„Heb je dat ding ai bekeken? Man daar prik je met een natte vinger zo maar dwars doorheen!' Marokkaan ontkent moord op weduwe RECHTER BEPAALT WIE „PIL" BETAALT Nieuwe instelling gaat toeristen uit buitenland lokken Kanaalzwemmer van Scheijndel over volgboot: Rode Kruis doet al het mogelijke voor Biafra A.N.V.V. zal moeten gaan inkrimpen LEEUWTJES GESTORVEN WEGGELOPEN MEISJE DOOR ITALIAAN AANGERAND Vredesplan VAR voor M.-Oosten DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1966 DB LEEDSE COURANT DOVER Ook op een herf stige woensdagmiddag houden de zoutwaterhelden aller lan den stipt om vijf uur appèl op de kiezelstenen, die als het restant van een mislukte grint- afgraving tegen de havenmuur van Dover liggen. Het gemeen tebestuur heeft in een zwak moment van ruimtelijke orde ning nog borden geplaatst met „strand" erop, maar er is geen sterveling op de krijtrotsen, die deze hint serieus neemt. De buitenlanders gebruiken Dover alleen als springplank naar moeders pappot en het handje vol marmerbleke autochtonen, die, omringd door windscher men en tot de adamsappel ver pakt in plastic regenkleding, aan de waterkant hebben plaatsgenomen, dampen zon der uitzondering de lijdzaam heid van contemplatieven, die weer eens een offertje brengen voor het algemeen welzijn. Daarboven, op de boulevard, worden de houten banken traditiegetrouw be zet gehouden door de bejaarden, die Dover zoals alle steden op 't Gemene- Best uit overvloedige voorraad kan le veren. Ze pellen een banaantje, lezen de Times en staren hoofdschuddend naar de vijf dwazen, die hun voren trekken door het loodgrijze water van de haven. Voorop gaat John, het 13- jarige wonderkind van duifgiijze Ped Erigsom, die zelf in 1965 als eerste Het Kanaal binnen 30 uur twee keet- bedwong. Sindsdien hoeft het voor va der Erigsom niet meer. Hij zit op de kademuur, controleert de malende be weging van zijn zoon en maakt van tijd' tot tijd van zijn handen' een toe- fertje, waardoor 'hij zijn levenswijze preken stoot.' Waarom hij zelf geen begeerte meer heeft om bij Cape Grlnez in zee te springen? Hij grijnst, haalt zijn schou ders op. „Luister boy", doceert hij, „zulke dingen doe je een keer in je le ven en dan vergeet jp het verder. Ik wilde Het Kanaal overzwemmen om dat het al jaren een uitdaging voor me was. Het is zoiets als de Eiger Nordwand voor een bergbeklimmer. Je weet dat je er geen bliksem mee op schiet en dat je al die ellende alleen maar op de hals haalt om te bewijzen dat je het kunt, dat je een vent bent. Je hebt het gehaald, vijftien uur heen, tien minuten in me dooie eentje uitbla zen en daarna weer terug naar Do ver. Ik heb onderweg wel 20 keer ge dacht „ouwe gek, wat wil je nu al lemaal bewijzen"? Maar toch ging ik door. Als je eenmaal die eerste vijf mijl gezwommen hebt dan ben je voor geen rede meer vatbaar, dan verzuip je nog liever. Maar opgeven.nooit"! „Ik kwam na die 30 uur precies weer op hetzelfde punt uit waar ik een an derhalve dag eerder begonnen was. Wat ik toen voelde? Ja, ik was trots, dat mag ik wel zeggen. Maar voor de rest had ik nauwelijks een feestelijk gevoel. Ik ben gelijk doorgegaan naar mijn pension, ik heb een kokend heet bad genomen, ik heb gegeten en ben toen op het vliegtuig naar Amerika ge stapt. Ik had niets meer in Dover te zoeken". Waarom hij dan toch weer terug is ge komen? Hij wijst bestraffend de haven in en roep: „Voor die aap daar, nu is het zijn beurt. Ik heb er 2.000 dollar tegenaan gegooid en daarvoor moet die knul het doen. Hij is 13, maar ik ben er zeker van dat hij het op zijn sloffen haalt. Moet je hem zien gaan. Geen poot Als een rat, meneer. Die jongen weet niet eens wat moeheid is. Het enige wat hij moet hebben is een goed zee tje en een beetje dragelijk weer. Dat is alles, maar kom daar maar eens om in Engeland. Als het hier niet re gent dan stormt het en als het hier niet stormt dan sneeuwt het. Gisteren sloe gen de golven over de boulevard, in eens. Van de