen. Enkele toonaangevende D '66'ers lieten gisteren echter doorschemeren, dat het congres van 13, 14 en 15 septem ber hierover moet beslissen. Intussen heeft het partijbestuur van de politieke partij Radicalen zijn leden aangeraden op elk partijpolitiek niveau gesprekken te openen met de P v.d.A.. D '66 en zo mogelijk ook met de P.S.P. en de A.R.P. „Maar de nadruk moet ech ter liggen op het verstrekken van de eigen identiteit", aldus het bestuur van de P.P.R., dat als eerste positief op het verzoek van de P.v.d.A. gereageerd heeft. Rotterdam wil beeld Wotruba ROTTERDAM (ANP) Ter nagedach tenis aan Herman Heijermans heeft de Rotterdamse Kunststichting aan de beeldhouwer Piet van Stuivenberg op dracht verleend tot het hakken van een beeld, voorstellende „Jan met de Zwaan" uit het toneelstuk „uitkomst". Het beeld, met de afmetingen 160 x 70x60 cm. zal worden vervaardigd van blank marmer. Het ligt in de bedoeling „Jan met de zwaan" te plaatsen in een gazon aan de Blaak in de Maasstad. Het beeld zou 25.000 gulden kosten, waarvan het Nederlands Toneelverbond 4500 gulden voor zijn rekening neemt. B. en W. van Rotterdam hebben de raad voorgesteld de Rotterdamse kunst stichting in staat te stellen om dit beeld aan te kopen. HOMESTEAD (AFP) Veertien Cu banen zijn gisteren in een tweedekker van Russische makeiy in Homestead. Florida, geland. Zij hebben asiel ge vraagd. Het zijn vijf mannen, vijf vrou wen en vier kinderen. Zij waren in het bezit van drie revolvers en een geweer. Het toestel waarmee de Cubanen zijn uitgeweken werd gebruikt voor in- sektenbestrijding. De vluchtelingen ver toonden lichte vergiftigingsverschijnselen als gevolg van het contact met de lading vergif die zich nog aan boord bevond. De vlucht was, volgens de politie, al twee maanden voorbereid. De vluchtelin gen hadden de nacht in een suikerriet veld bij Varadero, op 130 km ten oos ten van Havanna, doorgebracht in af wachting van het vliegtuig dat door de 26-jarige Angel Ricardo Gelabert werd bestuurd. Het toestel zal teruggegeven worden. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Volgens de „nationale raad van advies inzake hulpverlening aan minder ontwikkelde landen" moet op dc begroting 1969 zeker 740 miljoen gulden voor ontwikkelingshulp uitgetrok ken worden. De raad heeft dit met na druk aan de regering geadviseerd. Naar schatting is dit 1 procent van het netto nationaal inkomen. Daarmee stelt de nationale raad vast. dat de regering niet in 1971 maar reeds volgend jaar een bedrag tot een pro cent van het nationaal inkomen beschik baar moet stellen. „Een aanzienlijke verhoging van de Nederlandse ontwikke lingshulp is mogelijk en op zich econo misch verantwoord", aldus de raad. Volgens het streven van de regering, om in 1971 te komen tot 1 procent van het nationaal inkomen voor ontwikke lingshulp, wordt volgend jaar 630 mil joen gulden uitgetrokken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2