P.S.V. DURFT ER ALLEEN MAAR HET BESTE VAN TE HOPEN ttjstiiËF iHPir a mwmmt s' .-.I-1* t DE PROCURATIEHOUDER GAAT MET N.E.C. ZIJN ZEVENDE JAAR IN MET DIT TEAM REDT A.Z. '67 HET IN DE EREDIVISIE VOETBALKRANT SEIZOEN 1968-1969 gf/vct; V* We kregen nog juist op tijd trainer Linder Blij dat er achttien teams in eredivisie bleven Er waren in de afgelopen competitie twee ploegen in de eredivisie die de aandacht speciaal op zich vestigden. N.E.C., de debutant uit Nijmegen, deed het boven ver wachting goed. P.S.V. uit Eindhoven daar entegen deed het buiten verwachting slecht. Het hoe en waarom vertellen de beide verenigingsveteranen, respectieve lijk de heren W. Jansen en Ben van Gel deren. Beide teams handhaafden zich en zullen in het aanstaande seizoen, behalve met nieuweling Holland Sport, ook te maken krtygen met de tweede ploeg die uit de eerste divisie promoveerde: A.Z. '67. „Ik zal de laatste zijn, die zich aan een prognose voor de plaatsing van P.S.V. in de komende competitie waagt, ik heb het vorige seizoen mijn lesje geleerd", zegt Ben van Gelder, secre taris van Eindhovense ere divisieclub P.S.V.. Wat nooit eerder was voorgekomen in het roemrijke bestaan van P.S.V. gebeurde in de dramatische competitie 1967/1968. P.S.V. altijd goed voor een plaats in de hogere regionen, enkele jaren geleden zelfs landskampioen en deelnemer aan de Europacupcompetitie, heeft lange tijd op de rand van degraderen gebalanceerd. Tot in de laat ste wedstrijd bleef het degradatiegevaar reëel aanwezig. Pas toen van kampioenskandidaat Feijenoord in Eindhoven met 1—0 werd gewonnen, stond P.S.V. veilig en kon men na vierendertig slopende competitiewed strijden eindelijk opgelucht adem halen. Daarom, na een seizoen vol tegenslagen, is P.S.V.-secretaris Ben van Gelder, die al jaren de grote kracht en woordvoerder is van de ,,Philipsp'loeg", voorzichtig geworden met zijn prognoses. „In het verleden kon ik rustig zeggen dat P.S.V. bo venin zou eindigen. Dat was altijd gebeurd. Maar na dit uiterst teleur stellende jaar durf ik niets meer te voorspellen, alleen maar het beste ervan hopen". li JBJ..SM5taxi* Een plaat die typerend voor P.S.V. kan worden genoemd. Te dikwijls vlogen de ballen achter doelman Doesburg, soms niet met zo'n hoge frequentie dat van een drama kon worden gesproken, maar het waren er toch meestal genoeg voor (weer) een nederlaag. Van Gelder kan een reeks argumenten opnoemen, steekhoudende bewijzen, die de teleurstellende prestaties van P.S.V. grotendeels verklaren. „Een complex van factoren is de oorzaak geweest van ons falen. We hebben een bijzonder ongelukkig seizoen achter de rug, in alle opzichten. Om enk eie punten te noemen: we zijn onfortuin lijk geweest met betrekking tot de trainers, die we hebben gehad. Eerst de Joego-Slaaf Nicolic, die we met betaald- verlof hebben gestuurd omdat hij niej- paste in het bestel van PSV. Na hem hadden we opnieuw pech met AZ '67-hulptrainer Blokland, die eveneens niet voldeed. Oök met hem hebben we te lang gesukkeld. De merkbare verbetering kwam voor PSV pas na het aantrekken van de succesvolle trainer van het geliqui deerde Xerxes/DHC, Kurt Linder. Het was bijna te laat. maar onder zijn leiding zijn er enige uitstekende resul taten geboekt, resulterend in het be houd van het eredivisiesohap". Voorts zijn de spelers niet zo vlug geanticipeerd als we hadden verwacht We begonnen met praktisch een ge heel nieuw elftal. Graaumans, Soete- kouw, Senders, Schmidt Hansen, Schalks en Doesburg speelden hun eerste seizoen bij PSV en de inte gratie verliep niet