ene minuut op de andere. Zou je daar net met je zondagse zwem broek tussen liggen. Wat zeg jij ervan Hij legt een vadei-lijke hand op de tril lende schouders vön de gëbrilde Goo- key, die er na zes rondjes de brui aan heeft gegeven. Gookey is vijf weken geleden uit» Australië gekomen om Het Kanaal in een ademloze rush te over meesteren. Maar de elementen heb ben hem totnogtoe geen poot aan de grondzee gegeven. „Elke dag doe je zenuwachtig je ogen open zegt'ie „en wat zie je., een loodgrijze hemel en wat hoor je.het raam dat in zijn sponningen staat te schudden. Ik heb vijf jaar gespaard voor deze race. Ik had 3.000 pond bij elkaar maar als het zo doorgaat had ik mijn -geld net zo goed in de haven van Sydney kunnen smijten. Het is net een uitzichtloze Franse film. Ik wil best toegeven dat het me geweldig deprimeert. Hagenaar Jan van Scheijndel la bereid om hem dit pessimisme te vergeven. Zelf is hij nog nauwelijks aangetast door de weerwolf en dat terwijl hij er volop reden voor heeft. Zondagavond kwam hij in Dover aan en gelijk kreeg hij de eerste opdoffer. De boot, die hij voor 750 gulden zou huren was be gin augustus door de havenpolitie van Dover aan de ketting gelegd omdat eigenaar Thomas G. Gook niet in staat was een schuld van enige duizenden guldens te betalen. Toen ik Erigsom vertelde dat de Channelrover me zou volgen werd ik midden in mijn gezicht uitgelachen. Ik dacht dat ik door de grond ging. Erigsom zei: heb je die boot dan al bekeken? Man, daar prik je met een natte vinger dwars door heen. Trouwens, als je een stap aan boord zet word je er gelijk door een smeris afgehaald". Om de kelk maar gelijk tot aan de rand te vullen kon Erigsom Van Scheijndel ook nog mededelen dat de schipper die had gehuurd een stuk ma ritiem onbenul is, die zelfs nog kans ziet om een zwemmer in een badkuip te laten verdrinken. Van Scheijndel: „Ik voelde me toen net een bokser die een dreun tegen z'n kaak heeft gekre gen. Ik zei tegen mijn coach Jan Schou ten: Wij kunnen het Kanaal wel verge ten. Aardig geprobeerd, maar Jan is al verzopen voordat hij water heeft ge proefd. Ik heb er enorm de pest in gehad. Moet je je voorstellen: vijf jaar lang werk je stug naar dat ene punt toe. Je ontzegt je een hoop. Je traint als een gek. steeds langer, steeds ver der. Op het laatst ga je het IJsselmeer over en dat lukt. Goed, in die laatste kilometers had ik een inzenking, waar van ik niet eens meer de bodem zag, maar dat kwam alleen omdat de af- „klaar voor over water" I stand te kort was. In Het Kanaal lig ij je op z'n minst 19 uur en dan mag je rustig dit eens een keer laten afweten. I De mensen in een volle boot peppen je i dan wel weer op". Maar dit was het einde. Zo een oplich* jj ter die notabene ook nog secretaris i van de club van Kanaalzwemmers is. 1 Mooie beweging. Met pijn en moeite l|j heb ik de 2000 gulden bij elkaar gekre- gen om me deze race te laten houden. Stel je voor dat ik die vrijer een voor- jij schot had gegeven. Dan was ik m'n centjes toch mooi kwijt geweest. Hij heeft een paar weken terug ook een Amerikaanse Kanaalzwemmer bedon derd. Die had wèl betaald. Gelukkig had hij een paar vriendjes bij het En gelse leger en die hebben het toen te ruggehaald". IJzersterk Jan lacht, al is het niet van harte. Tot nader order werkt hij zijn IJzersterk schema gewoon elke dag af. Om half vijf op, een uurtje in de haven liggen, dan weer naar bed tot negen uur. Ver volgens een stevig ontbijt met veel brood en twee gebakken eieren. Dan wat conditietraining, 'n wandeling naar de top van de krijtrots en tegen een uur twee rauwe eieren („effe slikken en dan is er niets aan de hand"). De mid dag wordt voornamelijk in streepjes- pyama doorgebracht. „Ik wil niet dat ik mezelf later verwijten kan maken", zegt ie. „Dat ik het misschien niet haal is tot daaraan toe maar ik moet er wel alles aan gedaan hebben". Gedwee vlijt hij zich daarom elke dag in de trijpen omarming van zijn pen sion dat een