VQETBALKRANT SEIZOEN 1968-1969 EINDRONDE WERELDBEKER TOT NU TOE WENSDROOM Luxemburg: Bulgarije: Polen: Lange weg naar Mexico 1970 1/ óór 51 december '69 moeten de toed- strijdeti voor de voor ronde van het wereld kampioenschap voetbal zijn gespeeld. Het gast land Mexico, dat de eindronden van het we reldkampioenschap 1971 organiseert en wereld kampioen Engeland zij- vrijgesteld. liet Nede<- lands elftal zal in lvt kwalificatietoernooi Bl- garije, Polen en Luxem burg ontmoeten. Op a- pier lijkt dat geen hipe- loze opgave, maar is onze top nu zoveel ter- ker dan vier jaar ge leden, toen Nederladl in de voorronde Abanië (20 en 20), loord- Ierland (18 en 00)' en Zwitserland 0 en 12) moest betrijden en faaldeWe jeloven van niet. Onze verdedi ging is vrij god, maar de aanval is in de laat ste serie interimds vèr onder de maat gebleven. Een gemiddeld van één doelpunt per wedstrijd wijst n iet op schotvaar digheid. De laatste wedstrijden van het Necèrlands elftal als maatsaf nemend, blijkt dat rekening houdend net „noodzake lijke" veivangingen toch altijc nog één man tevreden laar huis ging, terwijl h.'t voor iedere belangstelende toch te- leurstelleide vertoningen waren, fet pijnlijke van deze zaac is, dat die ene tevredere steeds Georg Kessler is. Slechts één keer \iel de bonds coach lit zijn rol. Dat gebeurd: op 7 april in het Olynpisch Stadion na de onvirwachte en on nodige nederlaag van 21 tegm België. Na af loop veiklaarde hij onder grote hiariteit dat hij de Luxemtjargers niet zal bndersciatten. Hoe dat moet legen Polen en ■Bulgarje, landen die toch een aaltal klassevoetbal lers aebben, vertelde Kesslei er niet bij. Misschien was het wel juist, vant zonder mede- werkiïg van de clubs, die in de (komende maanden hun goodwill zullen moe ten tcpen om ons land een z» sterk mogelijk nationial elftal te ver schaffer, zal de bonds coach geen enkel succes kunnen boeken. Van de acht keren, dat er strijd werd geleverd om de wereldtitel voet bal nam Nederland vijf maal deel en twee keer werden de achtste fina les bereikt. Het behalen van de eindronde blijft dus nog een wensdroom. In 1934, de „we gaan naar Rome"-tijd, werd Nederlhnd de voet tot verdere deelneming dwars gezet door de Zwitsers; vier jaar later was Tsjecho-Slowakijehet struikelblok. Maar er werd toen niet in finale- groepen gespeeld. Wie verloor, lag er gelijk uit. In de voorcompetitie van 1965 had het oranjeteam een goede start, maar faalde het in de laatste en beslissende wedstrij den. Er werd tweemaal gewonnen van Albanië maar Noord-Ierland stond niet meer dan één punt af. Het oranjeteam had alleen nog kansen bij goede resultaten tegen Zwitserland. Na 1962 hadden de Hel veten geen opzienbare prestaties geleverd. Zij werden dan ook tot de zwakkeren van Europa gerekend. Maar en dat kan de geschiedenis ge tuigen in werkelijk belangrijke wedstrijden schudt de ploeg alle mid delmatigheid van zich af. Op 17 oktober 1965 slaag de het Nederlands elftal er dan ook niet in een overwinning te behalen De strijd in het uitver kochte Olympisch Sta dion eindigde zonder doelpunten: 0-0. De uit wedstrijd werd met 2-1 verloren. Sensationeler was het ge lijke spel (1-1) van Al banië tegen Noord-Ier land dat daardoor de kans op 'n beslissingswedstrijd tegen Zwitserland ver speelde. Voor de Helve ten betekende dit, dat zij voor de zesde maal tot de eindronde waren door- Nu, drie jaar later, moet Nederland