vlot. We hadden het anders verwacht. Het aantal ge blesseerde spelers was ook uitzonder lijk groot. PSV is in het afgelopen sei zoen geteisterd door blessures. We hadden er spelers bij, die vrflwel de gehele competitie niet hebben mee gespeeld. Peter Kemper sukkelde met een voet- en dijbeenblessure. De Deen enkele wedstrijden, want hij had last van hernia, Stanley Bish liep in de eerste wedstrijd tegen Feijenoord een dubbele beenbreuk op en was uit geschakeld. Graaumans heeft een blessure gehad aan de middenvoet. Tel daarbij op een lange reeks van minder was bijna te laat, maar onder zijn leiding zijn er enige uitstekende resul- ernstige verwondingen waardoor we voor een of meer wedstrijden een speler moesten missen, dan is daar mee genoeg verklaard". Toeschouwers bleven club Positief punt voor de Eindhovenaars was het laaiend enthousiasme waar- Sörensen speelde alleen in het begin mee de toeschouwers hun club trouw bleven, ook in de moeilijke uren. Ben van Gelder: „We hebben dit seizoen meer aan recettes binnengekregen dan in de seizoenen daarvoor. Het publiek bleef geloven in de kracht van PSV. En die kracht was er ook, dat bleek later wel. Dat PSV ln de ere divisie thuishoort, is bewezen. Voor mij is dat een duidelijke zaak als we de nederlagen nagaan die onze con currenten voor de laatste plaatsen tegen ons hebben geleden, NAC ver loor In Eindhoven met maar liefst 6 -0, DOS en Fortuna '54 werden met 3—0 verslagen. Toch wel een teken van krachtsverschil. Overigens ben ik blij, dat DOS en de Fortuna-Sittardla- combinatle in de eredivisie zijn ge bleven. Ik vind het een verstandig be sluit van de KNVB. Ik ben altijd een voorstander van achttien clubs ge weest. Met zestien teams in de ere divisie zou het betaalde voetbal finan cieel een klap krijgen. Het scheelt meteen een stuk in de recettes. Biy dus dat de eredivisie met achttien clubs start". Van Gelder laat zich echter nog steeds niet uit over de kansen van PSV, dat met eeneendertlg contractspelers de competitie ingaat. Een PSV zonder Graaumans en De Ridder, die beiden naai- FC Den Bosch zijn overgeheveld en Soetekouw. die terug ging naar DWS, maar rnèt Radovic en Faflé van Xerxes/DHC, middenvoor Nico Mares van Sittardia en jeugdinternatlonal Peter de Wit van ZFC. Met de kern van spelers die het in het slot van de vorige competitie steeds beter gingen doen, moet PSV tot betere prestaties ln staat zijn dan in het teleurstellende voetbaljaar 1967—1968. Feijenoord op bezoek betekent altijd een „volle bak". De Rotterdammers en Ajax hielpen mede N.E.C. tot het benijdenswaardige gemiddelde van 17.000 per wed strijd komen. De Goffert bleek, dank zij N.E.C.een enorme trekpleister. Het eerste jaar in de eredivisie is voor NEC bijzonder gunstig geweest. Secre taris W. Jansen van de stichting be taald voetbal NEC is ondanks het wat minder goede verloop van de tweede helft van dc competitie bijzonder con tent met het aantal punten (31 uit 34 wedstrijden) dat debutant NEC behaal de. „We hadden gemikt op 34 punten, precies een punt per wedstrijd. Dan zouden we het volgens de planning aan het begin van het seizoen ruimschoots hebben gered. Aspiraties hadden we niet, want we speelden uitsluitend op- behoud van het eredivisieschap. Dat is ons gelukt, al behaalden we dan niet precies het gedachte aantal punten". NEC bleek in het vorige seizoen inder daad de grote openbaring in de hoog ste klasse van het betaalde voetbal. Ve len verwachten dat de Nijmeegse for matie het niet zou redden in de eredi visie. Het zou dacht men, evenals Vo- lendam en