wereldfaam geniet bij al le Kanaalzwemmers. Als zij in Dover opduiken, zegt Van Scheijndel „dan rennen ze allemaal naar Hubert-House. Dal is een traditie en daar komt nog bij dat die mensen ingesteld zijn op zulke vreemde gozers. Ze vinden het bijvoorbeeld de gewoon ste zaak van de wereld dat je rauwe ei eren opslobbert (eigenaar P. Hoynes beaamt het volkomen) zojuist is hij be gonnen met de aanleg van een terras, de centrale verwarming heeft hij vorig jaar door het hele huis laten aanleg gen. Nee, voor hem mag iedereen dit Kanaal overzwemmen. Jan van Scheijndel wacht intussen met taai ongeduld af. Hij staat sinds zondag dag en nacht gereed met zijn potje va seline, met zes blikken soep, twee pak ken thee, met de kippepoten en bief stukken, de druivensuiker en vruchten sappen. (O.K. geeft hij toe rrn „ik ben een gra ge eter, ik schat toch wel dat er in Het Kanaal zo n fes liter thee door mijn keel stroomt. Maar dat is dan ook m'n eni ge verzetje"). Als hij woensdagavond tegen twaalf uur zijn transistor af stemt op Hilversum hoort hij nog net dat een nieuw storingsfront snel uit de richting van Ierland naderbij komt. Zwijgend stapt hij daarop in zijn pyjamabroek. Helden worden niet gemaakt. Ze worden in Dover opnieuw ge boren. LEO THURING. Aangehouden neef voor verhoor naar Mill (Van onze correspondent) MILL De 21-jarige Marokaan Mo hammed Ben Gahib M., die ervan wordt verdacht zijn hospita, weduwe G. Ver- «lappen-Hendriks (71) uit Mill en St.-Hu- hert maandagavond in haar woning te hebben gewurgd, ontkent iets met de moordzaak te maken te hebben. Gisteravond is een tweede Maro kaan gearresteerd. Een neef van de ver moedelijke moordenaar uit Amsterdam, die door de hoofdstedelijke recherche van huis is gehaald om in Mill verhoord te worden. Naar het zich laat aanzien zal deze Marokaan, Mehdi Ben Moham med M. na verhoor weer worden vrij gelaten. De neef is daags vóór de moord in Mill geweest. Mohammed Ben Gahib heeft tegenover de politie verklaard dat hij in Nijmegen de trein naar Amsterdam heeft genomen. Hij kan echter niet vertellen, waar hij in de nacht van maandag op dinsdag is geweest. Na twaalf uur is Amsterdam vanuit Nijmegen niet meer per trein be reikbaar. Een aantal van de 15 recher cheurs die zich met deze zaak bezighou den, was gisterenavond nog druk in de weer om in Nijmegen te achterhalen, waar de Marokaan kan zijn geweest. Gahib blijft strak en stijf volhouden dat hij op de avond van de moord niet in Mill is geweest. De rijkspolitie beschikt echter over verklaringen van vijf ver schillende personen die hem in de loop van de avond hebben gezien. „Ze zijn zeer positief in hun uitlatingen," aldus adjudant Gerards. Onder hen bevindt zich de taxi-chaulfeur T. Reynen, die de Marokaan naar Nijmegen bracht. Alle getuigen hebben Gahib gisterenmiddag tijdens een confrontatie herkend. De politie vermoedt dat de jonge Ma rokaan in de loop van dinsdag is aange komen bij zijn neef De Amsterdamse Politie probeert uit te zoeken waar Gahib is geweest in de hoofdstad en wanneer. Een onderzoek op zijn kamer in Mill le verde de politie een aantal adressen in Amsterdam en Den Haag op van fami lieleden en bekenden van de Marokaan. Onder de adressen was dat van de twee de Marokaan die vandaag zal worden verhoord. Ondertussen blijft de jongeman harden ki zijn onschuld. In aanwezigheid van de officier van justitie mr. J. van Mierlo is in de woning, waar Gahib twee jaar Sin de kost heeft gelegen, een reconstruc tie van de moord geweest. Volgens de rijkspolitie deed dit Gahib niets. Adju dant Gerards: „Die kerel is volslagen •toicijns. Ook in aanwezigheid van een tolk hij spreekt gebrekkig Nederlands komt niets uit hem. Zelfs bij zijn plot selinge arrestatie in de woning ver bleekte hij niet eens". Over het motief van de moord zegt de adjudant: „De jongen had waar schijnlijk grote seksuele problemen". Op Schiphol heeft men kunnen beves tigen dat de vader van de vermoedelijke dader