opnieuw wed strijden voor de voor ronde spelen. Zou er na de eenvoudige kansen die de nationale ploeg in de vorige kwalificatieronde verspeelde een andere, meer fanatieke geest in het team zijn gevaren? Wie durft die vraag met een volmondig „ja" te be- antwoorden? Zowel tegen Polen, de tweede keus van Schot land en het zeer matige Roemenië heeft Kessler geen schutters in het veld kunnen brengen. En, wat erger is, er werden vele kansen gemist. De resul taten van de laatste ze ven interlands en een wedstrijd tegen 'n ploeg uit de Bundesliga zijn als volgt: Oost-Dutisland 1-jO, Denemarken 2-3, Joego slavië 1-2. Rusland 3-1, Borussia Mönchen-Glad- bach 0-1, België 1-2, Po len 0-0, Schotland 0-0, en Roemenië 0-0. De laatste vijf wedstrijden leverden dus één Neder lands doelpunt op De voornaamste oorzaken liggen voor het oprapen: te geringe bereidheid van de clubs om spelers af te staan, onvoldoende voorbereiding, gebrek aan inzet, het opleggen van systemen, die niet bij de aard en de speeltrant van onze voetballers passen. Het is al te laat gewor den om deze problemen op te lossen. Ze dateren echter niet van vandaag of gisteren, waardoor in ieder geval duidelijk is dat het Nederlandse voet bal gezapig verder suk kelt op een weg, die ten hoogst enige incidentele successen kan voeren. De mannen, die wij het bos injoegen Jaap van der Leek (191,9 1951,), Friedrich Donen- feld (1951,1955), Max Merkel (1955—1957), Elek Schwartz (1957— 1961,), Denis Neville (1965 tot eind. 196.6) stonden eigenlijk al voor een even hopeloze taak als thans bondscoach Kessler. In liet begin van dit jaar heeft een Ooslduits sportblad statistieken opgemaakt om te kun nen vergelijken hoeveel doelpunten gemid deld in Europese nationale competities wer den' gemaakt tijdens het seizoen 1966-1967. Het als zwak aangeschreven Luxemburg, op 4 september Nederlands eerste tegenstan der in de oorronde van de wereldbeker, nam merkwaardigerwijs de eerste plaats in. Dit betekent natuurlijk niet dat ook de na tionale ploeg zo schotvaardig is. Wel gevaar lijk. want dat is in de achter ons liggende jaren wel duidelijk geworden. In de Europese competitie voor landenteams van 1957 versloeg Nederland de Luxembur gers weliswaar tweemaal (41 en 52), maar in 1963 deed het elftal van het kleine Groot Hertogdom ons tweemaal de das om. Het oranjeteam dat op woensdag 11 sep tember 1963 in 't Olympisch Stadion te Am sterdam tegen Luxemburg aantrad, had vol doende kwaliteiten om te winnen. Maar kwaliteit alleen bleek niet voldoende. Het team dat Elek Schwartz in het KNVB-cen- trum te Zeist op deze wedstrijd had voorbe reid, zag er als volgt uit: Pieters Graafland; Haak en Ouderland; Schrijvers, Pronk en profiteren van onderschatting Klaassens; Swart, Groot, Nuninga, Van der Linden en Moulijn. De toen 22-jarige Klaas Nuninga maakte zijn interlanddebuut. In het Olympisch Stadion voltrok zich een dra ma. Het Nederlands elftal speelde als gebio logeerd en Luxemburg acht amateurs en drie bij elkaar geharkte profs (de befaamde Kohn deed niet mee) dwong Nederland zowaar een gelijkspel (11) af. Een maand later kreeg het Nederlands elftal de kans om in Rotterdam de flop goed te maken. Elek Schwartz had stevig het mes erin gezet en de formatie, die op 30 oktober 1963 in Rotterdam de taak had revanche te nemen, oestond uit: Pieters Graafland; Haak en Veldhoen; Van Wissen, Pronk en Bennaars; Groot, Kruiver, Keizer