Alkmaar'54 in de voorgaan de seizoenen het niet langer dan een jaar uithouden. Het tegendeel bleek waar. Het bestuur van NEC bekeek de zaken verstandig. Het investeerde veel geld in nieuwe spelers: topschutter Ven- neker van Feijenoord (twintig doelpun ten gemaakt bij NEC) Donners van PSV en Bonnen van AZ'67 werden aan het begin van het vorig seizoen aange trokken. Bonnen, bij AZ'67 de meeste tijd op de reservebank, paste uitstekend in het elftal van NEC. Hij heeft alle wedstrijden meegespeeld in het eerste team, evenals Donners en Venneker. Verdedigend speltype ligt ons niet. Het meeste plezier beleefde NEC aan Venneker, die in het eerste gedeelte van de competitie maar liefst achttien doelpunten voor zijn rekening nam. In het tweede gedeelte kwamen daar slechts twee treffers bij. Secretaris Jan sen: „In de eerste zeventien wedstrij den speelden we meer vrijuit. Men heeft NEC toen wellicht nog wat onder schat. Er werd in deze periode meer aanvallend gespeeld, omdat het degra datiegevaar voor de verschillende clubs toen nog niet bepaald dreigend was. Zo wonnen we achtereenvolgens van Sparta, ADO en PSV, buiten alle ver wachting. Nijmegen was enthousiast. Het publiek overspoelde het Goffertsta- dion. We hebben vorig seizoen een ge middelde gehaald van 17.000 toeschou wers, terwijl wij hadden gehoopt op 14.000. Dat was vooral te danken aan onze goede prestaties in het begin van de competitie. Toen verzamelden we de meeste punten. Gelukkig hebben we geen terugslag ondervonden van de jammerlijke nederlagen tegen Ajax (91) alles zat ons toen tegen en Feijenoord (50). NEC herstelde zich steeds uitstekend, een teken dat het moreel goed was. Dat het in de tweede helft van de competitie minder ging, was logisch. Dat lag voor de hand, om dat drie clubs hadden moeten degrade ren. Er werd toen veel te veel verde digend gespeeld en dat is een speltype dat NEC niet ligt. Daarom ook kwam Venneker amper meer tot zijn recht. Juist daarom ben ik content dat NEC zich heeft gehandhaafd. Het was ten slotte een ware slijtageslag vorig sei- Bijzonder ontevreden is de heer Jan sen over het feit dat de KNVB aan het slot van de competitie besloot de eredi visie op achttien clubs te handhaven. „Wij zijn het daar nooit mee eens ge weest. We stemden voor de versterkte degradatieregeling die zou worden doorgevoerd, met als resultaat dat drie clubs moesten degraderen. NEC heeft veel meer geld genïvesteerd in trai ningsmogelijkheden, we hebben ons voor enige belangrijke wedstrijden te ruggetrokken in 't KNVB-centrum in Zeist, noem maar op. Dat kostte veel geld. Als je aan het eind van een slopende competitie beanerkt dat er in feite ge en enkele olub gede gradeerd is, voel je je genept. Niet dat ik het DOS en de Fortuna-Sittardia- combinatie niet gun, maar het gaat om het sportieve verloop van de competi tie. Dat bleek achteraf een flop te zijn. De KNVB had zijn besluit niet mogen wijzigen, is onze mening. Je weet nu niet meer waar je aan toe bent. Enfin, laten we er niet langer over praten. We staan voor het begin van een nieu we competitie, waarin we het zwaarder zullen krijgen dan voFig jaar. De clubs in de eredivisie kennen ons nu. Ze we ten wat ze aan ons hebben. We zullen beslist op zwaardere tegenstand stui- Zo denkt ook de 45-jarige trainer van NEC Jan Remmers, erover. Rem mers, die met NEC alle ups en downs heeft meegemaakt. Hij is nog steeds geen full-time trainer, en werkt als procuratiehouder in Den Bosch. Met de aanstaande competitie gaat hij zijn ze vende jaar in met NEC. We kunnen weer goed Hij