maandagmiddag om half vijf met het .toestel van de Iberian Airways naar Marokko is vertrokken. KRITIEK ONGEGROND SCHIPHOL (ANP) —Het Interna tionale comité van het Rode Kruis blijft voorlopig onderhandelen met 'de federale Nigeriaanse regering ter ver krijging van toestemming en mede werking voor het verlenen v?n hulp aan de honderdduizenden van honger omkomende iho's in Biafra. Het is bedroefd en teleurgesteld over de in de gehele wereld gehoorde kri tiek, dat het die hulp nog niet vol doende verleent, terwijl Caritas en de Wereldraad van Kerken met alle risi co's daaraan verbonden, iedere nacht vluchten naar het ingesloten Biafra la ten uitvoeren. Het Rode Kruis moet zich nu eenmaal aan verdragen tussen staten en aan conventies houden, De Nigeriaanse regering is volgens de hui dige politieke maatstaven nog steeds de enige wettelijke regering van het onder hongersnood wegkwijnende land. Aldus de directeur-generaal van het Ned. Rode Kruis, dr. A. van Einden, bij zijn terugkomst gisteravond uit Genève op Schiphol. Hij had daar een vergadering bijgewoond van allerlei hulporganisaties. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de Zwitser dr. A. Lindt. Deze dr. had op de confe rentie gezegd: „De hulp die andere or ganisaties thans met nachtelijke vluch ten aan Biafra verlenen is slechts te vergelijken met een druppel in een aquarium. De kritiek op ons achten wij onbillijk. Wij worden niet geleid door angst of aarzeling. Wij moeten als Rode Kruis nu eenmaal rekening houden met de neutrale instelling, waarop wij zijn gebaseerd". De tentoonstelling Hedendaagse Spaanse Kunst in Museum Boymans-Van Beu- ningen te Rotterdam, die oorspronke lijk op 25 augustus zou sluiten, is verlengd tot 1 september. Voorstel van ziekenfondsen UTRECHT (ANP) liet gemeen schappelijk overleg van ziekenlondsor- ganisatlcs heeft de landelijke huisart sen vereniging voorgesteld, In geza menlijk overleg het geschil over de honorering van de zogenaamde „pll- consulten" vla een proefproces aan het oordeel van de burgerlijke rechter te onderwerpen. Zoals bekend nemen de ziekenfonds- organisaties het standpunt in, dat deze consulten onder het abonnementshono rarium vallen, dat de hulsartsen van de ziekenfondsen ontvangen. De L.H.V. is echter van oordeel, dat dit niet het geval is en dat voor deze consulten een aparte vergoeding moet worden gegeven. De ziekenfondsen stellen de huisart sen voor om in afwachting van de uit spraak de pilconsulten niet aan de verzekerden in rekening te brengen. Mocht de rechterlijke uitspraak ten gunste van het standpunt van de huls artsen uitvallen, dan kunnen zij de consulten bij het ziekenfonds declare ren. Bevestigt de uitspraak het stand punt van de ziekenfondsen, dan zouden de huisartsen de bedragen die zij tot nu toe voor de pilconsulten aan de verzekerden in rekening hebben ge bracht, aan de patiënten terug moeten betalen. Als de huisartsen met het voorstel van de ziekenfondsorganisalies instem men, kan volgens het G.O.Z. de zie kenfondsraad worden gevraagd, alsnog de overeenkomst 1968 te bekrachtigen. De ziekenfondsen weigeren tot dusver de trendmatige verhoging van de abon- nementshonoraria voor dit jaar te be talen, omdat de ziekenfondsraad de overeenkomst niet heeft bekrachtigd. De L.H.V. heeft steeds gesteld, dat goedkeuring door de ziekenfondsraad niet nodig is, omdat vorig jaar een overeenkomst voor drie jaar tegelijk (1968, 1969 en 1970) is gesloten. De L.H.V. meent dat niet meer voor elk jaar afzonderlijk bekrachtiging door de ziekenfondsraad nodig is, omdat ook de jaarlijkse trendmatige aanpassing Captain Donald Smith bekijkt na veilige landing op Soesterberg de .schade aan zijn Super Sabre. Tijdens een oe/erwlucht boven West-Europa, was captain Smith van de Amerikaanse luchtmacht tegen een van de tuidraden van de televisietoren S milde gevlogen. Naast hem flinks) kapitein Hall. die hem in een tweede machine begeleidde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zeer