en Peter sen. Er waren dus niet minder dan zes spe lers aan de kant gezet. Het feit dat „Coen- tje" gepasseerd was, zat de Rotterdam mers danig dwars en 'aangezien de vleugel ti ET Bulgaarse elftal, dat J-l op 25 of 87 oktober te Sofia de tegenstander zal zijn van het Nederlands elftal, heeft de reputatie in eigen huis nagenoeg onver slaanbaar te zijn. Een gelijk spel wordt al als een wapen feit beschouwd. De Bulgaarse ploeg lieejt sedert 1960 slechts weinig nederlagen voor eigen publiek geleden. Hef. vorig seizoen speelden de Bulgaren acht internationale wedstrijden. De resultaten van de uitwedstrijden waren: West-D uitstand 0—1, Zweden 20, Noorwegen 00, Por tugal 00; van de thuis wedstrijden: Polen S2, Rus land 12, Zweden 50 en Portugal 10. In april be reikte Bulgarije de kwart finales van de Europa-Cup voor landenteams, waarin 't tenslotte werd uitgeschakeld door Italië (52 en 02). Al deze cijfers vormen een ernstige waarschuwing voor liet Oranjeteam, te meer omdat ook de Bulgaren de- waarde van ,,de inzet" be llet Bulgaarse voetbal is ge baseerd op een hechte orga nisatie, volharding en condi tie. Klasse en raffinement zoals bijvoorbeeld bij de Joego-Slaven moet men er niet zoeken, wel atletische kwaliteiten. De grote bloei van Bulgarije als voetbalnatie kwam na de tweede wereldoorlog. Zowel in 1962 als in 1966 veroverden de Bulgaren een plaats bij de beste zestien van de wereld. In die jaren kwalificeerden zij zich voor de eindronde van het toernooi om de wereldbeker. Voor het wereldkampioen schap 1962 (voorronde) was Bulgarije ingedeeld in een groep met Frankrijk en Fin land. De wedstrijden tegen de Finnen leverden twee over winningen op (20 en 31). Van Frankrijk werd éénmaal verloren (03) en éénmaal gewonnen (10). Doordat Bulgarije en Frankrijk beide met zes punten eindigden, moest in Milaan een beslis singswedstrijd worden ge speeld, die door de Bulgaren met 10 werd gewonnen. In de eindronde 1962 in Chili was Bulgarije ondergebracht in de groep van Hongarije, Argentinië en Engeland. Het sterk in eigen huis Bel De Jiiles Rimet Cup, inzet van 't wereldkampioenschap voetbal, dat eenmaal in de vier jaar wordt, gehouden. bleek een te moeilijke opgave. Van de Argentijnen werd met 10 verloren en van Hon garije met 60. Tegen Enge land werd het 00 en Bul garije eindigde als laatste in deze groep. In de kwalificatieronde van 1965-1966 behaalde Bulgarije overwinningen op Israël (40 en 2—1), in Sofia met 21 had ver loren slaagde erin de thuiswedstrijd met maar liefst 50 te winnen. Acht miljoen Bulgaren wachtten daarna in angstige spanning op de noodzakelijk geworden be slissingswedstrijd tegen Bel gië, die in Florence moest worden gespeeld en de num mer zestien voor de eindronde 1966 zou moeten aanwijzen. Het was dus de tweede maal dat de Bulgaren een „test wedstrijd" moesten spelen. Zij waren al min of meer specia listen en de Belgen verloren met 21. Het 1,85 meter lange voetbalfenomeen Asparoukhov legde met twee doelpunten de basis voor de overwin ning. Voor de eindronde van 1966 was Bulgarije ingedeeld in groep 3 met Brazilië (02), Hongarije (13) en Portugal (03). De Bulgaren opereer den in deze wedstrijden met een sterk verjongde ploeg,, beter gezegd een „beloften- ploeg". met een gemiddelde leeftijd rond de 23 jaar. De kansen van Bulgarije voor een plaats bij de laatste zes tien voor Mexico worden in eigen land hoog aangeslagen. De