behoedde de club zeven jaar gele den voor terugkeer naar het amateur voetbal toen degradatiewedstrijden werden gespeeld met Oldenzaal en De Graafschap in de tweede divisie. Hij maakte drie jaar geleden de promo tie van NEC naar de eerste divisie mee en de sprong naar de absolute top. Om zich te handhaven in de eredivisie heeft NEC echter goed spelersmateri aal nodig. Dat is in Nijmegen een gro te noodzaak. Jansen: „Het Nijmeegse publiek is bijzonder kritisch. We moe ten hier goed voetbal brengen en dat kost zeer veel geld. We hebben weer een lening afgesloten van 200.000 gul den. De gemeente heeft de eerste le ning van 180.000 gulden van ons over genomen, in de vorm van een subsidie. We zijn een gezonde vereniging en draaien financieel goed, mede door het grote toeschouwersgemiddelde. Ik hoop dat we dat in het nieuwe sei zoen opnieuw halen. We kunnen 't pu bliek naar mijn mening weer goed voetbal bieden. De spelers hebben we ervoor, 't Verlies van Venneker (naar Sparta) zal moeten worden gecompen seerd door de nieuwe aankopen Ressel (Go Ahead), Verdonk (Sparta) en Vlee- ming (Vitesse), met deze transfers was veel geld gemoeid maar het moet er uit kunnen komen". We mikken deze competitie op een plaats in de bovenste helft. We hebben voor de spelers nog een paar aantrek kelijke premies in het vooruitzicht ge steld, Bij het veroveren van de eerste tot en met de vierde plaats bedragen van respectievelijk f 5.000l" 4.000, f3.000,—, en f 1.000,—; voor het ver overen van de KNVB-beker krijgen de contractspelers er bovendien nog eens f 1.000,bij. De stimulans is er, de rest zullen de jongens zelf moeten doen..". We voelden ons aan het eind van de competitie genept door de KNVB Wij spelen puur op behoud van eredivisieschap Betaalde manager is noodzaak A.Z.-vooratter Van der Ben is dolblij met de promotie naar de eredivisie. Het einde van deze competitie enorm spannend", bekent hij eerlijk, terwijl hij weer een filtersigaret opsteekt. „Volgens mij is de inzin king, die we vlak voor het einde van het seizoen gehad hebben nog de terugslag geweest van onze voorspoedige start. De druk op de spelers werd na tweeëntwintig wedstrijden ongeslagen te zijn veel te groot. Ge lukkig hebben we in de slotfaze ook nog wat geluk gehad. Het voornaam ste is echter dat we weer terug zijn in de eredivisie". Op het breed lachende gezicht van de A.Z.-voorzitter dienen zich na deze laatste op merking enkele denkrimpels aan. Het eredivisieschap heeft ook con sequenties. „Een van de grootste is natuurlijk een eventuele vervanging van het spelers- materiaal. Voor onze achterhoede hoeven we niet bang te zijn. Die kan zonder meer goed meedraaien in de eredivisie. Ook onze reserves in het B-team, dat eveneens een tweede plaats behaalde, zijn van uitstekende kwaliteit. De bezetting van het middenveld met Siem Tijm en Ohris Dekker levert mijns inziens evenmin problemen op. Alleen al het feit dat deze jongens het minst gepasseerd zijn ln zowel de eerste als de tweede divisie is voor mij een duidelijke in dicatie dat zij het ook ln de eredivisie wel zullen klaren. Aan onze voor hoede moest echter gedokterd worden, maar we kunnen geen tonnen op tafel leggen. In principe willen we het liefst Noord hollandse jongens hebben, die plaatse lijke favorieten spreken het publiek het meest aan. Verder hebben we met ,dezc jongens minder moeilijkheden wat huisvesting en aanpassing aan de streek betreft". Vruchten plukken van opbouwbeleid „Voor het merendeel zal echter het AZ-team dat de promotie heeft be vochten, ook gaan voetballen in de eredivisie. Natuurlijk verwachten we niet, dat we Ajax of Feijenoord kun nen verslaan. We spelen puur op het.behoud van het eredivisiesohap, maar wel zullen we proberen goed en attractief voet bal te laten zien. Het volgende sei zoen en da seizoenen daarna kunnen A.Z.