waarschijnlijk zal het volgende jaar een speciale instelling In het leven worden geroepen, belast met de werving van toeristen in den vreemde. Met algemene stemmen werd dat woensdag In het Kurhaus te Scheve- ningen besloten op een buitengewone algemene vergadering van de A.N.V.V. .Algem. Ned. Verg. voor Vreemdelingen verkeer. Deze nog op te richten organisatie zal ook de buitenlandse kantoren van de A.N.V.V. gaan behoren. Men is hiertoe gekomen na de bestudering van een rap port over de efficiency bij de A.N.V.V. en de structuur van het VVV-wezon. De organisatie zal een N.V. of een stichting in deze overeenkomst precies is aan gegeven. De woordvoerder van de L.H.V., dok ter C. Z. Salomé noemde hel voorstel van de ziekenfondsen „op het eerste gezicht constructief, aantrekkelijk en interessant". Hij vertolkte daarmee zijn persoonlijke mening. Er is nog geen overleg over de brier van het G.O.Z. gepleegd binnen het L.H.V.-be stuur, aangezien verschillende bestuurs leden met vakantie zijn. ARNHEM (ANP) De afgelopen dagen zijn in „Burgers leeuwenpark" in Arnhem acht leeuwtjes geboren. Alle acht welpen zijn echter door de moeder verstoten en gestorven. De directie van het park beraadt zich thans op moge lijkheden om in de toekomst ter wereld komende leeuwenwelpen door andere dieren te laten zogen. SITTARD (ANP) In de nacht van maandag op dinsdag is in Sittard een 13- jarig meisje uit Heerlen, dat van huis was weggelopen, aangerand door de 27- jarlge ongehuwde Italiaan P.. die In Sit tard woont. P. had het meisje In Heerlen ontmoet en meegenomen naar Sittard met de be lofte dat het kind bij zijn zuster kon overnachten. In de afgelegen buurt schap de Kolleberg heeft hij het meisje aangerand. Dinsdag is het meisje op ei gen gelegenheid naar huis teruggekeerd. Haar vader heeft de politie gewaar schuwd, die dinsdagavond de dader heeft kunnen aanhouden. P. heeft een volledi ge bekentenis afgelegd. Hij wordt morgen overgebracht naar Maastricht, waar hij aan de officier van justitie zal worden voorgeleid. zijn, waardoor gehoopt wordt commer ciëler te kunnen werken. De beslissing over de vorm van de organisatie zal in handen worden gelegd van twee juris ten. Gevolg van dit besluit is dat de ac tiviteiten van de A.N.V.V. zullen inkrim pen. hoewel zij het overkoepelend or gaan voor de plaatselijke en regionale VVV's blijft. Personeel zal mogelijk bij de A.N.V.V. door het bestuursbesluit moeten worden ingekrompen. Verklaard werd dat afvloeiing zo goed mogelijk zal geschieden; een aantal mensen zal bij de nieuwe instelling kunnen worden ondergebracht. De resultaten van de A.N.V.V., opge richt in 1915, zijn niet onaanzienlijk ge weest. Dit juar nog bracht de buiten landse toerlstenstroom een miljard gul den binnen onze grenzen; in totaal Eu ropa was dit bedrag 30 miljard. Daaruit blijkt dat Nederland nog in trek is. vooral gezien tegen de achtergrond dat enkele landen hun muntwaarde hebben verminderd en/of een beter natuurlijk klimaat kunnen offreren. NEW YORK TIMES: NEW YORK (AP) De New York Times beeft in een telegram uit Nicosia gemeld, dat de Verenigde Arabische Re publiek volgens hooggeplaatste Wester se diplomaten een plan uitwerkt om een einde te maken aan de thans reeds twin tig Jaar durende staat van oorlog met Israël. In het telegram wordt gezegd, dat dit plan „verklaringen van vrede" inhoudt, die de steun zouden moeten krijgen van de Veiligheidsraad en van de vier grote mogendheden in de zaken van het Mid den-Oosten: de Verenigde Staten, Groot Brlttannle, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Cairo verwacht met een dergelijk ak koord de Israëlische wens om een vre desverdrag met zijn Arabische vijanden ter regeling vun de criiiis in het Mldden- O os ten te ondertekenen, te kunnen om zeilen. De V.A.R. zou t plan hebben voorgelegd aan dr. Gunnar Jarring, de V N.-afgezant in het Mldden-Ooeten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5