man die het in de voorste linie zal moeten doen, is de 25-jarige Georgi „Goendi" Asparoukhov, nog steeds één van de gevaarlijkste schutters van Europa. TWEEMAAL BIJ LAATSTE ZESTIEN Op 7 mei 1969 speelt Nederland voor het wereldbekertoernooi de eerste wedstrijd te gen Polen, dat de laatste jaren heel wat goede clubs en spelers heeft voortgebracht wedstrijd ilschapelijkc Nederland «"och liiet ver waarvan George Kessler wel het nodige zal hebben opgestoken. Kort tevoren waren de Polen tegen Turkije tot 8—0 gekomen en enige weken na de ontmoeting met het Oranjetain versloegen ze de nationale elf van Noorwegen met 61. mannon van bondscoach Ryszard nee wie/, scoorden toen dus veertien' doel- nten in twee wedstrijden, waaruit men ig concluderen dat het doelpuntloze ge- te spel van het Nederlands elftal niet is zo n slecht resultaat was en dat er op september 1969, als onze nationale ploeg Warschau zijn negende kwalificatiewed- ijd speelt, kansen op een winstpunt lig- Polen heeft moeite om, voor wat betreft voetbal, 'v«it meer op de voorgrond te tre den, ondanks het feit dat de Poolse voetbal lers van goede wil zijn cn over niet te loo- tempo een machtig wapen chenen kwaliteiten beschikken. Sedert 1938 hebben de Polen zich niet meer in de eind ronde voor de wereldbeker kunnen spelen en ook in het ovlmpisch voetbaltoernooi bleken geen successen voor hen te zijn weggelegd. De betrekkelijke achterstand van het Pool se voetbal op andere landen achter het LJze- ren Gordijn, zoals Rusland, Hongarije, Tsjccho-Slowakije en Joego-Slavlë heelt ver schillende oorzaken, 't Verloop van de Pool se geschiedenis is onder meer niet zonder in vloed op de evolutie van het Poolse voet bal gebleven. Polen werd eerst door Rusland en later door Duitsland van zijn vrijheid be roofd. Het was in feite de genadeklap, want onder de tienduizenden arbeiders die in de aan de tweede wereldoorlog voorafgnande jaren naar Frankrijk en Duitsland waren getrok ken, bevonden zich de grootvaders en vaders van de Poolse vedetten die nu in Duitse of Elek Schwartz, Tonnis v. d. Linden (links) en Klaas Nuninga (rechts), lacheiu Het zou ze spoedig vergaan. Een dag later immers (op 11 september 1965) werd het Nederlands elftal verrassend door Luxem burg uitgeschakeld (21) in een wedstrijd, die in het kader stond van de Europa-Cup Keizer-Petersen voor een amateurristische vertoning zorgde, betekende dat natuurlijk een voortdurend geroep om Moulijn. Terwijl Elek Schwartz zijn nagels zat op te eten, speelden de Luxemburgse roodbaad- jes zich langzaam maar zeker naar een zege van 21. Onder hoongelach van het publiek verlieten de Nederlandse internationals de Feijenoordkuip. Deze les uit de verleden tijd mag het ver- LESJE VAN VIJF JAAR GELEDEN trouwen schenken dat Nederland op 4 sep tember de Luxemburgers met meer energie tegemoet' zal treden. Intussen treft Robert Heinlz, de trainer van het Luxemburgse elftal, reeds de nodige vooitiereidingen. Hij is, voor wat betreft zijn grote troeven, voornamelijk aangewezen op bij buitenlandse clubs spelende profs en het blijft dus een vraag of de door Heintz geko zen spelers straks beschikbaar zijn. In zijn boekje staan in ieder geval de volgende na men: amateurs: René Hoffmann (Jeunesse Esch), Stendebach (Aris Bonnevoie), Moes (Beggen Lux.), Ewen (Spora Lux Hoff- stetter (Aris Bonnevoie), Nicolas Hoffmann (Aris Bonnevoie), Libar (US Dudelange), René