-voorzitter Van der Ben: Het plaatsen van Piet Ouderland in de voorhoede is een beslissende factor geweest." Oude ze er wel in, zoals op deze foto waarop hij „zichzelf inschoot tegen De Volewijckers, merkwaardigerwijs de ploeg Holland Sport als tegen A.Z. '67 de wedstrijd speelde die deze ploegen de promotie bracht. crack Piet schoot die zowel tegen we dan geleidelijk aan de vruohten gaan plukken van ons opbouwbeleid. Van het B-elftal zullen volgend sei zoen enkele jonge spelere in het A- elftal uitkomen en van ons junioren team heeft zelfs een speler een B- contract gekregen. De ondergrond by AZ is goed. Ons B- elftal behaalde een tweede plaat». Ook onze junioren draaiden goed, getuige de vierde plaats. Deze ondergrond zullen we proberen aan te vullen met goede amateurs uit Noord-Holland. Hier zit nameiyk veel talent. En ta lent krijgt P" °®n «emi-profolub goed de gelegenheid zich te ont wikkelen. Eigenlijk zouden alle i werkelijk kunnen voet ballen, zldh al op vijftienjarige leeftyd moeten melden by onze nog op te richten voetbalschooi. Natuurlijk, als een jongen het werkeiyk ln zijn benen heeft, dan komt het wel. Maar het gaat mij erom dat bij AZ het talent sneller tot ontplooiing komt". Vanzelf komt het gesprek op de tralnara, AZ-vooraitter Van der Ben verklaart rulteriyk, dat de promotie ook voor een groot deel is te danken aan het werk van de Engelse trainer Talbot „De grote verdienste van Talbot I* geweest, dat hy na de fusie van twee wildvreemde ploegen een vrienden team heeft gemaakt. Blokland heeft na hot vartr®k van Talbot de jongens weer juist op tijd over de Inzinking heen geholpen. Vooral het plaatsen van Ouderland in de voorhoede is een beslissende factor geweest. WIJ hebben gemeend er goed aan te doen Blokland ook voor het volgende seizoen een contract te geven". Weer trekt het geelcht van de expor teur in groente en fruit strakker als hij het heeft over de financiële conse quenties van het eredivlsieschap. „We hebben veel geld nodig", meent'de heer v. d. Ben beslist. „Allereerst moeten we onze spelers meer betalen. Bovendien zyn we van plan een full time manager aan te trekken. Deze man zal natuuriyk ook betaald moeten worden. Betaald voetbal moet Je echter puur zakeiyif zien en dan Is een manager een noodzaak. Het is toch oen bizarre situatie dat een bestuurs lid veertig of meer onbetaalde uren besteed aan een seml-profclub". Eén voetbalclub boven het IJ Zakenman v. d. Ben wil volgend sei zoen de benodigde gelden allereerst halen uit de entreegelden, „We zullen volgend seizoen beslist meer publiek trekken. Fcyenoord en Ajax zorgen natuuriyk altijd voor een volle bak, terwyi wedetryden tegen Volendam, Telstar en DWS toch ook toppers moeten zyn. Om de te verwachten grotere publieke belangstelling te kunnen opvangen hebben we de accommodatie vergroot van 15.000 tot 20.000 plaatsen. Ook zal het publiek er volgens my geen bezwaar tegen hebben, dat de toogangspryzen met een vry klein be drag zijn verhoogd. Daarvoor zien u dan tenslotte ook betere wedstryden. Door onze fusie kwamen we ln de eredivisie". En nog vuriger pleit hy ook voor één voetbalclub boven het IJ, „Dan zouden we hier in Noord- Holland een clufc hebben, die het op kan i tegen Ajax sn Feijenoord'7,

Leidse Courant | 1968 | | pagina 27