Schmit (Sporu Lux), Leszynski (Ru- melange), Schnrtz (WasserbilJig), Bernar- din (Union Lux), Folschette (Stade Dude lange), Kitchens (Aris Bonnevoie), Jean Klein (US Dudelange) en Wampach (Aris Bonnevoie) en de volgende profs: Edy Dublin (AS Nancy), Erwin Kuffer (O. Lyon), Fernand en Johnny Leonard (FC Metz), Day Schmit (FC Sochaux), Bizzi Konter (Gantoise) en Louis Pilot (Standard). IJ ET programma voor de wedstrijden, die het Nederlands elftal moet spelen in het voorrondetoernooi om de wereldbeker, ziet er als volgt uit: t september: LuxemburgNed erla nd (Rotterdam) Nederland Luxemburg Doelpunten worden schaars n5 resultaten van de laatste wereldltam pioensclloppe u wijze/i uit. dat sedert 1954 in Zuritserland, waar het voor de aanvallers een feest was, het aantal doelpunten in een eindronde kleiner is geworden Zowel in Chili als in Enge land, waar de meeste deelne mers met versterkte verdedi gingen in het veld kwamen, werden dieptepunten bereikt. 1930 la Uruguay: 70 doelpunten la 18 wed strijden; gemiddelde 3,88. 1934 in Italië: 70 doelpunten ln 17 wed- stijdengemiddelde 4,37 1938 ln Frankrijk: 84 doelpunten ln 18 wed strijden; gemiddelds 4.66. 1950 lu Brazilië: 88 doelpunten in 22 wed strijden; gemiddelde 4.00. 1954 ln Zwitserland 126 doelpunten in 24 wed strijden. gemiddelde 5225. 1958 in Zweden: 125 doelpunten ln 35 wed strijden; gemiddelde 3,57. 1962 ln Chili: 80 doelpunten ln 32 wed strijden; gemiddelde 2,77. 1966 ln Engeland wederom 89 doelpunten ln 32 wedstrijden. Bil de laatste eindrond* tn 1966 noteerde men 528 hoek schoppen en 951 vrije trapjien. Verder 167 buitenspelgevullen. 17 waarschuwingen en vijf uit sluitingen. Stuwend*1 kracht achter elk succes van de Poolse ploeg w Oszlizo (rechts) in strijd om de hal tegen de Italiaan Bandro Mazzola. Italië schakelde Polen uit in de kwalificatieronde van het wereldkampioen schap 1966. In Polen kwamen de „Azzuri" overigens nit f verder dan 'n 00-gelijkspel. Franse profclubs spelen. Het tijdvak 1945 1967 word dan ook een periode van opbouw. Er ontpopten zich goede spelers. Dat was op de eerste plaats Stanlslaw Osllzlo, voor iedere aanvaller een bijna niet te passeren verdediger. Hij werd geboren op 13 novem ber 1937 in Jedlownicz, beschikt over een uitstekende koptechniek en is intelligenter dan de doorsnee-voetballer. Wal eft. hij TEKORTKOMINGEN KAN ORANJE UITBUITEN nski, de ontdekkir van hel /.oen 1984-1965. Eindelijk bes el likken we weel over een speler, die. behalve over een bijna volmaakte techniek, ook over snelheid en een goed schot beschikt", aldus oefen- meester ConceWicz. „HIJ is een voortdurend gevaar voor elke tegenpartij en dooi- zijn vechtlust hebben we al menige wedstrijd ge- Vrijwel het gehele Poolse elftal bestaat uit robuuste spelers. Fysiek zijn de Polen uiter mate sterk en zij kunnen tot hot eindsignaal over een machtig wapen beschikken: tem po. Hun spelopvatting doet wat ouderwets aan, maar dit wordt gecompenseerd door 'n geweldige inzet en het besef dut er doelpun ten gemaakt moeten worden. Het Nederlandse elftal heeft deze kwali teiten al leren kennen. Mogelijk ook de te kortkomingen, zoals een duidelijk gebrek aan raffinement en een opvallende besluite loosheid in de onmiddellijke nabijheid van *t doel van de tegenstander. De Polen moeten met intelligent en door tastend aanvalsspel te verslaan zijn.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 25